Amerikaanse steun aan Indo-China Geen verkiezingen in Berlijn Nieuw kabinet in Oost-lndonesie Nieuwe wet tegen een Duitse herbewapening afgekondigd Dinsdag 9 Ma! 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 147e Jaargang No. 108 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Tegen rode penetratie in Verre Oosten Acheson voert besprekingen MET EEN BILJARTKEU DOODGESLAGEN Frans verzetsleider vrijgesproken Moh. Hatta maakte program bekend VERLAGING ACCIJNS OP SIGAREN IN STUDIE Wijzigingen in de treinenloop r Wie zal de ronde winnen? Chef-instructeur der R.L.S. omgekomen Hormonenproeven op pluimvee Nieuwe Amerikaanse politiek inzake de Verenigde Naties EEN FUSIE TUSSEN A.F.L. EN C.I.O.? BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE AchtercLm 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAAESCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties; 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e bands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. Voor vijf en zeventig miilioen aan militaire hulp Na een langdurig onderhoud, dat gisteren plaats vond tussen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken en diens Franse ambtgenoot Schuman is be kend gemaakt, dat de Verenigde Staten Frankrijk zullen steunen in zijn strijd voor het behoud van Indo-China tegen het opdringend communisme in het Verre Oosten. De Amerikaanse regering zal militaire hulp aan Indo-China verstrekken tot een bedrag van vijftien miilioen dollar. Dit bedrag zal worden geput uit een fonds van 75 miilioen dollar, dat ter beschikking is gesteld van president Truman voor hulp aan de Aziatische landen bij hun verzet tegen de communistische pe netratie. Men verwacht, dat deze eerste steun weldra gevolgd zal worden door een tweede toewijzing van zestig miilioen, waarmee dan het gehele fonds ge bruikt zal zijn. son heden hebben met de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin. Hier zullen de onderwerpen echter vermoedelijk draaien om de verhouding tussen dollar- en sterling- gebieden. Meer in het bijzonder komt de vraag naar voren, in hoeverre En geland bereid zal zijn tot de voorge stelde Europese betalingsunie toe te treden. Van Amerikaanse zijde wordt een tegenprestatie verlangd in de vorm van een „minder lauwe houding" te gen de communistische activiteit in Frankrijk zelf. Men wenst een ople ving van de anti-communistische hou ding in Frankrijk en elders in West- Europa. Behalve over Indo-China is ter conferentie ook gesproken over het Duitse vraagstuk. Acheson heeft erop aangedrongen, dat West-Duitsland geleidelijk binnen de Atlantische gemeenschap zal wor den gebracht, zonder in dit stadium echter aan te dringen op de vorming van een Westduits leger. Het Franse standpunt in deze kwestie, nog Zon dag geformuleerd door president Au- riol, is, dat een Westduitse strijdmacht door het Kremlin zou kunnen worden beschouwd als een bedreiging van de veiligheid der Sowjetunie en tot in terventie door het Rode leger zou kunnen leiden. Toch zou het te ver gaan, te beweren, dat Frankrijk zich los wil maken van het Pact, teneinde een neutraliteitspolitiek te gaan voe ren. Soortgelijke besprekingen zal Ache- Zondagnacht is in een café in Ouden- bosch de 22-jarige S. met een biljartkeu doodgeslagen, aldus meldt de Telegraaf. Hoewel meer dan één persoon bij het drama betrokken waren, heeft de po litie zekere Van T. uit Oudenbosch als hoofddader gearresteerd. Aanleiding van de aanslag was een hevige twist die ontstond over een 17-jarig meisje. Na bewogen ziiting Na een bewogen zitting van