PRAATJES Koster Stad en Omgeving SIJPERDA Haal ze eruit, jongens! Nieuw werk van Matthieu Wiegman: een feest in kleuren AGENDA K.R.O. met groeten uit Hilversum Verandering in het beheer van onze bioscooptheaters i Vreugde en weemoed om vergane jaren Kleding naar maat Sheridans „The Rivals'' in het Gulden Vlies „Orkest zonder naam hartelijk ontvangen Smit en Wijkhuizen wonnen HANDIG MEI Huishoudst DONDERDAG 13 APRIL 1950 Veertig jaren kunstenaar in Bergen Vanaf 22 April tentoonstelling in K. C. B.-zaal van de Rustende Jager £JET WAS DEZER DAGEN om precies te zijn: op 29 Maart veertig jaren geleden dat Matthieu Wiegman, de knappe schilder met de leeuwenmanen, rich in het landelijke Bergen vestigde. Dat was nog in de tijd, toen een begin nend kunstenaar voor vijf-en-'n halve gulden per week bij Jan Roos en pension kon Zijn (de was inbegrepen), toen de krentebroodjes van bakker Vader een beroemdheid waren en toen in de Rustende Jager nog de kolfbaan was. Dat was nog de goede, oude tijd van het witstenen, vierkante atelier van de familie Maschmeyer, waarvan men de muren niet kon aanraken zonder een schok van de electrische stroom te krijgen. Ja, dat waren de jaren, waarin de Berger School werd gegrondvest, de jaren waarin de 23-jarige, vers van de Amster damse academie komende wereldbestormer Wiegman als spoedig gezelschap kreeg van Colnot en Filarski, later van Weyand, Charley Toorop, ten Holt, Leo Gestel en Van Blaaderen. Bekende, deels zelfs beroemde namen thans. Maar in die tijd een troepje hard en ernstig werkende kunstenaars, die niet wisten hoe het hoogstnodige geld voor het levensbestaan er komen moest die slechts wisten van- werken en werken en nóg eens werken. En die uit inspiratie en transpiratie een school deden ontbloeién en die aan ons land en de wereld een rijkdom van schoonheid gaven, die langer zal bestaan dan hun eigen lijfelijke wezen. jyjATTHIEU WIEGMAN heeft er ons dezer dagen, bij een borrel en een sigaar, in het heiligdom van zijn ate lier aan de Meerweg van verteld. Van verteld onder het portret van zijns va ders doodsbed, dat hij als jongen van nauwelijks 20 jaar schilderde. Wit en verstild en in bovenaardse rust heeft hij het gesloten gelaat boven het blan ke laken gepenseeld: een jonge mees ter met grote aanleg, die de serene zuiverheid van de dood doorvoeld moet hebben bü iedere streek van zijn materiaal. En al vertellende haalt Matthieu Wiegman zijn nieuwste doeken voor de dag en zet ze in het late middag licht, dat door de brede ramen veegt. Menton, Thorn, Friesland, Noord- Holland en dat alles, lanen en ha vens, kermissen en wijde horizonten, strandgezichten en 'n paar pure naak ten in een driftige, laaiende kleuren weelde, die verbaast en verblijdt. Stra lende zomerdagen in de lieflijkheid van Franse valleien, wilde bewogen heid rond een villawijk van Menton en daarnevens de openbloeiende schoonheid van Schoorl en Huizum en het bijkans ongelooflijk mooie Lim burgse dorpje Thorn, dat daar neerge zet schijnt met het uitsluitende doei om schildersogen te boeien en te ver rukken. Wiegman heeft het alles be grepen in kleur en lijn, maar meest in kleur, die tot een extase wordt, die hier en daar verhevigd lijkt tot een abstracte warreling van tinten en to nen, waaraan een palm of een bloem, een wolkenlucht of een verre zee ont vloeit. Een nieuwe, frisse, verjongde Wiegman. Veertig jaren liggen er tussen dit ogenblik, waarop een rijp en befaamd geworden kunstenaar zijn nieuwste doeken toont en dat tijdstip, waarop hij zich in Bergen vestigde. Waar is de tijd gebleven? De herinneringen ko men en Paan in dit ons