Mijnramp in Belgie eist 41 slachtoffers Tweede Kamer juicht Hoogovenplan toe Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Zwaarste ongeluk sinds twintig jaar Honger bedreigt Oost-Borneo Attlee waardeert het voorstel van Schuman ten zeerste Marathon-festijn: waanzin der twintigste eeuw Atoombommen Koning Faroek verlooft zich Onmisbaar deel van industrialisatie „Privateer" werd door vier jagers beschoten Westelijke defensie dient versterkt Naar een snellere repatriëring Vrijdag 12 Mei 1950 147e Jaargang No. 111 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Gasontploffing doet gang instorten Ruim een milliard dollar voor E.C.A.-hulp Engelands deelneming nog twijfelachtig Haringvloot vaart 30 Mei uit Nieuw duurrecord op de dansvloer Weerbericht voor de Pact-landen Belgie steunt eigen kaasproductie Keus viel op zeventienjarige Narriman Sadek Datum van huwelijk nog niet vastgesteld Beroep van Sanders en Vogeler verworpen Wensen op sociaal terrein Vrede boven dollars" BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE AchtercLm 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. Door een mijngasontploffing in schacht nummer zes van de steenkoolmijn Mariemont-Bascoup nabij Charleroi zijn ten minste 41 personen gedood, ge wond of vermist. Belgische regeringsfunctionarissen, die zich in allerijl naar de plaats van de ramp hebben begeven, verklaarden: „het is een dag van nationale rouw". Hedenmorgen waren 37 doden en drie zwaargewonden naar de opper vlakte gebracht. Vier mijnwerkers die gewond waren, konden eerder worden gered, doch een van hen overleed later nog in het ziekenhuis. in de straat bespreken groepen mensen de ergste mijnramp, die de laatste twintig jaar in Belgie is voorgekomen. Een lid van de reddingploegen ver klaarde, dat de naar boven gehaalde lijken zwaar verminkt waren. De kracht van de ontploffing was zo groot, dat reusachtige brokken steenkool in de schacht terecht kwamen. Volgens de mijnfunctionarissen is er geen hoop voor de twaalf man, die nog op 500 meter diepte opgesloten zijn. Reddingploegen lossen elkaar af bij hun pogingen om hun kameraden naar boven te brengen. Gistermiddag wer den nog kloptekens gehoord. Twee lift kooien gaan voortdurend heen en weer naar de gang, waarin de ontploffing zich heeft voorgedaan. Onder de tien doden, die uit het na burige dorpje Pieton komen, zijn een vader, zijn 14-jarige zoon en zijn 38- jarige schoonzoon. Ook bevinden zich onder de doden vier Oekrainse ont heemden, een Italiaan, een voormalige Duitse krijgsgevangene en twee Poolse mijnwerkers. Ook functionarissen van het Belgi sche Rode Kruis zijn naar de mijn ver trokken. Op tien meter van de schacht is in een der kantoren een lijkenhuis ingericht, waarheen wenende vrouwen door de politie werden geleid om haar bloedverwanten te identificeren. In Pieton luiden de kerkklokken en Tijdens een .bijeenkomst van verte genwoordigers van Huis van Afge vaardigden en Senaat der Verenigde Staten zijn amendementen op de ECA- wet goedgekeurd, die voorzien in het ter beschikking stellen aan de ECA- leider Paul Hoffman van 1200 milli- oen dollar, die moeten worden aange wend voor een stabilisatie van de Europese handel en ter bevordering van een vrije inwisseling der Europese valuta's. Communisten hongeren Chinese volk uit President Truman heeft de Chinese communisten er van beschuldigd, dat zij China uithongeren om Rusland te helpen voeden. Het lot van het Chi nese volk is tragisch, zo zeide de pre sident. Deze uitlating wordt uitge legd als een aanwijzing dat de V.S. het communistische China voorlopig niet zullen