Bergen gaat een geldlening aan Bestuursvoorstellen van de „Noorder- marktbond" te Noordscharwoude Middenstands-tentoonstelling op 4, 5 en 6 Mei te St. Pancras Turf kwestie uit de wereld geholpen Kachelpijp zat fraaie tegel dwars Oudorp Egmond aan Zee Schermerhorn Intrede Ds IJ. van Dijk Warmenhuizen Nieuws uit De Langedijk Broek op Langedijk Noord-Scharwoude Heer-Hugowaard Stompetoren DINSDAG 18 APRIL 1950 De gemeenteraad van Bergen heeft zich gisteravond in snel tempo door de agenda gewerkt. Het belangrijkste punt was wel het aangaan van een geldlening van ruim f 350.000, welke voor 1 Mei moest worden aangegaan. Overigens waren de behandelde on derwerpen van minder belang. De „turfkwestie" kon middels een rap port uit de wereld geholpen worden. Na nog wat na-sudderen werd het potje van het vuur genomen. De heer Broersma (CPN) kreeg vergunning een vraag te stellen in zake de bouw van de 22 woningen aan de Jaap Weyandweg. In een onder houd met verschillende plaatselijke bouwvakpatroons hadden laatstge noemden hun misnoegen geuit over de onderhandse aanbesteding van deze woningen, waarop de heer Broersma geantwoord had, dat hier een wedloop op de korte baan moest plaats vin den. Wil men de woningbouw niet in gevaar brengen, dan moest men zijn toestemming aan de onderhandse aanbe steding geven. De aannemers hadden zich thans met een adres tot de raad gericht, waarin zij verzochten geen onderhandse aanbestedingen meer te houden en informatieve besprekingen te voeren met het dagelijks bestuur van de Ver. van Bouwvakpatroons. Het verheugde Dr. H u y g e n s hierop positief te kunnen antwoorden. Van het departement is een circulaire ontvangen, waarin het verboden wordt in dergelijke gevallen onder hands aan te besteden. Over het on derhandelen met de aannemers wilde de burgemeester gaarne eerst met de wethouders overleg plegen. Een zevental ingekomen stukken werd „doorgehamerd", waarna de raad zich verenigde met het voorstel tot aangaan van een vaste geldlening, groot f 354299,85 tegen een rente van 3 K procent met een aflostermijn van 30 jaar ten behoeve van de woning bouw in de gemeente. De voorzitter achtte het aanbod van de Pensioen raad zeer acceptabel en wees er op, dat het thans moeilijk is geld te lenen, waarna Baron Taets van Ame- rongen (WD-Middenblok) deze le ning op normale basis zelfs toejuichte. De voorschotten op de vergoeding voor materiële exploitatiekosten voor de bijzondere scholen voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs, alsmede het voorschot op de vergoeding inzake de beloning van vakonderwijzers voor de Bijz. U.L.O.-scholen werden con form de voorstellen goedgekeurd. De gemeenteraad verleende verder zijn medewerking aan het betegelen van de speelplaats bij de school van de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs, waarvoor een bedrag van f 1308 werd gevoteerd. Dat de toekenning van een uitkering over het tweede kwartaal van 1950 aan het daarvoor in aanmerking komend gemeenteper- soneel geen oppositie ontmoette, ver wekte eveneens geen verbazing. Commissie voor Sociale Zaken. Voor de eerste maal ging de raad vervolgens over tot het samenstellen van een bestuur voor de „Gemeente lijke Instelling voor Sociale Belangen". Wethouder Den Das (P. vd A.) merkte daarbij op, dat de candidaten uit de kringen van de kerkelijke en andere liefdadigheidsinstellingen ko men en hoopte, dat de commissie nog vóór 1 Mei geinstalleerd kan worden. Voor de twee te benoemen raadsleden stelde de P vd A. de heer Maasen candidaat, de KVP de heer Ellis en 't VVD-Middenblok mr. Sluis (Prot. Chr,). De heren Ellis en Sluis zagen zich met resp. 12 en 9 stemmen geko zen. Vier