PRAATJES P.O.A. n Stad en Omgeving Kruideniersbedii Het Koninginnefeest op enthousiaste wijze voortgezet AGENDA Onderlinge wedstrijden van Halter-adspiranten JANBLOKLAN Aan muziek en zang heeft het niet ontbroken De jeugd leefde zich uit in schoolwedstrijden Daar gaat ie weer Pim, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland Het Meifeest slaagde uitstekend Directeur Boon neemt afscheid van de NACO Een nieuwe industrie in de Korenbeurs? Payglop MOFFELEIS DINSDAG 3 MSI 1950 Men kan niet zeggen, dat de organi satoren van het feest op Koninginne- verjaardag niet voor de nodige varia tie hadden gezorgd. Wij hebben in ons vorig nummer reeds melding gemaakt van alles wat zich in de morgenuren afspeelde waarbij de poppenkastver- tonlngen iets nieuws waren in de pro gramma's zoals die gewoonlijk bij de feestvieringen in onze stad zijn samen gesteld en deze op verrassende wijze aanvulde. Deze „toneelvoorstellingen voor 4e jeugd" zijn blijkbaar in alle stads delen waar zü gegeven werden ten zeerste gewaardeerd. Trouwens, de jeugd kon gister vol op actief aan de feestviering deelne men. Het Sportpark was het terrein waar de schoolwedstrijden werden ge houden en men kan zich wel voorstel len hoe de jeugdige sportminnaars zich geweerd hebben om hun school een eervolle plaats in de rij der overwin naars te bezorgen. Dat onze muziekcorpsen een drukkg dag hadden laat zich begrijpen. Een woord van hulde en dank is hier ze ker op zijn plaats voor de Alkmaarse corpsen, die op dergelijke feestdagen onvermoeid blazen en trommelen, die een onmisbare factor zijn om luister bij te zetten bij allerlei feestelijkheden en die op hun rondgangen de gehele stad van hun muzikale prestaties laten ge nieten. Ook de carillonist, die talrijke trappen moet betreden voor hij bij zijn instrument kan komen, heeft zich niet onbetuigd gelaten. De carillon klanken. die in de zonnige lucht over onze stad buitelden hebben alle Alk- maarders het gevoel gegeven, dat er feest was en dat iedereen zich daar over van harte verheugde. De schoolwedstrijden. De schoolwedstrijden hebben giste ren de nodige spanning gebracht en als het een enkele maal voorkwam dat een finalist aanmerkelijk sterker was. dan nog verzette de verliezer zich met alle kracht tegen een welhaast on vermijdelijke nederlaag. Zo ging net voetbalelftal van het Gymnasium kans loos tegen Lyceum ten onder. Het werd zelfs 60. maar de Gymnasias ten hebben de gehele wedstrijd door genoogd de nederlaag zo klein moge lijk te houden. De uitslagen zijn: Zaterdag. VGLO 2—L.S. Egmond 03, AmbachtsschoolULO Bergen 2 41, LindenschoolNic. Beetsschool 42. VGLO 1Ambachtsschool 6 12. Maandag (Finales): Lindenschool St. Adelbertusschool 12. Lindenschool 2Wilhelminaschool 03, Lyceum 1 Gymnasium 1 60, ULO Alkmaar Ambachtsavondschool 20, HBS 5 UT .O Bergen 1—2. Handbal: Meisjesschool Bergen 2 ULO Heiloo 2 42, Kweekschool Meisjesschool Bergen 1 26. Estafetteloop meisjes 1. o.. 7 klassi- ge scholen: 1 Wilhelminaschool 32 sec., 2 Centraal leerjaar 33 4 sec., 6 klassige scholen: 1 Lindenschool 32.4 sec., 2 Rochdaleschool 33 sec. De stadsloop. De stadsloop over 2 kilometer werd door Tromp van Olympus in de goede tijd van 14 min. 24 sec. gewonnen. 