Koudwaterverf III Uit de gele bus VIM komt de glans». onder De interne Bestuursvergadering der L.G.C. Eerste Kame Ondei Nieuws uit De Langedijk Opening Christelijke Kleuterschool Bergen Heer-Hugowaard JAN DE VRIES UW OMZET VERGROTEN Schoorl De Rijp Egmond-binnen Diploma's behaald Groot-Schermer Hensbroek Moeten we dat maar slikken Egmond a.d. Hoef Er is overvloe bewijsmateria Meer Britse troe naar Malakkc DINSDAG 2 MEI 1950 Het voorstel om borg te zijn voor De Rijp werd teruggenomen Burgemeester Schelhaas opende de vergadering en richtte een welkomst woord, speciaal tot de heer mr. Huyts, een van de rechtskundig adviseurs van het Centraal Bureau van Veilin gen en tot de heren Visser en Schok ker, die kwamen namens de afdeling De Rijp van de LTB. Hij zeide, dat hij Zaterdag het voor recht had de veilingleider, de heer De Boer, de koninklijke onderscheiding te mogen overhandigen. Spreker gaf daarna het woord aan de vice-voor- zitter, de heer C. Duif Sz„ die met een korte toespraak de heer De Boer de grote versierselen verbonden aan deze onderscheiding op de borst spelde De heer De Boer sprak zijn eerbie dige dank uit, bovenal aan God, die hem de kracht gaf om zijn werk te verrichten ten bate van de tuinbouw. De voorzitter zeide „Gij hebt de leef tijd der sterken reeds overschreden, coch bezit een zeer sterke vitaliteit. Niemand in de organisatie kan zeggen dat gij uw werk niet meer kunt doen, gij doet het nog even goed, misschien wel beter dan 20 jaar geleden". Spre ker wees op Churchill, die op zijn leeftijd nog een oorlog voor de wereld won. De veiling heeft geluk gehad, dat, toen burgemeester P. Slot over leed, zij de heer De Boer overal kon afvaardigen om de belangen van Lan gedijk te verdedigen. Hij eindigde met de wens „Moge God u de bekwaam heid blijven geven om uw werk nog jaren voort te zetten tot zegen van de Langedijker Veiling". Het voornaamste punt van deze ver gadering was de aanvrage van De Rijp om borgstelling door de LGC vcor f 100.000 voor het bouwen van poterbewaarplaatsen voor 100 wagons poters. Spreker zette uiteen waarom het DB er wel iets in zag, doch de zaak zeer voorzichtig aan wilde pak ken en daarom een rechtskundige uit Den Haag had laten komen om van advies te dienen. Spreker wees ook op de consequenties welke aanneming van dit voorstel zouden hebben, daar andere afdelingen, die ook met bouw plannen rondlopen, ongetwijfeld het voorbeeld van De Rijp zullen volgen. De heer Visser, voorzitter van de LTB uit De Rijp, zette uiteen wat men wil en waarom men de LGC nodig heeft. Met alle kosten mee zal het wel f 120.000 bedragen. Daar men in De Rijp practisch geen schuurruimte bij de tuinders aantreft, is men er zeer om verlegen en zal men er buitenge woon mee gebaat zijn. Voor het be drag wat het boven de ton zou kosten, wilde men een hypotheek nemen. Dan kon de borgstelling tot f 100.000 be perkt blijven. Het bleek dat de mening van het bestuur belangrijk afwijkt van die van het DB. De heer W. Balder, B.o.L.. zeide in zijn leven slechte ervaringen met borgstellingen te hebben gehad. Bovendien meende hij. dat op dit ter- Van de nieuwe christelijke kleuter school te Noord-Scharwoude woei gis teren de nationale driekleur.. Opge wekte kleuterliederen klonken toen 't speellokaal om 8 uur 's avonds vol stroomde met ouders en genodigden. De voorzitter der kleuterschoolver eniging, de heer D. Barten Dz., riep allen een welkom toe en dankte in het bijzonder de fa. Verburg en de voor zitter van het Rode Kruis voor hun medewerking om de beschikking over een gebouw te krijgen. Een voldoende aantal leerlingen heeft zich aangemeld. Hierop richtte hij enige woorden tot het hoofd der school, mej. Crielaard. Tot nog toe is een bedrag van f 1200,— bijeengebracht. De in het najaar te houden bazar zal in elk geval nog f 1300,moeten opbrengen. Hiervoor riep de