In Hendrik Ido Ambacht vindt roem der zeeën zijn graf de li U GEALLIEERDE OFFICIEREN IN NAUW CONTACT MET ELKAAR Frankrijk bouwt reusachtige studio Queensland beleeft een hausse SIC TRANSIT GLORIA MUNDI Het slopen werd een vak Zomergroenten in de kleine tuin Televisie verovert de wereld (4) Verschillend lijnensysteem Op het hoofdkwartiervan Montgomery Suikercultuur beheers! het leven in N.-O. Australië Va.ti.fj A-i* ..v*- wo Alz'kv^L 1950 SCHEPEN, DIE EENS de trots waren van koopvaardij en marine, gaan, afgedankt en vergeten, ten onder op de sloperijen in Hendrik Ido Am bacht, waar zich de drie grootste en tevens enige zeeschepenkerkhoven van ons land bevinden. Aan de dijk, de streeknaam van het dorp Hendrik Ido Ambacht, gelegen aan de voormalige rivierarm de oude Waal en de Noord op het eiland IJsseimonde, vindt de roem van de zeeën zUn graf. Men zal hier echter tevergeefs de stilte zoeken. Integendeel, het is er één en al leven en beweging en het lawaai is niet van de lucht. Men hoort er het gesis van de snij-branders, het geratel van de pneumatische hamers en het snerpende geluid der hijskranen. Sic transit gloria mundi aldus vergaat 's werelds roem. „We doen soms vreemde ontdekkin gen", zo vertelt de bedrijf singenieurde heer Jorissen, ons. „Zo troffen wij in een schip, dat wij onderhanden had den, zelfs nog een piano aan en een andere keer vonden wij een complete, nog uitstekende filminstallatie. Zij staat thans in een van de grote bioscopen van Nederland Ook dagelijks voorkomende ge bruiksartikelen, zoals badkamers, dou- De statige passagiers-, vracht- en Oorlogsschepen mogen hier hun be staan eindigen, de talrijke onderdelen, waaruit zij zijn samengesteld, leven echter hun eigen leventje voort. Want vrijwel alles wat van deze schepen af komt, vindt zijn weg weer naar in dustrie, handelaar of hoogoven. Het slopen van schepen werd voor het eerst als vak beoefend ongeveer vijftig jaar geleden. Omstreeks 1850 bouwde men de eerste schepen van ijzer, die om en nabij vijftig jaar mee gingen. De tegenwoordige schepen, die van staal worden gebouwd, hebben slechts een levensduur van hoogstens dertig jaar. Zij zijn echter minder zwaar, waardoor het laadvermogen groter is. Bovendien gaat de techniek met zulke sprongen vooruit, dat zij vooral wat de machines betreft, toch spoedig verouderen. Stichters van de eerste Scheepsslo- pcrij in Nederland waren de heren Frank en Arie Rijsdijk. Nadat eerst voor gezamenlijke rekening begonnen was, splitste dit bedrijf zich in twee aparte zaken, waarvan de heer Arie Rijsdijk, de oudste nog in leven zijnde stichter dezer bedrijven, binnenkort 78 jaar wordt. Dit bedrijf wordt nu uit geoefend onder de naam N.V. Arie Rijs dijk—Boss Zonen. Klein begonnen JJITERAARD WERD KLEIN begonnen en heeft men veel ervaring moeten opdoen, doch reeds in dat eerste begin bleek Arie Rijsdijk een pienter man, die er uitstekend kijk op had, wat voor de ontwikkeling van zijn sloperij nodig was. Ook vak- en koopmanschap zijn no dig. De Rijsdijken bezitten deze kwa liteiten. Zodra zij te weten komen, dat ergens in Europa een schip wordt op gelegd, dat voor de sloop bestemd is, trekt men erheen. In korte tijd moet men een taxatie maken, hetgeen geen gemakkelijk, werk is en waaraan uiter aard nog al wat risico's verbonden zijn. Pas dan kan men inschrijven. Maar het gebeurt ook wel, dat een oud schip onderhands kan worden aangekocht. moeten dus zoveel mogelijk onbescha digd op de wal gebracht worden. Als de „ingewanden" weggenomen zijn, wordt de romp in delen gesne den tot