Truman kondigt „waarheidscampagne" aan Kort Bestek VERENIQDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Een initiatief van Trygve Lie? Moeder en dochtertje verenigd DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Wij willen de slag om de geest winnen Bestrijding van valse propaganda Tegen Graziani 24 jaar geëist Vrije verkiezingen in geheel Berlijn Lesvliegtuig maakt een noodlanding Onze Waagioren in de sieigers Rovers overvielen een gokclub Oplossing koningskwestie schijnt nabij Nederland heeft 113.000 personenauto's ln Praag wordt weer vlot bekend Havenstaking in Londen breidt zich uit Zware brand te Dordt BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Vrijdag 21 April 1950 147e Jaargang No. 94 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. In een toespraak tot de Amerikaanse vereniging van dagbladredacteuren, die in Washington een conferentie bijwonen, heeft president Truman een beroep gedaan op de pers, mede te werken in het slechten van of „het springen over" barrières voor het vrije inlichtingenverkeer in de wereld. De vrije naties van de wereld spoorde hij aan, mee te doen aan een „waarheidscampagne ter bestriding van de Russische propaganda". „Tenzij wij dc werkelijke toedracht aan de mensen in andere landen kun nen mededelen, zullen wij de slag om de geesten der mensen door verzuim verliezen", aldus de president. Truman deelde mede, dat hij de mi nister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, opdracht gegeven had, een „krachtiger en meer effectieve poging tot het gebruik van de grote macht der waarheid in dienst van de vrede" te orgenisercr Truman verklaarde, dat alle parti culiere en overheidsmiddelen in het program zouden worden aangewend en stelde voor, dat de vakverenigin gen, de boeren en zakenlieden de Amerikaanse visie zouden helpen ver breiden, dat i meer mensen, onder wie studenten uit andere landen, aange moedigd moesten worden tot een be zoek aan de V.S., dat meer Ameri kanen moesten worden opgeleid om in het buitenland de moderne metho den van landbouw, industrie en open bare gezondheid te propageren „en in de practijk onze opvattingen van de democratie te verkondigen". De „grote kanalen van openbare voorlichting van de pers, de radio en de film" moesten in het plan een be langrijke rol spelen, aldus Truman. Eén van de grootste taken van de vrije landen op hét ogenblik, zo zeide de president, was „het bestrijden van valse propaganda met de waarheid overal ter wereld". Truman waarschuwde voor vervor ming van nieuws over Europa en Azie door de Amerikaanse pers voor bin nenlandse politieke doeleinden. Het verdraaien van feiten zou de loop van Maar de maarschalk komt vrij De openbare aanklager te Rome heeft 24 jaar geëist als straf voor ex-maar- schalk Rodolfo Graziani, bevelhebber van Mussolini's troepen na de Itali aanse overgave in 1943, wegens colla boratie met de Duitsers. De aanklager verzocht echter voor Graziani drie am nestieën te laten gelden, waardoor de straf met 17 jaar verkort zou worden. Daar Graziani zich al vier jaar in de gevangenis bevindt, zou hij dus nog drie jaar moeten zitten. Waarnemers geloven echter, dat hij. zelfs indien dit vonnis wordt uitgesproken, onmiddel lijk zal worden vrijgelaten op grond van zijn militaire verdiensten, die het hof ook in aanmerking kan nemen. Tij dens het gehele proces, dat reeds twee maanden duurt, heefl de 68-jarige maarschalk volgehouden, dat hij de functie van bevelhebber alleen aan vaard had „om de eer en het leven van mijn land te redden" Volgens getuigen was ijdelheid zijn drijfveer. Westberlijnse Raad vraagt: De Westberlijnse gemeenteraad heeft de vier geallieerde commandanten met algemene stemmen verzocht om hun goedkeuring te hechten aan het houden van vrije verkiezingen in de gehele stad onder inter-geallieerde controle. In Duitse politieke kringen beschouwt men dit verzoek als een eerste etappe van een actie om goedkeuring der Wes telijke geallieerden te verkrijgen voor aansluiting van West-Berlijn