KOSTER Dé diepere betekenis van Jeugdexposities PRAATJES Stad en Omgeving Comedia speelde „Uitstekend Mylord" AGENDA Veertig jaar padvinderij in Nederland i) Nieuws Kampioenschap 7 tot 11 Noord-Scharwou Afloop aanbestedi Broek op Langed St. Pancras West-Graftdijk Paasuitvoering Nieuw WOENSDAG 12 APRIL 1950 Kostelijke avond bij een blijmoedige comedie Het door-en-door Engelse toneel stuk „The Chiltren Hundreds" van William Douglas Home, dat de toneel groep Comedia gisteravond onder de Nederlandse titel „Uitstekend Mylord" en in een vlotte vertaling van de re gisseur Jan Teulings in het Gulden Vlies speelde, is inderdaad wat het programma er van zegt: een blijmoedige comedie, waarmede men een kostelij ke avond kan beleven. Er is in dit gehele stuk, dat uit dwaze, droge humor en uit volstrekt absurde situaties bestaat, eigenlijk geen regel ernst. Of het zou moeten zijn de simpele filosofie van een dienstmeisje: „arme mensen hebben alleen maar de dingen, die niet voor geld te koop zijn en dat zijn dan ook juist de beste dingen in het le ven". En dan wellicht nog als men beslist naar ernst wil zoeken in zo veel malligheid de levensstijl van de graaf van Webster, die doorbakken sausijsjes belangrijker acht dan lief desperikelen en de konijnenjacht ge wichtiger dan de vraag, welke partij een goed parlementslid moet aanhan gen om goed te zijn. Voor de rest is het van de eerste tot de laatste regel flonkerende nonsens en schitterende geestigheid. En dat elles rond een plot, dat nauwelijks na verteld kan worden. Het gaat om een verkiezing tijdens de politieke aard verschuiving in het Engeland van 1945, waar de jonge Lord Pym een tra ditie van twee eeuwen breekt door te verliezen van zijn Labour-tegen- stander. Die echter minister van ko loniën wordt, als nieuwbakken Lord naar het Hogerhuis verdwijnt en dus een tussentijdse verkiezing veroor zaakt. Waarbij Lord Pym (die zoon is van de politiek onpartijdige en vol maakt onverschillige Commissaris des Konings, Webster) van Conservatief tot Labour wordt „bekeerd" en als tegencandidaat zijns vaders butler krijgt, die door de verloofde van eerstvermelde Pym (een Amerikaan se juffrouw Farrell) op de lijst is ge- werkt. En om de puzzle nog Wat aan trekkelijker te maken komen er verse en verbroken en herstelde verlovin gen vice versa. Enfin, het komt alle maal op zijn pootjes terecht, maar dat heeft om in dezelfde beeldspraak te volharden nogal heel wat voe ten in de aarde. Jules Verstraete was onbetaalbaar els de verarmde, altoos opgewekte, nimmer geschokte en in volstrekte gemoedsrust alle lotswisselingen en alle Gordiaanse knopen accepterende aristocraat. Hij speelde deze, hem vrij wel op het lijf geschreven rol, met een stroom van humoristische invallen en prachtig genuanceerd. Han Bentz van den Berg had een minder dankbare rol, maar hij maakte er van, wat er van te maken viel. Een prachtig type creëerde Jan Teulings van de butler Beecham en Ton Lutz gaf, hoewel hij ons nog onvoldoende ingespeeld leek, een zeer aanvaardbare self-made po liticus Cleghorn. Van de actrices kon eigenlijk alleen Ellen Vogel ons bekoren; zij speelde het zelfbewuste Amerikaanse meisje, dat de politieke krachttoer verricht bij de tussentijdse verkiezing, in de juiste toon. Peronne Hosang was een acceptabele gravin van Webster (zeer goed in de dialoog aan de ontbijttafel) Yda Andrea was een charmante Bes- In het café van de heer N. Venniker, clublokaal van de biljartvereniging „De Drie Ruiten" wordt hedenavond een aanvang gemaakt met de persoon lijke kampioenschappen, klasse 7 tot en met 11. Gezien de inschrijvingen mag worden aangenomen, dat het bij deze wedstrijden niet aan spanning zal ontbreken Het is niet doenlijk van de zes deelnemers ook maar één spe ler aan te wijzen