Anna Blamans ommekeer edikbeurten Schermerhorns Raad geeft f 1000. voor restauratie-doeleinden Natuurbescherming in het defensief Naar een markt van t.b.c.-vrij vee Bergen HEILOO Schoorl kwart eeuw politieman Oudorp Egmond aan Zee Zuid-Scharwoude Vereniging De Koophandel Broek op Langedijk Noord-Scharwoude Castricum Vrije natuur is in ons land ver te zoeken Hoorn is de meest geschikte plaats LETTERKUNDIGE* VERSCHIJNINGEN Heï „verhaal" van de novelle is be knopt en kort als het boek zelf. Een mailboot „De Kruisvaarder" loopt, de nacht na haar uitvaren naar Indie. op een mijn en vergaat. De meeste op varenden komen om, daar er slechts vier sloepen gestreken kunnen worden Zes van die opvarenden, drie vrouwen en drie mannen, worden den lezer wat nader gebracht. Maar er vergaat een wereld en er wordt een nieuwe gebo ren. Vijf van de zes moeten daartoe omkomen, opdat één vrouw zichzelve en het leven anders kan leren zien. (En daarmee dan alle lezers van dit boek. want het is nu eenmaal zo, en het is de zin van de literatuur, dat het lot van een enkeling zich voltrekt aan velen) INGEZONDEN STUKKEN De straat maar weer op! ZATERDAG 20 MEI 1960 R ZONDAG 21 MEI 1950 Grote kerk, 10 uur ds. k (H.Doop); 5 uur ds. Den 7 uur jeugddienst ds. v. d. Haarlem. Baptisten Gem., )oele, 10 uur evangelist Hof- ur jeugddienst; Maandagav. 8 dbijbelklas in de Wilhelmina- Kruisleger, Hekelstraat, 10 lingsdienst; 3 uur Zondags- 1 uur openbare samenkomst; ir openluchtsamenkomst Ste- 8 uur openb. samenkomst in o.l.v. serg.-maj. De Haas. 5N, Rehoboth, half elf ds. 5 van Amsterdam. av. 7 uur, ds. Kastein. ND-BINNEN, 10 uur, ds. Plug. F geen dienst. :DORP, herv. gem. geen dienst, gez. gem., 10 uur, da. Francken m.m.v. kerkfeoor. D-SCHARWOUDE, herv. gem. Is. Schmidt (H.Doop). half 8, ds. Boekee. ARSPEL geen dienst. NIEDORP, geen dienst. 1NCRAS, herv. gem., 9 uur en s. Postma. herv. gem., 10 tt. Dijk. ,,De Molenkroeht" I lelingskampioenschap? n, Zondag 21 Mei, speelt d® ocht I de uitermate belangrijke tegen Mozaiek I in Amster- •wijl het tweede team een zeer op bezoek krijgt, II. Het eerste team wist \pril een 53 overwinning te op Mozaiek; het tweede kreeg 80 nederlaag te slikken te- Valt de uitslag van wedstrijd niet bij bena- te voorspellen, De Molenkrocht wel met eenzelfde uitslag re- moeten houden. E OOGST VAN DE WEG ;nde het tijdvak van 18 tot 19 Mei het politie-aureau te Bergen de le voorwerpen als gevonden aan- sleutel (model Lips) no. 222, post- lederen portemonnaie met inhoud, (blauw), gemoltonneerd itoped en damesrijwiel, st van verloren voorwerpen over tijdvak vermeldt: dolkmes, zie- <aart met recept, rijwieltas, autoped, gebreid kinderjasje zwart lederen motorhandschoen sigarenaansteker, rood damesmutsje gereedschap (gewikkeld in doek met enveloppe (inhoudende 6 m honden). ingen te bekomen aan het Groeps- Rijkspolitie, Karei de Grotelaan 17, 2444, elke werkdag Hissen 10 en 11 OKTERSDIENST OP ZONDAG n, Zondag 21 Mei, wordt de medische :e Bergen waargenomen door dokter el. K 2206-2423. Een mooi debuut leer Frans Alleman te Heiloo, van de heer Jac. Jansen, com- de een quintet voor blaas-in- nten. Dit eerste werk is ter uit- aangenomen door het Concert- v-sextet. Een mooi debuut als nist. Juni is het vijf en twintig jaar dat de heer S. Weiland, opper- leester-groepscommandant van da te Schoorl, voor de eerste ;ijn uniform aantrok en een „ge- e" sabel omgespte om als agent te Enkhuizen zijn te beginnen in dienst van de ïandad. twintig jaar is een lange tijd en ijfeld zal het aantal overtreders, de loop dier jaren, via het op- Doekje van agent Weiland en een •verbaal, voor de rechter is ge- beduidend zijn. Wij durven daar- beweren, dat alle kennissen dikke m van hem zijn, maar er blijven oeg over, die hem op 1 Juni hun leende gelukwensen met dit jubi- komen brengen, ir Weiland verhuisde in 1928 naar en het jaar daarop ging, hij laar de Rijkspolitie te Amsterdam, volgde overplaatsing naar het waar hij tien jaar de orde en ïandhaafde. voorzover dat in het West-Friesland nodig bleek. 