Jeugdkoerier Amandeltjespndding 10 k TT Nederland Uit het leven van Edison Ceta-B&O&l Wnó, de Zui+tdqe K/as met TeafJ&ritijn! WAKKER BLIiVEl! mÊÈm mww (Vervolg) nóg meer amandelen, Jk.. nog lekkerder. Eerste Kamer verhoogt bezinebelasting Het Radioprogramma Oplossing Prijsraadsel K E L S K L U I T S I K T Dreigbrief aan een arts ct De grootste en de beste! AMERIKANEN IN BERLIJN ZIJN GERUST EU HUWELIJK X ÏVOROL. tanden tfêank en/ie6K,aderri]fcis afs ncaïgpzrdaLUjtJ: OP HET MATJE Don Juan HET DONDERDAG 4 MEI 1950 3 aan land toegewezen aan de vrije iliere bouwnijverheid), ter opheffing der inter- lustriependeling (huis- jrklieden uit andere pro- /oningen voor leidinggfe- 1 in nieuwe industrieën, voor huisvesting van de- tenaren, die op normale loipen kunnen worden ambten in grensstreken), voor gerepatrieerde bur- esie, 6800 woningen vol» ireenvoudigde plan-Bou- ra woningen, ontstaan en 11.244 door woning- outroof in Amsterdamse dit is het behoud van e woningen. Nieuwe premieregeling, IVETBOUW bedroeg in jaar 75%, de particuliere or de oorlog waren die 5'/« en 85%! Minister mr. 1 wil daar langzamerhand Binnenkort zal een nien- iing woningbouw wor ld, waardoor de staat en van veel verplichtingen en. Daarbij zal ook aan •eenvoudigde woningen i! ijn er 1831 nieuwe boer- d, alle licht beschadigde venals de meeste zwaar 949 zijn er 64 kerken ge- 254 scholen voor lager industrie wordt krach- n 1949 f 200.000.000. Vele itrieën werken weer op :apaciteit of overtreffen v. met Philips het geval ;erde gebied was reeds 3 geheel drooggelegd en eer gaf reeds in 1946 een a 1947 een nofmale oogst. Walcheren zijn hersteld euw aangelegd evenals ;t eiland. Van de spoor- alleen nog bij Venlo 'n hebben nog enkele ioor. Het net der spoor- el klaar gekomen en ;ebreid en de Nederland- verde enige duizenden i. Op 1 Mei 1949 waren nnenvaartuigen, bagger- eriaal hersteld (totaal enevens 1000 binnenvis- enz Voorts 180 zeevis- aartuigen en 35 zeesche- (ezonken binnenvaartui- 1 Mei 1949 alle weer ge- prestaties, waarop elke its mag zijn. Na de brand in de goederenwagon, waardoor Edison zijn rijdend laborato rium en het drukkerijtje van zijn week blad had verloren, moest de jongen weer een onderdak in het ouderlijk huis zoeken. Maar op een morgen in Augustus gebeurde er iets dat een grote verandering in zijn leven zou geven. Terwijl hij met zijn vriend de stationschef van Mount Clemens op het perron stond te praten, raakte een van de goederenwagons, die geran geerd werd, plotseling los. Het drie jarig zoontje van de chef speelde op dat ogenblik tussen de rails en het jongetje zou zeker overreden zijn, als Edison het niet op het laatste ogenblik voor de wielen had weggetrokken. Natuurlijk stond de chef er op om Edison voor zijn moedig optreden te belonen, maar de enige wens van de jongen was, het telegraferen te mogen leren. Die wens werd vervuld en Edi son was een dankbare leerling. Al heel spoedig bracht hij zelf-vervaar- digde instrumenten mee en hij wist daarmee een buitengewone snelheid te bereiken Door de voorspraak van zijn leer meester, de stationschef, kreeg hij een aanstelling als telegrafist op het tele graafstation te Port Huron en hij bleef daar vaak nog een groot deel van de nacht om zich te oefenen in het opne men van persberichten en het nemen van scheikundige proeven. Toen Edison 16 jaar oud was, werd hij benoemd tot