USEVELDT Djakarta en Djokja zijn het eens over een eenheidsstaat Westelijken antwoorden op Russische plagerijen Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOUANDSE DAGBLADEN Een zware brand in Apeldoorn verwoest twee zaken Explosie in Amerikaanse haven Taterdag 20 Mei 1950 147e Jaargang No. 117 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN V.S.I, en R.l. worden samengesmolten Overgangstijd van twee maanden Clay verwacht oorlog Engeland neemt represailles Pool bij een brand omgekomen Het„ Noorse stoomschip Toledo heel Donderdag bericht, dat een mar overboord was gevallen Dat was maar half waar. De zeeman namelijk was niet gevallen, maar gesprongen en liep rustig in Hoek van Holland te wande- V.S. hebben nieuw type bom Twee doden op onbewaakte overweg Uniehof van Arbitrage geïnstalleerd i? TELEFOON 5374 ZUIGERS lienst. WIKKELEN. jereed. rlogse orig. 28.75 ter vanaf 8.83 itisch 23.90 vanaf 18.75 vouwbare drooglijn 75 ct. isetborstelbakken 1.95 ringerbokken tra zware kwaliteit 9.75 ekkers ;t prima uurwerk, naf 8.9Q slechts 57 ets. otzakken ior het stof- en mot- ij opbergen van uw interkleding, vanaf 1.40 amergietertjes rdige modellen, fris- kleuren, vanaf 1.40 aingieters, maf 4.90 UW INMAAK. E ENMAAKGLAZEN Ltr-, 2 Ltr. ets 48 ets. Houttil. Telef. 4170 BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCH TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, f 4.50 per kwar taal plus incassokosten. Djakarta en Djokja zijn het gisteren in enkele uren eens geworden over de vorming van een eenheidsstaat. De federatieve staatsvorm zal officieel worden afgezworen, en men keert terug naar de gedaante, die overeenkomt met de op 17 Augustus 1945 geproclameerde Republiek Indonesia. Er is niets bekend gemaakt over het lot van de deelstaten Oost-Indonesie en Oost-Sumatra in de overgangs tijd. De nieuwe grondwet zal worden samengesteld uit die van de beide repu blieken. De parlementen van Djakarta en Djokja zullen het besluit van de beide regeringsdelegaties moeten goedkeuren. Dit kan vóór het eind van de maand het geval zijn. Men is het er over eens geworden, dat Soekarno president van de nieuwe Re publiek Indonesia wordt. Het kabinet zal zijn Westeuropees karakter behou den, de Senaat zal worden afgeschaft en het parlement zal bestaan uit de volksvertegenwoordiging van de VSI, het werkcomité van het KNIP een deel dus van het parlement van Djokja en uit een aantal door Soekarno aan te wijzen personen. Deze vergadering zal het recht krijgen de voorlopige grondwet voorlopig te wijzigen. De bestaande wetgeving van Djokja zal zoveel mogelijk in stand worden gehouden. Later zal een grond wetgevende vergadering worden geko zen op basis van één lid op 300.000 in woners. De minderheden zullen een re delijke vertegenwoordiging krijgen. Nadat de nieuwe eenheidsstaat door het kabinet van de RIS en dat van Doch pas over Hen jaar Generaal Lucius D Clay, gewezen Amerikaans militair gouverneur van West-Duitsland en thans gepension- neerd, verklaarde te Syracuse, in de Amerikaanse staat New York, dat hij „zijn uniform niet had uitgetrokken, indien hij van mening was geweest dat eecj oorlog aanstaande moet wor den geacht". In het persgesprek, waar in hij dit mededeelde, verklaarde Clay verder nog: „Ik ben echter wel van matting, dat de Sowjetunie voor bereidingen treft voor een toekomstige oorlog en wel waarschijnlijk over een jaar <s? tien". Engeland heeft de terugroeping eist van Janos Nagy, attaché aan Hongaarse legatie te Londen. In nota aan de Hongaarse legatie Engeland, dat Nagy moet vertrekken op dezelfde dag als de drie leden van de Britse legatie te Boedapest, wier terugroeping deze week is geëist. Hon garije heeft nog geen vertrekdatum vastgesteld. Soekarno zal zijn