1939 kwam de heer Wel ls brigadier in Hoogkarspel en twee was hij weer op zijn basis te- toen hij in Enkhuizen werd onneerd. Na in de oorlog groeps- van Texel en na de bevrij- van de Krententuin te te zijn geweest verhuisde opper op 15 November 1945 naar Schoorl hi.1 sindsdien op het groepsbureau e Duinweg de scepter zwaait. Het m op de eerste Juni zeker niet aan stelling ontbreken. De raad van Schermerhorn vergaderde Vrijdagmiddag onder voorzitterschap van burgemeester W. J. Driessen. Ingekomen was een verzoek van de tuinbouwvereniging „Schermerhorn" tot aankoop van 900 m2 grond voor de bouw van een aardappelbewaarplaats. B. en W. stelden voor deze grond voor 1 aan de vereniging af te staan, een geste, die is bedoeld om de agrarische vooruitgang te- stimuleren. Besloten werd de heren J. Broersen en D. Moerbeek een stuk grond van resp. 470 en 15 ca als erfpachtsgrond in koop te geven en tot een overeenkomst met de femeente Alkmaar Inzake hulpverlening ij brand. De verhoging van de jaarwed den van het gemeentepersoneel met 5% ondervond geen tegenstand. Van het Wa terschap De Schermer was een verzoek binnengekomen tot bijdrage in de kosten voor het restaureren van het polderhuis en twee molens. De kosten voor de res tauratie van het polderhuis bedragen 40.000, voor de molens 12.700, In ver band met de nodige restauraties aan an dere gebouwen in de gemeente kan de ge meente niet overgaan tot de subsidiëring van de volle 10%. B. en W. stelden voor om voor 1000 In de kosten bij te dra gen. De heer Muntjewerff vroeg waarom het waterschap niet beter heeft zorg ge dragen voor het onderhoud. Spreker zag het nut er niet van in. De burgemeester wilde dit met klem bestrijden. Mocht een vroeger polderbe stuur over het behoud al eens anders gedacht hebben, het tegenwoordige be stuur tracht zoveel mogelijk alles te be houden en in goede staat te brengen. Spreker zou daarom dit college hulde wil len brengen voor het initiatief. Of de ge meente er wat aan zal hebben hangt af van het gemeentebestuur zelve. Indien straks de kerk, welke één der mooiste uit de provincie is, gerestaureerd zal zijn vormen de molens, polderhuis en de kerk een prachtig bezit voor ons dorp. Het vreemdelingenbezoek zal er door toene men. De heer Mantel was het hiermede OP PIJNLIJKE WIJZE VERVOERD. politie van Purmerend heeft pro- »rbaal opgemaakt tegen zekere J. Oudorp, die een kalf op pijnlijke rellende wijze vervoerd heeft. Hij et dier in een kist gestopt en ach- p de motor naar de markt van vervoerd. Marktbericht [MAAR, 19 Mei. - Raapstelen 5-8; spinazie 8—24; postelein 11—24; er 10—20; andijvie 51 -54; sla: I 6-19 4-6; bloemkool: IA 60-74, 1 40-55 25-38; bieten 6; worteltjes 61 '66 uien 5.50—9,50 (bos); aardbeien tos; radijs 5—9,50 (bos); selderie 5—9- peterselie 3—4 (bos); asperges: dik ^VI (bos) en blauw 55 62 (bos); tomaten perziken 6—15 (stuks); aardapp® ieuwe 72—77 en kleine 61—63. Vergadering van de reddingsbrigade Onder voorzitterschap van de heer A. v. d. Steen vergaderde de E.R.B. in de zaal van de heer Kager. In zijn openingswoord wees de voorzitter ei op, dat het badseizoen weer voor de deur staat en de eigenlijke werkzaamheden weldra zul len aanvangen. De heer Koen Wijker deed enige mededelin gen over de Algemene Vergadering van de Kustbrigades. Het voornaamste was, dat de be palingen voor het examen voor het Kustwacht diploma gewijzigd zullen worden. De heer Wijker werd herkozen als bestuurs lid. Een beroep werd gedaan op de leden zich beschikbaar te stellen om te helpen bij de op bouw van de tent. Vervolgens werd besloten het bestuur met twee dames-leden uit te breiden. Gekozen wer den de dames A. Wijker en J. Medik. Hierna kwam het bestuursvoorstel ter sprake om aan de brigade een adspiranten afdeling toe te voegen. De bedoeling is een adspiran- ten-afdeling van maximum tien leden. Zij moe ten de leeftijd van veertien jaar bereikt heb ben en minstens het zwemdiploma A en B be zitten. Voorkeur zal worden gegeven aan de bezitters van diploma C. Daarnaast zal ook ge let worden op aanleg en karakter. Onder lei ding van twee dames zal om de veertien dagen een bijeenkomst worden gehouden. De heer L. Zwaan beweerde, dat kinderen in de brigade geen plaats hebben. De tent zou 's zomers overbevolkt