I CITROëN m Stad en Omgeving mm Van de wasteil tot machinepark Primitief begin i Mi i i pi- - mËÊÉE3Êm„m Alkmaarsche Overdekte Hartelijke woorden en goede wensen bij opening van de kaasmarkt 1950 IDa! '.s 'fttS - s reinigen I AGENDA GARAGE Gouden echtparen Alkmaarse Ver. van oud- illegale werkers pi®' ËÊÊmWm n WAT DE THEATERS BRENGEN HARMONIE THEATER: VICTORIA THEATER: CINEMA AMERICAIN: A. B. THEATER: Ds Verwaal 50 jaar predikant Een zeer g abonne Cor Ruys en zijn Koninkliji onderscheid ZATERDAG 29 APRIL I960 een uitstekend verzorgde lunch in het Victory Hotel is gistermiddag de Kaasmarkt 1950 officieel geopend. Topfiguren uit de zuivelmarkt vertegen woordigers van het gemeentebestuur, het dagelijks bestuur van de Stichting tot behoud van de Kaasmarkt en afgevaardigden van de V.V.V. en middenstand schaarden zich aan de dis en velen hebben in tafelspeeches de overtuiging her haald, dat de markt behalve van plaatselijke ook van grote nationale betekenis is. Jammer was het, dat oud-minister Deckers, voorzitter van de A.N.V.V. door omstandigheden buiten de schuld van het gemeentebestuur verstek liet gaan. Verheugend daarentegen was de mededeling van de voorzitter van het Kaascon- trólestation Noord-Holland, de heer G. Nobel, die de markt financiële steun toezegde. Naar wij vernemen, hebben de stations in Noord-Holland en Friesland zich voor de kosten der eerste weken garant gesteld. Kaascontrolestations zeggen sieun ioe Na een welkom te hebben toegeroe pen aan de kopstukken uilt de zuivel- woreld en zijn teleurstelling geuit te hebben over de afwezigheid van oud- minister Deckers, deelde burgemees ter mr. dr. H. J. Wytema mede, dat in de laatste weken reeds menig vreemde ling naar Alkmaar gekomen is en te leurgesteld is weggegaan, omdat de kaasmarkt nog sluimerde. Aan de markt ontbrak tot heden de bekoring, welke zij vanaf Mei geniet. Er was op Vrijdag slechts een partij kaas, aange voerd door de heer Frans te Heiloo, die daarvoor hulde verdiend. Naar het oordeel van de burgemeester begint het seizoen te laat en zal overleg ge pleegd worden de kaasmarkt een maand eerder te openen. Met nadruk wilde spr. vaststellen. Dat de stad Alkmaar nog nimmer is achtergeble ven om de kaasmarkt en de propagan da voor de zuivel in het algemeen te dienen. Vaak wordt er over de subsi die gesproken, als zou het hier een bij drage in de kosten van de markt be treffen en de gemeente ten goede ko men. Het geld is echter niet bestemd voor een subsidie, maar voor een pre mie aan de zuivelfabrieken. De kos ten van de markt zijn steeds door ae stad gedragen en aan offerbereidheid hc~ft het Alkmaar nooit ontbroken. Als men weet, met welk een gretig- h";d de vreemdeling het schouwspel %ade slaat, aldus ging mr. Wytema ver der, dan is er slechts benauwenis over de vraag, of geen show gegeven wordt Zodra de markt een show wordt, zal het doodvonnis over haar geveld zijn, omdat de toerist zeer goed het onder- sc'-"Md weet tussen een show zoals bijv. in Marken en Volendam en een historische, folk'oris'ische markt Ruimtelijke moeilijkheden Het enorme bezoek aan de markt heeft ruimtelijke moeilijkheden ge schapen. Door de tienduizenden, die het Waagplein bevolken, wordt de hendel bemoeilijkt en zelfs onmogelijk gemaakt. Dit bewijst, dat de marlet niet slechts een historisch tafreel is, maar ook een reële eonomische ge beurtenis. Na er op gewezen te heb ben. dat ook de situatie op de vee markt de oplossing van het ruimte vraagstuk noodzakelijk maakt, hoop te de burgemeester, dat