CITROËN Alkmaar herdacht zijn doden PRAATJES Stad en Omgeving Feestviering op bevrijdingsdag door regen verstoord Padvinders houden zeer goede fancy-fair bij Phoenix WAT DE THEATERS BRENGEN AGENDA Een stille stoet trok door de straten Veel moest worden afgelast Aantrekkelijk beeld van spel van verkenners" BRANDSTOFFEN Edammer kaas bracht hogere prijzen op Markten beter dan beurzen Een jubileum bij het kaasdragersgilde D zit veilig en komt op tijd Als een rijdt Eerste burgerschapsdag viel in het water 'ZATERDAG e MEI 1880 Een lange stoet van zwijgende mannen, vrouwen en kinderen ging Donderdag avond door Alkmaars straten. Het waren jonge en oude mensen, rijken en armen, die bij elkaar gekomen waren om gezamenlijk dank en hulde te brengen aan alle Alkmaarders die in de tweede wereldoorlog hun leven voor het vader land gaven. Meer dan twaalfhonderd mensen schaarden zich in deze groep, die zich langzaam van het Canadaplein naar de Wilhelminalaan voortbewoog. Van de huizen waaiden de vlaggen halfstok. Alkmaar rouwde. Zo goedgunstig als de weergoden ons bij de feesten op Koninginnedag wa ren, zo onbarmhartig hebben zij zich op de bevrijdingsdag getoond. Het was koud en dat zou nog niet het grootste bezwaar zijn geweest, maar het zonne tje hield zich schuil en de regen kwam al spoedig de feestelijkheden dermate verstoren, dat de uitvoering van het programma voor een belangrijk deel achterwege is moeten blijven. Het kindercircus Het was de eerste maal dat een kin dercircus in Alkmaar een openlucht voorstelling gaf. Wij kunnen ons daar om zeer goed voorstellen, dat zo'n eer ste optreden wel met enige moeilijkhe den gepaard ging, vooral toen Pluvius, midden in de voorstelling, de hemel sluizen wagenwijd openzette. Maar waarom men een afzetting rond de Paardenmarkt maakt en dan toch de toeschouwers tot vlak voor het podium laat „dringen," waardoor een groot aantal kinderen in de verdrukking kwam en hun ouders kwijt raakten, is ons niet duidelijk geworden. Het ge volg was dat velen totaal niets van het optreden van de artisten heeft kunnen zien, hetgeen zeker niet nodig was ge weest. Het programma was alleraar digst. De kleine Ru Kesselaar, die met veel verve de nummers aankondigde, had het niet gemakkelijk. Steeds weer moest hij het „Hooggeacht publiek" tot stilte manen. „Dames en heren, hoog geacht publiek, als u even stil wilt zijn dan kunnen wij tenminste weer met ons programma verder gaan". Het publiek dat in de gelegenheid was om iets te zien was dan ook stil, maar de velen die vergeefse pogingen aanwend den hun ogen boven de hoofden van de toeschouwers te verheffen, bleven de rust verstoren. Wij hadden medelijden met de danseresjes die in hun zomerse japonntjes regen en wind moesten trot seren, maar wij moeten hieraan toe voegen dat de dansen, de Hoedendoos- dans, het kibbelpartijtje e.a., uitstekend werden uitgevoerd. Dat was eveneens het geval met het optreden van net acrobatenpaar Noir et Blanc, Alberti- no, de man met de rollende voeten. De finale viel letterlijk en figuurlijk in het water. Nog voordat de artisten gele genheid kregen gezamenlijk op te ko men droop het publiek af. Nat en on tevreden. Alleen zij die de voorstelling konden aanschouwen zullen een pret tige herinnering aan het kindercircus hebben bewaard. Volksdansen afgelast De volksdansen welke van 7 tot 9 uur op de Paardenmarkt werden ge houden en waarvan men zich zoveel had voorgesteld moesten helaas door het slechte weer worden uitgesteld. In en school in de Nieuwstraat zijn velen lustig aan het dansen gegaan. Het was er tenminste droog. Optochten vielen in het water De regen heeft gister de plannen van vele mensen in de war gestuurd. Gisteravond werd er door de radio- distributiedienst