PRAATJES Nieuws uit De Langedijk Predikbeurten Heer-Hugowaard Thuisfrontavond werd succes Pim, Pam en Pom op avoniuur in Luilekkerland Egmond aan Zee Zuid-Scharwoude Noord-Scharwoude St. Pancras Egmond a.d. Hoef HEILOO Bergen Groot-Schermer Beemster Vervolg Stadsnieuws De kaasmarkt geopend VAN MARSDIEP TOT IJ Hoe komt het dagelijks weerbericht tot stand? VRIJDAG 28 APRIL, 1950 Voor hen, die alles gaven Evenals in de vier voorafgaande jaren zal in de bevrijdingsweek een huis-aan- huis-collecte worden gehouden, voor de nabestaanden van hen, die in het ver zet gedurende de jaren '40 tot '45 hun leven gaven. Vijf jaren zijn verlopen sinds de dag waarop het klokgelui ons verkondde dat voor Nederland de bloe digste strijd aller tijden was gestreden. Nederland ontworstelde zich aan het noodlot en herstelde zich weer eniger mate van de vreselijke wonden uit die periode. Er zijn evenwel Nederlanders wien onherstelbare wonden zijn toege bracht. Dat zijn zij die in deze jaren hun echtgenoot, hun vader, hebben ver loren toen deze in de strijd voor ons land het hoogste gaf wat hij kon geven, zijn leven. Dat zijn ook zij, die onge neeslijk terugkomen uit de verschrik kingsoorden, de concentratiekampen, die hen voor hun leven hebben geknakt. Voor hen is het dat de Stichting 1940 1945, in de bevrijdingsweek van 1 tot 6 Mei, uw aandacht vraagt. Het gaat om het volgende: Het hoofd doel dezer collecte is contribuanten te winnen. Contribuant zijn der Stichting 1940—45 betekent dat u zel£ bepaalt voor welk bedrag u periodiek (weke lijks, maandelijks of jaarlijks) de Stich ting wilt steunen. De arbeiders der grote bedrijven aan de Langedijk ga- VOOR ZONDAG 30 APRIL 1950 ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur, ds. Den Oudsten; Woensdagavond, half 8, #ecumenische avondwijding. Kapel- kerk, 10 uur ds. Dikboom; 5 uur ds. Wesseldijk; 7 uur (jeugddienst) ds. Den Oudsten. Donderdagav, 6.45 u. in de Grote kerk ds. Dikboom (herd, der gevallenen). Rem. geref. gem., half elf ds. van Soeren van Hoorn. Luth, kerk (Oudegracht), half elf, de heer Schendelaar van Den Helder. Doops- gez. kerk, 10 uur ds. Bekius, herv. pred. te Bergen. Geref. kerk, 10 uur, ds. von Meijenfeldt, 5 uur prof. dr. Polman, Baptisten gem., in Nieuwe Doele, 10 uur evangelist Hofhuis; 8 uur Jonge- liedensamenkomst in de Wilhelmina- school. Maandagavond, 8 uur, jeugd- bijbelklas in de Wilh.school. Oud- kath. kerk geen dienst. Herst. Ap. Gem., Toussaintstraat, half 10 en 4 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. Ned. Chr. Gem.schapsb., 3 uur jeugd dienst K. v. Eltenweg 22; Do. half 8 evangelisatiesamenkomst in Waakt en Bidt, evangelist Van Oostveen van Voorburg. Leger des Heils, Limmer hoek 40, 10 uur, Heiligingsdienst, 12 u. Zondagsschool, 8 uur Verloss. bijeen komst. Ned. Leger des Heils. Slik- steeg, 10 uur heiligingsdienst; 3 uur Zondagsschool; 8 uur verlossingssamen komst; Wo. 8 uur wijdingsdienst o.l.v. vaandrig Kuipers. Leger des Heils, Limmerhoek 40: 10 u. Heiligingsdienst; 12 uur Zondagsschool; 7 uur Open- luehtprediking; 8 u. Verlossingsmeeting. Diensten onder leiding vap kapt. Of- fenberg van Amsterdam. Donderdag 4 Mei, 8 uur n.m., kapt. Hassoldt. Bijz. dienst: Luit. Schriek. Kruisleger: Zondagmorgen 10 uur wijdingsdienst; Zondagmiddag 3 u. kindersamenkomst; Zondagavond 8 uur openbare samen komst. Woensdagavond 78 uur open luchtsamenkomst en van 89.30 uur openbare samenkomst in de zaal. Alles o.l.v. s.-maj. Uv. Haas. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste da gen (in Valk's lunchroom), half elf Zondagsschool; 5 uur godsdienstbijeen komst. Ver. van spiritisten Har- monia, in hotel De Nachtegaal, half elf, morgenwijding, de heer A. 't Hoen uit Baarn. OMGEVING AKERSLOOT, 10 uur ds. Kaptein. BERGEN. Ruïnekerk, 10 uur, ds. Van der Sluys, Doopsgez. pred. te Alkmaar. Rehoboth, half elf ds. Bremer. Geref. kerk, 10 en 5 uur, ds. Rullmann. BROEK OP LANGENDIJK. Geref. kerk, 10 en 5 uur, ds. Donner. Doops gez. kerk, 10 uur da. Schepman. DE RIJP, geen dienst. DIRKSHORN. Geref. kerk, 9.30 uur ds. v. d. Sluis; 7 uur afscheid ds. v. d. Sluis. Herv. kerk, 14.30 uur, ds. Post. EGMOND AAN ZEE, herv. gem., 10 uur ds. Roobol. Geref. kerk 10 uur prof. dr. Polman, 4.30 uur ds. von Meijenfeldt. Oud kath. kerk, voorm. 8 en 10 uur en av. 7 uur, dienst. EGMOND-BINNEN, 10 uur ds. Plug. GRAFT, nam. half 3 ds. Kastein. HEILOO, herv. gem., half elf ds. Bloemhoff (H.Doop). Evangelisatie Kerklaan, 10.15 uur ds. Lares v. A'dam. Geref. kerk (in evang.gebouw aan de Kerklaan), 8.30 uur prof. dr. Polman. 4 uur leesdienst br. van Gorcum. HEER-HUGOWAARD, herv. gem., 2 uur ds. Wiltink (intrede). Geref. kerk, 9.30 en 2.30 uur cand. Bakker van Amsterdam. HENSBROEK, 10 uur ds. Meyboom. KOEDIJK, 10 uur, de heer Slager. LIMMEN, elf uur, ds. Teriet. N.-SCHARWOUDE. Geref. kerk uur. cand. Los. OTERLEEK, 10 u. ds. Keja (H.Doop) OUDORP, half 10, ds. Teriet. SCHERMERHORN, geref. kerk, 10 u. ds. Visser (bed. H.A.); 2.30 uur ds. Vis ser (Voortz. H.A. en Nabetr.) SINT-PANCRAS, herv. gem., 9 uur ds. Postma (H.Doop); half 4 (jeugd dienst) ds. Lans van Amsterdam. Geref. kerk, 10.30 uur, ds. Middelkoop Rom. 66; 7 uur ds. Middelkoop Z. 15 STOMPETOREN, av. half 8, ds. Keja Evangelisatie, 10 uur de heer Weeda van A'dam. URSEM, 2 uur ds. Meyboom. VEENHUIZEN, 10 uur, ds. Van Wijk v. Alkmaar (bevestiging van ds. Wil tink) c WARMENHUIZEN, 10 uur, ds. Post. WEST- GRAFTDIJK, 10 uur, dienst. ven reeds het voorbeeld door zich en bloc op te geven als contribuant. Volgt gij hun voorbeeld. Mocht u hier niet toe kunnen besluiten, geeft dan een bedrag ineens. Terecht zegt in deze tijd de Stichting: Zij gaven alleswat geeft u Vroege aardappelen leden vorstschade In de week van 1926 April was er door het koude weer nog steeds een goede vraag naar wintergroenten. Rode kool kon nog steeds boven de f 50, noteren. De noteringen varieerden tus sen f52,50 en f59,50. De prijzen voor prei waren wat dalend en noteerden f 57,tot f 76,voor prei I en f 26, tot f 35,voor prei II. De aanvoeren nemen wat toe. Rabarber werd ongeregeld aange voerd met prijzen van f 10,tot f 17, Kroten onveranderd slecht, prijs f6, Witlof, flinke aanvoer met oplopende prijzen. Lof I steeg van f 50,tot f 62,waarbij Noord-Scharwoude nog enkele centen per kg hoger kwam. Lof II steeg van f 41,00f 43,00 tot f 45,00 f 55,00. De aanvoer van rode kool was te Broek op Langendijk van geen bete kenis meer. Daarbij had Noord-Schar woude nog aanzienlijke veilingen kool. De handel richtte zich bij deze zeer hoge prijzen meest op Duitsland. Ook de koelhuizen zullen nu wel spoedig leeg zijn. Uien zijn blijkbaar geheel geruimd, althans kwamen er geen noteringen tot stand, de prei-aanvoeren nemen wat toe. De kwaliteit is echter zeer on gelijk. De prijzen hebben enige neiging tot dalen. Door het aanhoudende slechte weer ondervindt het oogsten echter grote moeilijkheden. De prijs voor ra barber blijft ongeveer gelijk, de aan voeren zijn echter nog beperkt tot en kele partijen. De doordraaivergoeding ad 2 cent per kg is zeer laag en nauwelijks vol doende om oogst- en aanvoerkosten te dekken. Witlof