de commissie, we'ke met dit doel is ingesteld, vóór 15 Mei haar rapport aan de gemeente raad zal uitbrengen, waardoor nog in dit seizoen enkele eenvoudige maat regelen getroffen en enige ingrijpende maatregelen voorbereid kunnen wor den. Spr. meende niets te verklappen, als hij mededeelde- dat de commissie er niet voor terugschrikt kapitaalsuit- gaven voor te stollen, die in de ton nen lopen. Dit alles wordt, gedaan om de positie van Alkmaar als marktcen trum in Hollands Noorderkwartier te onderlijnen en ve',!g te stellen. Een warm voorstander. Dr. ir. P. N. Boekei, directeur van het Zuivelwezen tevens Rijkszuivelin- sp"efsur, die namens het Departement van Landbouw aanwezig was, nam de tank van oud-minister Deckers over en herinnerde eraan, dat als de Alkmaar se kaasmarkt ter sprake komt, men over een historische markt spreekt, die reeds in de 15e eeuw genoemd wvdt. De Noordhollandse kaas on derscheidde zich reeds in vroeger eeuwen door haar bolvorm van de kaas, welke in andere streken van ons land gemaakt werd Tn de tweede helft van de achttiende eeuw werd dit on derscheid zeer duidelijk merkbaar en weren de markten in onze provincie h~'-"nd om hun typische ronde pro- duct-n. Langzamerhand verdwenen v-'chifende markten in Noord-Hol land en in de negentiende eeuw zien d«t de kaashandel zich in Alkmaar. Hoorn en Purmerend heeft gecentrali seerd. In dit drietal nam Alkmaar van stonde af aan de belangrijkste plaats in, totdat zij als kaasmarkt al leen overbleef. Na de eerste wereld oorlog begon de Alkmaarse markt een kwijnend bestaan te leiden, omdat zich een verandering in de productie vol trok en naar fabrieksbereiding werd overgeschakeld. Na de tweede wereld oorlog rees dan ook de vraag of deze markt nog van economisch belang was. In zuivelkringen waren de meningen verdeeld. Er waren personen, die zei den, dat zij uit het oogpunt van pro paganda een groot en waardevol bezit was, terwijl anderen van oordeel wa ren, dat wat economisch niet hoogst noodzakelijk was, diende te vervallen. Dr. Boekei schaarde zich in de rij der eerstgenoemden en baseerde die op de overtuiging, dat als een kwaliteits product niet ondersteund wordt door een doeltreffende propaganda, men niet die resultaten zal verkrijgen, welke men ervan verwacht. Hij achtte de Alkmaarse markt van grote be tekenis en vond, dat het gemeentebe stuur in dit Opzicht niet alleen de be langen van de stad, maar ook een na tionaal belang dient. Uit ervaring wist Dr. Boekei, dat het buitenland Neder land met de zuivel vereenzelvigt en daarbij in één adem Alkmaar en haar kaasmarkt noemt. „Voor zover mijn invloed gaat,,, zo besloot spr., „zult u mijnheer de burgemeester in mij een voorstander v?A uw streven vinden" Onder applaus sprak deze ere-gast de wens uit, dat de kaasmarkt ook in de toekomst gehandhaafd zou blijven om de economische en indirect-economi- sche betekenis, welke zij heeft. Financiële steun. Nadat de heer Hogetoorn, voorzitter van de Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland de kaasmarkt als een goed en goedkoop reclame-middel beti teld had, onderstreepte de heer G. No bel, voorzitter van het Kaascontrole- station Noord-Holland deze woorden door te zeggen, dat nergens ter wereld propaganda voor een product gevoerd zal worden op een wijze als hier ln Alkmaar. Uit deze overtuiging ontsproot de bereidheid van het Kaascontrole- station om de instandhouding van de kaasmarkt financieel te steunen. De heer G. Margadant sprak vervol gens namens de Stichting tot Behoud van de Kaasmarkt; de heer Meyer als vertegenwoordiger van de voorzitter van het Bedrijfschap voor Zuivel; de heer Klein, secretaris van de vak groep Groothandel Kaas en naméns 8 maar §j beter §(en chemisch) 16 |s 5S FABRIEK V00RMEER 3. ALKMAAR. IEL 3568 (K 2200). WINKEL; SCHOUTENSTR. 