CITROEN Het Pro mmm Stad en Omgeving 1 HSÏÏjsSgsl AGENDA WAT DE THEATERS BRFNCFKI tentoonstelling HEDEN LAATSTE II/1G Spanning en slechte gemiddelden ïïoos s. Mimosa De Kaashandel in afwachting Acht Octobervereniging krijgt nieuwe voorzitter: mr G. A. de Lange Dat is óók maar reinigen! Emmabioem collecte zit veilig en komt op tijd Als U een rijdt VICTORIA THEATER: A. B. THEATER: De aemen iancit->„ STOUTENSTEIN CINEMA AMERICAIN: De Prins der Bandieten HARMONIE THEATER: Biljartkampioenschap 7 tot 11 Burger heelt de leiding BRANDSTOFFEN TAND DAN NAAR Beroepsgokker riep le Heerhugowaard: Toto... hoge cote Export naar Frankrijk gat boterhandel 'steun VAN MARSDIEP TOT IJ Soldaten op weg naar huis Krachtcenirai De arbeid breic steeds meer Pim, Pam en Po ZATERDAG 15 APRIL 1950 Teruggang van het ledental Gisteravond vergaderde in café Cen tral de Acht Octobervereniging. Dat wil zeggen: het bestuur was met zes man aanwezig en van de drieduizend leden hadden er zegge en schrijve vier de moeite genomen om de ledenverga dering van deze bü uitstek Alkmaarse vereniging bü te wonen. Een verschün- sel. dat al even betreurenswaardig moet •worden genoemd als het feit, dat het aantal leden in het laatste jaar met vüfhonderd is teruggelopen. Het be stuur betaamt plannen, om aan dit laatste euvel paal en perk te stellen door een actie tot werving van leden; het kwaad van het slechte bezoek aan de vergaderingen zal wel moeilijk te cureren zijn De oud-voorzitter, mr. C. J. de Lan ge, sprak er in zijn openingswoord diepe teleurstelling over uit, dat de be volking zo weinig interesse toonde. Bij de ingekomen stukken was een brief van de heer E. S. Hamburger, die, na vele jaren lid te zijn geweest van de feestcommissie, thans om gezondheids redenen moest bedanken. De jaarver slagen van de secretaris, de heer A. Koster, en het financieel verslag van de penningmeester, de heer H. Stikkel (sluitend met een nadelig saldo van f 253,13), werden goedgekeurd. De ver eniging had, zoals uit deze verslagen bleek, op 1 Januari j.l. 2422 gewone leden en 518 huisgenoot-leden, hetgeen rond 500 minder is dan het vorige jaar. Drie bestuursleden waren afgetreden, t.w. de heren H. Stikkel, A. Middelhof en H. K. de Wild, terwijl er daarenbo ven de vacature van het voorzitter schap was door het bedanken van mr. C. J. de Lange. De heer Stikkel had zich herkiesbaar gesteld. Hij en de heren mr. G. A, de Lange, W. Hartong van Ark en Th. Wortel (de laatste drie als candidaten van het bestuur) wer den gekozen met volstrekte meerder heid van stemmen. Het ligt in de be doeling, dat mr. G. A. de Lange de functie van voorzitter zal gaan vervul len.. Een korte bespreking werd gehouden over de komende feestviering. De heer P. Cloeck ontvouwde twee plannen voor een optocht; men zal de keuze hebben uit een historische optocht „Met sprongen door de eeuwen" en een alle gorische optocht „Het Hollandse lied". By de rondvraag sprak mr. H. Schuurman zeer waarderende woorden over de scheidende voorzitter, die 17 jaren deze functie op uitnemende wijze heeft vervuld en mr. C. J. de Lange dankte voor deze waardering en sprak de hoop uit, dat het ledental van de vereniging weer spoedig moge stijgen. Indien er één Alkmaarse vereniging is-, die de algemene belangstelling ver dient, dan is dat toch zeker wel de Acht Octobervereniging. FABRIEK yQORMEER 3. ALKWAAR. TEL. 3568 (K 2200). WINKELSCH0UIENSTR. 