die reeds bij voor baat als favoriet kan worden geken merkt. De deelnemers zijn: P. Schou ten en W. Watertor, „Onder Ons"; J. Burger en Jac. Smit, „Optimisten"; D. Buisman en B. Wijkhuizen. „Drie Ruiten". Het is de bedoeling dat heden avond, Donderdagavond, Vrijdagavond en Zaterdagavond wordt gespeeld. De finale zal dan Zondag plaats vinden. Het aantal te maken caramboles be draagt voor deze klasse 250 stuks. In biljartkringen bestaat voor dit kam pioenschap veel interesse en het laat zich aanzien dat het de spelers niet aan belangstelling zal ontbreken. Wat onze voorouders schreven In de Alkmaarsche Courant van 8 April 1850 vinden wij de volgende advertentie: Theater Funambures, onder Direc tie van E. L. Crasse, staande met zijn welingerichte Schouwburg- Tent, op het Hof te Alkmaar. Op aanstaanden Woensdag den lOden April 1850, aanvang des avonds ten 8 ure. Representatie, Extra Ordi naire van Acrobatische Exerci tiën, Gymnastische Oefeningen. Equilibre's, Pyramides, Attitudes, benevens fraai gemonteerde Pan tomimes, door de familie Neiz en meerdere beroemde medewerkende Leden van beider Sexe; te veel om te melden, maar op rond te gevene Circulaire worden vermeld. sie, die nog heel wat van toneel moet leren en Marie Gilhuys-Sasbach deed als Lady Caroline misschien haar best, maar het lukte niet ai te goed. Dat het niettemin een uitermate ge noeglijke toneelavond werd is te dan ken aan de uitstekende tekst van Dou glas Home en aan het spel van Jules Verstraete. En als er, helaas, na zoveel plezier excuses te maken zijn, dan moeten wij dat namens Alkmaar doen a?.n ^et adres van het gezelschap, dat bij het aanbreken van de pauze, toen i Verstraete bloemen kreeg, de helft van de toeschouwers naar de koffie zag vluchten en dat aan het einde, op kleiner schaal, hetzelfde beschamende schouwspel te verwerken kreeg. De hoffelijkheid lijdt een kwijnend be staan. a. K ALKMAARS OUDSTE INWONER OVERLEDEN Op IOI-jarige leeftijd De heer G. van 't Hoff meer be kend als Opa van 't Hoff onze oud ste inwoner, is in de nacht van Maan dag op Dinsdag om half drie bij zijn familie te Bergen, waar hij de laatste tijd vertoefde, overleden. Maandag voor een week was hij op zijn dagelijkse wandeling gestruikeld en gevallen, waarna hij per auto naar huis werd gebracht, waar spoedig bleek, dat hij gedeeltelijk verlamd was. Dat zag er ernstig uit, want 101-jari- Opa Van 't Hoff op zijn 101 ste verjaardag op 31 Januari 1950. gen kunnen niet veel meer verdragen en men vreesde dan ook reeds, dat onze populaire oudste inwoner het niet lang meer zou maken. Het vorig jaar op zijn 100ste ver jaardag is de oude baas nog hartelijk gehuldigd en o.a. toegesproken door de burgemeester. Zijn 101ste verjaardag heeft hij wat kalmer gevierd. Hij ge noot over het algemeen een goede ge zondheid en het pijpje smaakte hem nog best. Nu is onze hoogbejaarde inwo ner overleden en met hem is een man heengegaan die over oud-Alk maar heel wat interessante dingen kon vertellen. De begrafenis zal Vrijdag om half twaalf plaats vinden op de Algemene Begraafplaats te Alkmaar. ScHoolwedstrijden uitgesteld De schoolwedstrijden zijn uitgesteld tot Donderdag. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Romance in de Zuidzee (18 jr.) Victoria Theater, 8 uur: Slave Girl (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: Song of Texas (tot 14 jr. o. g.) A. B. T., 8 uur: De blonde Rimboe koningin (14 jr.) (Harmonie, Victoria en Cinema, 2.30 uur matinee). 't Gulden Vlies, 2.15 uur: Tom Poes. 't Gulden Vlies, 8 uur: Orkest zonder naam. Gem, Museum, 25 uur: Tentoonst. Alkmaarse schilders. Murmellius- gymnasium, 10—12, 25 en 7—10 uur: De jeugd exposeert. DONDERDAG Bioscopen als Woensdag, geen matinée. 