en staalindustrie van onder gezamenlijk Kolen- landen beide gezag Om de Grote Prijs... Zeslanden-bespreking over Duitsland te Londen - Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Ingrijpende wijziging Woningwet Op 16 Mei conferentie betreffende eenheidsstaat in Indonesië Ernstig ongeluk onder Boxtel Woensdag i10 Met 1950 147e Jaargang No. 109 Ter vermijding van nieuwe oorlog Londen is verrast Winnipeg door het water bedreigd BELGIE SCHAFT HEFFING OP ONZE KAAS AF Beneluxdelegaiie bij voorbereidingen Garaniiewei onimoei vele bezwaren K.N.I.L. op Ambon voor de keuze Tegen Leemhuis, Viëtor en Pegels samen 53 jaar geëist BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, f 4.50 per kwar taal plus incassokosten. FRANS VOORSTEL AAN DUITSLAND: De Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman, heeft gisteren mede gedeeld, dat de Franse regering aan Duitsland zal voorstellen, de kolen- en staalindustrie van beide landen onder een gemeenschappelijk gezagsorgaan te plaatsen, dat zal passen in het kader van een organisatie, waartoe ook andere landen zullen kunnen toetreden. Daardoor zal een gemeenschappelijke basis voor economische ontwikkeling worden gelegd en een oorlog tussen Frankrijk fen Duitsland onmogelijk worden gemaakt. Schuman deelde mede, dat het nieu we orgaan in zo kort mogelijke tijd de modernisering van de productie en de verbetering van haar kwaliteit zal moeten bewerkstelligen. Ook zal de le vering van kolen en staal op gelijke voorwaarden aan Frankrijk en Duits land en aan de andere landen die tot de organisatie willen toetreden ter hand worden genomen. Verder zou de gemeenschappelijke export naar ande re landen en de verbetering van de le vensvoorwaarden van de arbeiders in de zware industrie tot zijn taak beho ren. De beginselen voor het gezagsorgaan en de verplichtingen, die de deelne mende regeringen op zich nemen, moe ten worden vastgelegd in een verdrag tussen de regeringen. De onderhande lingen hierover zouden moeten worden gevoerd met de hulp van een in ge meen overleg te benoemen arbiter. Het nieuwe orgaan zou moeten worden sa mengesteld uit onafhankelijke per soonlijkheden, onder voorzitterschap van een gezamenlijk door de deelne mende landen te kiezen voorzitter. Ook zou een vertegenwoordiger van de VN moeten worden benoemd. Het eigendomsrecht op mijnen en hoogovens wordt evenmin aangetast als de bevoegdheden van het Interna tionaal Ruhrorgaan en de aan Duits land opgelegde verplichtingen. De Furtwangler is boos De beroemde dirigent Furtwangler is boos, erg boos. Hij is zo kwaad, dat hij ruzie heeft gemaakt met zijn Weense collega Herbert von Karajan, die thans het Weens Philharmonisch Orkest leidt. Nooit of te nimmer wil hij weer Ito de Oostenrijkse hoofdstad dirigeren. Waarom deze grote man zo op zijn teentjes is getrapt? Hij voelt zich ge passeerd. Men heeft hem n.l. niet uit genodigd, het Weense Philharmonische Orkest te leiden bij de uitvoering van de Matthaus Passion van J. S. Bach. plannen zijn reeds aan verschillende landen toegezonden. Schuman hoopte, dat Engeland, Italië en de Benelux zou den toetreden. De Franse minister overhandigde het voorstel gisteren aan mr Stikker. Verrassing in Londen Het voorstel van Schuman is, toen het in Londen bekend werd, onmiddel lijk aan Bevin en Acheson overhan digd. Aangenomen wordt, dat het Vrij dag door de Grote Drie zal worden besproken. Men was in de Britse hoofd stad overigens algemeen verrast door het plan. Adenauer heeft op een persconferen tie verklaard, dat Frankrijk en Duits land niet van tevoren over dit voorstel hebben onderhandeld. Het heeft niet gediend, om Duitsland, te bewegen tot toetreding tot de Raad van Europa. Het zal zo spoedig mogelijk