24, ALKMAAR. Sb TEL"r4S54 -ixÊPÖ~T": Y» M. d, BROEDER. BERGE» VS STATIONSSTRAAT 9. TELEFOON 2414 (K 2208) 5 Jeugddienst Hervormde Jeugdraad De' Hervormde Jeugdraad te Alk maar belegt 'morgen, om 7 uur, in de Kapelkerk weer een jeugddienst. Voorganger is de oud-Alkmaarder de heer C. B. Termaat van Oudeschild op het eiland Texel. Wie de kerkelijke situatie op Texel kent, weet, dat Oude schild nog geen vijf jaar geleden een vervallen gemeente was. Thans is dit alles anders geworden, niet het minst door het voortreffelijke werk van de heer Termaat. In het bijzonder heeft hij de Jeugdbe weging tot nieuwe en grote bloei we ten te brengen. Dus morgenavond 7 uur naar de Ka pelkerk! Damclub DDD De uitslagen van de onderlinge wedstrijden die bij Damclub DDD Vrijdagavond werden voortgezet, zijn: 'Eerste klas: C. de Bree—H. de Jong 1—1; H» Kramer—M. Oud 1—1; M. Hemels—G. Woonijk 1—1; H. Toepoel—N. Oud 0—2; Hoogendijk—Veen 2—0; Braggenman—Wijn 0—2; Wijn—Bakkum 2-0; L. Hoogendijk—Molenaar 2—0; Balder—Karn 2—0; Kromhout—Veen 2-0. ONVOORZICHTIG Gistermorgen om ongeveer 12 uur vond er in de Langestraat ter hoogte van de Firma Zijlstra een aanrijding plaats. Een auto, die in de richting van de Grote Kerk reed botste tegen een bestelauto, die daar ter plaatse gepar keerd had gestaan en plotseling van achter een andere wagen wegreed. Beide wagens liepen lichte schade op. Wat onze voorouders schreven: In de Alkmaarsche Courant van 15 April 1850 vinden wij de volgende adverentie: Verandering der nieuwe wa- gendienst tusschen Alkmaar en Haarlem beginnende met den 15den April 1850, gedurende de zomermaanden. Van Alkmaar 's morgens ten 5 ure. .Van Haarlem - 's avonds .circa tèn 6- ure. Het kantoor te Alkmaar wordt gehouden bij S. RIJMAN op het Ritsevoort en te Haarlem bij C. LOGEART, over het Station. De Ondernemers, S. RIJMAN en J. VAN DEN BERG Het bestuur der Alkmaarse Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose verzocht ons op name van het volgende: Op Zaterdag 22 April zal wederom de jaar lijkse Emmabloem-collectc gehouden worden, waarvan de baten geheel ten goede onzer ver eniging komen. Ook dit jaar durven wij weer een beroep te doen op uwe welwillende medewerking door u als collectant of collectrice beschikbaar te stellen, want zonder uw hulp kan deze Em- mabloem-collecte niet slagen. Wist u dat: in 1949, in diverse Sanatoria in den lande, 96 patiënten werden verpleegd met een totaaj aantal ligdagen van 9838; in 1949, in diverse Sanatoria in de lande, 49 patiënten de zo onontbeerlijke verpleging ontvingen met een totaal van 7809 verpleeg- dagen; dat bovendien een groot aantal herstellende patiënten thuis versterkende middelen ontvan gen, terwijl in andere gezinnen vergoeding wordt gegeven voor hulp in de huishouding; dat al deze patiënten uit Alkmaar afkom stig zijn, dus onze en ook uw stadgenoten zijn!; dat onze vereniging haar werk verricht zon der onderscheid in relegie; dat voor dat alles zeer en zeer veel geld nodig is; dat wij daarom op uw medewerking rekenen door tijdig u als collectant of collectrice op te geven! Stelt u ons niet teleur! Door dat te doen telt u uw stadgenoten, die onze hulp zo nodig hebben, teleur. Helpt ons ons mooie werk voort te zetten. Geeft u daarom nog heden op bij een der volgende adressen: F. G. Oudejans, admini strateur der vereniging, Bierkade 11, Alkmaar, telef. 4333; K. H. Kolk, arts, Geestersingel 36, telef. 2017; dr. J. Degenaar, Emmastraat 95, telef. 2310; E. E. M. van Gilse^ arts, Ken- nemerpark 8, telf. 3136 of op de collectedag, Zaterdag 22 April a.s, van 9 uur af in het gebouw van de Sociale Raad, Langestraat 87 (naast het Stadhuis). (Ontleend aan onze \dvertentie-rubriek) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Hotel Reserve (14 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Rope (18 jaar); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Prins der Dieven (14 jaar); A.B.T. 8 uur: De 13 Lanciers (14 jaar). Gem. Museum, 25 uur: Tentoönst. Alkmaarse schilders. Murmellius- gymnasium, 1012, 35 en 710 uur: De jeugd exposeert (met attracties). Gulden Vlies, 8 uur: Zaalconcert Mannenkoor .Orpheus" (solistische me dewerking). St. Adelbertusschool, Rleekerskade: Opening Donbofafa (fancy fair). ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvangstij den 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. A.B.T. aan vang 2, 5 en 8 uur. - 't Gulden Vlies, 8 uur: R.K. Tonëelver. Cantecleer. Gem. Museum, 105 uuri Tentoonstelling Alkm. schilders. MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Hotel Reserve (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Rope (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Prins der dieven (14 jaar); A.B.T., 8 uur: De dertien lanciers (14 jaar). 't Gulden Vlies, 8 uur: Nottingham Playhouse Cy. in The Rivals. ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN. Zondag 16 April zal de apotheek van de heer Hartong van Ark voor het pu bliek geopend zijn. In deze apotheek wordt de volgende week de nacht dienst waargenomen. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN. Zondag 16 April zullen beschikbaar zijn de huisartsen dr. Korthals, Emma straat 36 (telef. 3193) en dr. Lourens, Oudegracht 293 (telef. 2892). geboden de bekroonde exemplaren AGENT voor Alkmaar en Omstreken: GARAGE Telefoon K 2208 2456 BERGEN Rope Een film met Hitchoek. als regisseur is altijd een rolprent die boven het middel matige uitkomt, niet alleen omdat deze grootmeester van het witte doek zijn ca merabeelden steeds weer tot een verras sing weet te maken, maar ook omdat hij niet alleen gebeurtenissen, maaT ook stemmingen weet uit te beelden. Dat de film zo vaak boven het toneel als „ver makelijkheid" wordt gekozen dankt ze aan de mogelijkheid het verhaal dat zij uitbeeldt in alle delen ter wereld te laten spelen en als het ware voor elke scène naar een ander gebiedsdeel en een geheel andere entourage te kunnen springen. Het toneel is gebonden aan een eenvoudig dé cor, meestal van één simpele kamer en zijn kracht zit in het spel der acteurs, in de woorden die de auteur hun in de mond geeft. In de gekleurde film „Rope" benadert het filmbeeld zo dicht mogelijk het to neel doordat alles zich hier ook in één en hetzelfde vertrek afspeelt. Het enige ver- 'schil is dat het discours niet gevoerd wórdt tussen werkelijke mensen, maar tussen enkele beelden die de regisseur met elkaar sprekend op het doek brengt. Meer dan personen worden dan ook ka rakters, sentimenten en stemmingen ver filmd en er is niet alleen een uitstekende regisseur maar ook een spannend onder werp nodig om daarmee het publiek een gehele avond te kunnen boeien. Een moord om vrij onverklaarbare re denen, een soupertje met de familie van de vermoorde jongen, welke aanschikt rond de gedekte kist waarin het lijk is verborgen, de koelbloedigheid van de sa dist die als gastheer optreedt en het com binatie- en deductievermogen van een vroegere leraar, die de misdadigers ont maskert, dat alles is het onderwerp van deze enigszins vreemde rolprent. Vreemd ook omdat de moordenaar en zijn helper zich ten slotte zonder enige poging tot zelfbewust laten arresteren. James Stewart, John Dall en Farley Granger geven voortreffelijk samenspel dat mede de oorzaak is dat men voortdu rend in spanning wordt gehouden. Een eindeloze hel van zand en hitte, twaalf van een veldtocht uit het Midden- Oosten terugkerende soldaten, een moor dende bende en bovenal dorst. Van deze gegevens componeerde de Russische regis seur Romm de buitengewoon geladen film „De dertien lanciers". Een fascinerende strijd