hanteerbare metalen stukken, die veelal naar de hoogovens verdwij nen waar ze met erts worden ver mengd. De hoogovens verwerken te genwoordig tachtig procent „schrot" of „schroot", de gebruikelijke term voor dit schepenafval. Schrot is daardoor een wereldartikel geworden. Op het ogenblik komen er voorna melijk oorlogsbodems voor de sloop. Daaronder bevinden zich schepen, die pas in 1943 van stapel liepen, doch spoedig nadat zij in de vaart gekomen waren aan het oorlogsgeweld ten offer vielen, althans zodanig werden bescha digd, dat zij de moeite en de kosten van de reparatie niet meer loonden. fsr-/, tyf" Een oude oorlogsbodem vaart zijn laatste gang naar het schepenkerkhof. ches en andere sanitaire artikelen, komen met tientallen te voorschijn. De handelaren weten dathet is wonder lijk, wat zij allemaal willen kopen. Neen, bang, dat men voor de afbraak geen afnemers vindt, behoeft Rijsdijk- Boss niet te zijn. Alle artikelen vin den gretig aftrek. „Het is opvallend", zegt de heer Jorissen, „hoe spoedig de handelaren er de lucht van hebben, dat er weer een schip onder handen wordt genomen. Zij komen als bijen op de honig af". Schrot werd wereldartikel J-JET LIGT VOOR DE HAND, dat de sloper een uitgebreide technische kennis moet hebben. De schepen zijn namelijk afkomstig van allerlei werven en bijgevolg voorzien van een grote verscheidenheid aan ketelmachines, motoren en andere vitale onderdelen. Vooral de ketels en machines zijn door de industrieën zeer gezocht en zij DE LAATSTE RUSTPLAATS.... Overzicht van het schepenkerkhof te Hendrik Ido Ambacht. jyjAAR OOK VETERANEN treffen wij eronder aan. Een Duitse torpedo- bootjager die juist dezer dagen uit el kaar wordt genomen, overleefde zo wel de oorlog van 1914 tot 1918 als die van 1939 tot 1945. Vóór wij het terrein verlieten, dwaal den onze ogen nog éénmaal over de veertien karkassen, die hun ondergang tegemoet gaan. Op de romp van een hunner lezen wij de half vervaagde naam „Luctor" ik worstel. De twee de helft van de Zeeuwse wapenspreuk „et emergo", dat betekent „en ont kom" heeft hij niet mogen dragen. Het „emergo" zou ook weinig passend geweest zijn voor een chip, dat op het schepenkerkhof zijn einde ligt af te wachten Nu de vroegste groenten al geruimd zijn, komt er gelukkig plaats vrij voor de zomergroenten. Daartoe behoren wel in de eerste plaats de snij- en spercieboontjes, die vrijwel in geen enkele tuin zullen ontbreken. Laat ik er echter direct op wijzen: het is nog te vroeg voor het zaaien of leggen van deze bonen, die hebben vóór alles warmte en nog eens warmte nodig. U wacht dus eerst warme, zomerse da gen af, die in de eerste helft van Mei verwacht kunnen worden, doch daar om altijd nog niet komen. Het doet er niets toe of het zaaien van bonen uit gesteld moet worden tot in de tweede helft van Mei, over het algemeen zal dat de beste tijd zijn voor hen, im mers dan heeft men he'. weer mee. Snij. en spercieboontjes mogen voor al niet te diep gelegd worden, een oud tuindersspreekwoord luidt: Bonen moeten de klok kunnen horen luiden, dus zaai ze op schrale en droge gron den ongeveer op een diepte van vijf centimeter, doch op vochtige gronden kan men ze wel op een diepte van drie centimeter leggen. Erwten en peulen die men sinds lang gezaaid heeft, groeien nu prach tig, doch zullen van' rijshout of gaas moeten worden voortien. Vroeg ge zaaide erwten zijn reeds lang van dat steunmateriaal voorzien, doch dan is het toch wel raadzaam nu een paar touwen langs de stokken te spannen, anders zou het gewas toch op de grond