24, ALKMAAR, IEL. 4554 0EP0T: I. H. M. i. BROEDER, BERGEN STATIONSSTRAAT 9, TELEFOON 2414 (K 2208) &SSSAA (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: De inspecteur-generaal (tot 14 jaar o.g.); Victoria Theater, 7 en 9.30 u.: De held haftige stormloop (14 jaar); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Manon (18 jaar); A.B.T., 8 uur: Song of India (14 jaar). Het Gulden Vlies, 8 uur: Danza's so listenparade. Overdekte, 7.30 uur: Nationale zwemwedstrijden en kunst- zwemmen. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag; aanvang der voorstellingen 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. (A.B.T.: 2, 5 en 8 uur). Gulden Vlies, 8 uur: Dansen. Ka- pelkerk, 7 uur: Hervormde Jeugdraad, jeugddienst. MAANDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang der voorstellingen 8 uur. BENOEMD Tot administrateur bij de Prov. Ge zondheidsdienst met standplaats Alk maar is benoemd de heer A. Benjamin, thans boekhouder van de Coöp. Zuivel fabriek „De VoWiarding" te Hem. U zit veilig en komt op tijd als U een rijdt. Agent voor Alkmaar en Omstr. Bergen. Tel. K 2208—2456 de voorzitter van de Vereniging van Exporteurs en de heer Keysper na mens de contactcommissie voor de Middenstand. Mr. dr. Wytema dankte allen voor de vriendelijke woorden en de beste wensen en richtte zich in het bijzon der tot het Kaascontrolestation om de erkentelijkheid van het gemeentebe stuur over te brengen voor de finan ciële steun. Als thema voor zijn slot woord had de burgemeester het „no blesse oblige" gekozen. „Wij hebben de taak ons door de historie opgelegd het oude instituut van de Alkmaarse kaasmarkt te handhaven, want op ons rust de ere-taak de historie levend te houden tot op de huidige dag. Het erfstuk, dat de Alkmaarse kaasmarkt is, schept ons adeldom en wij moeten beseffen dat dit consequenties met zich brengt, zelfs financiële. Wij hebben de kaasmarkt van onze voorouders ge kregen en moeten de plicht blijmoedig op ons nemén. Wij vervullen daarmede een roeping en zijn de hoeders van een kostelijk erfstuk uit de geschiedenis Als wij het zo zien, dan zal het geen moeite kosten om dit uniek reliek in ere te houden". ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN. Zondag 30 April zal de apotheek van mevrouw Wanna op de Mientvoor het publiek geopend zijn. In deze apotheek wordt de volgen de week de nachtdienst waargenomen. Op 1 en 5 Mei zullen de apotheken na 12 uur 's middags gesloten zijn. Ge opend zal dan alleen zijn de apotheek van mevrouw Wanna. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG. Zondag 30 April zijn beschikbaar de huisartsen E. E. M. van Gilse, Kenne- merpark 8 (telef. 3136) en J. Pot, Ken- nemerstraatweg 65 (tel. 3117). De heer en mevrouw A. de Jong Noordstrand herdenken heden hun gouden huwelijksfeest. De heer De Jong werkte oorspronkelijk in een loodgietersbedrijf in Haarlem en ves tigde daarna een eigen bedrijf in de Hekelstraat, waarin nu zijn zoon werk zaam is. Het huwelijksfeest zal morgen niet in de woning Sint Annastraat 22 ge vierd worden maar in café Haring, waar het gouden huwelijkspaar met kinderen en vele kleinkinderen 's mid dags de ongetwijfeld vele gelukwensen in ontvangst zal