stemmen waren uitgebracht op de heer Maassen en één stem op wethouder Oldenburg (KVP). Mr. Sluis hield zijn benoeming in beraad. Uit de burgerij werden gekozen de he ren J. N. Koning, W. Rampen, P. Modder en J. H. W Schmidt. Met het oog op de bouw van de 21 woningen aan de Jaap Weyandweg, waarvan het eetgedeelte in de woon kamers een hoogte van 2.40 m. heeft, terwijl de bouwverordening een mi- minmum-hoogte van 2.60 m voor schrijft, werd deze verordening in die zin gewijzigd. Aan de heren A. B. M. Koiimer en B. Bartels werd een bouw- crediet onder verband van eerste hy potheek verstrekt in verband met de voorgenomen bouw van een winkel huis met bovenwoning aan de Dorps straat en een woonhuis aan de Buer- weg. Tevens zal medewerking worden verleend ter verkrijging van een twee de hypotheek van het Rijk voor de heer Kollmer, Handel in turf. De toegift op de agenda bracht als eerste punt de „turfkwestie", waarover ndertijd m de gemeenteraad harde hadden8vraakt Zlbl' De raadsleden fdf n» hlfover 'n rannort ontvangen Pfs. k,'eeg de cijfers eerst ter en zeer""» dank zii de welwillende van de O gewa®rdeerde medewerking van de gemeente-secretaris) waarin 'n verantwoording over de in- en verkoop van de turf was opgenomen «kfi b"??cester wekte on de gehele zaak te Z1en in het beeld van de na-oorlogse periode. Inderdaad ziin er enkele dingen gedaan, waarvan men hadd v6gt' dat 25 beter niet ^daan hadden kunnen worden Ware een partij turf niet in beslaggenomen, dan zou er geen tekort geweest zijn Hoe de zaak ook is, de cijfers kloppen, de Uitgaven zijn verantwoord en zijn ook niet onverantwoordelijk. Spr. hoopte, dat de betrokken ambtenaar hiermede gerehabiliteerd was. De heer Ellis (KVP) was van oor deel, dat de blaam op de ambtenaar voorkomen had kunnen worden, als de cijfers en de toelichting eerder be kend waren geweest, waarmede de heer Broersma (CPN) het in zoverre niet eens was, dat z.i. de crltiek ach terwege was gebleven, als er een be hoorlijke boekhouding was gevoerd. Deze boekhouding is achteraf opgezet en alhoewel hij hieraan graag direct wilde toevoegen, dat de cijfers klop pen, zou hij toch niet graag zien, dat deze wijze van boekhouden ten voor beeld werd gesteld voor een te voeren gemeenteadministratie. Met de mededeling van de voorzit ter, dat dit niet de bedoeling was en de verzuchting „Ik koop nooit geen turf meer", was de zaak afgedaan. Tegel contra püp. ,Het college van B. en W. was gechar meerd door een tegeltableau van Piet Wiegman, wiens schilderwerk op te gels door kunstkenners uniek wordt genoemd. De gebakken tegel, waarop een boom tegen een groene achter grond, is geexposeerd geweest in het Stedelijk Museum en bij het vervoer licht beschadigd. Deze schade kon ech ter onzichtbaar en duurzaam hersteld worden. Voor f 150,zou de gemeen te eigenaresse worden. Het college had reeds een plaatsje gevonden en stelde zich voor de tegel in de schouw in de raadszaal aan te brengen. Dit zou wel licht gelukt zijn, als niet een ordinaire kachelpijp een zwarte streep door de plannen had gehaald. Het college vond deze pijp geen overwegend be zwaar, maar verschillende raadsleden konden deze mening niet delen. Dr. Hemelrijk (P. v.d. A.) sprak zelfs van een vlag op een modderschuit en ook mr. Sluis (Prot. Chr.) kon de schouw nu niet bepaald een geschikte plaats vinden. Nog voor de uitslag van de stemming bekend werd gemaakt verschillende leden stemde blanco de voorzitter het voorstel in. „We moeten het er allemaal over eens zijn en anders kopen we de tegel niet", aldus dr. Huygens. Tijdens het debat deelde de burge meester mede, dat het grote schilderij van de kerk met op de voorgrond