heer Barten aller medewerking in. Burgemeester Schelhaas verklaarde zich een warm voorstander van het kleuteronderwijs. In het kort schetste hij de ontwikkeling der kleuterscholen vanaf de z.g. matresscnscholen in de 15de eeuw tot de tegenwoordige mo derne scholen. Pe burgemeester wijd de hierna enkele woorden aan de over heidssubsidie, die weliswaar verbeterd is, maar toch nog aan de lage kant is. Hij sprak de wens uit dat bij wettelijke regeling niet alleen voorschriften zul len worden gegeven waaraan het on derwijs zal moeten voldoen, maar ook een goede financiële regeling zal wor den getroffen. Felicitaties werden aangeboden door de inspecteur van het kleuteronderwijs, de heer J. L. Sikkema; het hoofd der school met de bijbel, de heer R. Schuil, namens schoolbestuur en personeel; de heer Kruk namens de chr. kleuter school te Broek op Langedijk en de heer G. Gutter namens de kerkeraad. Toen de burgemeester het lint voor het leslokaal had doorgeknipt verenig den alle aanwezigen zich hier ter bij woning van de openbare les, welke door mej. Crielaard werd gegeven en waarbij zowel de burgemeester als de pastoor, predikanten en huismoeders tot kleuters werden gepromoveerd. Verder werd de avond opgeluisterd met geestige bijdragen van de heer J. Bakker en mevr. Middelbos. Een dankwoord werd gericht o.a. tot de heer D. Dirkmaat die heeft aange boden de wanden der lokalen gratis van schilderijen te voorzien. Het meu bilair werd vervaardigd door de heer W. Bijlhout te Dirkshorn. Met het zingen van het Avondlied werd deze zo geslaagde avond besloten. rein beslist geen taak voor de veiling ligt. Hij wees op de uitbreidingsplan nen, die ook al zeer veel kosten. De heer Butter uit Koedijk was ook tegen dit voorstel. Hij meende, dat ook het geven van cessie door de betrok ken tuinders fout is. Wanneer er een slechte tijd zou komen en de mensen tot armoede zouden vervallen, zouden ze toch hun product ergens anders gaan verkopen. De heer Jb. Glas uit Hcerhugowaard zeide, dat, zouden wij dit doen, onze financiële positie als veiling sterk verzwakt zou worden, vooral als andere afdelingen ook gaan bouwen, wat zeker zal gebeuren. De heer Jb. de Vries uit St. Pancras raadde het DB aan het voorstel niet in stemming te brengen. Ook de heer Jn. Bijpost, St. Pancras-Zuid, was er te gen. De heer Kluft, Schermerhorn, zeide, dat zijn vereniging ook bouw plannen heeft. Men kon echter geld krijgen van de Boerenleenbank zon der borgstelling. Bij gehele aansprake lijkheid in een coöperatie is dit voor de bank geen bezwaar. Hij raadde De Rijp aan om de gewijzigde aansprake lijkheid op te geven en over te gaan tot gehele aansprakelijkheid. Dan kan men zeker geld krijgen. Mr. Huyts adviseerde De Rijp om ever te gaan naar een aansprakelijk- verruiming. Hij betreurde het, dat de heren niet eerst eens bij het Centraal Bureau zijn komen praten, welk Bu reau een afdeling heeft die niets an ders doet dan dergelijke plannen uit werken en steunen. Ook de heer Jb. Slot verzette zich tegen het plan evenals de heren Man tel en v. Langen en v. d. Gragt. Het DB nam hierop (zijn voorstel terug. De vergadering ging daarna ingeko men stukken behandelen waarbij ter tafel lag de keurlijst van Maart, die geen aanleiding gaf tot opmerkingen. De omzet bedroeg in Maart aan groente f 404.611,58; aan poters f 151.904,32; to taal f 556.515,90. In Maart 1949 was dit cijfer f 608,979. De teruggang is te wijten aan de min dere voorraad bewaarkool aan het eind van het seizoen. April gaf ongeveer f 180.000 tegen '49 f 214.773,35. Het voorstel om de afdeling Juridi sche bedrijfsvoorlichting van de Rijks- tuinbouwconsulent een subsidie te ge ven van f 50.werd goedgekeurd. Inzake het proces Grofru contra Lan gedijker veilingen werd medegedeeld, dat de pleidooien worden gehouden op 8 Mei te Amsterdam voor het Hof. De heer De