nemen. Zondag is het feest aan de Prinses Julianalaan 12, want dan vieren de heer en mevrouw GeelsDroog hun gouden huwelijksfeest. De heer Geels is geboren Alkmaarder en is aan de kaasstad, maar speciaal de kaasmarkt, verknocht. Reeds twee-en-zestig jaar lang is hij iedere Vrijdag in dienst als kaaszetter en ondanks zijn hoge leeftijd van 76 jaar was hij gisteren bij de ope ning van de markt weer prompt pre sent. Hij is geen man, die kalmpjes bij de haard blijft zitten. Hij komt uit een hecht tuindersgeslacht en er gaat prac- tisch geen dag voorbij of men kan de heer Geels vinden op de tuinderij van zijn zoon aan de Westerweg. Beide echtelieden genieten een goede gezond heid en dat maakt Zondag het feest nog mooier. Het huis aan de Julianalaan zal te klein zijn als de vijf kinderen (vier zoons en één dochter) en de zes- en-twintig kleinkinderen met het achterkleinkind op bezoek komen. Alle leden en buitengewone leden van deze vereniging zijn door het Monument Comité opgeroepen voor de onthulling van het monument in de Wilhelminalaan welke hedenmiddag om 4 uur zal plaats vinden. Zij zullen op 4 Mei weer in zo groot mogelijke getale deelnemen aan de Stille Tocht. Op de avond van de bevrijdingsdag verzamelen zij zich na afloop van de feestelijkheden op de Singel in Pavil joen „Kinheim." In Mei zal weer een tocht naar de Ere-begraafplaats in Bloemendaal georganiseerd worden. Op de 25e van die maand zal mr. A. M. Baron van Tuyll van Seroos- kerken voor de oud-illigalen spreken over zijn ervaringen in Neurenberg en in het najaar spreekt de heer L. Bosch, hoofdinspecteur der Belastin gen over zijn ervaringen in de bezet tingsjaren in Friesland. Uit alles blijkt wel, dat de oud illegalen het contact met elkaar nog niet hebben verloren. Vijf en twintig jaar Victrix „Wij hebben er steeds naar gestreefd een goed kwaliteitsproduct te leveren en doen al het mogelijke om het vertrouwen van onze afnemers te verdienen en waard te blijven", zo vertelde de directeur van de N.V. Puddingfabriek Victrix ons gisteren op zijn kantoor aan de Handelskade. De Victrixfabriek bestaat op 1 Mei Vijf en twintig jaar en is in deze kwart eeuw gegroeid van een twee-mans bedrijfje tot een belangrijke industrie, die onder de talrijke puddingfabrieken in ons land een vooraanstaande plaats inneemt. Deze opkomst is te danken aan de degelijke en gezonde zakenprincipes, die men van de oprichting af heeft ge huldigd. Op het ogenblik werkt er vijf en vertig man personeel en worden de Victrixproducten behalve in het binnenland ook buiten onze landsgrenzen afgezet. Het begin van de fabriek was uiterst primitief. De tegenwoordige directeur en tevens oprichter, de heer B. G. Godjjn, huurde op 1 Mei 1925 een winkelpand op de Koningsweg nummer 23 en begon daar met de heer A. Heynis een puddingfabriekje op zeer bescheiden schaal. De grond stoffen werden gemengd in een doodgewone wasteil en terwijl de heer Heynis zich verdienstelijk maak te met het vullen van de pakjes, het geen met een ordinaire eetlepel ge schiedde, trok de directeur-assistent- puddingmaker-boekhouder - vertegen woordiger, de heer Godijn er op uit om te trachten de winkelierB in Alk maar en wijde omgeving voor zijn product te interesseren. En het geluk te. De naam Victrix werd bekend, de omzet steeg en twee jaar later, in 1927, betrok men een grotere ruimte, n.l. de bovenverdieping van de fa. Godijn en Modder aan de Paarden markt. Het wasteiltje ging aan de kant en de eerste half-automati- sche vulmachines kwamen ere