2 Hoogsehagen, Doves, 3 Fransen, Olympus, 4 J. vd Kamer, Olympus, 5 Joop van de Kamer, Olympus en 6 F. Dekker, AVA. De niet KNAU-leden liepen in een aparte klasse. H. Kuiper van Jong Holland liep in de verrassend goede tijd van 14 min. 52 sec. en M. vd Sluis van Alkmaar had slechts 2 sec. meer nodig met welke prestaties deze niet- KNAU-leden verschillende getrainde athleten achter zich lieten. De wandeltocht. Aan de wandelwedstrijd nam slechts een dertigtal wandelaars deel. De prijswinnaars van deze ongeveer kilometer „lange" tocht waren: 1 S Kluis, 2 K Klitsie, 3 C. G Wehmers, 4 N. Fenijn 5 N. Klitsie, 6 H. Alles. Muziek in de stad De korpsen „Excelsior", „Posthar- monie", „Soli Deo Gloria" en „Sint Caecilia" maakten een rondgang door de stad en vonden overal de Alkmaar- ders en de zeer vele bezoekers uit bui tengemeenten aan beide zijden van de weg geschaard om van hun vrolijke marsen te kunnen genieten. Volkszang en volksdansen Om half vijf verzamelden zich de le den van alle Alkmaarse zangverenigin gen voor massale volkszang op het Ca nadaplein. Hier zwaaide de heer Joh. Kuiper de staf over vijfhonderd geor ganiseerde zangers en het publiek, dat zich rond hen geschaard had. Na een enigszins schuchter begin ontwikkel den de vocalisten een wat krachtiger stemgeluid en klonken bekende en minder bekende vaderlandse liederen over Canadaplein en Paardenmarkt. E" werden door padvinders honderden folders verspreid waarop de te zingen liederen gedrukt waren, zodat ieder, die daartoe lust had, kon meedoen. Omstreeks vijf uur maakten de zan gers van de heer Kuiper plaats voor de dansers van mevrouw Pranger. Acht paren, gekleed in fraaie Westfriese coetuums, demonstreerden op het po dium enige volksdansen, die aller be wondering hadden. De heren waren ge kleed in het zwart en droegen een hoge hoed. De kleding van de dames was heel wat fleuriger. Zij droegen de tra ditionele kap, een gebloemde jurk en een wit schort. Met begeleiding van accordeon en piano werden o.m. de Polka-mazurka, de Slaapmuts en een fantasie getoond. Dit afwisselend optreden van zan gers en dansers voldeed zeer goed, het geen bleek uit het hartelijk applaus, dat het op het Canadaplein samenge stroomde publiek de volgelingen van mevrouw Pranger en de heer Kuiper gebracht heeft. Het kerk-concert Over het kerk-concert schrijft onze muziekrecencent M.S. ons het volgende. Precies geteld waren er honderdzes entwintig luisteraars in de Grote Kerk, om het concert dat door het Amster dams Vocaal Kwartet en de organist Simon Jansen werd gegeven ter gele genheid van de verjaardag van Konin gin Juliana, te gaan horen. Wie had verwacht dat er juist deze dag voor een uitstekend concert 'n minimale in- terese zou zijn:' Degenen echter, die er waren, en daarmede in hun persoon lijke feestviering stijl brachten, zullen met dankbare herinnering het kerkge bouw hebben verlaten. Een niet al te lang maar zeer kunstzinnig samenge steld programma kwam op uitstekende wijze tot uitvoering. Daar was de gran dioze inzet van de organist met Prelu dium en fuga in G. gr. t. van J. S. Bach. Toen liet zich het Amsterdams Vocaal Kwartet gevormd door Fanny Wegerif- v. d. Garde (sopraan), Paula Lindberg (alt), Reinhard v. Randwijk (tenor) en Henk Kroes (bas), in een drietal kleine werken horen. De stemming in Cantate Domino van Schütz liet wel iets te wensen over, maar „O bone Jesu" van Ingegneri, en „Jesu, dein Seel" van M. Franck klonken voortreffelijk. Hierin toonde het kwartet zich een uitstekend ensemble. Hierna speelde Simon Jansen een drietal orgelwerken. Zijn smaakvolle registerkeuze wijst er op dat Jansen niet alleen een zéér bekwaam organist is, maar bovendien een musicus met zeer artistieke inzichten. Dit werd ons vooral duidelijk in de prachtig ge speelde „Suite Gothique" van Boëll- mann en „Air en Gigue" van J. Loeillet. Voorts zong het Vocaal Kwartet met begeleiding van orgel twee liederen van Valerius „Wilt heden nu treden" en „Komt nu met zang". Tot besluit hoorden we nog eens het kerk-orgel in „Oud Nederlandse klan ken" van Leo Mens. Dat voor dit con cert dat toch ook in het algemene feest programma was opgenomen, zo'n gerin ge interesse bestond, viel te betreuren. M. S. Harmonie-concert in de open lucht. De feestelijkheden zijn besloten met een harmonie-concert op het Hofplein, waarvoor grote belangstelling