tussen het nieuws bulletin van 8 uur omgeroepen dat de ballon- en fakkeloptocht, vanwege de slechte weersomstandigheden werden afgelast. Voor vele kindren zal dit een grote teleurstelling zijn geweest. Als pleister op de wonde marcheerden toen enige muziekkorpsen door de stad, gevolgd door feestvierende jon geren, waardoor onze jaarlijkse bevrij dingsdag gelukkig niet helemaal zon der enige feestelijkheid eindigde. Een miniatuur-kaasmarkt „Alcmaria V.V.V." overweegt op het tentoonstellingsterrein „Van de Wadden tot het IJ" een miniatuur kaasmarkt te vertonen. Het wordt een soort kinderoperette met kaasdragers, boeren, boerinnen, waagmeester enz Costumes voor de executanten, attri buten en requisisten mcreten worden aangeschaft. Er zouden twee voorstel lingen per dag worden gegeven en 4 groepen van kinderen van 40 zouden het spel moeten instuderen. Een beroep zal worden gedaan op padvinders, leden van andere vereni gingen en scholen. De kosten worden op f 7500, waarvan V.V.V. en het tentöonstellingsbestuur f 2500 voor hun rekening nemen, zo dat de gemeente f 5000 zou moeten betalen. B. en W. stellen voor een garantie van f 5000 te geven met bepaling, dat na afloop de costumes enz. eigendor» der gemeente worden. Wij komen hierop nader terug. van hier en gunier XXXIII. [E ZOUWE 't met aare woorde zegge kenne as meister de Goede, 't geld wordt niet wegsmeten an onnutte dinge't het allegaar effektief nut wat zoö'n kind al van z'n prilste jeugd of doetNou kenne ze dat materie- lisme noeme, maar den is dat in deuze zin toch gien verkeerde oigenskap Want veer van dat materialisme is de zucht om ok ontspanning te genieten; weer kom je op zoö'n kloin plekje grond beter rederoikers, beter zan gers teugen as in de boeredurpe? Leit ik alliendig maar verwoize nei b». voorbeeld de zangverieniging in Noorskerwoud, weer gien ien minder as Wullem Hespe dierekteur is, an Wognums zangkoor, dat 'n Europeess vermaardhoid had, an de teneelver- ienigings, zooasze die optreden benne in verskillende wedstroide en met de beste proize stroike gonge, an het Nie- dorps Amusements Orkest, dat lesten in Haarlem nag met louwere weg- gong, weer 'n groöte stad jeloers op weze konallegaar dinge, die veer- of staan van materialismeMeister de Goede skroift, dat alle boere 't met deuze opvatting lang niet iens benne, omdat ze miene dat 't boerebedroif alle andacht hewwe moet, want dat aars 't bedroif beneideeld wordt.... maar in elk geval kinne ze niet zeg ge, dat 'n boer alliendig voor geld leeftEn de boerejoös van teuges- woordig voetballe d'r ok op los. Nei, asze zegge, dat de Westfriesche boer niet zoo makkelik is, dat je 'm goed kenne moete wul je 'm werdeere, den zou 'k zeggen, dat zei wel waar weze en dat ie op de dubbeltjes past, voor uit, dat ok wel. maar dat-ie 'n ver keerd materialisme voorstaat, dat moete ze moin nag bewoize,'t Is wel zoas de Goede dat zoit: as dut materialisme wegvalle zouw, as dut ontbreke gong, den zou 't met de Westfriesche boerestand heel gouw verkeerd gaanden moet je de boeke van Broersen bevoorbeeld d'r maar op neilezeKoik maar nei die boer uit „Boerenvolk", die an de drank raakte, koik maar nei de joös uit „Raituig voor". Asze ze niet deuge wouwe, den kwam 'r gouw 'n end an 't kappetaal Uitzonderings benne d'r overal en die zelle d'r onder de Westfrlese boere ok wel wezeEn dat den maar als slot van deuze beskouwlng, die ik van meheer de Goede heel interessant vonden hebik mag alliendig maar houpe, dat-ie 't me niet kwalik neemt, dat ik 'm vrai vertaald op de voet wat volgd ben, maar as je 't goed leze wulle wat hai skreven het, vraag den 't blad van de Westfriesche styk maar andertiende jaargang, of- levering ien, twei en drie, allegaar bal mekaar