worden. De heer J. Wijker oordeelrfc, dat de Brigade aan de toekomst denkt. Nadat nog verschillende andere leden hun voor en tegen hadden betoogd, dreigde de heer L. Zwaan de vereniging te zullen verlaten, als het voorstel werd aangenomen. De voorzitter merkte op, dat een dergelijke bedreiging de rustige gang van het debat zou verstoren en invloed uitoefent op de stem ming. Nadat het bestuursvoorstel met een kleine meerderheid was aangenomen verliet de heer L. Zwaan de vergadering. Tot tentcommandant werd aangesteld de heer Gravemaker. Bij de rondvraag brachten verschillende leden enkele klachten naar voren, die ondcocht zul len worden. In de jaarvergadering van de Vereniging De Koophandel, welke werd gehouden in café De Pode Leeuw, kwam de vraag ter sprake, of het tegenwoordige veilingsysteem niet ver ouderd is. Dit onderwerp werd ingeleid door de voorzitter, de heer H. Stenneberg, die de aandacht vestigde op het probleem der stapel producten. De vermindering in de kwaliteit dier producten heeft een nadelige invloed op de handel. Verbetering van de kwaliteit is noodzakelijk, waarom de UVB de eisen zal moeten verscherpen. Uit het financieel verslag bleek, dat het batig saldo f267,76 bedraagt. In de plaats van de heer J. de Nijs is tot bestuurslid ver kozen de heer S. Schoon. In het bestuur van de LGC werd aangewezen de heer J. de Nijs, als opvolger van de heer C. Wagenaar. In het bestuur van de NMB zal de heer K. Sijpheer de plaats innemen van de heer K. Ooltjers. doktersdienst Gedurende het weekend zal de doktersdienst worden waargenomen door dr. R. M. Man- joero te Broek op Langendijk, Tel. K 2267-364 DTS-NIEUWS Zondag 21 Mei, Anna Paulowna, 10 uur BKC IX—DTS II (Gouden Kruis). LSW-NDEUWS Zondag 21 Mei: Noordscharwoude 2.30 uur LSVV I-Foresters I; 1.15 uur LSVV adsp. c- Ceel-Zwart adsp. c; Alkmaar. 2.30 uur Alk maar III-LSW II; Schagen, 11 uur SRC adsp. c-LSW adsp. d. GESLAAGD I Geslaagd is voor het examen stenografie van 1 de Vereniging van Leraren in Machineschrijven I ti Stenografie mej. N. Barten, alhier. volkomen eens en met de heer Van Lan gen achtte hij bevordering van het vreem delingenverkeer gewenst. De heer Van Langen zag reden tot oprichting van een VVV. Ook de heer J. Broersen drong op aanneming aan. Daar de andere fieren dezelfde mening waren toegedaan werd besloten de f 1000 subsidie te verlenen. Aardappelbewaarplaats Vrijdag vergaderde in de zaal van de heer Bontje een aantal tuinders om te komen tot opriclfting van een aard appelbewaarplaats. Opgericht werd een Coöperatieve aardappelbewaar plaats „Ons Belang* te Schermerhorn" G.A. Er traden 18 deelnemers toe. De heer P. Kluft bracht dank aan het ge meentebestuur voor de geste om 900 m2 grond hiervoor beschikbaar te stellen voor de prijs van f 1. Spr. lichtte de plannen toe zoals deze door het voor lopig bestuur waren uitgewerkt. Er zal een bewaarplaats worden gebouwd wel - ke ruimte biedt voor 26 wagon aard appelen. Een speciaal ontworpen lucht verversingssysteem, aangedreven door 4 electro-motoren en in staat per uur 30.000 m3 verse lucht door de opge slagen aardappelen te blazen. De ruimte wordt verdeeld in 26 vakken. De ra ming is ongeveer f 26000. De opdracht tot bouw zal worden verstrekt aan de plaatselijke aannemers P. Schotsman, G. J. de Reus, G. Borsjes en D. van Diepen. De electrisehe installatie welke zal bestaan uit 4 electro-motoren, ruimte verlichting, benevens en TL-buizen-in- stallatie voor de poters wordt uitge voerd door plaatselijke installateurs. BEDDEGOED VATTE VLAM Gistermorgen bemerkten bewoners van een pand in de Boterbloemstraat, dat uit het slaapkamerraam van de buren, de familie P., rook kwam. Het bleek dat kinderen met een brandende kaars gespeeld hadden, waardoor het beddegoed vlam gevat had. Door de kapokmatras en de brandende dekens naar buiten te werpen, kon erger voor komen worden. Behalve de kinderen was alleen een grootvader in huis. BOUWVERENIGING „GOED WONEN" VERGADERDE Waarschijnlijk door de concurrentie van de voetbalwedstrijd Nederland—Engeland B waren Woensdagavond slechts weinigen aanwezig op de jaarvergadering van Cas- tricums grootste bouwvereniging. De