Trygve Lie ontvouwt een vredesprogram Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOUANDSE DAGBLADEN Mao geen zetel Vóór de operatie „Activity" Parijs verwacht onze Koningin Het kanker-instituut krijgt radium Indonesië stelt Nederland voor ontstaan verantwoordelijk Dinsdag 23 Mei 1950 147e Jaargang No. 119 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Heden onderhoud met Attlee en Bevin Er zijn coloradokevers aangespoeld Reeds 75 doden te Gelsenkircben Belgische heffing op de import-kaas afgeschaft nog geen besluit inzake westerling Rood-wit-blauw en tricolore Marshall-steun voort b.c.- bestrijding bij rundvee Cuzco door aardbeving verwoest Gezagvoerder en verkeersleiding zijn schuldig zegt Raad voor de Luchtvaart arrestant~öp vlucht doodgeschoten BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, f 4.50 per kwar taal plus incassokosten. Periodieke veiligheidsraden" in Europa Trygve Lie, secretaris-generaal van de V.N., heeft aan alle ministers van Bui tenlandse Zaken, die hij heeft ontmoet, een memorandum overhandigd, waarin in tien punten een vredesprogram voor twintig jaar voor de Verenigde Naties wordt uiteengezet. Lie stelt in dit memorandum de bijeenkomst van „periodieke veiligheidsra den" voor, waaraan de ministers van Buitenlandse Zaken der Staten-leden van de Veiligheidsraad der V.N. zouden deelnemen. Op deze vergaderingen zouden de grote problemen, die bij de V.N. hangende zijn, worden besproken. te nemen, zonder hiervoor te moeten wachten tot deze regering bij de ver schillende Staten-leden van de V.N. vertegenwoordigd is. Volgens Reuter zijn het onderwerp m het resultaat van Lie's besprekingen te Moskou nog diep geheim. Heden zal hij een onderhoud hebben met de Engel se minister-president Attlee en met Bevin. Het betreft vooral de volgende vraag stukken: de internationale controle op de kernenergie, de controle op de con ventionele wapenen, het opnemen van nieuwe leden, de oprichting van een in ternationale gewapende macht enz. De bijeenkomsten van deze „Veilig heidsraden" zouden niet noodzakelij kerwijze te New York, maar by voor keur in Europa, namelijk te Genève, Parijs of Londen, worden gehouden. Verder zou Lie aan de ministers een tweede memorandum hebben overhan digd, van juridische aard. In dit tweede document wordt de mogelijkheid onder zocht om de V.N. in de gelegenheid te stellen, communistisch China als lid op Op het strand bij Zandvoort zijn gistermorgen coloradokevers aange spoeld. De gemeente heeft dadelijk de nodige maatregelen genomen, om de vlucht onschadelijk te maken. Ook van andere plaatsen langs de kust zijn be richten binnengekomen over invasies van deze gevaarlijke gasten. De Plantenziektenkundige dienst te Wageningen dringt er daarom nog maals bij de aardappeltelers op aan hun terreinen grondig te inspecteren op de aanwezigheid van kevers en er rekening mede te houden, dat hun terreinen besmet kunnen zijn, ook a'.s zij dat tot dusverre nog niet waren Een krachtige bestrijding door het af zoeken of het bespuiten van het ter rein is van het grootste belang. De kevers en de eventueel aanwezige eihoopjes dienen te worden vernie tigd. Nog vier personen die Zaterdag ten gevolge van de explosie in een kolen mijn te Gelsenkirchen ernstig gewond naar het ziekenhuis vervoerd werden, zijn gistermiddag aan hun verwon dingen bezweken. Het dodencijfer is thans tot 75 gestegen. Met -ingang van 15 Mei is de Belgi sche heffing op ingevoerde kaas, inge trokken. De Belgische regering heeft de be scherming van de kaasproducenten gevonden in een overheidssubsidie. Dit subsidiestelsel zal eveneens voor producenten