CITROËN SCHEEPMAKER Scholieren zingen in Grote Kerk 50 cl. per 250 gr. OPEN HAARD WARME PINDA'S Millioenen Engelsen leren Alkmaar kennen Onderhandelingen met Engeland vlotten niet „Waren muziek en zang er niet, het leven had geen waarde" Een kunstzinnig experiment D zit veilig en komt op tijd Als een WAT DE THEATERS BRENGEN VICTORIA THEATER: A. B. THEATER: HARMONIE THEATER: CINEMA AMERICAIN: AGENDA B. B. C. maakte goede reportages HET EVENEMENT In de Centrale Verwarmingsfechniek is de Tevens Centrale Verwarmingsketel Uniek - Stijlvol - Solide - Lage prijs <- Zuinig Fa. J. SMIT Jr. Willige Kaasmarkten BRANDSTOFFEN Kaasmarkt in teken der belangstelling Eindexamens van de Handelsavondschool 3500 kinder zaterdag 27 mei 1950 Er Is een groot verschil tussen de lessen, welke vroeger aan een middelbare school werden gegeven en die welke er thans worden gedoceerd. De techniek staat niet stil, er zijn in verloop van jaren zoveel uitvindingen gedaan, er zijn op allerlei gebied zoveel nieuwe gezichtspunten op de voorgrond gekomen, dat de koers van het onderwijsscheepje daardoor wel belangrijk is gewijzigd. Men loopt door dit alles wel eens het gevaar, dat oude geconsolideerde levenswaarden een beetje in de verdrukking komen. Er zal in de taallessen niet zo heel veel veranderen, het tekenen zal in grote lijnen nog wel als vroeger gedoceerd wor den, maar er zijn en speciaal voor de niet technisch georiënteerde leerlingen nog zoveel andere culturele waarden waarnaar hun hart wellicht in stilte uitgaat en die door al het nieuwe dat een reeds overladen schoolprogramma gaat bevatten onwillekeurig min of meer verwaarloosd dreigen te worden. Men heeft nu het plan beide school- koren op 19 Juni, 's avonds om 8 uur, een concert te laten geven in de Gro te Kerk, welke voor dit doel welwil lend door kerkvoogden werd afgestaan. De 14-jarige begaafde organiste Ma rian Doorn uit Bergen, een leerling van onze kerkorganist, zal het orgel bespelen en haar broer, die aan het Muzieklyceum in Amsterdam studeert, zal cello-soli geven. Daarnaast laten de schoolkinderen zich horen, men zingt gezamenlijk en in groepen en het belooft een uitvoering te worden waarop jong Alkmaar zich van 'zijn beste zijde zal doen kennen. De opbrengst f 1 en voor scho lieren f 0.50 komt voor de helft ten bate van de Alkmaarse lighallen, waar patiënten van alle kerkelijke gezind ten verpleegd worden. De rest worit besteed voor het aankopen van mu ziek voor het HBS-koor en voor het reservfonds waaruit men aan de Kweekschool op de duur een moderne geluidsinstallatie wil bekostigen. Dat voor dit jeugdconcert grote belang stelling in alle kringen onzer stede lijke samenleving bestaat kan blijken uit het groot aantal stadgenoten, die bereid zijn gebleken hiervoor een co mité van aanbevling te vormen. Men heeft ons verzocht dit comité in onze courant te vermelden, maar alvorens daartoe over te gaan willen we gaarne een woord van hulde breng en aan de directeuren van HBS en Tot de min of meer romantisch ge tinte leervakken behoren ongetwijfeld muziek en zang en zij zouden bij een lesprogramma, dat hoofdzakelijk op toekomstige struggle for life is ge richt, onwillekeurig in het gedrang komen, als er aan