voorzitter, de heer Eikelenboom. drong er in zijn openingswoord bij de leden op aan de huizen te behandelen als of ze hun eigendom waren. De kosten van onderhoud en reparatie zijn n.l. on rustbarend gestegen terwijl de inkomsten uit de huren dezelfde zijn gebleven. De secretaris, de heer G. Casteele, deelde in zijn jaarverslag mede, dat op 18 Mei 1949 alle woningen van groep III (Poelven- straat), 108 in getal, waren bewoond. Deze woningen zijn, ondanks verschillende ver huizingen, steeds bewoond gebleven. Bij de ingekomen stukken was een brief, waarin de vraag werd gesteld of „Goed Wonen" geen kleine middenstands woningen zou kunnen gaan bouwen. De voorzitter deelde mede, dat dit in 1950 zeker niet zou kunnen gebeuren, maar misschien wel in 1951. LEST BEST BIJ HUISVROUWENVERENIGING. De Ned. Vereniging van Huisvrou wen, afdeling Castricum, hield haar laatste bijeenkomst van dit seizoen *n De Rustende Jager. Deze avond werd verzorgd door mevr. Jo HekkertVan Eijsden, mej. Tine Verhoef en de neer Piet de Jager. Mevr. Jo HekkertVan Eijsden. zong op voortreffelijke wijze oud-Hol landse liederen, na de pauze Zaanse liederen, die zij voordroegen Zaans costuum. Zij werd uitstekénd begeleid door mej. Tine Verhoef, die de dam*s tevens vergastte op een Nocturne van Chopin en een Spaanse dans. Daarna liet de heer Piet de Jager de aanwe zigen genieten van zijn declamatie. Het was een avond van zeer hoog gehalte. De afdeling Castricum van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen heeft met deze avond een goed sei zoen besloten, MARKTBERICHT CASTRICUM, 19 Mei 1950. Spinazie 8 22; rabarber 71/29%; bospeen 3649; sla I 6y29; II 35; postelein 41; bloem kool I 45; II 16; sjalotten 2853; aard beien 6676 per doosje. KLEUTERSCHOOL GESLOTEN De Neutrale Castricumse Kleuterschool heeft de poorten gesloten voor de Cas tricumse kleuters, in verband met de sterk heersende slijmhoest. (Van onze Haagse redacteur) Tot de vele problemen, die de onrustbarende toeneming van de bevolking in ons land met zich brengt, behoort de wijze, waarop de grond, waarop zich thans tien millioen inwoners verdringen in 1900 waren het er nog pas vijf millioen het best gebruikt kan worden, en hoe aan voldoende recreatie-oorden te komen. De natuurbescherming beleeft een moeilijke tijd. Men roept om uitbreiding van het land- en tuinbouwareaal, men heeft grond nodig voor de uitbreiding van steden en dorpen, voor de vestiging van industrieën en de aanleg van wegen. En desondanks willen de natuurbeschermers de zogenaamde woeste gronden zoveel mogelijk ongerept bewaren! De natuurbescherming staat daardoor in de verdediging. Daarover heeft de heer mr. M. C. Bloemers, chef van het Bureau Natuurbescherming van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, voor het Contactccn- trum op Voorlichtingsgebied het een en ander verteld. Hij vestigde er de aan- nacht op, dat van elke 3200 m2 grond, die op het ogenblik per persoon in Ne derland beschikbaar is, 2400 m2 cul tuurgrond is, dat is dus twee-derde deel. Elk jaar zal van de resterende 1200 m2 nog heel wat nodig zjjn. De mens wordt dus steeds verder uit de ongerepte natuur teruggedrongen. Dat is te betreuren, niet alleen uit een aesthetisch oogpunt, maar ook om dat de natuur uit wetenschappelijk oogpunt van groot belang is. Dit laat- Sedert enige tjjd zijn er plannen om ook in Noord-Holland te komen tot een markt van t. b. c.-vrjj vee, afkom stig uit t. b. c.-vrije stallen. Aanvanke lijk was het Purmerend, dat genegen scheen zulk een markt te oragniseren, maar dit plan schijnt niet te zullen worden verwezenlijkt. Later kwam toen het marktwezen van Hoorn in contact met de betreffende organisaties en de besprekingen, die daarop zijn gevolgd, schijnen meer resultaten te zullen af- werpe&i Men moet hierbij in aanmer king nemen, dat Hoorn voor zulk een markt ontegenzeglijk veel gunstiger is gelegen dan Purmerend. De kwes tie is namelijk, dat de omgeving van Hoorn ten aanzien van het t. b. c.-vrjj maken van het rundvee veel verder is gevorderd dan de omgeving van Pur merend. In de buurt van Purmerend ziet het er nog vrij ongunstig uit, ter wijl de omgeving van Hoorn reeds een enkel fabriek kent, die geheel t. b. .