afgekondigd, zullen Djokja formeel van ontslag aanbieden. Men neemt aan, dat met de overdracht van bevoegdheden ongeveer twee maan den gemoeid zullen zijn. In de nieuwe grondwet zal o.m. worden bepaald, dat land, water en bodemschatten moeten worden geëx ploiteerd tot heil van het volk. Belangrijke productie-organen zullen door de staat worden gecontroleerd. Nog geen vredesverdrag voorOostenrijk op komsi De ministers van buitenlandse zakei. van Amerika, Engeland en Frankrijk hebben in een verklaring over de Oostenrijkse kwestie herhaald, dat zij ernaar streven, op zo kort mogelijke termijn een vredesverdrag met Oos tenrijk tot stand te brengen. Daarom zijn ze bereid, op elk moment tot een regeling van de hangende kwesties te komen, mits dit overeenstemming O1 'er het vredesverdrag over de gehele linie inhoudt. Indien de Russen geen vredes verdrag willen sluiten, zal de bezet ting moeten voortduren. Echter willen de Westelijke mogendheden Oostenrijk een zo groot mogelijke onafhankelijk heid geven en de lasten van de bezet ting verlichten. Daarom zullen er bur- gelijke hoge commissarissen worden benoemd. In Londen leidt men uit deze ver klaring af, dat er voorlopig geen rege ling voor de Oostenrijkse kwestie wordt verwacht. ge- de een zegt Schade belooptmeerdan V\2 millioen Gisteravond om tien over elf deelde een militair aan de brandweer te Apeldoorn mede, dat er brand was uitgebroken in het achtergedeelte van het confectiemagazijn Kreymborg in de Hoofdstraat aldaar. Twee uur later was een groot gebouw, waarin behalve Kreymborg ook het warenhuis De Bijenkorf I was gevestigd, een rok ;n- de puinhoop. Er was voor meer dan anderhalf millioen gulden schade aan gericht. De Apeldoornse brandweer, die spoe dig met groot materieel ter plaatse was, betrok haar bluswater van de water leiding en uit de Grift, een beek, die naast het brandende pand stroomt. De druk op de eerste was echter een tijdlang te laag, terwijl het water uit de laatste zo modderig was, dat de pompen verstopt raakten. Pas tegen half twaalf lukte het. het vuur krach tig te bestrijden. Het confectiemaga zijn was intussen een brullende vuur zee geworden, die zelfs de panden aan de overkant van de Hoofdstraat in vlam dreigde te zetten. Dit kon men verhinderen. Echter kon men niet voor komen, dat de Bijenkorf I, hoofdzake lijk meubelmagazijn, vlamvatte en uitbrandde. De naastliggende panden, een boekhandel, een kruidenierszaak Nederlandse kustvaarder aan de grond gelopen De Nederlandse kustvaarder „Kaap Falga", geladen met 350 ton hout, is Vrijdagmorgen aan de grond gelooen ten zuiden van de zg. „Sjollen", een zandbank in de Sont. De „Kaap Fal- ga" meet 378 bruto registerton. Kot schip werd in 1938 gebouwd en is eigendom van de heer J. V. Eckhardt te Heiloo. De „Kaap Falga" is later op de dag door het Zweedse bergingsvaartuig „Harald" vlot gesleept en om 18 uur in de haven van Malmö aangekomen Daar zal het schip door duikers wor den onderzocht. MR. DONNER VOORZITTER VAN UNIEHOF Nadat de twee Indonesische leden van het Uniehof Donderdag op Schin- hol waren aangekomen, hebben zij onmiddellijk vergaderd met de Neder landse leden prof Beaufort mr. J Donner en dr Prinsen Bij die ge legenheid werd mr. Donner voor he* eerste jaar tot voorzitter gekozen. .7" ^r' Dree«. onze minister-pre- si en heeft gistermiddag een com mis sie geïnstalleerd. die moet nagaan hoe de samenwerking tussen regering en parlement op het stuk van het buiten landse beleid zal dienen te worden geregeld. Weerbericht Verwachting, geldig tot morgen- avond: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Meest matige wind overwegend uit rich tingen tussen Zuid en West. In de ■kustprovincies iets lagere tempe raturen, elders weinig verandering van