bleek te bestaan. Hieraan is medegewerkt door „Soli Deo Gloria", de Post Harmonie de R.K. Harmonie „St. Caecilia" en de Harmonie „Excelsior". Er werd zeer goed gespeeld en de corpsen hadden volop gelegenheid te tonen, dat zij zich niet alleei. in het spelen van marsen gespecialiseerd hebben, maar dat ook ernstiger werk ten gehore kan worden gebracht. De Harmonie „Excelsior" heeft dit concert met eensTaptoe be sloten, wat een alleszins gfflukkig ein de van de feestelijkheden was, die dit jaar wel bijzonder geslaagd mogen heten. GUNNINGEN VAN AANBESTEDING B. en W. van Heiloo hebben het leveren en leggen van 1300 m. riolering in het gem. grondbezit van Heiloo opgedragen aan de £a. H. Posch en Zonen aldaar voor f 22.625,—. B. en W. van Egmond aan Zee hebben het afgraven van drie terreinen en het aan leggen van tegel- en klinkerverharding langs de Boulevard opgedragen aan de fa. Gebr. Keevel te Amsterdam voor f 113.631,—. De bouw van een 4-klassige openbare lagere school te Sint Pancras is gegund aart de aannemer Jac. Klaasje voor f 43.739 (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) dinsdag Harmonie Theater, 8 uur: De inspecteur- generaal (tot 14 jaar o.g.); Victoria Theater, 8 uur: De heldhaftige storm loop (14 jaar); Cinema Amerlcain, 8 uur: Manon (18 jaar); A.B.T., 8 uur: Song of India (14 jaar). WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag. Aanvang der voorstellingen om 2.30 en 8 uur. (ABT alleen 8 uur). Gulden Vlies, 8 uur: Feestavond Christelijke Oranje-vereniging. Hotel Central, 8 uur: Openbare psy chometrische avond door „Harmonia". BENOEMD IN EXAMEN-COMMISSIE De heer Jf. Lammes, hoofd van de Nic. Beetsschool te Alkmaar, is benoemd in de commissie tot het afnemen van Staatsexamens voor onderwijzers. Hef- programma van Bevrijdingsdag Voor Bevrijdingsdag, Vrijdag 5 Mei a.s. zijn feestelijkheden georganiseerd, die er in hoofdlijnen aldus uitzien: 's Middags om 3 uur aankomst aan het station van de artisten van het Jeugdcircus, die met muziek van de „Postharmonie" naar de Paardenmarkt zullen gaan, waar zij tot 5 uur 'n open luchtvoorstelling zullen geven. 's Avonds van 7 tot 9 uur op de Paardenmarkt een groot Volksdans feest, met medewerking van Volksdans groepen uit Alkmaar en omgeving. Het programma bestaat voor het grootste deel uit Engelse contra-dansen. Deel nemerskaarten 25 cent nog verkrijg baar bij J. Warmer, Ritsevoort 8. 's Avonds om 8.45 uur lampionoptocht voor de leden van Jeugdverenigingen enz. tot ongeveer 12 jaar. Deelname is vrij voor elke jeugdvereniging en voor iedere schoo1 Verzamelen om 8.30 uur op het Canadaplein. Verdere inlichtin gen bij de heer C. Blom, Paternoster straat 5. Ten slotte wordt om 9 uur, na afloop van het Volksdansfeest door de oudere leden van de Jeugdorganisaties een fak keloptocht gehouden, die zal eindigen op 't Bolwerk tegenover het Gerechts gebouw, waar een groot vuur zal wor den ontstoken. Het feest zal eindigen met het zingen van enkele liederen en het Wilhelmus worden besloten. Opga ven en inlichtingen bij de heer S. Tump, Uitenboschstraat 56, Nadere gegevens «ver de routes en de détails van het programma volgen nog. Treinen op dubbel spoor Van Gisteren af rijden de treinen ook tussen Alkmaar en Heiloo weer op dubbel spoor. Zoals men weet was dit het enige deel van het traject waarop na de oorlog nog steeds over enkel spoor moest worden gereden. Nu de vorsten niet meer strengen En de dagen lekke, lengen, Zullen de bedrijfselftallen, In en buiten onze wallen, Zij het nog wat stijf van leden De terreinen weer betreden, Om elkander te weerstaan En zo moog'lijk te verslaan. Mensen met diverse gaven, Lassers, wassers, typografen, Worst-artisten, journalisten, Krentenbollenspecialisten, Kruideniers en melkverkopers, Ijzervreters, fondsgeldlopers, Automakers