Adenauer denkt over zijn aftreden Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Dubbele moord te Zuilen thans opgehelderd Mijnenlegger slaat op drift DmsHag 25 April 1950 147e Jaargang No. 97 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Geallieerd veio leidi lof scherp conflict Britten zeer gebelgd over Duitse politiek Van Zeeland naar Pregny Prins Bernard gaat naar Amerika Militairen gaan nu schepen lossen Onheilspellende woorden van Acheson Strijd met tanks en kanonnen'' Koningin en Prins zijn in Limburg Bevolking van Maastricht bracht daverende hulde Verzetsgroep liquideerde een echtpaar Weerbericht Rauwe slangen als voedsel De dood op de weg Storm raast over Nederland Twee gewonden in Den Haag Belgen stalen vissersboot te Vlissingen Westerling zit nog vast Vóór de slag BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. UET IS niet uitgesloten, dat het geallieerde veto over de Westduitse wet inzake de inkomstenbelasting zal leiden tot eei scherp conflict tussen de Bonds regering en de geallieerde Hoge Commissie. Adenauer schijnt zelfs te spelen met de gedachte, dat de regering behoort af te treden en haar bevoegdheden over te dragen aan de geallieerden. Hij zinspeelde hierop dezer dagen toen hfj in een rede verklaarde, dat er stemmen opgingen, die sterk de nadruk legden op de noodzaak van zulk een stap. van de Raad van Europa. In meerderi heid is de Bondsdag er voor, deze uit nodiging te aanvaarden, doch de so cialisten en een aantal rechtse groepen zijn er tegen. Het grote bezwaar is, dat het Saargebied op gelijke voet zit ting zou krijgen in de Assemblée. Ade nauer heeft nu doen uitkomen, dat het zeer twijfelachtig is, of hij nog een meerderheid voor toetreding zal kun nen krijgen, nu de geallieerden zo de regering in de wielen rijden. De Britten zijn over de jongste rede van Adenauer nogal gebelgd. Met na me zijn zij het er helemaal niet mee eens. dat er bittere commentaren over het verbod van de belastingwet zijn gegeven, nog voordat Britse en Duitse experts de zaak hadden kunnen be spreken. Ook bestreden zij, dat de hou ding van de geallieerden t.a.v. Duits land uitsluitend negatief zou zijn. In tegendeel is de Britse politiek er juist op gericht, Duitsland in de gemeen schap der volkeren te doen opnemen, zo zeggen zij. JAE moeilijkheden tussen de bezetters en de Westduitse regering hebben hiermee een hoogtepunt bereikt. De crisis zette in, toen de kanselier op •en vergadering te Berlijn het derde couplet van het Deutschland-lied werd toegezongen. Deze geste heeft veel cri- tiek ontmoet. Nu komt dit veto er bij. Over de wet op de inkomstenbelas ting bestond trouwens reeds lang me ningsverschil. Het veto van de Hoge Commissie komt niet onverwacht; de commissarissen waren het allerminst eens met een verlaging van de belas tingdruk op de hogere inkomens, om dat zij daarvan een niet onbelangrijke 6tijging van de geldcirculatie vreesden. De leiding van de chr. democratische partij, waartoe Adenauer behoort, is daarentegen van mening, dat de rege ring haar program inzake de economi sche opbouw van het land en de so ciale politiek onmogelijk kan uitvoe ren, wanneer de wet niet wordt goed gekeurd. Deze opinie is belichaamd in een communiqué, dat is uitgegeven na een vergadering van de partijleiding, waarin Adenauer het standpunt der regering uiteen zette. Er is nog een ander geschilpunt. Duitsland is uitgenodigd, zitting te ne men in de consultatieve vergadering Van Zeeland, de Belgische kabinets formateur, is gisteren plotseling naar Pregny gevlogen voor een onderhoud met koning Leopold. Door het slechte weer kon hjj gisteravond niet naar Brussel terugkeren. De besprekingen duurden zes uur. Na afloop heeft Van Zeeland verklaard, dat vandaag Brussel een communiqué zou worden gepubliceerd. Het hoofdbestuur van de CVP heeft gisteren vergaderd. Besloten werd dat de partij geen steun zal verlenen aan een regering, die de koning verplicht, het land te verlaten, nadat hij zijn be voegdheden zal hebben overgedragen aan prins Boudewijn. Ook zijn de be sturen