Schumans voorstel te Londen besproken Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Nieuw hulpplan voor Z.O.-Azie De Tweede Kamer behandelt de uitbreiding van de Hoogovens Donderdag 11 Mei 1950 147e Jaargang No. 110 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Minister Acheson is zeer enthousiast Karl Arnold „Een moedig plan" Benelux-ministers naar Londen Overstromingen in de Verenigde Staten Kinderbijslag voor kleine zelfstandigen Regeling stelt tijdelijke regeling voor Indo-China De heerHofstra leed een nederlaag Kan de zakdoek worden opgeborgen Hoe laat passeert de Ronde? J New Yorkse reddingploegen pogen vergeefs man uit put te redden Brandende sigaret veroorzaakte explosie Hulpgangen naar de bedolven Atteo Red River blijft nog steeds stijgen Laatste bemiddelings poging jegens Ambon BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterd-tm 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, f 4.50 per kwar taal plus incassokosten. Het sensationele voorstel van Schuman, om een gemeenschappelijk gezags orgaan voor de Franse en de Duitse zware industrie in te stellen, is gisteren door Bevin en Acheson uitvoerig besproken. Het heeft de behandeling van de punten, die op de agenda stonden, vertraagd. Zelfs aan de problemen van het Midden- en Verre Oosten zijn de ministers niet toegekomen. McCloy, de Amerikaanse hoge commissaris, die voorstander is van de samensmelting van de industrieën van Ruhr en Lotharingen, is naar Londen geroepen, om de besprekingen bij te wo nen. Acheson heeft later een verklaring uitgegeven, waarin hij zich enthousiast toont over het plan-Schuman. Te Londen heeft men met belangstelling opgemerkt, dat Schuman in zijn rede het voorstel mede de bedoeling toeschrijft de gespannen internationale toestand te verlichten en zelfs de deur schijnt open te laten voor Russische deelneming. Inmiddels is Robert Schuman gisteravond laat in de Engelse hoofdstad aan gekomen, waar hij werd verwelkomd door de kanselier van de Franse ambassade. Heden begint de conferentie der ministers van buitenlandse zaken der Grote Drie. Engelse staaldeskundigen zijn van oordeel, dat Engeland weinig neiging zal vertonen, de voordelen van zijn staalindustrie te verspelen door 't voor stel van Schuman te steunen. Frankrijk en Duitsland hebben de laatste we ken een prijzenoorlog gevoerd, waarvan Engeland heeft geprofiteerd bij zijn invoer van grondstoffen. Vorming van een Frans-Duitse pool zou aan dit voordeel een eind maken. In Nederlandse kringen staat men sceptisch tegenover het plan. De vraag is hier, of het kan worden verwezen lijkt. In handelskringen heeft men voorts het gevoel, dat het in strijd is met de gedachte van vrije handel in Europa, waarover de laatste tijd zoveel te doen is. De reacties op het voorstel van Schu man lopen zeer uiteen. Het voorstel zelf schijnt het uitgangspunt te zullen worden voor een onderzoek naar de mogelijkheid, om de productielimiet voor de Duitse staalindustrie te ver hogen. Daarbij zal echter moeten wor den nagegaan, welke invloed een en ander zal hebben op het bestaande in ternationale controle-orgaan voor het Ruhrgebied. Dr Karl Arnold, de minister-presi dent van Noordrijnland-Westfalen, heeft Schumans initiatief een „moedig plan" genoemd. Hij herinnerde er aan, dat het parlement van zijn staat in 1949 een soortgelijk voorstel aannam. Toen is de oprichting bepleit van een inter nationale organisatie waarin Duitsland de Ruhrindustrie, Frankrijk het erts bekken van Lotharingen