AbcSul Aziz zal zich niet overgeven Einde van broedertwisten Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Plens-Pasen Van Zeeland nog niet geslaagd Wordt West-Berlijn deel van Westduitse Bondsrepubliek? Dinsdag 11 April 1950 147e Jaargang No. 85 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Beroep van Hatta op volk van Makassar Brits stoomschip op mijn Engeland wil minder fruitpulp Spaak werd somber De moord op een koerierster r 6000 teleurgestelden in Alkmaar Motorraces werden r afgelast v__ H.K.H. Prinses Wilhelmina sprak Op toogdag der Jonge Kerk te Apeldoorn Treinbotsing bij Susteren in Zware brand Zuidland Het Paasvuur brandde te vroeg BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAFTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 jt. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. rjE OPSTAND van de ..vrijheidsstrijders" te Makassar duurt nog voort. De aan voerder, kapitein Andi Abdul Aziz, heeft verklaard, dat hij niet naar Dja karta zal gaan om zich aan de regering van de RIS over te geven. Mohammed Hatta, de premier van de federale regering, heeft een beroep gedaan op de in woners van Makassar en naaste omgeving, om niet deel te nemen aan de acties van Aziz, daar deze de verscheuring van Indonesië tot gevolg zouden kunnen) hebben. Hij richtte zich tot het volk na afloop van de tripartite conferentie te Djakarta, die een oplossing moest brengen voor de moeilijkheden tussen unita- risten en federalisten. Diokja heeft geen plannen ioi expansie, zegt Djakarta Hatta heeft in zijn radiotoespraak toegegeven, dat er in Oost-Indonesie een scherpe strijd wordt uitgestreden tussen unitarisme en federalisme. Hij ontkende echter, dat de opstand van Aziz daarmee verband zou houden. Deze politieke strijd moet op een spor tieve manier worden gestreden, zei de premier, en het volk moet zelf beslis sen, welke politiek moet worden ge volgd. Wij moeten niet vergeten, dat wij zijn één volk met één vaderland. Onze politieke opponenten zijn onze eigen medeburgers. Daarom is het vol strekt onjuist, dat er wapenen aan te pas komen. De toestand in Makassar kan slechts worden opgelost op basis van onze nationale eenheid. Voorts ontkende Hatta, dat de repu- bliek-Djokja de aansluiting van Oost- Indonesie bij de Republiek wenste. Men diende echter niet te vergeten, dat Djokja allerwege wordt beschouwd als een nationaal symbool. Het ruim 7000 ton metende Britse stoomschip „Fort Nisqually", dat zon der lading van Hamburg op weg was naar A'dam om aldaar cokes te laden, raakte op de avond van de Tweede Paasdag om 21.40 uur 12 mijl ten Noorden van Terschelling op een mijn en zond onmiddellijk een SOS-sein uit. De schade bleek echter van be perkte omvang te zijn. Drie kwartier later seinde het schip, dat de machine kamer niet geraakt was en dat het zou trachten op eigen kracht Amsterdam te bereiken. Intussen waren op Terschelling en in IJmuiden de sleepboten Holland en Noord-Holland onder stoom gezet. De Holland van de rederij Doeksen voer niet uit, doch de Noord-Holland, van Wijsmuller, ging het Engelse stoom schip tegemoet om in geval van nood hulp te verlenen. Ze kwamen uit dorpen, gehuchten en steden, Naar, vrienden, familie en hollen gereden. De één in een slee van een kleine tienduizend, De ander 't gezin in een bakfiets verhuizend. Ze kwamen in bussen, die glommen als bikkels, Maar ook in vehikels vol schrammen en spikkels. Op simpele fietsen en snelle motoren en hulp-hakkepuffers van achter en voren, Maar allen tezamen met dééz' idealen: Dat tweede Paasdag toch de zon wel zou stralen. Helaas heeft uw rijmer de plank misgeslagen, Door Zaterdag nog van de zon te gewagen. Wél kwamen er stralen, dat was niet zo dwaas, Maar niet