en berijders, Pennenlikkers, brandbestrijders, Gas- en lichtbedrijvelingen. Reiniging en and're „ingen", Kortom: al wat leeft en werkt Treedt weer in het voetbalperk. Ja we kunnen nu weer smullen Van de kelen en de sullen, Die de palen laten kraken, Of alleen de lucht maar raken, Doch één doel voor ogen stellen, Heerlijk langs de lijn te snellen Na de dagelijkse taak Voor patroon of eigen zaak. HEDENAVOND, 't mag bekend zijn, Zullen zij dan weer present zijn Bij het eerste fluitsignaal. Gaat dat zien lui, allemaal!!! JABSON Pronk en Evers van rechtsvervolging ontslagen Hedenmorgen heeft de Alkmaarse Rechtbank uitspraak gedaan in de zaak tegen de wielrenners Theo Pronk en Piet Evers, die in October 1949 op de Helderseweg ter hoogte van de NACO-garage in botsing kwamen met een bestelauto van de P. T. T„ die het rijwielpad kruiste. De rechter ontsloeg beide wielren ners van rechtsvervolging. Veertien dagen geleden had de Officier van Justitie tegen Pronk en Evers zes gulden boete of drie dagen hechtenis geëist. Burgerschapsdag Het gemeentebestuur van Alkmaar nodigt uit tot een bijeenkomst van ingezetenen, die in 1950 het kiesrecht hebben verkregen. De bijeenkomst wordt gehouden op Vrijdagavond 5 Mei te half negen in de aula van het rjurmellius-gymnasium. In deze bijeenkomst zullen de bur gemeester en enkele andere sprekers de betekenis van het onlangs verwor ven staatsburgerschap toelichten. Het was Zaterdagmiddag en Zondag „ei- vol" in het gymnastieklokaal aan de School st! aat. De Halter hield de jaarlijkse wedstrijd \oor adspirant jongens en meisjes en de deel name was bijzonder groot. Geestdriftig en spor tief is er gestreden. We zagen een beker houder, van net één meter groot, onttronen met 0.4 punt! Wel keek hij even verdrietig. Hij was de eerste die de nieuwe bekerhouder kwam feliciteren. De uitslagen met de prijswinnaars zijn: Meisjes 6—7 jaar: le graad: E. Rempt 29.5 punt, medaille; T. Prins 28.3 pnt, diploma; L. Reek 27.6 punt, diploma. 2e graad: Th. de Jong 29.6 punt, medaille; B. Blom 29.3 punt, diploma; E. Pitana 28.9 punt, di- p'oma. 3e graad: R. Korbaat 29.5 punt, medaille; Gr. Rol 28.3 punt, diploma; N. Visser 28.2 punt, diploma;. 4e graad: E. Schot 30.3 punt, medaille; B. Kranenburg 28.7 punt, diploma; I. van Berkum 28.6 punt, di ploma. Meisjes 7-8 jaar: le graad: R. Karseboom 29.8 punt, medaille; T. Houtkoper 29 punten, diploma; J. Mojet 28.6 punt, diploma. 2e graad: R. Visser 28 pnt, medaille; A. Stein- voort 27.6 punt, diploma; A. Bot 27.5 punt, diploma. 3e graad: A. Schoonhoven 29.5 punt, medaille; X. Moermond, 28.1 punt, di ploma; T. Sietsma 27.7 punt, diploma. 4e graad: P. v. d. Woude 29 pnt, medaille; J. Jellema 28.7 punt, diploma; M. Frankort 28.1 punt, diploma. Meisjes 8—9 jaar: le graad: I. Verdoes 33.1 punt, medaille; M. Koster 32.5 punt, di ploma; Th. Schuurman 31.6 punt, diploma. 2e graad: T. Pover 29.7 punt, medaille; N. Schotten 29.6 punt, diploma; R. Albertein 29.1 punt, diploma. 3e graad: L. Blom 28.5 punt, medaille; Th. Spijker 28 pnt, diploma; T. Houbaar 27.9 punt, diploma. 4e graad: T. Kooy 27.2 punt, medaille; A. Kooy 26.7 punt, diploma; E. Krab, 25.5 punt, diploma. 61. Pim, Pam en Pom hebben de „Het beste is maar dat ik zo gauw mo- benen genomen. Ze begrijpen wel dat gelijk naar mijn kantoortje ga om me de bewaker vreselijk kwaad is en dat te verkleden en dan iemand op te bel- het beter is om bem een eind uit de len, die de schade herstellen kan". En buurt te blijven. De bewaker zoekt even later staat hij dan ook aan de nog wel even naar de drie deugnieten, telefoon. „Met bakker Roomhoorn?' ..