temperatuur. ZONDAG: Zon op 4.38, ondej 20.35; Maai, op 7.17, onder u.37 MAANDAG1 Zon op 4.37, ondei 20.37; Maan op 8.32, onder 1.13 In het hartje van de stad Arnhem is in de nacht van Donderdag op Vrijdag brand uitgebroken op de bovenste verdieping van een oud huis. De brandweer had het vuur spoedig be dwongen. Toen men een onderzv"x instelde, vond men in een totaal uit gebrande kamer het lijk van een Poolse fabrieksarbeider, de 32-jarige Jozeph Pawlik. De man heeft vermoe delijk op bed liggen roken. Ontploffing op Zuiderkruis Tijdens werkzaamheden in de ma chinekamer van het troepentransport- schip „Zuiderkruis", dat aan de Lloyd- kade te Rotterdam ligt, hgeft een ont ploffing plaats gehad. Er ontstond een steekvlam en hierdoor werden vijf per sonen gewond. Zij moesten met brand wonden aan gelaat en handen in een ziekenhuis worden opgenomen. en de Bijenkorf III, konden echter worden behouden, hoewel de wind het vuur in hun richting dreef. Pas te twee uur kon men zeggen, dat het vuur was bedwongen. De ploe gen uit Arnhem en Deventer, die as sistentie hadden verleend, konden toen inrukken. De nablussing heeft echter nog vele uren gevorderd. De zaken van Kreymborg en de Bij enkorf I waren gevestigd in een in tweeën gedeeld pand, dat een front breedte had van ongeveer veertig me ter. Het gebouw was drie verdie pingen hoog. De gezamenlijke brand weren bestreden het vuur met dertig stralen. Vele wegen leidden naar Parijs uat het vele wegen, uit alle delenvan de wereld waren, die naar de Pa- rijse Jaarbeurs hebben geleid, iaat een wegwijzer op deze beurs dui delijk zien Ook het kleine Neder land spreekt een woordje mee. Zowel Amsterdam als Rotterdam en Vreeland hebben hun inzen dingen op de Parijse Beurs, zoals uit de wegwijzer blijkt. DE TABAKSACCIJNS Het bureau voor de Nederlandse Kerf tabakindustrie heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat de accijns op kerf tabak in evenredige mate moet worden verlaagd, wanneer de regering de ac cijns op sigaren tot een lager bedrag zou terugbrengen. Dr. Franz Jachym, die zich de vorige maand te Wenen op het laatste ogenblik van de bisschopswijding terugtrok, is thans door kardinaal ir- nitzer, aartsbisschop van Wenen, tot bisschop gewijd in de kerk Santa Ma ria dell Anima te Rome. Soldaten op weg naar huis Generaal M. B. Stewart: vertrok Donderdag van Port Said naar Amsterdam. Generaal S. D. Sturgis: vertrok Donderdag van Port Said naar Rotterdam. Waterman: vertrok Donderdag van Djakarta en wordt 20 Juni in Rotterdam verwacht. Amarapoora: vertrok Maandag van Djakarta naar Amsterdam. Cheshire: was Woensdag dwars van Mentawei-eiU naar Rotter- dam. Generaal M. L. Hersey: was Woensdag op 450 mijl O. van Guardafui, naar Rotterdam. Bewegingsvrijheid van Russische missies beperkt De Britse en de Amerikaanse autori teiten in West-Duitsland hebben giste ren bekend gemaakt, dat zij de passen van de Russische militaire missies in hun gebied hebben ingetrokken en de bewegingsvrijheid dezer missies ten zeerste hebben beperkt. Dit was het Westelijk antwoord op soortgelijke Rus sische maatregelen tegen de militaire missies, die bij het Russische militaire bestuur te Potsdam zijn geaccrediteerd. Deze beperking troffen niet alleen de Brite en de Amerikaanse, doch ook de Franse missie. De Westelijke vertegenwoordigers in Potsdam mochten de laatste tijd nog slechts van hun bureaux naar huis rei zen, en omgekeerd. Hun permanente passen die verlopen waren werden ver vangen door tijdelijke met korte gel digheid. De Russische vertegenwoordi gers, die bij het Britse bestuur te Bad Oeynhausen zijn geaccrediteerd, mogen nu alleen van en naar Berlijn reizen. Ettelijke tientallen doden en gewonden In de haven van het Amerikaanse plaatsje South