in ien boekje SOIMEN. Militairen op de thuisreis Aan boord van het troepentransport schip „General W. M. Black", dat op 19 Mei te Amsterdam wordt verwacht, bevinden zich de volgende streekge noten: A. J. de Geus, 154, Zuid-Schar- woude; K. Pelgrim, Jan Oldenburg- laan 46, Bergen; P. J. van Duin, Rijks weg 113, Limmen; M. Th. Koning, Schermerhornerweg 1, Noord-Beem- ster, P. van Noort, Hoogeweg 100, Uit geest; J. Stoop, Grafterlaan 60, Graft; D ter Beek, Nieuwland 262, De Rijp; S. F. Zoontjes, Beverwijkerstraatweg 178, Castricum; J. A. Oud, Purmeren- derweg 18, Beemster; J. Schaap, Wa- lingsdijk 47, Ursem; L. Vaalburg, Zui dervaart 378, Akersloot. P. Mantel overleden De heer P. Mantel, vele jaren huur- ophaler-administrateur van de bouw vereniging Rochdale, is overleden. Hij was vele jaren bestuurslid van deze vereniging en meer dan 25 jaren pen ningmeester van de afd. Alkmaar van de Centr. Bond van Transportarbeiders. van akela A. H. van Dongen is rijke lijk voorzien van fraaie foto's. Het is alleraardigst te zien, hoe de padvinders met eenvoudige middelen hun attrac ties vervaardigd hebben. Wij kunnen een ieder aanraden vandaag, de iaatste dag van de fancy-fair, een bezoek aan „De Phoenix" te brengen; men zal er zeker geen spijt van hebben. VOOR NOORDERKADE 2 LAAT 211 -TELEFpON 4141-4142 Burgerlijke Stand Geboren: Peternella M., d. v. P. Hoogland en J. Klaver; Maria Th., d. v. Th. J. A. Kueter en M. Th. A. Groothui zen; Gerardus J. M., z. v. G. A. J. Kuhne en A. Overtoom. Ondertrouwd: Hendrikus Schad- denhorst en Alida A. de Leij; Petrus H. Leugfen en Aagta A. Groothuizen; Johan nes Lover en Alberdina Peereboom; Harm Moorman en Johanna W. van Dieren; An- thonius B. Narold en Cornelia van Weert; Cornells J. Gras en Gerarda Mooij; Pieter Vogtschmid en Maartje Ofman; Antonius Rodenburg en Christina Th. van Dijk; Johannes A. Marijn en Jacoba Griffioen; Petrus W. Schaaper en Immetje de Jong: Lambertus van der Spek en Geertruida M. Boom. Verhuur van de graanbeurs B. en W. stellen de raad voor om met ingang van egn nader te bepalen tijdstip voor ly2 jaar de Korenbeurs te verhuren aan de Coöp. Ned. Wol- afzetvereniging te Bergen voor f 5000 per jaar. Op de bijzonderheden van dit voor stel komen wij in ons volgend num mer terug. Gelukkig was het aantal mensen, dat dit eerbetoon tot een gratis schouwspel degradeerde, niet groot. Wel geleek het bij het monument om streeks half acht meer op een kinder speelplaats dan op een plek waar eer biedig de doden herdacht worden, doch gelukkig zorgde de politie er voor, dat het wandelpad afgezet werd, voordat de stoet naderde. Het duurde ruim zeventien minu ten, voor dat allen gepasseerd waren. Voorop gingen de vertegenwoordigers van de illegaliteit, burgemeester en wethouders en andere autoriteiten, het initatiefcomité en het Oranjecomité. Voorts zagen wij vertegenwoordigers van de padvinderij, de transport colonne van het Rode Kruis, P.T.T Leger des Heils, de strafgevangenis, de spoorwegen, de brandweer en van vele verenigingen. Langzaam schuifelden honderden voeten over het grintpad van de Wil helminalaan voort. Een schier einde loze stoet van zwijgende mensen, waarvan sommigen een bouquetje bloemen met zich droegen. Om acht uur precies viel er een doodse stilte Het geknars van het grint hield als bij toverslag op, politie en militairen salueerden en het enige geluid, dat nog gehoord werd, was dat van de merel, die in het pas ontloken groen zijn Overheidsgaranties ten aanzien van de prijs De regering heeft medegedeeld, dat, onvoorziene omstandigheden voorbehou den, de kaasprijs tot 5 November a.s. op het tegenwoordige peil zal worden gehandhaafd en deze nog altijd enigs zins vage toezegging was vermoedelijk de