't Gulden Vlies, 8 uur: Operette zangklasse Joh. Kuiper. Hotel Cen traal, 8 uur: Openb. avond Harmonia. Gem. Museum, 25 uur: Tentoonst. Alkmaarse schilders. Murmellius- gymnasium, 10—12, 3—5 en 7—10 uur: De jeugd exposeert. Een kwart eeuw tussen de zeilen Het was vanmorgen feest bij onze buren aan de Achterdam. Van het pak huis van de firma D. Balder Dzn. hing de driekleur en in de zeilmakerij wa ren enige versieringen aangebracht, hetgeen alles duidde op een bijzondere gebeurtenis. Die was er ook, want de heer K. Bakker uit Heiloo is vandaag vijf en twintig jaar bij de firma Bal der werkzaam. Hij begon op 12 April 1925 als touwslager en oefent thans het beroep van zeilmaker uit. De di recteur, de heer E. W. Brink hield een korte toespraak tot de jubilaris, waar in hij zijn waardering uitsprak over diens arbeid, in het belang van de fir ma verricht. Hij liet zijn woorden ver gezeld gaan van een enveloppe met inhoud. De collega's van de heer Bak ker bleven niét achter en boden een stel overgordijnen aan Vanmiddag zal de directie ten huize van de jubilaris nogmaals haar gelukwensen aanbieden. BIJBELLEZING Hedenavond om 8 uur zal in Waakt en Bidt een bijbellezing worden ge houden door ds. Den Oudsten. Ook Alkmaar actief Het jaar 1950een belangrijk jaar in de geschiedenis van de Neder landse padvindersbeweging. Het is dit jaar 40 jaren geleden, dat in ons land het padvinderswerk werd begonnen, op eenvoudige wijze. Een zestal jon gens verstond in 1910 hetgeen Baden Powell had gezegd: „Er moet een an dere geest kermen in de wereld". Zij begrepen, dat het niet goed is alleen voor zichzelf te leven, maar dat men niet in de eerste plaats om zichzelf, maar juist om anderen moet denken. Sindsdien heeft de padvindersbewe ging zich verbreid, onder alle gods dienstige gezindten, in alle lagen der bevolking. Niet iedereen in de padvin dersbeweging beleeft direct het pad- vindersideaal, zoals B. P. dat bedoelde. Velen ontgaat nog de diepere zin van dit alles, maar de kiem is er, die later tot cmtwikkeing kan komen en een gevoel van groot geluk kan geven, omdat dan de waarde van dit alles verstaan wordt. Dat zelfs tegenstan ders zij het in bedekte vorm het spel van verkennen gaan toepassen, kan niet anders dan tot vreugde stemmen. Met dankbaarheid mag de padvin dersbeweging in Nederland op de af gelopen tijd terugzien. Het strekt de beweging tot eer, dat er in de geest van de ware broederschap steeds een ernstig streven is, het beter te doen dan het gedaan is, gemaakte fouten niet alleen te herstellen, maar ook te vermijden. Er is reden tot dankbaar heid in de padvindersbeweging, om dat deze erkend wordt, als een „grote en gelangrijke organisatie". Dtt in dit Jubileumjaar de Natio nale Padvindersraad, waarin verenigd de „Nederlandsche Padvinders" en de Verkenners van de Katholieke Jeugd beweging, onder hoogspanning werkt om dit belangrijke feit op waardige wijze te herdenken, is geen wonder En dat op de hoofdkwartieren van de N.P.V. en de V.K.J.B. ieder overbezet is met het uitwerken der vele plan nen is begrijpelijk. Want vele plannen zijn er en goede ook. Niet alleen lan delijk maar ook plaatselijk in alle afdelingen, zal dit jubileum op grootse wijze gevierd worden. Alkmaar leeft mede. Met een kleine plechtigheid zijn de feestelijkheden feitelijk reeds inge zet, ook te Alkmaar. Op Zaterdag 8 April j.l. werd n.l. door een deputa tie verkenners, vertegenwoordigende alle groepen van de N.P.V. en V.K.J.B. te Alkmaar een tekening bij de bur gemeester van Alkmaar gebracht. Deze eeft betrekking op de padvindersbe weging en op onze goede stad Alk maar. Een gedeelte van de Bierkade met Accijnstoren is uitgebeeld, terwijl verder padvindersactiviteiten op de -kening te zien zijn. Johan Bakker van de Geuzengroep der N.P.V. is de tekenaar, en zijn