van de socialistische partij, de vakbeweging, de coöperatieve bewe ging en de organisatie voor onderlinge bijstand bijeen geweest. Zij hebben in een gemeenschappelijke verklaring uitgesproken, dat een oplossing slechts mogelijk is, door een volledige ophel dering en op voorwaarden, die nauw keurige en concrete garanties bieden aan de anti-Leopoldistische oppositie. Loongrens Ziekenfonds komt op 4500 gulden Naar de Volkskrant verneemt, zal op 1 Juli aanstaande het wetsontwerp van kracht worden, dat de welstands- grens voor de sociale voorzieningen stelt op 4500 gulden. Aanvankelijk zou dit al op 1 Januari gebeuren, maar bezwaren van de zijde der genees heren brachten vertraging. In onder handelingen tussen de artsen, de zie kenfondsen en de overheid zijn deze bezwaren uit de weg geruimd. De so ciale voorzieningen, waarvoor de nieu we weistandsgrens gaat gelden, zijn de ziekteverzekering, de ziekenfond sen en de ongevallen-verzekering. Prins Bernhard zal op 1 Mei aan staande naar New-York vliegen om op 5 Mei de Holland Fair, de grote Ne derlandse export-tentoonstelling die in Philadelphia wordt gehouden, te ope nen. De directeur van de Gimbel-waren- huizen, waarin de tentoonstelling wordt ingericht, heeft de prins tijdens diens bezoek aan de Verenigde Staten uitge nodigd de officiële opening te willen verrichten. Kostelanetz naar Nederland? De AVRO voert op het ogenblik onderhandelingen met de Amerikaan se dirigent André Kostelanetz, om hem begin Juni een studioconcert te laten verzorgen. Havenstaking In Londen Aantal stakers neemt toe Meer dan 200 Britse mariniers zijn Zondagavond te Londen ingekwartierd voor het geval de regering mocht be sluiten dat zij nodig zullen zijn met het oog op de staking van havenarbeiders, waardoor thans 47 schepen in de ha ven van Londen opgehouden worden. Naar men meent te weten, zijn ook mi litairen in het gebied van Londen op geroepen om zich gereed te houden voor eventuele werkzaamheden in de haven. Duizend havenarbeiders hebben zich Maandag aangesloten bij de staking in de Londense havens, die thans een week duurt. Er waren reeds 8.000 sta kers bij deze niet-officiële staking be trokken. Het stakingscomité heeft ver klaard dat de arbeiders tot het uiter ste zullen gaan, zelfs indien hun strijd de zwaarste blijkt te zijn, welke zij ooit hebben moeten voeren. Een der belangrijkste woordvoerders van de Amerikaanse regering (de New York Herald Tribune beweert, dat de woordvoerder Dean Acheson was) heeft op een persconferentie „niet voor pu blicatie" gezegd, dat de volgende maand tussen de Westelijke geallieerden en de door de Sowjets gesteunde Duitse communisten een gevecht met tanks en kanonnen zou kunnen uitbreken. De woordvoerder doelde daarbij op de komende Pinksterdemonstraties te Berlijn, waar hij de eerstvolgende „be langrijke wereldontwikkeling" ver wachtte en de gebeurtenissen „een on heilspellende richting opgingen". David Lawrence, die deze persconferentie blj- Hoewel het weer gisteren zeer slecht was, is toch het Koninklijke Paar gis teren naar Limburg gevlogen, waar het een officieel bezoek van een paar dagen zal brengen. Even vóór half vier zette prins Bernhard gistermiddag de Dakota van de KLM, waarmee het hoge gezel schap reisde, op het vliegveld Beek aan de grond. De commissaris der koningin in Lim burg, dr. F. J. M. A. H. Houben, sprak een welkomstwoord, en daarop reed het gezelschap naar Maastricht. Aan de grens van de stad stapten de koningin en de prins over in een open caleche waarmee zij de stad doorreden, overal Een dubbele moord, in de dagen der bevrijding te Zuilen (U.) gepleegd, is dezer dagen tot klaarheid gekomen. In de nacht van 6 op 7 Mei 1945 werd om vier uur in de nacht het echtpaar P. te Zuilen in zijn woning dood te bed aangetroffen. Beide echtelieden waren door revolverschoten om het leven ge- bracl Het 14-jarig dochtertje, dat in de aangrenzende kamer sliep, is on gemoeid gelaten. Het meisje had de twee daders, die door haar kamer wa ren b:-ine gedrongen door een kapotte ruit, waarvoor een stuk carton