het ministerie van Onderwijs niet bewindsmannen zetel den, die op het behoud daarvan bui tengewoon prijs blijken te stellen. Zo wel de vorige als de tegenwoordige minister heeft zijn beschermende hand op dit leervak gelegd en hij heeft zelfs waar het nog niet was in gevoerd bepalingen ontworpen om het meer dan vroeger tot zijn recht te laten komen. In 1947 is het zangonderwijs ver plicht gesteld op alle middelbare meis jesscholen en het daarop volgende jaar werd het ingevoerd op de Rijks HBS- en, althans voor zoverre men gele genheid zou hebben, door het bezit van alles wat voor de lessen noodzakelijk is. het daar te kunnen invoeren. Aan een vijftal HBS-inrichtingen wordt het reeds als verplicht leervak gegeven en het stemt ons. Alkmaarders, tot vreug de dat daartoe onze eigen middelbare school behoort. Op de HBS. waar men over voldoen de ruimte, een vleugel en een ge luidsinstallatie beschikt, geeft de heer Corn. Jonker elke week een uur les aan de derde, vierde en vijfde klasse en sinds het vorige jaar is daar de tweede klasse bijgekomen waar de heer Nico Akkerman de dirigeerstok zwaait. Men zingt er in groepjes van jongens en meisjes en ook gezamen lijk en hoewel de koorzang niet ver plicht is blijken de leerlingen zelf daarop zo grote prijs te stellen, dat er thans een schoolkoor gevormd is. dat volkomen waard is beluisterd en ge waardeerd te worden. Het doel van de lessen. Het doel van de lessen is niet alleen kennis maar ook liefde voor de mu ziek aan te kweken. Notenkennis en zan^orfeningeVi zijn natuurlijk een •'eerste vereiste, maar daarnaast wordt muziekgeschiedenis gedoceerd en in het algemeen wordt liefde voor zang en muziek aangekweekt en leert men de jongens en meisjes deze aanvoelen, begrijpen en daardoor waarderen. Op den duur wil men zo mogelijk nog verder gaan en aan de school een eigen orkestje kweken, dat zich bij verschillende gelegenheden verdienste lijk zal kunnen maken. Evenwel, de zang bliift voorlopig nog hoofdzaak, men wekt de belangstelling der leer lingen op, door ze aan te sporen ver schillende concerten te beluisteren en nu er een schoolkoor is gevormd is het volkomen begrijpelijk, dat de uit voerenden er ook prijs op stellen dat men eens van hun prestaties kennis zal nemen. Op de Kweekschool is men nog een stapje verder gegaan. Op de Rijkskweekschool is men an dere onderwijsinrichtingen iets vóór gekomen omdat zingen hier reeds veie jaren tot de verplichte leervakken be hoort. Vroeger werd daaraan niet zo veel aandacht besteed en was het vol doende als de candidaat blijk gaf de noten te kennen, maar men is daar geleidelijk zover gevorderd, dat als minste eis wordt gesteld, dat men een stukje a prima vista van het blad moet kunnen zingen. Ook hier wordt in alle klassen we kelijks een uur les gegeven en de koorzang is hier verplicht gesteld. Men voert ook hier werken uit van klas sieke poliefonie, men zingt Mozart, Clemens, Palestrina en schenkt grote aandacht aan onze oude Nederlandse meesters, waarbij de eenvoudige maar welluidende canonzang niet wordt ver geten. Wij hebben gistermorgen een vier tal klassen, die in de hal van het schoolgebouw waren opgesteld, geza menlijk horen zingen, wij hebben de ernst