gesprek. Een paar namen komen steeds weer terug: de Boendermakers, die zo veel bete kend hebben voor de Bergense schil ders, Filarski. de begaafde en Colnot, de man met de meesterhand. Goede vrienden, goede makkers, als zovele anderen. En dan steeds weer en met een klank van eerbied Dirk Klomp, de ons te vroeg ontvallene. En dan komen de verhalen, zacht gespro ken met een onderklank van weemoed om wat voorbij is, verhalen van uit bundig plezier, verhalen van prachti ge vriendschap, van stoer en gedegen werk, van mislukkingen en triomfen. Daar was, in de aanvang, de invloed van de vereerde Van Gogh. Een in vloed, meegekregen als erfgoed van de academie. Luministisch waren de opvattingen tot aan het tijdstip, waar op de heros Cezanne kwam, wiens ex- pressionisme zou voelbaar blijven in gans dit eerste deel van de twintigste eeuw. De Berger School heeft sterk zijn invloed ondergaan; Wiegman er kent het met graagte. Mild is het oordeel van de schilder als we te spreken komen over de ab stracte experimentalisten en hun, voor aan „normale" scheppingen gewend zijnde ogen zo vreemde gewrochten. Wiegman keurt niet goed en hij keur» niet af; hij staat open voor alle pogen Ook al zal het meeste er van verdwij nen: er blijft allicht iets goeds uit over. En is het ware kunstenaarschap nie£ steeds een zoeken naar vergeeste lijking achter gans de worsteling met de materie? QP ZATERDAG 22 April, des middags om vier uur, opent de dichter A. Roland Holst de tentoonstelling van nieuwe wer ken van Matthieu Wiegman in de Rustende Jager te Bergen. De ex positie is bedoeld als een uiting van dank voor de bewoners van Bergen en omgeving, in wier mid den de schilder zich veertig jaren geleden vestigde. Zij duurt tot medio Mei. ^IET AL DIE veertig jaren heeft Matthieu Wiegman in Bergen ge woond. Hij trok er van tijd tot tijd uit, naar Frankrijk, naar Italië. Acht jaren aaneen van 1922 tot 1930 woonde en werkte hij in Frankrijk. En kortelings heeft hij, samen met zijn leerling Henk van den Idzert, in 't onder de rook van Parijs gelegen dorpje Fleury-en-Bière wandschilde ringen gerestaureerd, die hij twintig jaren geleder! in een tot het kasteel Richelieu behorend Romaans kapelle tje schilderde. Een werk, hem door de Nederlandse regering opgedragen; een werk, dat hem zelf als een openbaring was. Ja en dan komen de verhalen los! Van het oude pastoorke, dat na al die twintig jaren nog in datzelfde dorpje en in datzelfde Romaanse ka pelletje zijn herderswerk deed. En dat, toen het werk gerestaureerd was, Zondags bij de hoogmis van de preek stoel af een lofzang hield op de uit het verre Holland gekomen schilders, die de muren van Gods huis in Fleu ry-en-Bière zo wonderbaar mooi had den opgeknapt. En die daarmee, be halve de goedkeuring van Ons Heer ook de eeuwige dankbaarheid van de parochianen hadden verdiend. En na de mis dat feestmaal in de kleine pas torie, waarvoor de beste fles wijn was opengetrokken en waarvoor de laatste kip uit het tuintje zó heerlijk gebraden was, als alleen de liefderijke gastvrijheid van een Franse dorpspas torie dat kan. En wat later op de dag <?e hernieuwde vriendschap met een arme boer, die een groot filosoof is en opnieuw een beschamende vloed van allerhande gastvrijheid en op nieuw een feestmaal. Iets van die hartelijke uitbundig heid, van die zonnige kinderlijkheid van het Franse land heeft Wiegman gepenseeld in zijn nieuwste werken. Het is alles overgoten met zonnelicht en warmte, het vonkt en het straalt en het boeit. Ge moet het gaan zien, als straks de tentoonstelling geopend is in de hem zo gastvrij aangeboden zaal van