i Noord-Atlantische Raad accoord H Brits Gemenebest confereert Per Swift Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Met politiek van Westelijke Grote Drie Parijs verwacht het Koninklijk Paar Lie bij Stalin U blijft op de hoogte latjes f and Mei RLOOS I orineert U op dit blad 147e Jaargang No. 114 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vandaag beslissingen over militaire kwesties Mc Carthy eist ontslag van Acheson en Jessup Een Zigeunerbegrafenis in Sittard Egyptische kroonraad zal over Fatima oordelen Doodstraf voor Stoever r g Willy Lages in cassatie Regering wil omroepen handhaven Dinsdag 16 Mei 1950 ft Deze Super Swift, in fijn zacht kalfs leer, zwart, bruin, lichtbruin of rood- brum) f 24™ NIAM-EGfcN BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterd-m 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. Cisteren is in Lancasterhouse te Londen voor de eerste maal de Atlantische Saad bijeen gekomen, het orgaan, dat bestemd is voor het overleg tussen de landen die bij het Atlantische Pact zijn aangesloten. De eerste dag is geheel besteed aan discussies over de conclusies, waartoe Acheson, Bevin en Schuman tijdens hun besprekingen van de afgelopen week zijn gekomen. Over het alge meen schijnt men het met die conclusies eens te zijn geweest, al was er verschil ln accent in de verschillende redevoeringen over de omvang waarin naar ver wacht wordt de betrekkingen met de Sowjetunie door de koude oorlog zullen worden beheerst. gen van de afgelopen week een be langrijke wijziging in de Britse politiek gebracht. Zij zou zich hebben bewogen in de richting van een nauwere econo mische samenwerking met de rest van Europa. Engeland zou bereid zijn, nieuwe voorstellen te doen inzake zijn toetreding tot de Europese betalings unie en voorts genegen zijn een fusie van de Franse en de Duitse zware in dustrie ernstig te steunen en de mo gelijkheid van deelneming onder ogen te zien. Hoewel men het er over eens was, dat energiek het hoofd moet worden geboden aan de Russische druk, heb ben met name de kleinere landen een wat gematigder geluid laten horen, om trent de intensiteit, waarmee de koude oorlog moet worden gevoerd. Vandaag zal echter blijken, of dit verschil in accent een bepaald verschil van me ning vertegenwoordigt. Thans immers komen de concrete maatregelen aan de orde. Verwacht wordt, dat zij van daag het grote vraagstuk zullen aan pakken, :_oe de Westerse verdediging kan worden versterkt, zonder dat de bestaande levensstandaard moet wor den verlaagd. Acheson heeft gisteren de debatten ingeleid, door een overzicht te geven van de besprekingen van de afgelopen week. Hij werd hierin bijgestaan door Bevin en Schuman. In de debatten hebben met name Halvard Lange, de Noorse vertegenwoordiger, en de Belg Paul van Zeeland een voornaam aan deel gehad. Er zijn geen opzienbarende punten ter tafel gekomen. De Ameri kaanse minister volgde de draad van zijn reeds bekende plannen. Naar verluid hebben de besprekin- Trein botst op locomotief De trein uit Roozendaal, die gister morgen om half elf het Centraalstation te Antwerpen moest binnenlopen, is door het stopsein nabij het depót voor locomotieven te Berchem gereden en op een losse locomotief gebotst, die naar het depót werd gebracht. De eer ste wagon van de uit Nederland ko mende trein werd gedeeltelijk inge drukt, waarbij een tiental personen licht gewond werd. Zij behoefden niet in een ziekenhuis te worden opgeno men en konden de reis voortzetten. De materiële schade was vrij aanzienlijk. Senator Joseph McCarthy (Republi kein vopr Wisconsin) heeft