Stad en Omgeving AGENDA Monument in De Hout aan gemeente overgedragen de Waren ook Alkmaarders bereid Het Koninginnefeest in stralende Mei-zon gevierd Nationale zwi Het Meifeest in Alkmaar MAANDAG 1 MEI 1950 Wat deden wij met onze vrijheid Vertrouwen in een hogere leiding In de Wilhelminalaan die helaas niet voor het hinderlijke autoverkeer was afgesloten verzamelde zich Za terdag een aantal genodigden en be langstellenden om de onthulling van een monument bij te wonen ter na gedachtenis van de voor het vaderland gevallen Alkmaarse burgers, welk mo nument aan het gemeentebestuur zou «romen overgedragen. reenter de plaats waar het voorlopige monumentje heeft gestaan, is een nieuw pad aangelegd, waar, in een door be planting omringd gazon, het beeld is geplaatst dat door de Belgische beeld houwster mevrouw Jeanne Kouwenaar- Bijio, is vervaardigd. Toen wij op deze plek stonden, die in de loop der jaren zoveel verandering heeft ondergaan, omdat zij voor Alk- maars bevolking geheiligde grond is geworden, kwam ons onwillekeurig een ander beeld voor ogen. Een grauwe, trieste regendag in November 1944. Korte, bitse commando's vanonder groene nat-glimmende helmen. Salvo's die even het monotoon geruis van de regen overstemden .Vijf van Neder lands beste zonen vielen op het door weekte herfstblad. De zware takken van hoge beukt bogen zich over hen. De schemering denkte hen toe met haar donkere sluier en de regen zong haar •entonige, droeve '"laagzang. MAAR NIET ALLEEN naar hen die op deze plaats vielen, gingen onze ge dachten. Mr. A. Schenkeveld, voorzit ter der Alkmaarse Vereniging van Oud-ilegale Werkers, bracht reeds in de aanvang van zijn rede tot uitdruk king dat het monument mede is opge richt tot herdenking van alle Alkmaar- ders die hun leven voor de vrijheid geofferd hadden. Daarna memoreerde spreker het verloop van de bezettings jaren. De nazificatie, de rechteloze in breuk door gedwongen tewerkstelling voor de vijand, de terreur en het ver zet waaraan het Nederlandse volk krachtig heeft deelgenomen en waarbij het immuum is gebleven voor de ver lokkingen van de N Vervolgens besprak hij het tweede quintet van jaren, de periode van 1945 tot 1950, die teleurstelling bracht aan de oud-illegale werkers en het Neder landse volk deed leven in een angst psychose door de vrees voor een nieu we oorlog met al zijn verschrikkingen. „Maar daar m 'en wij niet bij blij ven staan", aldus spreker. „Het ging om de vrijheid en het doel is bereikt. Deze levens zijn niet voor niets ge geven ook niet om de buitengewoon goede naam, die ons volk door het ver zet had bij de geallieerden. Angst ver zwakt en vermindert onze weerstand." Spreker herinnerde ten slotte aan wat wij uit deze oorlog hebben geleerd en aan het vertrouwen dat wij moeten stellen in een hogere leiding, wat zo duidelijk domineert in het Wilhelmus van Nassouwen. HIERNA NAM de heer A. de Waal, voorzitter van het Alkmaars Bevrij dingscomité, het woord, die er aan her innerde hoe dit comité het centrale punt was geworden van de in deze stad opgerichte buurtverenigingen. Men be greep dat men niet alleen feesten moest organiseren, maar ook leiding moest geven aan de herdenking van onze dierbare doden. Het comité besloot tel- kenjare de organisatie te verzorgen van de stille tocht op de avond van de 4e Mei en de ieder jaar terugkerende uiting van gedenken te richten naar de plek waar in November 1944 vijf goede vaderlanders zonder vorm van proces werden neergeschoten en waar te hunner nagedachtenis een voorlopig monument was opgericht. Het comité achtte het zich een plicht om als afsluitstuk van haar taak in Alkmaar een blijvend gedenkteken te doen verrijzen, ter nagedachtenis van onze burgers, die tijdens de bezetting waren geval'en. In samenwerking met de Vereniging van Oud-illegale Wer