de Rustende, Jager in Ber gen. Ge moet dit gaan zien, als een hulde aan de schilder en als een ge schenk aan uzelf. A. K. Statenverkiezing De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemene kennis dat ter se cretarie dier gemeente ter inzage is ge- jlegd en tegen betaling der kosten in afdruk of afschrift verkrijgbaar gesteld, de lijst bedoeld in artikel E7f der kies wet, vermeldende de namen der kiezers, die voorkomen op de kiezerslijst in een andere gemeente, doch in Alkmaar aan de stemming voor de verkiezing der Provinciale Staten zullen deelnemen. Alkmaar, 13 April 1950. De burgemeester voornoemd, WYTEMA. (Onheend aan onze Advertentie-rubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Romance in de Zuidzee (18 jr.) Victoria Theater, 8 uur: Slave Girl (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: Song of Texas (tot 14 jr. o. g.) A. B. T., 8 uur: De blonde Rimboe koningin (14 jr.) 't Gulden Vlies, 8 uur: Operette zangklasse Joh. Kuiper. Hotel Cen traal, 8 uur: Openb. avond Harmonia. Gem. Museum, 25 uur: Tentoonst. Alkmaarse schilders. Murmellius- gymnasium, 10—12, 3—5 en 7—10 uur: De jeugd exposeert. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Hotel Reserve (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Rope (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Prins der dieven (14 jaar); A.B.T., 8 uur: De dertien lanciers (14 jaar). Gem. Museum, 25 uur: Tentoonst. Alkmaarse schilders. Murmellius- gymnasium, 1012, 25 en 710 uur: De jeugd exposeert. SCHOUTENSTRAAT Schaaknieuws Het rooster voor de promotie-compe titie van de KNSB is vastgesteld. HSG te Haarlem, Weenink te Amsterdam en de Zeister Schaakclub te Zeist spelen een enkele competitie om een plaats in de hoogste afdeling. Zondag circa 10.30 uur vangt in het Wapen van Heemskerk de eerste thuis wedstrijd aan tegen de degradatie-can- didaat HSG, welk tiental wel de sterk ste tegenstander van VW I zal blijken te zijn. Voor de tweede maal binnen enkele weken zal Alkmaars toneelminnende publiek getuige kunnen zjjn van de op voering van een Engels toneelwerk in de oorspronkelijke taal, gebracht door een Engels toneelgezelschap. Deze keer Is het „The Nottingham Playhouse Com pany" die op Maandag 17 April in het Gulden Vlies R. B. Sheridans stuk „The Rivals" voor het voetlicht zal brengen. De serie opvoeringen, waarbij ook nu weer Alkmaar de primeur heeft, wordt georganiseerd door de Stichting „Het Nederlands Impresariaat" te Amster dam in samenwerking met het Genoot schap NederlandEngeland. Richard Erinsley Sheridan's „The Rivals" is één van die toneelwerken uit de tweede helft der achttiende eeuw, die een frisse wind deden waaien door de strekking van de stukken die in een vorig tijdsbestek het repertoire uit maakten. Na het herstel van de Britse monar chie immers, in 1660, kwam er bij de heropening van het theaterleven een zeer natuurlijke reactie tegen de som bere sfeer van de Puriteinse opvattin gen. Vrouwen verschenen voor het eerst op de planken, en de stukken hielden zich bezig met het bespottelijk maken van huwelijksomstandigheden, trouw en waardigheid. Deze tendentie bereikte een toppunt op haar beurt en werd ge volgd door een reactie. Geestigheid zonder leedvermaak, grappen zonder bespottelijk makerij waren het gevolg en de achttiendeeeuwse toneelschrij vers vonden hier hun natuurlijke mid delen om zich uit te drukken. Liefelijk heid en licht vulden de theaters en „The Rivals" is hiervan een volmaakt voorbeeld. De gratie en de stijl van de welgemanierde stukken zijn gebleven, de zoetvloeiende zinsbouw, het elegante compliment aan