aan de Bonds dag worden voorgelegd. Schumacher, de leider der Duitse sociaal-democra ten, heeft er zich reeds eerder gereser veerd over uitgelaten. Deel van de stad reeds ontruimd De overstroomde Red River en de zijrivieren ervan, die Winnipeg door snijden, dreigden gisteren de stad in een zestal geïsoleerde wijken te delen. Alle militaire reserves in het gebied van Winnipeg zijn opgeroepen om de verbreiding van de overstroming tegen te gaan. Er bestaat thans ernstig ge vaar, dat ook de bruggen over de Red River onderstromen. Een deel van de stad Winnipeg is reeds geëvacueerd. De „Royal Canadian Air Force" is begonnen met door de lucht zandzak ken aan te voeren, om de bedreigde plaatsen der dijken zo spoedig moge lijk te versterken. Marine-vliegtuigen hebben uit Halifax vijftig man aange bracht, die de bemanningen van red dingboten zullen vormen. Alle lagere gedeelten van Winnipeg worden ontruimd. Twaalf eenheden van de legerreserve zijn onder de wapenen geroepen, om op de bedreigde punten „overstromingsdienst" te doen. Gister avond namen ruim 3100 militairen deel aan de strijd tegen het wassende water. Staatscommissie stelt voor: Belangrijke nieuwe regelingen ontworpen Wanneer de voorstellen van de staats commissie voor de herziening van de Woningwet door alle erbij betrokken instanties worden aanvaard, dan zal de bestaande Woningwet worden vervan gen door een tweetal nieuwe wetten. De ene, een Ruimtewet, zou het natio nale plan, de streekplannen en de ge meentelijke uitbreidingsplannen moe ten regelen, de andere zou een wette lijke grondslag moeten geven aan maat regelen op het terrein der volkshuis vesting in engere zin, zoals bouwver ordeningen, woningverbetering, onbe woonbaarverklaring, financiering van de woningbouw e.d. De Ruimtewet gaat uit van het begin- Delegaties uit Djakarta en Djokja komen bijeen 'toestand Op 16 Mei zal een conferentie oe- ginnen tussen de RIS en de Republiek Indonesia (Djokja) over de vorming van een eenheidsstaat. Hatta zal voorzitter van deze conferentie zijn. Op 13 Mei zal een informele bespreking worden gehou den, waaraan vertegenwoordigers van Oost-Indonesie en Oost-Sumatra zul len deelnemen, terwijl West-Borneo v jarnemers zal zenden. Op geheel Celebes is thans de staat van oorlog en beleg afgekondigd. De radiorede van Hatta heeft in In donesië grote voldoening verwekt. De premier van de RIS heeft zijn presti ge en dat van Sukarno ingezet om de ontwikkeling van de eenheidsstaat langs lijnen van orde en rust mogelijk te maken. Beide mannen willen hier bij de leiding nemen. Dat betekent, dat de eenheidsstaat via de RIS zal tot stand komen, al zullen waarschijnlijk concessies worden gedaan aan Djokja De rede moet verder worden geziet; tegen de achtergrond van de chao tische toestanden in Oost-Indonesie en met name op Celebes, waar thans net ene deel na het andere zich losmaakt van de deelstaat en aansluiting zoekt bij Djokja, kennelijk in de hoop. dar zij op deze wijze een zo groot mogelij ke mate van provinciale autonomie zullen verwerven. De regering Putu- hena wordt thans volledig door de re gering van de RIS gesteund, zodat ei een kans bestaat dat zij de weer onder controle krijgt. De rede van Hatta is tevens 'n waar schuwing aan het adres van Djokja om matiging en redelijkheid te be trachten, vooral met het oog op de in ternationale erkenning, die aan de RIS er. niet aan Djokja is verleend. Nu ook in Djokja reeds stemmen opgaan die bereid zijn, de eenheidsstaat via de RIS tot stand te brengen, en Hatta zich duidelijk op dit standpunt heeft gesteld, bestaat de kans, dat de extre me elementen op de achtergrond wor den gedrongen. Weerbericht Verwachting, geldig tot Donderdag avond: Droog weer met weinig