bij de Westduitse republiek. Men verwacht, dat de Sowjetrussische commandant het verzoek van de hand zal wijzen of voor de gewestelijke geallieerden on aanvaardbare voorwaarden zal stellen. De geallieerde Hoge Commissie heeft een wetsontwerp van de West duitse regering, strekkende tot verla ging van de inkomstenbelasting, voor lopig afgewezen. Weerbericht Verwachting, geldig tot morgen avond: Over het algemeen meer bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Op enkele plaatsen lichte nacht vorst. Iets lagere middagtempera- turen. ZATERDAG: Zon op 5.30 onder 19.48 Maan op 7.25, onder 0.59 TRUMAN waarheid contra leugen een verkiezing in het binnenland kun nen wijzigen, doch zeer zeker afbreuk doen aan het buitenlandse program der Verenigde Staten. Piloot bleet ongedeerd Gistreavond tussen zeven uur en kwart over zeven heeft een North American „Harvard" een één-motorig tweepersoons lesvliegtuig van de lucht strijdkrachten, afkomstig van het vlieg veld Gilze-Rijen, een noodlanding ge maakt bij Oyen in de gemeente Lith (N.Br.) De motor sloeg af, tengevolge waarvan de bestuurder het landings gestel niet meer kan doen zakken. Het toestel moest een buiklanding maken die vlot verliep .De vleugelhelften en de onderkant van het vliegtuig wer den beschadigd. De piloot, een leerling vlieger, die alleen in het vliegtuig zat, bleef ongedeerd. Trygve Lie. de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, die Zaterdag naar Europa zal vertrekken, heeft Donderdagavond een bezoek van een half uur aan president Truman ge bracht. Na afloop verklaarde hij, dat de organisatie der Verenigde Naties het Amerikaanse volk „meer dan ooit" no dig heeft. Te Washington gelooft men. dat Trygve Lie met president Truman ge sproken heeft over zijn voorstellen tot beëindiging van de „koude oorlog" door middel van de Verenigde Naties. Lie had vorige maand een bijzonde re zitting van de Veiligheidsraad voor gesteld, die zou worden bijgewoond dooi de ministers van buitenlandse zaken en die een uitweg zou moeten vinden tot beëindiging van de spanning, welke door de Amerikaans-Russische geschil len teweeg is gebracht. Wild- Westtafereel in Den Haag Dé Paus heeft mr. D. U. Stikker, de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, voorzitter van de OEES, in particuliere audiëntie ontvangen. Vijf gemaskerde mannen zijn om streeks het middernachtelijke uur de Haagse Jockeyclub aan de Laan van Meerdervoort binnengedrongen. Gewa pend met een tommygun, drie revol vers en een lang mes zijn de onbeken den de luxueuze zalen ingegaan en hebben zich meester gemaakt van drie tot vier duizend gulden. Juwelen wer- Accoord over procedure bijna bereikt De Belgische partijen zijn het er thans over eens, dat koning Leopold op de troon zal terugkeren en daarna zijn ko ninklijke prerogatieven tijdelijk aan kroonprins Boudewijn zal overdragen. Slechts moet men nog tot overeenstem ming komen over de verblijfplaats van de koning. De socialisten zijn er niet voor, dat de vorst zich in Belgie zou vestigen. Dat was het resultaat van een conferentie, die gistermiddag onder lei ding van Paul van Zeeland tussen de katholieke, liberale en socialistische partijleiders in Belgie is gehouden. He denmorgen om half tien zouden de be sprekingen worden hervat. Men hoopt vandaag een overeenkomst te kunnen ondertekenen. Deze zou een bindend karakter krijgen. Op grond van de overeenkomst zou een twee-partijenregerir.g worden ge vormd onder leiding van Paul van Zeeland of Eyskens. die zich ter ver krijging van het vertrouwensvotum zal voorstellen aan Kamer en Senaat Zodra dan later de beide Kamers de wet op het regentschap hebben opge heven, zou de Koning naar Belgie te rugkeren, waarop de regering haai ontslag zou aanbieden, dat geweigerd zou worden Daarop zou dan de Ko ning de wet betreffende de overdracht van zijn bevoegdheden toepassen Inmiddels hebben de Katholieke Utrechts burgemeester speelt Rachmaninott Het ligt in ae .bedoeling van Utr.ec,nts burgemeester, Jhr. mr. C. J. A. de