„Oh ben jij hetzelf Eek? Ja je moet Er is zodra hij uit de vijver is geklommen. maarhij is tè nat en tè rillerig onmiddellijk hierheen komen. om lang te blijven staan. „Ik vind ze iets ernstigs gebeurd! Een toch niet", mompelt hij in zichzelf schade." Meisjes 9—10 jaar: le graad: E. Burkunk 30.4 punt, medaille; C. Visser 29.9 punt, di ploma; F. Juckens, 28.2 punt, diploma. 2e graad: T. Burkunk 30.5 punt, medaille; G. Briifkman 29.1 punt, diploma; B. Poeze 29.1 punt, diploma; H. Sombroek 29 pnt, diploma. 3e graad: H. de Grand 27.5 punt, medaille; N. Heinis 27.3 punt, diploma; G. v. d. Zei 27.1 punt, diploma. 4e graad: A. Groot 27.2 punt, medaille; T. Mienes 26.4 punt, diploma; L. Boode 26.3 punt, diploma. Meisjes 10-12 jaar: le graad: M. Steiger 30.7 punt, medaille; F. Dekker 30.5 punt, diploma; T. Rol 30.3 punt, diploma; T. van Twuyver, 30.3 punt, diploma. 2e graad: C. Schilder 28.6 punt, medaille; A. Stoop 28.1 punt, diploma; R. Huting, 26.6 punt, diploma. 3e graad: H. Vossenaar 27.1 punt, medaille; N. Vasbinder 26.7 punt, diploma; J. v. d. Meer 26.5 punt, diploma. Meisjes 12—16 jaar: le graad: L. Schuurs- ma 47.7 punt, medaille; J. Rol 46.7 punt, diploma; N. Joosten 44.7 punt, diploma. 2e graad: M. van Ginkel 51.2 punt, medaille en beker; T. Engel 45.2 punt, diploma; A. Fraay 40.3 punt, diploma. 3e graad: E. v. d. Berg 46.2 punt, medaille; G. Molenaar 45.5 punt, diploma; J. IJff 45.3 punt, diploma. Meisjes 8—10 jaar: le graad: L. Schoorl 30.4 punt, medaille; G. Schermer 29.5 punt, diploma; L. Moeijes 28.5 punt, diploma. 2e graad: A. Kramer 29.4 punt, medaille; N. Hielde 28.2 punt, diploma; H. van Rooy 27.8 punt, diploma. 3e graad: L. van* Halem 31.1 punt, medaille; T. de Lugt 30.7 punt, diploma; H. van Drunen 30.6 punt, diploma. 4e graad: T. Vermeulen 29.1 punt, medaille; C. Schmidt 27.9 punt, diploma; A. Dagelet 27.6 punt, diploma. Meisjes 12—14 jaar: le graad: B. de Vries 28.8 punt, medaille; W. Hogenbirk 28.4 punt, diploma; A. Wassenaar 28.2 punt, diploma. 2e graad: E. Wijker 28.1 punt, medaille; F. v. d. Laan 27.9 punt, diploma; A. de Boer 27.4 punt, diploma. 3e graad: L. Lagas 33.7 punt, medaille; I. Post 32.6 punt, di ploma; N. Janssen 29.7 punt, diploma. Jongens 6-8 jaar: le graad: J. Hos 27.5 punt, medaille; J. Sterk 26.7 punt, diploma; L. Eilenman 25 pnt, diploma. 2e graad: K. de Haan 29.7 punt, medaille; F. joosten 29.5 punt, diploma; W. Post 29.5 punt, di ploma; J. van Drunen 28.6 punt, diploma. 3e graad: S. Timmerman 30.4 punt. medaille; H. Schuurman 30.1 punt, diploma; H. Malta 29.9 punt, diploma. 4e graad: J. Boersen 30.3 punt, medaille; J. in 't Veld, 30.1 punt, diploma. J. Hoenselaar 28.2 punt, diploma. Jongens 8-12 jaar: le graad: L. Wit 31.1 punt, medaille; H. Koorn 29.5 punt, diploma; F. Weder 29.1 punt, diploma. 2e graad: K. Rol 31.1 punt, medaille; P. Kiel 29.2 punt, diploma; A. Groet 29.1 punt, diploma. 3e graad: E. Ruder 30.6 punt, medaile; D. Po ver 27.6 punt, diploma; N. Badenhuizen 27.6 punt, diploma; Em. Ruder 27.1 pnt, diploma; J v. d. Berg 27.1 punt. diploma. 4e graad: H. v. d. Zei 29.4 punt, medaille; H. Boer sen 29 pnt, diploma; W. Bouwman 28 pnt, diploma. Jongens 12—16 jaar: le graad: C. Snijders 48.6 punt, medaille; D. Slinger 44.6 punt, diploma; IJ. Feeke 37.3 punt, diploma. 2e graad: Ch. Olthoff 28.5 punt, medaille; J. Duin 27.9 punt diploma; P. Oosterbroek 27.4 punt, diploma. 