UIT DE ALKMAARSE RAAD Stad en Omgeving Kamer van Koophandel vergaderde AGENDA Feest in de Schoorlse „Roode Leeuw'' DE KAMPIOEN Keuken- Werkr DONDERDAG 11 MEI 1960 Verhuizing naar Kennemeroordstaat vast In afwijking van de regel hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland, kantoor Alkmaar haar ledenvergadering te Edam, waar het raadhuis daarvoor bereidwillig door het gemeentebestuur was afgestaan. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer S. W. Arntz, o.a. mede, dat de ver huizing (wegens ruimtegebrek) van de Kamer nu definitief is. Een nieuw onder dak is gevonden in huize „Kennemeroord", dat voor de tijd van tien jaren is gehuurd en voor het nieuwe doel geschikt zal worden gemaakt. De voorzitter heette welkom de heer J. Lakeman, die vroeger ook al enige jaren lid van de Kamer was en nu wederom is afgevaardigd. Voorts her dacht hij de jubilea van de heren Oud en Veldstra, die resp. 25 en 30 jaar aan het hoofd stonden van belangrijke be drijven te Purmerend en Opmeer. Spreker bracht dank aan B. en W. van Edam voor het afstaan van de raads zaal voor deze vergadering en heette in verband hiermede de gemeente secretaris en de wethouder hartelijk welkom. Afwezig waren met kennisgeving de heren Bruin te Hoorn, Groot te Enk huizen, Nobel te Lutjewinkel, Schmalz te Schagen en Grondsma, Heuseveldt en Kluitman te Alkmaar. De heer Beets, gemeente-secretaris van Edam, verontschuldigde de burge meester, die buitenslands vertoeft, heette de vergadering namens B. en W. welkom en sprak de hoop uit op vruchtbare besprekingen. Hij wees op de toonaangevende plaats, die Edam voorheen innam, waarna hij in cijfers duidelijk maakte, dat Edam zeker niet op historische lauweren rust, maar al het mogelijke doet om een plaats van betekenis te blijven. De gemeente heeft nu ruim 11.500 inwoners en mag, bij eenzelfde vooruitgang als de laatste jaren, in 1960 rekenen op 14.000. De groei is in hoofdzaak te danken aan Volendam, dat thans 7500 inwoners heeft. Voorts gaf spr. vele cijfers om aan te tonen, dat de laatste jaren in Edam verschillende fabrieken zijn op gericht, waar velen, die voorheen werkten in de visserij, een nieuw be staan vonden. Behandeling van de agenda Van de firma Karei Bos te Alkmaar was het verzoek ingekomen om het nodige te doen, opdat te Alkmaar op nieuw goederen kunnen worden in- en uitgeklaard. Na enige besprekingen, waarbij werd vastgesteld, dat de op heffing van een dergelijke gelegenheid in de Kaasstad veroorzaakt dat belang hebbenden herhaaldelijk naar Zaan dam moeten gaan, werd goedgevonden om steun te verlenen aan het adres. Ingekomen was een afdruk van een adres der K.v.K. te Leeuwarden aan de minister van Verkeer en Waterstaat waarin wordt verzocht de toegelaten maxima voor wieldruk en voertuig breedte op de B-wegen te verhogen. Na ampele bespreking werd besloten geen steun te verlenen aan het adres noch een eigen adres te verzenden, omdat geen nieuwe argumenten kun nen worden aangevoerd. De vereniging voor de graanhandel „De Wieringermeer" te Middenmeer verzocht medewerking der Kamer ten einde te bevorderen dat de t.b.c.-vrjje markt te Hoorn op een andere dag dan Woensdag zal worden gehouden. Uit de besprekingen bleek dat nog niet vast staat of Hoorn deze markt elke week of éénmaal in de maand zal houden, maar dat in elk geval reke ning zal worden gehouden met de be zwaren van genoemde vereniging. Met het oog daarop werd besloten een af wachtende houding aan te nemen. De ponten aan de Hembrug De heer mr. Eecen besprak de ver keersopstoppingen bij de ponten aan de Hembrug, vooral tussen twaalf en twee uur in de middag, meestal een ge volg van het nog steeds niet in de vaart brengen van de toegezegd der de pont op die tijd. Het daarvoor op gegeven argument dat