voornaamste oorzaak voor het be trekkelijke optimisme, dat zich Vrijdag aan de kaasmarkt openbaarde en dat een prijsverhoging van enige centen met zich meebracht. Blijkbaar zag de handel er onder deze omstandigheden niet tegen op wat ruimer in te kopen. Daarbij doet zich echter het merk waardige feit voor, dat de opleving voornamelijk aan de dag trad aan de kaasmarkten, terwijl de kaasbeurzen er in veel mindere mate van profiteerden. Er wordt nu eenmaal liever aan de markt gekocht dan op een beurs, ver zekerden verschillenden. En men zou dit inderdaad gaan denken. Want al was het dan zo, dat de Edammers in het algemeen wat gevraagder waren, zodat ook in Friesland de handel in deze kaassoort wat beter heette, er werd nog altijd veel aangeleverd en in Noord- Holland wordt daaraan op het ogenblik niet gedacht. Bovendien zijn ook de markten in Zuid-Holland, waar toch alleen volvette Goudse wordt aange voerd, aanzienlijk beter dan de vorige week. Met belangstelling blijven we deze gang van zaken volgen. Het voor deel van het markten zou nu toch wel in meerdere of mindere mate zijn aan getoond. Er was in de afgelopen week enige vraag naar kaas uit Duitsland, maar deze was niet van grote omvang. En hoewel in Belgie de pakhuizen leeg zijn, wordt daar weinig gekocht. De onzekerheid omtrent het al of niet op heffen van het invoerrecht blijft voort bestaan en hoewel op het ogenblik in verband met de regeringscrisis geen wijzigingen te verwachten zijn, ver trouwen de importeurs de toestand niet. In Friesland wordt nog steeds veel kaas aangeleverd en het I.V.Z. zoekt Ijverig naar opslagruimte. Hoewel er in de afgelopen week toch weer enige export plaats had, blijft de boter flauw. De prijs in het binnen land daalde enkele centen. Er wordt boter ingeleverd bij de regering, doch nog niet op grote schaal. Intussen is de toestand hier in zoverre gezond, dat de voorraden onlangs geheel uitgeput waren, zodat enige reserve weinig be zwaren oplevert. Overigens wordt er veel volvette Goudse gemaakt, waar door natuurlijk de boterproductie wordt beperkt. Schietvereniging ,'t Kegeltje" De einduitslag van de jaarcompetitie 1949—1950 is als volgt: Klasse A: 1. S. Schaaf 2331 p.; 2. G. Thesing 2325 3. J. Groothuizen 2264; 4. S. Teilegen 1814. Klasse B: 1. G. Veldman 2262; 2. P. J. van Nimwegen 2248; 3. H. Rys 1830; 4. D. Davelaar 1647. Klasse C: 1, A. Schenk 2033; 2. D. de Boorder 1923; 8. N. Zuurbier 1712; 4. A. Thoolen 1451; !5. R. Heilijgers 1242; 6. H. Berkhouwer 1166. jubellied zong. Twee minuten van tastbare stilte, twee minuten waarin men zich het verleden duidelijker dan ooit realiseerde, twee minuten van eensgezindheid. Toen schuifelde de stoet voort naar de Prins Bernhard- laan, waar zij in groepjes uiteen viel, gelijk het Nederlandse volk na de be vrijding in groepjes uiteen viel. Wat bleef, was de bloemenhulde voor het monument; een stille getuigenis van diepe eerbied voor hen die vielen. Toen we Vrijdagmorgen even in de kaasdragerskamer binnenliepen, was het daar een vrolijke boel. Dat was geen wonder, want de heer C. J. Bier man, tasman van het gele veem, vierde zijn 40-jarig jubileum en zulke gebeur tenissen pleegt men onder de kaasdra gers niet zonder meer voorbij te laten gaan. Op 5 Mei 1910 was hij aangeno men als noodhulp-kaasdrager, in 1921 kreeg hü zijn vaste aanstelling en in 1949 werd hij tasman. De heer C. J. Bierman, die veertig jaren de kaasmarkt trouw gediend heeft. Millioenen kilogrammen kaas heb ik in die jaren versjouwd, vertelde cms de jubilaris. Vooral in het begin was het aanpakken. Daarmee zaten We in de periode van voor de eerste wereldoorlog, de tijd van de kolossale aanvoeren. Het was de laatste opbloei van de eeuwenoude markt. Eens was het gebeurd, dat er was gewerkt tot half twee 's nachts. Een van zijn maats, die er de 40 jaar ook al op heeft zitten, bevestigde het. Ik was belast met het opruimen en dat duurde tot half vier 's morgens. Niet alleen de markt, maar ook de hele doorbraak stond toen vol kaas Het waren andere tijden dan tegen woordig, verzuchtte Bierman. Maar ja, zo voegde hij er aan toe, ik ben zelf ook veranderd. Vroeger heette ik „de leeuw", maar tegenwoor dig noemen ze me „het lam". 