Aziz zou schuld erkend hebben Kort Bestek Arts tot schadevergoeding veroordeeld Oud-illegaal verduisterde bijna veertigduizend gulden Stoeve leidde executies te Hoorn en Zaandam en mishandelde gevangenen Bamangwato's juichen hun koning toe Accoord te Brussel Hoe is de sfand Sir Stafford? Dinsdag 18 April 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 147e Jaargang No. 91 Leven van gijzelaars in gevaar De vrede kan behouden worden Paul van Zeeland voelt zich gepasseerd „Zij is onze koningin" Een constructiefout in de schoorsteen oorzaak? Amerikaanse interventie inzake Makassar Eerste doel: 36 divisies ROOFMOORD TE SURABAJA BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. Het Indonesische ministerie van Voorlichting heeft aan het Hoge Commissa riaat te 's Gravenhage bericht, dat Abdul Aziz schuld erkend heeft. Volgens't telegram zou Aziz verklaard hebben vrijwillig naar Djakarta te zijn gekomen. Toen werd medegedeeld, dat hij zou worden behandeld als zich onvoorwaarde lijk te hebben overgegeven aangezien hij na de presidentiële boodschap van 13 April was aangekomen, zeide hij, dat hij de toestand begreep. Het telegram vervolgt met de mede- kassar een aantal arrestaties, waartoe deling, dat de operaties van het fede rale leger worden voortgezet onder commando van kolonel Kawilerang, de commandant van Noord-Sumatra. Volgens berichten zouden verschei dene gijzelaars in Makassar gedood worden, indien Aziz niet zou terug keren. Dit was echter door de regering overwogen, voordat de minister van defensie het leger bevel gaf tot de actie over te gaan. Het zal worden be schouwd als een consequentie van het bevel. Het is betreurenswaardig en droevig, aldus het ministerie van Voorlichting, maar degenen, die in deze zaak waren betrokken, zouden geen pardon krijgen bij de regering. Arrestaties te Makassar. In de nacht van Maandag op Dins dag verrichtte de staatspolitie te Ma- door de procureur-generaal opdracht was gegeven. Een negental personen werd gearresteerd. Bij andere perso nen werden slechts huiszoekingen verricht, waarbij documenten werden meegenomen. De arrestaties houden verband met de aanwijzingen welke het bestaan van illegale activiteiten doen vermoeden. MASSALE LANDING OP HAINAN Volgens onbevestigde berichten van Chinese communistische zijde zouden twee Chinese communistische legers, onder bevel van generaal Lin Piao, op twee punten aan de Westkust van Hainan zijn geland. Deze troepen zouden door de eerste verdedigingslinie der nationalisten zijn gebroken. In eerder ontvangen berich ten van Chinese nationalistische zijde wordt medegedeeld dat een poging der communistische troepen, om in Noord- Hainan te landen, werd afgeslagen. Bij deze landingspoging zouden de commu nisten honderd schepen hebben ge bruikt. Blijde gebeurtenis in het Buckingham Palace thans officieel bevestigd John Foster Dulles: Enorme inspanningen noodzakelijk John Foster Dulles, de Republikein se deskundige voor buitenlandse za ken, die onlangs tot- adviseur van president Truman is benoemd, heeft een boek, getiteld Oorlog of Vrede, uitgegeven, waarin hij betoogt, dat oorlog kan worden vermeden, doch slechts door een inspanning als nodig is om een wereldoorlog te winnen. Hij dringt er bij de vrije wereld op aan, het potentieel, dat wij gewoonlijk voor een oorlog reserveren, te mobiliseren tegen de betrekkelijk kleine, fanatie ke Sowjet-communistische partij. Hij dringt aan op een volledige Ameri kaanse twee-partijenpolitiek voor bui tenlandse kwesties, wijzigingen in de Verenigde Naties en Amerikaanse druk ten behoeve van een spoedige en oprechte Westeuropese eenwording. Röntgenbehandeling had ernstige gevolgen Hoge Raad verwierp het beroep Ter verbetering van een schoon- heidgfout, welke bestond uit overtol lige beharing, liet een 20-jarig fa brieksmeisje, dat lid was van een zie kenfonds, zich behandelen door een bij dat fonds aangesloten röntgeno loog, die haar 12 a 15 keer bestraalde. Hierna zijn verschijnselen opgetreden, leidende tot extractie van het gebit van het