kers en met de steun van diverse or ganisaties, werd door een inzameling een bedrag verkregen dat een beschei den uitvoering van de plannen waar borgde. Spreker verzocht vervolgens me vrouw Van der Zeyden het monument dat gedekt was door de Nederlandse driekleur, te willen onthullen, waar aan deze voldeed. Zeer onder de indruk luisterden de aanwezigen daarbij naar het „Ecco quo modo moritur" dat door het mannen koor „Orpheus" werd gezongen. De heer De Waal bracht vervolgens dank aan de beeldhouwster voor het kunstwerk, waarvan wij nog kort ge leden een afbeelding gepubliceerd heb ben. Spreker merkte op dat men ge meend had het monument niet van namen te moeten voorzien, omdat men met deze rouwende vrouwemiguur uit drukking wilde geven aan de dankbare herinnering die wij allen bij ons dra gen Hij wees daarbij ook op de woor den van de dichter A Roland Holst, welke op het monument zijn aange bracht. De heer De Waal droeg ten slotte het gedenkteken aan de gemeei te over met de wens dat het de herinnering aan onze gevallenen levendig zal houden en een aansporing zal zijn tot het een drachtig verder dragen van het ideaal waarvoor zij hun leven hebben ge geven. ALS LAATSTE SPREKER nam de burgemeester. mr. dr H. J. Wytema, het woord, die namens het gemeente bestuur de zorg aanvaardde voor het ïonument. „In zijn rede heeft de heer Schenkeveld gesproken over teleurstel ling", aldus de burgemeester. „Ook ik zou willen wijzen op gevoelens van te kortkoming, omdat niet gedaah is wat men hoopte en niet tot stand gebracht is waarvoor men geleden heeft. Als er dan nog enige teleurstelling is over hetgeen niet verwezenlijkt werd, mo gen wij denken aan de woorden van Koningin Wilhelmina, kort vóór haar troonsafstand: „Eendrachtig te blijven en te streven naar hetgeen ons ver enigt." Zij die gevallen zijn werden gedre ven door de drang naar vrijheid en be zield door het verlangen naar een dracht. En van de brandende vragen waarvan wij ons rekenschap hebben te geven is: Wat hebben \jj met de ons geschonken vrijheid gedaan? Moge dit beeld niet alleen de nagedachtenis eren van hen die hun leven voor onze vrijheid hebben gegeven, maar ons er ook steeds aan herinneren, dat wij een opdracht hebben, zo groot dat wij die wellicht zelf niet kunnen vervullen en moeten doorgeven aan hen die na ons zullen komen." Het mannekoor „Orpheus" dat ge opend had met Valerius' „Bede voor het vaderland", besloot deze plechtig heid met het zingen van het aloude Wilhelmus, waarna door familieleden der gevallenen bloemen bij het monu ment werden neergelegd. Damclub DDD De uitslagen van de onderlinge wed strijden van Vrijdagavond zijn: le Klas: G. WoonijkH. de Jong 11; M. OudD. Peerdeman 20; D. Peerde- manN. Oud 02. 3e Klas: Hier heeft Bakkum nog 1 punt nodig om zich kampioen te noe men; er wordt in het 3e tiental 3 maal tegen elkaar gespeeld. De stand in de kopgroep is: 1. Bakkum 2643; 2. Balder 2433; 3. Wijn 2130; 4. Kromhout 1927. De uitslagen: BakkumKorn 11; BalderHuis in 't Veld 20; Huis in 't VeldVeen 02. Over 2 weken begint het kampioen schap van Alkmaar en omstreken in 3 klassen. LEZING UITGESTELD. De lezing, die de heer Sloof, adj. directeur van het Gew, Arb. bureau alhier, Donderdagavond zou houden over emigratie-mogelijkheden naar Australië, is uitgesteld tot Maandag 8 Mei op het arbeidsbureau. De lezing begint om half acht. MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: De inspecteur- generaal (tot 14 jaar o.g.); Victoria Theater, 8 uur: De heldhaftige storm loop (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Manon (18 jaar); A.B.T., 8 uur: Song of India (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: 1 Mei-bijeen komst Partij van de Arbeid. DINSDAG Bioscopen als Maandag. De heer Langenberg nam afscheid van de ambachtsschool Zaterdagmiddag