gezien, wij zouden haast zeggen de volkomen overgave, waarmede deze scholieren zich aan de samenzang heb ben gewijd en het is een voorrecht dit koor van frisse jongens- en meisjes stemmen onder leiding van de heer Jonker te mogen beluisteren. AGENT voor Alkmaar en Omstreken: GARAGE BERGEN Telefoon K 2208 2456 IN DE DOP Spoorstraat 62 Telefoon 3330 Zondags geopend 26 uur. 2e Pinksterdag de gehele dag geopend. Rijkskweekschool, de heren J. H. Mas- sink en C. J.Knook, alsmede aan de zangleraren de heren Corn. Jonker en Nico Akkerman, die het initiatief heb ben genomen dit concert te organiseren en er onze voldoening over uitspre ken, dat er op onze scholen on danks de moeilijke problemen van de ze tijd nog zoveel liefde voor ro mantiek en het beoefenen van een on zer primitiefste maar door goede lei ding schoonste kunsten bestaat, dat men tot dit resultaat is kunnen ko men. Het concert op 19 Juni zal bewij zen, dat er lessen zijn, die niet alleen geleerd worden, maar waarbij men door de toewijding waarmede ze wor den gegeven en tot leven gebracht, in alle opzichten van een geslaagd expe riment zal kunnen spreken. Het comité van aanbeveling wonü door de volgende stad- en streekgeno ten gevormd: Mr. Dr. H. J. Wytema, burgemees ter van Alkmaar; J. H. Massink, Di recteur Rijks HBS; C. J. Knook, Di recteur Rijkskweekschool; Tj. N. Ade- ma, voorz. afd. N-Holl. Noord v.d. Ned Journalistenkring; R. Bakker, wet houder v. Onderwijs; J. J. vd Berg, leraar RHBS; Ds. H. W. Bloemhoff, Ned. Hervormd Predikant; P. A. C. de Casparis, stadred. „Vrije Alkm."; M. Coerts, wethouder; D. L. Daalder, Dir. Middelb. Meisjesschool Bergen; J. Da- lenberg voorzitter Ned. Herv. Orat. Ver.; Mevrouw H. E DikboomBeek huis; J. Dreeuws, Commissaris van Politie; C. Chr. Dun, Oud Insp. L. O. A. vd Elburg, Dir. Hoornsche Bank: Mevrouw FrederikseHoekstra; J. J. Feringa, Insp. L. O.; G. Grondsma; Mej. L. A. Haas, lerares RHBS en Gymnasium: Dr. J. Hemelrijk, Rector Murmellius Gymnasium; Dr. H. J. M. Hofstee, dir. Hooge Huys; Mevrouw HolzmullerTeengs; Deken Jacobs: Mr. F. A. Josephus Jitta; Dr. J. C. Kamerbeek, Conrector Sted. Gymna sium; A. Kaptein, Hoofdred. Ver. N.-H. Dagbladen: H. P. Kluitman, uit gever; K. H. Kolk arts; J. L. Klip pers, rector R.K. Lyceum; M. Kuiper, rayon redacteur „Vrije Volk"; Mr. A. J. M Leesberg; Dr. W. J. Lojenga, Dir. Gem. Ziekenhuis; Mr. J. C. V. Meischke, Off. v. Justitie; Fr. A. H. Otten, Red N. H. Dagblad; Prof. Dr. A. D. R Polman; Mevrouw G. Ringers Wolzak; F. H. Ringers; D. J. Schof fel voorzitter VW; Mr. A. Schenke- veld; Mej. G. Scholten, Hoofd Berger Meisjesschool; Mr. H. Scholten; G. v. Slingerland, wethouder; G. A. M. Snij ders, Dir. Gem. Handelsschool; Me vrouw S. A. L. Steinz—Drost; Ir. W. F. Stoel Wzn.; G. D. Swanenburg de Veve, schoolarts; Mevrouw Tr. Veen- dorp; C. Veldhuys, voorzitter Mannen koor „Orpheus"; W. Voorthuysen, Dir. Gem. Slachthuis: J. H. H. C. Vrijman, langarts; D. de Wolff Peereboom; J. v. d. Worp, president kerkvoogd; Q. A. Verkade, notaris; C. G. C. Vernooy, insp. L.O. ONDER HET ASPHALT VAN NEW YORK. In het hart van New York werkt een spionnage-groep met een raffine ment, dat de politie telkenmale voor onoplosbare raadselen