telegrafist bij een nachtlijn van de Grand Trunk-spoor- weg. Hij moest daar hard werken en door de lange diensttijd lukte het hem nu en dan niet om wakker te blijven. Maar de nachttelegrafisten werden ge controleerd door het hoofdkantoor en daarvoor moesten zij ieder uur een be paald teken uitzenden. Dat teken werd door de telegrafist Edison altijd precies op tijd uitgezon den, maar het vreemde was, dat de jongen vaak niet antwoordde, wanneer hij over zijn eigen lijn werd opgeroe pen. Men besloot om eens een contro leur op onderzoek uit te zenden. De controleur vond Edison in diepe slaap, terwijl er op de tafel een won derlijk instrumentje stond, dat met een klok verbonden was. Op ieder heel uur drukte een hefboompje automa- Met ingang van volgende week zal ons kinderhoekje anders wor den. Er komen nieuwe verhalen met plaatjes, raadsels en grapjes, die jullie stellig allemaal erg aar dig zult vinden. Het hoekje van de briefwisseling verdwijnt, want we moeten voor al die nieuwe din gen plaatsruimte hebben. Een nieuwe rubriek voor de kinderen dus! Allemaal veel ple zier en gezellige uurtjes er mee! tisch een sleutel neer, waardoor net contrölesein werd uitgezonden. Natuurlijk kostte deze uitvinding de jongen onmiddellijk zijn betrekkingen er brak een moeilijke tijd voor hem aan. Vijf jaar lang trok hij van aet ene telegraafkantoor naar het andere. In de winter van 1863 op 1864 raak ten grote ijsmassa's van het Huron- meer los en werden in de Sint Clair- rivier gedreven. Zij vernielden daar de brug en ook de kabel tussen Port Huron en Sarnia. De directeur van het telegraafkan toor in Sarnia was radeloos, want er lag een grote stapel dringende tele grammen die verzonden moest wor den. Edison kreeg een idee. Hij haalde de directeur over, om hem met een loco motief naar de kade te rijden en de verbaasde mensen aan de overkant hoorden plotseling korte en lange gil len door de stoomfluit van de locomo tief. De telegrafisten aan de overzijde begrepen dat dit morse-tekens waren. Zij noteerden ze en haalden er even eens 'n locomotief bij om te antwoor den. Zo was de verbinding dank zij het goede idee van Edison, weer her steld. (Wordt vervolgd) Minisier LieHink duldi geen uitsiel Gistermiddag heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de benzinebelasting wordt verhoogd, door verhoging van het bijzonder in voerrecht op benzine en wijziging van de motorrijtuigenbelastingwet. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met aanteke ning, dat de AR, de VVD en de CPN VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 5.45 en 11 uur. 6.03 Eigen opnamen. 6.30 Psalmen. 6.45 W. A. Mozart. 7.30 Wij herdenken. 8.02 Wilhelmus. 8.03 Strijkkwar tet. 8.15 Radio Philharmonisch Orkest. 9.30 Haak in. 10.05 Met band en plaat voor u paraat. 10.15 De vaart der volken. 10.35 Ouverture. 10.45 Avonaoverdenking, 11.15 Sweelinck-kwartet. 11.45 Duitse dansen. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 5.45 en 11 uur. 6.00 Nationaal program ma 8.15 Back-cyclus. 8.50 „Zij vielen voor ons". 9.30 Eduardo del Pueya, piano. 10.00 „Zo jochie, jou heb ik", iu.25 Musicorda. 11.15 Sport. 11.30 Gram.muziek. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8 15 Muziek bij het werk. 8.45 Solistenconcert. 9.15 Och tendbezoek. 9.35 Philharmonisch Orkest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Hobo-coucert. 