Stad en Omgeving AGENDA Burgerplicht won het blauwe vaandel Bergen Schoorl Koedijk Broek op Langedijk Brandweerdemonstratie op het Waagplein Het is een goede gewoonte, dat ieder jaav op dezelfde dag, 17 Mei, op het Waagplein de manschappen en het materieel van de Alkmaarse Vrijwil lige Brandweer door een lid van het gemeentebe >.ur worden geïnspecteerd, waarna dan enige demonstraties wor den gegeven. Ditmaal waren er heelwat bezwaren aan de oefeningen verbon den. De Waagtoren, die altijd de ach tergrond van een dergelijk waterballet is en wiens ramen hierdoor 1 maal per jaar gratis een grote beurt krijgen, moest dit maal ontzien worden omdat men nog niet gereed gekomen is met het schilderwerk. Het weer was niet ideaal en bovendien was er de wed strijd NederlandEngeland B, waar voor verscheidene spuitgasten met veel moeite een toegangskaartje hadden be machtigd. De brandweer gaat echter ,voor andere pretjes, zodat de mannen, zij het met een bloedend hart, afstand moesten doen van hun toegangsbewij zen. Als pleister op de wonde was er echter de luidspreker, die gemonteerd was aan café Tom, waardoor zo goed als dat mogelijk was, de wedstrijd werd uitgezonden. Als de Nederlandse voor hoede de Engelse achterhoede weer eens te snel was af geweest, juichte men op het Waagplein dapper mee met de duizenden landgenoten in het Stadion. De demonstraties verliepen vlot. Het corps Kwiek deed zijn naam eer aan door het eerst water te geven. Een van de mannen ging in zijn ijver om zo snel mogelijk gereed te zijn, aan de ver keerde kant van de slang staan, zodat hij bijna omver gespoten werd toen er eerder water gegeven werd dan hij ver wachtte. Twaalf stralen. Bij de volgende oefening werd er een verdeelstuk aan de slangen gezet, zo dat er met een dubbel aantal stralen gespoten kon worden. Twaalf fonteinen spoten omhoog en verborgen de Waag toren achter een witte sluier van fijn verdeeld water. Met behulp van een walkie-talkie- riep de commandant zijn mannen op voor een demonstratie vanuit de dak goot van de Waagtoren. De slangen werden aan touwen omhoog gehesen en toen plenste het water in brede stralen op het plein neer. De oefeningen wer den besloten door het optreden van het laddercorps, waar-bij gespoten werd vanaf een twintig meter hoge ladder. Na afloop -an de demonstraties kwa men de mannen in café Tom bijeen, waar de heer Van Maarleveld mee deelde dat de loco-burgemeester, de heer G. van Slingerland, die manschap pen en materiaal geïnspecteerd had, zeer tevreden was. Men had bij de oefeningen niet in de eerste plaats ge let op de snelheid, doch op de wijze waarop het materiaal werd behandeld. Het corps Burgerplicht had in totaal 53 punten behaald, waardoor het voor de tijd van één jaar in het bezit komt van het begeerde blauwe vaandel. Voorts was er een fles „bejaarde koe melk", zoals de commandant het voor zichtig omschreef, voor de manschap pen. Het corps Kracht en Vlugheid be haalde 52 punten, Kwiek 50 punten en het Laddercorps 47 punten. De Kilima Hawaiians in het Gulden Vlies Ook nu weer vonden de Kilima Ha waiians een uitverkochte zaal in het Gulden Vlies. Zij vormden het mid delpunt van het programma dat gis teravond geboden werd. Als conféren cier en humorist trad op Kees Pruis die met een praatje en een liedje het publiek op de van hem bekende wijze