voor in de plaats. Toen ondernam de heer Godijn een gewaagde stap. Hij huur de de helft van de voormalige suiker fabriek op de Handelskade. Aanvan kelijk was de ruimte veel te groot, maar de zaken floreerden en spoedig bleek, dat men niet te hoog had ge grepen. In 1932 werd de firma eige nares van het in 1928 gehuurde pand, dat nu van beneden- tot bovenver dieping in gebruik wps. In 1935 zocht men nieuwe expansie. De bovenver dieping van de Eierveiling werd bij de fabriek betrokken en het lag in de bedoeling om in de v.m. Dekafabriek een nieuw kantoor te vestigen. Op het ogenblik zetelt daar echter nog de Rijksverkeerspolitie. De expeditie afdeling werd uit de fabriek verdre ven en ondergebracht in een grote houten loods; voor opslag van de grondstoffen kocht men de v.m. be waarschool in de Doelenstraat, waar de heer Godijn nog als kleine kleuter zijn broekje op de houten banken had versleten. Hij had toen niet kunnen denken, dat de school later nog eens zijn eigendom zou worden. -v»,, v.v.-.v.v.-.v.v.-.inra.v«.-.v--Saga VIJF EN TWINTIG JAAR VICTRIX - Een kijkje bij de automatische vulmachine, die 23.000 pakjes pudding per dag aflevert „DE INSPECTEUR- GENERAAL" Waar de olijke snuit van Danny Kaye op de affiches verschijnt, is een kasstuk verzekerd. De faam van Dan ny's humoristisch talent heeft op het publiek zo'n grote aantrekkingskracht, dat men de gelegenheid niet wil mis sen om een nieuw filmproduct van deze acteur te zien. Zo was het gister avond en zo zal het ook in de komende dagen zijn, als de bezoekersstroom naar het Harmonie Theater nog groter zal zijn. In ons nummer van Zaterdag 22 April hebben wij uitvoerig stilgestaan bij de persoon van Danny Kaye en diens nieuwste film „De Inspecteur- Generaal". Aan deze bespreking heb ben wij niets toe te voegen. Deze Kö- penickiade, waarin de zwerver Danny Kaye door het corrupte bestuur van een Russisch dorpje voor de gevrees de inspecteur-generaal van Keizer Na poleon wordt gehouden, biedt de ko miek vele mogelijkheden zijn gaven te demonstreren. De film doet weliswaar onder voor „Het geheime leven van Walter Mitty", maar is desondanks de moeite van het zien volkomen waard. Men zal zich met de grollen en grap pen van de Amerikaanse Chaplin kos telijk amuseren. DE .LDHAFTIGE STORM LOOP De Helfhaftige stormloop, de film die deze week in het Victoria Theater wordt vertoond, geeft de geschiedenis weer van een afdeling der cavallerie van d'e V.S., die wordt aangevallen door Indianen. Het verhaal speelt zich af in het jaar 1876, toen alle roodhui den in Noord-Amerika gezamenlijk ten strijde trokken, om in een laatste wan hopige poging te trachten hun gebied van blanken te zuiveren. In deze ge vechten is de oude kapitein Brittles (JoHh Wayne) de op de voorgrond tre dende figuur. Hij krijgt, vlak voor hij met pensioeen gaat, een gevaarvolle opdracht, die mislukt. Dan neemt hij afscheid van de troep en gaat heen als burger. Een jonge luitenant krijgt het bevel over de afdeling cavallerie, die zal worden aangevallen door duizen den bloeddorstige Indianen. Juist vóór het gevecht begint, voegt de burger Brittles zich weer bij zijn soldaten, neemt het bevel op zich en slaagt er in de opstand zonder bloedvergieten te onderdrukken. De film heeft een hap py ending, want de kapitein wordt ten slotte bevorderd tot luitenant-kolo nel en de jonge luitenant huwt met de knappe dochter van de opperbevelheb ber. Het verhaal is het zwakste deel van deze film. Het is vrij onsamenhangend en een hoogtepunt