vond in een zaal van de ambachtsschool het afscheid plaats van de heer P. Langeberg, leraar technisch tekenen, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Baron Van Tuyll van Serooskerken, die namens het schoolbestuur sprak, zeide dat de heer Langeberg zijn werk 40 jaar lang zeer consciëntieus en met toewijding had verricht. Hij kan terug zien op een zeer eervolle loopbaan. Het bestuur van de ambachtsschool is zeer erkentelijk voor het werk dat hij heeft gedaan. Spreker wenste de heer Lan geberg een rustige oude dag toe. Hierna sprak de directeur van de school, de heer Arnoldus, die de schei dende leraar een goed collega noemde en zeide hem zeer te zullen missen. Dg tekenleraar, de héér E. Harder, sprak in dezelfde zin en bood de heer Lange berg een stoffelijk aandenken aan in de vorm van een rooktafeltje annex lec tuurbak. De heer H. J. Reurslag voerde vervolgens het woord namens de bond van leraren en leraressen van het Nij verheidsonderwijs en bood een bloem stuk aan. Als vertegenwoordiger van het ge meentebestuur sprak tot t de heer D. van Barneveld. Hierna dankte de heer Langeberg voor de welgemeende woor den. Het werk, dat ik heb verricht, aldus spr., voelde ik als een plicht en ik deed het met liefde. Tot slot bood baron van Tuyll van Serooskerken de heer Langeberg uit naam van het schoolbestuur een bloem stuk aan. is het, dat Abee-parket de ideale vloer- bedekking is. Want zwart op wit kunnen wij bewijzen, dat 70% van onze vloeren verkocht wetden op aanbeveling van gebruikers ABEE heeft een parketvloer voor iedere beurs, Perplex reeds vanaf F 4.30 per m1 Houtpatket vanaf F 9.75 per mJ. Alle vloeren zijn verhuisbaar. MUTATIES RIJKSPOLITIE. De wachtmeesters der Rijkspolitie, A. Jagt van de groep en post Bergen en W. B. van Luit van de groep en post Enkhuizen worden per 1 Mei ver plaatst naar de parketgroep Alkmaar, terwijl op dezelfde datum de wacht meester der Rijkspolitie le klasse J Lammers van de verkeersgroep Alk maar eveneens naar de parketgroep Alkmaar wordt verplaatst. GEMEENTERAAD. Het ligt in de bedoeling van de bur gemeester een raadsvergadering te be leggen op Dinsdag 9 Mei des avonds te half negen. WW jL, g&nozst&ti iwtffiojcut ds fiuid Toen het Vaderland riep „Toen het vaderland riep, hebt u niet alleen aan deze roep gevolg ge geven, maar u met toewijding, ijver en plichtsbetrachting, kortom met alle eigenschappen, die de man sieren, aan deze taak gewijd." Deze woorden sprak burgemeester mr. dr. H. J. Wytema Zaterdagmiddag in de raadszaal tot een groep stadgenoten, die onderschei den was met het Oorlogsherinnerings- kruis of het Ereteken voor Orde en Vrede en in aanwezigheid van familie leden en belangstellenden uit handen van Alkmaars eerste burger de ver sierselen in ontvangst mocht nemen. „Beide categorieën hebben dit ge meen," aldus mr. Wytema, dat allen weliswaar onder verschillende om standigheden dezelfde plicht vervuld hebben. Het is het goed recht van het vaderland dit van zijn zonen te eisen. Uit de periode van '40'45 weten wij wat het betekent de vrijheid kwijt te zijn. Geen offer is te groot gebleken om ons volk die vrijheid te herschen- ken. Uit de tegenstand in de Meidagen van 1940 is een krachtig verzet ge boren. waardoor het Nederlandse volk de oorlog tjjdelijk kan verliezen, maar ongebroken ais overwinnaar uit de strijd is gekomen." Herinnerende aan de koude oorlog van het ogenblik, zag mr. Wytema de mogelijkheid onder het oog, dat allen, die thans onderscheiden zijn, opnieuw geroepen zullen worden. Het verleden heeft bewezen dat de be reidheid zelfs tot het grootste offer er geweest is en de toekomst zal be wijzen, dat die bereidheid nog aanwe zig is, want anders zou dit volk zijn vrijheid niet waard zijn. Spr. spoorde de onderscheiden personen aan zich op de geven voor de