Breuk tussen de Belgische ministers Kort Bestek r VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Vrijheidsactie alleen op Ambon? Bestemmingsplan voor melk is niet mogelijk Twee Amerikanen op Java vermoord Levenslang geëist voor moord Koninginnedag Commissie Grondwetsherziening staat voor zware taak Tweede Kamer vóór schenking Zaterdag 29 April 1950 147e Jaargang No. 101 Kameronibinding thans waarschijnlijk Van Zeeland geeft het op Koning van Thailand gisteren gehuwd Ex-burgemeester wilde lagere straf Duitsland niet in Atlantisch Pact „Volkspolitie" is nieuws Wehrmacht Wij herdenken BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KHAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN AABSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. Hoewel ieder ingewijd waarnemer in Brussel gisteren van mening was, dat de oplossing van de kabinetscrisis in zicht was en dat nog in de afgelopen nacht een nieuwe regering zou worden gevormd, heeft Paul van Zeeland om één uur bekend gemaakt, dat nog geen overeenstemming is bereikt. De liberale minister Devèze deelde mede, dat geen nieuwe bijeenkomst met de formateur was afge sproken. Dit onverwachte afbreken van de besprekingen tussen Van Zeeland, minister Duvieusart en de liberale ministers wordt toegeschreven aan het feit, dat van liberale zijde opnieuw de eis naar voren is gebracht, de onderhandelingen met de socialistische partij te hervatten. De beide Katholieke ministers hebben geweigerd, aan het verzoek te voldoen. Het verschil van opvatting tussen liberalen en Katholieken bleek niet te overbruggen, zodat van een breuk kan worden gesproken. Een advies van Van Zeeland aan de prins-regent om nu tot Kamer ontbinding over te gaan, wordt waarschijnlijk geacht. Nadat zes weken van eindeloze politie ke discussies eindelijk een resultaat in uitzicht hadden gesteld, is de politieke stuatie in Belgie hiermede weer tot het beginpunt teruggekeerd. Wat de verdere ontwikkeling betreft, is het wel zeker, dat de katholieke partij nu zal aansturen op een ontbin ding der Kamer, teneinde door een nieuwe uitspraak der kiezers tot meer heldere politieke verhoudingen te ko men. Aan katholieke zijde rekent men daarbij op een grote stemmenwinst. Reeds eerder op de avond hadden de liberalen in een vaak bewogen verga dering een resolutie aangenomen, die beschouwd kan worden als een motie van wantrouwen tegen Van Zeeland. Hoewel de CVP haar vertrouwen in de formateur volledig handhaafde, is Van Zeeland bereid gebleken, zich terug te trekken, naar aanleiding van de sug gesties der liberale partijraad. Gistermiddag heeft Van Zeeland een bezoek aan de Prins-Regent gebracht, waarna hij een laatste poging had wil len doen tot vorming van een twee- partijenregering onder leiding van Duvieusart. Daartoe vond een bespre king in zijn kabinet plaats, die tot diep in de nacht voortduurde, met boven genoemd negatief resultaat. Wel was het voorstel tot een katholiek-liberale regering door de katholieken aanvaard zeide Van Zeeland. „Ongelukkigerwijs" zo voegde hij hieraan toe, „hebben de liberale ministers hun accoord niet kunnen geven. Onder deze omstandig heden rest mij niets anders meer. Ik moet Zaterdag mijn laatste bezoek bij ■de Prins-Regent brengen om te rappor teren. De laatste beslissing is dan in banden van het staatshoofd". Minister Duvieusart en enkele ande ren verklaarden vannacht, dat zij dit als een definitieve breuk beschouwden. De 23-jarige koning Phoemiphon Adoeldet van Thailand is gisteren in het huwelijk getreden met de 17-jarige prinses Sirikit Kitijakawa, een doch ter van de Thailandse ambassadeur te Londen. Enkele uren na het huwelijk werd de prinses uitgeroepen tot „ko ningin van Thailand". Praag wil pottenkijkers kwijtraken De Tsjechoslo waakse regering heeft de Amerikaanse ambassade te Praag per nota verzocht haar personeel en dat van het consulaat-generaal te Bra tislava zo spoedig mogelijk met twee derden te verminderen NEDERLANDSE POSTZAK UIT ZEE OPGEVIST Afkomstig van verongelukt K.L.M.