11.15 Bloemlezing. 11.45 Phil Green en zijn orkest. 12.00 Trio Fantasia. 12.33 Piano en orgel. I.15 Mandolinata. 1.45 Symphonie. 2.40 Van oude en nieuwe schrijvers. 3.00 Mijlpaal 1950. 3.15 Piano-werken. 3.40 Voordracht. 4.00 lanfare. 4.02 Toespraak door prof. dr J. B. Kors. 4.07 Promenade-orkest. 4.40 De weduwe vertrekt om. 5.00 Gram.platen. 5.40 Voor de jeugd. 6.15 Afscheid van „Anneville". 6.25 „Kent u ze nog?" 7.01 Toespraak door ko ningin Juliana. 7.10 Marsmuziek. 7.35 Dag van vlaggen en bloemen. 8.05 Strijd, over winning, vrijheid. 9.05 Radio fhilharmomsch Orkest. 9.30 Zij brachten ons de vrijheid. 9.55 Gram.muziek. 10.00 Stoelendans. 10.50 Repor- *agT„'r ™iLVrij en Blii- n-45 Gram.muziek. HILVERSUM H, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8.18 Con trasten. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Phil- harmonia-orkest. 10.00 „Thuis" 10.05 Mor genwijding. 10.20 Vincent Morgagui. 10.30 y,°?A Vrouw' 1045 Duetten-programma, ïo rPe 8root,ste schuid. 11.30 Vincentino. 1—00 Coimbra. 12.33 Sport en prognose. 12.45 Patnee en Mario. 1.15 The Avroleans 1.45 Andre Kostelanetz en zijn orkest. 2.00 Kook kunst. 2.20 Het nieuw Nederlands Strijkkwar tet. 3.00 Ons volk in zijn dichters. 3.20 Re portage van Davis cup wedstrijden. 3 30 Fryske kantate. 4.00-12.00 Nationaal pro gramma. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.35 Muziek houdt fit. 10.00 Klein, klein kleutertje. 10.15 Promenade-concert. 11.00 De Zonnebloem. II.45 Strijkkwartet. 12.03 Metropole-orkest. 12.33 Piano-recital. 1.20 Orkest zonder naam. 1.45 Musicerende dilettanten. 2.20 Engelse les. 2.40 Het Omroeporkest. 3.20 Kroniek van let- tcien en kunsten. 3.55 Musicerende dilettan ten. 4.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 5.00 De Wigwam. 6.00 Piano-duo. 6.1o Jour nalistiek weekoverzicht. 6.25 KRO Amusements orkest. 6.50 Katholiek Encyclopaedic. 7.15 Actualiteiten. 7.25 Mijnheer de voorzitter 7.35 Orkest. 8.15 Lichtbaken. 8.40 Toccata. 8.43 „Steek eens op, heren!" 9.00 Vegen heit de klok. 9.45 Weet u het? 9.55 Weekend-sere nade. 10.3o Indonesicb commentaar. 10.45 Avondgebed. 11.15 Symphonie. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om, 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8.18 Orgel spel. 8.45 Pills en Tabel zingen. 9.00 Tsjai- kofski-cyclus. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgenwijding. 10 20 Radio-feuilleton. 10.40 Voor de arbeiders. 11 30 Nederlandse muziek. 12.00 Orgelspel. 12 33 Irio Pia Beek. 1.15 Accordeola. 1.45 Negro spirituals 2.00 Als een bonte vogelvlucht 2.20 De Ramblers. 2.50 Mond-accordeon. 3.00 Van noek to* boek. 3.15 Omroep-Kamerorkest. 4.00 Van de wieg tot het graf. 4.15 Gevarieerd programma 4.45 Sportpraatje. 5.00 Nieuws van de platenmarkt. 5.30 Op de Disselwageu. 6 15 Piano-sol 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Artistieke staalkaart 7.30 Leen in de Bijbel. 7.45 Passé partout". 8.15 Malando en zijn Tango-Rumba-orkest 8.42 Hein Festijn. 8.45 De Bonte Bal 9.45 Socia listisch commentaar. 10.00 Stradiva sextet. 10.25 Onder de pannen. 10.40 Amsteidamse Po'itie-kapel. 