president Truman verzocht Depn Acheson als minister van Buitenlandse Zaken te ontslaan. Volgens de senator heeft Acheson de Verenigde Staten in Azie verraden. McCarthy, die onlangs ver klaarde dat communisten zich in het departement van Buitenlandse Zaken hebben ingedrongen, deed zijn verzoek aan Truman in een in Atlantic City ge houden rede. De senator eiste tevens het ontslag van dr. Philip Jessup, de Amerikaan se reizende ambassadeur. Op 20 Mei, de dag waarop in 1908 de Indonesische nationale ver eniging Budi Utomo werd opgericht, zal in Indonesië de nationale dag wor den gevierd. Budi Utomo was de eer ste nationalistische organisatie. Met alle luister uit vroeger tijden Parjjs maakt zich op om Koningin Juliana en Prins Bernhard te ontvan gen. Sedert 2 Juni 1912, toen president Fallière Koningin Wilhelmina ontving, is het de eerste maal dat een Neder landse souverein een officieel bezoek aan de Franse hoofdstad brengt. De gemeenteraad van Parijs wil aan deze ontvangst alle luister bijzetten van koninklijke bezoeken in het verleden. Zo zal op de Place d' Italië een ere poort worden opgericht, versierd met de Franse kleuren en die van het Huis van Oranje, waardoor de Koningin het Elyseé, de ambtswoning van de presi dent, zal betreden na op Dinsdag 23 Mei te Orly geland te zijn. Het traditionele bezoek aan het stad huis zal twee dagen later plaats vin den. De Koningin en de prins, die de gasten zullen zijn van president Auriol op het Elysée, zullen per wachtschip naar het stadhuis gaan, waar zij ont vangen en rondgeleid zullen worden door burgemeester Pierre de Gaulle Het programma. Het programma van het officieel Lid van oude Magyarensiam o Ier aarde besteld Gistermorgen werden te Sittard de gebroeders Basili begraven, die tijdens een gevecht in een café aldaar om het loven kwamen. De politie had uitge breide voorzorgsmaat. geien getroffen, doch er deden zich geen incidenten voor. Ongeveer honderd Zigeuners wa ren uit het gehele land naar Sittard gekomen om deze, zoals thans bleek, vooraanstaande Zigeuners de laatste eer te bewijzen. In de parochiekerk werd de requiem mis opgedragen door kapelaan Jochems, die op het kerkhof de absoute ver richtte. Een tiental kransen dekte de kisten. Op het kerkhof speelden zich hartroerende tonelen af. Huwelijk met hindernissen De Egyptische kroonraad zal heden met spoed bijeen komen voor het be spreken van het huwelijk van de .19- jarige prinses Fatima, zuster van ko ning Faroek, met de 31-jarige Egypti sche burger Riad Gali, particulier secretaris van de Egyptische koningin moeder Nazli en lidmaat van de Kopti- sche Christelijke kerk. Zoals gemeld, heeft koning Faroek geweigerd het hu welijk van zijn zuster goed te keuren. De Egyptische kroonraad heeft de bevoegdheid aan te bevelen, dat prinses Fatima haar titel en haar inkomen van staatswege zullen worden ontnomen, indien hij zou bevinden dat de prinses ..op een wijze hee.t. gehandeld, die niet in overeenstemming is met haar vor stelijke waardigheid". De 75-jarige prins Mohammed Ali, neef van koning Fa roek en de thans in aanmerking komen de troonopvolger, is voorzitter van de kroonraad. Weerbericht Verwachting, geldig tot Woens dagavond: Half tot zwaar bewolkt met enkele verspreid optredende buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Noord en Noord-West. Weinig verandering in tempera tuur. WOENSDAG: Zon op 4.44, onder 20.29. Maan op 4.24, onder 2141 (Nieuwe maan). De Basili's stammen uit een zeer oud Hongaars zigeunergeslacht en hun stam boom gaat terug tot omstreeks 1500. De oudste van de beide slachtoffers was