Ra- nitz op een concert van het IP'echts Stedelijk Orkest >n de tweede helft van October op te treden als solist Hi] geeft hiermede gevolg aan een eefls lang gekoesterd voornemen. Jhr de Ranitz zal het tweede pianoconcert van Rachmaninoff ten gehore brengen motie voor Kamer en Senaatsfracties een aangenomen, waarin zij zeggen deze wet te zullen stemmen. Aanrijding Na afloop van een der vele confe renties. die Paul van Zeeland gisteren heeft gehad, is zijn auto in botsing gekomen met een andere wagen. Van Zeeland bleef daarbij ongedeerd De bestuurder van de andere wagen -«so»el naai- het ziekenhuis overgebracht. R.A.I. officieel geopend Gistermiddag is de tentoonstelling van personenautomobielen, die van 20 tot 29 April in het RAI-gebouw te Am sterdam wordt gehouden, officieel ge opend door de secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken. Prof G. Brouwers De algemeen voor zitter van de Nederlandse Vereniging „Rijwiel- en Auto Industrie", de heer W M. Leeuwenberg, leidde prof. Brou wers in. De heer Leeuwenberg gaf o.m de volgende cijfers over de in ons land in gebruik zijnde personen auto's In 1939 was het aantal personen wagens 99.986 stuks. In 1949 was dit aantal 113.477, waaronder begrepen bij na 11.000 taxi's en biina 3000 jeeps, sta tioncars enz. Onder deze 113.000 wa gens bevinden zich echter vele oudere auto's die reeds lang vervangen be hoorden te zijn. Tot slot van zijn rede deed de heer Leeuwenberg een beroep op de regering om de helpende hand te reiken aan de importeurs, die door het ontbreken van deviezentoewijzingen in hun werk worden belemmerd. Ver volgens opende prof. Brouwers de ten toonstelling die reeds de eerste dag druk bezocht werd. Donderdagmiddag is de vijfjarige Leendert Pleun Franken te Dordrecht, die plotseling de rijweg overstak, door een militaire vrachtauto aangereden en gedood. den niet meegenomen. Onder de be zoekers, die roulette speelden, heerste een geweldige verwarring. Een dame viel flauw. De rovers zijn verdwenen, nadat ze de telefoonleiding hadden doorgesneden en de deuren op slot hadden gedraaid. Twee der overvallers, die toen nog niet gemaskerd waren, belden tegen half twaalf aan en vroegen toegang tot de club. Een jonge vrouw, die open deed. weigerde, doch werd met een revolver bedreigd. Een der leden van de club begaf zi h naar de deur, doch moest d- handen omhoog doen. Daarna drongen de andere rovers gemaskerd binnen. Een hunner bleef bij de deur, een tweede bewaakte de eerste twee slachtoffers, de anderen gingen naar de speelzaal, waar zij eerst d„ kas gre pen en vervolgens allé aanwezigen stuk voor stuk op hun geld fouilleer den. Zij namen er rustig de tijd voor. Het „onderzoek" duurde naar schatting een kwartier. Toen zij klaar waren, verdwenen zij. Dadelijk daarna is een van de beroofden er in geslaagd, het pand te verlaten. Hij is op een motor fiets naar het nabijzljnde politiebureau gereden, waar hij alarm maakte. Een aantal rechercheurs heeft onmiddellijk de slachtoffers een eerste verhoor af genomen. Men heeft enige vrij nauw keurige persoonsbeschrijvingen venaa- meld. Een der bezoekers heeft in alle con sternatie xans "ozien, een bedrag van behoorlijke omvang in zijn broek te stoppen. Met veel misbaar klaagde hij, dat hij last van zijn hart had et» geen opwinding kon verdragen. Toen een deel van het verst te geld door een broekspijp naar beneden viel, heeft hij door zenuwachtige gebaren de aan dacht afgeleid en de bankbiljetten on der de tafel kunnen schoppen. Daar vond hij ze later terug. De boeven hadden beschaafde stem men en spraken goed Nederlands. Waarschijnlijk hebben reeds enkelen de club als zoeker betreden en zo het terrein verkend. Op onze onvolprezen kaasmarkt kan men altijd tegen dat de klok het hele uur zal slaan, vreemdelingen zien, die met het hoofd in de nek omhoog turen. Hun belangstelling geldt de ruitertjes, die ieder, heel uur een ritje naar buiten maken. De touristen, die op het ogenblik een bezoek aan Alkmaar brengen, zullen