erkennen. NEDERLANDS—DUITSE HANDELSBESPREKINGEN. In Den Haag zijn besprekingen be gonnen tussen Nederlandse en Duitse deskundigen over de uitvoering van het handelsverdrag tussen beide tan den. Verwacht wordt, dat de vereve ningsheffing, die onlangs door de Duitsers op de gewone invoerrechten op groenten, fruit en andere agrari sche producten is gelegd, een belang rijk punt van discussie zullen vormen Meerderheid voor Britse regering De Britse regering heeft opnieuw een vertrouwensvotum in het Lager huis gekregen. Een motie van de Con servatieve oppositie, waarin critiek werd geoefend op het woningbouw beleid in Schotland, werd met 280 te gen 252 stemmen verworpen. Overstromingen vernietigden voedselvoorra den Tienduizend personen in het gebied van Muara Antjaong in Oost-Borneo worden door hongersnood bedreigd, daar een grote overstroming alle voed selvoorraden verloren deed gaan. Het water staat zeer hoog. Vrijdag a.s. kunnen pas de eerste reddingsgroepen van het ministerie van sociale zaken, het Rode Kruis en de dienst volksge zondheid met levensmiddelen, kleren en medicamenten uit Samarinda (W.- Borneo) naar hel geteisterde gebied vertrekken. Intussen is van de centrale Indonesische regering 40.000 gulden gevraagd ter bestrijding van de onkos ten van het reddingswerk. Op 15 Mei zullen handelsbespre kingen beginnen tussen Japan en In donesië. Attlee, de Britse premier, heeft gis teren in bet Lagerhuis verklaard, dat het Franse voorstel, om de Europese zware industrie samen te brengen in één organisatie, beschouwd moet wor den als een aanzienlijke bijdrage tot de oplossing van een der voornaamste Europese problemen. Zijn verklaring is waarschijnlijk het resultaat van een druk overleg van de leiders van alle Britse regeringsdiensten met hun me dewerkers, dat gisteren de gehele dag heeft geduurd De deskundigen bleken vrij algemeen voor het voorstel-Schu- man te voelen, althans voor zover het de Franse en de Duitse industrie aan ging- Attlee meende, dat het voorstel van Schuman de opneming van Duitsland in de gemeenschap der Europese vol keren zou kunnen bevorderen. Voorts heeft het vérstrekkende consequenties voor de toekomstige economische structuur der betrokken landen. Dit Het bedrijfschap voor visserijpro ducten heeft bepaald, dat het verbo den is, voor 30 Mei 1950 vissersvaar tuigen ter haringvangst' te doen uit varen. Drijfnetvissers mogen tot 1 Juli 1950 uitvaren en met ten hoogste 80 Schotse netten vissen. Voor 14 Juni 1950 mag aan de wal geen haring wor den gekaakt. Het is bovendien ver boden, gezouten en/of gekaakte ha ring in Nederland aan te voeren met een vaartuig, dat voor 30 Mei met een visreis is begonnen. Ten aanschouwe van vierduizend toeschouwers had Donderdagochtend te Lyon de finale plaats van het al daar georganiseerde internationale Ma- rathon-dansconcours, dat werd gewon nen door de Spanjaard Pedro Massip, met als dame het Corsicaanse meisje Mimi Gegey. Het winnende danspaar heeft in totaal 821 uur en wintig mi nuten op de dansvloer vertoefd. Het tournooi heeft 34 dagen geduurd. Er moest telkens een uur in normaal en daarna vijftien minuten in vermin derd tempo worden gedanst. Er wer- der walsen gespeeld, die meer dan een uur duurden. De paren die fouten maakten, moesten gedwongen rusten. Woensdag tegen middernacht viel één van de mannelijke dansers als een blok tegen de dansvloer. Zijn dame schopte hem, om hem tot voortzetten van de dans te bewegen, doch hij bleef liggen en sliep in. Daarop zette Verwachting, geldig tot Zaterdag avond: Zwakke tot matige wind, overwegend tussen Noord en Oost. Droog, zonnig