meisje en uitstoting van haar onderkaak, waardoor haar gelaat ern stig is misvormd. Bij inleidende dagvaarding heeft het meisje schadevergoeding van de arts geëist, stellende, dat de geneesheer haar niet heeft gewaarschuwd voor de zeer ernstige gevolgen, welke uit de stralen-behandeling konden voort vloeien en dat hij kon en moest we ten, dat het een buitengewoon gevaar lijk en ongeoorloofd experiment was, deze methode toe te passen. De rechtbank wees de vordering toe. In hoger beroep beriep de geneesheer zich op een bepaling in het reglement van het ziekenfonds, volgens welke de verzekerden geen geldelijk verhaal hebben op huisarts of specialist. Het gerechtshof bevestigde niettemin het in eerste instantie gewezen vonnis, waarop de arts in cassatie ging. De Hoge Raad heeft dienaangaande over wogen, dat het Hof een contractuele uitsluiting van de aansprakelijkheid van de arts voor de gevolgen van een behandeling, welke, naar hij wist of behoorde te weten, medisch onverant woord was, terecht als in strijd zijnde met de goede zeden, krachteloos ge oordeeld. Het beroep van de arts werd mits dien verworpen. Zoals wij reeds eerder hebben be richt en thans officieel wordt be vestigd. zal prinses Elizabeth van Engeland „niet meer aan het open- bare leven deelnemen", daar zij in de loop van de zomer een blijde gebeurtenis tegemoet ziet. Prinses Elizabeth vertoeft thans op Malta, waar haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, dienst doet bij de Middellandse zeevloot. Het eerste kind van prinses Elizabeth, prins Charles, werd op 14 November 1948 in Buckingham Palace geboren. Prinses Elizabeth wordt Vrijdag 24 jaar. Verwerping van beroep geëist De voormalige „Untersturmführer" J. F. Stoeve uit Bremen was tijdens de oorlog enige tijd belast met de bewa king, verzorging en administratie van het kamp te Amersfoort. Hij heeft als „Kriminalsekretar" in Januari en Fe bruari te Hoorn, Zaandam en Amster dam, Halfweg en Haarlem executie pelotons gecommandeerd. Door de Bijzondere Strafkamer te Amsterdam werd hem levenslange ge vangenisstraf opgelegd, tegen welk vonnis hij in beroep van cassatie kwam. Zijn verdediger voerde bij de Dehan- deling van dit beroep voor de Bijzon dere Raad van Cassatie aan, dat de Tijdens een vergadering van de C V P. heeft Paul van Zeeland verslag uitgebracht van zijn laatste bezoek bij Koning Leopold in Pregny. Van Zee land deelde mede, dat hij voor een fait accompli werd gesteld, daar om trent 's konings voorstel over zijn hoofd heen is onderhandeld, terwijl hij bezig was, een nieuwe regering samen te stellen. Verschillende leden van de Katholieke partij oefenden een scherpe critiek op Pirenne, de secre taris van de koning; die, naar zij be weerden, met Spaak en Devèze heeft onderhandeld buiten de C.V.P. om. Over het algemeen wordt het nieuwe v.oorstel van koning Leopold met reserve ontvangen Katholieke bladen schrijven, dat een overdracht van be voegdheden aan kroonprins Boudewijn alleen mogelijk ?al zijn na een wijzi ging van de grondwet. „Le Peuple' schrijft, dat de 2.150.000 Belgen, die „neen hebben gezegd, ook niets voe len voor een terugkeer van de koning in etappes. door de Bijzondere Strafkamer bewe zen geachte feiten niet zo vaststaan als werd aangenomen. De executies zou S. uitsluitend op bevel hebben uitgevoerd. De verdediger achtte diverse getui genverklaringen tegen S. aanvechtbaar en alhoewel de cassatie-rechter niet over de feiten doch wel over vonnis en strafmaat oordeelt, achtte hij deze kwestie toch wel van belang. De procureur-fiscaal zeide in zijn conclusie, dat S. de executie zonder rechtelijk vonnis heeft uitgevoerd. Be roep op overmacht verwerpt hij. Ten aanzien van de bestrijding van bewe zen feiten vas de procureur-fiscaal van mening, dat deze zeker vast staan. S. heeft gevangenen mishandeld, slecht gekleed en uitgehongerd in het kamp Amersfoort, speciaal Joden en Russen. Hoewel hij thans nog geen schuldbesef toont, meende de -procu reur-fiscaal, dat deze man uit een slecht geestelijk milieu, het Duitse nazi