van de zon, van de regen helaas Ze keerden terug naar de dorpen en steden, Verflenst en verwaterd, gewoon om te kneden Als sponsen, als dweilen, ver dronken als katten Te vies om ze nog met een tang aan te vatten Een treurige t'rugtocht van treurende mensen, Die zagen verwaterd hun zonnigste wensen. Een Zondag in feite, (maar zonder de zon Die even nat eindigde als hij begon JABSON Weerbericht Verwachting, geloig tot Woens dagavond: Wisselende bewolking met enkele verspreide buien Mati ge tot krachtige wind uit Weste lijke richtingen. Hier en daar lichts nachtvorst, overigens weinig ver andering van temperatuur. WOENSDAG Zon op 5 51 on der 19.31. Maan op 4.44, onder 14.07, Wat Hatta in het voorgaande over de conferentie van de RIS, de repu bliek Djokja en Oost-Indonesie mede deelde, is met ongeveer gelijke be woordingen gezegd in een gemeen schappelijke verklaring van de drie vergaderende partijen. De twee troepenschepen, die solda ten van de TNI met hun gezinnen voor Makassar aan boorü hebben, liggen nog steeds op de rede. Zij hebben nog tot Woensdag voldoende levensmidde len. Een pasgeboren kind aan boord van een der schepen is gestorven, ter wijl de moeder ernstig ziek is. Aziz heeft hierover zijn spijt betuigd. Niet temin is hij vastbesloten, de bevoorra ding der troepen van Djakarta uit te gen te gaan. Naar verluidt zal de federale rege ring alle lucht- en scheepvaartverbin dingen tussen Makassar en de rest van Indonesië verbreken. Een tankschip, dat te Makassar brandstof moest inne men, is naar elders gezonden. Het Britse ministerie voor de voed selvoorziening heeft aan Nederlandse producenten verzocht een deel van de aardbeienpulp, die aan Engeland in het kader van een overeenkomst van het vorig jaar verkocht werd niet naar Engeland te zenden. De vraag naar be paalde jamsoorten is verminderd. De plannen van Van Zeeland, om een nieuwe Belgische regering van katholieken en buiten het parlement staande linkse persoonlijkheden uit financiële kringen te vormen, hebben dit weekend schipbreuk geleden op de afwijzende houding van het Katho lieke Vakverbond. Dientengevolge is de regeringscrisis niet vóór de Paas dagen opgelost. Hoewel gedurende de feestdagen te Brussel ogenschijnlijk rust heerste, is er achter de schermen druk geconfereerd. Van Zeeland voerde Zondag de ge hele dag besprekingen. Pirenne, de se cretaris van Leopold III, vloog naar Genève, voor een bezoek aan de ko ning en keerde Maandagmorgen naar Brussel terug. Aanvankelijk verluid de, dat Van Zeeland Maandagmorgen naar Pregny zou gaan, maar dit be richt is later tegengesproken. Hij zou pas vandaag opnieuw door de Prins- Regent worden ontvangen en heden middag aan de pers nadere -medede lingen verstrekken. De nationale raad van de Belgische socialistische partij beeft besloten, ..rusteloos en onverzoenlijk" te strij den tegen de terugkeer van Koning Leopold, en deze strijd op een ge schikt ogenblik te beginnen. Een re- Circus Jos. Mullens gaat toch op tournée De zomertournee van het circus Jos Mullens, waarvoor reeds alle voorbe reidingen waren getroffen, zal toch doorgaan ondanks de brand, waarin 22 paarden omkwamen. De heer Mullens heeft besloten de door hem afgesloten contracten met ar tisan voor nieuw» nummers te hand haven. Bovendien heeft de dresseur Otto Schumann zijn vier paarden nog zodat ook dit nummer kan worden vertoond. CARMEN FRANCO IS GETROUWD Met een plechtigheid vol renaissance- schittering is Maandag te El Pardo bij Madrid de 23-jarige dochter van gene raal Franco gehuwd met de 27-jarige Madrileense internist markies De Vil- laverde. solutie van deze strekking werd door Spaak ingediend, nadat hij een onder houd had gehad met Pirenne. Kort te voren leek