3e graad: F. Feeken 28 pnt, me daille; G. Vriesman 27.9 punt, diploma; P. Boerman 27.7 punt, diploma. Jongens Keurldasse: G. Boot 48.3 punt, me daille en beker; G. Lammers 44.6 punt, di ploma; C. van Vleuten 42.1 punt, diploma. Ik hoop, dat deze avond een uitste kend besluit van het Meifeest moge worden, zei voorzitter G. de Jong gis teravond, toen hU uit naam van de af deling Alkmaar van de Partij van de Arbeid een goed bezochte bijeenkomst in 't Gulden Vlies opende. Zjjn wens is in vervulling gegaan. Er was een eenvoudig, doch goed programma, er was een spreker, die zijn gehoor wist te boeien, maar er was bovenal een sfeer van bezieling, die haar uitdruk king vond in het enthousiasme, waar mee de strijdliederen werden ge zongen. De heer H. Ploeg Jr., wethouder van Sociale Zaken te Utrecht, hield de feestrede. Hij wees er op, dat de pro ductie thans stijgt en dat wij een re gering hebben, die niet passief is ten aanzien van het vraagstuk ener drei gende werkloosheid. De brede massa van ons volk heeft de leuzen van li beralen en communisten door en laat er zich niet meer door misleiden. Er dreigt zich echter een oorlogspsychose van de mensen meester te maken. Twee afweermiddelen staan ons ten dienste: bewapening ter bezwering van het dreigende gevaar en verho ging van de welvaart en de bestaans zekerheid in West-Europa, waardoor we minder vatbaar worden voor ex tremisme. Spreker wees er op, dat voor de ge dragingen van de andere regerings partners alles nog allerminst gaat zo als de PvdA het wel zou wensen. Toch stijgt het vertrouwen. Er is een belangrijk verschil bij vroeger. Toen was het socialisme een kreet om ver lossing, een mooie droom, waaraan wij ons konden verwarmen. Nu zijn de middelen anders geworden, maar het doel is gelijk gebleven. Ook thans Is nog een grote mate van offerbereid heid nodig. Twee aardige momenten had deze bijeenkomst, die door de Stem des Volks met zang, door Excelsior met muziek en door mevrouw Backer- Breed met uitstekende declamatie werd opgeluisterd. Het eerste was, toen de heer De Jong een oud pionier, de heer C. H. Ketner, op het podium riep en in hem al diegenen eerde, door wie de socialistische beweging was geworden wat zij nu is. Staande zong de vergadering deze oud-strijder met de Internationale toe. Het tweede bestond in een kort speechje van burgemeester Wytema, die er zijn diepe vreugde over uit sprak, dat door de gang der geschie denis de Koninginnedag en de Meidag nu zo dicht bij elkaar waren komen te liggen, dat hun viering ten minste eens in de zeven jaar zou samenval len. Spreker zag hierin de symboli sche uitdrukking van het verdwijnen ener oude tegenstelling. Een warm applaus was zijn deel. In zijn slotwoord kon de heer De Jong constateren, dat zijn wens in zake de kwaliteit van deze bijeen komst inderdaad in vervulling was gegaan. Des middags hebben enkele hon derden jongemensen van drie tot zes tig jaar genoten van een programma, dat de levensvrijheid alle kansen liet om zich uit te leven. Op het speel plein van de Rochdaleschool aan de Blekerskade hebben leden van de AJC en de Vakbondsjeugd volksdan sen en lekenspelen ten beste gegeven. Er was voorts een verdienstelijk amateur-goochelaar; verder zongen twee jongens bij een guitaar dwaze liedjes. van hier en gunier xxx. D'r benne mense, die niet an de ge wone alledaagse dinge denke, zooasze de meiste dat doene. Ik bedoel den, datte d'r mense rondloupe, die over heel wat aars denke en skroive. Zoo kwam nou in me hande 'n boekje van de Westfriese styk. Mr. de Goede, Arian zelle we maar zeggen, die in 't boereland welbekend is hai is n zeun van de vroegere burregemeister van Venes (Wijdenes) die het in de jongste, pflevering van 't blad van die verieniging (die zowat 't zellefde wul as 't Histories genoóskip, maar hai zingt z'n lied den op 'n a are wois as Van Balen Blanken en de zoine vroe ger) 'n artiekel skreven over „Het ma terialisme in de Westfriese boeren- opvoeding". Dat 's 'n machtig mooi onderwurp, want je kommen deerin netuurlik de aard van de Westfrieze teugen. Nou moet je niet denke, dat die meheer Westfriesland zoo kloin ziet as dat gemenlik 't geval is: ik hew alders hoord, dat-ie Westfries land zoowat rekent van de Helder of tot an Duinkerken toe. Dat 's puur 'n endje uit de buurt, veerder as dat wal dat in de regel