stelt. Totdat in een rustig straatje een eenvoudige bakker vermoord wordt. Deze moord is voor de bende het begin van net einde. Een groep kaartspelers onder leiding van Gloves Donahue interes seert zich voor de moordenaar en de ze belangstelling wordt nog intensie ver als een meisje een onverwacht be zoek aan de bakkerij brengt en even plotseling verdwijnt De sneeuwbal begint te rollen en met iedere meter film raakt men meer verward in het spionnagenet, dat zich over de me- tropole uitstrekt. De ontmaskering van de Duitse agenten laat lang op zich wachten, maar dat zij komt, zal nie mand verwonderen. „Onder het asphalt van New York" is een spannende film met knap spel van Humphrey Bogart (ditmaal in een sympathieke rol) en de onnavolgbare Peter Lorre. De rolprent heeft vele goede kwaliteiten en talrijke gees tige vondsten. Van het voor-programma noemen wij speciaal de uitstekende reportage welke Polygoon-Profilti van het Ko ninklijk bezoek aan Parijs maakte, De Nederlandse cineasten hebben in de Franse hoofdstad goed werk geleverd, waardoor het filmverslag een sieraad van het journaal werd. GUN-FIGHTERS Het is prettig te kunnen constateren, dat de stroom van geclicheerde Westerns die Hollywood verlaat af en toe onder broken wordt door een goede film van deze soort. Zo'n goede onderbreking vormt Gun-fighters, die deze week in het Alkmaars Bioscoop Theater draait. Het is een onopgesmukt verhaal van een man die zijn revolvers opbergt en zich het scheppen van orde en recht voor ogen stelt zonder krach tige bijstand van zijn schietinstrumen- ten. De praktijk leert hem echter an ders; de revolverwet blijkt in de on geordende wereld waarin hij leeft ster ker te zijn dan al zijn menselijke idea len en zijn idées-fixes. Het is met deze film vanzelfsprekend niet ai botertje tot de boom; de klassieke entourage ontbreekt evenmin als de gedoubleerde schone, een slordig aantal lijken en de kruitdamp. Maar toch, het geheel is de moeite waard. In het voorprogramma binnen- en buitenlands nieuws en om de stemming er in te brengen een korte film over scherpschieten. KONINKLIJK BEZOEK AAN PARIJS op DE FILM In het Harmonie-Theater, zowel als in het Victoria-Theater werd gister avond reeds vertoond het eerste ge deelte van „De Koninklijke familie in Parijs", bevattende de aankomst in Pa rijs, de kranslegging bij de Are de Triomphe en het bezoek aan Versailles. Polygoon heeft hiermee schitterend werk verricht. De opnamen waren zeer mooi en gaven een bijzondere indruk van het enthousiasme der Parijzenaars. Hedenavond zal ook het tweede gedeel te van deze reportage vertoond kun nen worden, omvattende het bezoek aan het Stadhuis en aan de Universi teit en het vertrek uit de lichtstad, zo dat dan de gehele speciale reportage compleet zal zijn en zeker aller belang stelling zal hebben. Vlotte journalistiek in beeld!! KATINKA Verder werd de film van Willy Fritsch en Hanelore Schroth nog inge leid door een serie wereldgebeurtenis sen en enige tekenfilms, wrarvan spe ciaal de aandacht verdient de tekenfilm van de vogelfamille met het gestorven en weer tot leven gebrachte jonge vo geltje. In de vrolijke film „Katinka", de ge schiedenis van een jong meisje dat voor het