van lichaam en ziel tegen wrede rovers, een meedogenloze hitte en, het zand; een strijd zonder romantiek of overdreven sentimenten, die slechts dooi één man wordt overleefd. Het verhaal is eenvoudig. Twaalf mannen en een vrouw trekken, op weg naar huis. door een woes tijn. Op zoek naar water ontdekken zó in een opgedroogde bron een wapendepot van een rovende en moordende bende waarmee zij later in vuurgevecht raken Wat zij het meest te vrezen hebben zijn echter niet de mensen of de doodzaaiende wapens maar de dorst,- de alles wegzui gende en verlammende dorst Deze ge schiedenis is zó simpel, dat men zich er over verwondert dat er een bezienswaardi ge film over gemaakt kon worden. Dat het mogelijk was, en heel goed mogelijk zelfs, daarvan overtuige men zich een dezer dagen in het A.B.T. Vooraf draaien twee journaals en twee Russische tekenfilms, waarvan er één wel bijzonder goed is. DE FAMILIE WONINGINRICHTING BEYERWIJK 1?0 MODÊIKAMEBS Jon Hal, die men reeds meermalen zag" in Zuidzee-films, kan men thans zien in de rol van de zo populaire figuur uit de Engelse geschiedenis der Mid deleeuwen: Robin Hood. De avontuur lijke zwervers in de bossen, die een groot aantal hem toegewijde mannen om zich had verzameld en in de Mid lands een geziene,, maar ook gevreesde persoon was. Want de onderdrukten konden steeds op zijn bijstand rekenen, terwijl zij, die .minder goede dingen deden, meermalen zijn straffende hand voelden. Ook in het bovengenoemde hoofd nummer ziet men hem als avonturier als galante beschermer van schone edelvrouwen en als wreker. Zijn bele venissen worden in wat hard geklem de beelden tot leven gebracht en enige kranige helpers en enkele aantrekke lijke jonge vrouwen, die natuurlijk niet aan Robin's aandacht ontsnappen, staan hem in zijn avonturen ter zijde. De voornaamste damesrollen werden ge speeld door Patricia Morison en Adèle Jergens. Een uitgebreid voorprogramma leidt het hoofdprogramma in. Men ziet een, goed journaal, enige tekenfilms en een natuuropname Hotel Reserve In een hotelletje aan de franse Riviera bevinden zich tien gasten, die onder de palmen hun zomervacantie doorbrengen Op zichzelf zou dit feit geen aanleiding zijn voor een spannende film, ware het niet, dat zich onder deze vacantiegangers een spion bevindt, die meer interesse heeft voor de verdedigingswerken van Toulon dan voor de schoonheid van de Cöte d'Azur. Aanvankelijk is een medlson student (Jaryes Mason) de verdachte, doch spoedig na zijn arrestatie blijkt, dat eet, van ds andere leden van dit vreemdsoor tig gezelschap foto's neemt van de forti ficaties en daarmede de veiligheid vat. Frankrijk in gevaar brengt. James Mason keert terug uit het politiebureau en gaat op jacht naar de mysterieuze agent. Dat wij u vertellen wie de spion is, moogt u niet van ons verwachten. Er zijn vele vreemde figuren in hotel Reserve, die men qua Uiterlijk stuk voor stuk op het lijstje der verdachten kan plaatsen Aan de hand van het aantal personen, dat u voor de ontknoping moet doorstrepen is het suc ces van de film af te meten. James Mason zorgt voor de nodige sfeer Naar onze mening is zijn talent niet even redig aan de inhoud van deze film. De knappe creatie van de gevierde Britse ac teur stijgt boven het gegeven uit. Henstra's zaak bestaat 25 jaar Gister herdacht de heer J. Henstra het heugelijk feit, dat zijn zaak 25 jaar bestaat, tevens werd de winkel in electrische-verlichtings artikelen her opend. Déze winkel heeft een gron dige verandering ondergaan. De ge hele etalage is verbouwd en achter in de winkel is een prachtige toonkamer bijgebouwd. Een zeer grote collectie lampen vult de gehele zaak. Als at tractie