de geliefde, maar daar bij komt het robuste blijspel, dat nie mand aanstoot geeft, een blijspel van het platteland en de provinciestad. Er zal nog voldoende gelegenheid zijn, op deze opvoering, die onder regie staat van Andre van Geyseghem, nader terug te komen. De K.R.O. heeft gisteravond In het Gblden Vlies de groeten uit Hilversum overgebracht aan de luisteraars in Alk maar en omgeving. Voor deze gelegen heid was de zaal geheel gevuld met een enthousiast publiek, dat op zijn beurt het „Orkest zonder naam", onder lei ding van Ger Roos, De drie Musketiers, Roland Wagter, Toby Rix, Dick Haris, „De Bietenbouwers" en Gait Jan Kruut- moes een hartelijk welkom heeft be reid. Hoewel de verschillende orkest- leden geen vreemden waren voor de Alkmaarders zij hebben de band reeds ontelbare malen via de luidspre ker beluisterd is de persoonlijke kennismaking op hoge prijs gesteld. In een non-stop tempo heeft het .„Or kest zonder naam" zich met vele be kende melodieën laten horen. „De drie Musketiers" zongen, Roland Wagter verzorgde de conférence, Dick Harris verrastte de bezoekers met uitstekende jongleer-kunst, terwijl Toby Rix zich als muzikale clown ontpopte. Jo Budie maakte de muzikale show vóór de pauze compleet met verdienstelijke ac cordeon-flitsen, daarbij geaccompag neerd door bas en guitaar. In het tweede gedeelte van de avond waren de mannen van Ger Roos ge kleed in blauwe kiel en zwarte pet en versterkt met Ferry Barendsen en Mar cel Thielemans van „The Ramblers". Ook de volumineuze-muziek van het platteland viel in zeer goede aarde. Gait Jan Kruutmoes was een amusante „praatjesmaker", de Drie Musketiers in old time-kleding zongen liedjes uit het begin van deze eeuw en Boer Ro zenstruik toonde zich een virtuoos op de xylophoon. Dat de boertjes het niet zo nauw met het dialect namen, werd hun van harte vergevne. Het publiek beloonde het gebodene met een hartelijk applaus en luisterde met aandacht naar de propaganda- speech van de inspecteur van de KRO, de heer Herman, die erop wees, dat deze avonden van het innige contact tussen KRO en luisteraar getuigen. Wij zijn er weer, aldus de heer Herman, en u hoort onze oude vertrouwde om roep weer in de huiskamer. Dit alles is echter slechts voorlopig. De rege ring heeft een Omroepwet in voor bereiding, waarbij de zendtijd, zal Naar verluidt gal er met ingang van 1 Mei verandering komen in de di recties van enkele bioscopen hier ter stede. Het Victoria-Theater was per soonlijk eigendom van de heer J. We ber te Heiloo en in hoogste instantie is kortgeleden beslist, dat dit hem zal worden ontnomen, zodat de mogelijk heid bestaat, dat dit theater dat thans door de eigenaar van Theater Harmonie geëxploiteerd wordt bin nenkort zal verkocht worden en dus een nieuwe eigenaar zal krijgen. Wel krijgt de heer Weber weer zeg genschap in het Alkmaars Bioscoop theater en de Cinema Americain, wel ke beide theaters eigendom van zijn moeder en zuster hij in huur en exploitatie had en waarover hij thans weer het beheer krijgt. In verband daarmede is tegen 1 Mei aan directies en personeel van beide theaters ontslag aangezegd. Of hierin nog verandering zal komen, doordat de directies die uiteraard volkomen met deze bedrijven vertrouwd zijn opnieuw met de exploitatie belast zul len worden is niet te voorspellen. Evenmin staat vast of het thans in dienst zijnde personeel al dan niet door een eventueel nieuwe exploitant zal worden overgenomen. Dat men van deze zijde de ontwik keling van zaken vol belangstelling gadeslaat is vanzelfsprekend. VERKEERSONGELUK Eergisteren reed een auto over Helderse weg en