Alkmaar in de worgende greep der bezetters Gehele De bevrijding bracht niet de toekomst die men verwachtte Een „blussing'' zonder water AGENDA Handelsond In de bange jaren van vrees en ellende zag men reikhalzend naar de vrijheid uii Feestavond Christelijke Oranjevereniging De Openbare Leeszaal en Boekerij hield haar jaarvergadering Ook hoofdka Op het Stationsp een groot gel verrijzen onrnm^i 4 MEI I960 ^LKMAAR IS, WAT DE VERWOESTINGEN BETREFT, de bezettingstijd goed doorgekomen. Er is wel eens een bom gevallen, die huizen heeft weggevaagd of ernstig heeft beschadigd, soms ook waren het mitrailleurkogels van schut ters uit vliegtuigen, die mensen gedood en woningen gehavend hebben. Onder de lange bezettingstijd heeft men hier in onzekerheid geleefd waar de eind strijd in ons vaderland zich zou afspelen en er zijn tal van voorspellingen gedaan, dat de laatste Duitse verdedigingsgroep zich over de afsluitdijk naar Noord-Holland-Noord zou terugtrekken, waar dan, na een bloedige strijd, door de geallieerden de overwinning zou worden behaald, maar waarbij er van dit gewest als slagveld niet veel meer zou overblijven dan rokende puinhopen. Gelukkig is dat niet bewaarheid. Wij hebben vele Duitse strijdkrachten de laatste oorlogsdagen vanuit Friesland en Groningen naar Noord-Holland zien vluchten, maar al die wagens met manschappen en wapenen zijn over de Ken- nemerstraatweg naar het Zuiden verdwenen. Alkmaar is voor totale vernieling gespaard gebleven evenals zo menige andere mooie provinciestad in dit gewest en alleen de onder water gezette Wieringermeer kon er van getuigen, dat de vernielzucht van onze gehate vijanden, ondanks de naderende vredesdag, nog niets van haar gruwelijke betekenis had verloren. TEN SLOTTE is het huis en haard niet vernielen van en haard niet het ergste wat ons kon overkomen. Er waren in deze voor ons zo ongelijke strijd hogere waarden en helaas moeten wij consta teren, dat menig stad- en streekgenoot aan de moordzucht van de bezetter ten offer is gevallen. Alkmaar was een bol werk in het verzet van deze Noorde lijke streek. Alkmaar had een sterke groep van illegale dappere mannen en vrouwen, allen bereid om goed en bloed voor de vrijheid van ons vaderland in de waagschaal te stellen. Wie uit eigen ondervinding of door het deelnemen aan het verzet van huisgenoten de on dergrondse strijd van meer nabij heeft kunnen volgen, weet hoe hier in ver loop van jaren een organisatie gegroeid is, die zich niet allereerst ten doel stel de regelend op te treden als de oorlog zou beëindigd zijn, maar die onder goede leiding, voortreffelijke samen werking en door grote gemeenschaps zin waarbij naar kerkelijke richting of politieke overtuiging niet meer ge keken werd als 't ware één grote broederschap vormde, waarvan de le den stuk voor stuk hun leven waagden óm de minder fortuinlijken onder hen uit de klauwen van de bezettingsmacht te kunnen redden. Soms werden die po gingen met succes bekroond, soms ook bleek het niet mogelijk met voldoende kracht te kunnen ingrijpen. Dan klonken de schoten van het executie-peloton Alkmaarse burgers gaven hun leven voor ons aller vrijheid en in die bange dagen was er in aller hoofden slechts één gedachte: „Wij zullen zorgen voor de nahestaanden van hen die vielen, wü zullen dé taak overnemen van al die huisvaders, die dappere kerels, wier gezinnen in benarde omstandigheden achterblijven. Zó is het geweest en het was hoe onwaarschijnlijk dat ook klinken mo ge in zeker opzicht een mooie tijd. Want Nederland was niet meer in hok jes en schotjes verdeeld, Nederland was één groot verzetsgeheel van naar gemeenschappelijke vrijheid strevende mannen en vrouwen. De nood der tij den had allen in een groot verbond tezamen gebracht en uit die eendracht is in de donkerste jaren de kracht ge boren om onze gehate vijanden zo doeltreffend te bestrijden, dat de onder grondse voor de hier verblijvende be zetting een gevaren-factor