kunnen zakken en wanneer dat eenmaal het geval is, krijgt men het niet meer overeind. De rabarber groeit nu prachtig en om flinke stelen te bereiken, verdient het aanbeveling, hen wat opgeloste koemest toe te dienen, in plaats van koemest kan men ook van de beken de korrelmest gebruik maken. Tuinbonen ontwikkelen zich dit voorjaar heel gunstig het is koel weer geweest en daar houden zij van. Luis kan echter nu wel vóórko men, doch daartegen heeft men thans goede bestrijdingsmiddelen, zodat lui zenplagen geen kwaad meer behoe ven te stichten. Er zijn verschillende bestrijdingsmiddelen in de handel, doch u dient zich aan do voorschrif ten te houden, die u op de verpak king vindt aangegeven Bonenluizen kunnen voor een groot deel voorko men worden, door de grote bonen zodra ze de vereiste lengte bereikt hebben van de groeitoppen te ont doen. Spinazie kan nog eens in opvolging gezaaid worden, terwijl jonge bloem- koolplanten gepoot kunnen worden Wie zelf koolplanten uit zaad wenst op te kweken, dient thans te zaaien, doch straks kunnen voldoende jonge planten bij de tuinders of op de markt gekocht worden. (Van onze correspondent te Parijs) Wanneer men op een van deze heer lijke lentedagen wat loopt te slenteren langs de boulevards van Parijs, dan valt het op, dat er zich zo omstreeks vijf uur 's middags voor bepaalde win kels en voor bepaalde café's oploopjes beginnen te vormen. Groepen Parjjze- naars verdringen zich, om naar een klein schermpje te kunnen kijken, waarop zich allerlei beelden bewegen: de televisie zendt uit! En voor dit nieu we wonder van de techniek interes seert zich in Frankrijk iedereen, voor al ook, daar de Franse technici er van overtuigd zijn, dat de televisie van hun land technisch de beste is ter wereld. De uitzendingen op 819 lijnen zijn zo scherp, dat men ze op een filmscherm kan vertonen, zonder dat het geheel vaag wprdt. Wanneer een land besluit met tele visie te gaan beginnen, moet eerst vast gesteld worden met hoeveel lijnen het zal gaan uitzenden. Die lijnen kan men zich voorsteilen als de draden van een tapijt, hoe meer draden, hoe fijner de voorstelling op dit wandtapijt: hoe meer lijnen, hoe fijner het beeld op 't ontvangtoestel. Besluit een land zo als dat bijv. in Nederland het geval is om op 625 lijnen te gaan uitzenden, dan worden de ontvangtoestellen, die gemaakt worden, op dat aantal lijnen afgesteld. Dit komt er dus op neer, dat de bewoners van dat land alleen maar uitzendingen kunnen opvangen van 625 lijnen. Zendt nu een ander land, bijv. Frankrijk, met 819 lijnen uit, dan kun nen de Nederlanders dus geen Franse en de Franse geen Nederlandse uit zendingen ontvangen. Dit heeft er toe geleid, dat men in Europa natuurlijk getracht heeft te komen tot één be paald aantal lijnen voor alle landen Dit is echter hetgeen algemeen be treurd is nog niet gelukt. Frankrijk zendt met 819 lijnen uit en meent hier door technisch het beste beeld ter we reld te kunnen maken. Dit wordt door Nederland, dat de 625 lijnen standaard gekozen heeft, niet bestreden; alleen zegt men, dat de ontvangapparaten be rekend op 819 lijnen aanmerkelijk duurder zullen zijn dan die voor 625 lijnen, waardoor de televisie voor veel te veel personen een te kostbare grap zal worden. In Frankrijk geeft men toe, dat een 819 lijnen-ontvanger onge veer 100 gulden meer zal kosten, maar men wijst er op, dat het verschil in kwaliteit zo groot is, dat dit die 100 gulden verschil dik en dwars waard is Frankrijk tracht nu zoveel mogelijk landen te overtuigen, dat zijn systeem het beste is (hetgeen bijv. door Italië De verdediging van West-Europa (2) MONTGOMERY'S HOOFDKWARTIER in Fontainebleau is een tamelijk teleurstellende plaats op het eerste gezicht. Behalve wanneer de toe- ïisten er door komen in de zomervacantie, blijft de stad even rustig als zij altjjd was en de militaire plannen-ontwerpers hebben zich heel handig in het landschap verborgen. Zij hebben 't koninklijk paleis overgenomen en iedere dienst heeft zich gevestigd in een aparte vleugel rondom de binnenplaats. Zo heeft men „Unimer", de Marine-staf, aan de ene zjjde; „Uniair" de Lucht macht, daar precies tegenover; „Uniter", het Leger, aan de linkerkant,; en „Unilion", de veldmaarschalk zelf, staat op het punt om zijn intrek te ne men in de laatst overgebleven vleugel aan de rechterzijde. De vlag van de Westerse Unie vijf gele schakels van een ronde ketting op een blauw fond wappert over dat alles heen. De gebruikelijke taal is Frans en de sfeer is die van een rustige universiteitsstad. (Van onze correspondent te Sydney). Het is opmerkelijk, hoeveel Nederlandse immigranten uiteindelijk in het tropische tot subtropische Noordoosten van Australië terecht komen, in plaats van de Zuiderlijke streken op te zoeken, die meer aan Europa doen denken. \eelal is het koning Suiker, die hen roept. Deze heerser betaalt goed en eist niet veel. In het 50.000 vierkante kilometer grote suikergebied kunnen zeker nog 15.000 rietsnijders en vele duizenden arbeidskrachten in de eigenlijke suikerindustrie een plaats vinden. Menigeen, die in het eigen land geen be staan kon vinden, kan hier op zijn slofjes een behoorlijk weekloon verdienen. Huisvrouw koopt goedkoopste suiker ter wereld Bijna een eeuw lang wordt er nu suikerriet verbouwd in Australië. In die tijd is er veel veranderd. Eens werd deze cultuur door subsidie en fantastisch hoge plaatselijke prijzen in het leven gehouden. Thans kan men r. veroorloven, de Australische huis vrouw de goedkoopste suiker ter we- teld aan te bieden ze kost 17"7a cent Per pond en toch de honderdduizend mensen, die hier werk vinden, een rijk en vlot bestaan bieden. De suikerrietcultuur begon in de tweede helft van de vorige eeuw haar werk met geïmporteerde Kanaka's veelal letterlijk ontvoerd van de tro pische eilanden. Toen de jonge staat Queensland zich in 1901 aansloot bij het Australische gemenebest en zich dus aan de blank-Australie-politiek moest onderwerpen, leek het er op. of het met de suikerrietcultuur gedaan zou zijn Doch Queensland stelde 'als voorwaarde voor toetreding, dat de centrale regering van de federatie de suikerrietcultuur in leven zou houden. Dat is gebeurd, op kosten van de Australische huisvrouw, die jarenlang fantastische prijzen voor de nationale suiker heeft moeten betalen, ook toen door overproductie in de wereld overal elders de prijzen kelderden. De oorlog heeft echter een wereldte kort veroorzaakt en daardoor zijn de prijzen van de andere suiker-produce rende landen ver boven die van Queens land gestegen. Nu is het uit met de productiebeperking. Australië produ ceert momenteel 900.000 ton suiker per jaar, waarvan 500.000 ton aan de Australische huisvrouwen moet worden verkocht. Echter kan veel meer dan het overschot aan Engeland „en de andere landen van het Gemenebest worden geleverd Daarom moet het areaal worden uitgebreid, moeten er tneer machines, meer kunstmest en meer mankracht komen. Zeg nu niet, dat er op deze hausse wel eens weer een baisse kan volgen en dat door de eenzijdige cultuur de grond kan w rden uitgemergeld Niemand, die er naar