't Was een beul, meneer, in die dagen, kwam een van zijn makkers bevestigen. Hij wist, wat je noemt, van doorzetten. Maar wei-drinkend ben ik altijd geweest, zei de jubilaris en dat ben ik nog. Niemand opperde daartegen een woord van bezwaar, dat zal dus wel waar zijn. En hoe vaak ben je „uil" geweest, informeerden we nog. Dat komt bij het gele veem erg sporadisch voor. Vast niet vaker dan tien keer in al die jaren. De mannen van de andere vemen trokken geringschattende gezichten. Daarna zijn we er niet zeker van of hier geen sprake was van een zeker veem-chauvinisme. Maar vast staat, dat de heer Bierman 40 jaar lang zijn werk op uit.ttekende wijze heeft ver richt en we voegen onze wensen gaarne bij de vele, die hij ontving van zijn collega's en die er alle op neer kjyamen, dat hij nog menig jaartje werkzaam mag blijven op onze goede oude kaasmarkt. De aanvoer van kaas bedroeg dit maal 50.000 kg. Er waren 14 stapels fabriekskaas en 2 stapels kleine boe renkaas. De prijs van de kleine fa briekskaas bedroeg f 83 per 50 kg, en die van de kleine boerenkaas f 82 50 kg. ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Leve de Samba (tot 14 jaar o. g.). Victoria Theater, 7 en 9.30 uur; Trom- ba (18 jaar). Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Manon (18 jaar). ABT, 8 uur: De onzichtbare ooievaar (alle leeftijden). Gulden Vlies, slotbal dansinstituut Arendsen voor leer lingen, oud-leerl. en introducé's, Troephuis Pafafa, Zandersloot, 311 uur: fancy-fair der Alkmaarse pad vinders. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag; aanvang der voorstellingen om 2, 4.30, en 9.30 uur. (ABT: 2, 5 en 8 uur). Guldenvlies, 8 uur; Accordeola. MAANDAG Bioscopen als Zaterdag; aanvang der voorstellingen om 8 uur. ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN. Zondag 7 Mei zal de apotheek van de heer G. Kruizinga, Koorstraat 47, voor het publiek geopend zijn. In deze apotheek wordt de volgen de week de nachtdienst waargeno men. ZONDAGSDIENST VOOR HUISARTSEN. Zondag 7 Mei zijn beschikbaar de huisartsen dr. Lourens, Oudegracht 283 (tel. 2384) en dr. Poortvliet, Eg- monderstraat 95 (telef. 4282). AGENT voor Alkmaar en Omstreken; GARAGE BERGEN Telefoon K 2208 2456 Tientallen padvinders en padvindsters salueerden, toen burgemeester Wytema gistermiddag omstreeks kwart over drie op het terrein van de Phoenix aan de Zandersloot de nationale driekleur hees. Breed-uit wapperde het dundoek over het kamp van de Alkmaarse pad vinders; de tweedaagse fancy-fair was geopend, en hoewel de loodgrijze lucht niet veel goeds voorspelde, was de stem ming onder de volgelingen van B.P, opperbest. Alkmaars burgemeester spreekt, Alkmaars burgemeester toonde dui delijk, dat ook hij nog wel het een en ander van padvinderij wist. Terwijl ieders blikken op de hoofdingang ge vestigd waren, slaagden hij en de heer J. Dreeuws er namelijk in, langs een omweg tot in het kamp door te drin gen. In zijn openingswoord zeide de heer Wytema, dat er de laatste tijd in grote mate bekendheid is gegeven aan het padvinderswerk. Spreker was van me- In navolging van vele voorbeelden uit het land, is ook te Alkmaar geprobeerd de staatkundig-volwassenen, onder wie gerekend worden personen,- die voor het eerst van hun leven de