een compromis nog moge lijk. Busot, de partijvoorzitter, achtte bevredigende mogelijkheden voorhan den, om de staking toch nog af te ge lasten. Toen Spaak echter in sombere stemming van zijn bespreking met prof. Pirenne terugkeerde, verander de de atmosfeer. De oud-premier ver klaarde toen, dat de toestand zich zo danig had ontwikkeld, dat de partij haar verantwoordelijkheid energiek diende te aanvaarden. Hoe Rome Pasen vierde Een menigte van naar schatting een half millioen mensen knielde op het plein voor de St. Pieter te Rome neer, toen de Paus op het balkon van de kerk verscheen, om Zijn zegen te ge ven. De plechtige zegen „urbi et orbi' (voor Rome en de Wereld) vormde het eind van een indrukwekkende Paasviering, de climax van het Heili ge Jaar. In de kerk hadden vijftigdui zend personen de Hoogmis bijgewoond De Paus werd hier in een schitteren de processie van kerkvorsten, edelen van het hof en leden van de Zwitserse garde op zijn scharlakenrode troon rondgedragen. Koningin Juliana en Prins Bern- hard woonden in hun vacantieverblijf te Val d'Isère een kerkdienst bij. Een Franse predikant ging in een zaal van het hotel in de dienst voor. Enige medeplichtigen zijn naar het buitenland uitgeweken Inzake de gruwelijke moord, die kort na de bevrijding in 1945 gepleegd werd op de 25-jarige Rotterdamse koerier ster van de illegaliteit Kitty van der Have, weet de N R.C. nog te melden, dat uit de verklaringen van de twee gearresteerde en later weer losgelaten ex-illegale werkers is gebleken, dat het slachtoffer inderdaad door een groepje K.P.-ers is geliquideerd. Het schijnt vast te staan, dat zij in een woning aan de Oostmaaslaan te Rotterdam na eerst te zijn bedwelmd door verdrinking in een badkuip om het leven is gebracht. Enkele van de bij de liquidatie aan wezige ex-illegalen moet de vader landse grond daarna te warm onder de voeten zijn geworden en zij namen de wijk naar het buitenland. Enkelen gin gen als militair naar Indonesië; een an dere, rechercheur bij de Rotterdamse politie, vertrok vorig jaar met zijn ge zin naar Canada. Ook thans vertoeven enkele van hen nog buiten ons land, hetgeen het onderzoek bemoeilijkt. Bo vendien staat de Duitser Schwartz als hoofdgetuige hij is immers de man, die zal kunnen bevestigen of Kitty van der Have inderdaad verraad heeft ge pleegd niet ter beschikking. Al met al ziet het er naar uit dat het verdere onderzoek en de eventuele be handeling van deze zaak nog wel ge ruime tijd zal vergen. De officier van justitie te Rotterdam sprak in dit ver band van de mogelijkheid, dat er nog jaren zullen heengaan, alvorens deze zaak volledig is uitgezocht. Een belangrijk punt, dat eveneens nog moet worden opgehelderd, is of de koerierster inderdaad wegens verraad werd geliquideerd. Het vermoeden be staat namelijk, dat er nog andere mo tieven in het spel zijn geweest. De of ficiële instanties, belast met het on derzoek, weigeren tot nu toe iedere in lichting. dag TOTAAL hebben gistermid- alsmede een groot aantal officials, motorrenners, echtgenoten en ge nodigden in het Alkmaarse Sport park van teleurstelling het natte hoofd gescbud, toen omstreeks drie uur via de microfoon werd medegedeeld, dat de motorraces waarmede het motorsportseizoen in Nederland zou worden geopend, werden afgelast. Een uur lang had men de strie mende regen getrotseerd, hadden de dapperen met innige deelne ming naar de coureurs gekeken, die hun proefrondjes over de sin tels „spoten" en in een oogwenk in negers veranderden. Om kwart voor drie werd het publiek op de beslissing voorbereid. Men „zou het nog een kwartiertje aanzien" en alsof Pluvius deze uitdaging wilde tarten, nam de regen in he vigheid toe en spoelde het laatste restje hoop uit