wilde links af Spoorstraat inrijden. Hierdoor werd een motorrijder, die blijkbaar de richting aanwijzer niet zag, aangereden. Hij liep enige verwondingen op, maar kon op zijn eigen motor de weg naar huis ver volgen. de de BEGRAFENIS OPA VAN 'T HOFF De teraardebestelling van Opa van 't Hoff zal morgen niet op de Algem. Begraafplaats maar op het kerkhof St. Barbara plaats vinden. worden verdeeld naar gelang het aan tal abonnementen op de verschillende radiogidsen. Wij hebben een Roomse pers, wij hebben confessioneel onder wijs, machtige katholieke organisaties, wij hebben de KVP en ook op het ter rein van de radio dienen wij een eigen plaats in te nemen. Spreker waar schuwde de aanwezigen de macht van de radio niet te onderschatten. Er kan veel goeds, maar ook veel kwaads via de radio de huiskamer binnenkomen. De KRO neemt tussen de andere om roeporganisaties de derde plaats in achter VARA en NCRV. Bij zijn zil veren jubileum zou men de KRO geen mooier cadeau kunnen aanbieden dan de versteviging der KRO-gelederen. De aangeslotenen op het radio-distributie net mochten hierin, aldus de inspecteur, niet achter blijven. KRO- Schouten—Watertor remise In het clublokaal van de biljartver eniging „De drie Ruiten", het café van de heer N. Venneker, werd gisteren 'n aanvang gemaakt met de wedstrijden om het persoonlijk biljartkampioen schap klasse 7-11, district Alkmaar. Met een korte toespraak opende de heer Mors, voorzitter van „De Drie Ruiten" de wedstrijden en sprak de hoop uit, dat dit tournooi in de beste verstandhouding gespeeld zou worden. De verwachting, dat de strijd om het kampioenschap in deze klasse de no dige spanning zou brengen werd reeds op de eerste avond bevestigd. Jac. Smit en B. Wijkhuizen wonnen hun partijen met klein verschil, gezien het aantal te maken caramboles, van resp. J. Burger en D. Buisman. De ontmoeting tussen P. Schouten en Watertor eindigde zelfs in remise. Op vallend was dat alleen laatstgenoemden en Jac. Smit boven de 7-moyenne- grens speelden. Vermoedelijk zullen de zenuwen deze eerste avond de spe lers wel parten hebben gespeeld en wij mogen aannemen, dat de volgen de partijen met een beter gemiddelde gespeeld zullen worden. De volledige uitslagen waren: P. Schouten 250 36 35 7.14 Watertor 250 36 33 7.14 Jac. Smit 250 29 48 8.62 J. Burger 193 29 29 6.65 D. Buisman 207 38 38 5.44 B. Wijkhuizen 250 38 24 6.57 Hedenavond worden de volgende partijen gespeeld: BurgerWijkhui zen, WatertorSmit en Schouten Buisman. Gangstermanieren Dat de jeugd vacantie heeft is maar al te goed te merken. Een inwoner van onze rustige stad ondervond dat aan de lijve. Op zekere dag bemerkte hij op zijn kippenhok een briefje van onge veer de volgende inhoud: „Als de plan ken niet over het hek worden gezet, zullen de kippen worden gestolen", dit epistel was ondertekend met de veel zeggende naam „De plankenjatters". De bende is intussen door de pdlitie opge rold. Bloembollenovereenkomst met Engeland verlengd In een communiqué van de Britse Board of Trade wordt medegedeeld, dat de regeling, die verleden jaar door de Nederlandse en Engelse regeringen ge troffen werd voor de invoer in Enge land van bloembollen, met een jaar verlengd is. Zesjarig knaapje verdronken Gisteren kwam een vader aan het bu reau van politie mededeling doen, dat een jongetje hem had gezegd, dat zijn zoontje bij de sluis aan de Baangracht in het water was gevallen. De politie is de zaak onmiddellijk gaan onderzoeken en het jongetje hield positief vast aan zijn gezegde, dat zijn vriendje in het water was gevallen. Men heeft toen de naburige gemeenten gewaarschuwd, waar men echter taal nog teken van het kind had gehoord. Ook bij familie leden heeft men geïnformeerd, toen echter ook zij ontkennend antwoordden moest men wel aannemen dat het kind te water was gevallen. De politie is gis teren de gehele avond bezig geweest met dreggen, echter zonder resultaat. Hedenmorgen heeft men het werk her vat. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat het kind op een andere plaats te water is gevallen dan zijn vriendje heeft medegedeeld. De politie zoekt nu systematisch de gehele nabijheid van het sluisje nabij de Baangracht af. Tom Poes heeft nog steeds de interesse van de jeugd Gister traden de Jeugdspelspelers uit Amsterdam in 't Gulden Wies op. Ver toond werden de eerste avonturen van Tom Poes en zijn kornuiten. Veel op hun Paasbest uitgedoste kinderen, allen aan de hand van pa en ma, hebben zich ook thans weer best geamuseerd, waar toe vooral Wammes Waggel veel bij droeg, Hij plaatste een publicatiebord langs de openbare weg, waarop va- meld stond, dat koningin Catharina f 1000 beloning zou geven aan hem, die haar uit haar lijden verloste. En dit was een kolfje naar de hand (en penseel) van heer Bommel, Bill Super en kunstschilder Terpentijn. Maar hoe zij de koningin ook aan het verstand trachtten te brengen zo gauw mogelijk weer op de been te komen, steeds wees haar arts professor Sikbock de zo mooi voorgespiegelde middelen van de hand, alle goede voornemens van de op de duizend gulden beluste kwakzalvers ten spijt. Een en ander gebeurde vanzelfsprekend onder voort durende vrolijkheid van de jeugd. Ook de ouderen amuseerden zich blijk baar best. Politievoetbal Dinsdagmiddag speelde het elftal van „Alkmaar R.P." een bekerwed strijd op het gemeentelijk sportpark te Bussum. Deze wedstrijd, welke voor de Alkmaarse Rijkspolitie de eer ste is in de tweede ronde van de be kerwedstrijden, droeg door het sterke overwicht van de gasten op de Eus- summers een eenzijdig karakter. Vóór de rust wogen beide partijen tegen el kaar op. De rust ging dan ook in met een 10 voorsprong voor Alkmaar. Na de rust toen de oranjehemden de wind in de rug hadden voerden zij de score op tot. 70; het spelpeil van Bussum viel tegen daar zij evenals Alkmaar R.P. ook kampioen zijn van de 2e klasse van de NPSB, n.l. afde ling D. De eindstand kwam met een 7—0 overwinning voor Alkmaar RP, waardoor Bussum uitgebekerd is. Hoornse Crediefbank In de aandeelhoudersvergadering van de N.V. Hoornse Credietbank voor de Middenstand is het dividend voor de preferente aandelen op 5 pet en voor de gewone aandelen op 4 pet vastgesteld. De netto-winst was vrijwel gelijk aan die van vorig jaar en bedroeg f 10.617,11. De rekening-ëourantomzetten bereikten in 1949 een bedrag van f 9.959.233.— (f 9.329.728), de kasomzetten f 4.630.362 (f 4.672.686) en de giro's f 7.879.916 (f 7.514.000). De behaalde resultaten waren verder als volgt: tiruto winst f 42.093,42. onkosten en afschrijvingen etc. f 31.476,31, netto winst derhalve f 10.617,11. Mannenkoor „Orpheus" Zaterdag geeft „Orpheus" bij wijze van proef een zaalconcert. Hiermede heeft het mannenkoor de muzikale uit- voeringspractijk weer uitgebreid want voordien gaf men uitsluitend kerk- concerten. Dirigent Joep Schreurs heeft een aantrekkkelijk en populair pro gramma voor deze avond goed voorbe reid. Aan belangstelling zal het „Or pheus" Zaterdag zeker niet ontbreken. N.V. NOORDERBANK In de Woensdag gehouden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhou ders werden de balans-, winst- en ver liesrekening over het boekjaar 1949 goedgekeurd en het dividend bepaald op 6 pet. In een