Boer bracht verslag uit over de vergadering over de wederin stelling van het witloffonds. De doordraai van witlof bedroeg in de periode tot einde Maart in de jaren 35'39 en '45'50 niet een kilo. In de periode April Mei In '47'48 580.000 kg. en '48—'49 80.000 kg. Dit zijn naar verhouding zulke ge ringe hoeveelheden, dat men het niet nedig achtte hiervoor de hele witlof- aanvoer met eer heffing te belasten. Er zal nu een lage m.p. worden voorge steld met een geringe vergoeding waar van de helft door het CB en de andere helft door de veiling moet worden be taald. Jb. de Vries zeide een onderzoek te hebben ingesteld naar de sortering en prijs van witlof in Alkmaar. Noord- Scharwoude en Broek. De Langedijk is veel beter wat sortering betreft en ook belangrijk hoger in prijs er is dus ze ker geen reden om daarom in Alkmaar te gaan veilen. De secretaris las een overzicht voor over de stand van zaken in het onder zoek naar de stip in kool. Er is nog steeds niemand mee belast, daar men geen deskundige mensen genoeg heeft. Er is kans, dat een goede kracht uit Indonesië terug komt. Bij de rondvraag werd geinformeerd naar de te verwachten nabetaling op geleverd pooigoed. De secretaris zeide te hebben vernomen, dat men hier in Mei zeker nog mee zal beginnen. De uitbetalingen zouden varieren van f 2 tot f 4.20 per 100 kg. al naar het goe de of minder goede soorten zijn ge weest. 1 Mei-bijeenkomst Er was geen plaatsje meer onbezet in de grote zaal van Concordia te Noord-Scharwoude toen de voorzitter van de culturele commissie van Partij van dc Arbeid, NVV, VARA en IDDA, dc heer K. Koeman de 1 Mei-vergade ring van de Lang'edijk opende. Ds. J. Vink uit Slootdorp hield vervolgens een gloedvolle rede, waarin hij dc betekenis van deze Mei-viering duidelijk in het licht stelde. De leuze voor deze Meidag „Met een werkend Nederland voor een Verenigd Europa" kan alleen worden verwezenlijkt door het democratisch socialisme. Zonder dit socialisme is een werkend Nederland en een Verenigd Europa niet denkbaar. Ons volk kan alleen werkende blijven, wan neer de productie blijft onder de geleide eco nomie. Er zal socialistische ordening moeten komen, ook internationaal, willen wij op tijd komen tot een Verenigd Europa. Want alleen een Verenigd Europa zal ons kunnen behoeden voor een overheersing van het communisme, liet communisme zal nog' veel onheil over de wereld kunnen brengen. Daartegen moeten wij het verzet organiseren door een Atlantische gemeenschap. West-Europa moet hecht en sterk worden door socialistische ordening, om zijn vrijheid te behouden. Na deze met grote aandacht gevolgde rede voerde de Arbeiders-toneelvereniging IDDA het toneelspel „De Martelgang van Kromme Leen- dert" door A. M. de Jong, op. De zeer tal rijke aanwezigen hebben van dit op uitmun tende wijze ten tonele gebrachte stuk ten volle genoten. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 2 Mei. 2400 kg rabarber 9—13; 1550 kg blauwe Eigenheimers 2.90; 900 kg prei 47; 14.000 kg bieten 6; 3000 kg witlof: I 62-67 en II 47-54. Koninginnedag 1950 Begunstigd door schitterend weer vierde ook Bergen zijn Koninginnedag. 's Morgens verzamelden jong en oud zich rond de Ruïne, waar leerlingen der lagere scholen o.l.v. de heer J. C. Beekman en met begeleiding van Ber gen's Harmonie een aubade brachten. Een vijftal liederen werd ten gehore gebracht, 's Middags heerste er een overstelpende drukte in de Stations straat, die een vrolijke aanblik bood met ai de feestelijk uitgedoste kinde ren. Onder de tonen van gezellige mu ziek werden hier verschillende wed strijden gehouden. Het programma werd in vlot tempo afgewerkt, maar vergde heel wat geduld en tact met het oog op de 562 deelnemende kin deren. De voorzitter van de Oranje Vereniging, Baron Taets van Ameron- gen, sprak een korte feestrede uit waarin hij hulde bracht aan