bewolking en meest matige Noord oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. DONDERDAG: Zon op 4.53, onder 20.20. Maan op 3.15, onder 14.27. Auto rijdt op stoet in Drie personen gedood Gisteravond omstreeks kwart voor tien is op de Rijksweg Boxtel-Eindho ven een verschrikkelijk ongeluk ge beurd, dat aan drie personen het leven heeft gekost. Vier anderen werden min of meer ernstig gewond. Op de Rijks weg marcheerde op dat tijdstip een har moniegezelschap uit Liempde, dat een serenade had gebracht aan een uit In donesië teruggekeerde militair. Achter het muziekkorps aan liepen vele jonge lui, die mee waren geweest naar het huis van de gerepatrieerde militair. Een personenauto, komende uit de richting Boxtel is achter op de jongelui ingere den, met bovengemeld noodlottig ge volg. Het muziekgezelschap liep op het fietspad en op de daaraangrenzende strook van de Rijksweg. Aan voor- en achterzijde van de stoet werden flam bouwen gedragen. De politie, die de zaak in onderzoek heeft, heeft nog niet kunnen ontdekken, hoe het mogelijk was, dat de personen-auto, die bestuurd werd door de reiziger De K. uit Best, op de mensen is ingereden. De drie slachtoffers zijn allen jeugdige mensen, een negentienjarige monteur en twee jongens van achttien jaar, een mole naar en een klompenmaker. Het twin tigjarige meisje Henrica van Mansvoort, de 19-jarige H. v. d. Velden, de 17-ja- rige Maria van der Vleuten en haar 13-jarige broertje Henricus werden in verschillende mate gewond. De eerste drie moesten naar het ziekenhuis in Eindhoven worden overgebracht. T)E GROTE PRIJS VAN DE VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAG BLADEN staat ter beschikking van de winnaar van de Ronde van Noord-West Nederland. Terwijl wij dit schrijven, glanst de fonkelnieuwe gele Super Vittorio wegfiets ons toe. Nog negen dagen zal zij in ons bezit blijven, maar op Donderdag 18 Mei (Hemelvaartsdag) zal de directeur onzer N.V. de vederlichte machine met een hand optillen en haar overhandigen aan de man, die kort tevoren zegevierend over de eindstreep ging. Alleen hij, die 230 k.m. bedwongen heeft en zich de meerdere getoond heeft over een veld van meer dan 160 renners, zal waardig gekeurd worden, de complete wegfiets in ontvangst te nemen, ten einde op de Grote Prijs der Verenigde Noord hollandse Dagbladen nieuwe lauweren in zijn wielerloopbaan te veroveren. Het sierlijke rijwiel lacht ons toe. Laat staan welk een magnetische kracht het zal uitoefenen op de jongens, die hebben ingeschreven voor de Tweede Ronde van Noord-West Nederland Bij deze hoofdprijs zal het echter niet blijven. Wij zitten op dit ogenblik temidden van een complete inventaris van een fietsenzaak. De tweede prijs winnaar ontvangt een compleet Vittorio-frame, de derde aankomende twee wielen met banden, de vierde een stel wielen en de renner, die als vijfde de finish passeert twee banden. De zesde prijs is een band, de zevende eveneens, de achtste een Brooks zadel, negende een stuur, tiende een stel remmen, de elfde een bana, de twaalfde een Manfield-zadel, de dertiende een stel pedalen met toeclips, de veertiende een stel pedalen en nummer vijf tien een Red Star ketting. Voor de Nieuwelingenwedstrijd, welke 's middags op het circuit van de Ronde van Alkmaar (J. v. Scorelkade. v. d. Lijnstraat, Nic. Beetskade) in afwachting van de finish van de Ronde wordt gehouden, zijn beschikbaar gesteld: Eerste prijs een stel wielen, 2e pr. een band, 3e pr. een shirt, 4e pr. een band, 5e pr. een zadel en als zesde prijs een stel pedalen. Dit zijn de prijzen, welke op Hemelvaartsdag de inzet zullen worden van een sportieve, spectaculaire en naar wij hopen spannende course. sel, dat het de plicht van de gemeente besturen