organisatie, die de voorbereidingen treft zo nodig het vaderland opnieuw te verdedigen. Vervolgens wendde de burgemeester zich tot degenen, die het Ereteken voor Orde en Vrede zouden ontvan gen. Als een soldaat zjjn plicht doet, aldus mr. Wytema, dan vraagt hij niet om onmiddellijk succes en zicht baar resultaat. Vaak blijft voor de soldaat en voor ons, die aan de kant staan de zin van de strijd verborgen De toekomst zal het hoe, waarom en waarvoor openbaren. Het Nederland se volk houdt niet van heldenverering en ik zou u dan ook willen verzoeken deze onderscheiding te beschouwen als een eenvoudig bewijs van dank en er kentelijkheid. Wij vragen geen hel den, zo besloot de burgemeester, maar vastberaden vaderlanders, voor wie het Nederiandschap een der hoog ste goederen is, die zij mogen verde digen. Hierna werden de volgende stadge noten onderscheiden: Ereteken voor Orde en Vrede: N. W. Booy ('46, '47 en '48), J. Busch ('46'47), J. J. Kuijper ('46, '47, '481, M. M. A. Oud ('46, '47, '48), H. de Vroome ('46, '47, '48), H. Wetterauw ('47), C. v. d. Weijde ('46, '47). L. A. Wetsteijn ('46, '47). OoKlogsherinneringskruis Mei 1940: P. de Dood, A. M. Haksteen, A. J. Has- sing, J. R. Hilbrands, K. de Jonge, C A. F. van Meene, M. J. Valentjjn, Th. J. van Vegten, C. P. M. Verhaart, J. Verhage, G. H. M. Weel, W. M. v. Wel', H. A. Wessels, L. Westland en L. H. Woerde. Onder de aanwezigen merkten wij op de wethouders G. v. Slingerland, mr. Leesberg, Bakker en Coerts, de gemeentesecretaris, mr. Veendorp, ver schillende raadsleden, alsmede verte genwoordigers van het Bevrtjdings- comité, Ver. van Oud-Illegalen, So ciale Dienst van het departement van Oorlog en Steun Wettig Gezag. Onder de leus: „Met een werkend Nederland in een verenigd Europa viert de moderne arbeidersbeweging vandaag het Meifeest. Hier ter stede hebben de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid en de Alkmaarse Bestuurdersbond een feest georgani seerd, dat hedenmorgen begon met een vergadering in de Muziektuin. Ds. J. Dikboom, Ned. Herv. predikant alhier, hield de Meirede, De Stem des Volks luisterde de bijeenkomst op met enige liederen. Ds. Dikboom heeft in zijn Meirede een pararellel getrokken tussen het leven van Mozes, de volksleider, en de socialistische beweging. In de eerste periode van Mozes' leven verkeerde het Joodse volk in slavernij. Mozes stelde een daad van machteloos verzet, waar na hij moést vluchten, Tijdens zijn zwerftocht door de woestijn werd hij ge roepen zijn volk te verlossen en het naar het land van belofte te leiden. Hij voel de zich onmachtig, maar wist, dat hij moest. Zo ging hij tot zijn volk, dat ging dromen van een tijd van geluk. De derde periode was er een van grote realiteit van bittere strijd en ontbe ringen, waarin het volk ging mopperen. Maar in Mozes' hart bleef de droom ongeschonden. Wij vieren hier nu op de eerste Mei dag ons feest. De periode van machte loosheid en slavernij is voorbij voor de arbeiders. Er is in ons hart een droom ontwaakt. Nu gaat het om de realiteit, om de daad. Er is al heel wat bereikt. Er zal echter nog een moeilijke tijd volgen. Op onze verdere reis naar het socialisme zullen ons drie dingen moe ten vergezellen: nuchterheid, realiteit en trouw, de herinnering aan hen, die ons zijn voorgegaan in de strijd en hun leven gaven en ten slotte de zekerheid, dat ons ook in de gebrokenheid van het compromis nooit de droom van het ideaal mag verlaten. Vanmiddag om twee uur begint óp de speelplaats van de Rochdaleschool aan de Troelstrakade een bonte middag, waarvan het programma wordt verzorgd door de AJC, de DSJV Nieuwe Koers en de jeugdgroepen van de vakorgani saties. -» In het Gulden Vlies wordt vanavond een vergadering gehouden, waarin de heer H. Ploeg, wethouder van Sociale Zaken te Utrecht, zal spreken. Mede