11.15 Gevarieerd programma. tegen waren. Vooraf was de vergadering geschorst om enkele afwezige Kamer leden te gaan opzoeken, wier aanwezig heid nodig was om het vereiste aantal vol te maken voor de stemming over een communistische motie die uitstel beoogde. Nadat daardoor het aantal aan wezigen tot 26 was gestegen, werd deze motie met 23 tegen drie stemmen verworpen. Het woord werd gevoerd door de heer Steinkuhler (KVP). Hij had liever eerst een vermindering van de belas tingdruk op het bedrijfsleven gezien, voor de regering haar compensatie gaat zoeken. De heer Wendelaar (VVD) stond onsympathiek tegenover het ont werp. Het bedrijfsleven wordt opnieuw getroffen. De heer Vixseboxse (CH) was niet tegen deze verhoging gekant, in tegenstelling met de heer Tjalma (AR). Deze drong op uitstel aan, waar voor de heer Van Walsum (Arb) niet voelde. De heer Van Santen (CPN) daarentegen wenste de behandeling uit gesteld te zien. Minister Lieftinck zeide dat in alle omringende landen de benzinebelasting hoger is dan in Nederland en was van mening, dat er nog zeer veel verspil ling is van vervoer. Op luxevervoer b.v. zou nog heel wat te bezuinigen zijn. Spr. brak een lans voor die ambtenaren, die buiten hun woonplaats werken moe ten in verband met huisvestingsproble men. De minister ontraadde uitstel. Men kan alle gevolgen overzien en heeft alle waarborgen, die men kan wensen. Nadat de heer Van Santen zijn bovenaangehaalde motie had ingediend en de' vergadering drie kwartier ge schorst was, werd het ontwerp aange nomen. DE DOODSLAG TE ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft de vrouw en de 16-jarige zoon van de bij een twist om het leven gekomen Don keyman J. H., uit de Rubroekstraat, weer in vrijheid gesteld. Van Woensdag 19 April. De boeken werden gewonnen door: Rietje Micldijk. Wolfpad 3, Alkmaar. Tini Sluis. Den Hout 35 (gem. Hoog- karspel) Cees Modder, Dorpsstraat 111, War- menhuizen. Berta Butter, Strik van Linschoten- straat 17, Beverwijk. Corrie Hop, Violenstraat 60, Den Helder. De Anti-Trekhondenbond heeft een open brief gericht aan de regering en de Staten-Generaal, waarin wordt verzacht, het gebruik van honden als trekdier te verbieden. Dit zou binnen een jaar moeten geschieden. Maar opzei mislukte Een Haagse jongeman, die van een arts ojpoirbare ingrepen bij zijn prac- tijk vermoedde, schreef de geneesheer een dreigbrief vol taalfouten en ver schrijvingen. In deze brief eiste bij stopzetten van de „practijken", en een zwijggeld van vijf honderd gulden, te deponeren onder couvert in een café: De arts waarschuwde de recherche en toen de jongen om het geld kwam, werd hij gearresteerd, doch niet dar, nadat hij eerst het café verlaten had, buiten had geaarzeld en terugkeerde 'om de enveloppe terug te brengen. Voor de rechtbank verklaarde hij de arts schrik had willen aanjagen en tenslotte niet wist wat met het geld te doen. De straf voor zijn daad luidde vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en 150 gulden boete. In hoger beroep her haalde hij zijn verklaringen, doch de procureur-generaal wilde niet alles geloven en concludeerde tot bevesti ging van de opgelegde straf. Op 17 Mei zal het gerechtshof uitspraak doen. NEDERLAND TER BESPREKING NAAR LONDEN De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, heeft verklaard, dat de ministers van buiten landse zaken der Westerse „Grote Drie" deze maand in Londen de nodige stappen voor de algemene versterking van het Westen zullen bespreken. Acheson zeide, dat er besprekingen met de vertegenwoordigers van Belgie en Nederland in Londen zouden kun nen worden gevoerd, evenals