van melkpoeder en con- densmelk gelden, doch slechts in de De plv. gouverneur te Singapore, sir P. A. B. McKerron, heeft de berich ten, dat het verzoek van Indonesië tot uitlevering van Westerling zou zijn verworpen, tegengesproken. De rege ring te Singapore, zo zeide hij, bestu deert het verzoek nog. Een beslissing wordt binnen enkele dagen verwacht. In verantwoordelijke kringen te Washington wordt verklaard, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de drie Westelijke grote mogend heden op de jongste conferentie te Londen hebben besloten, op het ogen blik geen stappen te nemen ten gun ste van de toelating van het commu nistische China tot de Verenigde Na ties. Men verwacht, dat dit betekent, dat de Sowjet-afgevaardigden de ver gaderingen van organen der V. N„ waarin de Chinese nationalistische re gering vertegenwoordigd is, zullen blijven boycotten. T Fireflies startten en landden op de Karei Doorman Nadat Vrijdag het vliegkampschip Karei Doorman uit Rotterdam was vertrokken, is het Zaterdag de gehele dag het begin- en eindpunt geweest van de oefeningen van de vliegers. De Fireflies, die het schip aan boord had, en die later nog met een aantal uit Valkenburg waren versterkt, hebben de gehele dag gestart, rondjes gevlo gen en landingen gemaakt. De gehele organisatie aan boord van het twaalfduizend ton grote schip is die dag grondig beproefd. De vliegers hebben de smalle streep allerminst periode van 15 Mei tot 30 September I vaste grond van 200 bij 25 meter ver- 1950 worden toegepast. [laten en weer opgezocht, de batsman Stad in lentetooi heeft zich mooi gemaakt Vanmiddag zal de Koninklijke standaard wapperen op het feestelijk ver sierde vliegveld van Orly bij Parijs, ter ere van de aankomst van Koningin Juliana en Prins Bernhard. Tijdens het verblijf van de Nederlandse vorstelijke personen in de Franse hoofdstad zal die standaard waaien van de poort aan het voorplein van het Elysée, waarmede deze ambtswoning van president Auriol tot Komnklgke residentie zal zjjn geworden. Labour wint opnieuw De Britse regering heeft gisteren met zes stemmen meerderheid een overwinning geboekt op de (conser vatieve) oppositie in het Lagerhuis de elfde sinds de aanvang van de tweede regeringsperiode van Labour op 6 Maart Een motie van de oppo sitie tegen het woningbouwprogram der regering werd met 299 tegen 293 stemmen verworpen. De Franse hoofdstad heeft zich met alle charmes van haar jonge voorjaar voorbereid op het vorstelijke bezoek. Alom in de stad zijn eenvoudige, maar smaakvolle versieringen aangebracht van Franse en Nederlandse vlaggen, die voornaam aandoen en de grijze gevels van de officiële gebouwen niet storen. Op enkele punten in de stad, waar de Koninklijke stoet zal halthouden zyn hoge erezuilen opgericht. Aan de be volking is verzocht, de tricolore uit te hangen, zodat Parijs zijn uitbundigste feestkleed zal dragen. In de avonduren zal dit feestelijk cachet nog verhoogd worden als de verlichting aan de of ficiële gebouwen ontstoken wordt. De appartementen voor de vorstelijke bezoekers i het Elysée zijn geheel ge reed. Zij zien uit op de unieke tuin van 't paleis met eeuwenoude eiken en kas tanjes en een juweel van een rosarium. Voor de hoofdingang op de binnenplaats is een groot baldakijn opgericht in de nationale kleuren der beide landen. Zes presidenten. Op het vliegveld zullen toestellen van de Air-France en de T.W.A. worden opgesteld, waartussen de Garde Repu- bbcaine de erewacht zal vormen. Be- Waardevol middel in de strijd tegen deze ziekte Het Nederlands Kankerinstituut te Amsterdam zal eerlang zyn bezit aan radium