werd nog in aanzien lijke hoeveelheden aangevoerd. De prij zen werden veel beter, waardoor de koude witlofkwekers een goede week maakten. De aanvoeren zullen echter spoedig gaan afnemen. De vroege aardappelen hebben veel geleden van de zeer koude nacht van 25 op 26 April. Alleen in de zeer waterrijke streek tussen St. Pan- cras en Broek op Langendijk valt, naar men zegt, de schade nogal mee. Overi gens zijn ze op veel plaatsen zelfs bij de grond afgevroren. Woensdagavond j.l. organiseerde het Kath. Thuisfront-comité een gezellige avond, waaraan alle gerepatrieerde mi litairen medewerkten. Het muzikale gedeelte van deze avond, die diende om de kas te versterken, werd ver zorgd door de dames Dekker. Vier ge- repatrieerden hielden een korte le zing, waaruit de aanwezigen enigszins een beeld kregen van het leven in de kampongs, in het leger en de levens wijze der inlanders. Tot slot werd nog een prachtige kleurenfilm vertoond van het leven en de industrie in Indo nesië. Met een kort slotwoord dankte pastoor Borsboom allen, die hadden medegewerkt aan het doen slagen van deze prachtige avond. Van de weg in de sloot Toen een reiziger van de fa. Bakker uit Noord-Scharwoude met zijn auto op de Hasselaarsweg kwam aange reden moest hij uitwijken voor een vrijwel midden op de weg geparkeerde auto. De auto belandde in de zachte berm. Hier kon de chauffeur zijn stuur niet houden en reed in volle vaart tegen een lantaarnpaal op, die grif in 3 stukken brak. Door deze schok schoot de wagen naar de andere zijde van de weg en rolde via de steile berm in de sloot. De auto kwam over de kop in de sloot terecht. De chauffeur kon met een nat pak en enkele snijwon- den aan zijn hand, door het raam naar buiten klimmen. 58. Pim, Pam en Pom zingen in- ren wij nog niet, dan treuren wij nog tussen het hoogste lied. Alle voorzich- niet...." als de bewaker op hen af tigheid zijn ze vergeten en vrolijk lo- komt stormen. „Zo, daar heb ik jullie, pen ze rond de vijver in de ganze- wat betekent dat hè? Wat betekent mars. Want dan hebben ze nog wat dat om mijn mooie tuin te verwoesten steun aan elkaar, want de drie broer- en dan hier midden in de nacht aller - tjes staan nog niet zo stevig op hun lei liedjes te gaan zingen. Schamen benen, vanwege het vele eten, dat ze jullie je niet?" Pim, Pam en Pom gedaan hebben. Pim heft juist een kunnen van verbazing geen antwoord nieuw lied aan: „En zolang als de le- geven. Ze begrijpen er niets van. pel in de rijstebrijberg staat, dan treu- Kinderoperette In de zaal van café Kramer te Zuid- Scharwoude had gisteravond de eerste opvoering plaats van de kinderoperette Repelsteeltje" in vijf bedrijven door J. Veth. Deze opvoering had plaats door de leerlingen van de openbare lagere school te Broek op Langendijk Medewerking werd verleend door mevr. Hop wat betreft het muzikale gedeelte. De regie was van de heren Hop en K. Bierman. De balletten waren ingestudeerd o.l.v. mej. G. de Ruiter. Onder de aanwezigen bevonden zich het voltallige college van B. en W. Verder was de zaal tcrt aan de laatste plaats bezet. Voor de zoveelste mael is wel w^e: gebleken, dat het met kinderen moei lijk maar toch dankbaar werken is Zonder uitzondering werd gewerkt met leerlingen van één lagere school. Zo doende moest ook gewerkt worden met stemmenmateriaal van geheel ver schillend gehalte. Dat men niettemin de uitvoering Op een goed peil heeft weten te brengen, zowel in spel als zang, moet bewondering wekken. Het grootste belang van een derge lijke operette moet wel worden gezien in de grote