dat in November het geval was te Parijs. ALGEMENE STAKING IN ROME. In geheel Rome hebben de trams en bussen vijf minuten stilgestaan toen transport-arbeiders meededen aan een algemene staking van een half uur. per rol MINDER WERKLOZEN IN AMERIKA Charles Sawyer, de Amerikaanse minister van handel, heeft bekendge maakt dat het aantal in het arbeids proces ingeschakelde arbeiders in ie Verenigde Staten in April met ruim een millioen is toegenomen in verge lijking met de vorige maand, en dat het aantal werklozen met 608.000 ge daald is. Nu prins Bernhard is benoemd tot regent voor het Koninkrijk in geval van erfopvolging van de troonopvolger tijdens diens minderjarigheid, dient de som te worden bepaald, welke zal warden genomen op het jaarlijkse in komen van de Kroon voor kosten van het regentschap. De regering stelt voor, deze som te bepalen op f 300.000. Generaal-majoor Maxwell Taylor, bevelhebber van de Amerikaanse sec tor van Berlijn, heeft in een persge- sprek met een vertegenwoordiger van het Westduitse persbureau DPA ver klaard dat er met Pinksteren te Ber lijn niets opzienbarends zal gebeuren. Hij zeide verder nog dat de garnizoe nen der Westerse geallieerden te Ber lijn niet zullen worden versterkt, „daar wij alles hebben wat nodig is". Ing. Med. (Adv.) JONGETJE DOOR VUURWERK GEWOND. Gistermiddag probeerde de 8-jarige H. S. te Gouda, een vuurwerkhuls, die hij had gevonden, met een hamer stuk te slaan. De patroon ontplofte en ern stig gewond aan rechterhand en been is het ventje naar een ziekenhuis ver voerd. Een gedeelte van het handje moest worden geamputeerd. DOOR MARY BURCHELL (53) 154) ,Hm. Daar zit iets in", gaf hij toe. „Maar hoe dan ook" en hij keek weer geamujeerd naar de brief, „ik kanme beifc voorstellen dat jij ook weg-zou rennen om je sieraden te verkopen, teneinde je dochter een mooie trouw japon te kunnen geven". „Nee", zei Teresa nadenkend, „ik zou niet wegrennen om dat te doen, ik zou waarschijnlijk eerst voorzichtig infor meren en dan zo voordelig mogelijk verkopen". Dit scheen hem bijster te vermaken. „Maarje zöü verkopen, Teresa", hield hij vol. „Dat zou toch iedereen doen?" „Nee, zeker niet: ik weet absoluut niet of ik het zou doen". „Ook niet voor je eigen dochter?" Teresa schudde lachende haar hoofd. „Ik weet zeker van wel". „Het verheet me, dat je zoveel ver trouwen hebt^in mijn edelmoedige im pulsen", zei hij. „Maar daar ik nooit een dochter gehad heb, weet ik ook niet of ze me ooit zo ver zou krijgen". „Jullie harde, geslaagde zakenmen sen zijn anders meestal toegeeflijke ouders", zei Teresa terzake deskundig. „Ik ben er zeker van, dat jij daar ook toe zou horen". Hij zag haar schalks aan en zei droog jes:' ..Dat zullen we dienen af te wachten" En toen eerst drong de betekenis van haar gekscherende opmerkingen doo> tot Teresa Ze voelde het bloed naar haar wangen stijgen en ze werd sprake loos Zelfs in het vuurschijnsel moest hij kunnen zien. hoe ze bloosde dacht ze en hoewel ze zichzelf dwaas en preuts- schold, het lukte haar niet dit blozen te bedwingen. Ze had niet kunnen veronderstellen ooit zo dankbaar te zullen zijn bij hei horen van Jessica Burdern's stem Maar toen ze haar aanstaande schoonmoeder buiten de deur met een dienstmeisje hoorde spreken, had ze naar haar toe kunnen snellen en haar van opluchting kunnen omhelzen. Onbewust van de vurige gevoelens die ze