wist te amuseren. Hij was goed op dreef en behaalde veel succes. De op het programma aangekondigde Céline de Vries was vervangen door een accordeonnist, die zeer goed speel de en wiens muzikale potpourrieën aanleiding gaven tot meezingen. Hij begeleidde ook de hier reeds bekende zangeres Wim en Bram Scholte, die met zeer veel bijval een aantal bekende (en ook enige nieuwe) nummers op -uitstekende wijze ten gehore brach ten. Hun succes was beide malen ro groot, dat zij er niet zonder toegift afkwamen. Zij waren hun plaats in dit programma ten zeerste waard. Het programma vóór de pauze werd met veel succes afgesloten door de Kilima Hawaiïans. die op bijzondere wijze een aantal liederen uit hun repertoire brach ten. Hierbij onderscheidde zich vooral de Hawaiian-guitarist die voortdurend beter wordt en nu bijna zijn geniale voorganger zou doen vergeten. Aan 't slot van de avond zag men ditzelfde viertal in de Cowboy-scène van Bil Kilima, waarbij de cowboy-liedjes het al even goed deden als de klanken van Hawaii Het publiek toonde zich zeer voldaan over het gebodene. G. De kaasmarkt Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 43.000 kg. Er waren dertien stapels fabriekskaas en één sta pel boerenkaas. De prijs was voor af- briekskaas 90.50 en voor boerenkaas 90.—. Het weer lokte vanmorgen weinig bezoekers naar de kaasmarkt, maar zij, die zich niet door de dreigende grauwe lucht hadden laten afschrikken konden het toch steeds imponerende tafreel van de in kraakheldere costuums ge stoken dragers nu van een eerste klas plaats af bekijken. De ruitertjes deden hun best en draafden lustig bij iedere klokslag door de zwiepende deurtjes, terwijl boven hun hoofden de trompet ter verscholen ging achter houten stei gers. Desondanks bracht hij trouw de klaroen naar zijn mond. Ten slotte staat hij daar om de vreemdelingen te behagen, steigers of geen steigers. En de buitenlanders vonden het mooi, vooral de Engelse meisjes, die in schoolverband een trip maken door ons land en natuurlijk de kaasmarkt niet mochten missen. Secretarie-personeel genoot van goede muziekavond Aangemoedigd door het succes van een vorige muziek-avond heeft de per soneelsvereniging van de gemeente secretarie te Alkmaar zich weer tot het Alkmaars Klein Orkest gewend met het verzoek andermaal een uitvoering te willen geven. Dit gebeurde gisteren avond voor een volle zaal in Paviljoen Kinheim, waar o.m. ten gehore werden gebracht: Poolse dans van Charwenka, „Marta" van Flotov en „Das Land des Lachelns" van Franz Léh,ar. Er werd door de goede bezetting van dit dillet- tantenorkest lofwaardig gemusiceerd. Het jongste lid van het orkest gaf met zijn viool-solo „Ungarische Weise" blijk wat er met doorzetten en ernstige studie is te bereiken. De dirigent Ge rard Pranger wist de aanwezigen met zijn gevoelig pianospel uitermate te boeien. Hij bracht o.a. werken van Chopin, Schuman en het bekende War- schau-concerto van Richard Addinsel. Het was een muziekavond, waaraan de personeelsvereniging ongetwijfeld een mooie herinnering bewaart. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: L.O.L K P (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De held van de jungle (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: The third man (14 j.); A.B.T., 8 uur: Dood in de wolken (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Beethovencon- cert door de Haarl. Orkest-Ver. Sted. Museum, 1012 en 25 uur: Tentoonstelling van wei-ken van Jan van Her wijnen. ZATERDAG Bioscopen als Vrijdag. Aanvang 7 en 9.30 uur. (A.B.T. 8 uur). Waar blijft de markt voor gebruikte motorrijtuigen? De heer Mr. Dr. C. Berkhouwer, lid van de Raad der gemeente Alkmaar, heeft aan Burgemeester en Wethouders der gemeente Alkmaar de volgende vragen gesteld: 1. Kunnen Burgemeester en Wet houders mededelen in welk stadium zich de behandeling bevindt van het op 11 Maart 1950 aan de raad gerichte adres der afdeling Alkmaar, Den Helder en Hoorn van den Bond van Handelaren in gebruikte motoren (B.H.G.M.) tot instelling van een markt van gebruikte motorrijtuigen te Alkmaar, well: adres door de raad op 23 Maart 1950 in handen is gesteld van Burgemeester en Wethouders om be richt en raad? 2. Is het juist dat de Kamer yan Koophandel te Alkmaar op 22 April 1950 gunstig heeft geadviseerd op het instellen van voornoemde markt? 3. Is het juist dat de Directie van het Alkmaarsche marktwezen in gun- stigen zin op voornoemd adres heeft geadviseerd? 4. Is het juist dat de Raadscommis sie van bijstand voor het marktwezen tot heden toe nog niet in het beraad over de instelling van meergenoemde markt is betrokken? 5. Is het aan Burgemeester en Wet houders bekend dat reeds thans, des Zaterdagsmorgens op 't Waagplein, han del in gebruikte rijtuigen en motorrij tuigen plaats vindt? 6. Kunnen Burgemeester en Wet houders met ondergetekende beamen, dat het de voorkeur zou verdienen, in dien voornoemde handel plaats vond op gezette tijden, wanneer het markt plein bepaaldelijk voor voornoemde handel is opengesteld? 7. Kunnen Burgemeester en Wet houders, zo het antwoord op vraag 6 bevestigend luidt, met ondergetekende instemmen, dat, gezien het vorderende jaargetijde, spoedige afhandeling van deze aangel genheid thans gewenst is? Heilige Jaar-viering te Alkmaar De Katholieken van het dekenaat Alkmaar vieren Zondag het H. Jaar 1950 met een grootse optocht en een openluchtbijeenkomst in de Muziek- tuin. Om half twee verzamelen de deel nemers aan de optocht zich op het Ca- schillende sociale organisaties en jeugd- nadaplein, waar de leden van de ver verenigingen uit het dekenaat zich achter hun vaandel opstellen. Verschil lende muziekcorpsen uit Alkmaar en omgeving zullen in de stoet meelopen; de volgende route wordt genomen naar de muziektuin: Koningsweg, Ged. Nieuwesloot, Marktstraat, Houttil, Lan- gestraat, Koorstraat, Ritsevoort, Ken- nemerstraatweg, Muziektuin. In de muziektuin houdt de Z.E. Heer J. Kraakman uit Den Haag een korte feestrede, waarna gezamenlijk het ro zenkransgebed wordt gebeden, afge wisseld met de opvoering van het spel der blijde geheimen van de rozenkrans. De Ver. Koorzangers zullen verder deze bijeenkomst opluisteren. De H.E. Deken J. Th. Jacobs zal het slotwoord spreken. GEEN TWEEDE NEUTRALE VOET BALVERENIGING TE HEILOO De dezer dagen op initiatief van en kele oudbestuursleden en leden van de Foresters gehouden bijeenkomst om te komen tot oprichting van een an dere neutrale voetbalvereniging hier ter plaatse is mislukt. Er was wel ani mo voor de vergadering ,doch er was geen ambitie om de bestuursfuncties te vervullen. De Belgische kaassubsidie Vernomen wordt, dat de