Amboy, op 50 km van New York, heeft zich Vrijdagavond een verschrikkelijke ontploffing voorgedaan, waardoor verscheidene doden en ge wonden zijn te betreuren. Volgens de politie ontploften kort na elkaar vier schepen, die, geladen met explosieve stoffen, klaar lagen om de haven te worden uitgesleept. Een ooggetuige, die zelf ernstig ge wond werd, verklaarde onmiddellijk vóór de ontploffing vier schepen te hebben gezien Toen de rook was op getrokken zag hij er geen meer. Een AZZ-verkeer Haarlem- De ven ter Met ingang van 22 Mei wordt het AZZ-verkeer ingevoerd tussen de tele foondistricten Deventer en Haarlem Uit het district zal men een telefoon nummer in het district Deventer kun nen draaien op werkdagen tussen 12 en 14 uur en van 18 uur tot de ol- gende morgen 8 uur, alsmede gedu rende de weekenden van Zaterdag morgen 12 uur tot Maandagmorgen 8 uur. andere ooggetuige zeide, dat een nabij gelegen fabriek van meststoffen nage noeg geheel vernield werd. Het plaatselijke ziekenhuis heeft bijna honderd gewonden opgenomen, die voor het merendeel door rondvliegende glasscherven en stukken puin waren getroffen. De stad. waar alle electriciteits- en telefoonlijnen door de ontploffing zijn verbroken, is door de politie afgezet. Het havengebied werd ontruimd. Volgens een later bericht waren de schepen geladen met ammonium-nitraat, een zeer explosieve kunstmeststof. Ei- zijn zes personen gedood en driehon derd gewond. Bertha naar ouders terug De opperrechter te Singapore heeft bevolen, dat het dertienjarig Neder landse meisje, dat tijdens de Japanse invasie op Java door haar ouders aan een Javaanse baboe werd meegegeven, aan haar ouders zal worden terugge geven. Het meisje, Bertha de Hartogh, weigerde hardnekkig Aminah te veria ten en verzette zich hevig, toen zij ten slotte door enkele sociale werkers naar een auto werd gebracht, om in een kin dertehuis te worden ondergebracht. Het kind zal ter beschikking van de Neder landse consul-generaal worden gesteld, om later naar de ouders te worden ge zonden. Jn Augustus zal het stadje Hindelopen aan de Westkust van Friesland zijn 725-jarig bestaan vieren. Dat zal een grote gebeurtenis worden en ik denk. dat we maar naar Hindelopen zullen gaan lopen. In de hoop, dat we niet in Utrecht terecht komen. De Ameri kaanse autoriteiten werken aan een ge leid projectiel, dat in staat zal zijn, elk doel op aarde te bereiken. Maar dat ene doel, waarnaar wij allemaal ver langen, blijft nog altijd even ver ver wijderd Vandaag wordt in Hulst de voorjaarskermis geopend. Dat gebeurt elk jaar maar deze keer is het wat bij zonders, omdat Hulst nu 600 jaar be staat. Het werd in 1350 door de graaf van Male gesticht Als de Oostduitsr jeugd in Berlijn het Pinksterfeest koml vieren, zal de autoweg van Berlijn naar het Westen voor het gewoon verkee1 gesloten zijn, hebben de Russen va^ beloofd. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIMIIilllinilllllllllllllllllllllllülllllllllllllllllllllHIIIIIHIIIIIIMIIII Juni zal in Boxmeer een groot gilde- feest worden gehouden, waar 3000 gil- debroeders met vaandels en vendels van 72 gil .en door het dorp zullen len, toen zijn vermissing aan boord be- trekken omdat het Heilig Bloedsgildé merkt werd. Hij wilde niet terug naar jaar bestaat. Noorwegen, zei hij. Nu moet-ie toch, want de vreemdelingenpolitie stelt hem Met een ansP°rt dieren uit Afrika op transport. De gemeente Rotter- is een Caracal aangekomen, be- dam gaat een millioen lenen. De burge- stemd voor een dierenpark. De Caracal meester is ook hij mij geweest, maar ik 's de woestijnvorm van een lynx of los, zat nèt wat slecht in de slappe was. En die enige honderden jaren geleden ook dat kan de beste gebeuren Op 4 n°S in Nederland voorkwam. De roof