H.M. Koningin Juliana richt zich tot Haar volk Ons volk herdacht zijn doden Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN NieuwGuinea kfest voor Nederland Catania (Italië) werd zwaar door hevige explosies geteisterd Siams koning „heer der aarde" „Mijlpaal 1950'' officieel geopend Zaterdag 6 Mei 1950 147e Jaargang No. 106 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Ramadier en Queuille treft geen blaam enorme schade Prins Bernhard opent „Holland Fair" Vijf jaren van lijden en angst zijn niet vergeten Plechtigheden in het gehele land Wel te rusten Merindahl BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.—, elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, f 4.50 per kwar taal plus incassokosten. „De iwijfel is een slechte kameraad'' Bemoedigende woorden van onze Landsvrouwe 'jpER GELEGENHEID van de vijfde herdenkingsdag onzer bevrijding heeft H.M. Koningin Juliana gisteravond over beide radiozenders de volgende red» uitgesproken: „Tien Mei 1940 en vijf Mei 1945, voor altijd onvergetelijk, zijn levend voor ons als de dag van vandaag. Wij tellen de jaren van Mei tot Mei, en van Pinksterfeest tot Pinksterfeest, zoals onze dichters zeggen. We voegen fragmenten samen en een volledig beeld ontstaat. Wat er is voorgevallen, gedenken we liever met onze gedachten dan met woorden. REDEVOERINGEN BIJ ALLE REDEVOERINGEN ter herdenking van de oorlog en van de genen, die er hun hoogste offer in brachten, is steeds het hoofdmotief: Laten wij het ideaal, waarvoor zij ge storven zijn, in ons leven waar maken. En velen wanhopen, of wij ooit in vredestijd die eendracht en die ener gie zullen kunnen opbrengen, die daar voor nodig zijn. Na vijf jaren vrede gaan velen zelfs soms zover, dat zij menen, dat het geestelijke goed, in de strijd verwor ven, in de veelbewogen en teleurstel lende nasleep teloor is gegaan, maar een geestelijk goed gaat niet verloren. Het kan ondergronds gaan, maar het blijft doorwerken. En het werkt nog steeds. Let op, overal om u heen, m uw eigen kring en elders. Het gaat steeds verder, bewust en onbewust wil men anders, voelt zich daartoe on weerstaanbaar gedreven. Waarom zouden we in herhalingen treden, door oude voorbije tijden te plaatsen voor de tegenwoordige, daar iedere tijd nieuwe mogelijkheden biedt en de voorbije altijd weer gebleken zijn tot een verderf inplaats van tot opbouw te leiden? ER LIGT HIER een diepgaand ver schil of men de feiten in de ogen durft te zien, of men ze verwerpt of aanvaardt, omdat het eindresultaat van dit aanvaarden of verwerpen voor ieder mens een zaak is tussen hemzelf en God. IN WEST-EUROPA heeft Nederland het zwaarst geleden, en ook het meest opvallend herstel beleefd. Buitenlan ders zien dit duidelijk, en verklaren, dat wij met zoveel wilskracht aanpak ken. Naar Nederland blijft men uit kijken. Nederland heeft verplichtingen in de broederschap der volkeren. Het hoort een voorbeeld te zijn van ont plooiing in het nieuwe seizoen van de tweede helft der twintigste eeuw. Er moet worden losgelaten wat voor bij is, als offer, en laat ons aanvaar den, dat herstel van mensen-waarden alleen kan geschieden vanuit een vol komen rustig, uitgebalanceerd ver langen naar vrede en vooral naar wel vaart. Affaire der Generaals De Franse nationale vergadering heeft na een uitgebreid debat over de zaak der generaals een motie aange nomen, waarin zij uitspreekt, dat de oud-ministers Ramadier en Queuille de ze affaire niet in de doofpot hebben gestopt doch dat zij zich bij hun han delingen door het landsbelang hebben laten leiden zodat er geen reden was, te twijfelen aan hun goede trouw. Het debat begon naar aanleiding van een eis van de socialisten, om de naam iran Ramadier te zuiveren van de in gebrachte beschuldigingen Nadat de beide oud-ministers zich hadden ver dedigd, verdaagde de communistische viee-voorzitter het debat tot Vrijdag De afgevaardigden, hiermee niet con tent, omdat zij meenden, dat men aan de stemming toe was. lieten de voor zitter Herriot. uit zijn