milieu, de doodstraf niet kon worden opgelegd. Hij vroeg verwerping van het beroep en bevestiging van de opgelegde le venslange gevangenisstraf. Uitspraak van de Raad op 15 Mei. Weerbericht Verwachting tot morgenavond: Half zwaar bewolkt met voor namelijk in het Zuiden van het land plaatselijk enige regen. Meest matige wind, aanvankelijk Oostelijk, later draaiend naar Noordelijke richtingen. Overdag iets kouder. Woensdag: Zon op 5.36, onder 19.43; Maan op 5.59, onder 22.39. Seretse Khama bij zijn volk Seretse Khama, die thans een bezoek brengt aan zijn blanke echtgenote, werd, tezamen met zijn vrouw, door honderden dansende en schreeuwende mannelijke en vrouwelijke Bamangwato's toegejuicht. De opgewonden menigte had zich in de tuin van Seretse Khama's woning, die in de buitenwijken van de hoofdplaats Serowe is gelegen, verzameld. Ook leden van andere, onder Brits oppergezag staande negerstammen, hadden zich naar Seretse Kahma's woning begeven, waarvoor zij soms grote afstanden moesten afleggen. Dit is een der zeer zeldzame gelegenheden, dat vrouwen deelnamen aan bijeenkomsten van een negerstam. een 75-jarige vrouw, zeide: „De vrou wen der Bamangwato's willen recht streeks met de koning in Engeland spreken". Seretse Khama's vrouw stond zwijgend bij de deur, terwijl de Ba- mangwato-vrouwen spraken. Zij barst te echter in tranen uit, toen een harer verklaarde: „Zij is onze koningin en wij zullen samen met haar sterven". Ten nadele van Sociale Dienst voor gevallenen Anderhalf jaar met aftrek eiste de auditeur-militair bij de krijgsraad te Arnhem gisteren tegen de 46-jarige lui tenant F. van H. uit Enschede, die te recht stond wegens verduistering van bijna veertigduizend gulden. Van H. werd in 1945 uit hoofde van zijn vele en belangrijke werk in de illegaliteit benoemd tot hoofd van de sociale dienst, die moest zorgen voor de nabestaanden van de in bezettingstijd gevallenen of voor hen, die invalide waren. H\j kreeg de officiële rang van eerste luitenant. Om zijn dienst te laten functionne- Gistermorgen hebben de ministers van buitenlandse zaken van Enge land, Frankrijk, Nederland, Belgie en Luxemburg de multilaterale overeen komsten getekend betreffende de grensarbeiders en de studenten, als mede een aanvullend accoord aan gaande de medische en sociale hulp. Seretse Khama sprak zijn bezoekers toe. Hij verklaarde: „Ik ben uit mijn land verdreven, doch deze demonstra tie weerlegt de beweripg van de Britse regering, dat de Bamangwato's mij niet meer als hun stamhoofd willen erken- Toen Seretse Khama was uitgespro ken, verwijderden de mannen zich rus tig, doch de meeste vrouwen bleven Zij hurkten, terwijl vijf harer zich naar de veranda begaven. Ontroerd spre kend, waarbij een tolk de woorden vertaalde, verklaarden deze vijf (oude re) vrouwen „Wij willen zo graag, dat hij en zijn vrouw bij ons komen en blijven: er is niemand, die hen kan vervangen". De oudste woordvoerster, Voor de twintigste maal.... De Sowjetrussische delegatie heeft Maandagavond in Lake Success de subcommissie voor economische ont wikkeling verlaten. Deze commissie is ondergeschikt aan de sociale en eco nomische raad van de Verenigde Na ties. Dit is het 20ste Orgaan van de Verenigde Naties, dat door de Russen wordt geboycot. De Sowjet-gedele- geerde diende het gebruikelijke ver zoek tot uitbanning van de Chinese nationalistische gedelegeerde in. Het verzoek werd met 3 tegen 2 stemmen verworpen. De brand te Wervershoof Thans is vastgesteld, dat de brand, die Vrijdagnacht te Wervershoof aan drie meisjes het leven heeft gekost, naar alle waarschijnlijkheid is ont staan door een foutieve constructie in de schoorsteen. Hierdoor heeft het houtwerk in de kamer waar de meis jes sliepen vlam gevat. Van de zijde der brandweerinspec tie is medegedeeld, dat een dergelijke constructie in sommige huizen op het platteland nog wel eens voorkomt omdat in vroeger dagen de bouwver ordening nog niet zo streng werd toe gepast als heden ten dage. Enige inwoners van Zurich (Fr.) vingen dezer dagen aan de kop van