en vrij warm weer, maar in de kuststreken van Gro ningen, Friesland en Noord-Hol land kans op binnendrijvende zee- mist of wolkenbanken, gepaard gaande met een temperatuurs- daling. iATERDAG: Zon op 4.50. onder 20.23. Maan op 3.43, onder 18.00. de danseuse de wedstrijd met een in- dere heer voort. Een Fransman werd gediskwalificeerd, omdat hij zijn be wusteloos geworden dame bleef mee voeren. aspect moet uitvoerig worden bestu deerd, zei de Britse premier, die er zich echter niet over heeft uitgelaten, of Engeland bereid zou zijn, zijn zwa re industrie in de voorgestelde pool in te brengen. Minister Stikker heeft gistermorgen plotseling een bezoek aan Londen ge bracht en een onderhoud gehad -net Sir Stafford Cripps, de Britse minister van financien. Hoewel het bezoek go'd als 'n routinebezoek, meent men tóch, dat het verband houdt met het vooe- stel-Schuman. Oorspronkelijk zou hij Zaterdag pas zijn gekomen in verband met de bijeenkomst van de landen 'an het Atlantische Pact. Amerikanen werken aan een plan Amerikaanse militaire functionaris sen overwegen een plan, de bij het Noordatlantisch verdrag aangesloten landen van atoombommen te voorzien, aldus wordt uit gewoonlijk betrouw bare bron te Washington vernomen. Een plan om Frankrijk, Engeland en de andere aangesloten landen atoom bommen ter beschikking te stellen wordt grondig onderzocht en van militaire zijde wordt het voor en tegen over wogen. Een dergelijk plan zou eerst door de president en het Congres moe ten worden goedgekeurd, daar op het ogenblik geen atoomwapens mogen worden geëxporteerd. Functionarissen te Washington noem den deze berichten „louter speculatie". De Belgische regering heeft deze week besloten, de invoerrechten op Nederlandse, Franse en Zwitserse kaas te vervangen door een stelsel van pre mies ter bescherming van de binnen landse productie van kaas. In de krin gen van de landbouw in Belgie stuit le ze maatregel op verzet. De boeren willen de invoerrechten handhaven, omdat zij vrezen, dat -het stelsel van premies zal leiden tot een prijsgeven van alle Belgische rechten. Zij menen, dat Bel gie het recht heeft, beschermende maartregelen te nemen. Van Neder landse zijde is zulks ontkend en ge steld, dat dit recht alleen geldt ten aanzien van die producten, die vóór Mei 1947 al werden beschermd. Ook Zwitserland en Frankrijk heb ben zich heftig verzet. Alle drie lan den hebben gedreigd, de invoer uit Belgie aanzienlijk te zullen beperken wanneer dit land niet zou terugkeren tot de afspraak, in Mei 1947 te Genève gemaakt, dat de invoerrechten op kaas niet zouden worden verhoogd. Volgens berichten uit Cairo is het zeker, dat koning Faroek van Egypte er over denkt opnieuw in het huwelijk te treden. Hij heeft hiervan trouwens geen geheim gemaakt, sedert hij in November 1948 van zijn eerste echtgenote is gescheiden. De Egyptische bladen, die tot dusver geen gewag hebben gemaakt van de verschillende in het buitenland verspreide berichten over het aanstaande huwelijk van de koning, spreken deze week in duidelijke bewoordingen over de verloving van de vorst. Zoals men weet, is Faroeks keuze gevallen op een jonge Egyptische, Nar riman Sadek, de enige dochter uit en burgergezin. Haar onlangs overleden vader was secretaris-generaal van het ministerie van verkeerswezen. De Egyptische bladen verklaren dat de verloving is geschied „met alle waardigheid, die een jonge Muzelman bij de keuze van zijn toekomstige echt genote zou kunnen wensen. Zij heeft plaatsgehad met de volledige en vrije goedkeuring van het meisje en haar familie". De drtum van het huwelijk is