de jarige Vorstin. Via de microfoon werden la ter de niet-leden onder de aanwezigen opge\yekt zich aan te melden als lid van de Oranje Vereniging: 350 leden voor een plaats met 8000 inwoners is toch niet schitterend. De verschillende kinderspelen had den veel bekijks: autopedwedstrijd, wedloop met strandwagens, ringste ken en sleuteltrekken op de fiets en hindernislopen. De feestdag werd 's avonds besloten met een muzikale rondgang van Ber gen's Harmonie. Volkshogeschool-dag voor Vlaanderen en Nederland Op 29 en 30 April zijn in de Volks hogeschool De Zandhoeve alhier Volks- hogeschooldagen voor Vlaanderen en Nederland gehouden. Prof. Max Lam- berty uit Brussel hield een inleiding over de algemene vooruitzichten der Vlaamse beweging. Na een kort histo risch overzicht werden de cultureel- maatschappelijke problemen van jle jongste tijd behandeld. Over cultuur problemen in Vlaanderen sprak pater V. J. Walgrave O. P. uit Leuven; over het culturele werk in Nederland, in de stad en op 't platteland, refereerde dr H, G. W, van der Wielen. In beide voordrachten werd een beeld gegeven van hetgeen gepresteerd wordt en de omstandigheden, waaron der dit geschiedt. Besloten werd dit contact in het na jaar voort te zetten, nadat in Vlaam se en in Nederlandse kring de moge lijkheden en methoden nader zouden zijn onderzocht. Hiertoe werden een Vlaams en een Nederlands werkcomité gevormd. Krijgt Bergen weer een bloemencorso? VVV Bergen is bezig weer een bloe mencorso te organiseren. Met mede werking van de verenigingen hoopt men de oude glorie van Bergen te doen herleven. Uit de discussies, gehouden op de door 22 verenigingen bijgewoonde bij eenkomst bleek wel, dat de kosten het grote probleem vormen. De verenigin gen zullen gaarne medewerken, maar zitten alle met een lege kas. Verschillende suggesties werden ge daan, als centraal aankopen van bloe men, gebruikmaken van veldbloemen enz. Als propaganda zullen op het witte doek verschillende bloemencorso's wor den vertoond. GESLAAGD Voor 't te Amsterdam gehouden exa men voor apothekers-assistent slaag den de dames Joke Haakman en Bep Dalloyaux. alhier. Intrede Ds. C. Wiltink Nadat hij Zondagmorgen in de N.H. Kerk te Veenhuizen was bevestigd deed ds. G. Wilbrink Zondagmiddag om twee uur in de N. H. Kerk te Heer Hugo- waard zijn intrede. Als tekst voor de prediking was gekozen Samuel 1 vers 10 „Toen kwam de Heer" enz.. Als slot zang werd gezongen Gezang 121. Na afloop van de preek dankte de nieuwe predikant de consulent, ds. v. Wijk voor de grote hulp en bijstand, welke deze hem had verleend bij het aanvaarden van de moeilijke taak. welke hem op de schouders is gelegd. Spreker bracht voorts dank aan kerkbestuur, ouderlingen en kerkvoog dij en zeide te hopen op een prettige samenwerking, ook met de verschillen de verenigingen, zoals zusterkring en Zondagsschool. Ook begroette hij de overheid die door de burgemeester was vertegenwoordigd. Ds. van Wijk sprak nog een woord van welkom namens de kerkeraden van Veenhuizen en Heer Hugowaard en,ds. Appel namens de collega's, waar na door de gemeente de nieuwe predi kant gezang 263 werd toegezongen. BOND VOOR STAATSPENSÏONNERING Zaterdagavond hield de afdeling Heer Hugowaard van de „Bond voor Staats- penrionnering" een propagandaverga- dering in de zaal van -de heer Evers. De bijeenkomst werd door de secre taris. de heer D. Grootes, met een har telijk woord van welkom aan het niet zeer talrijke publiek geopend. Als spreker voor deze avond was de heer Greeuw uit Heiloo uitgenodigd. Toen de bond in 1940 op last van de Duitse bezetting moest worden ontbon den, telde hij 60.000 leden en in 1945 na de bevrijding moest opnieuw wor den begonnen, met het resultaat dat in September 1949 160.000 leden tot de bond waren toegetreden. Op het grote congres, dat in April in Den Haag is gehouden, kon