geen machinis ten te krijgen zouden zijn, vond spr. aanvechtbaar. Intussen ontstaan dage lijks verkeersopstoppingen met alle nadelige gevolgen daarvan. Uitvoerig werd hierover gesproken, met het resultaat dat een adres zal worden verzonden, waarin wordt aan gedrongen op het inleggen van de der de pont, omdat het nog wel vijf jaar zal duren eer de tunnel gereed zal zijn. De accijns op gedistilleerd De heer Otter leidde de besprekin gen in over het punt „De voorgeno men verhoging van de accijns op het Speeltuin bij Bergerweg bijna gereed Over enkele dagen zal de speeltuin van de buurtvereniging „De Waterto ren" geheel ingericht zijn en dan zullen de kinderen uit de Forestusstraat en omgeving in een grote zandbak in plaats van op de gevaarlijke rijweg kunnen spelen. Deze speeltuin, die ter zijde van de Bergerweg nabij de over weg is gelegen, is tot stand gekomen op initiatief van bovengenoemde buurt vereniging, die hiermee een heel goed werk heeft verricht. Dit vermaaksoord der jeugd is niet groot, doch dagelijks zullen er tientallen kleintjes kunnen genieten. Er zijn twee wipplanken, twee schommels en er is een grote zandbak, waaromheen een hoge afrastering van gaas is aangebracht. Hoewel de tuin nog niet officieel geopend is, stoeien nu reeds enkele peuters in het helderwitte zand. Ze graven holen, bakken zand koekjes of liggen lui in het voorjaars zonnetje. In onze stad, waar speelplaat sen nog sporadisch te vinden zijn, is deze tuin een mooie aanwinst en het initiatief van de buurtvereniging „De Watertoren" is dan ook zeer toe te jui chen. Zaterdagmiddag om drie uur zal de tuin officieel geopend worden. gedistilleerd." Hij concludeerde, dat deze verhoging met vijftig procent van het huidige bedrag een sterke terug slag zal hebben op het bedrijfsleven en eer na- dan voordeel zal geven aan de schatkist, terwijl bovendien mag ge vreesd worden dat de clandestiene stokerijen als paddestoelen uit de grond zullen rijzen tot grote schade van de volksgezondheid. Verschillende heren lieten hun stem over deze zaak horen, waarna de se cretaris, de heer Scheffel, een gedeelte voorlas uit een pas ontvangen brochu re, waarin o.m. is opgenomen een adres van de K.v.K. van Zuid-Holland over deze kwestie. Daarin werd gevraagd, vóór dat besluiten hieromtrent worden genomen, overleg te plegen met de verschillende bonden, die belang heb ben bij de accijns op het gedistilleerd. Ten slotte werd op voorstel van de heer Scheffel besloten de genoemde bruchure aan de leden te zenden, die dan wellicht beter een oordeel kunnen vormen over deze kwestie. Nadat nog verschillende heren hun mening hadden kenbaar gemaakt, werd op voorstel van de voorzitter besloten om zich in verbinding te stellen met B. en W. van Edam, waarbij op vrucht bare bespreking mag worden gehoopt. Rondvraag De heer Putman vroeg maatregelen ter bestrijding van de vliegende win kels, zoals die hier en daar verschij nen voor de verkoop van Amerikaanse legergoederen. Hem werd geantwoord dat zulke winkels zeer zeker in strijd zijn met de Vestigingswet, maar dat is dan een zaak van de politie. Na de vergadering Na de vergadering trokken de leden allereerst naar het hotel Spaander te Volendam, waar geluncht werd. Daar na werden in Edam twee fabrieken be zichtigd, n.l. „Nohol Bouwbeslag" en „Keramiek Fris". Jaarvergadering Woning bouwvereniging „Rochdale" De Woningbouwvereniging „Rochdale" hield gisteravond een goed bezochte jaarvergadering in „Het Wapen van Heemskerk". De heer C. Couwenhoven memoreerde het overlijden van de heer P. C. Mantel, die ruim zestien jaar de functie van administrateur-in casseerder op zeer nauwgezette en onkreukbare wijze heeft vervuld en zeer moeilijk te vervan gen zal zijn. Eén der leden stelde voor, dat een groep leden een