nog niet vastgesteld, hetgeen zijn oorzaak vindt in het verlangen, de toe- Het Hoog Gerechtshof van Honga rije heeft het hoger beroep van Edgar Sanders en Robert Vogeler, die in Februari op beschuldiging van spion- nage tot dertien en vijftien jaar ge vangenisstraf waren veroordeeld, ver worpen. Het Hoog Gerechtshof heeft de vastgestelde straftermjjn bevestigd. Tevens is bekend gemaakt, dat de twee Hongaren, die tegelijk met San ders en Vogeler berecht en ter dood veroordeeld werden, zijn terechtgesteld, nadat hun beroep verworpen was. Dit waren Imre Geiger, voormalig direc teur van een Amerikaanse maatschap pij te Boedapest, en Zoltan Rado, af delingschef van het ministerie van Industrie, die tijdens de oorlog in Engeland verbleef. De Amerikaanse ambassade te Praag heeft voldaan aan het verzoek van dé Tsjeehoslowaakse regering en haar staf met tweederde ingekrompen Veertig diplomatieke en consulaire functionarissen zullen nu voor 17 Mei moeten vertrekken. Toen de Tweede Kamer gstermiddag na een breed debat een beslissing nam over het voorstel der regering, om deel te nemen in de uitbreiding van het kapitaal der Kon. Hoogovens te Velsen en in het kapitaal van een nieuwe NV, die een breedbandwalserjj en een blikfabriek zal exploiteren, bleken eigenlijk alleen de communisten ertegen te zijn. Hun beweringen, dat de Hoogovens een oorlogsindustrie zijn en dus een onderdeel van een groot bewapeningsplan, bleek voor hen van meer betekenis te zjjn dan het feit, dat deze uitbreiding een onmisbaar onderdeel is van de industrialisatie van Nederland en zelfs over het welslagen van het pogen hiertoe kan beslissen. statuten diende te worden omschreven De heer Korthals (WD) interesseerde zich vooral voor de te voeren prijzen politiek. De heer Posthumus (Aria) meende, dat de ontwikkeling in Euro pa deelneming van de staat in belang rijke projecten niet alleen wenselijk maar ook nodig maakt. Minister Van den Brink was van oordeel, dat de levensvatbaarheid van de Hoogovens is bewezen. De vesti gingsplaats is bepaald gunstig. Van een beschermende handelspolitiek is geen sprake en opslorping van ijzer- verwerkende industrieën ligt niet in ''e bedoeling. De minister ging accoord met het scheppen van 'n commissaris plaats voor een vertegenwoordiging van de arbeiders, maar wees een bin dende voordracht voor deze post van de hand. Spr. zeide voorts, dat hier im portvervanging plaats vindt. Er wordt veel blik ingevoerd dat nu hier zal worden gemaakt Dat kan men geen oorlogs-industrie noemen. Over het voorstel-Schuman zei de minister, dat de regering het stuk met welwillende belangstelling heeft gele zen. Het kan naar haar oordeel van Uiteraard geloofden de heren van uiterst links niet, wat minister Van den Brink hun duidelijk uiteenzette Hun standpunt was kort te voren ver tolkt door de heren Gortzak en Hoog- carspel. Eerstgenoemde meende, lat het hier niet zozeer ging om uitbrei ding van de werkgelegenheid als .vel om versterking van de oorlogsindustrie Zijn partijgenoot beweerde, dat de Hoogovens alléén in Velsen waren te rechtgekomen,- omdat zij dan achter de Waterlinie zouden liggen. Econo mische overwegingen hadden hierbij z.i. niet gegolden. Overigens was niemand tegen het voorstel. Het werd -integendeel alge meen toegejuicht. Alleen over de so ciale kant was men het allerminst eens. De heer Stapelkamp fARi be pleitte in dit verband het scheppen van een commissarisplaats voor 'n ver tegenwoordiger van de arbeiders. Ook meende hij. dat de regeling van het winstaandeel voor het personeel in de JTen expeditie van de Sowjet-academie van