-vrij is. De moeilijkheid bij het organiseren van een t. b. c.-vrije markt is gelegen in het feit, dat het vee bij het tran sport niet in aanraking mag komen met reagerende dieren en natuurlijk helemaal niet met zogenaamde „open lijders". De controle op dit transport is uiterst moeilijk, vooral wanneer te gelijkertijd een markt plaats heeft, waarop vee van allerlei herkomst wordt verhandeld. Zekerheid, dat ge durende het transport geen besmet ting plaats heeft, bestaat feitelijk al leen, wanneer de markt wordt gehou den op een andere dag dan die, waar op de gewone veemarkt plaats heeft. Hiermede rekening houdende heeft men voor Hoorn gedacht aan de Woensdag. Tegen deze dag schijnt bezwaar te zijn gemaakt door boeren uit de Wie- ringermeer, waarschijnlijk in verband met het feit, dat ook op Woensdag beurs wordt gehouden te Middenmeet*. Een andere - dag leverde echter gro te moeilijkheden op. Op Maandag is er markt te Alkmaar en te Amster dam, op Dinsdag te Purmerend, op Donderdag te Schagen, terwijl op Vrijdag de grote markt te Leeuwarden wordt gehouden. Gezien de heel andere aard van de beurs te Middenmeer is dan ook te verwachten, dat het wel 'le Woensdag zal moeten blijven. Waarbij overigens dient te worden vermeld, dat voorlopig allerminst moet worden gedacht aan een weekmarkt. In de eerste tijd zal het wel blijven bij eens per maand of rpisschien zelfs eens per twee maanden. Eerst wanneer belang rijke delen van onze provincie geheel t. b. c.-vrij zullen zijn, zal er eerst sprake kunnen zijn van t. b. c.-vrije weekmarkten. Maar dan zullen de ge wone markten, waar in hoofdzaak on gecontroleerd vee wordt aangevoerd, tot het verleden gaan behoren. Hoewel het aanvankelijk in de be doeling schijnt te hebben gelegen reeds dit voorjaar de eerste t. b. c.- vrije markt te Hoorn te houden, heeft men deze gedachte moeten opgeven. Het zal nu wel herfst worden vóór Noord-Holland de primeur van :cn t. b. c.-vrije veemarkt zal beleven. ste vooral, omdat ons land in een kli matologisch grensgebied ligt en een grote verscheidenheid van vegetatie vertoont. Handhaving van het natuurschoon is van het allergrootste gewicht voor de recreatie van de dichte bevolking. In 1870 had de gemiddelde arbeider nog slechts 750 vrije uren dat is een zevende van zijn tijd en thans heeft hij 3200 vrije uren, dat is ruim een derde van zijn tijd. In deze vrije uren zal hij zich gepast moeten verstrooien. Vooral geldt dit voor de bevolking, die in de grote steden is samengepakt en die in de industrie ntet zelden geest dodende arbeid vindt. De oppervlakte woeste grond is even wel sterk verminderd. In 1830 bedroeg zij 900.000 ha, in 1900: 550.000 ha en thans bedraagt zij ongeveer 200.000 ha. Bos en heide Er was in 1830: 170.000 ha bos, in 1900 250.000 ha en in 1950 is er nog 250.000 ha bos, doch daarbij bedenke men, dat sinds 1900 de bevolking ver dubbeld is, wat dus in de practjjk hier op neerkomt, dat iedere Nederlander sinds 1900 nog slechts de helft bos ter beschikking heeft. In 1919 bezat Drente 86.000 ha heide; in 1920 nog slechts tachtig proc. daar van, in 1930 vijf en veertig proc. en in 1949 dertig proc. In totaal is er thans nog circa 200.000 ha heide in ons land, doch deze heidegrond is voor het grootste deel verdeeld in kleine en zeer kleine percelen. Slechts 40.000 ha beslaan de grotere heidevelden, maar daarvan wprden 20.000 ha ingenomen door militaire oefenterreinen. Van de zogenaamde natte hei is in ons land al zo goed als niets meer over. Gelukkig zijn er nog wel heide- reservaten, bijvoorbeeld bij Dwingelo, op de Hoge Veluwe en in Noord-Bra bant. Hoe nijpend 't gebrek aan recreatie oorden is, blijkt wel hieruit, dat Zuid- Hoiland op koele zomerdagen voor 100.000 mensen aan recreatie-gebied te kort komt. Landbouw de vijand Een vijand van de ^natuurbescher ming is in zekere zinde landbouw. Beide leven echter in de beste ver standhouding. Minister Mansholt is er van overtuigd, dat niet meer woeste grond ontgonnen moet worden. Dat is uiteraard niet geheel vol te houden, doch het getuigt van een goed begrip voor het