ministe riële coördinatiecommissie de premie, die aan de Belgische kaasproducenten zal worden uitbetaald, op frs 12 per kg heeft gesteld. Deze/premie is inge steld, om de Belgische kaasindustrie te beschermen tegen de buitenlandse con currentie, nadat kortgeleden het bij zondere invoerrecht op de invoer van Nederlandse, Zwitserse en Franse kaas werd opgeheven. De premie van frs 12 zal de kaasproducenten echter slechts worden verleend tot en met September, d.w.z. gedurende de periode, waarin de melkproductie het grootste is. Daarna zal dit vraagstuk opnieuw worden onderzocht. Heiloo. Burgerlijke stand Geboren: Hermanus J. C. z. van J. N. Oudejans en J. Hoogland, Hendrikus J., zoon van H. Koppelaar en A. J. Boer. Alida G., d. van J. N. Akkerman en N. Geus. Wilhelmina, d. van M. de Jongh en P. van Wanrooij. Ondertrouwd: Johannes Boots en Martina Burggraaf. H Hendricus Koreman en Jannie G. Stammis. Everardus A. Beerse en Elisabeth Frederiks. Jan Mulder en Margje Knol. Henricus M. Moeskops en Femme- tje Krijgsman. Adrianus Spaans en Jacoba G. d, Jag'er. Pieter Helder en Jannetje C. van den Brink. Muziekconcours Gister werd te Slootdorp een natio naal muziekconcours gehouden onder auspiciën van de N. Holl. Bond van Christelijke Harmonie- en Fanfarever enigingen. Prijzen werden o.a. behaald door Soli Deo Gloria te Alkmaar, marswedstrijd 2e prijs 29 punten, con certwedstrijd 2e prijs 88 punten. ADVENDO te Broek op Langendijk, marswedstrijd le prijs 32 p. concert wedstrijd le prijs 105 p., tamboers 2e prijs 28 p. Op het Nat. Muziekconcours te Ouderkerk aan de Amstel behaalde „Eensgezindheid" uit Egmond een 2e prijs met 319 punten. Alkmaarse schaakclub VVV Voor de wintercompetitie werden de volgende partijen gespeeld: Eerste klasse P. VreekenJ. Korsman 10. Tweede klasse: F. HelderJ. Maats 10; W. PieterseH. J. C. Dage- lat 10; P. v d. StruisF. Hol 10; dr. F. HelderG. S. Groenewoud 01. De wintercompetitie is bijna ten einde en er kan al met zekerheid worden vastgesteld, welke spelers zullen pro moveren naar de hogere klassen. In afdeling I zal W. Kwak kampioen wor den met 10 punt, gevolgd door P. Vreeken en F. G. Kayser met 10 punten. In de tweede klasse G. F. v. Brenk met 11 punten en G. S. Groenenwoud met 9J4 punt. In de derde klasse: P. Hoekstra Jr. met 10 punten gevolgd door P. Groe- nenberg met 8 punten en in de vierde klasse K. Meijer met 11 punten en C. J, v. Oorschot met 8 punten. In de damesgroep werd mej. Bouman kampioene met 7 punten. Centraal Genootschap De afdeling Alkmaar van bovenge noemd genootschap heeft in de leden vergadering een verslag uitgebracht, aaraan wij het volgende ontlenen: In 1949 werden er 34 kinderen uit gezonden naar de volgende kolonie huizen: 8 kinderen naar „Russenduin" tn Bergen aan Zee, 2 kinderen naar ,,"t Boschhuis" in Nunspeet, 13 kinderen naar „Ketelaar" in Ellecom, 7 kinde ren naar „Zwartendijk" in Egmond aan Zee, 4 kinderen naar „Heelsum" in Heelsum. Het aantal verpleegdagen bedroeg 1536. De jaarlijkse verloting in December versterkte de kas met pl.m. 700. Niet minder dan 200 nieuw-gewonnen do nateurs vergrootten de uitzendmoge lijkheden. Mejuffrouw Dr. A. G. Schoo nam de plaats in van de heer Dr. Jac. De- genaar, die, na meer dan 25 jaar een bestuursfunctie te hebben vervuld, het voorzitterschap heeft overgedragen