een mili tair gerechtshof te Parijs is kolonel René Hardy, de Franse verzetsleider, die beschuldigd werd van verraad van zijn medestrijders aan de Duitsers, gis teren vrijgesproken. Tijdens de zitting kwam meer en meer naar voren, dat Hardy onschuldig was en dat vele ge tuigen a charge zelf meer op hun gewe ten hadden. Onder het scherpe kruis verhoor van advocaat Gargon, Hardy's verdediger, '-wamen zulke opzienba rende feiten aan het licht, dat het de president speet, niet in staat te zijn enkele getuigen onmiddellijk onder arrest te kunnen stellen. De laaisie taze Enige taakLiquidatie van deelstaten De president van Oost-lndonesie, Sukawati, die nog in Djakarta vertoeft, heeft Maandagavond de samenstelling van het nieuwe Oostindonesische kabinet goed gekeurd. Weliswaar zal aan deze regering slechts een kort leven beschoren zijn, gezien de spoedig te verwachten liquidatie van de laatste deelstaten in Indonesië, maar Mohammed Hatta, de Indonesische premier, heeft in een radiorede ver klaard, dat er in deze overgangstijd in Oost-lndonesie een verantwoordelijke regering moet zijn om het werk van de verschillende diensten te coördineren. Daarom riep hjj op tot steun aan de nieuwe regering-Futuhena. Deze zal de vor ming van de eenheidsstaat mee voorbereiden. staat, zal het aanzien van Indonesië ten zeerste schaden. Nadat Hatta de reeds geciteerde oproep tot steun aan de nieuwe regering van Oost-lndone sie had uitgesproken, besloot hij met aan te dringen op geduld en met de belofte, dat de idealen van 15 Augus tus 1945 zullen worden verwezenlijkt. 4700 arbeiders van de Antwerpse werven hebben besloten, een staking voor hogere lonen te beginnen. De radiorede van Hatta is volgens een mededeling van Putuhena het pro gramma van de nieuwe Oostindonesi sche regering. Deze heeft dus de re gering te Djakarta achter zich. Hatta verklaarde in zijn rede onder meer, dat de eenheidsstaat binnenkort be reikt zal zijn. Er is geen enkele deel staat meer, die daarmee niet accoord gaat. Het gaat er nog slechts om, op welke wijze het doel moet worden verwezenlijkt. Overal wenst het volk thans de ontbinding van de deelstaten De centrale regering begrijpt de wens van het volk volkomen en verlangt deze te leiden. De wettelijke weg dient echter te worden gevolgd, aan gezien de coördinatie in het bestuur zal verdwijnen, wanneer elk deel zijn eigen zin doet. De chaos, die dan ont- Grotere bevoegdheden voor regering-Adenauer De geallieerde hoge commissie voor West-Duitsland heeft gisteren een wet afgekondigd, strekkende tot voorko ming van een Duitse herbewapening en tot verzekering van ontwapening en demilitarisatie van de Industrie in West-Duitsland. De nieuwe wet is een samenvatting van hetgeen sinds 1945 door de geallieerde bestuursraad en de militaire besturen in de Westelijke zones op dit gebied is afgekondigd. Aangezien men bij de opstelling van deze wet is uitgegaan van de rege lingen, die tussen de Westelijke geal lieerden en de Duitse bondsrepubliek zijn getroffen, zijn alleen de meest no dige beperkingen gehandhaafd. Een belangrijk stuk industriële activiteit, dat technisch binnen de werkingssfeer van de wet valt, maar niet als mili taire bedreiging wordt beschouwd, is van toezicht uitgesloten. Voorts zijn bepaalde bevoegdheden aan de West duitse regering overgedragen. Zo zal zij. op gebieden, waar de productie beperkt is, zorg dragen voor een ver deling van het maximum over diverse firma's De militaire veiligheidsraad voor Duitsland heeft de medewerking ver kregen van de Duitse regering voót de uitvoering van deze wet. De wet blijft tot 1952 van kracht voor zover de geallieerden met betrekking tot enig punt niet eerder een nieuwe .