belang van de natuurbescher ming. Helaas staat de natuurbescherming bij de narr uitbreiding strevende civi lisatie altijd in de defensie, doch ver langd mag worden, dat de natuur, die voor de bevolking onontbeerlijk is, zoveel mogelijk wordt ontzien. Anna Blaman: De Kruis vaarder. Uitgave J. M. Meu- lenhof, Amsterdam. |"Joor haar roman „Eenzaam Avon tuur" is, veel meer dan door de betere voorganger „Vrouw en Vriend" Anna Blamans naam befaamd gewor den. We hebben destijds L. C. van 22 Januari 1949 onze bezwaren tegen dit boek niet onder stoelen of banken gestoken. Evenmin echter heb ben we ons aan wanhoop overgegeven wat de toekomst van dit onmiskenbaai literaire talent betrof. Thans wil het ons voorkomen, dat Anna Blaman met haar pas verschenen boekje een novelle veeleer dan een roman zich gerevancheerd heeft en, voorzover nodig gerehabiliteerd Naar onze smaak we verontschuldigen ons dat we moeten beginnen met die op de voor grond te stellen, maar over weinig auteurs verschillen de smaken zo als over Anna Blaman is „De Kruis vaarder" een mooi boek. Het heeft ons iets „gedaan'\en ons even stil ge maakt. Daarna hebben we het herlezen en natuurlijk zijn ons toen enkele zwakheden en onzuiverheden opgeval len. maar dat doet er eigenlijk niet zo heel veel toe. Of, indien wel, dan voor- "l~~" Anna Blaman, de te Rotterdam wonende schrijfster van de romans Vrouw en VriendEenzaam Avon tuur en het hier besproken De Kruisvaarder. namelijk, omdat die zwakheden te be schouwen zijn als de onvermijdelijke symptomen ener poging tot vernieu wing van een talent dat, zich bewust van de onhoudbaarheid van een geko zen spoor, andere banen zoekt. Men zou er over kunnen redetwisten of een enkele novelle van 102 blad zijden tekst voldoende reden is om de geestelijke ommekeer in een schrijfster voldingend aan te tonen, maar dan juist zijn de prilheid waarmee ze haar gegeven behandelt èn de kennelijke strijd welke zij er nog mee te voeren heeft, bewijs dat er wel degelijk iets in haar geest veranderd is. Niet in haar schrijfstergave. Die heeft zich slechts verder ontwikkeld. Met één en kele zin, het kort weergeven van een schijnbaar onbetekenend détail, schetst ze een psyche of springt ze erver een kloof van de tijd. De overledene is een zeer lelijke on derwijzeres, Virginie van Loon. Haar ganse leven is ze gebukt gegaan onder die lelijkheid en vooral onder het medelijden van de buitenwereld daar mee, dat van haar moeder in de eerste plaats. Haar vertrek naar Indonesië is een vlucht om in een andere omgeving aan dat medelijden te ontkomen, maar ze nam haar vergiftigde humeur mee. Haar tegenpool is Louise Riffeford de schoonste vrouw aan boord, die toch ook haar bestemming gemist heeft door een, zo niet mislukt, dan toch on verschillig huwelijk en die teveel in zichzelve opgaat. Dan is er Virginies hutgenote, de ietwat geaxalteerde Sophia Sterreveld, die voor de „zaak' der Indonesiërs voelt en overhoop komt te liggen met de B.B.-ambtenaar Kraaiman, die van het oude „koloniale" regime is. Verder is er de eerste stuur man Wings, een „he-man". Tussen hem en Louise ontstaat bij de eerste ont moeting hunner ogen een liefde, die het absolute zo dicht mogelijk nadert, een liefde welke zozeer absoluut wil zijn, dat er op aarde geen plaats voor kan bestaan, zodat het niet anders dan natuurlijk is, dat beiden bij de scheeps ramp omkomen. En tenslotte is er, in een bij-rol, de kapitein, een cynicus, die het verhaal met enige wereldwijs heid van een gedesillusionneerde-die- het-niet-weten-wil verrijkt. Van deze zes. overleeft alleen Virgi nie de ramp. Wings schiet Kraaiman neer, wanneer deze een plaats in de sloepen voor vrouwen en kinderen wil innemen; de kapitein komt door de ontploffing om het leven; de ande ren verdrinken. In een opperste stoutmoedigheid tracht de schrijfster dan deze gebeur tenissen door Gods oog te laten zien. terwijl een rei van engelen Zijn blik begeleidt en tracht te leiden. Men kan eindeloos filosoferen over het beeld dat de mensen zich van God maken. Anna Blaman weet, dat dit filisoferen toch niet tot 'n scherper beeld leidt en dat alle weersprakig- heid daarin God ten