bepaald bedrag bij elkaar zou brengen, dat door de vereniging, de gemeente en het rijk zou worden aangevuld om van de aldus verkregen gelden woningen te bouwen. De voorzitter zette uiteen, dat dit plan on mogelijk kon worden verwezenlijkt. Voor de oorspronkelijk te bouwen 63 wo ningen bleek destijds geen bouwvolume be schikbaar, terwijl evenmin van de bouw van 54 woningen op een terrein achter de Jan Ligt- hartschool aan de Bergerweg iets kan komen. Geprojecteerd zijn thans 106 woningen nabij de Vondelschool. Spreker schetste eindeloze besprekingen met diverse instanties aleer de toestemming tot de bouw zal worden verkre gen. Daarna zal nog een jaar met ,-de bouw gemoeid zijn. In verband met de dure grondprijs zal men ook in Alkmaar zijn toevlucht moeten nemen tot étage-bouw van drie boven elkaar gelegen woonlagen. De jaarverslagen van de secretaris en pen ningmeester werden onveranderd goedgekeurd. Boeken en bescheiden van de penningmeester waren in de beste orde bevonden. Als nieuw lid van de oontróle-commisie werd gekozen de heer D. van Straalen Jr. De aftredende bestuurleden, de heren A. F, Zeegers, secretaris; G. C. Ens, penning meester en M. Coerts, zagen eveneens him mandaat verlengd. De vergadering verleende machtiging over te gaan tot aankoop van gronden voor nieuw te bouwen woningen. De voorzitter sloot met de stellige ver zekering, dat het bestuur alles zal doen om in het komende verenigingsjaar tot vermeer dering van de plaatselijke woningvoorraad te komen. Geen kinderen op de rijweg De Commissaris van Politie te Alk maar waarschuwt ernstig tegen het ge- vaai van spelende kinderen op de rij weg De laatste tijd wordt herhaalde lijk geconstateerd en komen steeds meer klachten bij de politie binnen over kinderen, die op de rijweg tollen, voetballen enz. In het belang van de kinderen, die veelal het gevaar waarin zij verkeren niet beseffen, doch ook met het oog op de verkeersveiligheid, is het dringend noodzakelijk, dat aan dit euvel een einde wordt gemaakt. In verband hiermede wordt een beroep gedaan op de medewerking van de ouders, ^onderwijzers en van het pu bliek. Dronken achter het stuur Gistermiddag werd de politie gewaar schuwd, dat er op Klein Nieuwland een dronken bestuurder in een auto weg wilde rijden. De politie ging ter plaatse een kijkje nemen en zag, dat drie mannen in beschonken toestand probeerden in een auto weg te komen waarin zij gelukkig niet slaagden. Het drietal werd ingerekend en ter ont nuchtering naar het bureau overge bracht. Om half elf zijn zij weer op vrije voeten gesteld. VOOR KLEUTERACTE GESLAAGD Van de opleiding Chr. Kleuter onderwijs te Alkmaar slaagden te Lei den voor acte A theorie de dames A. Tiemens. K. Schouten en E. v. d. Molen te Alkmaar en L. Ruiters te Heer hugowaard. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Leve de Sam ba (tot 14 jaar o.g.) Victoria Theater, 8 uur: Tromba (18 jaar). Cinema Americain, 8 uur: Manon (18 jaar), A.B.T., 8 uur: De onzichtbare ooievaar (alle leeftijden). Kofa, 10-12 en 2.30- 5 uur: mode-show. Café Central, 8 uur: J. P. Smitg spreekt over: Medium- onderzoek en spiritisme. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Flamingo Road (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: Moederlied (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: The third man (14 jaar). A.B.T., 8 uur: De avonturen van Don Coyote (14 jaar). VOOR ELK MODEL FIETS Zllverstraat 6-8, Alkmaar ARIE MIENES Kolfwedstrijd in café Central Van 1 April tot en met 8 Mei is in het café Central te Alkmaar een z.g 50 slagen-kolfwedstrijd gehouden waaraan door 138 kolvers uit Alkmaar, N. N.