rekene. Bai ós speult dat zoowat om Hoorn of, tot an Ska- gen toe, an de rand van Alkmaar, ,a Langedoiker durpe net meenemend, maar den is 't deer ok bai dein. De eerste zin staat er zoo: „De Westfrieze zijn materialisten", maar deer stane puntjes achter, net as ik wel d'rs doen, 'n paar tutteltjes om an te geven, dat er oigenllk nag wat achter-an komme moet. En hoi zoldt den ok: „hoeveel keer zegge de men se dat niet", 't Is meist net zoo erg, asdatte ze zegge, de Skotte benne gie rig. En deer gaat 't den ok om. De Westfrieze materialiste, dat wul zegge, dat die lui allereerst om d'r oigen zak denke en koike of d'r niet 'n dubbel tje an te verdienen valt, En die uit spraak van meheer de Goede d'rs toet- se an de werkelikhoidOmmers, as dat werkelik zoo was, den most deervan wat in de opvoeding zocht worreKoik, 't kan wel in je aard legge en 't spreekwoord zoid, dat de ware aard 'm nooit verloochent, maar dat ken je ofstemme en anwak- kere. Als ientje de duim op de knip houdt, den wul dat nag lang niet zegge, dat-ie 'n materialist is. Want den zou-je, zoit-ie, eerst de boere d'rs skifte moete. D'r benne d'r die je ge zeten boere noeme kenne, d'r benne groenboere, ploeterende koetels (dat benne den de keuterboertjes) en den nag de zwartboere. Nou is 't altoid nag zoo weest, dat omstandighedens de mens make. As d'r niet is, den ken je ok niet uitgeve, den ben je vanzelf wel materialist, maar hier zou 't den meer slaan op de mense die wel hew- we, maar 't niet uitgeve. Dat benne den zeker 't soort weer oome Piet (as je 't niet wete, den wul ik je wel vertelle, dat deer de meneer van de beiastings mee bedoeld wordt)dol op is en murgen vertel ik hier meer van.... SOIMEN. Gisteren heeft de heer G. Boon, directeur van de NACO, in intieme kring afscheid genomen van het auto busbedrijf, waaraan hij acht en twin tig jaar van zijn leven heeft gegeven De heer Boon begon in 1922 een bus dienst van Twisk naar Hoorn, ongeor ganiseerd en niet op vaste tijden rij dende, maar in ieder geval het begin van de thans uitgebreide communica tiemiddelen op het platteland. De d'enst bleek in een grote behoefte te voorzien en daarom duurde het niet lang of er reed ook een bus van Me- demblik naar Alkmaar. In 1932 werd de HABO opgericht, die een dicht net van autobusdiensten over de kop van Noord-Holland legde. Deze organisatie werd in 1942 opgenomen in de nieuwe onderneming NACO met lijndiensten kriskras door Noord-Holland boven het IJ. Het platteland was ontsloten en de heer Boon zag zijn eenvoudig begin twintig jaar later uitgegroeid tot een onmisbare vervoersorganisatie, waarin hij nog acht jaar actief werkzaam is geweest. Op zijn verzoek zal zijn af scheid in alle stilte plaats hebben. Vanavond is er een afscheidsreceptie voor het kaderpersoneel en enkele oud-gedienden. Burgerlijke Stand Geboren: Maurice, z. van M. van den Bosch en A. M. Kaandorp. Catha rina, d. van A. Hofland en M. J. Kun nen. Jacoba B. M., d. van A. J. Ra- venstijn en A J. M. van Tol. Wilhel- mina, d. van J. P. Bakker en T. de Hoog. Gehuwd: J. Hink en H. H. Klomp maker. P. A. J. Andriessen en G. J. M. Pels 4Ü Naar w|j vernemen, worden thans door B. en W. en enige ondernemers onderhandelingen gevoerd over de vestiging van een nieuwe industrie te Alkmaar. Het zou hier een tapjjtenin- dustrie betreffen, waarbij te werk zou worden gegaan volgens een geheel nieuw procédé, zoals dat is uitgevon den door onze plaatsgenoot, de heer A. J. Stikkel. Als plaats van voorlopige, vestiging is de Korenbeurs genoemd. Zodra de plannen vastere vorm heb ben aangenomen, hopen wij onze lezers hierover nadere mededelingen te kunnen doen. De „Alkmaar Packet" in het vorig jaar De gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders in de maatschappij „Alkmaar Packet" N.V. heeft