voorbestemd om opvolger te wor den van de oude zigeunerkoning die m Hongarije vertoeft. Het gezag (indien hier van gezag gesproken kan worden) wordt aan deze zijde van het IJzeren Gordijn uitgeoefend door een Zigeurin. INDONESIëRS VALLEN ONZE REGERING AAN Indonesische autoriteiten hebben de Nederlandse regering aangevallen, om dat zij in gebreke bleef haar Indonesi sche troepen in de federale gebieden in de hand te houden. Zij verklaarden, dat Nederland verantwoordelijk was voor een schade tot een bedrag van 200 millioen gulden bij de recente plaatselijke opstanden. Reeds negen doden bij spoorwegongeval te Madrid Op 27 kilometer afstand van Madrid heeft zich gisterenmorgen een ernstig spoorwegongeval voorgedaan. Tot nog toe zijn negen lijken geborgen. Het aantal gewonden bedraagt reeds meer dan vijftig. bezoek van het Nederlands Koninklijk paar aan Parijs bevat o.m. de volgen de punten: Ontvangst van de „cercle diplomatique" in het paleis van het Elysée, kranslegging op het graf van de Onbekende Soldaat, kranslegging op het monument van Admiraal de Colig- ny, ontvangst op het paleis van Ver sailles, bezoek aan het Theatre de la Reine, diner op de Nederlandse ambas sade met o.m. president en mevr. Auriol, bijwonen van een balletvoor stelling in de Opéra, receptie in de Cité Universaire, diner op het minis terie van Buitenlandse Zaken, ont vangst van de Nederlandse kolonie in de Nederlandse ambassade. Ruth en Seretse hebben een dochter De echtgenote .van Seretse Khama, Ruth Khama, heeft in het ziekenhuis van Serowe het leven geschonken aan een dochter. Seretse Khama, die in balling schap in het naburige Lobatsi vertoeft, had vergunning ontvan gen de geboorte bij te wonen, doch kon niet meer tijdig ter plaatse zijn. Moeder en dochter maken het goed. Het kind is Jacqueline genoemd. Zowel Ruth als Seretse verwach ten, dat zij nu spoedig uit Beetsj oeanaland zullen moeten vertrekken. Eert speciale ziiting van de Veiligheidsraad - ie Londen De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Wysjinski heeft gisteren een noenmaal aangebo den ter ere van het bezoek van de se cretaris-generaal der Verenigde Naties, Trygve Lie, aan Moskou. Trygve Lie is voornemens een aan tal conferenties in de Sowjetrussische hoofdstad te houden. Woensdag zal Lie een persconferentie houden. De datum van zijn vertrek uit Moskou is nog niet bekend. De stemming bij de lunch wordt zeer hartelijk genoemd. Er werden vele dronken op de vrede uitgebracht. Behalve Wysjinski waren aanwezig de plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromyko en verscheidene hoge Russische amb tenaren. Later op de avond is naar Radio Moskon meldt, Trygve Lie door maar schalk Stalin ontvangen. In Lake Success wordt geopperd, dat de Sowjetunie Lie vermoedelijk on der zeker voorbehoud toestemming zal geven, een speciale vergadering van de Veiligheidsraad te beleggen, waar schijnlijk te Londen. Als voorwaarde zou worden gesteld de vervanging van de Chinese nationalistische afgevaar digde door een Chinese communist. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft gistermorgen de voormalige Un- tersturmfiihrer J. F. Stoever uit Bre men tot de doodstraf veroordeeld. De Bijzondere Strafkamer te Amsterdam had hem tot levenslange gevangenis straf veroordeeld, van welk vonnis het O.M. in beroep was gekomen. Stoever, die tijdens de oorlog enige tijd belast is geweest met de bewaking en administratie van het kamp Amers foort, heeft zich schuldig gemaakt aan laaghartige mishandelingen van gevan genen. Verder heeft hij te Hoorn, Zaan dam, Amsterdam, Haarlem en