-H. en de Zaanstreek is deelge nomen. Na felle strijd behaalden in de 5 verschillende afd. Ie, 2e en 3e klas gummi en le en 2e klas sajet de vol gende kolvers de le, 2e en 3e prijs. Klasse I Gummi: 1 P. Molenaar, Zd. Scharwoude 481 p., 2 C. de Vries, Alkmaar 466 p., 3 Jn. Schenk, Bar- singerhorn 460 punten. Klasse II gummi: 1 G. Hoorn, Koog aan de Zaan 449, 2 Jb. Schermerhorn, Alkmaar 438 p., 3 K. de Geus, Zd. Scharwoude 435 punten. Klasse II gummi: 1 C. Zeeman, St. Maartensbrug 407 p., 2 Molenaar, N. Niedorp 406 p., 3 S. vd Veer, Lange- dijk 405 punten. Klasse I sajet: 1 W. Gorter, Koog a. d. Zaan 501 p.; 2 P. Goet, Noord-Schar- woude 487 p.; Rentenaar, Barsinger- horn 445 p. Klasse II sajet: 1 Dekker, Barsinger- horn 447 p; 2 C. v. Beusekom. Alkmaar 411 p.; 3 A. de Graaf, Barsingerhorn 399 p. Seriewedstrijden A.P.S.V. De Alkmaars Politiesportvereniging organiseert, naast de belangrijke wed strijd Noordhollands KNVB elftal Nederlands politie-elftal, ter gelegen heid van het vijfde lustrum ook enige seriewedstrijden tussen politieteams. Gistermiddag vonden deze wedstrijden voor tweede elftallen plaats welke uit eindelijk door het tweede elftal van de Alkmaarse Rijkspolitie werd gewon nen. De uitslagen waren: G.P. Alkmaar Zaanstreek 12; R.P. AlkmaarG.P. Den Helder 40; Winnaarsronde: R.P. AlkmaarZaanstreek 22. (Alkmaar won na strafschoppen). Verliezersron de': AlkmaarDen Helder 11 (Alk maar won na strafschoppen). BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria W. C„ d. v. J. A. Vedder en P. J. Bruin; Mattheus J. M„ z v. J. C. Wiese en M. A. Lodewijk; Simon P. M„ z. v. S. Admiraal en G. E. Klaus; Gerard L„ z. v. N. Nooy en 'J. R. Rits; Ronny, z. v. H. van Ingen en J. Brouwer. Gehuwd: Anthonius H. Smorenberg en Catharina de Groot; Anthonius J. Kroon en Anna Th. Leek. Politie-voetbal Het mocht het Alkmaarse Rijkspolitie- elftal, dat Dinsdagmiddag zijn tweede promotiewedstrijd tegen de gemeente politie Zaandam speelde, niet gelukken de Zaanse collega's met een nederlaag naar huis te sturen. De magere over winning van Zaandam gaf echter niet de krachtsverhouding weer. De Alk- maarders, die een goede en snelle wed strijd speelden, hadden zeker een beter lot verdiend. Na de rust, die met 11 was Ingegaan, maakte een der Alkmaarse spelers in het beruchte gebied hands. De scheidsrechter wees onverbiddelijk naar de stip. De penalty werd feilloos genomen, 1—2. Door deze straf waren de Alkmaarders enigszins gedepri meerd, hetgeen tot uiting kwam in een derde doelpunt van Zaandam, 18. Hierna laaide de strijd weer fel op en het gelukte Alkmaar R.P. de stand op 23 te brengen, hetgeen tevens de eindstand werd. Onderscheidingen ontnomen Onder toepassing van de Wet Zuivering Nederlandse Ridderoden 1946 is bij Koninklijk Besluit aan ae ven-en-tachtig personen hun onderscheidingen ontnomen wegens ontrouw aan de zaak van het Koninkrijk of aan de Koningin. Het Ridderschap in de Orde van Oranje- Nassau is o.a. ontnomen aan C. Chr. Walraven van 1912—1940 commissaris van politie te Alkmaar en nadien gewestelijk politie-presi- dent te Arnhem en aan E. J. Voute, oud gemeenteraadslid van Bergen en in de bezet tingstijd burgemeester van Amsterdam. Voorts is het recht tot het dragen van de ere-medaiile, verbonden aan de Orde van Oranje-Naussau ontzegd aan L. H. F. Leisti- kow te Bergen, kapelmeester van de Kon. Ned. Marine-kapel tot 1940 en nadien in dezelfde functie werkzaam bij het Muziekkorps van de in de bezettingsjaren bestaan hebbende Ned. Arbeidsdienst. Drie geslachten Timmerman gaven hun beste krachten aan het oude bedrijf Oud-gedienden bij het Leger des Heils Woensdag 17 Mei zal in het Leger des Heils, Limmerhoek 40, een bijzondere ge beurtenis worden herdacht. Het zal dan n.l. resp. vijf-en-vijftig en veertig jaar geleden zijn, dat de heren Jansen van Jorksveld en Hugo Schut als soldaat van dat korps we den ingeschreven en gedurende die