bed halen en besloten vervoicprs histemming tot voortzetting van het debat. In de vroe ge morgen van Vrijdag werd de motie van goedkeuring van het beleid der beide oud-ministers met 338 tegen 204 stemmen aangenomen, nadat twee an dere, afkomstig van Gaullisten en communisten, waren verworpen. ZONDAG ONTSCHEPING VAN „SKAITGUM" Het troepenschip „Skaugum" arri veert heden laat in de middag in de Rotterdamse haven De ontscheping van de opvarenden begint Zondagmorgen, des voormid 'ags acht uur. Welnu, we gaan dus blijkbaar de weg al op, die leidt naar zelf-hervin- den in de traditie van vernieuwing, door zichzelf te geven voor volk en land, in de enige mogelijkheid: aange daan leed te laten voor wat het is en te vergeven. DE TWIJFEL is een slechte kame raad en de hoop eigenlijk niet min der, omdat beide concrete aanvaar ding verwerpen en dus nimmer een gezonde beschouwing ontstaan kan. Niets kan ons beletten alles te ver wachten van het leven, maar dan als begrip voor dat, wat het leven ons brengt in de afmetingen van onze draagkracht. Hoop en twijfel trekken ons links en rechts. Aanvaarding geeft recht op herstel van welk verlies dan ook. Ons verlangen zijn de draden, waar mee God weeft en het weefgetouw van God is onnaspeurlijk, evenals het ver vliegen van onze verlangens. Doch niet één draad zal onbruikbaar blij ken, omdat God deze zal weven in het gewaad van zijn schepping". In een resolutie, aangenomen te Hol- landia tijdens een vergadering van de „Centrale Irianse Politieke vertegen woordiging", wordt aan de Neder- iandse en Indonesische regeringen en de internationale wereld verklaard, dat het Irianse volk nimmer enige beslissing of enig advies dezer com missie zal kunnen aanvaarden in strijd met de wensen en belangen van het Irianse volk t.w.: blijvend deel te blijven uitmaken van het te vormen Verenigd Koninkrijk der Nederlanden. DEENS STRAALVLIEGTUIG STORTTE NEER Een Deens straalvliegtuig J 462 is tijdens een vliegdemonstratie ter her denking van de bevrijding van Dene marken in de haven van Kopenhagen neergestort. De bestuurder kwam om het leven. Zijn parachute raakte in het vliegtuig verward, waarop hij met het toestel naar beneden stortte. Marshall-hulp wordt niet verminderd De Amerikaanse Senaat heeft met 62 tegei. 17 stemmen een amendement verworpen, dat beoogde het bedrag ad 3,1 milliard dollar, dat de regering voor de Marshall-hulp in 19501951 heeft ge vraagd, met een milliard dollar te ver minderen. Een Zuidafrikaans wetsontwerp tot het buiten de wet stellen van com munistische organisaties is in eerste lezing in 1 parlement aangenomen. Munitieopslagplaats vloog in de lucht Vijftien doden en Op tien km van Catania is Donder dag een munitieopslagplaats in de lucht gevlogen, tengevolge waarvan vijftien personen om het leven zijn ge komen en dertig anderen ernstige ver wondingen hebben opgelopen. De op- slagpiaats werd gebruikt om oud oor- Eindevan een romance? Rita Hayworth en Prins Ali Khan zouden op weg zijn naar Cannes waar zij het vorig jaar in het huwelijk traden om een echtscheiding te bewerkstelligen. Het besluit werd genomen we gens „de grote karaktertegenstel ling, welke zich openbaarde in de maanden onmiddellijk na hun huwelijk en vooral sedert de ge boorte van hun dochter Yasmin in December 1949." logsmateriaal, dat door een Italiaanse firma was opgekocht, op te slaan. Men gelooft, dat arbeiders in het depot be zig waren de ontstekingsapparatuur van de munitie te verwijderen toen de explosies gebeurden. Honderd ton bommen uit de laatste oorlog zijn geëxplodeerd. De explo sies, die kort op elkaar volgden, sloe gen een enorm gat in de grond waar op de bommen werden gedemonteerd en naast de munitie-opslagplaats. Hon derden mensen vluchtten in paniek de straat op. Aan tientallen arbeiders van een chemische fabriek in de buurt van Catania is eerste hulp verleend voor snijwonden, opgelopen door rondvliegend glas en stenen. In Ca tania zelf hebben de explosies zoveel schade aangericht, dat men zich in een