wordt niet bereikt. De natuuropnamen, het spel van Way ne en de fraaie kleuren maken echter veel goed. Vooraf een gevarieerd voor programma. MANON Geïnspireerd door het bekende werk van de Abbé Prévost heeft H. G. Clou zot een moderne versie van „Manon Lescaut" geschapen. Hij schreef het scenario, koos met grote zorg de spe lers en slaagde er in een zo machtig filmwerk te scheppen, dat „Manon" de Grand Prix van de Biennale van Ve- netie heeft verworven. Men kan zich voorstellen, dat het Manon-type in alle kringen der samenleving kan uitge beeld worden, maar de artist Clouzot heeft haar tot het middelpunt van een romantische geschiedenis gemaakt, welke zich afspeelt in de dagen der be vrijding, onmiddellijk na de invasie in Normandie en enkele dagen later in het bevrijde Parijs, dat weer adem haalt na de worgende greep van de overweldiger, maar dat nog gebukt gaat onder een enorm tekort aan be gerenswaardige goederen, waarvan zwarthandelaren profiteren om zich ten koste van hun medemensen te ver rijken. Dit is de geschiedenis van een jonge verzetsman, die een meisje bevrijdt, dat door een woedende menigte zal worden kaalgeknipt. Manon is niet slecht, maar een vrouwtje, dat niet zonder luxe kan, zij wordt verliefd op de man die haar bevrijd heeft, troont hem mee naar Parijs waar haar broer en diens vrienden schatten met de zwarte handel verdienen en brengt hem ten slotte zo ver, dat hij alles wil accepteren als hij haar maar kan be houden. Zelfs als hij haar op leugen en bedrog betrapt kan hij haar niet verlaten en wanneer hij door haar broer wordt opgesloten om haar gele genheid te geven met een Amerikaan se officier te vluchten, doodt hij in een vlaag van waanzin de man, die hem gevangen houdt, vindt op zijn vlucht het kind-vrouwtje weer aan zijn zijde en maakt een avontuurlijke reis als verstekeling op een schip, dat Joden clandestien naar Palestina brengt, waar hij er in slaagt aan land te ko men. Een groep Arabieren overvalt het Jodentransport, het vrouwtje wordt dodelijk gewond en de jonge man legt zich in het hete woestijnzand naast haar neer om in hetzelfde graf te ster ven. Opwekkend is het verhaal niet, maar het is met zoveel scheppingskracht en op zo realistische wijze uitgebeeld en er zijn in deze spannende film zoveel prachtige opnamen het weerzien in de stampvolle trein, de dodentocht der uitgeputte Joden door de eindeloze woestijn dat men dit filmwerk on getwijfeld als een meesterstuk van spel en regie kan beschouwen. De jonge artiste Cécile Aubry en haar partner Michel Auclair geven hier een gave vertolking van het romantische paar en voornamelijk het kindvrouwtje be wijst telkenmale dat zij „vondst" is ge weest. Door veler voortreffelijk sa menwerken is „Manon" een film van grote betekenis geworden. SONG OF INDIA. Het zal de liefhebbers van Tarzan- films een genoegen doen zich deze week weer eens anderhalf uur te kun nen inleven in het voor hen zo ver trouwde beeld van de jungle. In Song of India waarom Song is ons niet erg duidelijk heeft de regisseur, ook hier gebruikmakend van de massa-wilde-dieren-regie, dit keer het accent gelegd op het opper machtige taboe. Als een jachtgezel schap deze ongeschreven wet met de voeten treedt en in een sinds eeuwen verboden jastgebied op groot wild gaat jagen, doet zij onverbiddelijk haar macht gelden. Een uitstekend arrangement, waarin Sabu met wilde dieren omspringt alsof het niets is en Turhan Bey als leider van de expeditie alle kwaad sticht en het hele oerwoud op stelten zet. Het