heeft de heer Henstra bij aan koop van f 25 voor iedere koper een taart beschikbaar gesteld. Ook degenen die minder besteedden wachtte een aardig geschenk. Familieleden bereid den de heer Henstra een aardige ver rassing in de vorm van twee schilde rijen, één van het schuurtje, waarin do ondernemende zakenman begon en één van de zaak zoals hij nu is. Een grote hoeveelheid bloemen ge tuigde van het medeleven met de heer Henstra. De wedstryden om het persoonlük kampioenschap 7 tot 11 hadden gister avond een wonderlijk verloop. Alle drie de partyen waren zeldzaam span nend waardoor het kon gebeuren dat soms de gemakkelykste caramboles gemist werden. Het is duidelijk dat hierdoor de gemiddelden aanmerke lijk werden gedrukt. Jammer was dat 't publiek niet steeds de stilte betrachtte die by biljartwedstrijden nu eenmaal noodzakelijk is. Vermoedelük had ook de spanning bij verschillende toe schouwers eveneens een ongunstige uitwerking. De eerste partij tussen Watertor en Buisman, was de minst spannendste. Buisman, die gisteren een prachtige serie van 75 maakte, kon het ivoor niet geheel en al onder controle krij gen en na de 29 caramboles die hij in de vijldebeurt maakte, liet -hij wei nig meer zien. Watertor daarentegen was behoorlijk op dreef en regelmatig vergrootte hij zijn voorsprong zodat hij de partij ten slotte met een ver schil van 42 caramboles in zijn voor deel besliste. Burger en Schouten deden het an ders. In de 22e beurt stonden deze spelers gelijk met 234 caramboles. Moeizaam sleepten zij zich verder naar de eindstoot en beiden lieten en kele eenvoudige ballen liggen. Schou ten miste in de 26e beurt de laatste carambole waarop Burger een poedel liet noteren. Schouten deed het nog slechter door tweemaal achter elkaar geen enkele punt te scoren. Onder grote spanning, wist Burger de laatste vijf punten bij elkaar te verzamelen. VOOR Welkom in 't Vaderland Met het troepentransportschip Ge neral 6. H. Muiz, dat vermoedelijk op 24 April te Rotterdam zal arriveren, repatriëren uit onze omgeving de vol gende militairen: Korp. C. P. Burger, Fabrieksstraat 25, Warmenhuizenmaj. H. C, J. M. van Mechelen, Markt A 441, Oudkar spel; Sold. G. J. Timmer, Vogerweg 13, Beemster; Sold. A. P. Wester, Wijk A 116, Obdam; Sold. P. de Zutt, Futk 23, Warmenhuizen; Wmr. W. J. Kuip, Dorpsstraat 37, Noordsehar- woude: Korp.. J. Wester, Benedenweg 128. St. Paneras; Sold. I. B. de Boer, C. W. Bruinvisstraat 19, Alkmaar; Sergt. D. Langereis, St. Anthonius- Straat 22, Bergen; Sold. J. C. STuyt, Uitgaftg-R, 64i tTrsem; Korp. fj. Bal- 'tjes, AsSem 2, Uitgeest; Korp, P. Sloo- ten, Midden Beemster 112; Wmr. N. v. d. Vlugt, Wognumsebuurt 12, Alk maar; S. M. A. J. Schouten, Zane- geest 2, Bergen; Sold. X. J. A. Buter, Geest 7, Alkmaar; Sold. H. Eggers, Hobrederweg 45, Beemster; Sold, M. Kaal, Uitenboschstraat 63, Alkmaar; Sold. R. Klooster, Druivènlaan 25, Alkmaar; Sold. I. H. L. Starreveld, Sluisbuurt 11, Uitgeest; Sold. L. Ka bel, Hoogeweg 122, Uitgeest. Jeugdgemeenschap beveelt collecte aan Op verzoek vestigen wij gaarne de aandacht op de openbare collecte van 15 April voor de bestrijding van de onkosten voor de 5 Mei-viering. RECTIFICATIE TELEFOONAANSLUITINGEN No. 4145 Burdorf Jr. W. J„ Fil. In stituut Burdorf en Bedrijfseconomisch Adv. Bur„ Bierkade 14, Alkmaar. PASTA BORSTELS NOORDERKADE 2 LAAT i'11 V, 'TELEF OO kb .<14.1.