de toren in de steigers vinden. Teneinde het houtwerk met het oog op het komende seizoen een nieuw streek je verf te geven, is een geraamte om de spits gebouwd. De ruitertjes werken evenwel. Op ieder vol uur steekt het hoornblazertjes zijn trompet en verschijnen de ruitertjes tot groot vermaak van de vreemdelingen. Over enkele weken hoopt men met het schilderwerk gereed te zijn. Dan zullen de steigers zo spoedig mogelijk verdwijnen en zal het Waaggebouw met zijn prachtige gevel weer in volle schoonhei^ prijken. Haagse rechtbank wijst eis van de pleegouders af De president der Haagse rechtbank heeft gistermorgen in kort geding uit spraak gsdaan in de zaak, waarbij een echtpaar uit Zandvoort had betwist, dat een zevenjarig meisje, dat enige tijd te zijnen huize als pleegkind had vertoefd, het dochtertje zou zijn van de vrouw, die het kind opeiste. De pre sident wees de vordering der pleeg- Milos Sprysl, de derde beklaagde in het proces te Praag, dat Woensdag be gon, heeft verklaard schuldig te zijn, met enige kleine uitzonderingen. Sprysl, een 29-jarigp boekhouder, verklaarde, dat hij had meegewerkt in de spionnage-organisatie. Sprysl zei, dai hij sedert het midden van 1949 had ingezien dat vele van de din gen, die door het Westen werden ge zegd „onwaar waren". De vierde beklaagde. Jan Dohnalek, die werkte op het ministerie van Bui tenlandse Zaken, verklaarde schuldig te zijn. Evenals de drie beklaagden, die vóór hem voor het hof verschenen. |k heb u verteld, vrienden, van het schandelijk bedrijf der dierenmis handeling in de residentie De dader heeft zich thans bij de politie gemeld. Het had in zijn bedoeling gelegen, eierenuit hetzwanennest te stelen, „gordelinterierentie" lezen zij hun elec- maar vader zwaan stel.de zich zo teweer, trocardiogrammen. Snapt u? Maar Ill!lll!lll!l!lll!llllinilllllll[|l!llllllll!llinil!lllllllllllllllllll!ll!lllll!l!lllllllllllll!ll!!llllllllllllll!lllllll een speciaal ontworpen methode van dat de dierenbeul hem vleugellam sloeg Het wijfje werd met een mes doodge stoken. Ik ken voor zoiets maar één woord: Misselijk.□.De burgemees ter van Amsterdam, die ai eens schert send d'Ailleurs is genoemd, zal de eerst komende tijd vaak van huiszijn. Op 24 April vertrekt hij naar Gent, op 8 Mei naar Parijs, op 13 Mei naar Oslo Loco-burgemeester is in Mokum op zo n manier een volle dagtaak! Een juffrouw, die in Middelsborough gebo ren is. maar in Rotterdam woont, heeft gratis kost en (gedwongen) inwoning gekregen voor de tijd van drie maan den Zij trouwde op 12 Januari 1944 in Londen met een Rotterdammer. Maar ze vergat erbij te vertellen, dat ze toen nog gehuwd was met een Engelsman \/ier geleerden van de Yale-Universi- teit hebben in een publicatie meege deeld dat het menselijk hart een soort electrische centrale is. Door middel van wel maak ik uit dit verhaal op, dat te voorzichtig moet zijn met kortsluiting in dit geval, want dan vliegen de von ken eraf In Steenwijk gaan ze een nieuwe weg openen. Niet op de ouwer- wetse manier met het doorknippen van Je bent nog éven te jong voor burgervader, junior een lintje door een lief maagdeke met een lintje in heur haar, maar met een kanon Een oud ding, dat bij de haven van Blokzijl staat. De burgemeester zal de ontploffing enscèneren. Als-ie er maar om denkt, dat je die oude kanon nen aan dezelfde kant laadt, waar ze afgaan. Anders komen er ongelukken. De Britse controle op het Westduitse blad „Die Welt" zal geleidelijk-aan wor den opgeheven. Net als het met het empire in de echte wereld ging I eipzig heeft een nieuwe burgemeester. Zijne Edelachtbare is 22 jaar oud en gaat nu regeren over 800.000 inwoners En al heeft Leipzig dan een Messe, het zijn niet allen koks. die lange messen dragen! Leipzig, tussen haakjes, ligt in de Russische zone van Duitsland Op de Rijnbrug bij Koblenz is een kolen- trein ontspoord. Drie leden van - het treinpersoneel kwamen om het leven, de machinist werd ernstig gewond. In het communistische kantoor te Bayon- ne heeft