de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Steenhuis mede delen, dat 200.000 leden waren inge schreven. Ondanks de kleine opkomst was er toch nog ledenwinst ta hoeken. in alle kleuren Alom verkrijgbaar in pakken a kilo. FABRIKANTE N.V. VRIES IA Telefoon 2875, Alkmaar. Dit bereikt U door geregeld Uw adver tentie te plaatsen in dit dagblad llll Schoorl viert feest Schoorl luidde Zondagavond de fees telijkheden ter ere van de verjaardag van de Landsvrouwe in met een bal-masqué in de met lampions en groen versierde zaal van Nic. Schuyt. Op de tonen van Toon Dekker's Rythm Stars tolden daar gezellig dooreen, de Bloembollenvelden, de Canadese Dyonne Vijflingen, de Cowboys, Landlopers, het Informatiebureau Groet- Camperduin, enz. Het geheel bood een fantastische aanblik. De jury verdeelde na lang wikken en wegen de prijzen als volgt: Groepen: Dyonne-vij fling. Paren: Bollenvelden, Cowboys, Zigeuners, Lakei* en, Landlopers. Enkelingen: Paul Kaiser-beschuit, VVV Groet-Camperduin. Radion, Stopwol, Zigeunerin, Gramofoon, Slaatje, Boerin. Hoofdschotel was daarna op 1 Mei een optocht, waaraan een honderdtal jongens en meisjes deelnam en die algemene be wondering wekte. Er was zeer veel werk van gemaakt en het kostte de jury, be staande uit de dames JansenBreevaart, Jochems, Koolhaas, Kieft—Peerk en PaarlbergDun heel wat hoofdbrekens om daar het mooiste uit te zoeken. Toege kend werden de volgende prijzen: Groepen: 1. Bruidspaar; 2. Bieder- mayer; 3. Lenteprinsesje; 4. Bruidspaar; 5. Indisch paar; 6. Bloemenmeisjes. Autopeds: 1. no. 50; 2. no. 12; 3. Wat mijn vader maakt, dat smaakt. Fiet sen: 1. Fietsenpaar; 2. Reuzenbol van bloemen; 3. Leeuwen; 4. Koningin; 5. no. 6. Vlaggetjes. Enkelingen: 1. Kok; 2. Pierrot; 3. Reclame; 4. Platte landsvrouw; 5. Boerinneke; 6. Picolo. Karretjes: 1. Paardebloemen; 2. Hol landse Nieuwe; 3. Koninklijk Gezin. Nadat de lange stoet, voorafgegaan door Schoorl's fanfarecorps, dat onvermoeid vrolijke marsen deed horen, door het hele dorp was getrokken, waar het overal werd bewonderd, werden op het Raadhuisplein de prijzen bekend gemaakt en de stoet ontbonden. Toen wachtte de vele bezoe kers een nieuwe verrassing: op het sport terrein zouden 22 in costumes gestoken voetballers hun kunsten vertonen. Men zag onder beide elftallen enkele bekende figuren als Charlie Chaplin, Gandhi en verder slagers, bakkers, een oud wijfje, dat nog vlug ter been was, een oud boer tje, een jockey, een Tiroler, enz. Het vrouwelijk element was sterk vertegen woordigd. De dolste scènes speelden zich af op de groene mat ten aanschouwe van een talrijk en enthousiast publiek. Er werd hard gewerkt om één van de door het Oranje-Comité uitgeloofde prijzen, be staande uit drie reuzenworsten en zes kleinere, te bemachtigen. Ging de rust in met 10. het einde kwam met 44. Straf schoppen brachten de beslissing en het einde van de wedstrijd bij deze in alle opzichten geslaagde feestdag. Herdenking der bevrijding Ook dit jaar zal op 4 Mei een stille tocht worden georganiseerd, ter her denking van onze tijdens de oorlog gevallen jongens. De burgerij wordt verzocht s avonds zes uur de vlag halfstok uit te hangen en deze bij zonsondergang weer bin nen te halen. Om tien vóór aehtris er een stille tocht naar het R.K. Kerkhof, waar een bezoek zal worden gebracht aan het monument op het graf van onze gevallen jongens. Daar zal twee minuten stilte, in acht worden ge nomen. Donderdagavond zal een herden kingsbijeenkomst worden gehouden in de Ned. Herv. Kerk Medewerking hieraan zullen verlenen: De gemengde zangvereniging „Voorwaarts", het R.K. Kerkkoor en de heer H. P. Keuning. organist. Gesproken zal worden door ds. Kastein en pastoor Holtkamp. KONINGINNEDAG Het dorp had Maandag een feestelijk aanzien door het grote aantal vlaggen dat ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana was uitge stoken. 