een processie, niet in de raadszaal zal te rugkeren. Het schilderij verkeerde in zo'n desolate toestand dat het niet meer gerestaureerd kon worden. De gemeen te heeft aan het kerkbestuur aange boden het doek te laten schoonmaken en vernissen uit dank voor het jaren lange gebruik. Wat het bestuur met het schilderij zal doen, is nog niet bekend. Dr. Hemelrijk (P. v.d. A.) betreurde het verdwijnen. Het schilderij hing hier reeds vijftig jaar en vormde een traditie. Zolang niet iets beters was gevonden, had hij gaarne het doek op zijn plaats gelaten. Het voorstel Buys in een keurig uni form te steken viel in betere aarde. De f 135 ondervond geen tegenstand. Bij de rondvraag vroeg mr. Sluis (Prot. Chr.) naar het rapport inzake het P.E.N., waarop de burgemeester kon antwoorden, dat dit rapport nagenoeg gereed is en in een aparte vergadering behandeld zal worden. Dat het hoog tijd wordt dat met de partiële verbete ring van de Bergerweg wordt begonnen, was de voorzitter met de afgevaardig de eens. De heer Maasen (PvdA) bracht de veenplaten op het strand te Bergen aan Zee ter sprake en vroeg wie deze ontsierende platen moet weghalen. Na overleg met de Rijkswaterstaat en Ba ron Taets van Amerongen is besloten de platen in de komende winter los te ploegen, waarna men verwacht dat zij zullen wegspoelen. Deze zomer zullen zij vermoedelijk wel dichtstuiven. Het puin en ijzer zullen worden opgeruimd. De heer Broersma (CPN) vroeg naar de juistheid van de geruchten als zou het met de huisvesting van de heer Nieuwenhuizen. oud-burgemeester van Limmen in een woning aan de Guurt- jeslaan niet comme il faut zijn. Hierop antwoordde de voorzitter, dat voor de huisvesting twee woningen zouden wor den toegewezen. Toen de gemeente toe stemming kreeg aan de Jaap Weyand weg twintig huizen te bouwen en dit aantal uiteindelijk op 22 werd gesteld, was Ged. Staten van mening, dat hier mede de belofte was ingelost. Overigens had de gemeente Bergen van de opname van oud-burgemeester Nieuwenhuizen geen nadeel, daar de voormalige be woner van het huis aan de Guurtjeslaan naar Alkmaar vertrok. Burgerlijke Stand Geboren: Hendrik J„ zoon van J. C. Min en A. Prak. Belia, dochter van B. Boorsma en G. Rentenaar. Hendrik J.f zoon vafl H. J. de Groot en D. van Ewijk. Jan H., zoon van H. J. de Groot en D. van Ewijk. Ondertrouwd: Cornells de Vos en Catharina J. Houtman. Wouterus P. Dek ker en Elizabeth A. Boon. Getrouwd: Antonius G. van Eijk en Anna M. Koster. Catharinus J. Sandee en Maria J. Doot. Karei J. van Beemen en Catharina Brands. Johan Groot Bramel en Neeltje Vorst. Overleden: Gerardus van 't Hoff, 101 jaar, weduwnaar van A. van Dijk (won. te Alkmaar). Jacob de Waal, 71 jaar, echt genote J. J. G. Kleijmeer. VERKEERSONGEVAL. Zondagavond omstreeks 7 uur be vonden enige spelende kinderen zich op de Nieuwe-Schermerweg in de na bijheid van Alkmaar. Een der kinde ren de 8-jarige Willem Weel uit het rode dorp liep zonder op het verkeer te letten de straat over en kwam in aanraking met een voorbijrijdende mo torrijder Het kind kwam te vallen en klaagde over hoofdpijn terwijl het te vens enige ontvellingen had opgelo pen. Uitvoering VVV De Vereniging voor Vreemdelingen verkeer gaf Vrijdagavond om 8 uur in de concertzaal van De Vergulde Valk een gezellige avond voor haar leden. Deze avond werd geheel gevuld door het Cabaret-revue-gezelschap Herman Tholen. Medewerkenden waren Her man en Pim Tholen, Lizzi Valesco en Roland Wagter. Burgemeester Niele heette als voor zitter der V.V.V. de aanwezigen wel kom en hoopte, dat deze avond de band tussen de leden zal versterken en een propaganda zou zijn voor de V.V.V. Het is verheugend, dat