aanzienlijk zien stijgen. De verloting ten bate van deze instelling heeft n.I. een zodanig succes gehad, dat van de opbrengst, een bedrag van 72.000, ongeveer 700 milligram radium kon worden aangekocht. Deze wordt op het ogenblik in Belgie verwerkt in naalden en buisjes, die worden gebruikt bij de behandeling van kankergezwel len. Gisteren is het nieuwe bezit symbo lisch overgedragen. De radioloog van het instituut, de heer H. Lokkerboi, aanvaardde het uit handen van de ge neesheer-directeur, dr. W. F Veldhuy- zen. De heer Lokkerbci vertelde, dat ■net oëzit van het instituut, plm. 300 milligram radium, moest worden uit hfifduf* omdat het was verwerkt in ren R-en naalden- die verouderd wa ren. Binnenkort zal het N.K.I beschik deVr/ 225 naalden va" uiteenlopen de lengte en sterkte en 156 buisjes ra- Deze zullen worden opgeborgen in een speciaie radiumkluis en hangen in een loden kistje, dat door twee man nen nauwelijks kan worden opgetild Het N.K.I zal binnenkort een actie ontketenen, die moet leiden tot de aan- i ,,.lnÊ Van een nieuwe Röntgenin- e met een spinning van vier millioen volt. Deze zal een plaats moe ten vinden in een gebouw met muren van 3"/i m. dik beton halve president en mevrouw Auriol zullen ter begroeting aanwezig zijn de president van de ministerraad Bidault, de president van de Nationale verga dering, Herriot, de president van de Union Frangaise, Feaucade, de presi dent van de Raad der Republiek, Mon- nerville en de president van de econo mische raad Jouhoux. Een brede ere- trap met een blauwe overkapping leidt naar de ontvangstzaal op de eerste ver dieping van het stationsgebouw. Hoge viaggemasten dragen de vlaggen der Verenigde Naties, om het internationale karakter van de luchtvaart aan te dui den. Op de redactiebureaux van de Franse bladen komen talrijke brieven binnen van Franse soldaten, die in Nederland hebben gevochten, waarin zij de hoop uitspreken, dat het Franse volk tijdens het bezoek de bewijzen van erkentelijk heid zal tonen, waarop de Nederlan ders aanspraak kunnen maken. Sommi ge kranten trekken een vergelijking tussen dit Koninklijk bezoek en dat van 1912. Hoewel de trein door het vlieg tuig en de calèche door de hof-auto is verdrongen, zo schrijven zij, zijn er toch tal van punten van overeenkomst Er was en is het Garde Republicaine, er werd en wordt een krans gelegd op het graf van de „soldat inconnu" en bij het graf van Admiraal Coligny, er was oti is een ontvangst op het stad huis. Tijdens haar bezoek aan Parijs zal Koningin Juliana een delegatie ont vangen van de Provengaalse stad Orange, welke naam zo nauw met ons vorstenhuis is verbonden. Bertha nog niet naar huis Het gerechtshof te Singapore heeft beslist, dat Bertha de Hartogh, die de ze week met de Surriento naar Ne derland zou vertrekken, Singapore niet mag verlaten, voordat haar zaak in hoger beroep zal zijn behandeld heeft ze zorgvuldig aan boord geloodst, de manschappen aan boord sloegen direct na een geslaagde landing de handen ineen, om het dek weer klaar te maken voor een volgende landing. Onmiddellijk werd het gelande toestel vóór op het dek geparkeerd. Het tem po, waarin dalen en landen kunnen geschieden is immers beslissend voor de gevechtskracht van het vliegkamp schip. Zaterdagavond vielen de onderzee boten Dolfijn, Zwaardvis en O 27 de haven van Portland binnen. Samen met deze schepen en de kruiser Jacob van Heemskerck, het fregatschip Jo- han Maurits van Nassau en de torpe- dobootjager Marnix heeft de Karei Doorman Zondag koers gezet naar de baai van Douarnenez, waar ook de an dere deelnemers aan de vlootoperaties va. de Westeuropese Unie