-toestel? Een Deens vissersvaartuig heeft uit de Noordzee een Nederlandse postzak met het opschrift Holland-West-Afri- ka opgevist. Deze is overhandigd aan de Nederlandse consul te Esbjerg. Men vermoedt, dat de zak afkomstig is van het Nederlandse postvliegtuig.dat enige maanden geleden voor de Ne derlandse kust in zee is gestort. De KLM acht het niet waarschijnlijk iat de zak uit dit toestel is gekomen, daar dit waarschijnlijk geen post voor West- Afrika aan boord had. De PTT acht zulks echter wel mogelijk. De Franse atoomgeleerde Joliot Curie, die hoge commissaris voor de atoomenergie in Frankrijk was, is door de Franse regering ontslagen op grond van enkele zijner verklaringen en rei zen naar Moskou. Hij is communist. Dr. Leimena ie Makassar In Djakarta heeft men de indruk dat de vrijheidsbeweging op de Zuide lijke Moljikken van zeer locale aard is. Er is nog geen bericht ontvangen, dat zij zich voordoet op andere eilanden dan Ambon. Volgens radio-Makassar hebben enige Molukse organisaties te Makassar verklaard, slechts de onaf hankelijkheidsverklaring van 17 Au- De vorst van Bono, Arumpone, die de belangrijkste zeljbestuurder op Celebes is. Men verwacht, dat Arumpone, die als pro-republikeins bekend staat, de aansluiting bij de gelande republikeinse troepen zal begunstigen. Commissie van onderzoek formuleert haar conclusies Een bestemmingsplan voor de melk is niet mogelijk. De verantwoordelijk heid voor productie en afzet met in begrip van baten en lasten dient ef fectief te worden teruggegeven aan de zelfstandige industrieën. Van een be perking der productie kan geen sprake zijn, omdat deze zullen leiden tot ver starring van de productie en het pro ductievermogen. Aldus enkele conclu sies uit een rapport, dat dezer dagen is aangeboden aan de Stichting voor «le Landbouw en de Algemene Ne derlandse Zuivelbond. Het rapport is opgesteld door een commissie onder leiding van prof. ir. de Jong, die in 1948 haar werk begon Zij moest de mogelijkheid van een bestemmingsplan voor melk onder zoeken. De commissie keert zich in haar rapport verder tegen een te diep gaande ordening. Eerder meent zij, dat een minimumprijs dient te wor den vastgesteld, die verenigbaar is met een zekere bestaansmogelijkheid voor de veehouders. Aangezien de vraag naar zuivelproducten steeds wisselt, zal Nederland een soepel ver- Weerbericht Verwachting, geldig tot Zondag avond: Aanvankelijk zwaar be wolkt met plaatselijk enige regen, later opklarend en zachter. Meest matige wind draaiend naar Zui delijke richtingen. ZONDAG: Zon op 5.13; onder 20.02. Maan op 17.58; onder 4.24. MAANDAG: Zon op 5.11; onder 20.04. Maan op 19.33; onder 4.36. werkingsapparaat dienen op te bou wen, dat zich aan de uiteenlopende mogelijkheden van afzet kan aanpas sen. Dan dient er echter ook een goe de beloning mogelijk te zijn, anders zijn investeringen in nieuwe gebou wen en installaties niet aantrekkelijk Gepleit wordt voor een beweeglijke melkprijs en verder voor een flinke verhoging van de prijzen voor mar garine, oliën en spijsvetten. Ook keert de commissie zich tegen beperking van de invoer van veevoeder. Deze heqft in het Westen van het land een te kleine productie van consumptie- melk veroorzaakt en leidde zodoende tot kostbaar transport uit andere ge bieden en een hoge prijs voor de con sument. gustus 1945 te erkennen. Zjj kwalifi ceren de stichting van de nieuwe re publiek ais verraad. Dr. Leimena is —et zijn gezelschap te Makassar aangekomen. Hij ver klaarde de proclamatie van de repu bliek Zuid-Molukken als Indonesiër en als Ambonnees te betreuren. In de eer ste plaats moet de^enheid worden be waard; meende hij. Met betrekking tot verschillende proclamaties inzake de aansluiting van Zuid-Celebes en ande re delen bij de republiek Indonesia zei hij, dat een integrale oplossing nodig zou zijn. Op een vraag, of hij het pre mierschap van Oost-Indonesie zou aan vaarden, antwoordde dr. Leimena: Wij zullen zien. Dit is een zaak van de re gering der RIS. Hierover heb ik nog geen overleg gepleegd. Nog steeds landen troepen op Zuid- Celebes. In totaal zullen 10.000 man in Oost-Indonesie worden gestationneerd. Naar Reuter meldt zijn Robert Doyle, correspondent van „Time" en „Life", en Raymond Kennedy, professor van de