de V.V.V. zich genoodzaakt gezien heeft niet 1 maar 3 avonden te geven door 't groot aantal leden dat V.V.V. telde. Buitengewoon vlot en amusant werd hierna - het programma afgewerkt. Muziek, zang, declamatie, sneltekenen, imitatie, schetsen e.d. wisselden elkaar in bonte rij af. Het was dit gezelschap wel toevertrouwd de aanwezigen bezig te hcruden en voortdurend te boeien, zodat het middernachtelijk uur naderde eer men het wist. Lizzi Valesco bracht aardige songs, waarvan vooral „Oma" en 50 jaar ge leden en Nu" in de smaak vielen. Ook haar schetsjes met Herman Tholen waren bijzonder goed. Herman Tholen zelf vulde natuur lijk het leeuwendeel van het program ma. Met Pim Tholen aan de piano zong hij tal van nieuwe en oude lied jes, terwijl hij als conférencier op geestige wijze de verschillende num mers aan elkaar praatte. Pim Tholen bleek een ware virtuoos aan de piano, maar niet minder op zijn accordeon. Het publiek genoot van oude opera-muziek, maar even zeer van moderne melodieën zoals uit The Third Man e.d. Een geheel ander genre bracht Ro land Wagter. Als sneltekenaar ver maakte hij het publiek, vooral door z n rake tekeningen en caricaturen van enkele toeschouwers, de heer Jon ker Sr. en Kees van Pel. Ook de op gaven uit de zaal verwerkte hij tot groot vermaak van het publiek op vlotte wijze. Niet minder was hij als imitator van een boer, een oud man netje, een juffrouw, die de Parijse mode aan critiek onderwierp e.d. Hierbij vond hij gelegenheid tevens de nodige propaganda te maken voor de V.V.V., wat buitengewoon insloeg. Als geheel was het een avond, die op hoog peil stond, die de dagelijkse zor gen eens deed vergeten, die nimmer afffaalde tot het vulgaire, niet ver veelde en de aandacht voortdurend gespannen hield. Te vroeg was naar veler mening het einde daar. Burgemeester Niele dankte op har telijke wijze de artisten, onder luide bijval, voor het gebodene. Een gezellig bal was het slot. Bazar Asvoh Zaterdag en Zondag hield de oud- katholieke damesvereniging Asvoh 'n bazar in het oud-katholiek verenigings gebouw. Pastoor De Rijk heette de aanwezi gen welkom, in het bijzonder burge meester Niele, die door zijn aanwezig heid blijk van zijn belangstelling gaf. Hij wees op het mooie doel der ver eniging, die oorspronkelijk is opgericht, zoals de naam aangeeft, als steun voor ons huis. De bedoeling was dus de bouw van het verenigingsgebouw te steunen. Nu ziet men het enigszins anders en is het doel van de vereniging, steun voor ons huis, de kerk in het algemeen. Spr. hoopte, dat deze bazar daartoe weder een steentje mag bijdragen. Nijvere dameshanden hebben tal van fraaie en nuttige handwerken geproduceerd, die verloot zullen worden. Ook werden vele geschenken ontvangen en zorgde een milde gever voor de smaakvolle bloemversiering dezer bazar. Met de wens, dat deze aan het doel zou beant woorden, verklaarde spreker ze voor geopend. Hierna waren de aanwezigen in de gelegenheid de fraaie handwerken, die op tafels waren tentoongesteld, te be wonderen. De hoofdprijs der verloting was een prachtig sprei, door één' der dames na jarenlange arbeid gehaakt. Verder was er een keur van handwer ken, ontbijtlakens, kussens, tassen, kraagjes, babykleding enz. Voor de dames de heren hebben er nu een maal weinig verstand van was er zonder twijfel veel te bewonderen. De bazar mocht zich in grote be langstelling verheugen. Alle loten waren vlot verkocht en ook de verloting van een taart, een pop, een rollade e.d. vond grote aftrek. Deze bazar is dan ook volledig ge slaagd en werd ook in zoverre een vol ledig succes, dat een belangrijk bedrag bijeen gebracht werd, waaraan nog een nadere bestemming 