dieren zijn ten onzent leden ten dage trouwens nog niet helemaal uitgeroeid C In Amerika heeft men een eenvoudig toestelletje uitgevonden, waarmee men de motor van zijn auto ook bij grote koude direct kan starten Ik ken wel mensen, die daar zelfs in tropische hitte geen kans toe zien. De Parijzenaars ujn get ig geweest van de grootste erie verkeersopstoppingen die zij zich kunnen heugen Om kracht bij te zetten lan loon-eisen hebben de politieagenten orecies gedaan wat ze moesten doen. En :e stonden ..overtreders" eindeloos in hun boekjes te noteren en stelden dui zend en één vragen. Allemaal precies volgens de voorschriften. Alweer een nieuwe bom. Een luchtvaartmaatschappij heeft onthuld, dat zij sedert drie jaar werkt aan de bouw van een over de radio bestuurde bom van 6 ton, die Tarzon wordt genoemd. De bom wordt afge worpen uit een vliegtuig en wordt tijdens haar val gecontroleerd met oe- hulp van radio. Deze bom is „een tac tisch wapen, dat door de Amerikaanse luchtmacht ten zeerste wordt gewaar deerd wegens de juistheid en de ver nietigingskracht". Handelsbetrekkingen met West-Duitsland Er zijn handelsbesprekingen tussen Nederland en West-Duitsland gevoerd, die tot resultaat hebben gehad, Uat er ten aanzien van de vereveningsheffing op land- en tuinbouwproducten een bevredigende oplossing is gevonden Door bepaalde maatregelen zal voorts de Duitse export naar Nederland wor den vergemakkelijkt. Men hoopt spoe dig het tekort op de Duitse betalings balans te hebben overwonnen, o.m door verhoging van het totale han delsvolume en door het vrijgeven binnen bepaalde grenzen van het toerisme naar West-Duitsland. Zeven maanden in voorarrest, nu vrij De Amsterdamse kantoorbediende W P. P., die ervan werd verdacht, de beide jongemannen, die indertijd de overval op de spaarbank van de Stad Amsterdam hebben gepleegd, een revolver te nebben verschaft, is gister morgen door de Amsterdamse recht bank vrijgesproken en in vrijheid ge steld. Het voorhanden zijnde bewijs materiaal tegen deze verdachte werd onvoldoende geacht. Hij had zeven maanden in voorarrest gezeten. In Vlaanderen dreigt een staking in de textielindustrie. De arbeiders eisen een loonsverhoging van 8 pro cent en een verhoging van het mini mum uurloon. Hun gangen worden door de Britse po litie nauwkeurig nagegaan. De leden van de Russische missie bij het Ameri kaanse bestuur mogen alleen van en naar hun woningen reizen, maar kunnen in bijzondere gevallen toestemming krijgen, van Frankfort naar de Sow.1 et- zone en terug te reizen. De Britten zijn niet buitenmate ver ontrust door deze gang van zaken Zij beschouwen de hele affaire als een „routinekwestie". Men wilde de Russen laten voelen, dat hun maatregelen met tegenmaatregelen kunnen worden be antwoord. Gistermiddag omstreeks vier uur is op dc onbewaakte overweg bij Dub beldam nabjj Dordrecht een kleine bestelauto gegrepen door de trein DordrechtBreda. De auto werd veertig meter meegesleurd en een man en een vrouw die in de cabine zaten werden gedood. In de laadruimte van de auto be vonden zich voorts nog enige perso nen waaronder een baby van ander half jaar. Zij werden uit de auto ge slingerd, doch kwamen op de zachte berm van de spoorbaan terecht. Met verwondingen werden zij naar een ziekenhuis in Dordrecht overgebracht. De slachtoffers zijn de chauffeur C. Bollaard uit Dordrecht en zijn schoon moeder, mevrouw De Haan, eveneens uit Dordrecht. Zij waren op slag dood. Strijd in Birma Birmese regeringstroepen, die wer den bijgestaan door vliegtuigen en ma rine-eenheden, hebben de plaats Pro- me, die sinds Maart een bolwerk was van communistische opstandelingen, heroverd. Deze rebellen, in hoofdzaak bestaande uit communisten, die wer den versterkt met overlopers van