-1.1'') Uitslagen schoolwedstrijden L.O. De*- uitslagen voor de trveede ronde zijn als v-olgl: Afdeling BI: Heiloo I-VGLO II 2-3 (n.s.); -Stoinpetoren 1—Egmond 1 1—6. Afdeling C I: Lindenschool I—Julianaschool I 5—1: Vondelschool I—Nic. Beetsschool I 0-1. Afdeling C II: Vondelschool II—Wilhel- minaschool II 0—2; Nic. Beetsschool II—Lin denschool II 0—2. Vrijdagmorgen werden in de verschillende afdelingen lagere scholen de halve eind-wed- strijden gespeeld. Het .verd een dag van vreugde voor de Lindenschool: beide elftallen wonnen. I-Iet eerste, waarin de broertjes Nieuw- veen weer hun grote rol speelden (de jongste is drie turven hoogl), zal in do finale de Nic. Beetsschool ontmoeten. Lindenschool II komt tegen Wilheïminaschool II. Voor de finale in B1 plaatsten zich de stoere Eginonderv en VGLO II. Dat zal op 29 April oen spannende eindstrijd worden. Ook de laatste party was enerverend. Aanvankelijk scheen het dat Smit met Wijkhuizen niet veel moeite zou heb ben doch tegen het einde van de par tij was Smit volkomen leeg gespeeld. Na 41 beurten was de stand nog 242 om 218 in het voordeel van Smit. Wijkhuizen had dus nog maar een geringe kans om te winnen. Na enkele stoten begonnen de ballen echter plotseling beter te „lopen" en zonder veel moeite kwam Wijkhuizen tot de 248. Op dat moment kreeg hij de bal len in een zeer lastige positie. Met een fraaie tweebandstoot wist hy deze gevaarlijke klip te omzeilen en kon hij de partij beëindigen. De uitslagen waren: Watertor 250 31 8.06, Buisman 208 31 6.60. Burger 250 28 8.92, Schouten 249 28 8.89. Wijkhuizen 250 42 5.96, Smit 246 42 5.85. De stand is op het ogenblik als volgt: Burger 3 gespeeld, 4 pnt., moyenne 8.05, Smit 3 4 7.24, Wijkhuizen 3 4 5.74, Watertor 3 3 7.40, Buisman 3 2 7.15. Scnouten 3 1 7.85. In hoger beroep De Amsterdamse meubelmaker F. W. H., die verleden jaar Augustus in een bekend café te Heerhugowaard tijdens de kortebaandraverijen ge legenheid tot hazardspel had gegeven, stond Vrijdag voor het Amsterdamse Gerechtshof in hoger beroep terecht. De Alkmaarse politierechter had ver dachte voor dit feit tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. Verdachte had bij zyn optreden te Heerhugowaard o.m. geroepen: „Toto, hoge cote". Hy bediende een soort roulette. H. gaf toe, dat bij dit spel de toevalligheid een overheersende tol speelde. Al eerder is hij vijf maal veroor deeld voor verschillende variaties van hazardspelen. Verdachte voerde aan, dat hij thans niet meer met deze draaischijf van draversbaan naar dra- versbaan trekt, omdat hem de toegang tot de banen is ontzegd. President: „Wat doet U dan thans?" Verdachte: „Hetzelfdeïk ben croupier in een Haagse speelgelegen- heid". De procureur-generaal mr. Hoeffel- man achtte geen termen aanwezig tot, een andere eis te komen dan het Aik- maarse vonnis. Uitspraak over veertien dagen. OPLICHTING Gistermorgen werd er een tweetal monteurs aangehouden, die ten nadele van het bedrijf waar zij werkten koper hadden ontvreemd. De partij bedroeg in het geheel ongeveer tachtig kilo. Na verhoor, waarin zij het ten laste geleg de bekenden, zijn zij op vrije voeten gesteld. AANMELDING LEERLINGEN CHR. SCHOLEN Op verzoek verwyzen wij naar een aankondiging betreffende aanmelding van leerlingen vóór de Christelijke Scholen te Alkmaar, welke in dit num mer voorkomt. KAMERLID VAN DE WETERING IN ALKMAAR In het gebouw Waakt en Bidt zal Maandagavond het Tweede Kamerlid T. H. v. d. Wetering optreden. De kaasmarkt is geheel in afwach ting, de prijzen schommelen om het in leveringsniveau, dat voor volvette Goudse f 1.80, voor Edammer 40 pet. f 1.58 bedraagt. Over het algemeen wordt liever aan de handel verkocht, omdat men dan zeker is van zijn prijs. De partüen, die bij het I.V.Z. worden ingeleverd, worden gekeurd en de kans bestaat, dat ze In een lagere klasse zullen worden ondergebracht. Noord-Holland en Zuid-Holland hou den zich het best, de daar geproduceer de kaas