de Afsluitdijk een zalm van achttien pond. Deze vissoort komt hier nooit voor. Jn een klein dorpje van nauwelijks tien huizen kunnen soms ook bij zondere dingen gebeuren. Zo bevindt zich bij de veehouder Couperus in Al- lingawier in Friesland een hond, die een lammetje zoogt. Het diertje was door zijn moeder verstoten en de hond IIIIIElllllllllllllllllllllllll!ltlllllill[llllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllll]llllll!llllll!IIIIIIIHIIIt Berlijn zal binnenkort de beschikking krijgen over auto's, waaruit naar alle zijden een krachtige waterstraal kan wofden gespoten. Om de gemoederen van opgewonden betogers wat af te koelen. Dat zijn nu eens geen straal- Dadio-Moskou meldt, dat de Mongool- Volksrepubliek diplomatieke be- vhegtuigen," maarTtraal^uto's!' En "dié zelf van haar jongen beroofd, heeft PoTen D Hrt aantal'!/un f maar faal neSeren U j tj „j c,„ In Japan zijn 1600 krijgsgevangenen echtscheidingen in de Verenigde Sta- uH g^wjetruJsland teruggekeerd en ten was in 1949 lager dan in de zeven der wie enkele generaals en een ad. zich nu over het diertje ontfermd En meneer Luberti mag óók wel eens in de krant. Omdat hij vijftig jaar bij eén firma in dienst is. Weliswaar met Jfar daarvoor et a a J miraaj_ Er zuiien nog 1300 lotgenoten ken was dat jaar het kleinste sinds j T T ut- j1. „o gehaald worden. Volgens de Japan- 1939. Je zou haast gaan denken, dat er een of andere samenhang in die twee f jorden thans nog 360.000 Japanse feiten zat... De politie in Hamburg en m de Sowjetunie vermist. T die hele halve eeuw als procuratie houder, wat hij nu is, maar vijftig jaar zijn dan toch maar vijftig jaar. Doe het hem maar na! Er is nog een be roemde meneer over wie ik u wat wil vertellen. James Mason komt naar Europa, tezamen met zijn vrouw en met zijn dochtertje van zeventien maanden. Hij gaat naar 'Spanje om daar mee te werken aan de buitenop namen van de film „Pandora en de Vliegende Hollander". Als die ouwe 'an der Decken dat had geweten, had-ie het vast niet zo druk gehad om rond de Stormkaap te komen West- duitse douane-ambtenaren hebben in de buurt van Aken bij de Nederlandse en Belgische grens in Maart driemaal zoveel sigaretten in beslaggenomen dan in Februari. En toen bedroeg het aantal al 98.000 stuks. De rest rekent u zelf wel wit. Hou ie mond, of je wordt voor vijf jaar verbomen 1 ginds 1 Januari van dit jaar zijn 152 mannelijke en 10 vrouwelijke func tionarissen van de Oostduitse ..volks- politie" naar de Britse zone gevlucht De Sowjetrussische bezettingstroe pen in Duitsland worden sinds één April voor 75 pCt. in Oostmarken en voor 25 pCt. in roebels uitbetaald. Om dat de koopkracht van de Oostmark zo gestegen is. Of het eerste en het tweede bericht op elkaar betrekking hebben, kon ik na lang piekeren nog altijd niet ontdekken In Saint De- nis bij Parijs zijn een autobus en een zware vrachtwagen met elkaar in bot sing gekomen, waardoor twee perso nen werden gedood en twintig ernstig gewond. 18 April is de datum waarop de Engelse minister van Financiën, Sir Stafford Cripps, zijn financiële geheimen prijs geeft. Dan zal het wereldbekende oude „budget" kof fertje 0pen gaan en de gehele En gelse bevolking met gretigheid van de inhoud kennis nemen. Zal de-so berheid weer zo'n grote plaats in nemen? Het antwoord op deze vraag is niet op Sir Staffords ge zicht te lezen. Laten wij er echter het beste maar van hopen. State Departement ontkent Tijdens besprekingen, die enige da gen geleden tussen diplomatieke func tionarissen van de Verenigde Staten en Nederland zijn gehouden, zijn de moeilijkheden te Makassar ter sprake gekomen. Het schijnt, dat minister Stikker naar Washington heeft getele grafeerd, dat de Verenigde Staten de Indonesische leiders misschien ertoe zcuden kunnen brengen, hun geschil bij te leggen. Dit bericht, dat gebracht werd door de Christian Science Moni tor, wordt echter door het State De partment ontkend. ren had Van H. geld nodig en toen dit niet direct van het Rijk kwam, ge bruikte hij de twaalfduizend gulden, die