was ge plaatst. wel gezien. De daders hebben zich naar de slaapkamer van het echt- paar begeven en eerst de vrouw en vervolgens de man doodgeschoten. In de oorlog was in Zuilen een klei ne, ongeorganiseerde verzetsgroep van vier of vijf man, onder leiding van Van Santen, die later door de Duitsers is gefusilleerd. Dooi een lid van deze groep, mej T., werd de echtgenote van P verdacht van het geven van inlich tingen aan de Duitsers Et werd toen aangedrongen op liqu atie van deze vrouw. In de avond van ie zesde Met 1945 werd besloten deze liquidatie uit te voeren. Twee leden, de Utrechte naars J. C. v. d. H. en J. T. B„ ver klaarden zich hiertoe bereid. Zij ont vingen van mej. T. revolvers. Waar schijnlijk uit angst herkend te worden hebben zij ook de man gedood. Eén van de leden van de verzetsgroep, die voor een ander feit was gearresteerd, heeft vorige week de zaak aan het rollen gebracht. De daders hebben een volledige bekentenis afgelegd en zijn opgesloten in het Huis van Bewaring te Utrecht. Verwachting, geldig tot Woent lagavond: Wisselende bewolkin "net enkele buien Vannacht tijdi ijk afnemende wind en plaatselii flinke nachtvorst. Morgen overdag natige tot krachtige Westelijke wind en iets minder koud. WOENSDAG: Zon op 5,21, onder 19.55. Maan op 12.08, onder 3.30 toegejuicht en gehuldigd. Te half vijf betraden de koningin en de prins het gouvernementsgebouw, waar een offi ciële receptie werd gehouden. Hier wa ren zeer vele provinciale en gemeente lijke autoriteiten aanwezig. Ook heeft de heer Hubert Verwilghen, gouver neur van de Belgische provincie Lim burg, hier de persoonlijke hulde van de prins-regent van Belgie overgebracht, een geste, die buitengewoon werd ge waardeerd. Op het stadhuis van Maastricht had vervolgens de officiële ontvangst door het gemeentebestuur van de Limburgse hoofdstad plaats. De burgemeester, jhr. Michiels van Kessenich, bood een album aan, dat foto's van de stad bevat, alsmede teksten uit poëzie over Maas tricht van de vroegere tijden tot heden De terugtocht naar het Gouverne ment leidde opnieuw tot talloze betui gingen van hulde en trouw van de zijde der burgerbevolking, die in de stromende regen geduldig had staan wachten. Gisteravond woonde het Koninklijk paar een gala-soireé in de Schouwburg bij, waar een programma van zang, de clamatie en orkestmuziek werd afge werkt. Verschillende schakeringen van het Limburgse leven waren hierin weerspiegeld. Na afloop zagen de hoge gasten een fakkeloptocht, die door de straten van Maastricht in een stromende regen voorttrok en waaraan duizenden in groepen of met praalwagens deelnamen. woonde, schrijft in „United States News' onder meer, dat de volgende maand oorlog tussen de V.S. en de Sowjetunie zou kunnen uitbreken, als de Sowjets bij deze gelegenheid tot daden van ge weld willen overgaan. Dezer dagen werd op het eiland Noemfoor bi) Nieuw Guinea een Ja panner gevangen genomen, die zich sedert ruim vijf jaar in het oerwoud verborgen heeft weten te houden. Deze Japanner, een gewezen chauffeur van een vrachtauto, werd door de Papoea bevolking betrapt, toen hij bezig was, in de groentetuinen knolgewassen te stelen, waarop op hem een wilde jacht werd geopend. De Papoea's trachtten hem te stenigen en wondden hem met een mes in de rug. Het bleek, dat hij zich al die jaren had gevoed met rauwe slangen, die op Noemfoor veelvuldig voorkomen, terwijl hij bij tijd en wijle zijn slag sloeg in de tuinen der bevol king, hetgeen hem ten slotte noodlot tig werd. Aantal ongevallen neemt toe Volgens mededeling van de KNAC is het aantal doden bij verkeersongeval len na de oorlog met ongeveer een derde afgenomen en ongeveer op het peil van 1938 gekomen. Het aantal ge wonden is thans niet veel groter dan voor de oorlog, maar de ongevallen hebben een ernstiger karakter gekre gen, daar het aantal zwaar gewonden ongeveer is verdubbeld. Dat der licht gewonden is met 30 pCt. verminderd Het totaal aantal verkeersongevallen is met ongeveer een zevende toegenomen, hetgeen mede moet worden toegeschre ven aan toeneming der