aan mej. Schoo. In Sept. 1949 werd een uitstapje ge organiseerd naar „Russenduin", het koloniehuis van de Stichting Bio- Vacantieoord, waar de hartelijke ont vangst door de directrice, de rondlei ding door het prachtig gelegen ge bouw met het wijde uitzicht en het kopje thee op het zonnige terras een prettige herinnering achterlieten. Moge ook in 1950 een groot aantal kinderen herstel van gezondheid vin den in onze goed-verzorgde kotonie- huizen. DIERENBESCHERMING Donderdag is in de omgeving van het station zwervend aangetroffen een kletn licht bruin hondje, wit streepje op de kop, teef, plm. 1 y2 jaar oud. Ter beschikking is een zindelijk cy- met 11 punten en G. S. Groenewoud Adres inspecteur: C. Verwer, Baan- straat, Alkmaar. Openbare Leeszaal en Bibliotheek (Nieuwe aanwinstenlijst 71- tijdschriften 7T4 Mens en melodie. 7T30 Met palet en tekenstift. 7T29 Thuis. 3T28 Volkskunde 5T4 Wetenschap en samenleving. naslagwerken. 020 Bibliotheekgids. Nederlandse; 4e dr. 1949. 030 Encyclopaedic, Eerste Ned. systema tisch ingerichte. Dl. 1 1946. 058 Adresboek, Sijthoff's, voor de Ned. boekhandel en aanverwante vak ken. 058 Jaarboekje, Maatschappelijk, met agenda 1948. 290 Koenen, M. J., en J. F. P. van An- rooy. Klassiek handwoordenboekje; 5e dr. 1926. 336 TurK. den. Belastingtarieven. 1948. 372 Adreslijst van het lager onderwijs en van de onderwijzersopleiding in Nederland. 1949. 413 Dale, van. Nieuw groot woordenboek dèr Nederlandse taal, 7e dr. 1950. 460 pam, van en Barrau. Kramers' Spaans woordenboek. 1948. 470 Bruins, D. Beknopte Nederlandsch- Latjjnse woordenlijst. 480 Leeuwen Jr., van. Schoolwoorden- boek Op de gedichten van Home rus. 1920. 60Y ^ty.rliegids. Volledige, voor 't hoger onderwijs. 1948. 629 Haar, D. v. d. 5000 termen technisch Engels over luchtvaart, scheeps bouw en scheepsmachines. 1946. 629 Strabel, A. Vliegtuig-, automobiel en) motorrljwiel-dictionnaire; flying and motoring dictionary. (1945). 654 Strabel, A. Radio- en televisiedicti- onnaire; Ned.-Eng., Eng.-Ned. 1945. 654 Zuylen, v. Radio-encyclopaedie. 1949. Geïll. 910 Laan, ter. Aardrijkskundig woor denboek van Nederland; 2e dr. 1948. RAADSVERGADERING Het ligt in het voornemen van de burgemeester om Donderdagmiddag 4 Juni een raadsvergadering te beleg gen. PAARD OP HOL Gistermorgen sloeg bij de Berger overweg een paard op hol. Het stond voor een rijtuig gespannen, waarin vijf personen zaten, die van de kerk huis waarts keerden. Het rijtuig werd be stuurd door een 13-jarige jongen. Zig zag vloog het paard over de weg en werd ter hoogte van café „Rust wat" tot staan gebracht. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor en er werd geen schade aangericht. Pim, Pam en Pom op avontuur in Luilekker and 74. De burgemeester heeft al yan alles geproefd en van alles gezien, maar nog is zijn rondgang niet ten etu de. „Zeiden heb ik zo'n geslaagde ten toonstelling meegemaakt", zegt de burgemeester tot één van zijn wethou ders. „Het is fantastisch! Wat zie ik daar nu weer?" En hij wijst in de rich ting van Big Ben. Big Ben ligt nog steeds te slapen. Het is niet te verwon deren. Big Ben kan evenveel eten als slapen! De burgemeester weet echter niet, dat hij hier met een echt varken te doen heeft en staat lachend te kij ken naar het versierde varken. „Origi neel! Iets bijzonders", roept