tekening werd door deskundigen als de beste aangemerkt van de van verschillende verkenners ingekomen tekeningen. Nadat de burgemeester de deputa tie had begroet, liet hij zich zeer be langstellend inlichten over de ver schillende groepen, welke de deputatie ertegenwoordigde. Daarna wenste de burgemeester de jeugdige tekenaar geluk en bekeek hij met zeer veel in teresse de gemaakte tekening, zijn vol doening uitsprekende over het prach tige resultaat. Het brengen van deze tekening aan de Hoofden der gemeen ten in Nederland, is een uiting van de padvindersbeweging, dat het doel is het vormen van goede burgers en respect en eerbied voor de overheid. Het plechtige moment was toen aan gebroken en feitelijk ook de eerste of ficiële handeling ter gelegenheid van de viering van dit jubileum. In. alle gemeenten van Nederland, waar een padvindersgroep is, plaatste de burge meester op die dag zijn felicitatiehand tekening op de gebrachte tekeningen, daarmede uiting gevende van het medeleven van de burgerij, welke hij vertegenwoordigt, met de padvinders beweging. Nadat dus ook Alkmaars eerste burger op deze wijze de pad vindersbeweging had gelukgewenst, werd de tekening in een fraaie koker opgeborgen en aan de tekenaar terug gegeven. Woensdag zullen de tekenaar en de R.K. Verkenner K. v. d. Drift deze tekening overbrengen naar het hart van ons land, naar Utrecht, waar ook alle andere tekeningen uit Ne derland zullen worden samengebracht, per koeriersdienst. De tekeningen worden namens de Nationale Padvin dersraad in ontvangst genomen. Als goede daad nemen deze koeriers zo veel mogelijk postzegels mee voor het B E.fonds, ten behoeve van de gehan dicapte padvinders. De koeriers ont vangen als eersten op de hoedriem het brandmerk van het Nationale Kamp (de tepee). De tekeningen zullen wor den samengevoegd tot een fraai al bum, "hetwelk, naar gehoopt wordt, zal worden aangeboden aan de Konink lijk Commissaris, Z.K.H. Prins Bern- hard. Deze aanbieding zal plaats heb ben op 22 April a.s. de dag van de opening der jubileumfeesten. Dat Wat 'n moordwedstrijd was dat Zondag, snoeft Jan Pil. 't Goot wel bakstenen, maar daar had ik lak an. Met zo'n waterdichte regenjas kan je niks gebeuren, daar gaat geen drupje door. Zuinig zijn met Uw kleedlj Neem een regenjas er bij! Egypt, katoenen regenjassen 49,— 58,— 67,— Gravenette regenjassen 18,— 29,— 47,— Gabardine regenjassen 77,— 96,— 108,— Loden regenjassen 69,82,98, Uitgebreide collectie voor Dames, Heren en kinderen Kledingmagazijnen, Alkmaar Jury-cursus voor athletiek Met het oog op de verschillende athletiekwedstrijden die het komende seizoen in Alkmaar en Heiloo gehou den zullen worden, heeft de Kon. Ned. Athletiek Unie besloten om een cur sus te organiseren voor Athletiek Juryleden. Tot op heden werd steeds de hulp ingeroepen van juryleden uit andere plaatsen, aangevuld met „cm-officiële" juryleden. De bedoeling is om vier theorie-lessen van ongeveer 1% uur te geven, aangevuld met één praktijk les. Zeer zeker zullen verschillende athletiek-vrienden en oud-athleten van deze gelegenheid gebruik maken, om straks als „officials" de vereniging be hulpzaam te zijn bij het organiseren van wedstrijden. Aangifte voor deze cursus is bij de heer D. Koelemeij, Zevenhuizerlaan 74 te Heiloo. Feestavond Algemene Nederlandse Invalidenbond Morgen organiseert de Alg. Ned. In validenbond, afd. Alkmaar en Omstre ken, een grote propaganda-feestavond in het „Wapen van Heemskerk". De baten van deze avond zijn bestemd voor de afdelingskas van genoemde bond. Het bestuur vertrouwt dat de Alkmaarse ingezetenen 't mooie sociale doel dat de bond nastreeft voor de in validen van Alkmaar en omgeving, zul len weten te waarderen, door van hun belangstelling blijk te geven. Er zijn nog