wetenschappen zal dit jaar on derzoekingen instellen naar een oude stad, waarvan men aanneemt, dat zij zich bevindt op de bodem van de Kas- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIINIIIHIIIIIIIIIIII dollar gestuurd voor hulp aan de bur gerbevolking. Men schat, dat de stad pas over 25 jaar herbouwd zal zijn. In de toekomst zal de Zuidafrikaanse politie, voorzover zij te doen heeft met pische Zee bij de delta van de rivier de Tn de straten van Praag treft men thans het tegengaan van relletjes, worden Kura. Professor Apollof heeft onlangs vrouwelijke politieagenten aan, die uitgerust met de modernste traangas- op de zeebodem verschillende stenen krek zo zijn gekleed als hun manne- wapens. Een bericht, om tranen van in huizen aangetroffen, die vermoedelijk hjke collega's en die pistolen dragen, de ogen te krijgen. In Parijs is een - De Paus heeft de kerkelijke autori- Nationaal Centrum ter genezing van teiten van Rimouski, de Canadese stad, drankzuchtigen opgericht, dat de langste meer dan duizend jaar oud zijn. Een étaleur die in een Haagse winkel werk te, nam om vijf uur 1400 gulden aan die door brand werd geteisterd, 10.000 wachtlijst van patiënten heeft van alle bankbiljetten mee, die op de toonbank lagen. Laat in de avond nog is de man bij zijn woning gearresteerd. De brief jes had hij tot een prop ineengerold weggeworpen. De politie aan het zoe ken, uitgerust met schijnwerpers en speurneuzen. Resultaat nihil. De prop was weg en bleef weg. Er is er wel een, maar die zit in de keel van de winkelier Meneer Edward Croninis overleden, een oom van de schrijver A J. Cronin. Deze is nu in verzet geko men tegen ooms testament. Want daar bij krijgt neef geen penny (van de 293.000 pond sterling, die te verdelen waren). Begin Juni zal het radio- philharmonisch orkest in Djakarta Beethovens Negende uitvoeren. Daarna zal het orkest worden ontbonden.,.. Hop Marjannekc, stroop in 't kan- neke, laat ons Marathon dansen klinieken in de streek van de Franse hoofdstad. 94% der behandelden is voor goed van de drank af. Amerikaanse geleerden zijn erin ge slaagd, een ontsmettingsmiddel te vervaardigen, dat even doeltreffend is als jodiumtinctuur, maar geen pijn ver oorzaakt, geen vlekken maakt en niet vergiftig is. Het spul doodt alle bacte riën binnen de vier uur. En drie dagen later werkt het nog. De begroting van de Britse voorlichtingsdienst voor gebieden buiten Groot Brittannie zal dit jaar 10.822.000 pond sterling bedra gen. Hiervan komt 4.685.000 pond aan de B.B.C. De Nederlandse radio likt zich de lippen! grote betekenis zijn voor de Europese samenwerking. Hij ontkende desge vraagd, dat tevoren overleg met Schu man was gepleegd. Nadat het voorste) inzake de Hoog ovens was aangenomen, heeft de Ka mer zich nog gezet aan de behandeling van een reeks wijzigingen van de Drankwet, in hoofdzaak inhoudende een verhoging van de vergunnings rechten. Oud-minister Gerbrandy heeft een interpellatie aangevraagd bij mi nister Maarseveen over de toestand in Indonesië die misschien overbodig zal zijn, aangezien de voorzitter gezeg de minister heeft verzocht, een nader beeld van de ontwikkeling over zee te geven en hierover met de Kamer van gedachten te wisselen. Wellicht kan dit debat 24 Mei beginnen. Zie vervolg pag. 5 FAROEK ..op vrijersvoeten.. komstige echtelieden met elkaar te doen kennis maken. De bladen spreken anderzijds op de meest formele wijze de geruchten te gen, die de ronde hebben gedaan, on der meer omtrent het verzet tegen dit huwelijk in de naaste omgeving van de koning. Zij ontkennen eveneens de juistheid van het gerucht, als