hij nog van de illegaliteit onder zijn berusting had. Om aan meer geld te komen, organiseerde hij een col lecte ten bate van de stichting '40-'45. Vlak voor het sluiten van de inzame ling kwam er nog f 23.000 binnen, waarvan niemand de herkomst wist. Van H. gebruikte ook dit geld, want hoewel de dienst behoorlijk function- neerde, ontstonden er steeds nieuwe tekorten. In een jaar tijds werd er veertigduizend gulden opgemaakt. In zijn requisitoir noemde de audi teur-militair verdachte een kind in de boosheid. Het departement treft hier geen enkel verwijt, maar wel de supe rieuren van verdachte, die hem plot seling een dienst uit de grond lieten stampen. Hij eiste tenslotte anderhalf jaar met aftrek. West Europa 's defensie Het eerste concrete doel, dat men wil trachten te bereiken in het kader van het Atlantische verdedigingsplan, is de vorming van zesendertig divisies, zo wordt in welingelichte Britse kringen beweerd. Dit plan, dat. werd opgesteld tijdens de conferentie te Den Haag van de ministers van defensie der pactlan- den, zal aan de aanstaande bijeenkomst der ministers van Buitenlandse Zaken van de twaalf landen worden voorge legd. Van deze divisies, zo menen bovenge noemde kringen, zal Groot Brittannie er vijf of zes leveren, die zeer beweeg lijk zullen zijn. Men meent ook, dat Engeland de zg. steun lucht- en vloot» eenheden voor zijn rekening zal nemen. De overige divisies zouden dan komen van de Beneluxlandèn en van de overi ge deelnemers aan het Pact. Nog altijd volgens dezelfde kringen, zou de taak van dit Europese leger bestaan uit het ophouden van een eventuele aanvaller tot machtige Amerikaanse en Cana dese contingenten zouden zijn aange komen. Destrategische bombardemen- ten zouden worden uitgevoerd door de Amerikaanse luchtmacht. Men neemt aan dat Gr.-Brittannie en de Verenigde Staten het er over eens zijn, Duitslands herbewapening niet eerder toe te laten, dan wanneer die van Frankrijk tot stand zal zijn geko men. Van zijn kant zal Frankrijk een twintigtal divisies leveren. Zaterdagavond hebben te Surabaja twee aanslagen plaats gehad, waarvan één met dodelijke afloop. Het slacht offer van deze laatste aanslag is de heer J. Kuijer, medefirmant van de boerderij „Feddema" aldaar. De heerK. was bezig geld te tellen, toen hij buiten een schot hoorde, waarna hij zich naar de deur begaf. Nauwelijks buiten werd hij door twee schoten dodelijk ge troffen. Vijf andere rampokkers drongen daarna de woonkamer binnen, waar mevrouw K. met enkele op bezoek zijn de kinderen verbleef. De rovers eisten geld en trachtten een 14-jarige jongen met een bajonet te steken, welke po ging echter mislukte. Drie uur later werd, eveneens in Surabaja, de heer Van Jeveren door een onbekend Indonesiër neergeschoten. De heer Van J., wiens toestand niet zorg wekkend is, werd ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht. NAZI-SLACHTOFFERS BIJ KIEL. Binnenkort zal in de omgeving van Kiel op grote schaal worden gezocht naar graven van gevangenen uit con centratiekampen. Honderden lijken van gevangenen, die in Mei 1945 op de Duitse schepen Cap Ancona en Thielbeck tot zinken werden gebracht, zijn later aan land gespoeld en door de bevolking begraven. Brand in opvoedingsgesticht In het opvoedingsgesticht voor jongens „Valkenheide" te Maarsber- gen brak Zondagavond op de zolder verdieping brand uit. Het vuur vond in de hier opgeslagen kledingstukken gretig voedsel. De brand breidde zich spoedig uit tot het paviljoen, waar jongens van 16 en 17 jaar zijn onder gebracht. De brandweren van Maarn, Leersum en Doorn slaagden erin de brand te beperken tot het middenge deelte van het paviljoen. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Helft van Nederlands oudste tweeling overleden Te Waspik, waar zij de laatste jaren !op kamers woonde, is de vrouwelijke helft van Nederlands oudste tweeling, de wed. Cornelia Montens—Straver, overleden. Met haar broer, Melchior Straver, zou zij 6 Augustus a.s. 94 Jaar geworden zijn.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1