bevolking en het belangrijk groter aantal vervoersmid delen, dat bovendien veel intensiever wordt gebruikt dan in vooroorlogse jaren. In de zeventig grootste gemeen ten van ons land zullen Donderdag en Vrijdag bij de bakkers lijsten ter teke ning liggen, waarop de huisvrouwen kunnen doen blijken van hun bezwaar tegen het voornemen van minister Mansholt om het percentage aardap pelmeel in het brood van vijf tot tien procent te verhogen. Tn de Engelse stad Middlesbrough woonde het raadslid French een ongres bij over het vraagstuk betref fende voorkoming van ongelukken. Na de vergadering zette hij een voet op een stoel om zijn veter vast te maken, struikelde enbrak drie ribben. Waaruit men leren kan, dat theorie en practijk twee heel ver schillende dingen zijn O Een aantal Amsterdammers was getuige van wat de annalen geboekstaafd zal blijver, al' ..het drama van lijn vijf". Een poli- tie-agent informeerde namelijk heel belangstellend bij >en trampassagier wat hij op Zaterdagochtend in zijn met permissie) onderpantalon m de bijwagen deed. De man, die zo dron- -en bleek als een kever, wist maar één antwoord: „Neem me niet kwalijk,' zei hij. „ik dacht dat het.dat het Vrijdag was!" Gelooft u mij, vrien- ien, hij, die dit het laatst verteld heeft »eft nóg! O Bij opgravingswerkzaam- »den bii Leningrad is een door de Rus Boris Jacobi vervaardigde tele graafkabel gevonden. De voorloper an dn - 4"»-oc 'fnSni nu dr Russen Gelukkig, dat ze juist moesten *ann p-nvnri ander' waren we mis schien wel blijven denken, dat het patent uit Amerika kwam. John D. Rockefeller Jr. heeft een millioen dol lar geschonken aan het „Institute of l!llll!lllllll!lll!l!llllllllll!III!llllllll!llllllll!llllllllllllllllllllllllllllli:illllllllllllIIIIIIIIIHIIIMIIIIIW technology" van Massachusetts. Zo maar, uit het vestzakje. Kan hij aoen! Tean Rozaire ligt in Metz in het hospi- taal, omdat z'n vrouw hem met een schaar in z'n rug beeft gestoken. Me vrouw Rozaire zit een jaar op kosten van Marianne, omdat zij haar man enz enz En nu heeft Jan gevraagd, «f ze z'n vrouw willen loslaten, vóór hij naar huis mag. Want, zei hij, ik kan niet koken! Tableau! En de sherifl van El Paso in Californie staat heel trots op z'n borst te slaan, omdat-ie Tienduizenden Nederlanders en buitenlanders hebben het afgelopen week end een bezoek gebracht aan de bloeiende Betuwe. Eén der prachtige lentetafreeltjes, die de bezoekers te aanschouwen kregen. Adenauer git óók al in t nauw'. de rust in zijn stad zo goed weet te bewaren. Dit was tijdens zijn loopbaan van acht jaar al bet tweede achtereen volgende weekeind zonder moord. Ze schijnen daar in El Paso nog fris van het heupje weg te paffen! In de be sneeuwde dorpen ten Noorden van Trento, aan de voet van de Alpen zijn voor het eerst in een eeuw bruine be ren waargenomen, die door het barre weer uit de bergen zijn verdreven. In Trento slapen de boeren met het kanon onder het kussen. Chocolade en snoep zijn in Noorwegen vrij van distributie gekomen. Vlees, spek, sui ker en koffie zijn nog op de bon. Die Noren blijken een galant volk te zijn £en wandelaar in Londen zag een tweejarig meisje., dat op een ge vaarlijke manier uit het raam van een vijfde verdieping hing. De man ver snelde zijn pas, strekte zijn armen uit en wist het kind. dat inderdaad viel op te vangen De toestand van het meisje is „niet ernstig". Carmelita Cross, een 34-jarige muzieklerares -uit Los Angeles, beweert houdster te zijn van het wereldrecord diepzeeduiken voor vrouwen. Zij dook 45 meter diep naar de zeebodem, waar zij 24 minuten vertoefde. De hele duik nam 70 minu ten in beslag. Höè ze het precies deed staat er niet bij. En dat zou ik nu juist ao graag willen weten! Hoewel de weerberichten van gister avond spraken van krachtige wind uit richtingen tussen West en Noord en men dus meer dan een stevige bries mocht verwachten, is niemand bedacht geweest op een storm van een zo grote hevigheid als de afgelopen nacht heeft gewoed. Gisteravond werden zo wel in Vlissingen als in Hoek van Holland de loodsdiensten