en Saarland, Belgie en Luxemburg hun zware in dustrie zouden inbrengen. De belang rijkste partijen in de Westduitse rege ringscoalitie hebben hun instemming met het plan betuigd. De sociaal-demo craten (Schumacher) zijn er tegen, omdat het hun niet ver genoeg gaat. Zij wensen socialisatie van de zware industrie. De Franse parlementscommissie voor buitenlandse zaken heeft een rechts voorstel, om het optreden van Schuman af te keuren, met 18 tegen 17 stemmen verworpen en de socialist André Philip verzocht, binnen enkele dagen rapport over deze zaak uit te brengen. „Verboden voor Joden" Het reglement van de gemeen telijke badinrichting te Stuttgart- Herlich verbiedt nog steeds aan Joden de toegang tot liet bad, zo schrijft het officiële Amerikaanse blad Neue Zeitung. Het reglement dateert van 1942 en is nog steeds van kracht. Het bewuste artikel luidt: In beginsel is het aan ieder toegestaan, een bad te nemen. Uitgezonderd zijn slechts Joden, personen met besmettelijke ziek ten, epileptici, krankzinnigen en beschonken personen De ministers van Buitenlandse Za ken van de Benelux-groep, Van Zee land, Stikker en Bech, gaan Zaterdag naar Londen voor besprekingen met de „Grote Drie". Verwacht wordt, dat de ministers Bevin, Acheson en Schu man de problemen betreffende Duits land zullen bespreken. Er zijn diplomatieke betrekkin gen aangeknoopt tussen Denemarken en de communistische regering in China. Duizenden daklozen Zeventien personen worden vermist en duizenden zijn dakloos geworden door overstromingen in de Amerikaanse staten Noord-Dakota, Minnesota en Nebraska. Duizenden hectaren staat onder water. In Nebraska werden bijna alle slachtoffers op straat overvallen. Drie passagiers van een bus, die van Nebraska City op weg was naar Lin coln, konden zich het leven redden door zich aan boomtakken vast te grij pen toen de bus onder water verdween. De gouverneur van Noord-Dakota heeft opdracht gegeven met vliegtuigen voer uit te werpen voor het vee op door wa ter geïsoleerde plaatsen. Acheson zal mevrouw Vogeler ontvangen Minister Acheson heeft er in toege stemd mevrouw Lucille Vogeler, wier echtgenoot in Hongarije tot vijftien jaar gevangenisstraf is veroordeeld, te ontvangen. Mevrouw Vogeler is van Wenen naar Londen gevlogen, om een beroep om hulp voor haar man te doen op Acheson. De regering heeft een wetsontwerp ingediend, houdende regeling van kinder bijslag voor kleine zelfstandigen. Voorgesteld wordt, kinderbijslag toe te kennen aan die gezinnen, die met drie kinderen van een inkomen van niet meer dan 2000 per jaar moeten rondkomen. Voor elk volgend kind zal de grens met 100 per jaar worden verhoogd. Het bedrag der uitkering per dag zal voor het derde kind 23 cents zijn, voor elk volgend kind 28 cents. De regeling is bedoeld als een tijdelijke noodmaatregel en zal gelden voor de tijd van drie jaar. Vóór het verstrijken van die termijn hoopt de regering een definitieve regeling tot stand te hebben gebracht. medebetaling door de zelfstandigen, zo als in de bedoeling van de regering ligt, zal geruime tijd van voorbereiding vragen. De nood evenwel, die onder de kleine zelfstandigen heerst en de te genstellingen in dezen tussen hen en de in sociaal opzicht gelijk te stellen loon arbeiders, vormen naar het oordeel der regering een motief, om tot een tijde lijke oplossing als hierboven omschre ven, te komen. Reeds in 1948 is bij de behandeling der Rijksbegroting aandacht geschon ken aan dit vraagstuk, waarna de re gering zich beraadde