gebombardeerde stad waant. Weerbericht Verwachting, geldig tot mor genavond: in het Zuidwesten van het land aanvankelijk enkele op klaringen. overigens over het al gemeen veel bewolking met vooral in de Noordoostelijke nelft van het land plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost en weinig verander.vie in temperatuur. ZONDAG: Zon op 5 00, onder 20.14, maan op 2.04, onder 9.08 MAANDAG. Zon op 4.58, onder 20.15, maan op 2 32, onder 10.32 (L.K.) Amerikaanse Congresleden willen vrede in het Midden-Oosten Een en vijftig leden van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden 30 democraten en 21 republikeinen hebben in een brief minister Acheson verzocht, dat hij Engeland om de be lofte zal vragen, dat het alle wapen verschepingen naar het Midden-Oos ten zal stopzetten totdat Israel en de Arabische Staten een vredesverdrag hebben gesloten. SENAAT V.S. AANVAARDT HULPVERLENINCSWET De Amerikaanse Senaat heeft met 60 tegen 8 stemmen een hulpverle- ningswet ten bedrage van 3.122.450.000 dollar aanvaard. 2.350 000.000 dollar hiervan zijn bestemd voor de Marshall- landen. Straalvliegtuigen op Amerikaanse luchtlijnen De Amerikaanse regering overweegt van Engelse „Comet"-straalvliegtui- gen of Canadese straalvliegtuigen ge bruik te maken bij proefvluchten op binnenlandse luchtlijnen. Amerika be zit voor passagiersvervoer geen straalvliegtuigen en zal hierover, naar men vermoedt, de eerste jaren niet beschikken. Een overzicht tijdens de plechtig heid op de Grebbeberg gedurende de rede van generaal mr. H. J. Kruis, chef van de Generale Staf. Hedenmiddag om vijf uur Nederland se tijd, dat is elf uur in de morgen Philadelphia-tijd wordt de tentoonstel ling „Holland Fair" in het grote Gim- belwarenhuis te Philadelphia met het doorknippen van een lint offieieel ge opend door Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden. Ter inleiding van deze plechtigheid vond gistermiddag in het gebouw Gimbel een groot diner plaats, waar het woord werd gevoerd door Prins Bernhard. Z.K.H. zeide, dat deze tentoonstelling een bijdrage wil leveren tot het vin den van een positieve oplossing voor het Europese en derhalve ook voor het Nederlandse dollar-vraagstuk door te genover prestatie een contra-prestatie te stellen. Doch naast een economisch heeft de Holland Fair ook een cultureel aspect, hetgeen, aldus Prins Bernhard, aansluit aan de eeuwenoude banden, die tussen de Verenigde Staten en Ne derland bestaan. Met de wens, dat deze hernieuwde kennismaking tot een ver dieping van het contact zal mogen lei den, besloot de prins zijn rede. Ver volgens werd nog het woord gevoerd door de secretaris-generaal van het ministerie van economische zaken, prof. G. Brouwers. Prof. Brouwers legde voornamelijk de nadruk op het econo misch aspect van de expositie. Een volk moet op gezette tijden bij zijn historie stilstaan, niet alleen, om zich hetgeen verleden is opnieuw voor de geest te halen, maar vooral, om er lering en nieuwe levenskracht voor de toekomst uit te putten. Het heeft in de bezet tingsjaren ons volk niet aan strijdbare geest ontbroken. Daarin werd 't voor gegaan door onze toenmalige vorstin, koningin Wilhelmina en door de gehele koninklijke familie, die in de vreemde voor de nationale zaak op de bres heeft gestaan en wel op een wijze, die haar de onvergankelijke dankbaarheid van de gehele natie heeft verzekerd. Aldus mr. J. H. R. van Schaik, minister zonder portefeuille, tijdens de rede, die hij Donderdagmiddag gedurende de herdenkings plechtigheid in de Ridderzaal in Den Haag heeft gehouden. oorlog de gedachtenisrede uit. „Wij Prof. mr. R. Kranenburg, de voor zitter van de Eerste Kamer, zei, dat ons volk vijf'jaar Van lijctën en angst niet heeft vergeten. Met diepe dank baarheid herinneren wij cns vandaag de gehele moedige jonge generatie, die in het verzet en in deze strijd is ge vallen en tot het laatste moment trouw is gebleven aan het grote ideaal van de vrijheid en de menselijke waardig heid. Ook heeft nog gesproken