is, voor 't gehele onbebouwde deel van hun territorium een „bestem mingsplan" vast te stellen. Aan de grond mag alleen dan blijvend een an dere bestemming worden gegeven, wan neer hiervoor vergunning is verkregen: deze mag slechts worden geweigerd in dien het voorgenomen werk niet in overeenstemming is met het gemeente lijke bestemmingsplan. Uiteraaard zul len de provincies gewestelijke bestem mingsplannen moeten opstellen, terwijl nationale plannen zullen moeten wor den vastgesteld bij algemene maatregel van bestuur. Het ontwerp voor de nieuwe wo ningwet sluit in vele opzichten aan bij de bestaande wet. Alleen wil de com missie de woonschepen, onder de wer king van de wet brengen. Voorge schreven wordt de vaststelling van rijkswoningbouwprogramma's, die ten minste een jaar en ten hoogste drie jaar geldig zullen zijn. Voorts wordt voorgesteld de stichting van een Rijks dienst voor de volkshuisvesting en van provinciale diensten voor dat doel. Voor de uitvoering van de bepalingen inzake de exploitatie van woningen door bouwverenigingen en gemeenten wordt voorgesteld, enige verordenende bevoegdheid toe te kennen aan de Ne derlandse Woningraad, bestaande uit vertegenwoordigers van woningbouw verenigingen en gemeenten. Ten slotte wordt ook een herziening van de onteigeningswet voorgesteld. De belangrijkste wijziging hierin is, dat gestreefd is naar een regeling, die een eind maakt aan de speculatie in bouw terrein. Naar verluidt zijn in het door de communisten beheerste Noord-Korea twee en zestig Duitse missionarissen gevangen genomen. Hoffman Nederland is dankbaar voor Marshall-hulp Paul Hoffman, de administrateur van het Plan-Marshall, heeft in een inter view met de „News and World Re port", een Amerikaans weekblad, ten aanzien van Nederland verklaard: „Men zal in Nederland moeilijk iemand kunnen vinden, die niet goed weet wat het Plan-Marshall is en die niet zeer dankbaar is voor de gegeven hulp. Hetzelfde geldt voor Noorwegen en Denemarken" Naar uit Brussel wordt vernomen heeft de Belgische regering besloten de heffing op de Nederlandse kaas af te schaffen. Deze maatregel zal in ons land met instemming worden begroet, daar de heffing door de Nederlandse kaasexporteurs steeds op verzet heefl gestuit. Naar te Londen wordt verwacht, zullen, zodra de conferentie van ministers van buitenlandse zaken van de landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact, ten einde is, besprekingen beginnen tussen de ministers van Nederland, Belgie, Luxemburg, Amerika, Engeland en Frankrijk over de Duitse kwestie. Reeds hebben vertegenwoordigers van de Beneluxlanden gistermorgen officieel deel genomen aan een vergadering van de werkcommissie der Westelijke ministers. Zij hebben een ontmoeting gehad met afgevaardigden van Duitsland en een rapport van de werkcommissie over het Duitse vraagstuk in ontvangst genomen. Voorstel voor verkiezingen var het verzoek' ®ezien de wiJ'ze> waar" in heel Duitsland In dit rapport, dat aan de ministers zal worden voorgelegd, is naar verluidt een voorstel opgenomen om een laatste beroep op de Sowjetunie te doen voor het houden van vrije verkiezingen in geheei Duitsland. Deze kwestie zal waarschijnlijk Vrijdag door de minis ters worden besproken. Overigens zul len in de conferentie van de drie mi nisters geen diepgaande besprekingen over Duitsland worden gevoerd. Bevin en Acheson, die thans voorbereidende besprekingen voeren, zullen waarschijn lijk wel de relatie van Duitsland met de Westeuropese organisaties en met name die met de Raad van Europa behandelen. Mocht het. verzoek, om verkiezingen in geheel Duitsland te houden, door de Russen worden verworpen, dan zullen de drie mogendheden voortgaan met hun plannen, om