teweeg bracht, kwam mevrouw Burdern binnen en merkte op: „We moesten hier maar theedrinken, dacht ik; het is hier gezelliger dan in de zitkamer". „Ja, laten we dat doen", zei Teresa zacht. En tegen de tijd, dat de thee gebracht was en de lichten waren aangestoken, had ze zich weer geheel hersteld en durfde zelfs te hopen, dat ze er minder verward had uitgezien dan ze zich ge voeld had. „Teresa en ik gaan er de volgende week op uit, om haar familie te bezoe ken", zei Elliott nonchalant tegen zijn moeder. „Deze week schikt 't mevrouw VayHoe heet je moeder, Teresa? Het is nu natuurlijk niet meer Vaylon" „Nee, zij heet Forrester", zei Teresa, in weerwil van zichzelf glimlachend bij de gedachte, dat de man met wie ie ging trouwen zelfs van een gewone bij komstigheid als de naam van haar moeder, niet op de hoogte was. „De volgende week?" vroeg Clara. „Dat is nogal dicht op de trouwdag, hé?" „Dat hindert niets", zei Elliott koel. „Des te minder tijd voor haar om ma af te keuren". „O, Elliott!" Teresa's stem klonk eer lijk ontdaan. „Zij keurt je in principe al goed. Dat kan je uit haar brief toch lezen". Elliott lachte en streelde onverwacht Teresa's mooie, blonde haar. „Uit haar brief las ik, dat wie ook tot voorzichtigheid en wantrouwen zou mogen aansporen, het zeker niet je moeder is die dat doet'zei hij wat af gemeten. „Maar dat zou me wel eens een schuldig gevoel ku-men geven" „Eli, hoe kan je zulke nonsens zeg gen!" riep Clara ongeduldig uit. Maar Teresa keek hem aan en zei ernstig: „Je hoeft, je niet schuldig te voelen Ik weet wat ik doe". ..Werkelijk'"" Hij nam haar gezicht tussen zijn handen en zag haar op die zelfde *icht bezorgde wijze aan als te voren. „Ik ben er niet zeker van". Toen leek zijn ernstige stemming te vervluchtigen. Hij kuste haar snel en liet haar los. En mevrouw Burdern leidde net gesprek energiek in meer practische banen, vragend: „Hebben jullie tweeën nu definitief je trouwdag vastgesteld? Aangezien jullie de regeling helemaal in eigen hand neemt" een licht verwijt viel in haar koele stem te bespeuren en men dus waarlijk niet weet, wat jullie van plan zijn". „We waren nog niet verder gekomen dan 'n onbepaald „binnen drie weken", zei Teresa. „Laten we het op een Vrijdag stel lentenzij je bijgelovig bent, Teresa?" „Bijgelovig ben ik niet" zei Teresa, overtuigd dat deze verbintenis al zoveel complicaties meebracht, dat ze zich ook nog niet met de vraag over bijgelovig heid wilde kwellen. „Vrijdag is voor mij een makkelijke dag om me van de Gieterij los te maken voor een korte huwelijksreis". „Uitstekend". Haar lippen werden een weinig droog bij het woord „huwelijks reis". „Vrijdag over drie weken dan?", vroeg mevrouw Burdern. „Vrijdag over twee weken", zei Elliott, zijn blik gericht op Teresa. „Vrijdag over twee weken", stemde Te resa toe, en ze voegde er bedachtzaam bij: „Dan heb ik je tegen die tijd iets langer dan drie weken gekend". Ale Burderns lachten en Anthony zei. dat ze van een charmante nauwgezetheid was. Wat die nauwgezetheid betrof, moest Teresa gedurende de volgende week An thony meer dan eens gelijk geven Elke dag bij het ontwaken berekende ze snel hoeveel tijd er nog overschoot en soms wist ze niet of ze het voortspoeden der dagen met vreugde of met angst onder ging De Vrijdag, toen ze tot zichzelf zeggen kon: vandaag over veertien dagen merk te ze dat ze zelfs