Yale-universiteit en schrijver, nabij Sumedang, in West-Java, vermoord. De Amerikanen werden door e.en bende van vier of vijf Indonesiërs, ge kleed in militaire uniformen, doodge schoten. Dit werd medegedeeld door desalieden, die door de moordenaars gedwongen werden de lijken te begra ven. Procureur-Generaal vraagt bevestiging van het vonnis De procureur-generaal bij het Haag se gerechtshof heeft gisteren in hoger beroep bevestiging gevraagd van het vonnis, dat op 4 Januari tegen mr. tv A. J. V., ex-burgemeester van 's-Gra- venhage werd gewezen wegens ver schillende overtredingen van het de- viezenbeslnit De economische politie rechter te Den Haag veroordeelde de oud-burgemeester toen tot een gevan genisstraf van zes maanden en een boete van twintigduizend gulden sub- sidair drie maanden hechtenis. Mr. V. bekende de hem ten laste ge legde en bewezen verklaarde devie- zenovertredingen. Hij was alleen in ho ger beroep gekomen om verlaging van straf te verkrijgen. Op een desbetref fende vraag van een der raadsheren verklaarde mr. V., dat hij thans leeft op het inkomen van zijn vrouw. Hij zei geen idee te hebben van zijn ver dere loopbaan. De verdediger, mr. Wijckerheld Bis dom drong aan op clementie, omdat zijn cliënt reeds zwaar gestraft is door het breken van zijn carrière en de op spraak waarin zijn naam is gebracht De uitspraak werd bepaald op 5 Mei. De Griekse regering zal een ge zant in Belgrado benoemen. De eerste sinds de communistische guerrilla in 't Noorden van het land. ijzerwerker stak zijn vroegere vrouw dood Levenslange gevangenisstraf is voor de rechtbank te Amsterdam geëist te gen een 31-jarige ijzerwerker, die er van werd beschuldigd, - zijn vroegere echtgenote te hebben vermoord. De man erkende, in de nacht van vijf op zes April de woning van de vrouw aan de Kometensingel te Amsterdam-Noord te zijn binnengedrongen, maar zeide, zich niet te kunen herinneren, dat nij haar had vermoord. Volgens zijn zeg gen was hij bewusteloos geworden en toen hij weer bijkwam, was de vrouw dood. Thuis gekomen had hij zijn met bloed bevlekte kleren in een zak ge daan en in een kanaal geworpen, waar ze later door de recherche werden op- gedregd. Een mede-arbeider vertelde dat de man zich meermalen over de vrouw had beklaagd, terwijl een meisje, waar mee hij betrekkingen had onderhouden mededeelde, dat hij zich meer dan eens dreigend over zijn ex-echtgenote nad uitgelaten. De officier van justitie, mr. Reigers man, zeide in zijn requisitoir, geen en kele verzachtende omstandigheid te kunnen vinden voor het optreden van deze „beestmens", die louter uit haat tegen de vrouw handelde. De verdedi ger bestreed, dat hier van moord met voorbedachte rade sprake zou zijn ge weest. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft de mi nisterraad medegedeeld, dat Duitsland niet zal worden opgenomen in het ver dedigingsstelsel van het Atlantisch Pact. Weer waaien de vlaggen met vrolijk geluid, Van Oost tot aan West en van Noord tot aan Zuid, Te land, op de zee, in de wolken. 't Aloude Oranje en Rood-Wit en Blauw, Dat onze aanhank'lijkheid, liefde en trouw Aan Neerlands Vorstin wil vertolken. 'tls feest! Koningin Juliana verjaart! Zij bleef voor ons allen een jaar weer gespaard, Vandaar dat wij feest willen vieren. Ter ere van Haar speelt het stadscarillon, Voor Haar dat wij allen de jas en japon Met 't fleurig oranje versieren. Hoe feestelijk trekt de muziek door de straat Met dreunende trommels in vrolijke maat, Met horens, trompetten en fluiten. En waar zij verschijnt met haar vrolijk geschal, Daar openen ramen en deuren zich al En drommen de mensen naar buiten. Oranje en Neerland, het duurzaam verbond, Dat oorlog en rampen en lijden doorstond, Mag thans weer zijn vreugde verklanken. Het wil op deez' dag als één machtig gezin, Voor wat het ontving in Oranje's Vorstin, De Koning der Koningen danken, JABSON. Nieuwe verhoudingen De minister-president dr. W. Drees heeft gistermorgen in de Trèveszaal te Den Haag de commissie tot herziening van de grondwet geïnstalleerd met een rede, waarin hjj o.a. zeide, dat het ge wenst is, dat de verhouding van rege ring tot parlement, de