-e- geling afkondigen. Wie de wet over treedt, wordt voor een geallieerd ge rechtshof gedaagd. PARTIJ SIGARETTEN GESTOLEN Bij de recherche aan het politie bureau Warmoesstraat te Amsterdam, is aangifte gedaan van de diefstal van een partij groot 64.000 sigaretten uit een opslagplaats aan de O. Z. Achter burgwal. Het zijn sigaretten van di verse merken. De recherche stelt een onderzoek in. Vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers uit de sigarenindustrie hebben een uitgebreide bespreking ge had met de ministers Lieftinck- en Van den Brink. Daarbij zijn de moeilijkhe den in de sigarenindustrie behandeld. De delegatie heeft aangedrongen op een drastische accijnsverlaging. De minis ters hebben blijkens mededelingen van de vakgroep verklaard, dat het accijns probleem een punt van diepgaande stu die en interdepartementaal overleg heeft uitgemaakt en dat het overleg zal worden voortgezet. Ook zal contact met de Belgische autoriteiten worden ge zocht. De ministers hopen tegen het eind van deze maand hun standpunt ie kunnen bepalen. Het nieuwe spoorboekje Meer sneltreinen Bij het ingaan van de zomerdienst- regeling der Nederlandse Spoorwegen vallen ook voor Noord-Holland enkele wijzigingen in het oog die in sommige gevallen werkelijk verbeteringen bete kenen. Bij alle diensten in onze provin cie spelen grote belangen van de scheepvaart inzake openingen van de Velser- en Hembrug over het Noordzee kanaal een rol. Een gunstig gevolg is dat in de och tenduren IJmuiden zijn grote hiaat in vervoersgelegenheid ziet opgevuld. De overstaptijd te Uitgeest van/op d^/trei- nen AmsterdamUitgeestVelsen IJmuiden Oost v.v. op de uurtreinen (Amsterdam)HaarlemAlkmaar is van 14 (12) minuten op 3 minuten te ruggebracht. De halfuurdienst AmsterdamUit geestVelsenIJmuiden Oost v.v. is volgehouden tot 20.46 vertrek, 22.27 aankomst. Het aantal stoomtreinen op het geëlectrificeerde baanvak Amsterdam Alkmaar v.v. is van 2 x 3 tot 2 x 1 be perkt, naar/van Den Helder doorgaand. Een electrisch treinstel is ingezet om allereerst „de" forensensneltrein van AlkmaarHeilooCastricum naar/van Amsterdam te rijden en eenmaal over dit electrische treinstel beschikkende, konden zowel op werkdagen als 's Zon dagsavonds een aantal mooie sneltrei nen worden toegevoegd, met korte aan sluitingen te Alkmaar in het hoofdver- keer naar/van Den Helder. Ter ontlas ting van de te zwaar bezette electrische trein Amtserdam CS v 17.15 (wordt 17.16)Alkmaar, zal de daar van Maan dag t/m Vrijdag vlak vóór lopende stoomsneltrein (AmsterdamDen Hel der) nu te Zaandam en Castricum gaan stoppen. De genoemde wijziging in Noord-Hol land werkt door op de ligging der stoomtreinen AlkmaarHoorn en Am sterdamEnkhuizen v.v. Op laatstge noemd baanvak is nu ook van Enkhui zen naar Amsterdam een gave twee- uurdienst gemaakt. Op verzoek is de laatste trein van Amsterdam naar Enkhuizen later ge steld (Amsterdam v. 23.00. was 22.30) Er is evenzo een betere vertrektijd te Amsterdam en te Leeuwarden verkre gen van de middagboottreinen via Enk huizenStavoren. LIET WIELERSEIZOEN, dat weken geleden werd geopend, draait op volle toeren. Reeds tal van wedstrij den werden georganiseerd en het is nu al op een enkele uitzondering na duidelijk welke renners dit jaar de toon zullen aangeven. Het „veld der sterken" is echter aan zienlijk, want vele amateurs, die reeds rijp zijn om naar de profes sionals over te gaan, voelen daar voor door de veranderde amateurs bepalingen