zich een ontploffing voorge daan. Alle ruiten in de buurt zijn ver vernield. In de kamer ernaast sliep een vrouw. Zij werd wakker. Heus. dat stond erbij, maar waar de mop zit. kan ik niet bevatten verklaarde Dohnalek, dat hij zijn fou ten had leren inzien en dat hij de din gen thans anders en in een goéd licht zag. Het proces zal Zaterdag zijn af gelopen. Ontslag bü Britse bureaux Drie Tsjechosiowaakse empioyé's van de Britse voorlichtingsdienst f.e Praag hebben ontslag genomen, even als drie andere Tsjechosiowaakse bur gers, die werkten bij de Britse voor lichtingsd'enst en de afdeling voor lichting var, de Britse ambassade. Nog een spionnageproces. De „Lidove Noviny'1 meldt dat eer gisteren voor het staatsgerechtshof te Zdor, in Moravie, een proces is begon nen tegen een aantal personen, die worden beschuldigd van het versprei den van bamfletten. het inzamelen van vuurwapens en het bedreigen van func tionarissen van de communistische par tij en van het „nationale front". Honderden Londense havenarbeiders hebben zich aangesloten bij de 2000, die gisteren in staking zijn gegaan. 800 arbeiders hebben besloten dit voorbeeld Maandag te volgen. 17 Leiders der stakingsbeweging voe ren aan alle kanten langs de Theems actie om alle 27 000 erbeiders aan hei staken te krijgen Zij willen zich ook met de arbeiders in andere Engelse ha vens in verbinding stellen Het Londense havencomité, waarin vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers zitting hebben, heeft met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin de staking wordt veroordeeld en waarin er bij de sta kers wordt op aangedrongen het werk onmiddellijk te hervatten. Ook het bestuur van het Britse Nationale Vak verbond van Havenarbeiders heeft éénzelfde beroep gedaan. ouders die zich het kind toegewezen wilden zien, af. Het betrof hier de thans zeven jarige Elly van Gijn, die enige tijd ge leden door de Haagse politie bij haar pleegouders, de familie Van Breemen te Zandvoort, was weggehaald en over gebracht naar Mevrouw E. Verhoe- ven-Krens te 's-Gravenhage, die zeide de moeder van dit kind te zijn. De Zandvoortse pleegouders waren echter van mening, dat de zevenjarige Elly niet het door Mevrouw Verhoeven verloren dochtertje was. Het door hen verzorgde kind was in 1946 uit een ziekenhuis te Hannover naar Neder land vervoerd en na verblijf in diverss Nederlandse inrichtingen in Zand-* voort bij hen ondergebracht. Door da pleegouders was naar voren gebracht dat de leeftijd en ontwikkeling het bewuste kind Elly van Gijn niet kon zijn. De president was echter van me ning, dat door de langdurige ziekte van het kind het thans vijf jaar lijkt doch 7 jaar kan zijn. Na de uitspraak gaf de pleegmoeder te kennen dat zijn in hoger beroep wenste te gaan. Drie personen gewond Gistermiddag en -avor.d woedde een zware brand in een der gebou wen van de „Maatschappij tot ver vaardiging van gasmeters enz.' te Dordrecht. De brand is ontstaan in het gebouw, waar de stofzuigerafde- iing dezer fabriek was ondergebracht. Dit gebouw is door de brand ver woest. Het vuur greep vrij snel om zich heen. De brandweer uit Dor drecht was met groot materieel ter plaatse. De brandweren uit Zwijndrecht en Papendrejht kwamen te hulp. Om streeks half negen was de brand zo goed als geblust. Een betrekkelijk groot gedeelte der fabriek is afge brand. De schade is volgens de directie niet bij benadering te schatten, doch zeer aanzieniiik Öe gehele controle cfde- ling met haar vele kostbare precisie- meetapoaraten ging verloren, alsmede de stofzuigerafdeline en de gereed schapsmakerij Bovendien hebben tal van machines waterschade opgelopen. Drie mensen werden bij deze brand gewond: boekhouder B. Vrolijk, de ad judant van politie C. den Uil en de rechercheur Van der Merwe Deze mensen openden de deur van een ver bindingstunnel Een geweldige steek vlam raakte hen De gewonden zijn naar het ziekenhuis vervoerd en daar inmiddels voorlopig ontslagen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1