van zeer grote betekenis is geweest. Hulde en dank. WIJ ZULLEN niet de lange lijst ver melden van alle stad- en streekge noten, die voor de vrijheid van ons va derland zijn gevallen. Zaterdagmiddag is er in De Hout een monument onthuld op de plaats waar vijf mannen geëxecuteerd zijn voor het doodschieten van een landwachter, ter wijl wel vaststaat dat geen hunner daaraan schuldig is geweest. Dat was, wat men in die dagen noemde, het stel len van een voorbeeld. Men schoot eenvoudig gedetineerde verzetslieden neer en de naïvelingen, die daartoe overgingen meenden werkelijk, dat zij daarmee het verzet de kop konden in drukken. De Alkmaarse dodenlijst bevat helaas vele namen. Er zijn op tal van plaatsen in onze provincie Alkmaarders gemar teld en geëxecuteerd, er zijn er ook talrijken omgekomen in be moordende concentratiekampen en in de Duitse fa brieken en het lot der joden, waar onder zo vele nijvere burgers uit onze veste, behoeft hier niét meer te worden beschreven. Op de dag, dat Alkmaar voor de vijfde maal zijn bevrijding her denkt past meer dan ooit een woord van hulde en dank aan al die dappere mannen en vrouwen, aan de nog leven den en aan de doden. De mens veran dert met de omstandigheden. Nederland is helaas niet lang meer de grote broe derschap gebleven, het is wederom ver deeld in groepen en groepjes, die zich angstvallig van elkaar afscheiden. De dagen van spanning en gezamenlijke actie liggen achter ons en helaas is ook weer bewezen, dat wij te snel kunnen vergeten en dat geloften, in heilige ver ontwaardiging afgelegd, in verloop van tijd veel van hun waarde kunnen ver liezen. Ware het anders dan zou een lichaam als de Stichting 19401945 thans geen dringend beroep op ons volk behoeven te doen omdat er steeds minder vrij willig wordt geofferd en de belofte, dat er voor de nabestaanden van onze ver zetslieden zou worden gezorgd, door velen reeds volkomen is vergeten. |£R IS OVER het algemeen niet zo heel veel over de bezettingstijd in Alkmaar te melden. Er zijn niet zo vele bijzonderheden, welke Alkmaar in deze gedenkdagen een vooraanstaande plaats doen innemen. Het is hier gegaan zoals in zovele andere steden, wij heb ben geleden en gestreden en, in bange afwachting van alles wat ons boven het hoofd hing, reikhalzend uitgekeken naar de dag, dat wij de driekleur weer uit het venster konden steken, dat wij ons zelf weer zouden zijn en onszelf zouden kunnen blijven. Wij behoeven hier niet uitvoerig te herinneren aan de verwarrende nacht toen de vijand ons met zijn hakenkruis vliegtuigen verraste, de luchtgevechten boven het vliegveld Bergen, de held haftige strijd uit de Mei-dagen, de loop graven welke in onze straten werden gegraven in de ijdele hoop, dat wij de macht uit het Oosten nog door militair geweld zouden kunnen keren. Wie herinnert zich niet de eerste op roepen van ons gemeentebestuur waar in tot rustig afwachten werd geadvi seerd, wie kent niet meer de volkomen verslagenheid van onze stadgenoten toen na vijf dagen van heldhaftige strijd bleek, dat onze militaire macht niet in staat was de kracht der naar het Westen trekkende horden te breken. De eerste Duitse uniformen vertoon den zich in onze straten, de voornaam ste gebouwen werden bezet. Seyss Inquart werd rijkscommissaris over deze lage landen en stak een verzoe nende hand uit, die door weinigen werd gegrepen. In die dagen kwamen de mannen en vrouwen, die met de vijand heulden, openlijk naar voren Er waren er bij, die, toen misschien nog te goeder trouw, de dageraad van een betere toekomst verwachtten, er waren er,' die eindelijk kans zagen hun lang verkropte haat tegen vermeende achteruitzetting te kunnen koelen, er waren baantjesgasten, die zich een gou den toekomst droomden, er waren ook gevaarlijke elementen, bereid om ons volk stuk voor stuk aan de vijand te verraden en te verkopen. Zij allen hebben op het verkeerde paard gewed en in meerdere of mindere mate de straf voor