opvoedende waarde welke hier van op de kinderen moet uitgaan Aan het slot van de avond had nog een gezellige verloting plaats. Voor de opvoering van Zaterdag avond a.s. zijn nog kaarten beschik baar. OPENING KLEUTERSCHOOL De opening van de Chr. kleuterschool is thans definitief vastgesteld op Maandag 1 Mei a.s., 's avonds te 8 uur, in de lokalen van de kleuterschool op het terrein van de fa. Verburg. I MEI-BIJEENKOMST Maandag a.s. zal in hotel „Concor dia" te Noord-Scharwoude een 1 Mei bijeenkomst worden gehouden, waar gesproken zal worden door dr. J. Vink van Slootdorp. Door de toneelvereni ging „IDDA" zal worden opgevoerd „De Martelgang van Kromme Lindert' van A. M. de Jong. Aanvang half acht 's avonds. Een 55-jarige echtvereniging Onze bekende plaatsgenoot, de heer Klaas Heinis herdenkt op 2 Mei a.s de dag dat hij 55 jaar geleden met Krelisje Wiedijk in het huwelijk trad. Deze plechtigheid vond plaats in Zuid- en Noord-Schermer, alwaar de bruid was geboren. Jaren achtereen was Heinis de watermolenaar in de Vroonermeer. Momenteel woont hij in het dorp zelf, waar hij van een wel vei diende rust geniet. We geloven wel dat het hem deze dag aan belang stelling niet zal ontbreken. Autotocht ouden van dagen Het comité voor do autotocht van ouden van dagen kwam dezer dagen bijeen om te trachten ook deze zomer een tocht te organi seren. Als datum' werd voorlopig bepaald 22 Juni. Men hoopt dan een tocht door 't Gooi en Veluwe te maken en o.a. de Hoge Veluwe, Juliana-Toren, Apeldoorn enz. te bezoeken. Dit alles zal alleen mogelijk zijn, wanneer de burgerij, voor dit doel, weer gelden zal willen offeren. Circa half Mei zal worden gecollecteerd en het comité is vol vertrouwen en goede moed, dat ook dit jaar de dag voor onze oudjes wederom zal slagen. Begrafenisvereniging opgericht Onder voorzitterschap van de heer Rood- hart vergaderde de O. V. Ziekenhuisverple- ging te Egmond aan Zee in de zaal van café de Boei. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer L. Dekker, bleek, dat in het afgelopen jaar elf leden waren verpleegd voor rekening van de vereniging en drie operaties hadden plaats gehad. Van de bepaling, dat elk lid bij overlijden een uitkering van f 25,— ontvangt, werd twee maal gebruik gemaakt. Voorzitter en secretaris werden met alge mene stemmen herkozen. Gekozen werd mevr. Heere—De Groot. Hierna werd de oprichting van een Be grafenisvereniging besproken. Als voorbeeld zou worden genomen de vereniging uit St. Pan- eveneens een kleine gemeente. De con tributie bedraagt 4 cent per persoon per week, met een maximum van 20 cent per gezin, voor kinderen onder de zestien jaar. Daarvoor krijgen de leden de volgende hulp: elk lid heeft recht op acht dragers, een advi seur-aanspreker, afleggers, en f 15,— vervoer van of naar bet ziekenhuis. De adviseur zorgt voor het afleggen, verzending der rouwkaar ten, aangifte van overlijden ter gemeente secretarie, aanvragen van begraven van het lid en bestelt de kist. Deze kist en de rouw kaarten worden echter vervaardigd op kosten van de nabestaanden. Verder wordt nog voor enkele kleinigheden gezorgd. Voor niet-leden is er een aparte regeling. In de rondvraag kwam ter sprake dat de leden van het A.A.Z.Z. te Alkmaar zelf een gedeelte van de taxti-kosten moeten ver den. Men vroeg of dit door de vereniging ver goed kon worden. Het bestuur zal dit op de volgende vergadering bespreken. Tafeltennis van internationafe klasse Het bestuur van de lafeltennisclub 21—19 oogstte Woensdagavond groot succes. Niet alleen uit Den Hoef, maar ook uit Alkmaar en Heiloo en elders waren velen gekomen om tafeltenniscracks van internationale klasse te zien spelen. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer B. Denneboom, mede, dat onze na tionale kampioen, Cor de Buij, verhinderd was te komen. Zijn plaatsvervanger, de heer Sloot, zou hem zeker op waardige wijze vervangen. Hierna speelden eerst twee ledenvan de Hoeverclub 21—19, n.l. de heren J. Mannes en S. Hopman Jr., die beiden aardig partij gaven. Winnaar werd uiteindelijk de heer J. Mannes. Deze speelde daama tegen de heer Sloot, waarna S. Hopman Jr. tegen de heer Will van Zoelen speelde. Hoewel de Hoever- ipelers natuurlijk het onderspit moesten delven, dient tot hun eer gezegd, dat beiden, ondanks het grote overwicht vele malen goed tegenspel wisten te geven. Na dubbelspel van Zoelen —Mannes tegen Sloot—Hopman waarvan veel tc leren viel, volgde een korte pauze. Daama kwamen de beide cracks tegen elkander uit. Niet alleen het felle aanvallende spel, doch vooral het ragfijne verdedigende spel van de heer Will van Zoelen viel bijzonder op. Geen wonder, dat beide spelers om beur ten een spontaan applaus voor hun prima prestaties ontvingen. Ongetwijfeld zal deze avond stimulerend werken voor de toekomst van de tafeltennissport in de Egmonden. Kruideniersbedrijf heropend De firma Masclé aan de Stationsweg heeft gistermiddag haar geheel modern kruideniersbedrijf heropend. Wij zijn daar eens een kijkje gaan nemen en hebben verbaasd gestaan wat de uit voerders van de diverse onderdelen bij deze verbouwing hebben tot stand ge bracht. Zowel voor de cliënt als voor de fa. Masclé zelf is alles zeer overzich telijk ingericht en met een enkele oog opslag te zien, wat in dat zeer uitge breide kruideniersbedrijf verkrijgbaar is. Alles is smaakvol geëtaleerd. Er was grote belangstelling bij de opening. Tal van fraaie bloemstukken werden aan gebracht, waaruit bleek, dat de heer Masclé een geziene kruidenier ter plaatse is en dat er hartelijk met hem werd medegeleefd bij gelegenheid van deze fraaie verbetering van zijn zaak. Burgerlijke Stand Geboren: Rudolf A. M., z. van H. A. J. Hemmer en A. J. Beentjes. Diveraa M, d. van J. H. Nanne en C. M. van Zaal. - Afra M., d. van J. C. Mol en M. C. Kuijpér. Comelis W., z. van J. Th. Velzeboer en Cath. van Straaten. Willem M., z. van A, an der Cingel en M. C. Quist. Getrouwd: Christiaan Bergen en Jo hanna Vermeulen. O v e r le d e n: Cornelia Komen, 77 jaar, weduwe van P. Kuijper. Maria Stroet, 58 jaar, gehuwd met J. J. Terhorst. Geslaagd is aan het Psychologisch- paedagogisch Instituut R.K. leergangen te Tilburg in de paedagogiek de heer J. de Wit te Bergen (N.-H.) Coöp. Boerenleenbank In café Kaij werd onder voorzitter schap van de heer J. Boekei, de leden vergadering der Coöp. Boerenleenbank gehouden. De kassier, de heer F. Wie dijk, bracht een keurig jaarverslag uit. De heren P. Schermerhorn en Jac Plaisier, die aftreden als bestuurslid, werden beiden herkozen. In de Raad van Toezicht werd de heer H. Scher mer gekozen. Het aftredende lid, de heer A. Schermer, werd dank ge bracht. Het voorstel van het bestuur om de winst 1949 aan de reserve toe te voegen en gratis 10 spaarbankboekjes elk met eqn inlage van f 2 voor de kin deren beschikbaar te stellen, vond in- stemming bij de leden. Na afloop der ledenvergadering werd nog een prach tige film vertoond, n.l. „Der zee ont- •r-ukt", over het ontstaan en werken in de Noord Oost Polder en als tweede film „Het Texelse schaap". BURGERLIJKE STAND Geboren: Engelbertus M., z. van A. J. Oud en