'voor het kerkge bouw zal worden gegeven. Zondagavond werden alle prijzen ver loot. Zondagmiddag hield de nieuwe predikant der Ned. Herv. gemeente ds. IJ. van Dijk zijn intrede. Hieraan voorafgaande hield de consulent, ds. W. Kastein uit De Rijp, een inleiding naar de woorden uit de eerste brief van Paulus aan de Korinthe 15 vs 1—10. Het was verblijdend dat deze gemeente slechts zo kort vacant is geweest, aangezien een lange vacature veel schade doet aan de gemeente. Met dankbaarheid dacht spreker aan de ze genrijke arbeid van ds. T. Leendertz gedu rende zijn 21/2-jarig verblijf. Het speet hem dat de zorgwekkende toestand van.mevr. Leen dertz een grote schaduw geworpen had op het vertrek, doch hij hoopte, dat dit alles weer ten goede zou keren. Thans zal een nieuwe herder de arbeid voortzetten en voortaan de zaaier zijn. De mensen vormen de akker van de zaaier, de grond zal hij vinden in de harten der mensen. Voor de groei van een goed ge was moet die grond echter bereid zijn het zaad te ontvangen. De zegen hangt dus niet van de zaaier, doch van de gemeente af. Spreker hoopte, dat hier de oogst rijk zal zijn aan ge loof, hoop en liefde. Hierna betrad ds Van Dijk de kansel en koos als tekstwoord Math. 28 vs 10. Na de preek richtte spreker zich tot de ker- keraad. Het deed spreker genoegen dat allen aan wezig waren en hij dankte hen voor het ver trouwen, dat het college in hem had gesteld. Spreker hoopte op een goede samenwerking en beloofde van zijn kant daaraan op een har telijke, gemoedelijke en vriendelijke wijze mede te werken. Bij het college van Kerkvoogden en Nota belen mistte spreker tot zijn spijt de president kerkvoogdij, die door familie-omstandigheden afwezig was. ,,Ik dank u'\ zeide hij, „voor de grote medewerking en steun, die ik van tu reeds mocht ontvangen." Spreker dankte ds. Kastein voor zijn inlei dende woorden en hoopte op een prettige sa menwerking in ring en classis. Het was spre ker zwaar gevallen Lekkerkerk te verlaten. In twee-en-twintig jaar had hij daar veel vrienden gekregen en hij hoopte, dat al deze vrienden zijn pastorie nog dikwijls zouden bezoeken. Het verheugde ds. Van Dijk ook de bur gemeester en diens echtgenote aanwezig te zien. „Het is mij reeds bekend", zeide hij, „hoe groot uw ijver is om dit kerkgebouw te doen reclaisseren en ik hoop, dat u dit een maal zal gelukken." „Reeds duizend jaar geleden verkondigde Willibrordus hier zijn evangelie", aldus de heer J. A, Woelders,die het woord voerde namens de Kerkeraad en de Kerkvoogden. „Thans duizend jaar later zal ds. Van Dijk hiermede aanvangen en het blijkt helaas, dat het in de 20e eeuw nog even broodnodig is." Spreker verzocht aan de gemeente de nieuwe predi kant toe te zingen Gezang 269 vs 2. De boortoren verdwijnt Met het slopen van de boortoren is thans een begin gemaakt. De golfplaten van de machinehal zijn weggenomen en reeds is de top van de boortoren afge nomen. Als men dit werk van nabij gadeslaat krijgt men wel de indruk, dat dit lang geen werk voor iedereen is. Vlug en handig, zonder hoogtevrees, werken hier de arbeiders op een spits van 45 meter hoogte net zo rustig als een an der, die op de begane grond zijn ar beid verricht. Nog een week en alles behoort tot het verleden. Aan alle illusies is dan voorgoed een eind gekomen. Burgerlijke stand Geboren: Lourentius J„ zv P. M. Pronk en L. A. de Groot; Emile, zv C. J. Pronk en I. Jonker; Wilhelmina A. M., dv H. Jonker en M. Meijer; Nico- laas G„ zv W. J. Berkhout en P. Zutt; Afra A. M., dv S. M. Ligthart en C. Tes- selaar; Nicolaas S. M., zv P. J. Pronk en A. G. M. Appelman. Overleden: Gerben W. Wagenaar, 3 jr.; D. Groothuizen, 84 