nog niets. Bovendien heeft de nieuwelingenklasse ver schillende uitstekende wegrenners geleverd, zodat de concurrentie groot is. Wij prijzen ons daarom gelukkig, dat practisch alle winnaars van dit jaar op Donderdag 18 Mei (Hemel vaartsdag) zullen starten in de Ron de van Noord-West Nederland. Zij zullen de strijd moeten aanbinden met minstens honderdzestig andere eerzuchtige sportjongens, die stuk voor stuk wat in hun mars heb ben. De strijd zal waarlijk niet al leen gaan tussen de Nederlandse kampioen Woutje Wagtmans uit Breda, Dekkers, winnaar van de vijl etappenwedstrijd „Etoile Chaudfontaine" en de Noordhollandse kampioen „Tarzan" van Breenen. Natuurlijk mag dit drietal tot de kanshebbers worden gerekend, maar in niet mindere mate horen daarbij Jan Hennink, Leo de Booy, Ris, La Grouw, Adri en Wim Voorting, Witteveen, Sieveking, Donker en.... Wij zouden nog wel even kunnen doorgaan. De kleine Hooyschuur, Hofland, Kleefstra, Droog en Jan Mol noemden wij nog niet, evenmin als verschillende andere Hollanders, Brabanders of Limburgers, die op Hemel vaartsdag om de Grote Prijs van de Verenigde Noordhollandse Dagbladen zullen rijden. Vorig jaar won de Leidenaar Jacques de Groot de race over 230 k.m. Wie dit jaar zal winnnen, ligt in de toekomst verborgen. De Groot is evenals Henk Faanhof prof. geworden. In zijn plaats starten echter coureurs, die evenals hij in staat zijn om de Tweede Ronde van Noord-West Nederland tot een onvergetelijk sportevenement te maken. JACQUES DE Ronde-winnaar 1949 GROOT - thans prof. J Weerbericht Verwachting, geldig tot Woensdag avond: In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Overigens bijna overal droog weer met en kele opklaringen. Zwakke tot matige Oostelijke wind en iets ho gere middagtemperatuur. Woensdag: Zon op 4.55, onder 20.18 Maan op 3.04, onder 13.12 uur. Of we nu bij de mensen komen of bij de olifanten, de vrouwelijke ijdelheid is present. Zo goed als het meisje Rosie haar nageltjes in een schoonheidssinstituut laat verzor gen, laat de olifant Rosie uit de Londense dierentuin het schoon heidssalon naar haar toekomen. Twee man en een fik se vijl zijn er nodig om Rosies nagels in het ge wenste model te krijgen. SYRISCHE KABINET AFGETREDEN Het Syrische kabinet, onder leiding vafl premier Chaled El Azem, is gister morgen vroeg afgetreden, nadat Zondag twee bijeenkomsten zijn gehouden ter bespreking van de crisis, die volgde op het ontslag van de minister van de fensie, Attram Hoerani. Onmogelijke Russische voorwaarden De Sowjetunie wil toestemmen in verkiezingen in geheel Berlijn, mits alle bezettingstroepen worden terug getrokken en de verdeling van de stad in vier sectoren wordt opgeheven. Dit is het antwoord, dat kolonel Jelisarof, de plv. Russische commandant in Ber lijn, heeft gegeven op een brief van de drie Westelijke commandanten in de oude Rijkshoofdstad. Dezen hadden er bij de Russen op aangedrongen, in te stemmen met een resolutie van de Berlijnse gemeenteraad, waarin om vrije verkiezingen in de gehele stad werd gevraagd. De Russen stellen behalve de reeds genoemde nog een aantal andere voorwaarden. Zo verlangen zij vier- mogendhedencontróle op de verkiezin- Botsing in de lucht Gistermiddag heeft zich boven de gemeente Alphen en Riel, ongeveer tien kilo meter ten Zuiden van het vliegveld Gilze Rijen een ernstig vliegtuigongeluk voorgedaan, waarbij de chef-instructeur van de Rijksluchtvaartschool, de heer Jansen, om het leven is gekomen. Tjjdens een oefening in het escadrillevliegen is zijn toestel, een North American Harvard, in aanraking