de ruim zesdui zend harten Op dat ogenblik was het uitstellen van de wed strijd geen verrassing meer. Men kon het besluit van de sportcom- missie van de K.N.M.V., die het slechte zicht door regen en op spuitende sintels een te groot ge vaar voor de renners achtte, bil lijken. De races werden verscho ven naar Zaterdagmiddag 22 April te 4 uur. Toegangsbewij zen en programma's blijven gel dig. Alle renners hebben de toe zegging gedaan ook dan weer aan de start te verschijnen. Met deze wetenschap stroomde het Sportpark leeg. Het sportie ve vendel op de thuismars maakte overigens een troosteloze indruk Met gebukte hoofden en een neerslachtige blik op de kleffe nylons en verregende broekspij pen „droop" men af. Slechts een stralende 22ste April met spannende wedstrijden kan de teleurstelling uitwissen. Amerikanen lanceren plan Amerikaanse en Duitse woordvoer ders te Berlijn hebben Maandag niet- officieel te kennen gegeven, dat de drie Westelijke bezettingsmogendhe- den West-Berlijn binnenkort zullen toestaan, zich bij de Westduitse Bonds republiek aan te sluiten. Het West duitse parlement en het stadsparle- ment van West-Berlijn hebben zich reeds voor een dergelijke stap uitge sproken en ook de Amerikanen zijn er voor. Verwacht wordt, dat de volgende taktiek zal worden toegepast: Het Westberlijnse stadsbestuur zal op nieuw een oproep doen uitgaan tot het Wegens het stormweer zijn Maan dagmiddag in IJmuiden en Hoek van Holland de loodsdiensten gestaakt. SOMERSETSHIRE IN ROTTERDAM Zondagavond is te Rotterdam aange komen het Engelse motorschip „Somer setshire", dat gecharterd was door de Nederlandse regering en bijna 600 bur gerpassagiers uit Indonesië naar Neder land terugbracht. De toogdag, die de Jonge Kerk Maandag hield in verschillende plaat sen van ons land, werd besloten met een dienst in de Hervormde Kerk te Apeldoorn. Tijdens deze dienst, die door het Ikor werd uitgezonden, hield Prinses Wilhelmina een toespraak tot de jonge lidmaten. De prinses zeide het volgende: „Le den der Jonge Kerk, verblijdt u. We derom zeg ik u, verblijdt u. Alles jubelt in ons nu wij aanbiddend en dankend neerknielen voor de Heer der Universele Kerk, Immanuel, dat is God met ons, op de dag Zijner overwinning. Want dit is de grote India en Pakistan sluiten verdrag JNDIA EN PAKISTAN hebben plechtig het beginsel aanvaard van de lekenstaat met volledige democratische rechten voor allen, met inbegrip van de religieu ze minderheden. Deze overeenkomst werd Zaterdag te New Delhi gesloten door de premiers van beide landen om een einde te maken aan de moordpartijen tus sen Hindoes en Mohammedanen en de daaruit volgende spanning tussen beide dominions. De premiers kwamen overeen, dat alle minderheden volledige vrijheid en be scherming zullen genieten met betrekking tot godsdienst, beweging, eigendom en beroep en gelijke kansen op politiek, openbaar, burgerlijk en militair gebied. gritse douane-beambten hebben na een onderzoek van vier dagen aan boord van de „Franconia" een hoeveel heid nylonkousen gevonden, die op de zwarte markt een waarde van 800 000 gulden vertegenwoordigt. Het schip blijkt maandenlang als drijvende win kel te zijn gebruikt. En minister Cripps maar bezuinigen In Stock holm is Caroline Karlsscm op 88-jarige leeftijd overleden. Caroline Karlsson werd in 1876 op 13-jarige leeftijd door haar moeder in bed gestopt en werd m 32 jaar geen enkele maal wakker. Toen zij in 1908 ontwaakte, huilde zij om haar moeder, die echter reeds en kele jaren gestorven was. Bij zulke dingen, vrienden, staat de medische êp"'eèn Bengaalse" tijgerin wetenschap nog nis een kleine iongen tp kijken Maarschalk Stalin heeft, naar het schijnt, het zwaard verwis seld voor de pen Eerstdaags