hun trouweloosheid gekre gen. Vorderen, vorderen, vorderen. \^IIE HERINNERT zich niet het eerste wachtlopen omdat kabels of mili taire apparaten moedwillig waren be schadigd. In die dagen stak het verzet reeds de kop op, maar het ontbrak nog aan de nodige contacten en contanten om doeltreffend te kunnen samenwer ken. De militaire commandant vestigde zich in Huize Voorhout waar het af lossen van de wacht dagelijks tot een volksvoorstelling werd gemaakt. Men raakte langzamerhand gewend aan het beeld van de Duitse uniformen in onze straten. Wie hoort in gedachten niet meer de spijkerschoenen over de keien gaan, wie ziet niet weer de troepen uitrukken op hun dagelijkse marsen, exerceren van de landwachters. die, be- Wie herinnert zich niet de klank der afgebeten Duitse commando's en het execeren van de landwachters, die, be wapend met hagelgeweren, stumperige pogingen deden om 't militair vertoon van hun Duitse broeders te imiteren. Fietsen werden voor de Wehrmacht gevorderd, radiotoestellen moesten wor den ingeleverd, koper en tin. kleren en dekens werden ingezameld. Hoevele toestellen zijn er niet clandestien ver dwenen, hoevele kunstvoorwerpen wer den er in die dagen niet in de grond gestopt om later door het vocht bescha digd te worden opgegraven. Wij kunnen met vlugge schreden door dit tijdperk der verschrikking gaan. We denken aan de Winterhulp, aan de bekendma kingen op muren en schuttingen, aan de eindeloze bedreigingen, het zoengeld, de bunkers en muren, het bezetten van tal van bedrijven waar men volkomen aan de willekeur van de indringers was overgeleverd. Daarna het avondverbod, het verplichte spitten voor de Wehr- maehtswerken, de verschrikkelijke raz zia's, waarbij men onze mannen en jongens bijeendreef om ze als kudden vee naar Duitsland te sturen. Dat alles dateert uit die donkere dagen, uit de tijd, dat men fluisterend de waarschijn lijkheid van een overwinning besprak en dat men van ganser harte hoopte en verwachtte, dat er binnen zeer afzien bare tijd een einde aan deze verschrik kingen zou komen. QE LAATSTE LOODJES wogen het zw^irst. In de laatste winter kwam de hongersnood, verrezen de Centrale Keukens waar de vissoep steeds schra ler werd. Toen dreef men een handel in alles wat eetbaar was waarbij woe kerprijzen werden gevraagd en gege ven. Wie herinnert zich niet meer de talloze clandestiene slachterijen en bo venal de hongertochten naaf het plat teland, de uittocht uit de steden van mannen, vrouwen en kinderen met stuk gelopen schoenen, op fietsen met houten banden en met vehikels, die door het wrakke timmerwerk in elkaar zakten. In de steden stierven de ouden en zwakken, die niet meer voor zichzelf konden zorgen en onze Kennemer- straatweg bood elke dag het droeve beeld van uitgeteerde mensen, die met hun laatste krachten naar buiten wa ren getrokken waar vele boeren zich in die tijd ten koste van hun medemensen verrijkt hebben, maar waar gelukkig ook zovele anderen alles hebben ge geven wat zij in redelijkheid konden missen. De Dolle Dinsdag lag toen al achter ons, en ook in Alkmaar had men te vroeg gejuichd en de beruchte majoor Schauss met zijn onafscheidelijk rij zweepje onder de arm, zorgde er wel voor, dat ook hier de verschrikking der bezetting in steeds dreigender vorm ge voeld werd. Niet het minst door de illegale wer kers, die in het nauw werden gedreven en voor wie de bezetting niet lang meer had moeten duren omdat de vijand over steeds meer gegevens be schikte en de gehele organisatie ter plaatse dreigde opgerold te worden. De bevrijding kwam. J^E BEVRIJDING is gekomen. De voedselpakketten uit de vliegtuigen, het Zweedse wittebrood van het Rode Kruis, wie zal ze ooit verg\ten. De rol len werden omgekeerd, de lang ver kropte haat- en wraakgevoelens braken zich baan, de volksvijanden verdwenen in gevangenissen en kampen. Het met geld smijtende Militair Gezag trad op de voorgrond en overal in den lande verrezen de