Halfweg executie-pelotons geleid en gevangenen zonder vorm van protest doen neer schieten. Meisje maakte dodelijke val Zondagavond viel de 18-jarige doch ter van de heer W. te Brunssum van acht meter hoogte op straat, toen zij tc ver uit het raam van de tweede ver dieping leunde om naar de Ronde van Limburg te kijken. In de loop van de nacht is zij in een ziekenhuis te Heer len overleden. Op de heide, nabij de Tafelberg in Blaricum, is het stoffelijk overschot van een nog betrekkelijk jongeman gevonden, die volgens het onderzoek van de politie zelfmoord heeft ge pleegd. Maandagmorgen is Z.K.H. Prins Bernhard na een kort bezoek aan <je Ver enigde Staten, waar hij de „Holland Fair" te Philadelphia opende, per vliegtuig in Nederland teruggekeerd. Qelezen op het raam van een boekhan del in Amsterdam: Moederdag geef Moeder een boek. Dat had de win kelier geschreven. Daaronder stond: Boekenweek geef Moeder een taart. Dat had een voorbijganger geschreven, die waarschijnlijk, als ge het mij vraagt, vrienden, banketbakker was. In Den Haag heeft een diner plaatsge had, waaraan 3300 personen aanzaten, namelijk het personeel van de jubile rende (thans Koninklijke) Gist- en Spi ritusfabriek. Honderd kellners en twee honderd meisjes van de Haagse huis houdscholen hebben aan tafel bediend. Op vier rijen stonden 77 tafels. Is dat een diner óf is het dat niet? In de Basiliek van Carthago in Costa Rica hebben dieven de bewaker vermoord en daarna een beeld van O. L. Vrouw der Engelen, de nationale patrones, als mede juwelen en gouden voorwerpen ter waarde van 175.000 dollar gestolen. Op het kermisterrein aan de Amster damse Linaeusstraat zal de grootste achtbaan ter wereld worden opgebouwd. Zestig meter lang. twintig meter breed, dertien meter hoog. En maar gillen, die dames. iiiiiiiiliiniiiiiiiiiiiiniiiiiliiiiiiiiilliiiiiillilliiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiii J)e Franse ballonvaarder Charles Doll- fus heeft tijdens een luchtvaartfeest zijn 250ste ballonvaart sinds 1910 vol bracht. Bij deze gelegenheid vervoerde hij zijn vijfhonderdste passagier. Het echtpaar Boesman is nog niet zover. Zn '39 zat Chamberlain in Munchen en nu Lie in Moskou. Dat heeft toch niks met elkaar te maken, wel? Koning Gustaaf van Zweden is van zijn verblijf aan de Franse Rivièra te Stock holm teruggekeerd. De Amerikanen houden wel van een gokje. Het bedrag, dat zij allen gezamenlijk jaarlijks met wedden, fruit-automaten en andere geldklopperijtjes weten te verliezen, na dert de twaalf milliard dollar. Dat is bijna evenveel als de staatsbegroting voor -defensie. Bij Sawran in de Oekraine is een nieuw hydro-electrisch station in bedrijf gesteld, dat de collec tieve boerderijen in het gebied van Odessa bedient. In een voorstad van Denver is een straalvliegtuig neerge stort. De piloot kwam om het leven. Drie huizen van de stad raakten in brand. Jn Venezuela is men begonnen met een campagne tegen het analphabetisme. Als goede start werden twee rechters ontslagen, die lezen, noch schrijven konden O Een hoteleigenaar in Glas gow kreeg een brief met een shilling erin en eer kattebelletje: ..Twintig of dertig jaar aricden nam ik bij ongeluk één van uw handdoeken mee". Ik zeg maar zo: Eerlijk duurt het langst. MIETS BEHOEFT U TE MISSEN van de strijd in de Ronde van Noord- West-Nederland, die overmorgen Noord-Holland in de ban van de wie lersport zal houden. Een staf van re dacteuren staat ter beschikking om vanuit verschillende steden in de pro vincie de stand van de course naar onze bureaux door te bellen. Vanaf half twaalf zal door middel van