elkaar zul len ontmoeten. In de komende dagen zullen deze schepen in de Golf van Biskaye gefingeerde zeeslagen leveren met het 23.000 tin metende Engelse vliegkampschip Implacable en de 8000 ton grote zware kruiser Superb, die versterkt zijn met een kruiser, een paar onderzeebootjagers, torpedoboot- jagers en duikboten. Bovendien zullen een groot aantal vliegtuigen aan de oe feningen deelnemen, o.m. vin de on derscheidene vliegvelden langs de En gelse, de Franse en de Nederlandse kust. De operatie „Activity" staat on der commando van vice-admiraal J. J. L. Willinge. De Republiek Zuid-Molukken Sultan van Djokja lanceert zware beschuldigingen Hulp aan Somoukil, gebrek aan tucht bij K.N.I.L. Een officiële woordvoerder van het Indonesische ministerie van defenssie heeft de Nederlanders verantwoorde lijk gesteld voor het ontstaan van de Republiek Zuid-Molukken. Gewapende troepen onder verantwoordelijkheid van de Nederlandse regering en het Nederlandse leger zouden een aantal politici hebben gedwongen de republiek uit te roepen aldus de verklaring, die voortgaat met de bewering, dat deze ge wapende arrestaties hebben verricht en moorden gepleegd en Indonesiërs, die Ambon wensten te verlaten, gedwongen, op het eiland te blijven. Volgens de verklaring is de leidende figuur van de beweging dr. Somoukil. die als Nederlander genaturaliseerd zou zijn en die in een Nederlands leger vliegtuig naar Ambon zou zijn vervoerd, nadat hij te Makassar handelingen te gen de wet had verricht. Hij vertelde op Ambon, dat de Nederlandse rege ring alsmede Australië en Amerika ach ter de beweging stonden. De Nederlandse legerleiding is er niet in geslaagd, de opstandige troepen on der haar discipline terug te brengen. De Nederlandse regering is in zoverre verantwoordelijk, aldus de verklaring, dat Somoukil met een Nederlands De een wel, de ander niet Prinses Faika van Egypte, de twee de zuster van Koning Faroek, die met een man van niet-koninklijke bloede zou trouwen, zegt dat zij aan het bevel van haar broer gevolg zal geven en naar Cairo zal terugkeren. Er zijn echter geen aanwijzingen dat de andere zuster, prinses Fathia, die met de Koptische Christen Riad Gha- li is getrouwd, van plan is aan het be vel gehoor te geven. vliegtuig naar Ambon is gebracht en dat de Nederlandse legerleiding niet in staat was, haar troepen onder comman do te houden. Bovenden heeft de Ne derlandse regering steeds de anti-na tionale gevoelens onder de Ambonnes» soldaten aangewakkerd. Australië en Nieuw Guinea, De Australische ambassadeur te Dja karta is naar Canberra ontboden voor onmiddellijke raadpleging. Dit houdt verband met hetgeen Sukarno Zaterdag avond heeft gezegd over Nederland» Nieuw-Guinea, Deze reactie heeft te Djakarta verrassing gewekt. Tussen de minister van Landbouw en diens ambtgenoot van Financiën is overleg gepleegd over de financiering van de tbc-bestrijding onder het rund vee met behulp van het 50~millioen plan van de Stichting voor de Land bouw In vijf jaar tijds zou de rund veestapel tbc-vrij zijn. Voor het op ruimen van reageerders, aldus het Hbld., zou f 125 per geslacht dier ter beschikking worden gesteld. De kos ten hiervan moeten deels worden ge dragen door de boeren zelf, deels door de overheid. De boeren zouden bereid zijn een heffing van 25 cent per afgeleverde 100 kg melk te betalen, d.w.z. een op brengst van f 10 millioen per jaar, dus in vijf jaar f 50 millioen, mits de regering eveneens vijftig millioen ter beschikking stelt. Tussen beide be windslieden is thans het overleg gaan de omtrent de vraag, of de overheid deze f 50 millioen kan opbrengen. De kringen