stemplicht ver vullen, een herinnering hieraan mede te geven. Bjj wijze van proef verzond de gemeente Alkmaar aan vijfhonderd negenentachtig jonge kiezers voor dit doei een uitnodiging. Doordat slechts een tiental van hen hieraan gehoor ga ven, beantwoordde de gisteravond in de aula van het Murmellius-gymnasium belegde bijeenkomst in het geheel niet aan de verwachtingen. Tot zijn grote teleurstelling moest burgemeester mr. dr. H. J. Wytema, die met enige andere sprekers de betekenis van het staatsburgerschap uiteen zou zetten, de plechtigheid tot later uitstel len. Op 'n voor de betreffenden geschik ter tijdstip hoopte hij echter op een gro tere opkomst. Nu gaf hij in het kort een kleine inleiding over de betekenis van deze samenkomst. De burgemeester lichtte toe, dat deze juist op de bevrij dingsdag werd gesteld, omdat er ge tracht was twee dingen met elkander in verband te brengen. De vijfde Mei im mers, heeft aan de Nederlanders het burgerrecht hergeven, dat de grondslag van ons staatsbestel uitmaakt. Aange zien de meeste aanwezigen in hoofd zaak ouders van de nieuwe kiesgerech tigden en leden van de gemeenteraad reeds van een oudere leeftijd waren en genoegzaam op de hoogte geacht werden van de betekenis van het stem recht, beperkte burgemeester Wytema zich tot deze mededelingen. Maar zoals de aanwezigen gisteravond zeker niet zullen tegenspreken, vond spreker het wel van belang in een vol gende bijeenkomst de jonge kiezers er op te wijzen, dat het staatsburgerschap veel meer betekenis heeft dan alleen het kiesrecht. „Nu hebben wij dit voornemen niet tot uitvoering kunnen brengen", aldus de burgemeester, „maar ik ben er van overtuigd, dat de belangstelling een vol gende maal groter zal zijn". De jeugd zal na deze mislukte bijeenkomst tot de conclusie komen, dat hier spijs opge diend wordt, waarvan zij met smaak zal eten. ning, dat dit gewenst is, daar padvin ders, ook al verschuilen zij zich in bos sen en holen, aan de weg moeten tim meren. Tien jaar geleden namen de be zetters al het kampeermateriaal in be slag en toen de oorlog voorbij was. bezat de padvindersbeweging nagenoeg niets meer. Nog is de schade niet ge heel hersteld en mr. Wytema juichte het toe, dat de jongens thans door middel van de fancy-fair trachten vol doende geldmiddelen te verzamelen. „Immers, een padvinder, die nog nooit heeft kunnen kamperen, is als een schildpad zander schild. Ik hoop van harte, dat deze fancy-fair een succes zal worden", zo besloot mr. Wytema zijn rede. Alles zelf vervaardigd. Nauwelijks waren de laatste woor den van de burgemeester verklonken, of een oorverdovend lawaai brak los. De fancy-fair w/s begonnen en alle standhouders trachtten de belangstel ling op hun afdeling te vestigen. Het zou ons te vér voeren als we zou den trachten een overzicht van alle stands te geven. Wij zullen slechts met een enkele greep moeten volstaan. Daar is dan in de eerste plaats het kraampje Waar men, door aan een schijf te draaien, een vliegtuigje over een paar rails kan laten lopen. Met vier van deze vliegtuigjes kunnen wedstrijden gehouden worden. Dit ingenieuze spel werd, evenals alle andere spelen, door de padvinders zelf vervaardigd. Er is een schiettent, men kan ballen gooien, hengelen en spijkers slaan. Er is een patrouillekamp, waar verkenners het avondmaal bereiden en in de stamhut toont akela Schuyff de uitstekend ver zorgde welpententoonstelling. Hier krijgt men een goed inzicht in het wezen van de padvinderij. Er is een handwerkafdeling, een restaurant, een cineac, een „famous Broadway show" en de afdeling pers en propaganda HARMONIE THEATER: „LEVE DE SAMBA" De avonturen van Bud Abbott en Lou Costello, de twee bekende Ame rikaanse filmartisten, zijn velerlei. Wij