werking verlenen de Stem des Volks, de muziekvereniging Excelsior en de voordrachtkunstenares mevr. Backer- Breed. Wij komen morgen uitvoeriger op een en ander terug. De P.T.T. op de Nationale Feestdag De post- en telegraafdienst zal in verband met de viering van de Nat. Feestdag op 5 Mei worden beperkt. Openstelling postdienst: als op Za terdag, behoudens dat des namiddags geen gelegenheid zal worden gegeven tot het afhalen van dagbladen en an dere stukken. Buslichting en bestelling: eveneens als op Zaterdag. Openstelling telegraafdienst van 8—13 uur. De jeugd heeft een groot aandeel in de festiviteiten Men had geen mooier dag kunnen treffen dan nu op 1 Mei door haar verjaardag op Zondag een dag ver schoven koningin Juliana's ver jaardag werd gevierd. De eerste Meier is geen mooier dag voor een feestviering denkbaar, het is de dag dat het voorjaar alle knoppen heeft laten openspringen, dat iedereen gevoelt, dat de tijd van kou en regen eindelijk achter ons ligt en wij de zomer tegemoet gaan. Het feestprogramma was vrij sober gehouden, maar vooral de jeugd zou vandaag toch een groot aandeel in het welslagen der festiviteiten krijgen. Al vroeg in de morgen hebben de klokken het .eest ingeluid en strooide de carillonist zijn vrolijke klanken over ons met vlaggen getjoide en door zon overgoten stadje. De Aubade. Vele tientallen opgetogen kinderen, leerlingen der zesde klasse van de lagere scholen, verzamelden zich om negen uur voor het rijkelijk met rood- wit-blauw, oranje en stadsvlaggen ver sierde stadhuis, waar de burgemeester en mevrouw Wytema de aubade in ont vangst namen. Het was een deinende, met oranjestrikken en -lintjes getooide kinderschare, die blij zong van de gou den zonne en de roem van ons Vorsten huis. Leden van het comité en het ge meentebestuur luisterden naar de frisse kinderzang, die werd geleid door de heer G. C. Pranger. Na „Merk toch hoe sterk" „O, Nederland, let op uw zaak", de canon Gouden Zonne en „Komt nu met zang", werd de aubade besloten met het zingen van de eerste twee cou pletten van het aloude Wilhelmus. Burgemeester Wytema dankte de kin deren voor de zanghulde. Hij ried hen aan de hele dag te gaan spelen en pret te maken, daar het ongetwijfeld de hartewens van de koningin zou zijn dat alle kinderen op deze mooie dag veel pleizier zouden hebben. De poppenkast. Om ongeveer kwart vóór tien van morgen begon de heer Jan Kalksma de rondgang met zijn poppenkast op het Oudorperdijkje. De daar verzamelde jeugd, geestelijk uitgedost met oranje linten en strikken, had de primeur van de avonturen die Jan Klaassen op deze prachtige voorjaarsmorgen beleefde. Later op de morgen werd een voor stelling gegeven in de Uitenbosch- straat en de Comansstraat. Vanmiddag wordt een bezoek gebracht aan de Ber gerhout, de Gerard Doustraat en de Pinksterbloemstraat. Om half vijf wordt op de Stenenbrug de laatste voorstelling gegeven. Jeugdwedstrijden. Een enthousiast jong volkje had zich vanmorgen meester gemaakt van het Sportpark. Onder een warm Oranje zonnetje vonden daar de jeugdwedstrij den plaats en al die Abe Lenstra's in de dop en die a.s. Fanny's hadden een grote schare supporters meegenomen. De tribune leek wel een reusachtige mierenhoop, die door honderden kin deren overal Voor werd gebruikt, be halve om op te zitten. De uitslagen van estafettes en voetbalwedstrijden zijn ons nog niet bekend. Eigenlijk is dat ook helemaal niet belangrijk. Veel voornamer is, dat al die jeugdige sport beoefenaars en hun supporters Volop van lucht, sport en zon hebben geno ten en een behoorlijke dosis gezondheid hebben opgedaan. De uitslag van da wedstrijden zullen we morgen publi ceren. Het verdere programma. Van 10 tot 12 worden er schoolwed- strijden op het Sportpark gehouden, van elf tot twaalf uur maakt de Post- harmonie