van de landbouw nemen aan, dat dit geld uit de Marshall-hulp zal kunnen worden geput en men acht deze beschikbaarstelling al vaststaand. De heer P. J. van 't Hooft, directeur van de gezondheidscommissie voor dieren, heeft zelfs al verklaartdat het bedrag waarschijnlijk ineens ter be schikking zal worden gesteld Op deze manier zal de tbc-bestrijding sneller ter hand kunnen worden ge- romen dan wanneer elk jaar tien millioen vrijkomt. Noord- en Zuid- Holland zullen dan, naar men aan neemt, elk de beschikking krijgen over tien millioen. De provinciale ge zondheidsdiensten zullen, binnen grove richtlijnen der overheid, zelf bepalen, op welke wijze het geld het doelma tigst besteed kan worden. Volgens een bericht van een radio station te New York is Cuzco, hoofd stad van de gelijknamige provincie in Peru, grotendeels door een aardbe ving verwoest. De stad, 550 km. ten zuidoosten van Lima, de hoofdstad van Peru, gelegen, telt 45.000 inwoners. Volgens de eerste berichten heeft de aardbeving slachtoffers gemaakt. De torens van twee kerken werden tegen de grond gesmakt. Ongeveer twee maanden geleden werd het 334 ton metende Engelse schip „Ethel Moller" door een Chi nese nationalistische kanonneer boot in beslag genomen. Thans is het de bemanning van de Britse torpedobootjager „Cossack" getukt de „Ethel Moller" in de buurt van Formosa op de Chinezen te her overen. De „Etnel Moller", met oen vrolijke marinebewaking aan boord;- bij aankomst in de haver, van Hongkong. Weerbericht Verwachting, geldig tot Woens dagavond: Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Ovei het algemeen meei bewolking dan vandaag met voornamelijk in de Zuidelijke helft van het land en kele verspreide regen- of on weersbuien. Weinig verandering in temperatuur. WOENSDAG: Zon op 4.34, ondei 20.39; Maan op 11.14, onder 1.52 (E.K). yier en dertig gespierde Zweden zul len volgende maand een geheel naar oud model gebouwd Vikingschip over de Noordzee naar Parijs roeien. Het voorbeeld van de Deense Vikings van verleden jaar schijnt aanstekelijk te werken. De gemeenteraad van Vlis- singen is van plan een zoetwaterschip te kopen, dat in de buitenhaven gelegd Illlll!ll!ll>!i:illl!llllllll!llll!llllllllllllllll!lllllll!llll!llllllllllllll!ll1llll!llllllll!llllj|llll]||l||:||l|n||||[ vroegere openbare aanklager bij het hof is tot zes jaar dwangarbeid en 13.400 Mark boete veroordeeld wegens fraude. De Deense dokter Andersen zal worden In de droge perioden is het zei' d?4 é„én. va? ?lke huisvrouwen buizennet van de waterleidingmaat schappij „Zuid-Beveland" niet toerei kend om de Vlissingers te laven en dan zal het tankschip uitkomst moeten brengen. In Wallins Creek bij New York is de 95-jarige boer John Osbor ne uitgeroepen tot de „levende vader" van het grootste aantal levende na komelingen in de Verenigde Staten Dat is een hele mondvol, maar als ik het in cijfers uitdruk, begrijpt u het beter. De goede man heeft 12 kinderen 76 kleinkinderen, 163 achterkleinkin deren en 39 achter-achterkleinkinde ren Bij elkaar 290 neuzen, welgeteld Het nationale vaderdagcomité heeft Osborne op z'n verjaardag 100 dollar gegeven „om het grote gezin te steu nen" Da's vier en dertig cent de man! gij de zuivering in Beieren hebben enkele mutaties plaats gehad. De neurotisch is. Iedere huisvrouw moest een hobby hebben, vertelde hij. Mijn vrouw hééft een hobby. Dat ben ik. Overigens. valt het u op, dat de sprookjesverteller óók Andersen heet- Heeft uw vrouw óók een hobby? te? De Belgische bond van oud- politieke gevangenen treedt uit het in ternationale verbond van idem-idem. Och, ja, waaróm ook niet? Het