de uren berekende met Precies om deze tijd zal ik me aan he» klaarmaken zijnom naar de Kerk te gaanwaar ik onherroepelijk zal zeg gen. dat ik hem tot echtgenoot neem Het was misschien maar goed. dat tante Lydia haar die dag veel werkjes opdroeg, die haar gedachen wat afleidden Tegen de middag had Teresa alles ge daan, wat haar tante van haar in het huishouden vroeg. („Er is zoveel meer te doen, nu de arme Marcia niet mee kan helpen", luidde tante Lydia's excuus voor haar vele opdrachten, alsof die arme Marcia ooit een vinger zou hebben uit gestoken voor dit soort zaken). Toen be gaf Teresa zich naar haar kamer, om zich aan te kleden, teneinde voor haar tante boodschappen ln de stad te gaan doen. Ze was de trap weer halverwege af en al bijna in de hall, toen ze het geritsel van gesteven rokken hoorde, hetgeen be tekende dat Marcia's verpleegster achte» haar de trap afging. Onderaan de trap bleef ze staan en zag om. „Goede middag, zuster. Hoe maakt mijn nicht het vandaag?" „Ze gaat prachtig vooruit", zei de zus ter met professionele opgewektheid. „Maar het is erg moeilijk haar in toom te hou den. Ze wil eenvoudig niet geloven dat ze nog een hele tijd in bed zal moeten blijven". „Ik denk dat iedereen zich zo voelt, die aand e beterhand is", zei Teresa. „Ja, dat weet ik. Maar bij jufrouw Marcia moet je ogen in je rug hebben, fk heb liever drie kinderen onder mijn hoe de, dan haar". Teresa overwoog, dat zij dit ook liever had, maar op andere gronden. Ze glim lachte echter plichtmatig en wilde zich juist afkeren, toen de zuster weer sprak: „Juffrouw Vaylon, zoudt u deze brief In de bus willen doen. als u er langs komt?" „Natuurlijk". Teresa wilde de brief aan nemen. „Het is geen brief van mezelf", legde de zuster uit, „en juffrouw Marcia stond er op, dat ik hem zelf zou posten. Maar dat is natuurlijk een ziekelijke gril Het was al ontzettend ondeugend van haar een brief te schrijven, maar ze heeft, ter wijl ik uit de kamer was, kans gezien, aan potlood en papier te komen Ik zei haar. dat ik er hard over dacht, de brief niet te verzenden, maar daar met het schrijven het ongeluk toch al geschied was. stemde ik er in toe hem te posten Als u zo lief wilt zijnZe stak Teresa de brief toe. „Zeker" Teresa zou geen vrouw geweest zijn als ze toen ze de brief aannam, niet naar het adres gekeken had Hij was gericht aan Elliot. (Wordt vervolgd) Het wel en wee van Telen is af hankelijk van hen, die op verant woordelijke posten klaar wakker moeten blijven. Waar waakzaam heid is geboden, is slaperigheid een groot gevaar. Dit gevaar kunt U bestrijden met VITANECT, het absoluut onschadelijke middel tegen slaperigheid. Een tablet Vitanect in de mond laten smel ten en de slaperigheid verdwijnt direct. Probeert het eens. Het re sultaat zal U verrassen, ƒ2.10 per flacon met 15 tabletten bij erken de detaillisten. VITANECT houdi U wakker! GING om een verwarde kwestie tussen twee vrouwen en een mans persoon, die het alle drie met zichzelf en met elkander te kwaad hadden ge- bad. De juffrouwen zagen er in het vrolijke zonnetje, dat door de ramen van het zaaltje scheen een beetje hupfalderierig uit, kleurig als bereden artillerie. Die ene, met de wipneus, had een geel truitje met rooie hals en zonder mouwen op een ruitrok in brede banen. (Gut, ik lijk Ida de Leeuwvan Rees wel). En die andere, met dat spriethaar, etaleerde een