hij uit, wanneer hij ook nog het kaartje heeft gelezen dat er bij deze inzending staat. Muzikale rondgang van de Postharmonie In verband met het succes dat „De Postharmonie Alkmaar" heeft behaald op het concours te Wijdenes op Zondag 14 Mei zal het corps Maandag 22 Mei van 20—21 uur een muzikale rondgang maken door de stad. Op bovengenoemd concours is gis teren in de ere-afdeling Harmonie de derde ereprijs aan de Postharmonie toe gekend, alsmede de beker voor de bes te verrichting in de marswedstrijd op belde concoursdagen. Halfjaarlijkse Opruiming wordf niet vervroegd Per circulaire heeft de Contact Com missie voor de Middenstand zich tot de Alkmaarse Winkeliers gewend met de vraag of het gewenst is in verband met de tentoonstelling „Van de Wad den tot het IJ" de termijn voor de halfjaarlijkse opruiming te vervroe gen. Aan de hand van de binnengeko men berichten is besloten geen ver zoek tot vervroeging van deze termijn bij de Kamer van Koophandel in te dienen. HIJ KREEG EEN NACHTVERBLIJF Dezer dagen kwam 's avond een man bij de politie om nachtverblijf vragen. Bij onderzoek bleek, dat hij door de politie uit Haarlem werd gezocht we gens diefstal van geld. Hij is naar Haarlem overgebracht en ter beschik king van de politie aldaar gesteld. Het nachtverblijf zal hij wel krijgen, maar niet zoals hij dat wenste.. Marktberichten ALKMAAR, 17 Mei. Prei 13—23} spinazie 8-16; postelein 17-30; witlof 26-46; ra barber 4-12} andijvie 40—58; sla: I 7—11,50 ep II 3,50—6,50; bloemkool: IA 50—61, I 38— 48 en H 20—30; bieten 6; worteltjes 31—05; uien (bos) 4—5; aardbeien 26—49 per doos; radijs 3—9; selderie 5—7; peterselie 3; asperges dik wit 1,19—1,21 en blauw 68—80; tomaten 136—161} aardappelen: nieuwe 86 en drie ling 75. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 6000 kg bieten 6; 2600 kg rabarber 7,70— 8,20; 2000 kg prei 35. Fraaie successen voor het Alkmaarse Roode Kruis Tijdens de nationale wedstrijden, wel ke de afdeling Leeuwarden van het Ned. Roode Kruis ter gelegenheid van haar 80-jarig bestaan op Hemelvaarts dag organiseerde, mocht het Alkmaar se Roode Kruis Korps een prachtig succes boeken. Na felle strijd met verschillende sterke ploegen uit Fries land, Groningen, Overijsel en Noord en Zuid-Holland gelukte met de he- renploeg onder leiding van de heer Zwakman als eerste te eindigen, ter wijl de damesploeg onder leiding van Mevr. Wallaart op de derde plaats be slag wist te leggen. In het totaal-klas sement, waarbij de door beide ploegen behaalde punten bij elkaar werden ge teld, kreeg Alkmaar de tweede prijs, bestaande uit een grote medaille van Z.K.H. Prins Bernhard. Een welver diende beloning voor ons plaatselijk corps, dat steeds gereed staat om bij ongevallen de helpende hand te bie den. Handwagen ging aan de rol Een glazenwasser die zijn wagen, waarop verschillende ladders lagen, gistermorgen omstreeks acht uur op de Mient geparkeerd had, bemerkte tot zijn schrik dat de wagen op een gegeven ogenblik uit zich zelf van de helling af reed en tegen de winkel van de heer W, botste. Twee ruiten van 1.50 m bij 1.80 m en 0,35 m bij 1.10 m, alsmede een ruit van een aquarium werden vernield. De scha de is onderling geregeld. VLOOTSCHOUW UITGESTELD. De vlootsehouw, van de Alkmaarse Roei- en Zeilvereniging is gister door de voortdurende regen niet