toneelexamen wordt afgewe zen, maar daarna als Katinka het meis je voor alles met de toneelspeler Vor- ster een geraffineerd spel speelt, van zeer geslaagde komische scènes, waarbij tal van bekende krachten uit een vroegere periode (b.v. Hilde Hilde- brandt) zorgen mede voor een zeer ko misch geheel, dat Hannelore Schroth tal van kansen biedt, die zij uitstekend benut met goed tegenspel van Willy Fritsch. THE THIRD MAN In dit theater is de succesfilm The Third Man wederom geprolongeerd en in deze Pinksterweek zal het zeker weer niet aan belangstelling voor dit filmwerk ontbreken. Wering van schoolverzuim Ter voorziening van de vacatures van lid der commissie tot wering van schoolverzuim ontstaan door de perio dieke aftreding van de leden J. H. de Haas, S. Marwitz en M. J. Lutterot bieden B. en W. de Raad voor de ko mende drie jaren een aanbeveling aan waarop de aftredenden als No. 1 voor komen en als No. 2 resp. de heren P. Lelij, J. Gonggrijp en K. Bos. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Ka tinka (18 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Onder het asfalt van New York (14 jaar)Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: The Third Man (14 jaar); A.B.T., 8 uur Gun-Fighters (14 jaar). Wapen van Heemskerk, 8 uur: A.T.V. „Ontwaakt" met „Als moeder te veel is". Sted. Museum, 25 uur: Tentoonstel ling van werken van Jan v. Herwijnen. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang der voorstellingen om 2, 4.80, 7 en 9.30 uur. (A.B.T. 2, 5 en 8 uur). Gulden Vlies, 8 u.: De Komedianten met „Mijnheer de gouvernante". Sted. Museum, 25 uur: Tentoonstel ling van werken van Jan v. Herwijnen. MAANDAG Bioscopen als Zondag. ZONDAGSDIENSTEN VOOR HUISARTSEN Op 28 Mei zullen beschikbaar zijn de huisartsen Dr. Lourens, Oudegracht 293 (tel. 2894) en Dr. Van Gilse, Ken- nemerpark 8 (tel. 3136). Op 29 Mei (Tweede Pinksterdag) zijn beschikbaar de huisartsen Dr. A. H. F. M. Corthals, Emmastraat 36 (tel. 3193) en Dr. C. J. Poortvliet, Eg- monderstraat 16 (tel. 4282). OPENSTELLING APOTHEKEN Op le en 2e Pinksterdag zal de apotheek van de heer G. Kruisinga, Koorstraat 47, voor het publiek ge opend zijn. In deze apotheek wordt gedurende de volgende week. de nachtdienst waar genomen. Het woord Alkmaar is gisteravond een levend begrip geworden voor mil lioenen Engelsen. De BBC heeft in een serie van vijf uitzendingen onder de verzamelnaam „They live by water" de Britse luisteraars een klankbeeld gege ven van het leven en werken van ons Hollanders. De BBC-reporters, miss Georgie Henschel en de heren Wynford Vaughan Thomas en Jimmy Wentforth Day hebben ons land doorkruist van Noord naar Zuid, van Oost naar West. Zij deden dat op hun eigen wijze, mis schien wel op de enige manier, waar op men ons land moet bezoeken. Zij wijdden maar weinig aandacht aan de plaatsen waar de „vreemdelingenindus trie" welig tiert, zoals Volendam en Marken, maar zij begaven zich onder de mensen, zij bekeken het leven van binnen uit, om het zo maar eens uit te drukken. En van hun indrukken gaven zij via de microfoon verslag in uitste ken reportages. Gisteravond van half acht tot kwart vóór acht vond de laatste uitzending plaats. Deze keer ging de reis