prik keldraad in Belgie was héél ander prikkeldraad dan elders.De trac tor is niet uitgevonden door de Ameri kaan Holt, als u dat soms mocht den ken, maar door een Russische boer Fedor Blinof genaamd. Blinof bouwde zijn tractor dertig jaar vóór Holt ook maar op het idee kwam. Je moet maar op het idee komen! Bij Genua is een smokkelschip met voor 25 millioen lire aan goederen na een gevecht buitge maakt. Het schip gaf zich pas over, nadat het in brand was geschoten. Jn Zuid-Afrika is een radioprogramma van 55 minuten ter gelegenheid van de 80ste verjaardag van veldmaar schalk Smuts afgelast, omdat. poli tieke uitzendingen verboden zijn. Het Franse oefenvliegtuig S.O M 2 is het eerste Franse toestel dat een snel heid van meer dan 1000 kilometer per uur heeft bereikt Die Zweedse Vikings >p hun vlotje zul'er wel staan te kij ken! In Saigon zijn Zondagavond zes personen gewond, doordat in ver schillende wijken var de stad zeven bommen zijn geworpen. De Franeker-ramp Overleg ontbrak Op 12 Juli 1949 is nabij Bombay het KLM-toestel Franeker, dat een dertien tal vooraanstaande Amerikaanse jour nalisten van Indonesië naar Amster dam vervoerde, verongelukt. Reeds heeft een Indiase commissie van on derzoek haar mening over het geval gezegd, waarbij de verantwoordelijk heid vooral op de piloot, de heer A. N. van der Vaart, is gelegd. De Raad voor de Luchtvaart, die heeft getracht, zich een eigen oordeel over de oor zaak te vormen, is eveneens tot de conclusie gekomen, dat de noodlottige gang van zaken vooral een gevo%* is van twee fonten van de gezagvoerder. De heer Van der Vaart heeft naar het oordeel van de Raad een landing ondernomen op een hem volkomen on bekend vliegveld, onder weersomstan digheden. die slechter waren dan die, welke zijn omschreven in de voor d't terrein vastgestelde minima De twee de fout ziet de Raad in de omstandig heid. dat de gezagvoerder zich op te lage hoogte heeft gewaagd boven een terrein waarvan hii moest weten, dat er een heuvelrug lag. die voor ziin toe stel zeer eevaarliik kon worden, en die bovendion door het slechte weer en de lage bewolking voor hem niet zichtbaar was De Raad is voorts van oordeel dat rot het ongeval in niei onbelangriike mate heeft biigedragen het feit. dat de verkeersleiding niet heeft geadviseerd, te wachten met de landing, totdat het weer beter zou zijn geworden, dan wel uit te wijken naar een ander vliegveld en dat de ver keersleiding een landingsbaan heeft aangewezen, die het noodzakelijk maakte, dat het vliegtuig zich boven de gevaarlijke heuvel waagde. Uit de overwegingen van de Raad blijkt, dat de gezagvoerder van het bestaan van de heuvelrug op de hoog te is geweest. Weersminima waren door de KLM voor dit vliegveld niet voorgeschreven, maar de piloot had zich hiervan ip de hoogte moeten stellen De laagste minima zijn echter niet nageleefd. Tussen de gezagvoerder en de ver keerstoren is geen overleg geweer* over de vraag, of het raadzaam was te landen. Uit een rijksinrichting in Woensel zijn dezer dagen twee mannen ont snapt. Een hunner werd spoedig weer gearresteerd, de andere wist te ontko men en zich in het struikgewas op een landgoed in de buurt schuil te hou den. Hij werd 's nachts op heterdaad betrapt bij het stelen van kippen. Hij ging aan de haal, maar kon door de politie worden ingerekend. Onderweg bracht hij zijn begeleider ten val. De agent loste enige waarschuwingsscho ten en toen deze niet het gewenste effect hadden, heeft hij de revolver op de vluchteling gericht, die in het hoofd werd getroffen en enkele uren later overleed.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1