gaat grotendeels in consump tie In Friesland worden echter grote partijen ingeleverd Leidse kaas, waar voor geen exportmogelijkheid is, wordt door het I.V.Z. niet aangenomen. De tegenwoordige inleveringsprijzen géiden voor de productie tot en met 22 April. Aan de minister is geadvi seerd déze prijs voor het hele sëizoen te handhaven. Men is echter allerminst zeker, dat dit ook inderdaad zal ge schieden en zolang hieromtrent geen zekerheid bestaat, is een opleving nauwelyks te verwachten. Met Belgie zyn weer zaken mogelijk De moeilijkheid daarbij is echter, dat de regering een heffing op de ge importeerde kaas heeft gelegd van frs. 12.die, naar men meent te we ten, ieder ogenblik kan worden inge trokken. In verband daarmee durft dt handel in Belgie slechts kleine hoe veelheden te kopen en de export was in de afgelopen week dan ook weinig de moeite waard. Aan de kaasbeurs te Alkmaar wer den prijzen betaald tot f 1.62 per kg bij iets meer kooplust dan de vorige week. Deze meerdere ambitie kwam echter niet tot uitdrukking in de prijs. De toestand aan de botermarkt was deze week in zoverre iets beter, dat een aanzienlijke hoeveelheid kon wor den verkocht naar Frankrijk. Dit ruim de de markt en als gevolg daarvan Kon de prijs zich handhaven op inle veringsniveau zonder dat nog grote kwantums door de regering behoefden te worden opgenomen Het ziet er ech ter naar uit, dat het hier slechts gaat om een order voor één week, zodat de perspectieven voor de toekomst be trekkelijk somber blijven, vooral ook omdat de productie nog steeds toene mende is. Duitsland is nog steeds overstroomd door boter van andere herkomst. Dat deze daar kon worden geïmporteerd wordt vooral toegeschreven aan het feit, dat de deviezenpositie van deze landen met Duitsland zoveel gunstiger is dan die met Nederland. LANDBOUWWERKTUIGEN- DEMONSTRATIE De werktuigencommissie van de Stichting voor de Landbouw in Noord- Holland zal op 11 Mei van 9 tot 17 uur een grote landelijke demonstratie met wiedmaehines organiseren op terrei nen, gelegen in het Bosplan vap Am sterdam aan de Coiijnweg, in de on middellijke nabijheid van Schiphol. Op deze demonstratie zullen machines van de meest uiteenlopende soort gede monstreerd en tentoongesteld worden, tevens zullen verschillende trekkers te bezien zijn. VERKEERSONGEVAL Gisteren reed een bakfiets over .bet Zevenhuizen. De bestuurder, die door do regen over het stuur van zijn rij wiel gebogen zat bemerkte een hem tegemoetkomende auto niet, waardoor een aanrijding volgde. De bakfiets werd beschadigd. HANDELSSCHOOL TE ALKMAAR. Wij verwijzen belanghebbenden naar een in dit nummer voorkomende ad vertentie met betrekking tot de aan gifte van leerlingen voor bovenge noemde onderwij „inrichting. Nagekomen predikbeurten VOOR ZONDAG 16 APRIL 1950 ALKMAAR. Baptistengem. (Nieuwe Doele), 10 uur, evangelist Hofhuis; 8 uur jongeliedensamenkomst in de Wil heïminaschool; Maandagavond 8 uur jeugdbijbelklas in de W.school. NIEUWE NIEDORP, 10 uur ds. Appel (Doop). Doopsgez. gem., 10 uur, da. Francken Liefrinck. NOORD- SCHARWOUDE, geen dienst. OUDKARSPEL, 10 uur, de heer Korndörffer. 36 In Schagen stapte een schaap door een raam een huis binnen. Gelukkig voor de inboedel der bewoners kwa men er niet meer schapen „over de dam". Onder groote belangstelling is op Wieringen het stoffelijk overschot van dr. J. Beeker ter aarde besteld. 36 Twee Zaandijkers zijn zo gelukkig geweest een deel van de dezer dagen gevallen honderdduizend te trekken. De een op een tiende, de ander op een twintigje, beide gekocht bij de kapper Molenaar, die wel een gelukskantoor schijnt te hebben. Vorig jaar December nog viel op een door hem geleverd Lotisico-twintigje de 25.000. 