de uitge brachte jaarstukken over 1949 goedge keurd. Het verlies bedroeg 42.819, waarmede het totale verlies op 73.049 is gekomen. De heer J. H. E. Groene- woud is als commisaris herbenoemd. Inzake een geschil met de Neder landse Beurtvaart Unie, waarover een arbitrage hangende was, deelde het be stuur mede, dat thans een volledige op lossing is verkregen, die voor de ven nootschap zeer bevredigend mag wor den geacht. Na de eindafrekening zal men ongeveer 35.000 op het verlies kunnen afschrijven. Het streven blijft erop gericht de kosten zoveel mogelijk te beperken en het passagiersvervoer te stimuleren. De onroerende goederen van de maatschappij, die voor bijna 90.000 te boek staan, bestaan voor namelijk uit vier schepen, een pakhuis en een vestiging te Wormerveer. Het weer is van grote invloed op een ren dabele exploitatie. Op het ogenblik zijn nog twintig mensen in vaste dienst en acht in los verband. Voor afvloeiïngs- kosten van ontslagen personeel heeft de maatschappij ingevolge voorgeschreven maatregelen in 1949 een bedrag van 23.348 moeten betalen. De directie zal ook in de toekomst deze kosten, wan neer nodig, zo laag mogelijk houden. NOORDER MARKTBOND, 2 Mei 800 kg uien f71; grove f73; 14.000 kg prei I 32—46; II 8—29; 8000 kg bieten I 5.80; II 3.50; 5000 kg rabarber 10—11; 9500 kg rode kool 36.20-45. 9000 kg wit lof I 60—67; Ib 53—62; II 51—57; II b 42—49; III 38—48. WARMENHUIZEN, 2 Mei. - 2250 kg wit lof: I 54-59, II 46-50 en III 35-37; 5500 kg prei 45—58. SCHOOLGEBOUW IN GOORN AANBESTEED Vrijdag is te Goorn aanbesteed de bouw van een nieuwe Katholieke School van vier lokalen daar. Begroting perceel A: de bouw, was f 61.328.—. Laagste inschrijver I. C, Hed- des, Berkhout, f 56.500,- -, aan wie het werk gegund is. Hoogste van de 40 inschrijver» wal Th. A.Hoogewerf, Ursem, voor f79.980,—. Per ceel B: glas- en schilderwerk, begroting f 2030,—, laagste A. Baltus, Avenhom, f 1583,—, aan wie het werk gegund is. Heden overleed, en kalm, onze g Vrouw, Moeder huwd- en Grootn Mevrouw trijntje stik geb. jo: in de ouderdo 78 jaar. Alkmaar, B. STROOKEB C. STROOKER A. M. STROOK R Heiloo, N. STROOKER A. STROOKER en Kleinkinder Op verzoek v overledene geen bi Alkmaar, 1 Mei 1 Huize „Westerlicl De begrafenii plaats hebben a.s, derdag op de Gen begraafplaats. Vertrek van „Westerlicht" half drie. Heden overleed, en kalm, in het traal Ziekenhuis, lieve Moeder en C moeder, Mevrouw FREDERIKA KR Weduwe van WIETZE NES in de ouderdom 06 jaar. A. NESTRA-BAK en kindt Alkmaar, 1 Mei 1£ Condoleantie-adres Toussaintstraat De begrafenis plaats hebben a.s. derdag op de Ger tebegraafplaats. Vertrek van het traal Ziekenhuis half vier. Hiermede betuige onze hartelijke dan] allen die blijken belangstelling hebbc toond bij onze 40 echtvereniging op 25 3-1. W. SCHERMERHC N. SCHERMERHC ko: Grootschermer, Mei Mede namens mijn der en Oom Joop, hartelijke dank aan lie, buren, kennisse sportvrienden voor d blijken van belangs ondervonden bij thuiskomst uit Xndoi Sold. M. ké Uitenboschstraat 63. Mei 1950. Gevraagd: facturist(e) Bekendheid met rek chine noodzakelijk, eerste kracht komt ii merking. FIRMA KAREL B( Mient 7, Alkmaar. Gevraagd voor direct 18 k 19 jaar (jaarb king). JOH. ENS, Laanweg Schoorl. Tel. 389 K 2 B. z. a. tuindersknecf 22 j., voor seizoenwei bez. van dipl. Br. N Adv.-Bur. AVIS, Heil. Te huur: zit-slaapkame: of zitkamer en ka voor dame, liefst b.b.h Brieven onder no. bureau van dit blad. TOERISTENKAART van alle provincies Van Nederland, B Engeland en Frankrijk De bekende Shellkas Zakatlasjes van Nede Vraagt bij ons prijs van Uw RIJWIEL. Alle voorkomende raties. Spoedig, billijk, goe 3e Hands Herenr|jw in prima staat. RIJWIELHANDEL Luttik Oudorp 3. Telefoon 8485,

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2