romantische tintje wordt door Gail Russell met vaardige hand in het beeld gepenseeld. Twee journaals, een cartoon en een kluchtig variété-filmpje openen het programma. Witte wereld. Wie de fabriek op de Handelskade binnenstapt waant zich in een witte wereld, want het fijne meelstof ver spreidt zich door het hele gebouw. Er heerst een goede geest onder het per soneel en de meisjes, die hier aan de machines zitten, galmen het hoogste lied bij de klanken van de radio, die op iedere afdeling vrolijke muziek laat horen. De grondstoffen beginnen hun weg op de bovenverdieping, zak ken vandaar naar de afdeling waar de mengtrommels staan en komen dan in de toevoertrechters naar de vulmachines. Een van deze ingewik kelde apparaten vult 48 pakjes per minuut, vouwt de kartons open, duwt het zakje met puddingpoeder er in en plakt het karton netjes dicht. Klaar voor verzending. Wel een groot contrast met de primitieve hulpmid delen, waarmede men zich in 1925 moest behelpen. Op 1 Mei gaat het personeel er een dagje tussen uit, naar Apeldoorn en Arnhem. Dan bestaat de zaak vjjf-en- twintig jaar en vieren de heren Godijn en Heynis hun 25-jarig jubi leum. Een eerste mijlpaal is bereikt en we geloven, dat men over de re sultaten van deze periode allerminst ontevreden mag zijn. Heden is het 50 jaar geleden, dat Ds. Verwaal, die op 13 Augustus 1872 werd geboren en dus nu reeds 77 jaren telt, zijn predikantsloopbaan begon in het Brabantse dorpje Vlijmen bij Den Bosch Na enige jaren kwam hij naar Alk maar, waar hij het grootste deel van zijn ambtsperiode heeft doorgebracht. Met vele en velerlei personen, ook buiten de kring van de Hervormde gemeente, had hij contact door zijn warm meeleven en zijn joviale, opge wekte manier van optreden. Uiteraard was hij lid van vele besturen. Een aantal jaren was hij voorzitter van het bestuur van de Christelijke school. Op catechetisch gebied maakte hij zich bekend door zijn „vragenboekjes", die veel gebsuikt werden en nog worden. In 1932 heeft Ds. Verwaal Alkmaar verlaten 0m enige jaren in de rustige Brabantse gemeente Etten te werken. Daarna heeft hij tot zijn emeritaat van 1934 tot 1938 nog in de Kaag gestaan. Ds. en Mevrouw Verwaal vestigden zich toen in Den Haag, waar Ds. Ver waal nog vóór en in de oorlogsjaren regelmatig preekte en ander gemeen tewerk deed. Ziekte en oorlogsleed zijn ook hen niet bespaard, maar ook veel goeds is er om op terug te zien. Sinds ruim een jaar wonen Ds. en Mevr. Verwaal in het rusthuis „Rustoord" van de Ned. Herv. kerk in Voorburg. Daar Ds. Ver waal pas van een ernstige ziekte her steld is, zal deze gedenkdag evenals dat enige weken geleden met de gou den bruiloft geschiedde, in stilte her dacht worden. Na een ernstige bron- chitus moet Ds. Verwaal zich bijzon der in acht nemen. Hij is niet bed legerig, maar gaat niet meer uit. Me vrouw Verwaal, die eveneens geruime tijd ziek is geweest, is daarna geheel hersteld. Ds. en mevrouw hebben een rustige levensavond in het tehuis, waar ook uitstekend voor de zieke in- wonenden gezorgd wordt. Vele Alkmaarders, waaronder een aantal trouwe vrienden, houden nog steeds contact met de. familie Ver waal en zullen dezer dagen nog wel eens terugdenken aan de voorbijge gane jaren. Zeker zullen Ds. en Me vrouw Verwaal thans in gedachten zijn bij de vroegere collega's, ge meenteleden en vrienden, waarvan er helaas al zovelen zijn heengegaan. Moge hun tezamen nog lang een ge lukkige levensavond beschoren zijn. Bad- en Zweminrichting Canadaplein - Tel. 