kaarten verkrijgbaar aan de zaal. Moge deze avond de zaal ge heel zijn uitverkocht, dit zal voor het bestuur een stimulans zijn, om het mooie werk onder de invaliden met élan voort te zetten. wordt letterlijk en figuurlijk de klap op de vuurpeil, met als motto „Hoog, onze kleuren hoog!" Ook te Alkmaar kan men deze glorieuze gebeurtenis meebeleven. Scheppingsvreugde maakt het leven rijker ER IS ONLANGS een rapport ver schenen waarin de Alkmaarse jeugd van alle zijden belicht werd. Het be trof niet zozeer de schooljeugd waar over de onderwijzers voldoende inlich tingen kunnen verschaffen dan wel de jeugd buiten schoolverband, de min of meer aan zichzelf overgelaten jon gens en meisjes en één der voornaam ste vragen was daarbij wat deze jon ge mensen in him vrije tijd doen. Natuurlijk is een vraag als deze in de grotere steden van meer beteke nis dan in een stad als Alkmaar. Niet alleen omdat wat de jongens uit sloppen en stegen betreft de aan zich zelf overgelaten jeugd daar er vaak uit milieu's komt, welke zeer moeilijk te benaderen en te controle ren zijn, maar ook omdat de grote stad zo veel meer gelegenheid biedt van het rechte pad af te wijken dan dat over het algemeen in een rustige provinciestad mogelijk zal zijn. Een stad als Alkmaar heeft niet zo vele verlokkingen waaraan de jeugd ten gronde kan gaan, maar als het waar is, dat voor het kind niets te veel en niets goed genoeg is, dan behoeft dat niet alleen op het onderwijs te slaan, maar dan geldt dat eveneens voor het „volwassen" kind en men kan daarom van harte het initiatiet toejuichen ook deze jeugd eens onder de schijnwerpers der publieke belang stelling te plaatsen en zich af te vra gen waaraan ze behoefte heeft en hoe ze geholpen zal kunnen worden. ER IS EEN APART SOORT jeugd, dat zich avond aan avond voor de lo ketten van onze bioscooptheaters ver dringt, dat de voorste rijen zitplaatsen in beslag neemt en rumoerig reageert op alles wat zich op het witte doek afspeelt. Er is een jeugd en het vrouwelijke deel daarvan is wellicht het belangrijkste die geen groter genoegen kent dan tot laat in de avond door onze winkelstraten te slen teren, contact te zoeken met jongens van dezelfde geaardheid en vaak af te dwalen naar bars en dancings, waar men tot het sluitingsuur kan blijven. Er zijn er, die vaak na een drukke werkdag studeren, de schriftelijke cursussen volgen en zich voor velerlei acten bekwamen. Er zijn er ten slotte ook, die hun vrije tijd aan allerlei liefhebberijen geven, die duiven houden, postzegels verzamelen, schilderen, tekenen, knut selen of borduren. Dat zijn in de regel niet de meest eerzuchtigen, maar in zekeren zin wel de meest natuurlijken, want iedereen heeft wel de een of andere liefheb berij waaraan hij zich in zijn vrije uren gaarne zal willen wijden. Het loont de moeite deze jongens en meisjes in clubverband samen te brengen, niet alleen omdat gemeen schappelijke arbeid animeert en in de regel door gezamenlijk gebruik van materialen veel groter scheppingsmo gelijkheden waarborgt, maar ook om dat daardoor de waarschijmijkheia ontstaat, dat deze groep van nijvere werkers geleidelijk wordt uitgebreid met hen, die hun vrije tijd vaak nog doelloos verkwisten. IN ALKMAAR streeft men naar de oprichting van een clubhuis en om de behoefte daaraan te demonstreren en waarschijnlijk ook met de stille hoop daarvoor wat geld bij elkaar te krijgen heeft men thans in de aula van het Gymnasium de interessante tentoonstelling „De jeugd exposeert" in het leven geroepen. Wij hebben daarover de vorige week al het een en ander medegedeeld en het is dan ook niet onze bedoeling nogmaals uitvoerig uiteen te zetten wat er te zien is en wélk een Interes sant beeld een expositie ais deze van de vrije tijdbesteding door onze