West-Duitsland ge leidelijk vrij te maken van het gealli eerde toezicht en deze staat een on afhankelijke ontwikkeling te doer, doormaken. Men heeft in Londen geen hoge verwachtingen van de resultaten De Eerste Kamer is gisteren begon nen met de behandeling van de garan- tiewet voor bepaalde groepen burger lijke overheidsdienaren en gewezen ambtenaren van Indonesië en hun na gelaten betrekkingen. De heer Jonkman (Arb) meende dat de ambtenaren niet het slachtoffer mo gen worden van de politieke ontwik keling. De regering dient te erkennen, dat de loop der omstandigheden haar niet noopt tot een bijzondere tegemoet koming, maar tot een verplichting. Sprekers fractie zou voor de vraag £)e Chileense babies, die dagen lang van de weermacht schone luiers kregen, omdat de verpleegsters staakten, worden nu weer verzorgd door zachte vrouwenhanden. De da mes hebben het werk hervat. En die babies blij! D Een vrnuw in Chem nitz, in de Russische zone van Duitsland heeft echtscheiding aan gevraagd. Als reden voert zij aan, dat haar man steeds haar kunstge bit leent om zijn sigaren van de puntjes te ontdoen. Dat is inderdaad 'geen stijl. Heel Holland rent naar Laren om het unicum te zien. Daar staat op een onbewoond villatje een bordje, zo'n echt vóóroorlogs bordje met de woorden: „Te huur". Het pu bliek staat voor het hek te biggen om de eerste te zijn. Op Cuba heb ben de spoorwegmannen een „slak kengangstaking" beëindigd. De trei nen rijden nu weer met dertig kilo meter per uur, net als vroeger. L In Den Haag mogen de meisjes be neden de achttien jaar 's avonds na tienen niet meer zonder geleide op straat komen. En nu hangt het er alleen maar van af, hoe oud dat ge leide moet zijn, om te weten, wat die meisjes daarvan zullen denken. Illlllll!lll!i;il!lllll!l!llllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllll!ll!llllllllllll!llllll1llltllllll!llllllll!llllllll £)e brandweer van Groenlo is een dagje uit geweest. Men startte om vier uur en als teken van verza melen ging de sirene. Met het gevolg, dat de Grollenaren in nachtgewaad op straat stonden, om te kijken waar de brand was. In Fijnaart bij Roosendaal is gisteren de vlag uit gestoken. Het echtpaar Blokland vierde zijn zeventig-jarig huwelijks feest. Bruid en bruidegom zijn res pectievelijk 93 en 95 jaar. Er waren Beter al het ijzer in de hand dan plannen in de lucht, zegt Schuman.' acht kinderen gekomen, 42 kleinkin deren en 63 achterkleinkinderen, u Een sigarenwinkelier in Aalten gaat kistjes sigaren in de handel brengen, die voorzien zijn van braille-opschrif- ten. De winkelier namelijk is zeil blind en wilde meer zelfstandig kun nen verkopen. Een man, die zich opzichter bij de DUW noemde heefl op de Eindhovense paardenmarkt lie den opgelicht voor grote bedragen. Nu krijgt de man een duw. Jn Japan hebben zich in de afgelopen vier jaar 289 gevallen van slaven handel voorgedaan. In de landbouw gebieden, waar vele gezinnen in gro te armoede verkeren, worden kinde ren tussen 9 en 18 jaar verkocht voor 12.000 jen. Clement Attlee is van plan met zijn echtgenote een Pink- itervacantie in het Loire-dal te gaan ioorbrengen. Ilja Ehrenburg, de chrijver van „Storm" heeft voor 'rankrijk geen verblijfsvergunning gekregen en moest op Le Bourget on- middelijk overstappen in een vliegtuig voor Zwitserland. Nu zal er wel weer een storm staan. Het Lagerhuis van Birma heeft een lening van 3.750.000 pond sterling aan Birma goedgekeurd. Had u dan wat anders verwacht? kunnen komen te staan of zij dit wets ontwerp wel kan aanvaarden. Mis schien is het doelmatiger, het wel te aanvaarden teneinde een herziening te bespoedigen. De heer Wendelaar (Vrijh.) zeide zich woord voor woord te kunnen ver enigen met hetgeen de