gekomen met een der andere vliegtuigen uit het verband van drie, waardoor een vleugel afbrak en de Harvard van een hoogte van duizend meter omlaag stortte. De heer Jansen was op slag dood. De botsing ontstond, toen de drie vliegtuigen gezamenlijk een looping maakten. Na het op de grond komen van het toestel, dat bij het gehucht Iiwaalburg neerkwam, drong het ongeveer een meter diep in de bodem en vloog in brand. Harvard stort van duizend meter neer Hulp was spoedig ter plaatse. Met schuimblussers en zand heeft men de brand gedoofd. Gebleken is, dat de heer Jansen geen brandwonden had opgelopen. Het slachtoffer schijnt ge tracht te hebben, het toestel te verla ten, de kap was opengeschoven en de 7ondag heeft op een fabriek in Den jr tn aan twee zijden de beeltenis van een Haag de hele middag de sirene staan RQT"T D 6SI6K vrouw voorkomt. Dat is tenminste al loeien De huurt stond om het eebouw wat. fj Winston Churchill zal tot ere* s luiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiinuiiiniiuniiuiiiiliHhHUiuil doctor in de nhilosophie aan de univer- heen en over de daken klauterden po- pQlitie in Jacksonville vond in een giteit van Kopenhagen worden be- litiemannen, op zoek naar een „inbre- U vernie]de auto een menselijk oor. noemd. Hij zal te gelegener tijd naar ker Die werd, na een half uur, ook zy bracht dit naar het ziekenhuis, Denemarken reizen, om de bul in ont- gevonden. Een poes, die tegen de ver- waar de dokters het weer vastnaaiden vangst te nemen. Als hij tenminste tus- bindingsdraden van de alarminstallatie aan het hoofd van de man, die het ver- sen het schrijven van memoires in tijd was gesprongen. De rust is weerge- loren had. Duikers, die vóór de kust kan vinden Een jonge Franse ac- keerd. Zaterdagavond zijn twee on- van Tobermory in Schotland naar de teur, die werkloos is, kwam midden dernemende oudjes naar Amerika ge- schatten van de Armada zoeken, heb- onder de voorstelling het toneel van vlogen. Opa Gaatze en Oma Hiake Gras, ben twee munten opgehaald, waarop de Folies Bergères in Parijs op en be gon een sketch te spelen. Het publiek samen 170 jaar, gaan bij hun dochter in Iowa hun 55-jarige bruiloft vieren. De stewardess sjouwde met pantoffels en gezagvoerder Viruly heeft die reis héél voorzichtig gevlogen. Een me neer, die in de gangen van de deftige Haagse sociëteit „De Witte" bezig was de zakken van de jassen na te kijker, en deswege werd gepikt, verklaarde, dat hij was binnengekomen, om zich als lid op te geven. De ballotagecom missie zei: neep In Japan zijn alle dollartransacties verboden. De vreem delingen zullen een speciale jen gebrui ken, die onder toezicht staat van de I Japanse regering. MacArthur wil geen „jen" meer. Ze praten over lagere accijns, maar steek maar vast op.' dacht, dat-ie erbij hoorde. De politie niet. he Italiaase oorlogsinvaliden willen meer pensioen. Vijfhonderd van hen zijn met dekens, kacheltjes en kook potten het ministerie van financiën binnengedrongen en hebben het zich in de gangen gemakkelijk gemaakt. Tot ze het krijgen Als alle Nederlanders, die lagere belasting willen, dat ook zouden proberen, ziet het er voor mi nister Lieftinck somber uit In Bue nos Aires is de eerste steen gelegd voor een moskee, die daar zal worden ge bouwd. Dit zal de eerste zijn van het hele vasteland van Zuid-Amerika. riemen van de stoel waren losge maakt. Ooggetuigen verklaren, dat de bot sing gebeurde, toen de drie vliegers bezig waren, uit een looping te ko men. De propeller van het rechter toestel is in aanraking gekomen met de rechter vleugelhelft van het toe