zuiveringscommissies waar bij men zich soms een leidende positie trachtte te verschaffen om van het be oordelen van eigen tekortkomingen ver schoond te kunnen blijven. Er werd op de meest verscheidene manieren recht gesproken, er werd gewroken tot ook de behoefte aan wraak in zo menig mensenhart verkoelde en men de gedra gingen der delinquenten meer en meer in het kader van hun persoonlijke om standigheden leerde bekijken. Die na oorlogse tijd vanaf de blijde dag, dat hier de eerste Canadese tanks versche nen en de bevolking onze bevrijders hartstochtelijk toejuichte, heeft velen niet de voldoening gebracht die zij zich van een vrij Nederland hadden voorge steld. Er is te veel .onzekerheid ge weest, de nasleep van de ellendige oor logsjaren heeft verwondering en ver ontwaardiging in het hart van zo meni ge trouwe vaderlander gebracht, maar Nederland is door al die rechteloosheid heen langzamerhand weer naar betere verhoudingen gegroeid. De tijd, die alles doet slijten zij het dan ook niet vergeten heeft ons leven langzamer hand weer in normaler banen gevoerd en Nederland wordt zichzelf weer, het land met zijn vreedzame bevolking, maar met zijn hokjes en schotjes van waaruit men het wereldgebeuren van uit zeer verschillende gezichtspunten blijft bekijken. Wij worstelen niet meer in de wor gende greep van de bezetter, maar wij leven nog allerminst in de tijd, dat wij vrijuit durven ademhalen en in een blij verschiet een toekomst zonder zorgen kunnen zien. Op deze tijd drukt het stempel van de koude oorlog, de nieu we dreiging uit het Oosten, die meer dan vroeger het teken van de strijd tussen wereldmachten draagt. Moge ook deze verschrikkir-a van ons worden weggenomen, opdat wij einde lijk de rust zullen vinden die wij na jaren van strijd en onzekerheid ver diend hebben. Het leven is te kort om het te zwaar met verdriet en vrees te belasten. „Brand" zonder vuur yELE NIETS VERMOEDENDE WANDELAARS zullen zich gisteravond om tien voor acht de ogen hebben uitgewreven, toen plotseling de Alkmaarse Vrij willige Brandweer met groot materieel uitrukte, de glimmende rode wagens de Langestraat inreden en met knarsende remmen voor het stadhuis tot stilstand kwamen. Ijlings richtte men de blik omhoog, maar vuur noch rook waren te bekennen. Er sloegen geen vlammen uit het fraaie historische gebouw en er kringelde geen rook boven het sierlijke torentje, dat deze schepping van middel eeuwse bouwkunst flankeert. Men kon gerust zijn. Het betrof slechts een oefe ning, die tot het laatste ogenblik geheim gehouden, thans het gehele brandweer- apparaat in beweging bracht en waarbij de opgekropte energie van de doQr een langdurige „brandloze" periode geladen brandweermannen een uitweg vond. dercorps. In de Langestraat genoten velen van het uitschuiven van de Ma- gyrusladder, die hoog boven de gevel torende en op welks top een brand weerman een slang op het denkbeel- Brandweeroefening op, voor, in en achter het stadhuis TOT HET LAATSTE ogenblik waren de finesses omtrent deze oefe ning slechts aan enkele ingewijden bekend. Geen lek in de staf had de opdracht wereldkundig gemaakt en toen de commandant, de heer J. v. Maarleveld gisteravond zijn laatste orders gaf, werden de deuren in de kazerne gesloten en bleven de brand meesters in het ongewisse over het geen hen wachtte. Eerst enkele minu ten voor het alarm de corpsen „Bur gerplicht" en „Kwiek" opriep, ontvin gen de corps-commandanten hun in structies. Deze luidden: „Uitslaande brand in het stadhuis. De brand woedt op de zolderverdieping van het oude gedeelte van het frontgebouw. Deze gehele vei-dieping en aangrenzende ruimten staan vol met rook. Er is een zware vonkenregen tengevolge van een harde N.W.