36 Het bouwplan voor Groot-Den Hel der benadert steeds meer zyn verwer kelijking. Binnenkort zulien ook buiten de z.g.linie honderden woningen verrij zen. De nieuwe burgemeester van Den Helder, mr. G. D. Rehorst, zal na per reddingboot „Dorus Rijkers" aldaar te zijn gearriveerd, Dinsdagmiddag worden geïnstalleerd. Cameronia, 13 April van Djakarta naar Amsterdam. General C. H. Muir, 14 April te Suez, naar Amsterdam. Skaugum, 13 April, 120 mijl WNW Enggano-eilanden. JN EEN OUDERWETS HU opkamertje achter zün fiches met plaatsnamen ero; aantal 'n witte plek. Een h de verschillende ringen der het IJ. De plaat board met stafkaart. Niet helemaal te sobere meubilering vertegen in ons gewest: de arbeid na Hervormde Kerk. De jonger ervan: een moderne miles aan de nuchtere zakelükhel niT CENTRUM is een stuk de- kerk in moderne gei taak -groeide in ,de loop va ren. Toen een aantal Noo predikanten in de bezettin de conclusie kwamen, dat i een oord- behoefte bestond, nog maar 'n zeer vage voor: trent de wijze, waarop dc centrale voor het kerkewerl tige energie zou "kunnen le had immers geen enkel voi Na de bevrijding werden reidende werkzaamheden niet: geschikt. Want hoev goed mogelyk is ingericht er we functie slechts voor enig Er werd een gebouw gezocb den. De oude pastorie in Bi bruikbaar te zijn. We zeg; tot zestig gasten een behoor waarborgt, wordt toch stee1 ker, dat dit gebouw een ti huizing zal moeten blijven, het aan alle kanten te kle: iedereen is gevoelig voor d die er ook in een sober one zulk belangrijk werk kan Hoe 1 Toen dus het gebouw er actie in de Hervormde gei ons gewest de financiën 1: verd, die de basis voor het ten vormen, werd de heer uit Den Helder, met ingang nuari 1947 tot leider van h benoemd. Er had een ambt baan vöor hem opengelegen, hem hoegenaamd niet. He wens en zijn verlangen, de een jeugdherberg op zich te men. Daarom aanvaardde hi Die maanden zijn jaren gc er zullen er waarsriiijnlijk n volgen. Dit werk heeft hen in zijn ban geslagen. De hèer Otsen kreeg de werk van het centrum te en dit te makeb tot een br strument voor de arbeid dei meel wjas er geen band m vormde'Kerk deze mag ii gebouwen en inrichtingen maar ideëel is de band ker. Bovendien dragen dt besturen tezamen de verant heid voor de stichting Centrum. Vrucht Het centum moest zijn plc in hef kerkelijk leven en ei vertrouwen worden gewc plaats is 'gevonden, het verkregen. Zo kan ar thans gend worden gewerkt aan ping van het geestelijke lei versterking van het kerkeli. Dat gebeurt op verschi nieren. Vrouwen- en mat gingen, predikanten, kerk leges, jeugdorganisaties lichamen kunnen in Bergt om inlichtingen, adviezen, enden, conferenties, kortom waaraan zij behoefte hebbe Eén simpel voorbeeld: vi enigingen maken gaarne 's uitstapje. Nu kunnen zij i raad en steun krijgen voor satie van zulk een uitje. I zelfs de organisatie en de van geheel aan het centrum dat dan excursies ontwerpt, gen uitzet, een korte degslu Ruïnekerk belegt en ook ve naar een stijlvol en veran menzijn. Jeugdverenigingen lekenspelen ter inzage kry zelfs, met weinig geld en v siaste hulp, een begin van tuumdepot voor bijbelse sp werk levert voortdurend n tacten en nieuwe mogelij! nieuwe terreinen, die kunn bewerkt, worden ontsloten blijft echter nog binnen de kerk. Toch heeft het iets 47. Voorlopig hebben Pi Pom nog helemaal geen las selykheid. Hoe verder ze land inwandelen en... dat heel langzaam hoor... hoe n ze ontdekken. Om beurten eikaars aandacht. „Zeg he die hekjes hier al gezien?" „Dat zün geen hekjes hooi neelstokken. Moet je eens

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2