prof. dr. K.. Dijk, van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Op de Grebbeberg 's Morgens was op het militaire kerk hof Grebbeberg te Rhenen een in drukwekkende herdenkingsplechtig heid gehouden. Hoge militaire en bur gerlijke autoriteiten en delegaties van allerlei legeronderdelen waren hierbij tegenwoordig. Generaal mr. H. J. Kruis sprak uit naam van de minister van Phoemiphon troonde zichzelf Siams 23-jarige souverein Phoemi phon Adoeldet, gekleed in zware ge waden van goud brocaat, heeft zich gisteren een met juwelen ingelegde gouden kroon op het hoofd geplaatst en zichzelf uitgeroepen tot „Heer der aarde, ongeëvenaard In schittering en macht". Phoemiphon kroonde zichzelf, omdat volgens de oude kroningsriten niemand de koning mag aanraken. Slechts honderd uitverkorenen woon- Jn Athene is de jeugd aan het woord geweest. Vijf scholieren zijn gearres teerd, die trachtten, klasgenoten over te halen, ook in staking te gaan tegen het betalen van extra schoolgeld. Zóu je ze niet, de apen? In een brochu re van de Deense vereniging voor gees telijke hygiène wordt hen, die geen vacantie buiten kunnen betalen, aange raden, boeken met reisavonturen te le nen en die in de vacantie te lezen. Dat kunstje kende ik al dertig jaar gele den, toen ik met rooie konen met de vingers in de flaporen zat te grasdui- men in Jules Verne en zo. Twee robben ontsnapten uit de dierentuin in Milaan. De volgende morgen vond men ze slapende in de lift van het Milanese stadhuis. Ik heb nog eens twee robben op een stoep zien slapen. Maar dat wa ren zeerobbenWie dacht u, dat heeft geprotesteerd tegen het ontslag van Joliot-Curie? De bond van Tsje- choslowaakse journalisten. Die perslui bemoeien zich toch ook overal mee, wat? Uit een straalvliegtuig dat 800 kilometer per uur vloog is een foto genomen van een man. die op de grond zat te kaarten. Het plaatje is zo scherp, dat schoppenaas te herkennen is. Een meneer in Triest heeft een vlie gende schotel gefotografeerd, zonder te weten dat-ie dat deed. Bij het ont wikkelen van de foto ontdekte hjj zijn miniiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiniitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiwiiiiiiini ■ontdekking pas. Het geval moet wel echt zijn, want juist op die dag heb ben verschillende Triestenaren de scho tel zien vliegen Qmdat het vijf jaar geleden is, dat Hongarije werd bevrijd, wordt een straffeloze terugkeer gewaarborgd aan een ieder, die tengevolge van oorlogs handelingen naar het Westen uitweek, of die „misleid door vijandelijke pro paganda het land op onwettige wijze verliet". Ik weet niet, of het al storm 't Was een nat feest, Theodoorl loopt. O Terry Neale in Birmingham, drie jaar en mollig, heeft een hobbel knobbel. Bij gebrek aan een paard hob belt ze in vaders schommelstoel. Ge volg: Benedenbuurman verhuisd, buur vrouw zenuwziek, twee kinderen dei- buren blijven zitten, omdat ze hun huiswerk niet meer konden maken. Deze knobbel veroorzaakte dus heel wat schade. Schommelschade. Een ziekenhuispatiënt in Flensburg nam drie weken geleden twee kippeneieren bij zich in bed, om te zien, of ze onder de dekens zouden uitbroeden. Het ene ging vroegtijdig kapot. Daar is-ie ze ker op gaan liggen, maar het andere heeft een gezond, piepend kuiken opge leverd. gen reclamevlieger moest een nood landing maken in Messina, zomaar, midden in de straat. Maar de piloot stapte ongedeerd uit het wrak te voor schijn. Sedert het begin van het Heilig jaar zijn in Rome al meer dan 300 000 pelgrims officieel geboekt. Daar bij zijn niet zij, die op eigen gelegen heid kwamen Oplichters hebben in Rotterdam geprobeerd gebrande gerst voor echte Engelse koffie te verkopen. Maar dat kunstje ging bij de Rotter dammers niet op. Het is immers pas vijf jaar geleden? den de schitterende plechtigheid in de gouden pagode van het koninklijk pa leis te Bangkok bij. 101 kanonnen en trompetfanfares deden den volke de kroning kond. Dertig vliegtuigen van de Siamese luchtmacht vlogen in for matie over