en tot voorlopige conclusies kwam, die werden voorge legd aan de verschillende midden stands- en land- en tuinbouworgansa- ties. Deze echter toonden weinig in stemming met de voorlopige plannen, waarna het vraagstuk op nieuw onder ogen werd gezien. Een regeling met Verenigde Staten willen 64 millioen dollar uittrekken Leeuwendeel voor De Amerikaanse regering is bezig, een plan uit te werken voor het ver lenen van economische hulp aan vijf landen in Zuid-Oost-Azie. Deze zal een termijn van vijftien maanden bestrijken en 64 millioen 'dollar kosten. Met de uitvoering ervan zal worden begonnen, zodra het Congres erin heeft bewil ligd, dat voor dit doel ECA-gelden worden besteed. Dit plan staat los van het voornemen, om 75 millioen dollar te besteden voor militaire hulp aan In do-China en enkele van zijn buurlan den. Het leeuwenaandeel van de te verlenen economische hulp is bestemd voor In do-China. De Amerikaanse regering wil op deze wijze de toezegging van Acheson, dat spoedig economische en militaire hulp zal worden verleend aan de Franse en inheemse autoriteiten in Indo-China in hun strijd tegen de com munisten, honoreren. Naar verluidt zal net aandeel van Indo-China 23 millioen dollar belopen. Thailand, Birma en Indonesië krijgen elk 11 millioen. ter bevordering van de landbouw, de volksgezondheid en het algemeen economische herstel, Ma. lakka krijgt minder. Voorts zal Amerika, op verzoek van Debat over Ondernemingsbelasting opnieuw onderbroken Twee belangrijke punten prijkten, temidden van een hoeveelheid kleingoed op de agenda van de Tweede Kamer: de behandeling van het wetsontwerp inzake afschaffing van de ondernemingsbelasting, en een voorstel tot deelneming in het uitgebreide kapitaal van de Kon. Ned. Hoogovens te IJmuiden en in de financiering van een nieuwe N.V., die een breedbandwalserjj en een blikfabriek zal oprichten en exploiteren. Het gaat hier om 9 millioen voor de Hoogovens, 65 millioen voor de nieuwe N.V. en om een garantie van rente en aflossing van geldleningen tot een maximum van 26 millioen gulden. Wat dit laatste betreft: de behandeling is, nadat een paar kleine opmerkingen waren gemaakt, geschorst tot vandaag. naren, voortzetting van de subsidiepoli tiek voor levensmiddelen en spoedig invoering van kinderbijslag voor kleine zelfstandigen. Een voorstel van dit Ka merlid, om de Ondernemingsbelasting naar de grondslag bedrijfsopbrengst vooralsnog te behouden, was tevoren verworpen met 55 tegen 28 stemmen. Het debat over de motie zal Vrijdag worden voortgezet. Minister Lieftinck was dit niet naar de zin, hij had gaarne gistermiddag het wetsontwerp afgej handeld gezien. In den brede is er voorts gesproken over het verslag van de commissie voor de handelspolitiek omtrent de be steding van de tegenwaarde der Mar- shallgelden. De regering is bereid, tel kens wanneer zij met de ECA tót over eenstemming is gekomen over de beste ding van een deel dezer gelden, een no ta aan de Kamer te zenden en hier over in het openbaar te debatteren. Zo lang echter geen accoord is bereikt, zou overleg in de commissie kunnen plaats vinden. Verschillende sprekers hebben hun licht doen schijnen over het voor en tegen van deze methode, waarna I verslag voor kennisgeving is aangeno men. Het debat over de afschaffing van de Ondernemingsbelasting is nog eens on derbroken, doordat de heer Hofstra (Arb.) een motie indiende, waarin hij aandrong op verhoging van de reeds ingegane pensioenen voor overheidsdie- de betrokken regeringen, raadgevende