tijd hun taak met liefde voor het mensdom hebben vervuld. Brigadier C. Claës, leider van de Centrale Dtivisie, zal als vertegenwoordiger van het hoofdkwartier dit feit, op die avond memo reren. Ieder is welkom deze gebeurtenis mede te komen herdenken. BEETHOVEN-CONCERT TE ALKMAAR. Onder auspiciën van de Samenwer kende Culturele Verenigingen te Alk maar zal de Haarlemse Orkest Vereni ging op Vrijdag 19 Mei in 't Gulden Vlies een Beethoven-concert geven. Als solist zal hieraan medewerken de pianist Theo van der Pas. Behalve het Eerste pianoconcert, waarin Theo van der Pas zal soliëren. vermeldt het programma voorts de Symphonieën No. 1 en No. 7. Het con cert wordt gedirigeerd door Toon Verhey. DEVIEZENPERIKELEN. Jelle V. uit Alkmaar, zeeman van beroep, werd gisteren door de econo mische politierechter veroordeeld tot f 250 of 2 maanden wegens een over treding van het deviezenbesluit. Hij had op een Engelse spaarbank een saldo gehad van, 115 Engelse ponden en dit bedrag bij een kantoor te La gos in West-Afrika opgenomen zonder in het bezit te zijn van een vergun ning van de Nederlandse Bank. „Het laatste eenigszins teeken- achtige dorp aan Hollands Westelyke kustkant is zonder twijfel het arme lijk Schoorl" zegt Hildebrand in zijn Camera Obscura als hij de droevige ge schiedenis van Teun de Jager be schrijft. Misschien is Schoorl in Hilde- brands tijd, zo'n honderd jaar gele den, inderdaad een armelijk dorp ge weest. Groot is het trouwens nog niet, maar het ontwik kelt zich aan de breedste duinenrij van onze kuststrook steeds meer tot een bekend toeristencen trum. Urenlang kan men hier dwalen in het prachtige duingebied van het Staatsbos beheer en nu de nieuwe weg tot stand is gekomen waarlangs men binnen een goed kwartier naar zee kan fietsen is Schoorl niet alleen een ideale wandel plaats, maar ook een badplaats, die zich door het bouwen van steeds betere pen sions tot een vacantieoord van betekenis zal ontwikkelen. In het oude Schoorl stond een herberg. Haar uithangbord toonde de leeuw van het dorpswapen en het stond vast, dat in de Rode Leeuw reeds in 1642 verkopingen werden gehouden. Misschien is zij nog ouder want op een oude tekening ziet men een eenvoudig huisje twee ramen met een deur in het midden dat volgens de tekenaar de herberg de Roode Leeuw in 1564 moet geweest zijn. Eeuwenlang heeft dat huisje daar ge staan en ruim 75 jaar geleden in 1873 kwam het in 't bezit van de heer Tim merman, die het in 1905 aan zijn zoon heeft overgedragen. Een kiek uit de oude doos geeft een indruk van nog hetzelfde artistieke pleis terplaatsje dat op de tekening voorkomt. Lindebomen staan voor het huisje en ge ven het de bekoring van een romantisch café'tje, al moet er toen al heel wat aan gerepareerd en verbeterd zijn geweest. De heer T. Timmerman pakte de zaak flink aan, liet in 1907' het gehele café verbouwen en breidde de speeltuin uit. Het toneelzaaltje werd verbouwd en is nu De heer en mevrouw T. TimmermanHoogvorst De Roode Leeuvp zoals zij alle be zoekers van Schoorl hekend is. De Raadsagenda bevatte eigenlijk slechts een tweetal punten waarover men een geanimeerde discussie kon verwachten en het eerste daarvan was het voorstel om een garantie van f 5000 te geven voor het op de tentoonstelling opvoeren van een soort kinderoperette waarin onze kaasmarkt gesymboliseerd wordt. - Er zit ongetwijfeld iets goeds in een dergelijk voornemen al draagt het dan ook duidelijk de kentekenen uit nood te zijn geboren. Wanneer onze kaasmarkt een show was zou men ze elke dag op het expo sitieterrein moeten vertonen, maar juist omdat ze echt en onvervalst is moet men alle bezoekers er van doordringen, dat ze historisch gegroeid en onver plaatsbaar is en men kan ze op het tentoonstellingsterrein dus alleen