per (ge huurde) motorboot van Amsterdam via Monnikendam, Volendam en Mar ken naar het Noorden. Naar Hoorn, naar Enkhuizen, naar Medemblik en- naar Alkmaar. En de propaganda, die op deze manier voor ons land en gister avond voor onze stad is gemaakt, is van de beste soort. De kaasdragers kwamen ter sprake, de vriendschaps banden met Bath werden gememo reerd en twee Alkmaarse ingezetenen Vraagt inlichtingen bij Specialisten op Verwarmingsgebied Alkmaar Geest 5 Tel. 4727 Bergen Ruïnelaan II Tel. 2466, 2637, 2638, b.g.g. 2718 De kaasprijzen liepen ook in de af gelopen week nog iets naar boven. De doorsneemarkt te Alkmaar lag Vrijdag met ongeveer f 1.77 rond 2 cent boven die van de vorige week. Een curiosum vormde de beide stapels volvette Goudse kaas, die waren aangevoerd en die prijzen van f 1.87 en f 1.93 op brachten. Dit was, vergeleken bij de prijzen, die in Zuid-Holland worden betaald, hoog. Het is echter de vraag of daarmee de productie van dit pro duct lonender is dan die van Edam mers. Er schijnt op het ogenblik een tekort te zijn aan Edammers. Het ge volg daarvan is, dat dit artikel be trekkelijk duur is. maar ook, dat de productie weer uitbreiding onder vindt. De hoogste prijs voor fabriekskaas was f 1.78, een zeer belegen stapel boerenkaas bracht f 1.84 op. Er was in de afgelopen week goede vraag uit Belgie en uit Duitsland, ter wijl het product, dat op het ogenblik wordt aangevoerd, geschikt is voor op zet. Gezien de betrekkelijke duurte van de oude Edammer kaas ten op zichte van de oude volvette Goudse zal langzamerhand wel een deel van de productie op zij worden gezet met de bedoeling deze te bewaren. Voegt men hieraan de binnenlandse con sumptie toe, dan blijkt de gehele pro ductie te kunnen worden afgezet. Een verheugend verschijnsel! In Friesland wordt meer Cheddar- kaas gemaakt. Deze kaas, die bestemd is voor export naar Engeand, kan, wanneer ze 10 weken oud is, bij het I.V.Z. worden ingeleverd tegen een voor ERKADE 2 TÉIÉFÓPN' NOORDERKADE 2 LAAT 211 Heel Frankrijk heeft dezer dagen in het teken van het bezoek van koningin Juliana en prins Bernhard gestaan en het is te begrijpen, dat de Franse kran ten en tijdschriften zich voor deze be- zoekperiode zoveel .nogelijk op Neder land ingesteld hebben. Alles wat ons land markant en voor de Fransen aan trekkelijk kan doen zijn is in rijn geïllustreerde uitgaven naar voren ge bracht. In verband daarmede treffen wij in 't mooie Franse tijdschrift Paris Match bij zeer vele afbeeldingen van leden der koninklijke familie en inte ressante opnamen in ons land o.a. van de bloemenvelden en de Afsluit dijk een zeer fraai gekleurde foto pagina over de kaasmarkt aan waar bij in een korte tekst een overzicht van het kaasdragersgilde, het Waaggebouw en het verloop van de handel wordt gegeven. prijs van f 2.23 per kg. Cheddarkaas pleegt echter eerst op een leeftijd van ongeveer een half jaar in consumptie te worden gebracht, zodat deze pro ductie voorlopig nog wel in onze pak huizen zal blijven liggèn. Dat laatste is helaas ook het geval met de Edammer en Goudse kaas, die een maand geleden door de regering werd overgenomen. Het betreft hier kaas, die moeilijk kan worden be waard en die dus het best