zal van zijr hand verschiinen een boek geti teld: „De nationale bevrijdingsoorlog" L' Heel Wedderburn spit naarstig in de grond rond. Wedderburn ligt in Australië en in een achtertuintje werd -en goudklomp gevonden van 10ü En- ,jplse onzen De klomp heeft de vorm van een hond en is waarschijnlijk 12.000 oond sterling waard D De Noord- •ostpolder groeit tegen de verdruk king in. Er zijn nu al twee bakkers gevestigd. Samen verwerken ze twee honderd balen meel per week. illllllllllllllll[llllll]l!lll>llllll!lll!lllll[ll|[U!lll!lllllllll!ll!lll!ll!llllllllllllllllllllllinilllll[IIIHI!lllllll J7en Amerikaanse onderzeeboot, uit gerust met een snuiver-installatie, is onder water van Honkong naar Pearl Harbor gevaren, zonder één en kele maal een luchtje te komen schep pen. Weet ge nog, vrienden, dat de snuiver een Nederlandse uitvinding is? We zijn toch maar wat mans, wat? O De conservator van de dierentuin van Bloemfontein, T. D. Gerber, is door een grote antilope gedood Hij was de enige, die er in geslaagd is, een kruising tussen een Afrikaanse leeuw tot stand Hebt u met Pasen 66k kou gevat te brengen. Of die antilope daar kwaad om is geworden, vermeldt de historie niet De 23-jarige zuster van koning Faroek van Egypte, Fawzia is in het geheim gehuwd met Fowad Sadek, een ambtenaar van het Egyp tische consulaat te San Francisco De film Titanic, die in West-Duitsland is verboden, trekt nu in Oost-Berlijn de aandacht. Wat een wonder. Als het maar Anti-Engels isDat dachten de bezetters, maar het publiek vind de film naïef en saai, En dat pleit voor de Oostberlijners. Hl spijt me, maar ik kan u na deze Pasen niet altijd opgewekte be richten brengen D Op Sicilië zijn aardschokken waargenomen. Verschil lende huizen zijn ingestort. Altijd wat anders en zelden wat goeds. Eerst vliegende schotels en nu een sidderen de aarde Bij Bologna wilden boe ren onbebouwd land bezetten en de politie wilde dat niet hebben. Vijftien personen liggen dus in het ziekenhuis O Op Paaszondag hebben in verschil lende delen van de Verenigde Stater stormen en ijzel grote schade aange richt. Steden lagen geïsoleerd, zondei water en zonder telefoon Tijdens de Paasdagen hebben 102 Amerikanen het leven gelaten, 75 van hen bij auto ongevallen. blijdschap, die al de volkeren wezen zal, waarvan Gods boodschapper ons in de Kerstnacht kond deed, en de engelen zongen in Epkratha's velden Christus heeft gezegevierd over dood en verderf en met Hem gans de mensheid. Gij allen, waar ook ter we reld, die bereid zijt Hem waarlijk te dienen, door Hem is het aan u gege ven Zijn mede-arbeiders te zijn. Werk met Hem, naast Hem, door Hem ver lossend om u heen, verlossend van be kommernis, van vrees en van geeste lijke nood. Zo nauw met Christus ver bonden zijt Gij sterker dan de wereld en al haar leuzen en machtsvertoon die lamgeslagen worden door Uw ge tuigenis in leven en woord. Doorbreek steeds weer haar menselijke formaties met Uw vernieuwde geest, met Uw liefde voor Christus en voor de grote gemeenschap waarvan Gij deel uit maakt. Weest onversaagd, houdt vol tot de grote doorbraak er is, die wij allen zien komen. Dit is de wending van de mens tot de hc-ie wereld om vattende Christus vindt Uw kracht in Hem, de onoverwinnelijke, die de lief de zelf is en de door God gezondene Amen". Zondagmorgen omstreeks half elf is een personentrein uit Amsterdam, die op weg was naai Maastricht, nabil Susteren op een stilstaande trein van ledige kolenwagons gereden. Een vierwagenstei van de electnsche trein vloog in brand. Het werd totaal ver nield. De ravage was zeer groot, maai men slaagde er in de loop van de Tweede Paasdag in. beide geblokkeer de sporen vrij te maken en de stroom op het baanvak tussen