G. Kunst. Johannes, z. van D. Tromp en M. Bibo. Overleden: M aartje Tromp, 82 jaar, wed. van J. Chrispijn, eerder wed. van J. Pij per. Nicolaas C. J. de Lange, 1 mnd, z. van C. de Lange en C. J. van Etten. Het was vanochtend heel goed te zien, dat de Alkmaarse kaasmarkt of ficieel geopend was. De goud-gele ka zen lagen in lange stapels op het Waag- plein, van de Waag wapperden talloze vlaggen breed uit, de meeste dragers waren weer in hun kleurige pakjes ge stoken en ook de vreemdelingen ont braken niet. Zij trotseerden de sterke wind en de dreigende wolken, en toen om half elf het voorjaarszonnetje zich liet gelden, kwamen tientallen foto toestellen tevoorschijn. Er werden on telbaar vele foto's gemaakt die de toe risten, als zij eerstdaags in hun land zijn teruggekeerd, met trots aan al hun vrienden en kennissen zullen to nen, hiermede de beste reclame voor onze markt makend, die wij ons kunnen wensen. Er waren vanmorgen op de markt ettelijke nationaliteiten vertegenwoor digd. Wij zagen Fransen, Belgen, Zwit sers, Amerikanen, Denen en Spanjaar den. Er waren verschillende groepjes Amerikaanse officieren van het bezet tingsleger uit Duitsland. Wij spraken met een in Heidelberg gelegerde kapi tein, die enthousiast vertelde dat hem het bezoek aan ons land bijzonder goed beviel. Het 8-jarig zoontje, dat op school in Heidelberg vele bijzonderhe den over ons land en in het bijzonder over Alkmaar had geleerd, legde zijn vader precies de betekenis van de markt uit. „Wist u in Amerika al van het bestaan van deze markt?" vroe gen wij een andere Amerikaan, die ge wapend met twee fototoestellen tussen de berries ronddoolde. „Oh ja, ze is wereldberoemd. Ik denk dat iedereen er van weet" antwoordde deze toerist. Alle buitenlanders toonden zich blijk baar bijzonder tevreden over hun be zoek aan de kaasmarkt. Er werden 13 stapels fabriekskaas en één stapel boe renkaas met totaal gewicht van 35.000 kg aangevoerd. De prijs van beide soor ten was f 81.50 per 50 kg. In Bodegraven waren Dinsdag 76 partijen aangevoerd, le soort f 1.75 f 1.80, 2e soort f 1.70—f 1.74. De handel was kalm. In Woerden waren er Woensdag 61 partijen, le soort f 1.74f 1.78, 2e soort f 1.68f 1.72. Handel matig. In Gouda waren er gister 92 partijen le kw. met rijksmerk f 1.76f 1.82, 2e kw. met rijksmerk f 1.70f 1.75. De handel was goed. Alles exclusief ex portverplichting en omzetbelasting. van hier en gunier XXIX. 't Nederlandse volk is 'n pittug volkze gev d'r wel d'rs bar op of, maar ik zou zegge, asze je zoo 'rs om je heen koike, den valt dat bar mee.. De post het me net 'n beriggie in me hande speuld over watte ze noeme de mechanisatiedag in HoornDat moet deer beure op zestien en zeuven- tien Mai. Den komme alle Westfriese tuinders bai mekaar en den gane ze koike offe ze niet wat raasiöneeler (et woord is van meister, die zoit dat t beteekent moderner en méér-gevend, deer benne we zoo glad voor, is t niet?) werreke kenneDe tuinders lgge 't houfd niet derekt in de skoöt. Wat hewwe we vroeger 'n told ha#, toen we de tuindersvoorskotte hadde. die kwalik terug te geven waszeen toe de gemientes zoo arm as 'n kerk- rot waszede muize lagge allegaar dood voor de kast.... en midden m zoö'n nood kon je ze even goed nag weer bai mekaar kroige om te koiken ofter niks was wat verbeterd worre kon.... Deer neem ik m'n pet voor of. Ik weet 't wel, asze ze nel Skagen, of nei Alkmaar, of nei Hoorn, of nai Opmeer ginge om de tetoönstellings te bezoeken, den wasze ze d'r op uit om naast de ontspanning ok ontwikke ling op te doen en hier is 't nou oigenl.k