slotte machteloo: zou moeten maken Daarom iaat zij God alleen toeschouwer zijn en slechts één ogenblik bestierder. De volmaakt heid der liefde tussen Louise en Wing? kan God op aarde niet laten voortbe staan, daar zij de aan- de mens over gedragen scheppingsorde zou versto ren. Maar uit de dood van dit liefdespaar komt tot Virginie de boodschap: „Als hij en ik nu sterven, Virginie, dan weet je het; dan weet je, dat het leven zich niet leent voor geluk, en mis schien kan dat jou met je leven ver zoenen." En inderdaad schenkt deze wetenschap de geredde Virginie haar manier om het '.even en dé mensen daarin tegemoet te komen. jyjen kan uit deze novelle, indien men wil, een grondeloos pessimisme puren, maar dat is toch niet de be doeling van de schrijfster. Men zou haar Godslasterlijk kunnen noemen doch zeker niet Grdslasterlijker dao Goethe in de .Prolog im Himmel' van Faust en wellicht zelfs niet dan de schrijver van het mysterieuze Boek Job. Bovendien is er een zeer Christe lijke deemoed in het verhaal en het wordt, voor wie het kan zien, om weven door een bovenzinnelijke sfeer van liefde. Maar tegelijkertijd is het met een soort literaire oerkracht ge schreven, kort, kantig en alle personen met enkele forse streken schetsend. En enkele maal loopt zo n streek vprkeerd. Het gesprek Sophia-Kraai- man is teveel zwart-wit en zonder be grip voor wat de „conservatieve" In dische bestuursambtenaren bezielde Aan de andere kant zo'n man zou nooit het woord „Indonesiër" anders dan met een schamplachje over zijn lippen" hebben kunnen laten komen De figuur van Louise is in de litera tuur blijven steken, niet tot leven ge komen en die van Sophia blijft wat vaag. Het beeld van de met haar mede lijden zorgelijk tobbende moeder van Virginie tegenover haar humeurige lelijke dochter miskent voor iemand die zo scherp analyseert als deze schrijfster merkwaardig genoeg het biologische moeder-instinct dat* zulk een verhouding toch altijd wei anders doet zijn dan zo op de grens at van vijandig. Anderzijds de onthut sing van de moedei - als ze meent te be grijpen dat Virginie alléén gered is van alle mensen op het schip en de korte overpeinzing, die daarop volgt vormen een psychologisch meester stukje. j^en moet dit boekje langzaam proe vende lezen. Elke zin heeft zijn bedoeling; er staat geen woord teveel in en het openbaart in zijn gezegende kortheid, een wereld. Wellicht zal het menigeen verwarren, maar het is de moeite waard, te pogen, uit die ver warring te geraken. Het vraagt een voortdurend zich rekenschap geven en wanneer het prikkelt tot verzet, dan ,is die prikkel even heilzaam als wan neer het de gewaarwording geeft, dat hier en daar wel bijna het laatste ovei de mens gezegd wordt, wat er over hem gezegd kan worden. In haar „Eenzaam Avontuur" is Anna Blaman er geen ogenblik in ge slaagd. ons de eenzaamheid van hei mensenleven- onvertroebeld voor te stellen. In „De Kruisvaarder" slaagt ze daarin wél, doch ze geeft daaren boven een uitsluitsel om die eenzaam heid draagbaar te maken. Men kao dat uitsluitsel aanvaarden of niet het is zeker de moeite waard om er kennis van te nemen. WITSEN ELIAS (Buiten verantwoordelijkheid vaa de Redactie) Mijnheer de Redacteur, Begin Juni 1949 had ik het twijfel achtige voorrecht in de kolommen van uw blad te figureren als de -nan, die met vrouw en kind te Bergen en kele dagen als dakloze in de open lucht had vertoefd. Deze situatie nad toen al een voorgeschiedenis van bij na twee jaar en zij was ontstaan door dat ik als gedemobiliseerd (Aikmaars) militair in Alkmaar niet onmiddellijk onderdak had kunnen vinden en daai - door te Bergen op gemeubileerde ka mers verzeild was geraakt. Na een huuropzegging door mijn eerste ver huurder waren wij op pensionkamers aangewezen, die echter in de periode Juni t.m. Augustus voor vacantiegan- gers beschikbaar moeten zijn; van daar het feit, dat wij verleden jaar bij de aanvang van het vacantiesei- zoen zonder onderdak waren, want de gemeente Bergen heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat wij op haar gebied slechts gasten zijn en dus voor definitieve woonruimte niet in aan merking komen. Ik