hebben niet al die avonturen met eigen ogen kunnen aanschouwen, maar het wil ons voorkomen, dat de geestigste film van dit tweetal deze week in de Harmonie draait. „Leve de Samba" zit boordevol met geestige trekjes die hemelsbreed verschillen van de gooi- en smijtpartijen, welke wij van Abbott en Costello gewend waren en die hen practisch op één lijn stelden met Stan Laurel en Olivier Hardy. De humor in „Leve de Samba" is de dikwijls van zeer geestig gehalte. Het is ondoenlijk in een paar regels weer te geven wat dit tweetal nu weer „uitspaart" om aan de kost te komen. Laat het voldoende zijn dat Abbott achtereenvolgens als Sambakoning, stierenvechter en „Amico Americano' op het witte doek verschijnt, ten slotte verliefd wordt en op het nippertje de gevangenis weet te ontkomen. VICTORIA THEATER: „TROMBA" Het circusleven biedt vele mogelijk heden voor een uitstekende romanti sche film. In dit geval draait het ver haal rond de dompteur Tromba, die zijn tijgers met de ogen dwingt en door haat gedreven een einde maakte aan het luchtnummer van de Spadola's. De directrice, eens de vrouwelijke acroba te van deze troep, poogt haar dochter het zenuwslopende circusberoep te be sparen. Het bloed verloochent zich ech ter niet. Het meisje oefent in het ge heim, komt onder de bekoring van Tromba en ziet haar kans schoon in het schijnwerperlicht te treden, als een der Olanda's eveneens als slachtoffer van Tromba uitvalt. Tromba's dagen zijn geteld. Een teleurgestelde liefde vernietigt zijn morfine en de tijgers voltrekken het vonnis. Voor de liefhebbers van het circus en dit zijn er, gezien de uitverkochte zaal van gisteravond zeer velen, valt er in deze rolprent, die werd opgenomen in het circus Krone, veel te genieten. A. B. THEATER: „DE ONZICHTBARE OOIE VAAR". Het ABT-theater geeft deze week „De onzichtbare ooievaar", een film met een onzinnig verhaal over een ma nager van een groot flatgebouw waar alleen families zonder kinderen mogen wonen. De manager, Jackie Cooper, komt, doordat hijzelf binnenkort vader zal worden, in de malste situaties. Coopers schoonmoeder zelfs twijfelt, ook al door het optreden van de mys terieuze onzichtbare ooievaar, of de aanstaande vader niet aan hallucinaties lijdt en ontbiedt een psychiater, die ook weer de nodige opschudding ver wekt. Het is alles een aaneenschake ling van twijfelachtig-grappige scènes en een samenloop van toevalligheden die wel wat gezocht aandoet. „De on zichtbare ooievaar" wordt voorafge gaan door een aardig showfilmpje „Dans, ballerina, dans", dat vertelt van de lotgevallen van een jongen op een meisjeskostschool. CINEMA AMERICAIN: „MANON" In de Cinema is de film Manon ge prolongeerd. Wel een bewijs dat er voor deze bijzondere film belangstel ling bestaat. OPERETTEVERENIGING „DANZA" In de laatste algemene ledenverga dering is besloten de samenstelling van het bestuur te wijzigen. Dit is thans als volgt geformeerd: E. Bilars, voor zitter; J. H. Nierop, Zilverstraat 2, se cretaris; mevr. G. de Groot-Besse te IJmuiden, penningmeesteresse; Th. G. de Munk, tweede voorzitter; mej. Leni Overtoom, tweede secretaresse; H. J. Nierop, tweede penningmeester; J. Jansen, muziekcommissaris en requisi- teur. VERKEERSONGELUK Gistermiddag omstreeks 5.45 uur vond er een botsing plaats op het kruispunt SpoorstraatSnaarmanslaan. Een be stelauto, die door de Spoorstraat in de richting van het station reed verleende geen voorrang aan een van rechts ko mende vrachtauto uit de Snaarmans laan. Hierdoor ontstond een botsing, waarbij de bestelauto werd beschadigd. Een 6-jarig jongetje, dat naast de be stuurder in de wagen zat, werd licht gewond. Proces-verbaal is opgemaakt. f

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2