's Middags maakten de leer lingen van beiden scholen een rond gang door het dorp. voorafgegaan dooi het fanferecorps Daarna verzamelden alle kinderen zich in de zaal van de heer Blokdijk, waar zij getracteerd werden. Ruim twee uur lang genoten de kinderen van een goed gekozen filmprogramma. DERTIG JAAR LOODGIETERSBEDRIJF Maandag herdacht de heer Klous het feit, dat hij voor 30 jaar zijn lood gietersbedrijf had opgericht. Hij on dervond van vele zijden grote belang stelling. UITSLAG AANBESTEDING Maandagmorgen is in café Blokdijk aanbesteed de bouw van vier aard appelhutten, plaats biedende voor 96 wagons pootaardappelen en een werk ruimte, een en ander voor rekening van de LTB. Er waren 43 inschrijvers. Laagste was de N.V. Kuin en Zn, Op meer, met f 97.980, aan wie het werk voorlopig is gegund. De begroting was f 94.980. CIRCUS AMORETTI IN DE RIJP Zaterdag en Zondag hadden we een echt circus in ons midden. Circus Amoretti sloeg zijn tenten op het ge meentelijk sportterrein of). Een aardig programma, afgewissseld door de clowns Piëtro en Co, zorgde voor een paar uur gezelligheid. Een bandje zorgde voor vrolijke circus- muziek. Na de eindles van het seizoen aan de R.K. Lagere Landbouwschool ontvingen de volgende leerlingen hun diploma: S. Zuurbier, P. Zuurbier, C. J. v. d. Velden, Th. de Groot, J. Bras. Jac. Bras. E. Swart en G. Twisk. Van de derde naar de vierde cursus werden bevorderd: J. Kramer, Th. Val- kering, J. v. d. Molen, J. Bommer, J. Kaptein, J. Kerssens, C. Swart, J. van Diepen en J. Mul; M. Smit en H. Berger; C. Brandjes, J. Schermer, J. Delis en C. Ligthart. Eén leerling uit de derde klas se moest worden afgewezen De uitreiking geschiedde in tegenwoordigheid van bur gemeester M. NiÊle. Propaganda voor hei- Centraal Genootschap In café Kay kwamen slechts weinig belangstellenden bijeen, om iets te ver nemen over doel en streven van het Centraal Genootschap. Burgemeester Driessen hield een uiteenzetting over het ontstaan en werk dezer vereniging en wekte op om in Z.- en Nrd.-Schermer te komen tot oprichting van een afdeling. Na de pauze vertoonde de heer P. Cornielje lantarenplaatjes over verschillende te huizen van het Centraal Genootschap. Spontaan gaven alle aanwezigen zich op als lid. Mogen nog vele die er niet waren, hun voorbeeld volgen. ONDERHANDSE VERKOOP De heer J. Volkers heeft onderhands van de heei L. Appel een boerenhuis met erf en bouwland, samen groot pl.m. 1.15 h.a., ge kocht. Marktberichten Slachtveemarkt ALKMAAR, 16 Mei. Aangevoerd werden: 1 veulpn; 40 koeien per stuk van f500,— tot f 1056,—, per kg van f 2,40 tot f 2,80; 229 nuchtere kalveren per stuk van f 25,— tot f 50,—; 179 varkens per kg van f 1,— tot i 1,60. De voorjaarsveemarkt te Purmcrend is voor namelijk oorzaak geweest van de maar matige aanvoer op de Alkmaarse markt, vooral voor v/at de koeien betreft. Voor deze dieren be- r.'ond veel belangstelling, doch door het be- rekkelijk geringe aanbod waren ze bijzonder duur. Viel dus bij de aanvang door de hoge prijzen een stugge hendel waar te nemen, ge dwongen door de noodzaak, tocl^ een beestje to kopen, ging het later wat vlotter. Ook de nuchtere kalveren waren duur (ge slacht uit de benen van f 0,90—f 1,10). De nandel is goed geweest. Bij de varkens zette de markt betrekkelijk vlot in; men besteeedde toen wel f 1,60 per kg. Later nam men een enigszins afwachtende houding aan en inderdaad liepen toen de prij zen even terug. De vleesvarkens gingen voor i 1,58—f 1,60, de lichte varkens voor t 1,54 ei. de zeugen vooi f 1.40 van de hand. Purrnerender markt PURMEREND, 2 Mei. Op de heden gehouden markt bestond het aanbod uit 1200 stuks rundvee. De handel in vette koeien was williger en de prij zen dientengevolge vaster. Van gelde- koeien was het aanbod groot, doch de handel kalm. Hetzelfde kan worden gezegd van de melkkoeien. Op de wolveemarkt was de handel vlug en de prijzen waren veel hoger Lammetjes waren zelfs heel duur. De vraag naar vette varkens was beter, de markt opende met een prijs van f 1.50, welke geleidelijk opliep tot f 1.60. Ook voor nuchtere kalveren was de markt vlug gestemd. Voor big gen was de handel eveneens beter. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) .Mijnheer de redacteur, ^De Nieuwe Langedijker Courant heeft Zaterdag „met bijzonder veel genoegen aan zijn lezers medegedeeld, dat er regel matig in zullen worden geplaatst „de Bra bantse brieven van den Dré van Ulven hout". De redactie schrijft er bij, dat z(| er niet aan twijfelt of wij zullen met dit brieven „enkele prettige ogenblikken" beleven. Het spijt mij, maar ik geloof dat niet. En ik vraag mij met verbazing af, hoe er nog één Nederlands dagblad kan zijn, dat als medewerker uitkiest de zo genaamde Dré van Ulvenhout. Deze man immers was in de oorlog, ala ijverig navolger van Göbbels en Max Blokzijl, één der ergste propagandisten voor de erbarmelijke nieuwe orde van zijn verafschuwde meesters. Hij heeft in de jaren der bezetting dè ergste dingen ge schreven, om het Nederlandse volk van de grootheid des Germaansen Führers te doordringen, hij heeft Mussert en zijn bende door dik en dun verdedigd en aan geprezen, kortom: hij heeft zijn pen. ge heel en al in dienst van de vijand eu zijn vervloekte leer en methoden gesteld. En alsof dat nog niet genoeg was heeft hij als een tweede Max Blokzijl voor radio Hilversum radiopraatjes gehouden om via de radio in ieder huis door te dringen met zijn gifzaaierij. Deze Dré van Ulvenhout in werke lijkheid is het een zekere Graumans is dan ook na de bevrijding tot vele jaren gevangenisstraf veroordeeld; ik geloof zeven of negen jaar. Wie, zoals ik, in de oorlogsjaren van tijd tot tijd de krant in handen kreeg waarmee hij de bewoners van het Gooi wilde „bekeren" tot zijn nieuwe orde en wie zijn schandelijke ra diopraatjes hoorde die heeft begrepen dat deze man de zeven of negen jaar vol komen verdiend had. Max Blokzijl werd er voor doodgeschoten. Graumans kwam er dus nog genadig af. Het schijnt nu, dat hij weer op vrije voeten is. Later het) ik gehoord, dat hij van de zuiveringsinstan tie in twaalf jaar (of nog langer, in ieder geval niet minder) niet meer aan de krant mocht meewerken. In de algemene barm hartigheid, die over dit soort mensen is uitgestort, schijnt nu ook de propagandist Graumans te hebben gedeeld. Want de Nieuwe Langedijker Courant kan hem in ieder geval „met bijzonder veel genoegen" in het vervolg iedere week aan het woord laten. In het Zon dagsnummer nog wel. Echte Zondagskost! De redactie schrift er nota bene bij: „Wij mogen ons gelukkig prijzen ieder» week voortaan iets bijzonders te bren gen". Nu, iets bijzonders is het zeker. Maar of we de lezers daarmee ge lukkig mogen prijzen is een andere vraag. Zullen de mensen van de Langedijk het slikken, dat ze artikelen krijgen te; lezen, die de collega van Max Blokzijl voor hen schrijft? Néémt ons volk dat heus? Nu we juist in deze week gaan herdenken, hoe we vijf jaar geleden verlost werden van zulke nazi-propagandisten? Ik weet wel, dat we langzamerhand zul len moeten vergeten, al kunnen we moei lijk vergeven wat ons door eigen landge noten in samenwerking met de vijand ii aangedaan. Maar dat we in de kranten zouden worden „voorgelicht" door men sen, die in de jaren van terreur aan de verkeerde kant stonden door mensen, die via de pers en de radio ons volk wil den volspuiten met het Hitleriaanse ver gif en de onzin van Mussert en Blokzijl dat gaat te ver. De kranten zijn tegenwoordig gelukkig weer vrij, om te plaatsen wat ze zelf willen. Een krant, die niets beters weet te brengen dan de pennevruchten van iemand, die weinig minder gevaarlijk is geweest dan Max Blokzijl, zo'n