doorge gaan. Zij zal nu op Zondag 4 Juni wor den gehouden. Natuurvrienden hielden excursie V.V.V. Noord-Kennemerland bezorgde de natuurvrienden Woensdag weer een genotvolle dag. Begunstigd door prachtig weer werd on der de beproefde leiding van de heer H. W. Stoelhorst, bosbouwkundig ambtenaar bij het Staasbosbeheer, een tocht gemaakt door het Schoorlse duingebied, waaraan vijftig perso nen deelnamen. De broedende vogels waren het hoofddoel van de excursie. Men bewonderde het nest van de wulp, stormmeeuw, fazant, uil en dodaars. Ook vond men een konijnenwentel met vijf jongen. De dag werd besloten met de vertoning van een vogelfilm in „De Rustende Jager". Nadat de voorzitter van VVV Noord-Ken- nemerland, de heer v. d. Garde Jr„ de tal rijke aanwezigen op het hart had gedrukt toch vooral zuinig te zijn op de rijkdom van de Schoorlse duinen, kreeg de heer Stoelhorst het woord over „Vrienden en vijanden van de houttelers"* Nog altijd zijn er te veel mensen, die de natuur niet waarderen en de planten bescha» digen. Waar mensen de duinen op en al draven verdwijnt de plantengroei en treedt gevaar van verstuivn op. Spreker wees er op, dat vriend en vijand zowel tot de anorganische als da organische wereld behoort. Alvorens zijn film te vertonen, bracht de heer Van Vleuten „dank ami de heren Stoel horst en Koelewijn voor de hulp, die zij hem geboden hadden bij het verfilmen van het vogelleven in de Schoorlse duinen. Op het witte doek verschenen achtereenvolgens op namen uit Vlieland (eidereend, kluten, schol ekster), Schoorl (wulp, zilvermeeuw, dwerg- stem), het moeras bij Kortenhoef (zwarte stem, fuut, grote karekiet) en Zeeland (kluut). De voorzitter van de VW was de tolk van alle aanwezigen toen hij de heer Van Vleuten hartelijk dank zei voor deze filmavond en zijn van humor tintelende toelichting. Het afnemende visverbruik Dezer dagen waren op de Volkshogeschool ,/t Oude Hof" te Bergen groot- en kleinhan delaren in vis bijeen met reders, vissers «n enige ambtenaren ter onderSnge bespreking van de moeilijkheden, waarin de visserij ten gevolge van het teruglopende visverbruik al lengs is komen te verkeren. De directeur der Visserijen, ing. G. J. Lie- nisch, sprak een officieel woord ter opening van de vergadering, waarin hij als zijn mening uitsprak, dat de Nederlanders te veel aard appelen, koolhydraten eten en te weinig ei witten. De heren L. Koster en J. Bronsveld, re*p. groot- en kleinhandelaar in vis, hechtten grote betekenis aan handhaving van de kwaliteit van de vis en een zo hygiënisch mogelijke behan deling. Van niet minder groot belang' acht* ten beiden aanpassing aan de moderne buit- houding door verkoop van de vis-panklaa* tegen een zo stabiel mogelijke prijs. De vak opleiding van do kleinhandelaren in vis, welke smds kort ter hand is genomen, werd even- oens besproken. Een scheiding van de arbeids terreinen van groot- en kleinhandel in vis werd in het bijzonder door de kleinhandelaren ge wenst g'eacht. Dr. H. A. H. Kranenburg, secretaris van de Stichting van de Nederlandse Visserij, ging de ontwikkeling van de visserij gedurende de laatste halve eeuw na. De heer J. G. Kolkman, chef van de af deling Vis van het Bureau van de Voedings raad, besprak de propaganda, die wordt ge voerd ter vermeerdering van het visverbruik. Drs. D. J. van Dijk, directeur