de juichende mensenzee. Voordat hij de kroon van de hoge priester der koninklijke huishouding overnam, onderging de koning een ceremonieel bad in gewijd water, bij eengebracht uit de „18 hoeken" van zijn koninkrijk. Zijn 18 millioen onder danen vieren thans vier dagen kro ningsfeest in directe aansluiting op de feestelijkheden ter gelegenheid van het huwelijk van de koning met de 17-jarige Siamese prinses Sirikit Kitya- kawa. De 41-jarige fakir Merindah Burmah is te Rijssdl een tweede poging begon nen, het wereldrecord va&en te breken Hij is, omringd door kronkelende slan gen, bijna naakt in een doorzichtige kist op de scherven van zeventig fles sen gaan liggen. Op 18 Mei wordt de kist geopend en worden de slangen, die dan de hon gerdood gestorven zullen zijn, door andere vervangen. De fakir hoopt vijf en veertig dagen zonder voedsel te kunnen blijven. Zijn enige rantsoen zijn 80 Franse sigaretten en een paar liter zout water. herdenken de doden van de Meidagen van 1940, de doden van de Grebbeberg, de doden van de strijdkrachten die nu tien jaar geleden vielen in een schier hopeloze strijd. Hun strijd was niet te vergeefs. De eer van ons volk werd gered. Het recht, om als vrije stam op eigen gebied voort te leven, werd ver zekerd". Herdenkingen elders Duizenden mannen en vrouwen heb ben Donderdagavond deelgenomen aan de bekende stille tocht naar de Waals- dorpervlakte bij Den Haag, waar zo- velen ifet leven hebben gelaten voor de Duitse vuurpelotons. Zwijgend trok ken zij voorbij het monument, dat door acht grote toortsen was verlicht. Een lange, zwijgende stoet trok Don derdagavond langs de plaatsen in Am sterdam,, waar goede landgenoten on der het Duitse lood waren gevallen. Diepe stilte viel in, toen om acht uur de verlichting aangloeide ten teken, dat de twee minuten stilte ter gedach tenis van de doden waren aangebro ken. De universitaire gemeenschap te Amsterdam heeft in een zitting in de aula haar doden herdacht. Er is een bronzen gedenkplaat onthuld, die een plaats in de hal van de universiteit zal krijgen. In Rotterdam werd voor de mari nierskazerne een herdenkingsplechtig heid gehouden. Voorts heeft in Den Haag de directeur-generaal van de P.T.T., de heer L. Neher, het centrale gedenkteken onthuld voor de 731 leden van 't personeel van dit Staatsbedrijf, die het leven hebben gelaten voor het vaderland. Adenauer doet beroep op menselijkheid der Russen Dr. Adenauer, de Westduitse bonds kanselier, heeft een beroep op de Sowjetunie gedaan om in naam der menselijkheid volledige gegevens te verschaffen over het lot van de ander half millioen Duitse soldaten, die niet uit Russische krijgsgevangenschap zijn teruggekeerd. Minisier-president verricht de plechtigheid De tentoonstelling „Mijlpaal 1950" in de parken Sonsbeek en Züpendaal is gistermiddag onder overweldigende be langstelling van de zijde van het pu bliek officieel geopend. Na een wel komstwoord van burgemeester Matser van Arnhem, werd de openingsrede uitgesproken door de minister-president dr. W. Drees. De premier gaf een uitvoerig over zicht van alles, wat door onze natie in vijf jaar van herstel tot stand werd ge bracht en sprak de waardering der re gering uit voo. het initiatief, dat tot deze tentoonstelling leidde. Geen on derdeel van het herstel liet dr. Drees onbesproken en aan het slot van zijn redevoering sprak hij de hoop uit, dat de tentoonstelling bij de honderddui zenden, die haar zullen bezoeken (de organisatoren rekenen op een millioen bezoekers) 'iet besef zal achterlaten, dat wij een heel eind zijn gevorderd, maar nog menige schrede hebben te doen in de richting van het doel, dat ons volk voor ogen staat, namelijk het bouwen aan een nationaal tehuis, waar van vrijheid, welvaart, vrede en onze grote cultuurgoederen de markantste grondpijlers ijn. Een groot aantal gas ten, waaronder vele buitenlandse auto riteiten, was getuige van de opening, die de minister-president vervolgens verrichtte. v

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1