kan- terig bloesje, dat met diep inzicht v/as vervaardigd en dat opbloeide uit een spannend rokje van zwarte crêpe- de-zus-en-zo. Ik heb een ouwe oom"ge had die altijd zei: ik kijk er liever naar, dan naar een bos prikkeldraad, maar ik ben er 'n tikkie voorzichtiger mee. De man, de derde, kwam in een manchester creatie, op een blauw boe zeroen met een koperen boordeknoop je en hij had beslist minder wijze ooms gehad. Want rond deze nimfen bad hij natuurlijk moeten manoeuvre ren met uitsluitend grote bochten. Doch neen; het voorjaar had hem mis leid, dus was hij op een maanloze avond in het achterpoortje van de gemeenschappelijke tuinen tot een amoureus offensief op de hartestelling van Miepje (de wipneus) geraakt en dat lukte. Hoewel Arend, twee echt scheidingen doorstaan hebbend, weten kon dat Elizabeth (het sprietje) hem als nummer één op haar candidaten- lijst had en dat Miepje, als harts vriendin van Betje, zijn avanceB zou rapporteren. Hetgeen een half uur la ter een onherstelbaar feit was. Weshalve Betje hem in zijn eenzame huis had opgezocht, geassisteerd en gesouffleerd door Miep en dat was toen een deining geworden als de Golf van Biscaje. Er was geduwd en ge trokken, geschud en geschokt en ge weend en gegild en de politie had het allemaal in afgekoelde termen op grote vellen Rijkspapier geschreven. Vanochtend probeerde de rechter recht te doen. maar de kaarten lagen een beetje anders. Want Betje had in tussen Arend van de lijst geschrapt en Miepje had 'm aan de hengel gesla gen. Hetgeen aan de vriendschap geen afbreuk deed, want ze zaten gearmd op het bankje en Arend keek met eender welgevallen op beiden neer. Hoe was het nu, wilde de rechter weten. Want die wist nog niet van de cirkelgang dezer hartsverhoudingen. Het viel nogal mee, zei Arend. D'r was een beetje misverstand en Miep kwam tegen de tafel, want er was een gat in me vloerkarpetje. En als Bets nou link was geweest, had ze de andere deur genomen, want van die ene was de knop lens en zo kwam ze te vallen, 'n Ongelukkie leit op een klein plaatsje. De rechter wierp een intelligente blik door zijn glazen en zei: Hoe heb ik het nou? U verklaarde bij de poli tie dat ze u hadden aangevallen. Dat viel nogal mee. De meides kennen verklaren dat me zeil nogal glad is en een mens denkt al gauw dat 'm kwaad wordt gedaan. Maar dat zat wel snor, met permissie gezeid. Ga dan maar zitten, zei de t rechter. Miepje en Elizabeth spraken als ora kels van Delfi over zenuwen en kouwa drukte en als ze alles geweten hadden, zoals het zat, zouwen ze niet naar de politie gelopen zijn. Die schreef alles zó gehaast op, dat er geen touw aan vast te knopen viel. Arend had een beetje druk gepraat en dan zwaaide ie zo met zijn lange armen en daar wa ren ze tegenop gelopen, maar het had geeneens pijn gedaan, nietwaar Bets? Enfin, het werd een mirakels stand je en of ze wel wisten dat ze met al hun leugens in het schuurtje kon den komen? Dat zou kepleet onrecht zijn, want er is, goed beschouwd als je 't nou haarfijn bekijkt, niks gebeurd als 'a beetje misverstand, zei de grossier in liefde. En omdat er verder niets aan te doen viel, gingen ze alle drie met vrijspraak naar huis. Arend in het midden, een orakel aan iedere arm. De kosten vinden u en ik wel op ons aanslagbiljet. KAREL. DOET U WEER SMAKELIJK ETCMl

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 7