van het Be drijfschap voor Visserij-producten, zei, dat aan de binnenlandse afzet zoveel mogelijk aan dacht dient te worden besteed. Voorts merkte de heer Van Dijk op, dat verschillende West- Europese landen er weer toe overgaan hun eigen visserij te beschermen met behulp van contingentering en invoerrechten. Tenslote gaf drs. A. G. U. Hildebrandt, hoofd van de afdeling Visserij van het Land- bouw-Economisch Instituut, een samenvatting van het besprokene en wekte op het volgend jaar wederom gezamenlijk de visserij-proble men te komen bespreken. Onderwijzers bijeen De afdeling „Duinkant" van de Ned. On derwijzersvereniging kwam Woensdagmiddag bijeen in Lunchroom De Vries. De voorzitter richtte zich in zijn welkomst woord in het bijzonder tot de beren W. F. H. Laret, redacteur van het Schoolblad en De Mol, lid van het hoofdbestuur. De rekening van de penningmeester sloot in ontvangsten en uitgaven op f 1369,95 en vertoonde een batig slot van f 428,—. De begroting werd vastgesteld op 11475,— met een batig saldo van f 475.—. De vergadering koos tot hoofdbestuurslid da heer W. F. H. Laret. De hoofdschotel op deze middag werd ge vormd door een causerie van de heer Laret over Suriname. Na 1863, na de afschaffing der slavernij, maakte een godsdienstige secte, de Moravisch* Bloeders de Hernhutters, zich verdienstelijk door onderwijs te geven. Het gouvernement nam de zorg' voor het on derwijs later over en zelfs kende men daar leerplicht nog vóór die in Nederland was in- gevoerd. Op het gebied van onderwijs heer sen er zonderlinge toestanden. Spreker wees er op hoe de leerlingen uit. de verschillende be volkingsgroepen, die elk hun eigen taaltje spre ken, dezelfde boekjes gebruiken als onze Hol landse kinderen en bijvoorbeeld ook lerent 100 jaar voor-Christus komst der Batavieren in ons land!! Dat het uiterst moeilijk is hier een onderwijsstelsel op te bouwen, laat rich denken. Een ander probleem is het tekort aan leerkrachten. Met een korte gedachtenwisseling werd de middag besloten. Bijeenkomst plattelandsvrouwen - Op de in café Butter gehouden ver gadering van bovengenoemde vereni ging deelde de voorzitster mevrouw ButterGrin mede, dat de secretaresse door een ernstige ziekte afwezig was. De volgende bijeenkomst tevens bestuursverkiezing zal in de eerste helft van Juni worden gehouden. Met aller instemming werd op verzoek van B. en W. een afdeling van het Wil- helmlnafonds opgericht. Besloten werd van 69 Juni enkele Engelse meisjes op te nemen die interesse hebben in land- en tuinbouwbedrijven. Vervolgens hield de heer Span *JH Winkel een litteraire voordracht over het boek „De Kathedraal", welke zeer gewaardeerd werd. De zegelverkoop ten bate van «te T. B. C.-bestrijding had groot succes. Alle zegels waren spoedig verkocht. CHRISTELIJKE LAGERE TUINBOUWSCHOOL Na gehouden eind-examen ontvingen bet di ploma de leerlingen: B. S. Bruyn, M. Oolite en M. Tromp te Oudkarspel: C. Wagenaar Jao,zn., Jao. W.genaar Gin. en W. Nieuwland te St. Panoras- C. Bekker en Nio. Kos it Noordscharwoude; N W. Borst te Harenkar spel; P. Barsfngerhorn te Warmenhuizen; Jao. Koedijk te Sint Maarten; Nic. I vaan te Op perdoes; G. Klaver te Heerhugowaard; Jao, Smit, Alb. de Bree, Jac. Boon en P. Timmer man te Broek op Langendijk.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2