voorafgaande buitengewone vergadering van aandeelhouders wer den twee statuten-wijzigingen aange nomen. De heer mr. J. P. Windhausen werd als commissaris herkozen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Anneke, d. van J. N. Wessemius en K. Naastepad. Marcus L„ z. van C. N. de Vries en D. Hemel rijk. Frits, z. van J. P. Kemp en A. Blokker. Getrouwd: Nicolaas A. J. Visser en Veronica E. M. Keijsper. Johannes N. Mol en Af ra G. Beentjes. Cornelis Miedema en Frederika van Gorcum. Teunis Korn en Hermina E. van den Wijngaard. AANRIJDING Dinsdag vond op de Dijk een aanrij ding plaats tussen een bestelauto en een personenauto. De personenauto stond 'geparkeerd. De bestelauto, die juist wilde passeren reed door gebrek aan ruimte tegen de personenauto aan, die werd beschadigd. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken is het faillissement van F. P. M. Aarts, koopman te Oudkarspel. Rechter-commissaris is mr. P. M. J Nolet te Alkmaar, curator mr. W. C. A. Buers te Sohagen. van hier en gunter XVIII. 7IE ZOO, d'r is weer wat nuuws an de markt kommen: 'n voorstel voor 'n nuuwe pachtwet Jullie zelle dat alle gaar in de krant wel teugen komme en deerom gaan ik er maar niet diep op in. Alliendig 'n paar dingskes kom je zoo 'rs teugen en deer wul je den wel wat van zegge. Burgemeister het 't in de raad den altoid over 'n ginne- ralle indruk. Ja, dat benne netuurlik stadhuiswoorde en die legge ós boere- mense niet zoo best in de mond. 't Is wel zoo, dat 't foine van ósze boere- praat ok ofgaat, maar we kenne 't niet zoo mooi doen of je hoore 't verskil tusken de stads- en de buitenmense netuurlik altoid. Maar affoin den, die ginneralle indruk die is hier, dat de pachter puur beskermd wordt. En meskien is dat wel goed ok. D'r zelle wel landoigenaars weze, die puur an 't langste end trekke wulle, maar dat hèt ze aars nag nooit zoo erg meeval len. Ik 'rinner me nag van 'n man in de stad die 'rs n lappie grond kocht had voor 'n duuzend of vier; hai zou 't koupe voor 'n kennis van 'm. Maar die kennis wou 't zoo graag op z'n iogen naam hewwe; as 't 'n beetje liep, den zou-ie oflosse. Nou, 't liep niet, net zoo min aster vóór de oorlog wat liep. Overal de muize dood voor de kast en 't komt weer zoo of, wat ik je verspel. Affoin, die stadsman doet dat. Hal geeft crediet voor 't koupen, 't over- skroiven, de eerste kunstmest.en dat wier puur wat. Ien jaar perbeerd, twei jaar't gong niet. 't Most ver kocht worre, nou, hai zou 't zellef wel overnemen, weer overskroivinfskoste weg 't geld van de eerste keer en weg de kunstmestcente, en weg 't ver lies van de prois, want ln de dure toid kocht daalde 't tot de halft, minstens. Hai verhure an 'n aSr, hai trof 't, 't geld van de vier-en-'n-half duuzend, die 't metteraast worren was, brocht ien-of-aarlef persent op. En hai klaagde z'n noöd, zoo 'rs toe-ie bulten wasin 'n kefeetje, weer-ie opstak. Maar die kasteloin gluurde 'm 'rs an... die wist ok van toeten en van bleize,... hai verhuurde ok landmeskien ef- kies beter in prois, omdat 't vóór de dure toid kocht was, maar hal zag nooit watdr heerste niet. En ik 'rinner me nag as de dag van guster toe-ie zoo vroeg „en kroig je den dat huurgeld nag?" De stadsmeneer knikte van janou me joon, den feulisi- teer ik je, je magge niet moppere ik verhuur duurder, maar ik kroig niks, heelegaar niksToe is de stadsman maar opstapt en neihuus re denik hoorde 'm 'n liedje fluite zouwe ze bai 't opmaken van de nuuwe pachtwet nag 'n beetje reke ning houwen hewwe mit zukke „uit zuigers" van pachters..? SOIMEN. NOG EENMAAL: Van 25 Maart tot en met 8 April heeft