bul letins aan ons kantoor het verloop van de grote course bekend gemaakt en bijgehouden worden. Reeds voordat de renners uw woonplaats bereiken en nog lang nadat zij gepasseerd zijn, zult u meeleven met de jongens, die over hobbelige wegen, op dijken waar de wind vrij spel heeft, langs de bongerds van West-Friesland, de wei landen in de kop van de provincie of de Wijker aardbeienvelden door ste den en dorpen voorwaarts gaan op weg naar de finish, waar de Grote Prijs van de Verenigde Noordhollandse Dagbla den en een veertiental anders waar devolle prijzen wachten. En in een der perswagens rijden onze fotograaf en verschillende redacteuren mee, die u in ons nummer van Vrijdag een le vendige reportage zullen geven van alles wat op deze 230 km lange mon sterrit is gebeurd. Wij hopen, dat zij u kunnen verhalen van een spannende strijd onder goede weersomstandigheden. Voor de 60 km wedstrijd voor Nieuwelingen, welke 's middags om 2,30 uur op het circuit van de Ronde van Alkmaar (J. v. Scorelkade, v. d. Lijn- straat, Nic. Beetskade) op tien minuten afstand van het station Alkmaar gehouden wordt, hebben 63 veelbelovende renners ingeschreven. Deze course zal des te aantrekkelijker zijn, daar vele Noord-Hollanders deelnemen, zodat iedere bezoeker zijn favoriet kan kiezen. Er zijn inschrijvingen binnen ge komen uit Hoorn, Velsen, Beverwijk, Wognum, Alkmaar, Nieuwe Niedorp, Winkel, Warmenhuizen, Heiloo, IJmuiden, Blokker, Wieringen, Zaandam, Sint Paneras, Oostzaan, Den Helder, Nibbixwoud en verder uit Amsterdam, Den Haag, Soest, Hilversum, Haarlem, 's Graveland, Oudekerk aan de IJsel, Leidschendam en vele andere plaatsen. De entreé-prijs voor deze 60 km wedstrijd met als slot de finish van de Ronde is binnen ieders bereik. Volwassenen hebben toegang tegen f 0.60 en kinderen betalen f 0.25. Door middel van luidsprekers zullen de toeschouwers steeds op de hoogte gehouden worden van de verrichtingen van de amateurs. De Groot in 1949 op weg naar de finish Bijeenkomst te Sydney begonnen Gisteren is te Sydney een conferentie van de Consultatieve Raad van het Britse Gemenebest geopend, waar Percy Spender, de Australische minis ter van buitenlandse zaken, tot voorzit ter werd gekozen. De conferentie heeft tot doel de bestrijding van het commu nisme in Zuid Oost-Azie door middel van economische hulpverlening, waar dit nodig is. Ter zitting waren afgevaar digden uit Canada, Ceylon, Engeland, India, Nieuw Zeeland en Pakistan aan wezig. In zijn openingsrede verklaarde Spender, dat Zuid Oost-Azie een be langrijk gebied wordt en dat het de gedachten der staatslieden steeds meer gaat bezighouden. Voorts zeide Spender, dat de Zuid- afrikaanse premier, Dr. Malan, volle dige sympathie voor de oogmerken der conferentie had. De Canadese afgevaardigde zeide, dat Canada de wens koestert, de stabililiteit in het be'rokken gebied te versterken en ook Pakistan getuigde in dezelfde zin Zaak wordt Zaterdag voortgezet Gistermorgen heeft de Bijzondere Raad van Cassatie het beroep behan deld van de beruchte Sipo en SD-chef Willy Lages, die na een langdurig pro ces door het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof ter dood is veroordeeld. Bij de aanvang van de zitting verklaar de de president, mr. Verzijl, dat de Raad ge< behoefte voelde Lages zelf te doen vers :hijnen, nu zijn zaak reeds voor het Hof zo uitvoerig is behan deld. Het woord was dus onmiddellijk aan de verdedigers, mrs. Veenstra en Reumer, die 39 cassaTS -middelen had den verzameld. Op verzoek van mr. Veenstra werd besloten, 38 middelen gister te behandelen, en het 39e uit te