maar imiteren. Het is jammer, dat dit door kinderen moet gebeuren maar wij be grijpen dat er tal van bezwaren zijn als men requisieten en costumes voor vol wassen moet maken, nog afgezien van de vergoedingen welke men dan de spelers voor tijdverlies zou moeten uit betalen. Als kinderen „marktje" spelen zal men slechts een bekrompen beeld krij gen van het indrukwekkende en nim mer goed tot uitdrukking te brengen beeld van onze kaasmarkt. Men kan de jeugd alleen een soort operette of pan tomime laten opvoeren waarin de kaas marktsfeer zo dicht mogelijk wordt be naderd. Veel zal van de regisseur en vooral van de auteur afhangen wie als eerste eis mag worden gesteld, dat zij Alkmaars markthistorie volkomen ken nen en diep doordrongen zijn van de grote belangen voor stad en land, en niet het minst voor onze zuivel, welke in dit kaasmarktspel tot uiting moeten komen. Het gaat hier niet om een aar dig toneelstukje maar om een voorstel ling, welke voor Alkmaar van grote be tekenis is en wij zullen met belangstel ling afwachten wat men er van zal maken. Of de gemeente van deze garantie al dan niet wat terug krijgt is moeilijk te voorspellen. Het enige waarvan zij ze ker kan zijn is het bezit van een minia tuur kaasmarktoutillage en een ver zameling operettecostuumpjes waarvan het nadeel is, dat alleen kinderen ze kunnen dragen. Het is volkomen begrij pelijk dat costumes zoals ze door de Westfriese bruiloftsstoet uit Stompe- toren werden gedemonstreerd van veel groter betekenis zijn, niet het minst omdat men dan bij folkloristische ge beurtenissen elders niet uitsluitend door kinderen vertegenwoordigd be hoeft te worden. Eén gegarandeerd echte, raszuivere, kaasdrager is voor de pro paganda meer waard dan twintig ver klede schoolkinderen. Evenwel, men heeft moeten roeien met de riemen welke daarvoor beschik baar waren en ook hier is het spreek woord van toepassing, dat een half ei altijd nog beter dan een lege dop is. Het voorstel om de Korenbeurs voor proefnemingen anderhalf jaar aan een industriële onderneming te verhuren is in de Raad op heel wat groter tegen stand gestuit. In brede volkskringen heeft men wat onze graanbeurs betreft het ge voel, dat er iets niet klopt zonder dat men precies- kan zeggen wanneer dat kloppen gestaakt is. De burgerij heeft duizenden guldens geofferd voor een moderne toneelzaal die niet gebouwd kon worden en waarvoor dit beursge bouw waarschijnlijk nimmer bestemd zal zijn. Men weet ook, dat het geld in veilige handen en goed belegd is en te eniger tijd hoe dan ook 'gebruikt zal worden voor het kunstzinnig doel waarvoor het is gegeven. Anderzijds heeft de gemeente ge bonden door een zonderling contract een onzer kostbaarste panden voor de tijd van tien jaar uit handen gegeven en het ergste' is, dat het al jaren lang volkomen leeg staat. Men - had het in 't verleden - desnoods van jaar tot jaar - voor industriële doeleinden kunnen verhuren en wanneer' het motief dat dit niet geschied is uitsluitend berust op de omstandigheid, dat men er als van ouds weer het graan voor een herboren markt verwachtte, dan heeft men blijk gegeven de tekenen des tijds slecht te verstaan. Zekerheid van de terugkeer der graanbeurs in haar vooroorlogse vorm is er niet meer geweest en men behoefde daarop niet vier jaar te wach ten. Men kan beweren, dat dit dan toch ook voor de kaasmarkt geldt, maar ten eerste is dat nog geenszins als vast staande aan te nemen en ten tweede is het duidelijk, dat men bij de strijd om het behoud van de kaasmarkt met heel andere en voor Alkmaar veel be langrijker factoren heeft rekening te houden dan bij de vraag of er voortaan in de Korenbeurs al dan niet nog graanmarkt zal worden gehouden. Nemen we echter aan, dat er thans ten opzichte van de Korenbeurs een nieuwe