stel, dat de heer Jansen bestuurde Dit rechtei toestel is erin geslaagd, behouden op Gilze-Rijen te landen. De schroef was beschadigd, evenals een vleugel. De bestuurder was ge heel overstuur. Het stoffelijk overschot van de heer Jansen, die een zeer bekwaam in structeur was en zeer gezien bij di rectie, instructeurs en leerlingen der R.L.S., is naar Tilburg overgebracht, waar het slachtoffer woonachtig was Hij was gehuwd en vader van een zoontje van zes jaar. De beide andere vliegers uit het escadrille waren de instructeurs Slag en Haye. Op de proefboerderij van de Neder landse boerenorganisaties „De Schot horst" te Hoogland (tussen Amersfoort en Bunschoten) worden thans hormo nenproeven genomen op pluimvee Hanen, die vrouwelijke-hormonen tableten worden toegediend, krijgen na verloop van tijd min of meet het voorkomen van hennen, komen beter in het vlees, zodat de slachtwaarde hoger wordt. Hennen krijgen na toe diening van geëigende preparaten hanenallures. De hormonentabletten zijn een fabrikaat van Organon-Oss. gen, vorming van een commissie met een gelijk aantal vertegenwoordigers uit Oost- en West-Berlijn, stemrecht voor ex-Nazi's, recht van candidaats- stelling voor alle toegelaten politieke partijen en organisaties (dat betekent waarschijnlijk, dat de Russen ook de vakbeweging en bepaalde „culturele" organisaties candidaten zullen laten stellen) en afschaffing van het bezet tingsstatuut, dat in 1949 door de Wes telijke gouverneurs is afgekondigd, alsmede vrijheid van propaganda in West-Berlijn voor de „democratische" organisaties. Van afschaffing van het bezettings statuut van 1949 willen de Westelijke commandanten echter niet weten, evenmin als van de terugtrekking der bezettingstroepen. Dan zou Berlijn immers een volkomen geïsoleerd ge bied in een door de Russen beheerste streek worden, met de Britten op ten minste 150 km afstand. De Britten be schouwen deze brief van Jelisarof dan ook als een truc, die bewust samen valt met de drie-mogendhedenconfe- rentie te Londen. De Amerikaanse politiek tegenover de Verenigde Naties schijnt een os- langrijke verandering te zullen onder gaan. Ten eerste schijnt Washington de V.N. als economisch en sociaal instru ment voor hulp aan onontwikkelde ge bieden te willen versterken. Reeds nu wordt allerlei werk op dit gebied door de speciale organen van de VN ver richt. Dan willen dê Verenigde Staten de wereld duidelijk maken, dat de Sowjetunie en haar satellieten in de laatste vier jaar een te verwaarlozen klein aandeel hebben gehad in dit op bouwende werk van de V.N. Ten slot te wil Amerika bewijzen, dat het po litieke aspect van de V.N. voor het bewaren van de vrede niet van alles overheersend belang is en dat de or ganisatie op andere gebieden uitste kend werk leveren zonder de Russen en hun satellieten. Intussen zal nauwkeurig worden nagegaan, hoe de buitenwereld reageert op het voorstel van Hoover, om de V.N te reorganise ren. door de Oosteuropese landen uit te sluiten van het lidmaatschap. William Green, voorzitter van de Amerikaanse vakbond AFL, heeft ver klaard, dat zijn bond bereid is met de andere grote Amerikaanse vakbond CIO besprekingen te voeren om te ko men tot een verenigde organisatie „van alle krachten en groepen der vakbeweging". f Waar zijn onze soldaten General W.M. Black, 8 Mei in Suez verwacht (naar Amsterdam) Johan v. Oldenbarnevelt, 6 Mei van Port Said (naar Amsterdam) Zuiderkruis, passeerde 8 Mei Ouessant (naar Rotterdam) Cameronia, 7 Mei Kaap Finisterre gepasseerd (naar Amsterdam)

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1