-wind. Verondersteld wordt, dat de watervoorziening in de brandkranen is gestagneerd." Zoals vaak schuilde ook hier het venijn in de staart. Met gezwinde spoed reed een der wagens naar de Oudegracht, een slang werd te water gelaten en in de Breedstraat koos een tweede brand weerauto stelling. De druk, door de lange afstand verminderd, werd door de tweede wagen weer op de juiste sterkte gebracht, zodat de brand toch op volle kracht bestreden had kunnen worden. Terwijl de Breedstraat, Schou tenstraat, Laat, Oudegracht en de hui zen achter de leeszaal het beeld gaven van bedrijvige brandweerlieden, werd aan de voorzijde van het stadhuis een slang op de put in de Langestraat aan gesloten en verschenen moedige corpsleden in de dakgoot van het Stad huis. Acht minuten nadat „Burger plicht" en „Kwiek" ter plaatse ver schenen waren, kregen zij versterking van „Kracht en Vlugheid" en het Lad- Service van de Alkmaarse politie Vier Zweden, twee dames en twee heren, die een trip door Europa ma ken, kwamen gisteren in Alkmaar tot de ontdekking, dat hun Hollandse de viezen op waren. Zij parkeerden hun auto voor het politiebureau en vroegen de wacht commandant beleefd om onderdak, wat hij hun met alle bereidwilligheid ver leende. Zijn service strekte zelfs zo ver, dat hij in zijn rapport schreef: Bedoelde personen wensen om half acht gewekt te worden". Hetgeen prompt geschiedde. Over de service van de Alkmaarse politie zullen de Zweden niet behoe ven te klagen. dige vuur richtte. Toen alle maatregelen voor een ef fectieve brandbestrijding genomen wa ren en het alziend oog van comman dant Van Maarleveld en hoofd-brand- meester v. d. Idsert de paraatheid van het corps had geschouwd, kon de brandweer inrukken. In de Breed straat werd nog even water gegeven teneinde de watervoorziening uit de Oudegracht te beproeven. Deze proef slaagde uitstekend, evenals de oefe ning geslaagd mag heten. In de bovenzaal van „Tom" dankte de commandant zün mannen voor hun grote opkomst en medewerking en sprak zijn tevredenheid uit over de prestaties. Feestelijkheden op 5 Mei Op de bevrijdingsdag zijn de volgende feestelijkheden georganiseerd. Jeugdcircus. Aankomst op het station 15 uur. Voorafgegaan door de Postharmonie, rijdt het gezelschap de volgende route: Stationsweg, Scharloo, Geesterweg, Ze venhuizen, Kerkplein, Langestraat, Houttil, Waagpleïn, Marktstraat, Nieu- wesloot, Hofplein, Nieuwesloot, Dubbele buurt, Paternosterstraat, Paardenmarkt. Circusvoorstelling op de Paar denmarkt tot 17 uur. Lampionoptocht (aanvang 20.45 uur). Route: Paternosterstraat, Kerkplein, Koorstraat, Laat, Payglop, Langestraat, Mient, Waagplein, Marktstraat, Nieuwe sloot, Hofplein, Nieuwesloot, Dubbele buurt, Paternosterstraat, Paardenmarkt. Fakkeloptocht (aanvang 21 uur) Route: Paternosterstraat, Kanaalkade, Kaarsemakersgracht, Voordam, Zijdam, Luttik Oudorp, St. Annastraat, Ver- dronkenoord, Bierkade (Accijnstoren), Limmerhoek, Keetgracht, Oudegracht, Ritsevoort, bij Molen van Piet „Bol werk" op tot het Kruithuisje. De inwoners van de gemeente wor den verzocht, wanneer de opfEbcht het „Bolwerk" op gaat, zich naar de singels te begeven, waar het geheel een fan tastische aanblik zal opleveren. De optocht, die wordt ontbonden bij het kruithuisje hetgeen op een bij zondere wijze zal geschieden zal door de toeschouwers het beste te zien zijn in de Bergerhout. Nieuwe garage wordt geopend Gebr. Kleen, die de City Garage in de Paternosterstraat exploiteren, zullen Zaterdag een tweede bedrijf, dc Cen trum Garage, openen op het Scharloo na. 14, waar de stalhouderij van de heer Hoed was gevestigd. De opening zal des middags om 2 uur plaats vin den. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DONDERDAG Bioscopen, allo theaters gesloten. Canadaplein, 7.30 uur: Stille tocht naar de Wilhelminalaan. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Leve de samba (tot 14 jaar o.g.); Victoria Theater, 8 uur, Tromba (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Manon (18 jaar); A.B.T., 8 uur: De onzichtbare ooievaar (alle leeftijden) Troepenhuis Phoenix (Zandersloot), 311 uur: Pafafa, fancy-fair der Alk maarse padvinders. Muziektuin, 2.30 uur: Openbare ver gadering Vredescomité. ZATERDAG Bioscopen als Vrijdag. Aanvang 7 en 9.30 uur. Troepenhuis Phoenix (Zandersloot), 3—11 uur: Pafafa, fancy-fair der Alk maarse padvinders. Gisteravond hield de) Christelijke Oranjevereniging haar jaarlijkse feest-, avond ter gelegenheid van de ver jaardag'van H.M. de Koningin. Even als de andere jaren bestond ook nu voor deze avond flinke belangstelling. De zaal en het balcon van „Het Gul den Vlies" waren zeer goed bezet. Het openingswoord werd gesproken door de waarnemend voorzitter, mr. Schen- keveld. Deze memoreerde de 30e April 1909, toen koningin Juliana ge boren werd en hij zei, dat we niet dankbaar genoeg kunnen zijn, dat we geregeerd worden door het Huis van Oranje. Hierna trad het Christelijk gemengd koor onder leiding van de heer G. C. Pranger op. Twee cou pletten van het Wilhelmus werden door de aanwezigen meegezongen. Uit het jaarverslag bleek, dat het leden tal ongeveer 300 bedraagt. De pen ningmeester kon mededelen, dat het kassaldo begin 1950 f 264.64 bedroeg. Bij de bestuursverkiezing, nodig we gens het bedanken van drie bestuurs leden, werden de door het bestuur ge stelde candidaten, de heren D. Dave- laar, A. Hildering en P. Termaat bij acclamatie gekozen, evenals mr. Schen- keveld, die tot voorzitter werd be noemd, wegens het bedanken van de heer G. C. Dun. De heer Schenkeveld stelde voor de heer Dun tot ere-voor- zitter te benoemen, hetgeen spontaan werd goedgekeurd. Als blijk van waar dering voor het vele werk, dat hij ge durende zijn voorzitterschap ver-richtte, werd hem een mooi boek aangeboden. De heer Schenkeveld herdacht tevens het feit, dat de heer C. Knaap 30 jaar lang vanaf de oprichting der vereni ging secretaris is geweest en bood hem eveneens een boek aan. Vervol gens trad op het Alkmaars Klein- orkest, dat ieders bewondering af dwong. Het optreden van Jong-Holland werd verschoven tot na de pauze. Het werkte het programma vlot af. Zowel het werk op de brug, alsmede de vrije oefeningen, en knotsoefeningen van de dames vonden ieders waardering. Daarna trad het Alkmaars Klein Or kest nogmaals op. Het duurde echter zo lang dat het voor velen bezwaarlijk was om tot het einde te blijven. Ten slotte werden enige geluidfilms vertoond, o.a. over de eerste Koningin nedag en over de Zuiderzee. Opwekkingsbijeenkomsten Van alle kanten wordt er geconfe reerd, nationaal en internationaal. Meestal gaat het dan om deze belang rijke vraag: „Hoe krijgen we een betere wereld?", of: „Is er nog toe komst voor een mens?" Het antwoord op deze zo belangrijke vragen zal gegeven worden op een 3- daagse bijeenkomst, uitgaande van de Ned. Christ. Gemeenschapsbond in de Doopsgezinde Kerk aan de Konings weg te Alkmaar. Bekende sprekers zullen aanwezig zijn, o.a. Ds. W. Broer, Doopsgezind predikant te Hoorn, evangelist J. Kits van Doorn en evangelist H. Veldkamp van Hengelo. De eerste samenkomst wordt gehou den op Maandag 8 Mei en vangt aan om half acht. Vervolgens Dinsdag en Woensdag om 3 uur en half acht. De toegang is vrij. De toespraken worden afgewisseld door solozang. Orgelconcert in de Grote Kerk Vrijdagmiddag om 3 uur zal de or ganist C. Jansen' het prachtige orgel van de Grote Kerk bespelen. Dit con cert is het eerste van 'n reeks zomer- concerten welke tegen een zo laag en tree worden gegeven, dat iedere mu ziekminnaar er van zal kunnen genie ten. Het bezoek aan het orgel-concert op Koninginne verjaardag getuigt er van dat nog te weinigen weten welk kunstgenot door bekwame organisten op dit prachtige instrument geboden kan worden. Kerkvoogden hopen door deze zomerconcerten de belangstelling voor goed orgelspel steeds te kunnen opvoeren. Burgerlijke stand Geboren: Cornelis, z. van H. J. van Dam en J. C. C. M. de Vries. Anna M. J., d. van A. Roecoert en C. G. Nuij. Getrouwd Peter W. Ronken en Ca- tharina Kaandorp. Petrus Jongkind «n Geer- truida Bieman. STATUTEN VERZONDEN Verzonden zijn de