taakomschrij ving van de Staten-Generaal en de werking van het tweekamer-stelsel op nieuw worden getoetst. Ongetwijfeld zal de commissie ook onder het oog zien of de toeneming van de werkzaamheden van het parlement moet leiden tot uitbreiding van het aantal leden. Verder zal worden onder zocht in hoeverre de verhouding van het rijk tot de provincies, gemeenten, waterschappen en bedrijfschappen voor herziening of andere regeling in aan' merking komt. Hoe de positie van de volksvertegenwoordiging op het ge bied van de buitenlandse aangelegen heden geregeld moet worden is een reeds meermalen besproken probleem. De regering heeft overeenkomstig haar toezeggingen voor de behandeling van Het schilderij voor Canada De Tweede Kamer heeft niet lang gedebatteerd over het voorstel van de re gering, om het schilderij De Twee Watermolens van Meindert Hobbema aan Canada te schenken, teneinde aldus uiting te geven aan onze dankbaarheid voor hetgeen dit land voor Nederland en voor het Prinselijk Gezin heeft gedaan. De heer Hoogcarspel (CPN), die overigens geen bezwaar tegen het voorstel had, vroeg slechts, wat Rusland voor blijk van waardering zou krijgen. De heer Bagch (KVP) sprak zijn hartelijke instemming met het voorstel uit en oogstte daarmee een applaus van de Kamer. Debat Belastingherziening voortgezet De rest van de zitting is gewijd ge weest aan de voortgezette behandeling van de wetsontwerpen Belastingher ziening 1950, afschaffing van de Onder nemingsbelasting en verhoging van de Vennootschapsbelasting. De heer Van den Heuvel (AR) achtte de verlagin gen te gering en had voorts bezwaar j^oning Frederik van Denemarken heeft gisteren het symphonie-orkest van de Deense radio gedirigeerd tij dens 'n concert, waarvoor hij zijn vrien den had uitgenodigd en dat twee uur duurde. Och ja, waarom niet? In de staat blaast toch ook iedereen zijn par tijtje mee, al klinkt het soms wat vals. D De torenspits van de kathedraal van Salisbury staat op instorten. Restaura tie kost 100.000 pond sterling. Zou dat niet nèt even te spits zijn voor de heer Cripps? De eerste wapenzending is al in Nederland gearriveerd. Voor het oorlogsmuseum te Overloon. Het spul komt uit de Amerikaanse zerne van Duitsland. Professor Santy in Lyon heeft een vrouw van 34 jaar, die aan „blauwe ziekte" leed, met succes ge opereerd. Men dacht, dat 18 jaar de leeftijdsgrens was, maar de professor bewees anders. Dit was zijn 160ste ge slaagde ingrijpen. Tweeduizend- vijfhonderdvijftig jaar geleden werd Marseille gesticht De plek, waar de Phoeniciërs landden, heette toen nog geen Canebière. £Joor de Haagse kinderpolitie werden deze week 22 minderjarige kinde- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiim ren aangehouden wegens min of meer ernstige delicten. In leeftijd varieer den zij van zes tot 17 jaarEen meneer uit Noordwijk kreeg zes maan den met aftrek omdat-ie een inkomen had en over 4000 gulden kapitaal be schikte. Desondanks kwam de man elke week om steun. D Geheelonthou ders hebben eens op een Franse ma rinierskazerne pamfletten geplakt met de woorden: „Alcohol doodt". En de Franse soldaten-te-water schreven daaronder: „De soldaat vreest de dood niet." Over alcohol gesproken: Toen het landingsgestel van een vliegtuig boven Orly niet werkte, gooide het boordpersonee] alle cognac, aperitifs, bourgogne en champagne in het hy draulisch systeem, dat leeg bleek. Het toestel kwam veilig aan grond. Weet je niet een leeg kabinet voor me? £)e „Nachtwacht" van Rembrandt is weer thuis. De zaal in het Rijks museum is gerestaureerd en waardig verklaard, het kunstwerk te bevatten In de komende drie jaar zal in Zuid- Afrika een cyclotron worden ge bouwd. Rassensplitsing en atoomsplit sing zijn ten slotte allebei waanzinnig Maurice Thorez, de leider van de Franse communisten, heeft van Stalin op zijn 50ste verjaardag een geluk "wenstelegram gekregen Zomaar, dwars door het gordijn heen Op een ten toonstelling in Parijs is de buisbaro meter van elf meter lang te zien, die Blaise Pascal een paar eeuwen geleden door glasblazers liet maken. tegen het voortdurend veranderen van het winstbegrip. Ook de heer