toestand is geschapen, dan kun nen we begrijpen, dat B. en W. nu er een perspectief biedend aanbod is geko men er weinig voor gevoelen ver wachtingen te wekken bij ondernemin gen die al vroeger een begerig oog op deze overdekte ruimte hebben geslagen. De burgemeester heeft gelijk als hij naar voren brengt, dat men een zo kost baar pand niet jarenlang ongebruikt mag laten alleen om het feit, dat men het bij massale bijeenkomsten wel eens zou kunnen gebruiken. De Alkmaarders, die op Landbouwdag de traditionele kippen en konijnen willen zien zullen zich voortaan een wandeling naar het Veilingsgebouw moeten getroosten, dat nu juist niet in het stadscentrum ge bouwd is, maar toch ook niet halfweg Den Helder ligt zoals een onzer edel- achtbaren met enige overdrijving durf de beweren. B. en W. zijn al zo vaak met een beetje zout in de hand achter een in dustrievogeltje aangeslopen, dat het niet te verwonderen is, dat zij alle po gingen zullen doen om vast te houden wat thans in hun bereik is gekomen. Zij zullen er bij het opmaken van het con tract wel voor zorgen, dat het goud vinkje uit de Korenbeurs, als over anderhalf jaar de deur van het kooitje openstaat, niet te ver uit de omgeving van zijn nestje kan vliegen. b(j de laatste restauratie een prachtige zaal geworden, modern gemeubileerd en verlicht, met een dansvloertje en een af sluitbaar toneel, dat aan alle te stellen eisen voldoen kan. Uit het oude herbergje is een modern hotel gegroeid met een de pendance met twintig bedden, naar de laatste eisen des tijds ingericht, de meest bekende verblijfplaats van allen, die ln Schoorl rust en ontspanning komen zoe ken. Nu is het derde geslacht Timmerman reeds ln het bedrijf opgenomen want ln 1941 heeft de zoon, de heer P. Timmer man, medezeggenschap ln de zaak gekre gen en door zijn jeugdig initiatief heeft de onderneming nog menige verbetering ondergaan, al prijkt het eeuwenoude uit hangbord nog boven de ingang. Vader en moeder Timmerman vieren heden hun 45-jarlge echtvereniging en te gelijkertijd zal in Intieme kring de eer tijds vergeten 75-jarige verbintenis tussen de familie en de zaak herdaebt worden. In grootvaders tijd kostte de koffie daar 6 centen, evenals de borrel, waar voor de vreemdelingen echter een dubbel tje moesten betalen, omdat men op hun aanwezigheid niet gesteld was. Dat is nu allemaal wel heel anders geworden, niet alleen wat de prijzen, maar ook wat de vreemdelingen betreft. In de jaren, dat men steeds meer ging begrijpen, dat vreemdelingenexploitatie in de goede zin van het woord een lonend bedrijf is, heeft men ook in Sohoorl niet stil ge zeten. De VVV's hebben er krachtig aan meegewerkt Schoorl nog groter aantrek kelijkheid te geven en de nieuwe zeeweg is daar wel het beste bewijs van. De Roode Leeuw is in het middelpunt der belangstelling gebleven. Hier was en is het vermaakcentrum voor de jeugd en talloos vele Alkmaarders zullen zich de prettige schoolfeesten herinneren, waarbij met de boot naar Schoorldam werd ge varen en vandaar naar de Roode Leeuw werd gewandeld. In de speeltuin waren het eekhoorntje en de hokken met fa zanten, maar het interessantste van alles was altijd het hoge speelduin achter de uitspanning waar men heel wat vlugger kon afrollen dan er tegen opklimmen. In 1939 kwamen er ln de Roode Leeuw niet minder dan 30.000 schoolkinderen en de Ouden van Dagen uit wilde omtrek stappen bij hun rijtochtjes in deze be kende uitspanning af en al rollen ze niet meer van het speelduin af en klimmen er nog zeldzamer tegen op tallozen van hen kennen deze pleisterplaats nog uit hun prille jeugd en hebben er de pret tigste herinneringen aan behouden. Nu de heer en mevrouw Timmerman Hoogvorst hun herdenkingsfeest vieren kunnen zij met voldoening op een arbeid zaam: en