jr., weduwnaar van T. Smit. Op de te Noord-Scharwoude gehou den algemene vergadering van „De Noordermarktbond" werden de volgen de voorstellen van het bestuur aan vaard: a. ruiling en verkoop van enige kleine percelen grond; b. de uitvoering van schoeiïngswerken rondom het in het industrie-terrein gelegen door de NMB aangekochte perceel. Hierbij deelde de burgemeester mede dat het schoeiïngswerk ongeveer f 100.000 zal kosten, waarvan f 60.000 voor rekening van de NMB zal komen; c. machtiging om bij de coöp. boerenleenbanken I en II een crediet aan te vragen van elk f 50.000, ter financiering van het onder b genoemde perceel; d. de in de statu ten vastgelegde maximumboete van f 100 te brengen op f 2000; e. machti ging om 0,3 pet der veilingsprovisie bij te schrijven op ledenrekening en 0,1 pet. te storten in het pensioenfonds. Van de verenigingen waren de vol gende voorstellen ingekomen: a. van „Nieuw Leven" om er bij de bevoegde instanties op aan te dringen de kostprijzen te herzien en de bewaar- vergoeding van pootaardappelen en be- waarkool te verhogen, zulks om de be- waarvergoedingen in overeenstemming te brengen met de toegenomen sociale lasten; b. van de LTB te Heer-Hugowaard- Noord om de toeslag op rode kool te regelen als volgt: Januari f 0.30, Februari f 0.40, Maart f 0.50 en April f 0.60 per week en per 100 kg. Nadat beide voorstellen door de verenigingen waren toegelicht en de voorzitter van de Prov. commissie de heer Nijssen op de noodzaak had gewezen om met de buitenlandse concurrentie rekening te houden, werd op voorstel van het be stuur besloten pogingen aan te wenden de bewaarvergoeding voor eerstelin gen te brengen op f 2.50 en voor late poters op f 2.50; c. van LTB te Heer-Hugowaard om de alg. vergaderingen ook elders dan aan de Langedijk te houden. Dit voor stel werd overeenkomstig het prae- advies verworpen; d. van „Nieuwe Niedorp en Om streken" om op het industrieterrein zo spoedig mogi lijk een koelhuis van grote capaciteit te bouwen. Op voorstel van het bestuur werd besloten dit in be handeling te nemen wanneer het aan gekochte terrein bouwrijp is gemaakt; e. van „Tuinbouwbelang" om maat regelen te treffen om in de sociale wetgeving te komen tot het stelsel van bodempensioen zonder premiebetaling, zulks ter aanmoediging van de vrij willige pensioenverzekering van de leden der bij haar aangesloten veilin gen. Ten aanzien van dit voorstel achtte Nieuwe psalmberijming Christelijke Kleuterschool De Gereformeerde Kerk van Broek op Langendijk hoopt binnenkort over te gaan tot invoering van de nieuwe psalmberij ming '(de z.g. berijming-Hasper). Reeds zijn een 225 bundels aangeschaft, welke straks in de kerk plaats om plaats zullen worden neergelegd en door de gemeente leden zullen kunnen worden aangekocht. Uiteraard zal het kerkgezang hierdoor 'n grote wijziging ondergaan en men is er terdege van overtuigd dat deze met zorg dient te geschieden. In verband hiermede is ds. Hoorweg uit Haarlem, die zich op dit gebied zeer verdienstelijk heeft ge maakt, aangezocht om op een avond in de week voorlichting te geven. Men is voor nemens hiervoor ook uitnodigingen te verzenden aan de naburige kerken. Voor zover wij weten is de gemeente van Broek op Langendijk de eerste gemeente in de classis die een dergelijke activiteit ontwikkelt. Laten wij hopen dat na haar meer schapen over de dam zullen èomen. BEVESTIGING Ds. DE ZEEUW. Ds. A. de Zeeuw uit Wanswerd (Fr.) zal op 14 Mei bevestigd worden door Ds. Den Oudsten, Ned. Herv. pred. te Alkmaar. Non-sfopavond Het bestuur van de Christelijke Kleuter school heeft besloten om de non-stop- avond, welke op 5 Mei a.s. in hotel „Con cordia" zou worden gehouden, geen door gang te doen vinden. Nu gebleken is dat de Oranje-comité's voornemens zijn deze dag als feestdag te vieren heeft het be stuur gemeend op de door deze comité's vast te stellen programma's geen inbreuk te mogen maken. het bestuur zich niet bevoegd daar naar zijn mening dit een politieke aangele- genheid betr.