gestaakt, zo dat de scheepvaart kwam stil te lig gen. Zelfs in de Berghaven aan Hoek van Holland werkte de loodsdienst niet meer, iets, dat maar zeer zelden gebeurt. De loodsboot, die daar niet meer veilig lag, is een eind verderop naar binnen gestoomd Dodelijke on gelukken heeft de storm gelukkig niet ten gevolge gehad en ook de schade, die tot nu toe gemeld wordt, blijkt beperkt te zijn. Twee personen werden gewond en moesten ter behandeling naar het ziekenhuis worden vervoerd, toen in Den Haag een schutting om woei en op de voorbijgangers terecht kwam. In de Scheveningse vissersha ven is de miinetilegger Douwe Aukes op drift geslagen zonder verdere scha de aan te richten. De mijnenlegger, die als werkschip voor de mijnenveegdienst dienst doet. lag voor anker, terwijl vrijwel de ge hele bemanning aan wal was. Plotse ling bleek het schip losgeslagen te zijn en tolde het in zijn eentje de haven rond. Met behulp van een motorsloep heeft men het na ruim een uur hard werken weer op zijn plaats gekregen Langs de Scheveningse kust was de zee zo boog dat verschillende thee- huisies. die reeds voor het seizoen ge reed staan, ernstig werden bedreigd Tn vele tenten stond het water al op de vloeren en hier en daar dreef meu bilair rond De intredende eb bracht uitkomst. Van elders langs de Neder landse kust worden geen biizonderhe- den gemeld Nadat de Vüssingse loods dienst was gestaakt ziin vier grote schepen naar zee vertrokken zodat de daar aan boord ziinde loodsen mee zullen moeten varen naar de eerstvol gende haven. Het KNMI geeft op, dat de wind af en toe een sterkte van 11 Beaufort be reikte, hetgeen de aanduiding is voor zeer zware storm. De Beaufortschaal loopt niet verder dan tot 12, orkaan kracht. In Vlissingen werd om half tien een windsnelheid van 30 mijl be reikt, dat is vier mijl beneden storm kracht. Er waren echter wel uitschie ters, die de stormkracht verre over schreden. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is een hoogaars, de Arn. 15, uit de vis sershaven te Vlissingen verdwenen. Het scheepje is later teruggevonden op de Spijkerplaat bij Borsele, in de Wes- terschelde. Het was toen onbemand. De Rijkspolitie heeft het met een mo torboot vlotgesleept en naar Vlissin gen teruggebracht. De politie koestert ernstige verdenkingen tegen drie jon gemannen, waarschijnlijk van Belgische nationaliteit, die zich Vrijdagmiddag in Vlissingen hebben opgehouden. De internationale politie is ingeschakeld voor hun opsporing. De Britse autoriteiten te Singapore houden Westerling, alias De Turk, op het ogenblik vast. omdat zij hem be schouwen als een „gevaarlijk type" Zij wachten op een verzoek van de Indo nesische regering, om hem uit te le veren, dat echter binnen een bepaalde termijn zal moeten worden ingediend Reeds is aan de Indonesische regering medegedeeld, dat de autoriteiten te Singapore bereid zijn, zulk een verzoek in overweging te nemen, wanneer het wordt gebaseerd op hel Engels-Neder landse uitleveringstractaat Djakarta is voornemens, een verzoek om uitleve ring in te dienen, doch heeft dit nog niet gedaan. Holland staat weer aangetreden Voor de grote Statenslag. Vluggerikken, maar ook krukken Zullen weer ten strijde rukken. Ieder onder eigen vlag. Tien verschillende partijen, Rood en zwart en groen en geel, En weet ik veel wat voor kleuren Zullen allemaal weer scheuren Aan een zeker kiezersdeel. Nu, als alles zal gebeuren Wat ons voorgespiegeld is, Dan kan men van grens tot kustlijn In ons vaderland gerust zijn, Want dat is toch lang niet mis. Wat een reuze keuze leuzen Heeft men ons weer voorgezet. ..Minder dokken" - „Brood en vrede" .Woningbouw in dorp en steden". ..Geen kanonnen en meer vet". 't Is geen wonder dat een ieder Huppelend ter stembus gaat. Veel beloven, weinig geven, Doet ons toch <n vreugde leven. Heus, men meent het niet zo kwaad 'olland wordt nog een dorado, Leven langer niet een kruis. Haar éér 't zover is m'n vrinden 'Kunt ge Jabson moog'lijk vinden in het oudemannenhuis. JABSON

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1