technische commissies naar Indonesië en Birma zenden. De kosten hiervan zijn voor Amerikaanse rekening. Het voornemen bestaat, deze hulp verlening te bekostigen uit een restant van honderd millioen dollar van de voor steun aan China uitgetrokken be dragen. Verwacht wordt, dat de ECA zal worden belast met het algemene toezicht over de uitvoering van dit pro gram. Weerbericht Verwachting, geldig tot heden avond: Droog weer met weinig be wolking. Matige en af en toe vrij krachtige Noord-Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. VRIJDAG: Zon op 4.52, onder 20.22. Maan op 3.24, onder 15.38. Een nieuwe geneesmiddel, dat reeds veelbelovende resultaten heeft c boekt, zal hoopt men in de tijd van één nacht een afdoend einde ma ken aan de zo hinderlijke ziekte, de verkoudheid. Het middel CF 9 werd door een groep Britse geleerden ontdekt. Men verwacht, dat met deze ontdekking nieuwe mogelijkheden zijn geopend voor de genezing van andere virus-ziekten, zoals influenza, kinder verlamming, mazelen roodvonk en zekere ziekten van de lever. Officiële experimenten met het geneesmiddel zijn nog gaande. CVENALS VORIG JAAR is dé belangstelling van sportlievend Noord- Holland voor de Ronde van Noord-West-Nederland zeer groot. In Den Helder wil men weten of de ronde ook dit jaar weer zal passeren, vanuit Wijk aan Zee kregen wij een telefoontje of het nu niet mogelijk is, dat de karavaan ook deze plaats zal aandoen en een abonné uit Enkhuizen wilde graag weten hoe laat de renners in zijn woonplaats verwacht kunnen wor den. Deze en andere vragen bereiken ons dagelijks en hieruit blijkt overdui delijk de spanning waarmee men naar de strijd om de Grote Prijs van de Verenigde Noordhollandse Dagbladen uit ziet. Nu, wij kunnen onze lezers gerust stellen. Hier volgen de plaatsen en de tijden waarop de renners op Donderdag 18 Mei verwacht kunnen worden. Alkmaar, start te 10.30 uur; Egm. a. d. Hoef 10.42 u.; Egmond Binnen 10.47 u.; Bakkum 10.54 u.; Limmen 10.60 u.; Uitgeest 11.10 u.; Heemskerk 11.14 u.; Beverwijk 11.19 u.; Uitgeest 11.34 u.; Limmen 11.41 u.; Bakkum 11.46 u.; Egmond Binnen 11.52 u.; Egm. a.d. Hoef 11.56 u.; Alkmaar (Jan v. Scorelk.) 12.07 u.; Alkmaar (Friesebrug) 12.10 u.; Avenhorn 12.31 u.; De Hulk 12.41 u.; Hoorn 12.45 u.; Enkhuizen 13.15 u.; Andijk (binnenkomst) 13.24 u.; Andijk (einde) 13.39 u.; Medemblik 13.46 u.; Kolhorn 14.18 u.; De Stolpen 14.38 u.; Den Helder (binnenkomst) 15.01 u.; Den Helder (einde) 15.05 u.; Huisduinen 15.14 u.; Julianadorp 15.29 u.; 't Zand 15.36 u.; Schagen 15.49 u.; Oudorp 16.26 u.; Finish Alkmaar 16.30 u. In afwachting van de komst van de deelnemers aan de Ronde worden te 2.30 uur op het circuit van de Ronde van Alkmaar (Jan van Scorelkade, v. d. Lijnstraat, Nic. Beetskade) op tien minuten afstand van het Station, aantrekkelijke wedstrijden voor Nieuwelingen gehouden. Toegangsprijs f 0.60, kinderen f 0.25. brandwonden opliep aan zijn onbe schermde gezicht. Na de explosie werd een dokter neergelaten om hem mor phine en bloedplasma toe te dienen. Zijn zoon, die de sigaret had laten zakken ondanks de waarschuwingen van de zijde van de politie, was na de explosie de wanhoop nabij. De politie heeft nu de pogingen om Atteo rechtstreeks uit de koker naar bóven te halen opgegeven en is be gonnen met het graven van een tun nel in de buurt van de schacht. En kele duizenden toeschouwers hebben zich buiten de garage verzameld. Tijdens het reddingswerk is een Rooms-katholiek priester in de put