statutenvan Haijtema's Graanhandel N.V. te Alk maar. Aan allen, die dit aangaat £LS HEDENAVOND velen zich zullen scharen in de „Stille Tocht" naar het monument ter herdenking van de daden, dan zullen de bittere ervaring van vorige jaren heeft ons dit ge leerd nog meerderen de onbe grijpelijke behoefte gevoelen om aan de kant te gaan staan ten einde de stoet gade te slaan. Dan zullen jongelui de route van de omgang gebruiken als wielerbaan en zullen automobilisten zich niet ontzien om luid toeterend hun ontstemming over de wachttijd te uiten. Laten de kijkers, de fietsers en de ongeduldige automobilisten bedenken, dat zij met hun wan gedrag niet alleen anderen in hun diepste gevoelens kwetsen, maar bovenal de grofste oneer bewijzen aan hen, voor wie het monument werd opgericht. De „stille tocht" is geen kijk spel en geen gelegenheid Om acrobatiek op een fiets te bedrij ven. En de twee minuten stilte hebben voor ons volk een te grote betekenis, dan dat zij door een auto-claxon gestoord mogen worden. Dat allen, wie deze regels aan gaan, dit hedenavond zullen be seffen. Woensdagavond werd in het ge bouw der Vereniging in de Lange straat een algemene ledenvergadering gehouden van de Openbare Leeszaal en Boekerij. De voorzitter, de heer Tj. N. Ade- ma, gaf een kort exposé van de ge beurtenissen in het afgelopen half jaar en memoreerde de ernstige ziekte van de adjunct-directrice, mevrouw Keu- ning, waarin gelukkig een wending ten goede is gekomen. Uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer W. van de Pol bleek, dat het ledental vrij stationnair bleef, maar dat vele stadgenoten nog niet beseffen wat hun aan ontspannings- en ontwikkelingsmogelijkheden door deze culturele insteling voor een zeer bescheiden contributie wordt gebo den. Het bezoek aan de leeszaal bleef vrij stationnair. Voor de uitleenbibli otheek worden geleidelijk meer boe ken aangekocht. De kascommissie de heren De Man en Kloos had een gunstig rapport over het,werk van de pen- lifngfhéèster, de' heer H. Lind, uitge bracht. De rekening 1949 werd vastgesteld met een eindbedrag van f 24261,84 aan ontvangsten en uitgaven. Voor de be groting 1950 is dit f 21256. Besloten werd zich in verbinding te stellen met de raad der gemeente om het mogelijk te maken ook het perso neel van deze semi-overheidsinstelling de 5 procent loonsverhoging toe te kennen. Kinderen vierden het Mei-feest Zoveel kinderen wilden gistermiddag deelnemen aan het Meifeest, dat de afdeling Alkmaar van de Partij van de Arbeid en de Alkmaarse Bestuurders- bond in het Gulden Vlies had georgani seerd, dat het leek, of een kleine hon derd jongens en meisjes zouden moeten worden teleurgesteld. Dank zij echter de heer Mooij, die op royale wijze me dewerking verleende, want nu was het mogelijk de schare in tweeën te split sen en twee voorstelling te geven. Een deel van de dames ging met een kleine driehonderd kinderen spelletjes doen op een weide nabij Rochdale, terwijl de anderen genoten van de avonturen van koning GaapSlaap, die in heel zijn leven nog maar veertien nachten had geslapen en van Barendje Sneer, die hem zou genezen, maar door een kwaad aardige Raadsheer werd tegengewerkt. Vanzelfsprekend was er ook het nodige te snoepen, zodat de kinderen een kos telijke middag hebben gehad. André Carrell en de zijnen, die ae voorstellin gen gaven, en de organisatoren van het feest hebben alle eer gehad van hun werk. Nutsspaarbank te Alkmaar In de loop van April werd op de spaar bankboekjes ingelegd f 289.117,01 (v. j, f 261.774,47) en terugbetaald f 394.115,55 (v. j. f 339.766,56), alzo minder ingelegd dan terugbetaald f 104.998,54 (v. j. f 77.992,09). Het aan de inleggers verschuldigde kapi taal, bij de aanvang van het jaar f 11.472.870,05 bedraagt thans r 11.704.707,82 (v. i. f 11.153.913,—). Het aantal nieuw nitgegeven boekjes be draagt 130 (v. j. 147). Ingetrokken werden 147 boekjes (v. j. 92). Het aantal in omloop zijnde -boekjes, bij de aanvang van het jaar 27.774, (v. j. 17.380) aan personen of instel lingen te Alkmaar gevestigd; 6655 (v. j. 6361) aan personen of instellingen elders gevestigd en 3428 (v. j. 3194) aan schoolspaarders. Onder de in April nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 27 (v. j. 29) boekjes voor pas geborenen (ou deze boekjes plaatst de Spaar bank een eerste inleg' van f 1,—). In April bedroeg het aantal posten van in leg 2493 (v. j. 2009), dat van terugbetaling 2080 (v. j. 2064), tezamen 4573 (v. j. 4073). De lediging in de loop der maand April van 638 (v. j. 436) sptarbusjes leverde een bedrag van f 9.150,96 (v. j. f 7.480,50) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes, bij de aanvang van het jaar 5200, be draagt thans 5451 (v. j. 4822). Reeds jaren lang hangt i Stationsplein een geheimzi een grote garage zou verrijj gebracht; later beweerde m worden gebouwd en het hc Thans is er klaarheid in c Alkmaar concentreren. Om £»als die door deze bekend* de autoriteiten nog hun fiat niet op bezwaren zal stuiten De toestand zoals deze z reeds lange tijd onbevredig De centrale werkplaats ii aan de Helderse weg, vooi paraties maakte men gebn garage aan de Stationsweg stalling is onvoldoende. Ei van de wagens kan men in aan de Dijk plaatsen, do moet de nacht in de open brengen. Bovendien heeft n beschikking over een wa heid voor chauffeurs, cond het reizend publiek. Een i bezwaar is, dat het hoofd Purmerend is gevestigd, f thans echter naar uit, dat al lijkheden spoedig tot het ve len behoren. Het S Op het Stationsplein, naas wen van de Nederlandse S waar thans een houten hokj binnen afzienbare tijd een rijzen dat een frontbreedte twintig meter en een diepte meter heeft. Van hieruit za zicht kunnen houden op Men kan er chauffeurs en ces voor verschillende buss zen, er zal een kassier zetele: v Veel wordt tegenwoordi) hebbert in deze materie ron( voren te brengen. Daarom Alkmaar van de Nederlands heer G. A. M. Snijders, direi nodigen tot een lezing over onderwijsvernieuwing en ma heeft de heer Snijders een p] wijs te verbeteren en een vij wijs, zoals dat thans gegeven De heer Snijders oi een plan Daarbij wordt gedacht aai gens van vier lesuren elk. zouden dan worden de vakl lands en Engels en faculta of Duits of Spaans. Voorts boekhouden, bedrijfsleer, kenen, staathuishoudkunde, nanciële rekenkunde. Stent facultatief en economische kunde en geschiedenis in de lezingen te geven op twee Indien de brugklasse bij he gemeen wordt zou dan het derwijs vanaf de vierde 1 splitst moeten worden in mische en in een technisch Zonder brugklasse dient dit af het derde leerjaar te ges De heer Snijders kwam tot clusie na een historisch ove de groei van het handel waarbij hij uitging van de van Thorbecke van 1863. D baar onderwijs („Hogere school") probeerde voorberc ger onderwijs te worden, Thorbecke's bedoeling was. bestond het gymnasium en het handelsonderwijs op, c moeilijke omstandigheden moest zoeken. Het prototyp school staat in Amsterdam, gin was er een driejarige t een tweejarige voorbereidin Aangedrongen werd dus op continu-onderwijs. Het gc stuur maakte echter een 3-ja met 2-jarige bovenbouw zoc 3 jaar het begrip handelsonc de hoek kwam kijken. Daar stond de H.B.S A, niet te met de A-afdeling van de E Minister Marchant „onthoo handelsschool van vijf tot waarschijnlijk alleen uit (vei gevatte) bezuiniging en dez> bestaat nog altijd. Wel maak Bolkestein (toenmaals minis voor de oorlog een nieuwe M.O., met het doel, meer t< te krijgen tot het hoger ondc werk, dat na de oorlog werd men door minister Gielen e; door minister Rutten, die he wijzigde en dacht aan een H.B.S. met daarnaast een algei jarige Middelbare school, vrezen, dat dit een gewone U.I zal worden, waarvan het peil op het gewenste niveau ligt, scholen uitstekend werk doe: Maar, aldus de heer Snijdi denkt te veel aan de vormir

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2