de „vrijwillige volksmilitie", hadden zich op de Westelijke oever van de Irad- wadi-rivier teruggetrokken, toen de regeringstroepen, die van de stad Inma uit. waren opgerukt, Prome bin nenrukten. Zender Anno Santo aangeboden ln tegenwoordigheid van een dui zendtal Nederlandse pelgrims heeft een delegatie van het Nederlandse Anno-Santocomité onder leiding van minister mr. J. H. R van Schaick aan paus Pius XII de maquette aangebo den van de korte-golfzender, die aoor Katholiek Nederland ter gelegenheid van het Heilig jaar wordt geschonken Verwacht wordt, dat de zender over ongeveer twee maanden gereed zal zijn om aan de apparatuur van Radio-Vati- cana te worden toegevoegd. AUSTRALISCHE SOCIALISTEN VOEREN OBSTRUCTIE De Australische socialistische parle mentaire oppositie, die gekant is te gen een wetsontwerp van de Austra lische regering, dat beoogt de flSoor de afgetreden socialistische regering in gevoerde nationalisatie der banken ongedaan te maken, heeft geweigerd een bijeenkomst van de Senaat bij te wonen, hetgeen nog nimmer in de Australische parlementaire geschiede nis is voorgekomen. Nadat gistermorgen de leden van het Unie-hof van arbitrage ten paleize Soestdijk door H.M. de Koningin waren beëdigd, vond gistermiddag in de kleine zittingszaal van het Vredespaleis te Den Haag de plechtige installatie plaats van dit lichaam, dat recht zal spreken in naam van het hoofd der Ne derlands-Indonesische Unie. Bij deze installatie-plechtigheid waren o.m. aan wezig de president en andere autoriteiten van het Internationaal Gerechtshof en talrijke hoge persoonlijkheden uit politieke en juridische kringen. ben gevonden, wanneer straks ook Indonesië in de organisatie der Ver enigde Naties is opgenomen. Moge de zon der gerechtigheid u op het pad. waarop ge u begeeft ver lichten en moge uw arbeid steeds bij de deelgenoten der Unie die hoge waardering vinden, welke de begin selen die aan de rechtspraak van uw Hof ten grondslag liggen, verdienen. Na minister Van Maarseveen werd het woord gevoerd door mr. Moham med Rum, Hoge Commissaris van In donesië in Nederland en door de pre sident van het Hof, mr dr. J Donner. Plechtigheid in het Vredespaleis De minister van Uniezaken en Over- zese Rijksdelen, mr. J. H. van Maar seveen, hield ter installatie een rede. waarin hij o.m. het volgende zeide: Ik hoop, dat Nederland en Indonesië bij alle geschillen, ook bij die, welke zij aan het oordeel van uw Hof on derwerpen, zich steeds zuilen gedra gen naar de doelstelling der gerech tigheid. Niet alle geschillen, die tussen In donesië en Nederland zullen kunnen rijzen, zullen aan het oordeel van uw Hof kunnen worden onderworpen. Slechts rechtsgeschillen, niet beleids- geschillen, behoren tot de bevoegd heid van uw Hof. Ik moge uw Hof opmerken, dat de partijen, die voor uw Hof zullen ver schijnen, elkander zeer nauw bestaan Niet alleen zijn zij door een Unie met elkander verbonden, niet alleen be staan er ook andere dan juridische banden tussen hen. maar ook andere dan afstammingsoverwegingen kun nen doen spreken van een familie van volken, waarvan Nederland en Indonesië lid zijn, een lidmaatschap, dat hare formele bevestiging zal beb- Conferentie van Sydney omzeilt impasse De zeven ter Britse Gemenebest conferentie te Sydney vertegenwoor digde landen zijn er in geslaagd de dreigende impasse in de besprekingen te ontwijken door het aanvaarden van een compromisplan, dat voorziet in het onmiddellijk verlenen van hulp aan door het communisme bedreigde Zuidocstaziatische landen, waarvoor een bedrag van aght millioen pond sterling zal worden uitgetrokken De staten-leden van het Britse Gemene best zullen in Augustus te Londen op nieuw vergaderen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1