een muzikale wandeling en om 1.15 uur vinden de finales school- voetbal op het Sportpark plaats. Met een wedstrijd in hardlopen wordt om half twee aangevangen, van 3 tot 5 uur volgt er een wandeltocht waaraan iedereen kan deelnemen, van half drie tot zes uur maken de vier muziekcorp sen een rondgang door onze stad en van half vijf tot half acht zal er een massale volkszang met volksdansen op het Canadapleih te beluisteren Zijn. De avond is aan de muziek gewijd. Om acht uur wordt er een concert in de Grote Kerk gegeven en om half acht zullen de feestelijkheden met een har monie-concert op het Hofplein worden besloten. Pirn, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland 60. Het ongeluk is geschied- De bewaker die Pom een draai om de oren wilde geven, miste en viel voor over in de vijver. Ontzet blijven de drie hondjes staan Dat hadden ze niet bedoeld Ze begrijpen wel niet, waar om de bewaker zo boos op hen is. maar ze vinden het toch heel akelig voor hem, dat hij in dr vijver is ge vallen. Een grote zuil water schiet omhoog en even later verschijnt het woedende hoofd van de bewaker. „Dal is helemaal het toppunt", briest hij „Nu rol ik door jullie schuld ook nog in het water„Nee meneer, het is geen water, proeft U maar, het is li monade", roept Pim. „Er heerlijk dat het smaakt" Hi.i likt zijn Lippen af bij de herinnering. „Ja, dai moeten jullie mij nodig vertellen" roept de bewa ker weer „Ik was er toch zeker bij. toen die vijver gevuld werd". Tege lijkertijd stapt hij uit de vijver Maai Pim, Pam en Pom wachten niet op hem Ze begrijpen, dat het tijd voo hen is om de benen te nemen. Danza's Operette-parade De amateurs operette-vereniging „Danza" gaf een avond in 't Gulden Vlies, onder de niet door bescheiden heid uitblinkende titel „Solistenparade". Men was waarschijnlijk niet vinding rijk genoeg een andere benaming te vinden. Ten slotte is het niet zo erg en wel eens leuk om te doen alsof het helemaal echt is. De werkelijkheid bleef natuurlijk binnen het kader van het dilettantisme. Die „parade" bestond uit niet minder dan ongeveer vier en twintig nummers, gekozen uit diverse operettes. Het programma vermeldde geen enkele naam van een componist, maar alleen de titel en wie het aan gekondigde stuk zou zingen. Gré Groot-Besse en Tom de Munk bleken de sterkste in de parade te zijn en hebben recht op waardering van veel vocaal ges.aagde momenten. De overi ge „solisten" waren over het algemeen zeer verdienstelijk. Het „Danzakoor" zong o.m. „Rosen aus dèm Süden" van Strauss en deed dit zuiver en met vi taliteit, Joh. Gerritsen begleidde goed. De balletgroep van Anne Marie Kühne en ook haar solodans hadden veel bij val. Het orkest bestaande uit twee vio len, piano, cello en trommel, af en toe grote trom, speelde met enthousiasme enkele operettefragmenten en begelei dingen. Henk Borst fungeerde als conféran- cier. Er viel veel in zijn optreden te waarderen, maar jammer was dat hij met zijn z.g. Westfriese schets beneden het peil van het beschaafde podium bleef. De in behoorlijk aantal opgekomen bezoekers toonden zich zeer enthousiast en na ieder nummer werd het applaus door tromgeroffel ondersteund. We kunnen ons voorstellen dat de artistiek voelende luisteraar, met gemengde ge voelens naar huis is gegaan. In feite was deze avond een demonstratie van amateurs die de kunst zo goed mogelijk trachten te dienen, al was het dan met wisselend geluk. De recencent stelde zich de vraag: zou het niet beter zijn zich uitsluitend tot de operette-uitvoe ringen te beperken en muzikale zij paden niet te bewandelen? Ms. Gaat het kadaster van Hoorn naar Alkmaar? Men is voornemens het hypotheek kantoor en de landmeetkundige dienst uit Hoorn naar het kadaster van Alk maar te verplaatsen. In Hoorn voelt men dit als een groot ongemak. Omdat het