heb déze periode toen weten te overbruggen door clandestien te Alk maar een zolder te betrekken, die ech ter als vaste verblijfplaats beslist on geschikt was, waarna wij in Septem ber weer naar Bergen trokken; natuur lijk wéér op pensionkamers. Uw gezonde verstand, mijnheer de redacteur, zal u ongetwijfeld de ge dachte ingeven, dat er dan inmiddels een zodanig overleg tussen de gemeen ten Alkmaar en Bergen zal hebben plaatsgehad, dat nu toch wel is uitge maakt wie van hen in deze kwestie voor een oplossing moet zorgen en dat deze oplossing dan dus inmiddels wei zal zijn gevonden. U moogt echter wat dit betreft aan uw gezonde verstand twijfelen. Mijn gezin staat n.l. per 1. Juni weer voor dezelfde situatie al» een jaar geleden. Een mogelijkheid tot huisvesting oeeft men voor ons blijkbaar niet Kunnen vinden en van enig overleg tussen de gemeenten weet ik niets. Als het al heeft plaats gehad, had ik er als direct belangheb bende toch iets van moeten horen, "ou men zo zeggen, maar er is niet achter te komen. Bij mijn bezoeken aan het huisves tingsbureau te Alkmaar ben ik met vage en ontwijkende antwoorden af gescheept, zelfs toen ik met door mij zelf gesignaleerde huisvestingsmoge lijkheden aan kwam dragen. Mijn (Alkmaarse) werkgeefster heeft van da betreffende wethouder en van het huisvestingsbureau slechts schemerige beloften tot behandeling van de kwes tie kunnen loskrijgen; op haar schrif telijke aanvrage om een bedrijfswo ning en op overige correspondentie ontvangt zij zelfs geen antwoord. Het geheel riekt naar een prestige kwestie tussen Alkmaar en Bergen, die persé op mijn rug moet worden uitgevoch ten. Wat Bergen betreft: van die zijde beschouwt men zich zonder neer ais niet ter zake verantwoordelijk. Wel beloofde de burgemeester van die ge meente mij verleden week deze zaak aan een soort inter-gemeenteljjke com missie voor huisvesting te zullen voor leggen. Dat is althans iets, maar ge zien de traagheid, waarmee dergelijke commissies nu eenmaal te werk ple gen te gaan, kan ik niet verwaenten, dat men vóór 1 Juni een oplossing ge vonden zal hebben. Dus: de straat op maar weer! En dit ondanks het feit. dat het geval tot dusver door mijn werkgeefster efi mij aan in totaal 17 (zeventien) autoriteiten en instanties werd voorgelegd. Het was alles ver geefs; wij kregen slechts te horen, wat men zo langzamerhand wel als natio nale lijfspreuk moet gaan beschou wen: „Niet bevoegd, mijnheer, maar .ik zal het doorgeven!" U, mijnheer de redacteur, dank ik voor de aan deze droeve tirade be stede aandacht en plaatsruimte. J. N. NUGTER. Bergen (N.H.) Luilak! We naderen thans met rasse schreden de dag van „Luilak!"; het jaarlijks terugkerende, niets zeggende, bekrompen, verouderd kinder-geraas- kal, overlast, baldadigheid enz. De enige ware vooruitgang is die van de geest, al het andere is cirkelgang. Daarom, alles wat bekiompen en verouderd is en het algemene schaadt, is een beledi ging voor kinderen, door ouders slap toege laten. Wij moeten daor heden mede breken maar er wat anders voor in de plaats geven, iets dat veredelt, verheft en wel een morgenwan deling van b.v. van Alkmaar naar Koedijk, Ber gen Alkmaar. Dit kan buurtsgewijze geschie den: Rochdale-West; Rochidale-Oost; Uiten- bosch-kwartier enz. Zo'n uur of drie of vier onderweg, in 't gelid en zingen en kwebbelen naar hartelust! maar onder toezicht. Wie neemt voor dit mooie werk nu eens het initiatief? LUX. Wij niet. Mischien de inzender zelf? RED. Russische schepen passeren Het Kanaal In de afgelopen dagen zijn tenminste twintig Russische schepen, treilers en sleepboten, het Nauw van Calais ge passeerd. Van de Britse en de Franse kust af zijn deze vaartuigen nauwkeu rig gevolgd, ook al in verband met het feit, dat Dinsdag geallieerde vlootoefe- ningen in het Kanaal beginnen. In En geland heeft men overigens de over tuiging, dat dit een normale vaart van de Oostzee naar de Zwarte Zee betreft. HAARLEM IN VOLGENDE BEKERRONDE. De bekerwedstrijd VSVHaarlem werd door de Spaarnestadvoetballers gewonnen met 64. zodat Haarlem in de volgende bekerronde zal uitkomen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3