stellen tot de zitting van Zaterdag. Pleiter achtte een nieuw onderzoek op het gebied van de mishandelingen noodzakelijk, omdat de bewijsvoering van hef Hof hem ontoereikend voor kwam. Ook oestreed mr. Veenstra de houding ar do Bijzondere rechtsple ging, die mensen hebben veroordeeld, die bepaalde goddelijke wetten hebben geschonden. Na de pauze kwam mr. Reumer aan ..et woord, die zich bij mr. Veenstra aansloot. Zaterdag zal mr. Veenstra in een pleidooi van ruim twee uur de cassatie-middelen toelich ten, die zich legen de strafmaat richten. Men was het erover eens, dat de voor stellen, die de conferentie zou doen, de steun nodig hadden van elk ander land en van elk internationaal lichaam, dat daartoe in staat zou kunnen zijn. Malcolm MacDonald, de Britse com missaris-generaal voor Zuid-Oost Azie, heeft verklaard, dat er een „brug" be staat tussen deze conferentie en de driemogendhedenbesprekingen te Lon den. Niets van het „werkelijke vlees" van de besprekingen te Sydney zo zeide hij, zal ter plaatse worden geproefd, voor het in Londen en Washington is gekeurd. Kleurenfilms over Holland thans in circulatie Door de „Metro-Goldwyn-Mayer Corporation" worden thans voor ver toning over de gehele wereld in cir culatie gebracht de volgende kleuren films: „In old Amsterdam", „Colorful Holland", „Land of the Zuyderzee' „Springtime in the Netherlands" De opnamen voor deze films wer den vervaardigd door de „Fitzpatrick Filmunit", die in de zomer van 1947 op uitnodiging van de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer en met medewerking van de KLM en de HollandAmerika Lijn gedurende een zestal weken in ons land heeft verblijf gehouden. Het ligt in de bedoeling van de re gering, bij de regeling van het radio- bestel het systeem van de omroepver enigingen te handhaven. Het wetsont werp. waarin dit zal worden vastge legd, is thans grotendeels gereed en zal eerlang bij de Tweede Kamer wor den ingediend. bij HAVENSTAKING TE DUINKERKEN De havenarbeiders te Duinkerken zijn in staking gegaan na geweigerd t» hebben de „Monkay" te laden met voor Indo-China bestemde militaire uitrusting. De plaatselijke autoriteiten hebben het kantoor van de Bond van Havenarbeiders gesloten. De kampioenswedstrijd Heeren veenLimburgia, die op 18 Mei zou worden gespeeld is tot nader datum .'tgesteld, omdat de Heerenveen-spelers Lenstra en Hofma daags- tevoren voor het Nederlands elftal moeten uitkomen tegen Engeland B. Rusland waarschuwt Perzie De Russische regering heeft er Perzie tegen geprotesteerd, dat aan buitenlandse oliemaatschappijen is toe gestaan, in Noord-Perzie, in gebieden, die aan Rusland grenzen, naar olie te zoeken. Deze toestemming wordt on verenigbaar geacht met de betrek kingen van goede nabuurschap, die tussen beide landen bestaan. De nota, waarin dit protest is vervat, beschul digt verder de Perzische regering er van, dat zij maatregelen van militaire betekenis uitvoert in de gebieden langs de Russische grens en daartoe vreemdelingen met name Ameri kanen in het land haalt. COLORADOKEVERS OP JERSEY Een groot aantal coloradokevers is, door de wind voortgedreven uit de richting Frankrijk, op de Oostkust van het Normandische eiland Jersey geland. De toestand wordt door de dienst in- sectenbest-ijding zeer ernstig genoemd. POST VOOR DE „GENERAL HERSEY" Post bestemd voor naar Nedf-land terugkerende militairen aan boord van het troepenschip ..General M. L. Her- sey", welke in één der tussenhavens wordt uitgereikt, moet uiterlijk 17 Mei in Nederland ter post worden bezorgd. 'I

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1