luistert. Après nous le déluge na ons de zondvloed, ifl Ongeveer 500 officieren en hun ge zinnen, die tezamen het hoofdkwar tier vormen, hebben zich gevestigd rond Fontainebleau, ofschoon de meeste oudere mensen liever er bui ten wonen. Montgomery, de voorzit ter van het verenigde bevelhebbers comité, woont in een sprookjesachtig kasteel te Courances, een aantal ki lometers er vandaan, en luchtmaar schalk Sir James Robb, de Britse opperbevelhebber van de gecombi neerde luchtstrijdkrachten, woont iets verder weg, door het bos. De twee oudere Franse officieren, generaal Jean de Lattre de Tassigny, die de opperbevelhebber is van de landstrijd krachten, en vice-admiraal Jaujard, de vlag-officier van de verenigde vlo ten, wonen beiden in Parijs. Moeilijkheden. Er is veel gesproken over woorden twisten en onenigheid op dit hoofd kwartier, maar op het ogenblik ge ljjkt de sfeer zeer veel op die, welke gewoonlijk heerste bij de Shaef de Supreme Headquarters Allied Expe ditionary Forces of in Algiers ge- ditinary Forces of in Algiers ge durende de oorlog. Dat wil zeggen, men vindt Franse, Nederlandse, Bel gische en Britse officieren, die in nauw contact met elkaar leven en de détails uitwerken met niet meer on enigheid dan gewoonlijk. De werkelij ke disputen vinden plaats op een ho ger niveau en strekken zich uit tot Parijs, Londen en Washington toe. Er zijn enige in het oog springende moei lijkheden geweest. Hoeveel, bijvoor beeld, behoorde ieder land bij te dra gen tot de gezamenlijke verdediging Het is duidelijk, dat in dit stadium de voornaamste last door Gr.-Brittan nie gedragen moet worden, daai dit land krachtiger en beter georganiseerd dan al de andere, uit de oorlog te voorschijn is gekomen. Maar in het kader van de overeenkomsten van het Amerikaanse militaire hulpprogramma is het de opzet om zeer veel nadruk te leggen op het wederom opbouwen van het Franse leger, want zonder dat kan Europa niet verdedigd worden. „Het grootste gedeelte van de Ame rikaanse wapens, dat nu in Europa aan land zal worden gebracht, zal naai Frankrijk gaan. Later, wanneer Frank rijk hersteld is en de andere landen van het Atlantische Pact, tn het bij zonder Italië, weer over nieuw uitge ruste strijdkrachten beschikken, dan is het goed mogelijk, dat er iets zal worden gedaan om de Duitsers in de Westelijke zones wederom te bewape nen. Dat probleem is reeds ongeveer een jaar geleden '-esproken en toen terzijde gelegd. Er zijn geen wapens beschikbaar om d e Duitsers nu op enigerlei wijze opnieuw uit te rusten" „Waar ligt voot\s het zwaartepunt in de lucht: steekt men het grootste gedeelte van zijn geld en zijn beste krachten in de verdediging door mid del van gevechtsvliegtuigen met kleine actie-radius en luchtafweergeschut? Verdediging- of aanvals- luchtmacht? Of moet men alle aandacht aan een tactische bommenwerper met een actie-radius van pl.m. 1000 kilometer besteden, die de Russische verbindin gen kan treffen op het eerste ogen blik van het conrlict? De voorstan ders van bommenwerpers beweren, dat er altijd wel een vliegtuig doorkomt, hoe goed de verdediging ook is; en dus zou men even goed kunnen besluiten zijn verliezen op eigen front maar te dragen en eenvoudig de vijand meer te treffen, dan hij zelf doet. De voor Terwijl deze onenigheden plaats vin den, is er ook practische activiteit ge weest in de laatste twaalf maanden. Gecombineerde manoeuvres zijn ge houden te land, ter zee en in de lucht en zij zullen dit jaar worden herhaald Men is het eens geworden over een systeem van codes en tekens en