krant heeft daarmee zichzelf getekend. Wij kun nen het niet anders voelen dan als een slag in het gezicht van allen, die zich tegen de vijand hebben durven verzetten. Mede namens mijn vrienden uit het ver zet en mede uit naam van hen, die niet meer kunnen spreken omdat hun voor eeuwig het zwijgen is opgelegd door de nazi-beulen protesteer ik ten sterkste tegen dit publieke optreden van Graumans en tegen de redactie van de Nieuwe Lan gedijker Courant, die hem daartoe met zoveel vriendelijkheid de gelegenheid geeft. U dankend voor de plaatsruimte C. B. Aanrijding Kort na afloop van de promotie- en degradatiewedstrijd Zeevogels—Meer- vogels vond op de Heerenweg, die we gens het ontbreken van een goed wan delpad, niet op druk verkeer bere kend is. een aanrijding plaats. Het 5- jarig zoontje van de bloemenhandelaar J. Schuit uit Egmond aan Zee werd door de bumper van een auto gegre pen en meegevoerd. Wonder boven wonder bekwam het kereltje geen let sel. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdnm 20, Tel. 227 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Va Speciale gevallen De Nederlandse ambassat voor de Amerikaanse verenig gehouden, waarin hij de Sow; actie in West-Europa te voer waarop het noodzakelijk zal a nationale Hof van Justitie", zi „In alle Westerse landen", Nederlandse ambassadeur bij Huis, „worden klachten verno ondergrondse bedrijvigheid communisme. Het is duideliji hier een beweging betreft, w over de gehele wereld doet die geleid en beheerst wordt dictatoriale groep te Moskou wellicht moeilijk zijn om in lijke gevallen te bewijzen, d structies afkomstig zijn van h lin, doch men heeft in de loop de beschikking gekregen i overvloedige hoeveelheid be riaal, waaruit blijkt dat hier van een geregelde campagne, een centraal punt wordt gele De mate, waarin wij onze voren moeten brengen, is nat kwestie van politiek. Indien di digheden dit vergden, zou h men juist zijn het Internatte van Justitie te verzoeken z. De tegen de georganiseerde lingen op Malakka ingezette Bi pen zullen met 3000 man worden. De versterkingen zulli meer bestaan uit Mariniers en troepen. Uit Hongkong werden reed Gurkha's en twee eskaders der zondén. Te Singapore melden bericb we botsingen tussen Britse v£ troepen en guerrillastrijders. I: Pahang vielen 15 guerrillastri wegpatrouille bestaande uit manschappen aan. Een der werd gewond. In Singapore zi den zich nog 10.000 met de c ten sympathiserenden. WETHOUDER GEARREST In verband met het vermo zedelijke handelingen te hel pleegd met minderjarigen is teerd J. R„ wethouder van de te Nieuw Helvoet. R. is voor d van justitie te Dordrecht gele Raden worden zo sp mogelijk ingevoe De Eerste Kamer heeft gist het wetsontwerp op de Onder raden zonder hoofdelijke s aangenomen met alleen de co ten tegen. Weliswaar bestonc verschillende bezwaren en maar minister Joekes heeft z kend weten te weerleggen wetsontwerp in veilige haven loodsen. Zowel de heer Schipper (A'. heer De Bruijn (KVP) oordeel, dat deze materie eig de wet op de publiekrechtel drijfsorganisatie had moeten geregeld. Laatstgenoemde meende overigens, dat de wi, die sinds de indiening in het zijn aangebracht, de band me) wel hebben versterkt. Waaroi ter tegen de mening van he deel der bedrijfsgenoten ingc De heer Kievit (Arb.) had zwaar tegen, dat ook ongeorga candidatenlijsten voor de mingsreden zouden kunnen Zijn partijgenoot, de heer wilde ze in deze raden ze plaats geven. De heer V (CH1 was het hiermee niet Weerbericht Verwachting, geldig tot n avond: Plaatselijk ochte Overigens wisselend bewoll vooral aanvankelijk nog verspreide buien Zwakke 1 tige wind tussen West en Vannacht op de meeste p iets kouder Morgen overd zelfde of iets lagere tempi dan vandaag. DONDERDAG: Zon op 5.06 20.09. Maan op 0.00, onder

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6