jeugd geeft, temeer nu geen enkele Uizen ding is geweigerd en ieder dus ge legenheid had de vruchten van zijn arbeid aan anderen te tonen. Vanzelfsprekend zijn er grote ver schillen, welke niet alleen door de leeftijdsgroepen worden bepaald. Na tuurlijke begaafdheid, handigheid, ge duld en niet het minst het milieu waaruit men voortkwam en de grond stoffen, welke ter beschikking ston den, zijn hier van grote invloed op 't gehalte der inzendingen geweest. Zonder daarop dieper in te gaan wil len wjj toch opmerken, dat het ons getroffen heeft hoe weinig er nog met olieverf wordt geschilderd en dat er van boetseren de primitiefste vorm van beeldhouwen op deze ex positie niets valt te bespeuren. De aantrekking door de luchtvaart blijkt uit zeer vele modellen en wat er aan schepen, het namaken van kermis vermakelijkheden in beweegbare vorm, het handwerken en het figuurzagen betreft is er een ruime sortering, waarbij de afwezigheid van het vroe ger zo alom beoefende houtsnijwerk ons in het bijzonder is opgevallen. Tot zover wat deze tentoonstelling betreft. NIEUW IS DE gedachte dergelijke exposities te houden allerminst. Toen schrijver dezes een jongen was droe gen ze de naam „huisvlijttentoonstel- lingen" en er ligt eigenlijk hetzelfde principe aan ten grondslag als aan de overal gehouden Floraliatentoonstel- lingen, die in wezen geen ander doel hebben dan de jeugd reeds liefde voor de natuur bij te brengen door prijzen voor de beste verzorging van planten uit te loven. Wanneer men deze „Flo- ralia's" voortaan met „huisvlijt"- inzendingen combineert zal men een veel gevarieerder geheel krijgen en daardoor nog groter belangstelling kunnen wekken. DE BURGEMEESTER HEEFT Za terdagmiddag bij de opening van de schilderijententoonstelling in het Ge meentemuseum gezegd, dat hij een uur te voren in de Aula van het Gymna sium een expositie had geopend waar van diverse inzenders later wellicht de rijen der thans exposerende Alk maarse amateurs zullen versterken. Dat is een kant van de tentoonstel ling „De jeugd exposeert", die we ten slotte nog even willen belichten. Want het is inderdaad juist, dat tentoon stellingen als deze, met de prikkel der daaraan verbonden prijzen, de lust tot doorwerken en steeds hoger grijpen zullen stimuleren en de beoefenaars ten slotte het talent en de liefde tot het werk zullen geven, welke tot steeds hoger kunstuiting in staat zul len stellen. Het is ook daarom, dat wij deze eerste poging om de jeuM buiten schoolverband, hier te laten tonen wat zij kan presteren van harte toejuichen en dat wij ieder de raad willen ge ven er dezer dagen eens naar te gaan kijken. van hier en gunier XVI ASZE WE NOU in Frankroik wasze, den had ik 'n mooie spreuk voor datgene weer ik 't vedaag over hewwa wou, maar bai ós in Nederland zegge ze deer van: „De geskiedenis herhaalt zich". As ik van de week 'n beriggie in de krante las, dat 't in de Biemster mit de eerpels hommekes is, den docht ik an vroeger, an de toid toe ze 't wat meer as teugeswoordig over de wissel bouw hadde. In Langedoik was 't koftl en nag-eries kóól, 't stonk er van de kool. As je in de Streek kwamme, din hoorde je nergens aars over prate as over de vroege eerpels, die zooveul en zooveul deeje. Asze de mense bai 't hekkie stinge te beurzen, den kon je 't an de gezichte zien of 't 'n beetje nei heulies zin gong ja den nei. En hoeveul mense benne d'r niet weest die zoide: mense skoi nou 'res uit mit je koöl, je houwe gien land meer over, graan moet ja zaaie, maar as je op kloinbedroif in- steld benne, den ken je zommaar niet overskakele op groót-landbouw, en zoo zei 't nou in de Biemster ok worre. Al les was vroeger prachtig graslaond, toe hewwe ze de boel skeurd, 't begon bai de Skermer om kool te bouwen, piepers d'r