alliendig ontwikkeling. Deer- voor breke ze 'n dag uit 'r bedroif en dat moet je niet uit PurmerendeIk hew alle eerbied voor 'n bouwer, die asens uit z'n werk breekt om te kol ken of-ie niet op 'n aSre menier skof- fele ken en ik hew alle respekt voor n boer, die niet 't slot op z'n knip leit as ie ziet dat d'r in de toekomst rendemente te trekken benne uit de anskaf van wat nuuws.... Zoö'n dag met zoö'n doel die doet je zegge, datte de Hollanders flinke kerels benne, weervoor pette ofLeit 't zoo we- ze magge, dat de toestand 't dougt, dat er in Mai 'n mooie tetoönstelling is en datte deer den mesjienes benne, dat de produksie Vergroêt worre ken want koik, (en dat's 'n aar praatje) 't moet niet zoo worre, dat asens de ne allegaar niet nei 'n aar land toe, ne allgaar niet nei 'n aör land toe. Marktberichten LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 28 April. - 4200 kg bieten 5-6,30; 1500 kg rabarber 4—9; 4200 kg witlof: I 68—73 en II 60-66. ét Eerlang zullen de klachten over de ondiepe vaargeul voor de haven te Oudeschild (Texel) tot het varleden behoren, want in Mei zullen met het oog hierop baggerwerken worden uitge voerd O Het gemeentebestuur van Texel heeft 57 vergunningen verleend voor het exploiteren van een kampeer terrein of -schuur. ét Twee vermeldenswaardige jubilea: de heer J. Ott is op 1 Mei 50 jaar als watermolenaar in dienst van de Oos terpolder onder Winkel en Nieuwe Niedorp en schipper K. Kossen is op 2 Mei gedurende 70 jaar verbonden aan de beurtvaartdienst tussen St. Maar tensbrug en Alkmaar Het Heem raadschap Wieringen besloot de polder- lasten met f 4.— te verhogen in ver band met de kosten verbonden aan de verbetering van wegen. ét Een Hoorns meisje, dat in Engeland als verpleegster werkzaam was, is te Worcester om het leven gekomen bij een motorongeluk n De stichting van een werf te Hoorn is nog steeds een urgente zaak, vandaar dan ook dat het betreffende comité besloot, zijn werk zaamheden met kracht voort te zetten, ét Bij de gemeenteraad van Beverwijk is een verzoek ingediend voor oprich ting van een R.K. school voor b.l.o. D Het gemeentebestuur van Velsen heeft toestemming verleend voor het plaat sen van 200 zomerhuisjes op het strand nabij de zuidpier te IJmuiden. ét Na de Rooms-Katholieken hebben thans ook de anti-revolutionnaire jon geren medegedeeld, dat zij geen -,it- ting wensen te nemen in de jeugdge- meenteraad van Zaandam Op net graf van wijlen de heer W Strijbis. ae- kend vakbondsbestuurder te Zaandam is door de Chr Vakbeweging een ge denksteen geplaatst. Zangers en zangeressen van Alkmaar Op het Oranjefeest op 1 Mei a.s. zal door geheel zingend Alkmaar een zangdemonstratie gegeven worden. Er zullen gezongen worden éénstem mige liederen. Alle zangers en zange ressen al of niet in verenigingsver band worden uitgenodigd hieraan deel te nemen o.l. van de heer Joh. Kuiper. Hiervoor wordt nog één repetitie ge houden en wel heden (Vrijdag) avond om 8 uur in de Aula van het Gymna sium, ingang Bergerhout. Daar het een grote zangdemonstrati- moet worden rekent het Oranje Comi té op aller deelname. Hardloop- en wandelwedstrijd Tevens wijzen wij er nog even op, dat deelnemerskaarten voor de 2 km Hardloopwedstrijd en de „Wandeling voor iedereen" verkrijgbaar zijn de heren A. Meyer, Rippingstraat 52 Van Beekum, Nieuwlandersingel tel. 4806: Sigarenmagazijn De Sport, Nieuwesloot en van één uur af aan de kassa's van het Sportpark. I.C.A.-toneelwedstrijden Zaterdag zal de ICA een toneelwed strijd houden. 