personeel bij de concen tratie in zijn geheel naar Alkmaar zou overgaan bestaat naar men zegt - de bezuiniging alleen in het salaris voor de hypotheekbewaarder. De notarissen in Hoorn en uit ie omtrek hebben een grote actie op touw gezet en de waterschappen zullen niet achterblijven. Ook het gemeentebestuur zal'de nodige stappen doen. Zuster Lanting vertrekt trouwe dienst Na twee en twintig jaar trouwe dienst gaat zuster G. Lanting morgen het Centraal Ziekenhuis met pensioen ver laten. Zij kwam op 23-jarige leeftijd in Januari 1829 als verpleegster in het ziekenhuis en werd na het behalen van haar diploma in 1932 tot nacht- hoofd benoemd. Dat is zij sindsdien gebleven. Al die jaren heeft zij zich in dienst gesteld van de lijdende mens heid, zich zelf in de lange nachten wegcijferend om de patiënten met al le mogelijke zorg te omringen. Maar morgen is zij het middelpunt der belangstelling, 's Morgens vindt het afscheid plaats van het personeel, de regenten en doktoren en 's middags van drie tot vijf uur worden de oud patiënten en collega's in de gelegen heid gesteld persoonlijk van zuster Lanting afscheid te nemen. Na het drukke ziekenhuisleven zal de rust voor zuster Lanting vreemd zijn. Dat het een verdiende rust is, daarover zal men het allen eens zijn. jubilaris na 40 dienstjaren Koninklijk onderscheiden Zaterdagmorgen werd de heer J. L. Robert, fabricage-chef en personeel-chef bij de Firma Hoogenstraaten, ter gele genheid van zijn ruim 40-jarige werk kring bij deze firma Koninklijk onder scheiden. Voor deze gelegenheid was het gehele personeel in de recreatiezaal bijeengekomen. De heer W. Voort- huijsen, die de Mij van Handel en NJjf verheid vertegenwoordigde, sprak veel waardering over het werk van der heer Robert. Ik heb altijd de geest van de Fransen bewonderd en in mijn heer Robert vond ik die geest terug. Daarom trok hij me zo aan, aldus de heer Voorthuijsen. Nu valt mij de eer te beurt U uit naam van de Mij van Handel en Nijverheid de hoogste on derscheiding uit te reiken, namelijk da gouden ere-medaille. Onder deze woor den spelde hij hem het ere-teken op de borst. Burgemeester Wytema voegde aan de woorden van de heer Voort huijsen zijn hartelijke gelukwensen toe en zeide hier met een speciale taak te zijn gekomen. Ik kan de heer Robert mededelen, aldus spr. dat het de Ko ningin heeft behaagd, U de hoogste burger-onderscheiding, die een Neder lander kan ontvangen uit te reiken, na melijk de ere-medaille in zilver in da orde van Oranje-Nassau. De heer A. F. K. M. Keiler, directeur van de Firma Hoogenstraten, prees de heer Robert om zijn vakmanschap en kon hem de verheugende mededeling doen, dat de eerste soep, samengesteld door de heer Robert, zijn naam zou mogen dragen. Hij overhandigde hem hierna een ge schenk van de directie. De president- commissaris, de heer L. D. Driessen sprak namens de aandeelhouders een kort woord tot de jubilaris en overhan digde hem een enveloppe met inhoud. Tot slot sprak nog de heer J. van Da len namens het personeel. Hij had zijn toespraak geheel op rijm. De jubilaris werd namens het personeel een mooi» kamerlamp aangeboden. Het kantoor personeel schonk hem een leren acte- tas. Hierna dankte de jubilaris1 achter eenvolgens de sprekers voor hun har telijke en welgemeende woorden. Onderscheiding Onze plaatsgenoot de heer J. W. Dirks Jr. Varnebroek 23 alhier is be giftigd met de bronzen ere-medaille met de Zwaarden. GESLAAGD Bij de Chr. Kleuterschool te Alkmaar slaagden te Leiden de leerkrachten B. den Hartigh voor de hoofdacte en C. A»ma voor de hulpacte-practijk. BOKKEBRUG GESLOTEN. Dinsdag 2 Mei zal de Bokkebrug voor alle verkeer zijn gesloten. Uitstekende tijd De feestelijk versierde de Overdekte was Zater heel uitverkocht. Iedere ter in de zwemzaal en op gebruikt om banken en st( sen en