3500 Tarieven en Dienstregelingen OVERDEKTE ZOMERBAD zijn ingaande heden aan de kassa verkrijgbaar. Abonnementen Seizoen 1950 kun- nen nu reeds verstrekt worden. Geldig van 1 Mei tot 8 Sept. Gisteravond werden inentsvoorstellingen Guld wel zeer opgewekte wijze een opvoering van James «pel „Zomer in Decembei voor de heer Mooij een gro zijn geweest, dat hij voorstelling alle bezoeken lachende gezichten de verlaten. Men zal met gei denken aan de vele voori tn het afgelopen winterse! geven en die het Alkma zoveel mogelijk op de gehouden van hetgeen schappen tot opvoering hel „Zomer in December" met diep ernstige problems zich af in het kleine hotel weduwe, die nog met ween gelukkige huwelijk denkt gasten in dit hotel zorgen voor nieuwe verrassingen verloop voltrekt zich na loog in vier taferelen en jonge weduwe staat zeer stelling van de schrijver Een jong echtpaar, dat enl heden moet overwinnen vrouw verlaten Edward zijn dochter Angela, die heeft over de scheiding va: een kolonel die veel voor de paardensport en wil opvoeden, een verleic «n een pracht van een vormen verder het hotelgi aan 't slot een vreugdevol gemoet gaat. Dit stuk, dat als blijspe tuaties brengt, heeft echt glans gekregen door 't Ruys' ensemble. De leid Hot onze grote voldoen eens duidelijk, welk een teur hij ook in het ern Men denke b.v. aan de dochter Angela en in de het laatste tafereel met zij heeft dit algemeen zeer Angela is een groot pers geworden van Henny On stekende prestatie leverd Hulsman als haar jonge Payne kreeg zij ook zei spel. De rol van de schriji gaf Gijsbert Tersteeg mo hij zeer vlot benutte en gen zal men het mooie ei Annie de Lange als de Elspeth hebben gezien, en Eric van Ingen (deze voor de vertaling gezorgd) aardig paar. Andrea Doml de verleidelijke vrouw goede opvatting in 't Wim van den Brink w. Ter gelegenheid van van H.M. de Koningin zijn ninklijke onderscheidingen waarbij ook stad- en streek? betrokken. Benoemd is o.a. tot ridder van de Nederlandse burgemeester van Alk Wendelaar, na zijn i burgemeester lid van mer en thans lid van der Staten-Generaal. Wat onze stadgenoten ere-medaille in goud, verbo Orde van Oranje Nassau de heer A. van Uden, bureau der Rijkspolitie een 37-jarige plichtgeti dienst achter de rug hee Dezelfde onderscheiding adjudïSit der Rijkspolitie kelen, die 33 jaar bij c functie is geweest en corps marechaussee nó overgegaan. De ere-medaille in aan de Orde van Oranje gekend aan de heer P De heer Kuiper beëindig den als procuratiehouder dienstverband bij het van de heren De Lange reeds op het kantoor van J. de Lange, daarna bi; taris mr. A. P. H. de gens bij diens zoon notai Lange en heeft dus een vervulling bij drie notar Een zelfde ondersche de heer C. R. Beek, bij het bankierskantoor De Moraaz, die daar jarig jubileum herdacht Van streekgenoten volgende onderscheidingen der in de Orde van benoemd de heer J. J. herend vennoot van d Gzn. Stoomzagerij, Sch handel te Oudkarspel, scheiding ontving de Kzn. te Zuid-Scharwc veilingleider van de Groentencentrale. De ere-medaille in aan de orde van Oran gekend aan de heer van de Oosterpolder Nieuwe Niedorp en Verwer te Limmen, de bloembollenkwekerij N.V. Deze medaille van de orde in zilver is toegeke J. L. Robert, werkzaal Nederlandse Fabriek zaamde levensmiddelen genstraaten en Co te Robert viert heden jubileum als bedrijfsl feestelijke gebeurtenis terug te komen. Eenzelfde ondersch slotte de heer S. A. van de r.k. kerk te

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2