zou het huwelijk, dat de vorst in het geheim zou hebben gesloten, pas officieel wor den. indien een kroonprins uit deze echt geboren zou worden. Amerika op de hoogte van luiste toedracht Volgens een Amerikaanse regerings woordvoerder weet de Amerikaanse regering, dat vier Sowjetrussische "ge vechtsvliegtuigen het vuur openden op de „Privateer"-bommenwerper van de Amerikaanse vloot, die sinds 8 April vermist wordt dat het toestel lang zamer vloog dan de achtervolgers en dat het zich op meer dan 50 kilometer afstand van de kust van „Sowjetrus- sisch bezet gebied" bevond. De bommenwerper was in brand gevlogen voor hij in het water terecht kwam, aldus deze woordvoerder. De re gering wil niet bekend maken, hoe zij van deze feiten op de hoogte is ge komen, daar dit de Sowjetunie be langrijke inlichtingen zou verschaffen, zo voegde hij er aan toe. Conferentie te Londen De Sowjetunie zal de koude oorlog waarschijnlijk niet staken. Daarom zullen de Westelijke .verdedigings organisaties moeten worden ontwik keld zover dit maar enigszins mogelijk is. Dat ia de slotsom, waartoe de mi nisters van Buitenlandse Zaken der drie Westelijke mogendheden gisteren, aan het eind van de eerste dag hun ner driedaagse conferentie, zijn ge komen. Zij hebben een communiqué gepu bliceerd, waarin zij de landen in West-Europa oproepen tot nieuwe po gingen op elk gebied om de vrede te bewaren, in het opbouwen van een doeltreffende verdediging. De minis ters hebben aandacht geschonken aan de grote vooruitgang, die de laatste twee jaar op dit gebied en bij het Eu ropese herstel zijn gemaakt. De ont wikkeling der verdediging moet ge paard gaan met een versterking van de economische basis der Westelijke landen, aldus hun overtuiging. De vergadering heeft gisteren vier en een half uur geduurd. Daarbij is de toestand in China besproken. O.m. was de impasse in de Verenigde Na ties over de Chinese vertegenwoordi ging een der punten van discussie. Vandaag zal het voorstel van Schu man aan de orde komen. President Truman heeft in een rede verklaard, dat, zolang hij president is, de wereldvrede boven dollars gaat. „Wij moeten ons niet laten afbrengen van onze pogingen andere vrije landen er weer bovenop te helpen door iso- lationisten, die een paar dollars wil len besparen", aldus de president. Een netto inkomen van 4.000 dol lars per jaar zou binnen 10 jaar door elk hardwerkend Amerikaans gezin verdiend kunnen worden. Dit doel kon worden bereikt door de opbrengst van goederen en diensten in tien jaar tijd op te voeren tot 350 milliard dollar, een derde meer dan op het ogenblik Nog vier Amerikaanse schepen zijn door het directoraat-generaal voor de Scheepvaart gecharterd voor repatri ëring van militairen uit Indonesië. Deze vier brengen het totaal aantal Ameri- kaaanse schepen op veertien, behalve die van andere nationaliteit, die voor dit werk worden gebruikt. Met een maandgemiddelde van 14.500 militai ren, aldus de Tel., zullen de laatste troepen waarschijnlijk eind Augustus naar het vaderland zijn teruggekeerd. PIJADE NAAR LONDEN? In verband met kwestie-T riest Mosje Pijade, een invloedrijk lid van het politieke bureau van de Joe goslavische communistische partij en minister zonder portefeuille in Tito's regering, is, naar men gelooft gister morgen naar Londen vertrokken na een geheim bezoek van vijf dagen aan Parijs te hebben gebracht. In berichten uit Belgrado wordt ge suggereerd, dat Pijade de drie minis ters van Buitenlandse Zaken te Lon den de Joegoslavische zienswijze ten aanzien van Triest zal mededelen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1