|ft welke thuis hoort in de standsorganisaties. Nadat het voorstel door „Tuinbouwbelang" was verdedigd en men het voorstel wenste te hand haven, werd het overeenkomstig het prae-advies door de vergadering ver worpen; f. van „De Eendracht" om de alge mene vergaderingen op een zodanig tijdstip te houden dat aangenomen voorstellen nog tijdig in de vergade ring van het Centraal Bureau kunnen worden gebracht. Na toelichting dooi de voorzitter en burgemeester H. Schel haas werd geadviseerd de vergaderin gen der afdelingen reeds vroeg te hou den, zodat het bestuur van de NMB deze zo nodig tijdig naar het CB kan doorsturen. Overigens werd het voorstel nog een jaar aangehouden. Ten slotte werd op deze algemene vergadering nog het woord gevoerd door de heren Nijssen en Jac. Groen. Behalve dat eerstgenoemde nogmaals aandrong op goede inventarisatie wraakte hij het persbericht als zou er geen animo zijn voor de vrijwillige pen sioenverzekering. Het gaat hier om een goede voorziening voor de oude dag, zo zei spr., en reeds hebben zich 1000 tuinders voor deze verzekering ge meld. De heer Groen sprak over de voor deze streek zo belangrijke afzet van pootaardappelen. Mede dank zij het keuringswezen heeft de eersteling zich weten te handhaven. Het betreft hier een steunpunt van heel ons bedrijfs leven. Het vorig jaar is een zekere prijs gegarandeerd. De eerste bunder was vrij van heffing. Daardoor was de prijs goed. Dit jaar is wederom een rege ling met garantieprijs nodig. De rege ling van het vorig jaar komt niet meer terug omdat het nu zonder het BA zal gaan. De eerste bunder zal niet meer vrijgesteld zijn. De heffing zal f 75 per bunder bedragen. Spr. achtte dit offer niet te zwaar en drong er ten slotte op aan voor de keuring geen onjuiste opgave te verstrekken. Op aandrang van „Nieuw Leven" zal in overweging worden genomen om bij het warmer worden elke dag veiling te houden. Op voorstel van de LTB, afd, Lange dijk, zal te beginnen a.s. Donderdag de mogelijkheid worden geopend de poters in bak te veilen. Nadat burgemeester H. Schelhaas en de heer J. Kliffen zich nog met een en kel woord tot de vergadering hadden gericht werd deze zo vlotte vergadering door de voorzitter gesloten. Zigeunerspel oogstte veel succes Zondagavond bracht de plaatselijke toneelvereniging „De Huygenoten" het prachtige zigeunerepel „Stefan Borkos". Dit spel in drie bedrijven gaf op een zeer goede wijze het zigeuners lief, leed en de bijgelovigheid weer. In het openingswoord van regisseur D. Jongking, deelde deze mede dat dit het laatste stuk was van het speel seizoen 1949—1950. Hij dankte de aan wezigen voor de uitstekende opkomst. De zeer goede verlichting, het mooie décor en de lichteffecten, costumes en grime brachten de aanwezigen in gedachten naar de prachtige Hongaar se bossen. In dit stuk werd naar vo ren gebracht de levenswijze van een zigeunerstam, die zelf zijn koning kiest, die een eigen rechtspraak heeft en zich geheel afhoudt van de bur germaatschappij. De hoofdrol werd vertolkt door de heer S. Entius. Deze zeer zware rol van Stefan Borkos, die ongekroonde zigeunerkoning, werd op een sublie me wijze naar voren gebracht. „De Huygenoten" hebben een zeer goede keus gedaan. De rol van de ge heimzinnige waarzegster, vertolkt door mej. C Bot, was goed gespeeld, doch haar stem was