heer Jonkman zeide. Spreker vroeg of er nu ook een dergelijke wet voor het militaire per soneel komt en bepleitte een pensioen garantie van de thans gepensionneer- den. Dit wetsontwerp zal de Kamer hebben te aanvaarden, maar de Kamer kan toch nog iets positiefs doen. De heer Algra (Arb.) betoogde, dat de behandeling der ambtenaren een kwestie is van plicht en eer. Daarom is de teleurstelling in het beleid der regering zo pijnlijk. Soms is er een toon van onwil te bemerken. Daar het ont werp niet op de huidige omstandighe den in de RIS gaat, vraagt sprekers fractie zich af wat beter is, het ontwerp te aanvaarden of het te verwerpen. De heer Van Lieshout (KVP) ver klaarde, dat hetgeen de regering ter RTC voor de ambtenaren bereikt heeft, niet hoog behoeft te worden aangesla gen. Het geldt hier een dubieuze be veiliging van de positie der ambtena ren. De onrust onder de ambtenaren is dus begrijpelijk. Ondanks vele bezwa ren zal spr. echter het ontwerp aan vaarden. De beraadslaging werd verdaagd tot hedenmorgen 11 uur. Minister in 't Veld spreeki tot de jeugd Zondag 21 Mei wordt de jeugdweek van de Nederlandse Jeugdgemeenschap onder de leuze „Operatie wellevend heid" geopend. Minister mr J in t Veld zal op die dag in de jeugduitzen ding van de A.V.R.O. een toespraa'. houden voor de jongeren van Neder land. op is gereageerd op een voorstel, om verkiezingen in geheel Berlijn te hou den. De YVestduitse regering heeft zich gisteren eenstemmig uitgesproken voor toetreding van de bondsstaat als toege voegd lid tot de Raad van Europa. Dit besluit zal spoedig aan de parlements- fracties worden medegedeeld. De rege ring wil hierdoor uitdrukking geven aan haar verlangen, samen te werken met de Europese gemeenschap, vooral met het oog op de conferentie te Lon den. Indianen willen rechtsherstel Een deputatie van de Indianenstam der Irokezenin kleren van hertenhuid en met de traditionele hoofdtooi van verenheeft een verzoekschrift aan de commissie voor de „rechten van de mensder Verenigde Naties overhan- digd, waarin wordt geprotesteerd te gen „het schenden van enige der ons toekomende rechten door de Ameri- kaanse en Canadese regeringen De deputatie zegt namens ongeveer 15.000 Irokezen en andere Indianen- stammen te spreken, die wonen in re servaten op de grens van de staat New York en CanadaIn de petitie wordt voorts nog verzocht dat de in reser vaten wonende Indianen weer t recht zal worden verleend zelf hun stam hoofden te kiezen. Maandag is de missie onder leiding van de kolonel Schotborch per Catalina op Ambon aangekomen. Naar mag worden aangenomen, zal de missie-Schotborch een laatste po ging doen om de leden van het KNIL aldaar wederom onder discipline van de Nederlandse legerleiding te bren gen. De betrokken leden van het KNIL zullen daarbij voor een definitieve keu ze worden gesteld: of wel terug naar de kampementen, of wei uit het KNIL te worden gestoten met verlies van alle rechten. Door deze operatie wil de Nederland se regering aan de RIS duidelijk tonen, dat zij zich geheel distancieert var de gebeurtenissen op Amboiï. De officier van justitie bjj de Bijz. strafkamer van de Bossche rechtbank mr Verspijck eiste gisteren in de zaak tegen Leemhuis, Viëtor en Pegels, voormalige politie-functionarissen in Den Haag, in totaal 53 jaar gevange nisstraf. Mr_ Verspijck noemde Leemhuis en Viëtor politieke misdadigers van for maat, ras-opportunisten en profiteurs. De 'officier oordeelde het verweer van de verdachten volstrekt waardeloos en achtte geen strafuitsluitingsgronden aanwezig Hij eiste tegen Leemhuis 18 jaar gevangenisstraf, tegen Viëtor 20 jaar en tegen Pegels 15 jaar met if- trek van voorarrest.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1