Roermond en Sittard weer in te schakelen. De wa genvoerder van de personentrein er. de conducteur van de kolentrein wer den gewond. Overigens waren er geer, slachtoffers. Nijin$ky overleden Vaslaf Nijinsky, de grootste ballet danser, die ooit heeft geleefd, is Zater dag te Londen aan een nierontsteking overleden. Hij ontving zijn opleiding aan de beroemde keizerlijke dansschool van het keizerlijke Rusland. In 1919 werd hij krankzinnig. Hij kreeg zijn geestvermogens nimmer terug. Zijn laatste levensjaar bracht hij in Zwit serland en Engeland door. Zijn vrouw. Roma de Pulsky. was in zijn laatste momenten bij hem. Als gevolg van ongelukken met de Paasdagen zijn in de Verenigd» Staten tenminste 253 personen om het leven gekomen. Door verkeersonge lukken vonden 187 personen de dood de overigen stierven door andere oor zaken. houden van verkiezingen voor de ge hele stad. Als de Russische comman dant hierop niet ingaat of voor het Westen onaanvaardbare voorwaarden stelt, zullen de Westelijke bezettings autoriteiten bekend maken, dat zij, omdat de Russen weigeren, met hen samen te werken, geen bezwaar meer hebben tegen de toetreding van West- Berlijn tot de Bondsrepubliek, aldus deze zegslieden. Tot dusverre heeft Frankrijk zich krachtig tegen dit plan verzet en het heeft daarin tot op zekere hoogte de steun van Engeland genoten. Welis waar verwacht het van deze maatre gel een goede invloed op het moreel der Berlijnse bevolking, maar men vreest tegelijkertijd, dat de practische nadelen ervan zeer groot zullen zijn. Thans kan men de sectorgrens tussen Oost- en West-Berlijn nog vrij passe ren. Ook het goederenverkeer wordt niet belemmerd. Dan echter zullen douanebarrières waarschijnlijk wor den opgericht en zal men voor een reis van West- naar Oost-Berlijn een paspoort nodig hebben. Vier gezinnen zijn dakloos In het dorpje Zuidland op Oud- Beijerland is in de avond van Paas maandag een zware brand uitgebroken in de vlasboerderij van de heer C. Ar kebout. De gehele boerderij brandde af, terwijl enige huizen in de nabijheid zware schade opliepen. Hierdoor zijn vier gezinnen dakloos geworden. De brand liet zich in het begin uiter mate dreigend aanzien. De stormwind joeg een regen van vonken over het dorpje. Dat gaf de burgemeester van Zuidland, de heer L. de Kool, aanlei ding, om de brandweren van een vijf tal omringende gemeenten te waarschu wen. Deze verleenden alle hulp, zodat ten slotte het vuur met vijf en dertig stralen werd bestreden. Zo kon men het grootste gevaar bezweren, al kon niet worden voorkomen, dat de boerderij, waarin een grote hoeveelheid vlas was opgeslagen, geheel afbrandde en een viertal woningen zwaar werden bescha digd. De oorzaak van de brand is on bekend. Omtrent de schade heeft men zich nog geen voorstelling kunnen vor men. De inwoners van het schone Ve- luwse dorp Lunteren hebben Paasmaandag tweemaal van het Paasvuur mogen genieten. Ach- ter de dot psmolen aan de weg naar Bar.ieveld was als gewoon lijk een enorme brandstapel op getast, die 's morgens om vijf uur plotseling in lichterlaaie stond. Dat was niet geheel overeen komstig de plannen. De brand weer heeft dan ook drie uur hard gewerkt, alvorens het door de storm aangewakkerde vuur ge doofd was. Een groot aantal vrijwilligers echter trok er in de loop van de dag op uit. om brandstof voor een nieuwe Paashoop te verza melen. Met vrachtauto's en wa gen werden grote vrachten hout uit de bossen aangevoerd, zodat het dorp 's avonds toch zijn Paas vuur kon hebben. Een eeuw geiedrn. op Tweede Paasdag 1850. is een groot deel van het dorp afgebrand, omdat een uitgelaten Paasvuurganger vlak bij een hooimijt een vuurpijl afstak.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1