tevens over standaard-handboeken over de opleiding, gedrukt in het Ne derlands, Frans en Engels. Een plan voor uitwisseling van officieren tus sen de verschillende legers is in behan deling. Daar Engeland het grootste aandeel draagt in de luchtverdediging, heeft het ongeveer 3000 vliegtuigen overal heen gezonden, met instruc teurs, welke de kern moeten vormen van de nieuwe geallieerde luchtstrijd krachten op het continent. Eveneens heeft men een regeling getroffen, dat vliegtuigen en andere wapens van Brits ontwerp zullen worden gemaakt in Belgie, Holland en Frankrijk. Dit alles is iets geheel nieuws in Europa in vredestijd „Maar het werkelijke belang van Fontainebleau is, dat er een plan voor de volledige verdediging van West- Europa opgesteld is en dat men er over eenstemming over bereikt heeft. Er zijn geen bijzonderheden van dit plan bekendgemaakt en dat zal waarschijn lijk ook wel niet gebeuren. Wanneer er echter oorlog uitbreekt, moet men aannemen, dat. men de Russen in Duitsland zal ontmoeten en bestrijden, en niet ten Westen var de Rijn". In feite is het een grondbeginsel van het Brussels Verdrag, dat Frankrijk, Belgie en Nederland niet prijsgegeven moeten worden Zij moeten zo ver mo gelijk ten Oosten van hun grenzen worden verdedigd. Dit maakt het no dig dat een veel groter landleger, dan het thans bestaande moet worden ge plaatst langs le lijn, die loopt van Lübeck naar Triëst, om de eerste golf van de Russische opmars op te vangen en er moeten aanzienlijke reserves zijn verder naar achteren in het dal van de Rijn. Het vereist een ontwerp van ge richte artilleriestellingen en mijnen velden in West-D- ''tsland. en een plan voor de vernietiging van bruggen en van alle objecten, die een oprukkende vi-and van nut zouden kunnen zijn. Maar bovenal vereist het een tactische er. strategische luchtmacht. Daar het niet erg waarschijnlijk is, dat een nieuwe oorlog zal beginnen met een stille periode, zoals in de laatste, moet men plannen ontwerpen voor een onmiddellijke actie. Heel veel zal afhangen van het geallieerde reeds is aangenomen), terwijl andere landen de 625 lijnen-groep vormen. REUSACHTIGE STUDIO'S De Franse televisie zendt dagelijks drie uur uit. Daarvoor heeft men een kolossaal groot gebouw bij de Seine op een hyper-moderne manier ingericht. Ingericht is trouwens geen goed woord, want men zal nog maanden, zo niet ja ren bezig zijn m*t de vervolmaking van dit gebouw. Er zijn nu al studio's die zes étages hoog zijn en waar men een heel circus kan laten optreden. Er is een andere studio waar men een heel zwembad met een glazen wand heeft gemaakt, zodat men via deze glazen wand ook „onderwater-tafreel- tjes" kan opnemen. Honderdtachtig, over het algemeen jonge en enthousiaste mannen en vrou wen zijn vast aan de televisie verbon den. Zij zorgen o.a. iedere avond voor de nieuwsuitzending, die een half uur duurt en die de bezitters van een tele visieapparaat niet alleen in staat stelt het nieuws te horen maar het nu ook te zien. Dan wordt er dagelijks een film uitgezonden, een cabaretprogram ma en een z.g. opvoedende uitzending, waarvoor iemand bijv. een causerie houdt over het toneel in de tijd van Molière, hetgeen dan met gespeelde scènes geïllustreerd wordt enz. Wat dit alles kost, doet uw haren te berge rijzen. Een televisieuitzending van een half uur kost vele, vele malen meer dan een radiouitzending van ge lijke tijd. Bovendien verslindt de tele visie ideeën en mensen. Een radioluis teraar vindt het niet erg bijv. een serie van tien uitzendingen van Maurice Chevalier