bai, die Langedoiker kouplui maak te de bouwers gek, en met groöte skui- te, met vrachtwagens wier de boel weg- haalden de Biemster volgde En nou is 't mis, met de piepers, met 't land, ze hewwe last van aaltjes, dia de boel opvrete en asze we hier in de buurt nag 'rs 'n gnappe eerpel op skaal kroige, den is 't er ien uit de buurt van Zeiland of zoo, weere we vroeger op smaaldeEn inspecteur Cleveringa, die zoit dat 't mit de grond heelegaar mis gaat, zei meskien nag 'rs ien keer geloik kroige (maar deer hewwe 't 'n aare keer nag wel d'rs over) dat 't met de Nederlandse grond mis is, op en top misEn hou nou dat geval met de eerpels in de Biemster maar in de gate, asens komt hier dut en deer weer dat maar huilen met de mus op, dat kon wel d'rs zoo worre SOIMEN. Belgen leggen weer heffing op kaas Gisteren heeft, naar Het Vrije Volk meldt, Belgie de heffing van 12 francs per kg. uit Nederland in te voeren kaas toch weer ingevoerd. Nadat aanvanke lijk op ambtelijk niveau overeenstem ming bereikt was over de afschaffing meenden de betrokken Belgische minis ters vorige week Woensdag hun goed keuring niet te kunnen geven. Tijdens de besprekingen van de mi nisters kwam het bericht van de be noeming van de Leopoldist Van Zee land tot kabinetsformateur. De liberale minister van Financiën in het demis- sionnaire kabinet achtte het onder die omstandigheden niet gewenst een be slissing te nemen. In Den Haag schrijft men het aan de verwarde politieke toestand in Bel gie toe, dat inzake de kaas nog steeds geen bevredigende oplossing bereikt kon worden. Men vraagt zich echter af waarom de regeling van een technische kwestie zo lang op zich moet laten wachten, temeer daar men het in Bene- lux-verband over deze kwestie eens is. Dezerzijds wil men de zaak echter beslist niet op de spits drijven en men staat dan ook afkerig tegenover het standpunt van répresailles. Sommigen menen dat een tijdelijke stopzetting of een vermindering van de textielinvoer uit Belgie thans gerechtvaardigd is. Men heeft echter nog steeds goede hoop, dat op korte termijn een onbe lemmerde uitvoer van Nederlandse kaas naar Belgie mogelijk zal zijn. Personalia Bij beschikking van de Directeur Generaal der PTT is benoemd tot vak man eerste klasse technische groep van PTT D. Goed te Heer-Hugowaard- Zuid te rekenen vanaf 8 Januari 1949. Geslaagd voor het onlangs gehouden examen voor Rijksklerk bij de Burger lijke en Militaire gerechten zijn. N. Boots te Zuid-Oost-Beemster en M. H. Jansen te Bergen (N.H.) Gerekend per 1 Maart is verplaatst de technische ambtenaar eerste klasse der PTT J. P. Senff van Alkmaar naar Breda. Op verzoek is ontslag verleend aan de employé tweede klasse der PTT G. N. Kroon, te rekenen vanaf 16 Sep tember 1949. Benoemd tot vakman eerste klasse technische groep der PTT de heer J. Rol te Schoorl, voordien vakman aldaar. Burgerlijke Stand Geboren: Eduardus, z. van L. van Donge en G. C. M. Kloet. Marianne S. V., d. van G. J. Vink en A. H. S. Uecker. Getrouwd: Gerardus F. Vreeker en Maria R. A. Bakker. Petrus L. N. Disseldorp en Marie Vos. Franciscus J. de Vries en Catharina C. Zentveld. Karst Knol en Maartje Molenaar. Hermanus A. Hemels en Marie Wehnes. Overleden: Andries Bos, 70 jaar, gehuwd met A. van der Werf. Olof Obdam, 71 jaar. gehuwd met C. Klaver. Geslaagd voor ingenieur De heer R. Lunshof, landmeter al hier, slaagde te Delft voor geodetisch ingenieur op een proefschrift getiteld „De landmeetkunde van nu en de land meetkunde onder de oude Romeinen". Hedenmorgen te 11 uur had meentehuize van Langedijk de ke aanbesteding plaats van het grond- en schoeiingswerk v< uitbreidingsplan (plan centr Noordscharwoude, omvattende reinen Woningbouw I en he1 trieterrein I. De volgende tw jetten werden ingeleverd: Aan.bedrijf: De Moei en Hern maar, f 523.800: E. Blok, Rc i 527.000; Mij. v/h J. M. Strijk heorn, f 522.000; J. Moeyes, t 705.000; Kennemerland N.V., f 612.000; N.V. Neles, Haarlem, Th. A. C. Schram, Beverwijk, i Huibers en Punt, Alkmaar, f M. C. Bolsenbroek Co, Za f 481.000 en de firma's: Jos. Mi Zoon, Bergen, f 700.000; fa. Wati Oudehaske, f 468.600; Haarlems en Aan.bedrijf f 489.700. De begroting was op f 42C raamd. De gunning werd aangi Beroep aangenomc De heer K. Vegter te Voorburi pen predikant bij de Gereformeei te Noord-Scharwoude, heeft dit aangenomen. De heer Vegter be het gymnasium de Theologisch* school te Kampen. Vanaf eind April 1949 was hij werkzaam als van dr. W. G. Harrenstein. Daarn hij zich geheel aan de studie doctoraal examen. Behalve uit Scharwoude had de heer Vegter beroep ontvangen uit achttien gemeenten. Zijn adres luidt: Van terlaan 30, Voorburg. „DAMLUST" NAAR HAARL Een zestal leden van Damlust de reünie van de Provinciale Haarlem. Deze werd gehouden in lagehuis en was georganiseerd in van de Prov. Bond. Na loting wer groep de eerste prijs behaald door P. Beers en de tweede prijs door H. Glas. De heer Fr. Slot verl derde prijs. Aan deze succesvol! werd door 280 damliefhebbers men. VERGADERING ORANJE-CC Het Oranje-comité te Noo wou^e hoopt Vrijdagavond 01 acht bijeen te komen in hot B$irg'\ Besproken zal worden denking van de gevallenen op de viering van de verjaard; H.M. de Koningin en van de I Feestdag op 5 Mei. DE LANGEDIJKER GROEI VEILING Vanaf heden is de Lan Groenteveiling te Broek op dijk weer i"J-r= dag geopend. DEN BURG, 11 April 1950. Aan gevoerd werden 2 koeien van 700 tot 900; 3 graskalveren van 300 tot 450; 24 biggen van 45 tot 70 en 75 nuch tere kalveren van 35 tot 55. Schoolvoetbal De uitslag van de eerste voet' strijd welke op het terrein te St. Pancras gisteren tussen lende lagere scholen werd g luidt als volgt; Chr. school S erasOpenb. school Broek op 06; Ooenb. school St. Pancr; school Heerhugcrwaard 30; school KoedijkOpenb. school hugowaard 06. Het was nu direct geen pr Tweede Paasdag door storm e een bezoek te brengen aan de 2 de heer J. Schoon te West-G waar de West-Graftdijker to „Nieuw Leven" een openbare ring gaf van het toneelstuk nog". Toen de voorzitter van de ging, de heer S. Booy, het w< woord uitsprak, was het hem e( genoegen dat de zaal onda slechte weer zo goed gevuld wi wel'Nieuw Leven al haar krach er vele goede momenten waren, wij toch bekennen, dat het s aan onze verwachtingen heeft vc doch dat het stuk over het gel nomen is tegengevallen. Wij een blijspel verwacht en d „Weet je nog?" in geen geval, er gelachen, maar toch had h dat geheel speelde om de figuur auteur Percival Shott (W. v. i een ernstige kant. De hoofdrol werd vervuld heer W. v. d Hoff als Percival deze heeft zijn rol met de verse' moeilijke momenten naar behor vuld Vooral de-scène in de ont: met Vera Paynton (mej. J. Pri: goed uitgebeeld. Mej Prins was ontmoeting goed. De heer v. werri op de juiste wijze biigesta zijn vrouw Mabel Shott. mej. I water. De rol van mevr Vine, i der van Mabel, en Robert Fig broer van mevr. Vine, werden i door mej. G. Klinkhamer en Jb. Dubbeld. Majoor Faerbi „sluwe vos" van een liefdad instelling werd naar voren door de heer J. Heinis. Verder de bijrollen vervuld door mej. als Rose de dienstbode, de heer ker als Brooks, de huisknecht: H. Altman, als notaris Hobbs er als dr. Septimus Smith, een ps; Vooral de heer K Jonker als de huisknecht, was „zeer goed" tot het einde van het stuk zij de juiste wijze vervullen Hor uitspraak waren buite I sewoi vormde allen te zamen een slui heel en wisten uit dit stuk te h mogelijk was. Het applaus aan van het laatste bedrijf was dan volle verdiend.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2