Van de Wetering (C.H.) achtte de voorgestel de wijzigingen van weinig betekenis. Tenminste zou een verdere verlenging van de termijn voor verliescompensa tie nodig zijn. De heer Van der Weij- den (KVP) achtte eveneens de voor gestelde verlichtingen onvoldoende. De heer HoogcarspeKCPN maakte staats rechtelijke bezwaren tegen de wijze, waarop dp wijzigingen in het oorspron kelijk ontwerp de Kamer hadden be reikt. Deze hadden eerst naar de Raad v— State moeten zijn geweest, meen de hij. Voorts verklaarde hij zich te gen de voorgestelde vermindering van lasten voor het bedrijfsleven. De heer Ritmeester (WD) had het beter geacht, als alle belastingvoorstel len tegelijk aan de orde waren geko men. Hij juichte de afschaffing van de Ondernemingsbelasting toe, maar vond het een bezwaar dat nog niet is uit gemaakt, hoe de tegemoetkoming voor 1951 voor de gemeenten zal worden geregeld. Verder gaf hij als zijn me ning te kennen, dat bezuiniging op de o verheidsuitga v-n mogelijk is. Als de regering daartoe niet in staat is, zal de Kamer moeten ingrijpen De P.v.d.A. moet bewijzen dat het niet kan. De minister van financiën, de heer Lieftinck, is met de beantwoording van de verschillende sprekers begon nen. Hij zeide o.m., dat de wijzigingen niet zo ingrijpend waren, dat de in schakeling van de Raad van State no dig was. Hjj betoogde verder, dat men bij de beoordeling van het gehele be lasting-politieke beleid van de rege ring in ove-weging moet nemen het algemene economische en so ciale beleid van na de bevrijding. 'Het debat wordt Dinsdag voortgezet dit vraagstuk een speciale commissie ingesteld. De minister wees er ten slot te op, dat de herzieningscommissie, wat het tempo van haar werk betreft, voor een zeer zware taak wordt gesteld. Het zal n.L van belang zijn, als zij haar verslag indient op een tijdstip, dat de door de regering in te dienen voorstel len in de Staten-Generaal kunnen wor den behandeld vóór het einde van de lopende parlementaire periode in 1952. In een proces, dat voor de Ameri kaanse districtsrechtbank te Berlijn is gevoerd tegen twee leden van de Oostduitse volkspolitie, is gebleken, dat deze politie in feite een nieuwe Duitse weermacht is. Zij omvat ten minste 36 Bereitschaften, elk 800 tot 1000 man sterk, drie ervan zijn tank eenheden, die Tigertanks en Russi sche gevechtswagens hebben, verder zijn er zes artillerie-eenheden met ge schut tot 20 cm kaliber. Ook is er een luchtmachteenheid. De rest, infanterie, is gewapend met karabijnen, zware -n lichte machinegeweren en mortieren. Antwerpse gangsters nog voortvluchtig De geruchtmakende zaak van de ontmaskerde Antwerpse gangsterbende blijft in Belgie de gemoederen bezig houden, omdat de twee voortviuchti- gen, Beeckmans en Mulder, nog altijd niet door de in geheel Belgie gealar meerde politie rijn "pgespocwd. Men meent thans aanwijzingen te hebben,- dat de bendeleden de wijk hebben genomen naar de Ardennen. Inmiddels heeft de vruchteloos speu rende politie assistentie gekregen van de moeder van de 22-jarige Maurits Beeckmans uit Antwerpen, die in de pers een oproep tol haar zoon heeft gericht zijn misdadig leven te Beëin digen en zich onverwijld bij de politie t= melden. In de komende weken zullen onze gedachten verwijlen bü de tiende Mei van bet jaar 1940, toen met de Duitse inval een periode van vijf jaren terreur verarming en el lende begon en bü die blijde Mei dagen van het jaar 1945, toen het land bevrijd werd en de opbouw een aanvang kon nemen. Wü zün thans vijf jaren verder. Wat hebben zij ons gebracht? Welke wensen zün vervuld en welke niet? Waar staan wü. bü dit eerste lustrum der herwonnen vrijheid, als volk en als natie? Om te herdenken en om een ant woord te geven op de velerlei vragen, die in deze dagen op ons aanstormen, hebben wü tal van bekwame figuren uit alle sectoren onzer samenleving gevraagd, hun oordeel in speciaal voor ons blad geschreven artikelen uiteen te zet ten. Met de publicatie dier arti kelen beginnen wü vandaag en deze publicatie wordt voortgezet in het herdenkingsnummer, dat medio volgende week verschünt.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1