onze grote advertentiewed strijd geduurd. En we zijn eerlijk gezegd nieuws gierig hoeveel abonné's er in ge slaagd zijn, de 12 opzettelijk ge maakte fouten er uit te halen. Dat kan alleen, als de deelnemers (sters) hun gegevens inzenden. Daartoe wordt gelegenheid gegeven tot en met Maandag 17 April a.s. Oplossingen kunnen worden inge leverd bij of per post worden toe gezonden aan het bureau van ons blad, met vermelding van naam, adres en woonplaats. Links bo ven zet U: „Haal ze er uit jongens!" De prijswinnaars of winnaressen worden zo spoedig mogelijk be kend gemaakt. Door op tijd in te zenden dingt U mee naar een deel van de uitgeloofde Vijf en zeventig gulden! Dus: inleveren tot en met Maan dag 17 April a.s. Toneelgroep ,,'t Voetlicht" Bovenvermelde toneelvereniging komt Dinsdag a.s. in het Gulden Vlies met het kostelijke blijspel „Een bruid kwam op bezoek", een spel in drie bedrijven naar het Amerikaans van Stuart Olivier en George Middleton. Naar men ons mededeelde zijn er nog slechts enkele kaarten beschikbaar. Houdt Dinsdag avond vrij voor dit geestige en vlotte blijspel. Handwerk vraagt tijd Indien U uw maatcostume vóór Pinksteren klaar wenst, bestel dan nü! Onze collectie Engelse en bin nenlandse stoffen is uitgebreider en mooier zelfs dan vóór de oorlog. Handwerk is niet te vervangen en de prijzen vallen ook binnen Uw bereik. Kleding naar maat voor Dames en Heren 165,— 180,— 210,— Populaire Maatcostumes 127,50 140,— 160,— KLEDINGMAGAZIJNEN Langestraat 20-22 Alkmaar Heden is rustig van heengegaan, nog gel onverwacht, onze 11 zorgzame Vrouw, M der, Behuwd- en Gr( moeder, Mevrouw BARENDÏNA W1T1 geb. GROi in de ouderdom van na 71 jaar. Alkmaar: C. H. WITTE Sr. Amsterdam: C. H. WITTE Jr. A. .WITTE— VLASSENR Heiloo: S. WITTE E. C. WITTE— SPANGENBE Alkmaar: J. C. WITTE A. WITTE-ROELE en Kleinkinderen. Alkmaar, 11 April 19! Geestersingel 3. De begrafenis zal pis hebben a.s. Zaterdag de Gemeente-Begrs plaats. Vertrek van Sterfhuis nam. twee i Heden overleed, na langdurig, doch ged dig gedragen lijden, o lieve, zorgzame M Vader, Behuwd- Grootvader, de heer CHRISTIAAN SODEKAMï in de ouderdom van jaar. Uit aller naam: M. SODEKAMPFF PI Alkmaar, 13 April 1 Lyceumstraat 91. Liefst geen bezoek. De begrafenis zal pis hebben a.s. Maandag de gemeentebegrs plaats. Vertrek van sterfhuis nam. twee i Mede namens mijn v en ouders, bedank ik bij familieleden, vrie: kennissen en buurtgei voor de hartelijke vangst en belangstt bij mijn thuiskomst Indonesië betoond. Sergt. S. VAN GEE Stationsstraat 5. Ondergetekende be haar oprechte dank allen, die de 1ste 1950 voor haar tot eei vergetelijke dag he gemaakt. J. STRUl Geestersingel 19 I. STOOMWASSERIJ Fa. C. JANSEN, Zd.-Scharwoude. Tel. vraagt NETTE MEISJE! voor de mangel en s afdeling. Voor flinke k ten hoog loon. Dag aanmelden aan de zaa v. d. Woudestraat 59. WERKSTER gevraagd voor 4 ochti per week. Mevr. v. SCHOU\ BURG, Juliana v. beglaan 22, Gevraagd NETTE WERKSTI 2025 jaar. Tevens g NETTE PERRONJOD Aanmelden na 7 uur: tionsrestauratie, Alkir Gevraagd een NET MEISJE voor hele of halve d Tevens een nette werl éénmaal per week. MEVR. ADOLF, H scheweg 3. Wegens ziekte var tegenwoordige gevraag FLINK ZELFST. ME Netjes kunnende w< voor enige dagen per Meerdere hulp aanwe: Breedstraat 2, Alkma; MEISJE GEVRAA» in eenvoudig gezin te gen. Br. onder no. 398, van dit blad. Op handelskantoor is voor voor licht kantoorw Br. no. A 400, bur. v. GEVRAAGD een midd. leeft.,bij voorke dochter, die werkkrin; tenshuis heeft. C. RUSSELMAN, zanerdijk 92, Zaandan J

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2