te horen. Maar wanneer de televisie Noël Noël (de man van Casse Pieds) een serie van drie uitzendingen wil laten maken, krijgt men na de tweede keer al boze brieven, dat men dat gezicht van Noël Noël nu wel kent. Dit onderstreept de noodzakelijkheid van een internationale samenwerking nog eens Het zal alleen mogelijk zijn interessante programma's te blijven geven, wanneer de landen hun op film opgenomen uitzendingen kunnen uit wisselen, zodat de televisie niet alleen de artisten en de ideeën van het eigen land, maar die van de gehele wereld kan laten zien. Er zijn in Frankrijk op het ogenblik ongeveer 50.000 personen, die een tele visieapparaat bezitten, maar er worden er dagelijks hoe langer hoe meer ge kocht, zodat dit aantal met de dag stijgt De grootste zender staat op het topje van de Eiffeltoren en bestrijkt Parijs met haar 6 millioen inwoners en er omheen. Een tweede zender, die in een streek met een straal van 50 km Lille staat, wordt dezer dagen in ge bruik genomen, hetgeen het mogelijk zal maken, dat vrijwel heel Noord- Frankrijk en een groot gedeelte van Belgie bedekt worden. Andere zenders aanbouw. De Sehager Markt SCHAGEN, 27 April 1950 - 3 paar den 500—800; 3 stamboekstieren 1000 1200; 62 magere geldekoeien 450695; 30 vette geldekoeien 500900; 30 kalf- koeien 7001050; 5 pinken 275400; 254 nuchtere kalveren 2548; 20 schapen, mager 85—115; 12 schapen, vet 70—100; 26 overhouders 6590; 2 varkens, zeu gen met biggen 375; 56 biggen 3550; 14 konijnen 0,751,50. standers van de verdediging antwoor- leger, dat de eerste schok zal moeten den, dat men wel gevechtsvliegtuigen moét hebben of men krijgt zijn bom menwerpers op geen enkele wijze bij het doel. opvangen, wanneer de strijd is begon nen, totdat versterkingen aankomen en het luchioffensief in werking gaat treden. Alléén zou het hoofdkwartier VISSERIJBESOMMINGEN IJMUIDEN Loggers: R'dam 1 2530; kustvissers IJm. 213 154. Prijzen per kg: grote poon 1.94—1,92; grote middel poon 1.92 1,77; kleine middel poon 1,841,70; poon I 1,46—1,26; poon II 1,05—0.81; tarbot 1,52—1,26. Prijzen per 50 kg: wijting 22—21; middel-schol 41—34; kleine schol 28—19; bot 21—20; schar 20—11; aanvoer 180 kisten; geen haring. Herbert Hoover, ex-president van Amerika, heeft aangedrongen op op heffing der VN en stichting van een nieuwe organisatie, waarvan de com munistische landen zouden zijn uitge sloten. Telegrafische gelukwensen voor H M. de Koningin moeten liefst vóór of op 29 April bij de PTT worden aange boden Zij zullen op de juiste tijd wor den afgeleverd. De Nationale Bond Het Mobilisa- tiekruis en de Landelijke Bond van Oud-Strijders zullen fuseren, teneinde een Nationaal Fonds van Oud-Gedien- den te vormen. Deskundigen uit 16 landen, waar onder Nederland, zijn te Londen bij eengekomen om over het vereenvoudi gen van de uitwisseling van televisie programma's te spreken. Dames en heren van „Suomi" zul len Zondag 7 Mei deelnemen aan ope- nings-athletiekwedstrijden te Amster dam. te Fontainebleau nooit voor dit alles hebben kunnen zorgen. Maar iets als eer. revolutie greep plaats op het toneel van Europa, toen het Atlan tisch Pact verleden jaar werd gete kend en zeven andere landen, de V.S. inbegrepen, zich verbonden tot de ver dediging van Europa Het plan van Fontainebleau werd plotseling een uit voerbaar plan Het is thans opgenomen in de veel ruimere maatregelen, ver eist door het Atlantisch Pact Dit jaar gaat het van blauwdruk over tot actie. (Wordt vervolgd). Nadruk verboden. r

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5