veeltejeugdig.Toni.de half idiote zoon van de waarzegster was een niet minder moeilijke doch zeer ondankbare rol. Ook deze werd uitstekend vertolkt. De heer D. Jongking heeft een woord van lof verdiend. Alle stands reeds verhuurd De middenstand van St. Pancras is vol op in actie. Begin Mei zal ter hoogte van café Bouwstra in het centrum van het dorp een tent verrijzen van pim. 600 m2 oppervlakte, waarin de bezoeker getoond zal worden wat door de middenstand van Sint Pancras al zo kan worden geleverd: meubelen, textiel, stofzuigers, wasmachi nes, koelkasten, radio's, kleding en schoei sel, rijwielen en nog veel meer. Gister avond kwam de middenstandsverenigin§ „Ons aller belang" in café Forrer bijeen ter bespreking van een en ander. De voor zitter, de heer C. de Pee, deelde mede dat de standruimte reeds in de eerste leden vergadering voor twee-derde werd ver huurd. Sint Pancras telt negentig midden standers. Er zullen ongeveer 25 stands zijn. De tentoonstelling zal worden gehou den op 4, 5 en 6 Mei a.s. De officiële ope ning zal plaats hebben op 4 Mei des mid dags om twee uur. Om drie uur zal het publiek toegang hebben. Deze dag zal d« tentoonstelling om zes uur gesloten wor den in verband met de herdenking van de gevallenen. Op 5 en 6 Mei zal zij ge opend zijn van 's middags twee tot des avonds elf uur. De heer P. Modder deel de voorts mede dat in het leader van da ronde van St. Pancras in de morgen van 5 Mei de derde ronde voor dames en heren zal worden gelopen. Hiervoor be staat een wisselbeker. Het gemeentebe stuur heeft een hoofdprijs beschikbaar ge steld. Uiteraard zal de middenstand zich hier ook niet onbetuigd laten. Aan deze ronde kan worden deelgenomen door da mes en heren vanaf 16 jaar in St. Pancras, Koedijk en Oudorp tot de Halvemaans- brug. Zaterdagsmiddags zal er een voet balwedstrijd voor heren en een handbal wedstrijd voor dames op het terrein „Vro- ne" worden gehouden. Door de middenstand, zo vertelde de heer P. Vroegop, zal een tentoonstellings krant worden uitgegeven. Hierin staat een formulier afgedrukt, dat de bezoeker af kan geven nadat hierop de geschatte waarde van de uitgestalde voorwerpen zijn ingevuld. Voor de juiste schatting worden een dames- en herenrijwiel en nog vele andere prijzen beschikbaar gesteld. De entrée zal voor volwassenen 0,35 en voor kinderen 0,15 bedragen. Voorts zal er in de tent een theetuin worden inge richt. Het gemeentebestuur van Sint Pancras heeft voor de tentoonstelling een flink bedrag in het garantiefonds gestort. Bond v. Plattelandsvrouwen De afd. Schermer van deze Bond kan weer terugzien op een zeer goed geslaagde en vooral nuttige avond. Veel leden hadden blijkbaar reeds het belang van deze avond voorvoeld, want de opkomst was goed. Het voor naamste punt van het programma was ditmaal een lezing met film van de Stichting van Huishoudelijke voor lichting ten plattelande over het on derwerp: „Goede voeding gezonde mensen"., Mej. Verwey uit Haarlem lichtte dit belangrijke onderwerp toe in een helder betoog. Zij wees vooral op de noodzaak van wat zij noemde: „een afgeronde voeding", waarin de kool hydraten (zetmeel en suiker), de eiwitten, de vetten en niet te verge ten de vitaminen in voldoende mate aanwezig zijn. De film verduidelijkte nog eens haar interessante lezing. Talrijke belang rijke vragen kreeg mej. Verwey na de filmvertoning nog te beantwoorden. Mevr. Groot kon op deze avond nog mededelen, dat zich reeds een zestigtal leden had opgegeven voor de mooie excursie die op 11 Mei naar de bloemententoonstelling op „de Keu kenhof" en de Handweverij „de Kntp- soheer" wordt gehouden.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5