gelukkig huwelijksleven terug zien. Moge de Roode Leeuw nog tal van jaren het toeristencentrum van één der mooi ste vacantieoorden aan onze duinkust blij ven. Zonderling kuiken In Schoorl Is bij de heer F. de Vries een kuiken met vier poten uit het ei gekomen. Het heeft twee poten voor aan het li chaam en twee aan de achterkant die aan elkaar zijn gegroeid. De kop heeft de vorm van een uilekop. Het diertje heeft maar enkele ogenblikken geleefd. De Nederlandse kaasuitvoer Het comité voor economische coördi natie heeft besloten de heffirig op in gevoerde kaas ten bedrage van fr. 12 per kg te vervangen door een premie van ongeveer fr. 15 aan de Belgische producent. Deskundigen zullen het juiste bedrag nog vaststellen, waarbij rekening zal worden gehouden met de kostprijs van de kaas. De officiële kringen rechtvaardigen hun beslissing met de volgende argu menten: de heffing van fr. 12 was in strijd met de verbintenissen, die Belgie had aangegaan tegenover Nederland, Frankrijk en Zwitserland betreffende het gemeenschappelijke tarief en met het Beneluxaccoord zelf. Voor het land betekende de heffing bovendien een last, daar de prijs van kaas kunstmatig hoog werd gehouden. De nieuwe rege ling betekent weliswaar een terugkeer naar het systeem van subsidies aan de levensmiddelenindustrie, doch zij is in de eerste plaats bedoeld om de eigen zuivelindustrie te beschermen. Opge merkt wordt in dit verband, dat de nationale kaasproductie ongeveer 5000 ton bedraagt, de invoer bedraagt 20.000 ton. In September a.s. na de zomerzuivel- campagne zal tot een herziening van de nieuwe regeling worden overge gaan. GESLAAGD De heer J. Lammers, alhier, is te Utrecht geslaagd voor het examen ter verkrijging van het groot-diploma auto-bestuurder. Met grote blijdschi wij kennis van de van ons Docht* Zusje ELISABETH JAN J. HILLENIUI N. A. HILLE1 1 JAN WIM. Alkmaar, 10 Mei Nic. Beetskade 60 Tijdelijk: St. Elisabeth Ziek Kamer 19. De 16e Mei 19C onze geliefde Oude A. DE VLUCH en F„ DE VLUGK D hun 26-jarige ec giïig te herdenkei Hun dankbare 1 Receptie 8.80—4.3( Gebouw Waakt e Laat 21T. Alkmaar, Held.wef Heden overleed kalm, na een lai lijden, onze g Moeder en Tante, BOUKJE DE J< geb. B Wed. van JACOB DE in de ouderdom Jaar. Sohagen: T. DE JON C. DE JONi VAN WIERI ffeiloo: N. DE JONi Alkmaar, 10 Mei Veerstraet 1. Condoleantie-adre Rijksstraatweg 41 Heiloo. Geen bloeme Begrafenis Zaterfl Mei op de Gen Begraafplaats te maar nam. drie Rouwdienst rooi twee uur ln 't Hf Sonoy. Heden overleed onverwacht onze zorgzame Man, Behuwd-, Groc Overgrootvader, der, Behuwd-Broe Oom JAN MOOS in de ouderdom x jareh. Uit aller naa A. MOOS-VRIEl Zaandam, 9 Mei 1 Valkstraat 43. De teraardebestell: plaats vinden op 1 12 Mei, des nam. van huis. De gemeenteraad van Middelburg heeft een basisplan voor de herbouw van het verwoeste stadscentrum aan genomen. De uitvoering hiervan za! 12millioen gulden vergen. GEVRAAGD voor per week NETTE WERKS Mevr. E. G. van 't Oudegrf NET ZELFST. Ml in kl. gez. v. d, e. Meerdere hulp aai o. No. T 42 Adv* Moussault, Slnge Amsterdam. Gevraagd EEN MEISJ voor de dag of vooi nacht. Mevr. DORGELC 17, Bergen (N.-H.) Telefoon 2463. Gevraagd 2 FLINKE MEI voor terras aan ze Brieven onder n< bureau van dit bla Wegens teleurstellh FLINKE HUI ln keuken en huls Mevr. GROOT1 Camperduin. Gevraagd voor aanv. 22 Mei) loon en verval. Werktijden van Aanb. HOTEL ZICHT, B reelaan I gen. STOOMWASSERIJ Fa. C. JANSEN, Zuid-Scharwoude, 1 vraagt een BEKWAAM of A STRIJKSTEï en een FLINK MEIS voor de mangel. Flink loon en vei buskosten. Aanmelden dagel de zaak of v. d. straat 57, Alkmaar Betrouwbaar acti soon zoekt INCASSOWER voor Alkmaar e geving. Brieven onder no bureau van dit blai

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2