nog was men ge enkele toeschouwers teru Dat was jammer voor enthousiasten die hun telei onder stoelen of banken s De wedstrijden zijn uit slaagd en over het algem tijden vrij behoorlijk. Voi het echter een teleurstelli tje Wielema niet op de 1( slag startte. Zij wilde zi sparen voor de 400 mete De spannendste race v was het duel op de 100 met heren tussen Tjebbes en komen gelijk doken de bei water en zij aan zij trok banen naast elkaar voort. I* keerpunt liep onze stadge maar spoedig kwam Tjeb zetten en bij het derde ke verschil nog maar zeer gei prachtige eindspurt trokke mers op de finish aan en tikten zij aan in de ultst van 1 min. en 4/10 sec. zijn tot nog toe in Ned sporadisch gemaakt en da kunnen wijzen dat wij bir eens zullen meemaken dal binnen de minuut gaan zvi 200 meter schoolslag her gemakkelijke overwinning Robbenzwemmer Kelder, tijd van 2 min. 44 sec. gi ruime voorsprong op A. de en C. Wiering, die precies ten nodig had met zijn door de finish. Nu Geertje Wielema op rugslag niet startte was hs maakte zaak dat Diny va: eerste zou aantikken. Zij van 1.18,6 voor zich afdr naaste concurrente, A. v. bijna vier seconden meer de Groot zwom in drie mi meter schoolslag waarmede daille, beschikbaar gesteld Alkmaarse Courant, in de te. Op de 400 meter borstc toonde Geertje Wielema I Jaarverslag woningb „Rochdale" Verschenen is het 30e jaa woningbouwvereniging „Rochc dat over het jaar 1949. De secretaris betoogt hierin het verslagjaar niet is moge tot de voorgenomen bouw va gen in de polder Overdie- en over te gaan, ondanks de vèrl keuring van de plannen door De bedrage, die het Rijk tatietekorten van woning geeft, móét zo hoog steldi dat deze op de duur eieren zal zijn. Er zullen dei andere mogelijkheden dienen omgezien. Eén daarvan is d€ woningen volgens het plaii- stichtingskosten van woningen plan gebouwd zullen de 700 schrijden. Op dit type wonin exploitatie-bijdrage van 10( worden verleend. Een delegatie heeft te Bi woningen bezichtigd, doch brengen van dit jaarverslag niet mogelijk tót een uitet clusie te komen of het gew hier ter stede dergelijke doen verrijzen. Rekening dient er mee te houden, dat de hoge grondpri tekort aan cultuurgronden oor tot hoogbouw zal moeten gegaan en woningen met 2 elkaar liggende woonlagen gebouwd. De uiteindelijke samenstellii bestuur en het personeel der onderging geen wijziging. Het ledenaantal vermeerdert en bedraagt thans 593. Het verslag memoreert vooi standkoming van het z.g. stelsêl bij toewijzing van woningen der vereniging, wai aan leden worden toegewezen rige gedeelte aan urgentiege voorkeur ook die van leden. De vereniging exploiteert waaraan in het Verslagjaar onderhoud werd uitgevoerd. Het verslag besluit met ring, dat in samenwerking meentebestuur alles zal worden te trachten de woningvoorraat groten. De balans wijst een eindbedr 1-708.003.84, de exploitatierel< 4 complexen van 109.418.07. Ruzie om een croc Zaterdagavond omstreeks werd de politie gealarmeerd vechtparij in de hall van tiek in de Houttil. Toen zij arriveerde, vluchten twee de richting van de Stenenbru den echter worden «angehou na zij werden overgebracht Bureau van Politie. Het is gebleken dat de toen de twee mannen een quetjes ter leen hadden de chef van de bakkerij, *e weigerde. Even later kr klanten verschil van menii vrouw. Zij gingen zo te k chef-bakker het veiliger vrouw in de bakkerij te hij de deur kon sluiten kt een van de croquetteniicfhe stomp en een trap. Hij verde met een stok, waarna hij er zich in de bakkerij tefug en de deur te sluiten. Er- mannen had zich echter maakt van de stok en tot van de politie hield hij met hiermede op de rui! automatiek te slaan. ALKMAAR, 1 Mei. Veemarkt. 40 vette 1025, 192 nuchtere kalvt 2550, 179 varkens 1.54

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2