afgedaald om Atteo de laatste sacre- menten toe te dienen. Atteo heeft de' priester toen medegedeeld, dat hij zich „zeer sterk" gevoelde. Voordat de priester afdaalde, haa Atteo's jonge vrouw, met tranen in de ogen bij de rand van de put ge knield, een gesprek gehad met haar man. Reddingploegen zjjn gisteren koorts achtig bezig geweest met pogingen om een man te bevrijden uit een zeven meter diepe put onder een garage te Brooklyn (New York). Hun bovenmenselijk zwoegen is helaas niet met succes bekroond. Atteo overleed vijf minuten voordat de red- dingploeg hem kon bevrijden. De grondarbeider Dominick Atteo werd door een instorting in de put tot aan zijn oksels onder steen en aarde bedolven. Aanvankelijk was hij vol goede moed en hij schertste met persfotografen, die hun camera's bo ven de opening van de schacht op hem gericht hielden. Toen echter Dinsdag avond zjjn zoon een brandende siga ret in de put naar beneden liet zak ken, deed zich een ontploffing voor van de zuurstof, die in een slang naar beneden was gepompt. De ontplof fing deed nog meer aarde en stenen naar beneden vallen op Atteo, die [n de Sowjetunie zullen dit jaar tweeduizend nieuwe spaarbanken worden opgericht. In 1949 is het aan tal spaarders bjj de banken in de Sowjetunie met 2.3 millioen toege nomen en het bedrag der inlagen is na de oorlog verdubbeld. Volgende week is het in Bergen op Zoom feest. Dan vieren de echtelieden M. Grof- fen en J. Michielsen hun zestigjarige bruiloft. Samen hebben ze 55 jaar lang een café gedreven. P Het voor malige interneringskamp voor poli tieke delinquenten in Hoogerheid bij datzelfde Bergen op Zoom, wordt in gericht als industriecentrum. Er ko men een meubelfabriek, een plastic- fabriek en een confeetie-atelier. En dan zal het terrein en de gebouwen werkelijk een nuïtige bestemming hebben gekregen. In Florence zijn vijf personen gearresteerd omdat zij aan recruten pakjes versnaperingen gaven, die gewikkeld waren in com munistische propagandablaadjes, waarin men tot dienstweigering op wekte. Zulks waarschijnlijk onder het motto: „Je vangt meer vliegen met stroop dan met azijn". Mag ik u de nieuwste sensatie voor schotelen In de vorm, nu niet van een vliegende schotel, maar van llllllHllinimillllllinilllllMlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINHIIINIIHIIIIHIIHH vliegende verlichte schijf. Vele inwo ners van Bucamaranga in Noord Columbia hebben die dingen gezien. Eén ervan zou zelfs op een berg zjjn „geland" en onmiddellijk weer opge stegen. Nadat de bewoners van de Orkney-eilanden er met grote moei te en met de hulp van vissers in ge slaagd waren, de dode walvissen van hun stranden te slepen, zijn de cada vers met het eerstvolgende getij en Het wordt tijd om de badpakken uit de motzak te halen. door de sterke Oostenwind weer op dezelfde plaats aangespoeld. Men zegt, dat thans wordt overwogen de eilan den zélf te gaan verplaatsen. In 1918 heeft president Truman 25 dol lar geleend aan de kok van het re giment, waar hij toen diende. De ge wezen kok, Elmer Vantine maakte nu gebruik van de gelegenheid dat de presidentiële trein zijn stad passeer de, om zijn schuld met de rente erbij aan Truman terug te betalen. Jn Amerika heeft men een nieuw soort robot geconstrueerd, die alles kan doen, wat een mens met zijn handen kan verrichten. Het monster weegt 4% ton en zal gebruikt wor den, waar in fabrieken en laborato ria de radio-actieve straling voor mensen gevaarlijk is. Ik vind, dat we toch maar bar vooruit gaan. Ome Sam heeft trouwens nog meer ge weldige dingen. De eerste gasturbine locomotief, die in November 1948 in bedrijf is genomen, heeft zijn eerste 100.000.000 tonkilometer achter de (stalen) rug. Nadat onlangs in Amerika regenmakers niet slaagden in hun pogingen, om het hemelwater omlaag te krijgen, werden nu per advertentie lieden gevraagd, die kans zien, omdat wèl voor elkaar te boksen. 