1. Marijke Jonker te Amsterdam draagt voor: De dood van Cuchulain door A. RolandHolst, het 2de. Gym nasium: „De geliefde overledene". Op 6 Mei brengt de Meisjesschool „Van den vos Reinaerde", de HBS „Reik me de hand, volle vier" en de Kweekschool: „St. Franciscus eet pasteien". Beide avonden worden gespeeld de Aula van het Gymnasium. De jurv bestaat uit mevr. E. du Per ronde Roos te Bergen, de heer Kooyman te Bergn en dr. J. W. Wage naar te Alkmaar. PAK SINGELBAND GEVONDEN Maandag is op de Rijksweg een pak inhoudende tien rollen singelband ter waarde van 180.gevonden. Er is tot nu toe geen aangifte van vermissing ge daan. Op de aan het pak bevestigde label is vermeld „F.H.A.P.T. No. 1 Alk maar". SOIMEN. Gisteravond werd in Valk's lunch room een lezing gehouden voor de Nederlandse Vereniging voor weer- en sterrenkunde, afdaling Alkmaar. De spreker, de heer H. Timmerman, begon zijn lezing met een kort over zicht van de geschiedenis van de meteorologie. Deze stamt vanaf onge veer 1780. Enige Fransen gingen toen namelijk met een barometer werken. Het duurde Ongeveer tot 1850 voordat er grote vooruitgang geboekt kon wor den. Deze kwam vcor een groot deel door de uitvinding van de telegraaf, waardoor de gegevens veel sneller ver zameld konden worden. Men begon ook de behoefte te voelen aan be richtgeving voor schepen. In de 20e eeuw vond de grootste vooruitgang plaats door de opkomst van de lucht vaart, de uitvinding van de telex enz. Hierna vertelde de heer Timmerman, hoe de meteoroloog zijn gegevens ver werkt. Op verschillende plaatsen in het land en in andere landen bevinden zich weerstations cn op zee liggen de weerschepen. De waarnemingen wor den nu in code omgezet. Voor de oor log gaf dat nogal moeilijkheden, daar er meerdere codes bestonden. Na de oorlog is men Overeengekomen zich aan een standaardcode te houden. De diverse berichten worden naar verza meling-centra gezonden, die het op hun beurt doorzenden naar b.v. de Bilt. Hierna werd het gesprokene ver duidelijkt met lichtbeelden. Op platen zagen we onder meer het oplaten van de radio-sonde, een instrumentje, dat aan een ballon de lucht ingaat en automatisch de luchtdruk, thermo meterstand enz. registreert en op een bepaalde golf uitzendt, wat door De Bilt wordt opgevangen. We zagen de telex-kamer, waarin meerdere telex machines staan, die de berichten uit de verzamel-centra en andere weer stations opvangen. In de pauze werden enige weerkaartjes uitgereikt, die na de pauze door de heer Timmerman werden verklaard. Hierna vertelde deze hoe regen, hagel enz. ontstaat en gaf daarvan door middel van de licht beelden een schematische voorstelling, waarna spr. aangaf hoe dat in de. na tuur te zien is. Thans zijn we zover, dat we met vrij grote zekerheid het weer voor morgen kunnen voorspel len. Vergissingen zijn natuurlijk niet uitgesloten. Dq heer J. C. Keyman, voorzitter van de Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde van de afdeling Alk maar dankte de heer Timmerman voor zijn interessante voordracht en bood hem een kaasje aan. Jeugddienst Hervormde Jeugdraad Zondag om 7 uur wordt in de Kapel- kerk weer een jeugddienst gehouden, die door de Hervormde Jeugdraad te Alkmaar is belegd. Deze keer is het'ds. N. den Oudsten die voorgaat. Ongetwijfeld zullen ook nu weer veel jongeren deze jeugddienst willen meemaken. De tweede collecte, die anders voor de Jeugdraad bestemd is, wordt nu gehouden voor het Protestants Inter kerkelijk Thuisfront, (het PIT) ten dienste van de militairen overzee er hier in het land

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3