18 Mei a.s. zal in tegenwoordigheid van de Amerikaanse Hoge Com missaris in Duitsland, John J. McCloy, president 'Heuss en bezoe kers uit vrijwel alle delen van de wereld, te Oberammergau het gor dijn opgaan voor de zo beroemd geworden passiespelen. Hoewel men de spelen om de tien jaar placht te houden, vonden de laat ste in 1934 plaats Thans, aan de vooravond van dit grote religieuze festijn, heerst er een zenuwachtige spanning in het kleine Èeierse dorp. De laatste hand wordt aan de voorbereidingen gelegd, en de mannen van Oberammergau heb ben de scheermessen op nonactief gesteld. Op deze foto ziet U de Oberammergause straatveger, met baard, die ook een rolletje heeft te vervullen. ONTSCHEPING „CAMERONIA". Gistermorgen is in de Amsterdamse haven het s.s. „Cameronia" ontscheept Aan boord bevonden zich 350 repa triërende militairen van het KNIL, <e marine en de landmacht. Enkelen met gezinnen en voorts een aantal gepen- sionneerden. Verder vervoerde net schip 1000 burgerpassagiers naar Ne derland. De waiersnood in Canada In de streek van Winnipeg, waar het peil van de Red-River drie meter ho ger dan normaal staat en nog voortdu rend stijgt, zjjn thans reeds 25.000 dak lozen. De evacuatie van alle burgers, die tussen Winnipeg en de Amerikaan se grens langs de oever van de rivier wonen, wordt voortgezet. Zoveel mo gelijk vrouwen en kinderen moeten de stad onmiddellijk verlaterf. De aankomst van duizenden vluchte lingen op de hoogten rondom Winnipeg heeft een nijpend probleem in het le ven geroepen en de overheid stelt alles in het werk om de woning- en voed selproblemen op te lossen. Meer dan drieduizend soldaten hel pen de burgers de grootste ramp in de geschiedenis van het land te bestrijden. Zij vullen zandzakjes die uit het ge hele land worden toegezonden. Hoewel verwacht wordt, dat het water nog minstens 50 cm. zal stijgen, acht men het niet waarschijnlijk, dat het cen trum van Winnipeg gevaar zal lopen. Voor een „laatste poging" om de kwestie met Ambon op vreedzame wij ze tot een eind te brengen is, volgens berichten, de minister van defensie der RIS ,de sultan van Djokja, per vlieg tuig naar Makassar vertrokken. Volgens „Antara" zou de sultan Dins dag zijn vertrokken. De sultan heeft gezegd, dat het lot van degenen, die de republiek Zuid-Molukken hebben uit geroepen, in hoge mate zal afhangen van de resultaten, die eventueel zullen worden bereikt door de Nederlandse militaire missie, die op 6 dezer naar Ambon is vertrokken. Naar uit gezag hebbende bron wordt vernomen, is op de sommaties van deze missie door de leden van het KNIL op Ambon geen antwoord gegeven. Nederlandse han delshuizen te Makassar richtten tot het Nederlandse Hoge Commissariaat het verzoek, het personeel hunner filialen te Ambon te helpen evacueren. VAN HET DAK GEVALLEN. De 41-jarige loodgieter J. A. is bjj werkzaamheden op het dak van een huis in de Newtonstraat te Den Hing door onbekende oorzaak van het 7 meter hoge dak gevallen. Hij kwim terecht op de binnenplaats van net huis en overleed enige ogenblikken later. i

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1