spoedig kan worden opgeruimd. Naar we ver nemen, lopen er onderhandelingen met Engeland. Wanneer men bedenkt dat, wanneer rekening wordt gehou den met indroog en opslagkosten, de prijs voor de volvette Goudse zeker op f 2.per kg. is te stellen, terwijJ Engeland niet meer zou willen betalen dan f 1.40, dan is het duidelijk, dat deze onderhandelingen nog geen vlot verloop hadden. De afzetmogelijkhelen voor de boTr blijven beperkt tot de binnenlandse consumptie. Het resultaat is, dat grote hoeveelheden de pakhuizen van het I.V.Z. blijven binnenstromen. In aan merking genomen, dat we zitten in de periode van de grootste productie, ter wijl voorlopig de melkgift hoog blijft is dit een verschijnsel, dat zorgwek kend mag worden genoemd. Bedrijfsvoetbal De eerste officiële competitiestand in de drie afdelingen van de Alk maarse Bedrijfsvoetbalverenigingen is als volgt: Afdeling A: SOVA 3 2 1 0 7—2 5 Lichtbedrijven 3 2 1 0 4—2 5 Hooge Huys 2 1 1 0 6—2 3 Telefonia 3 1 1 1 5—5 3 Ringers 1 3 I 1 1 2—3 3 Chevroletboys 2 0 2 0 3—3 2 Postiljon 1 0 1 0 2—2 1 Povay 2 0 1 1 1—2 1 Slagers 2 0 1 1 2—5 1 Reiniging 2 0 1 1 2—3 1 Alkm. Courant 3 0 1 2 3—8 1 Afdeling B: (Stoel 3 2 1 0 42 5 BBC 1 2 2 0 0 12—4 4 Hulskampboys 2 1 1 0 8-3 3 APSV 2 2 1 1 0 3—1 3 Krom 2 1 1 0 2—1 3 Conijn 2 0 2 0 4—4 2 Nagengast 3 0 2 1 5—7 2 VTVO-boys 3 0 2 1 8—12 2 Perzifo 3 0 1 2 6—12 1 Melkboeren 4 0 1 3 4—10 1 Afdeling C: Black-Boys 2 2 0 0 3—1 4 Rhodesila 3 2 0 1 63 4 Centra 2 1 0 1 4—1 2 Fordboys 2 1 0 '1 5—4 2 Notenkrakers 2 1 0 1 5—4 2 BBC 2 1 0 1 0 0—0 1 Ringers 2 1 0 1 0 0—0 1 Lastinaboys 1 0 0 1 2—4 0 POA 1 0 0 1 0—3 0 Povay 2 1 0 0 1 0—5 0 GESLAAGD. Geslaagd is voor het candidaatsexa- men van de vrije Universiteit wis- en natuurkunde de heer Tj. van der Hauw te Alkmaar. kregen gelegenheid hun stem in d, Engelse huiskamers te laten klinken. De heer Vis, van de scheepswerf Nico- laas Witsen en Vis en Alkmaars eerste burger, burgemeester Wytema. Vooral de woorden, die mr. dr. Wytema sprak zullen niet hebben nagelaten in Enge. land indruk te maken. Biscuit with „mice" I Het was dan ook geen wonder, dat mr. Thomas hedenmorgen in de statige raadszaal, na een welkomstwoord van de burgemeester, gewaagde van zijn waardering voor de medewerking en de vriendschap, die allerwegen in oni land werd ondervonden, En al heel bij zonder stelde mr. Thomas het op prijs, dat het gemeentebestuur de aardige at- tentie had gehad, om het gezelschap in plaats van de traditionele beschuitjes met kaas, beschuit met.muisjes aan te bieden, zulks ter gelegenheid van het feit, dat mrs. Thomas haar echt- vriend tijdens zijn afwezigheid een zoon heeft geschonken. Al begrepen de Engelsen het woord „mice" in dit ver band niet, de muisjes smaakten hun niet minder goed. De burgemeester zeide, dat de BBC reporters veel goed werk voor land en stad hebben gedaan, omdat zij qc goede manier volgen van over oni land te praten. Daarvoor dient men hen dankbaar te zijn. Mr. Thomas, die als woordvoerder van de kleine groep optrad zeide getroffen te zijn door de hartelijkheid en de blijken van be langstelling. Het bezoek aan Alkmaar noemde hij een waardig sluitstuk van de tournee. Niet de poppen en de kla derdrachten van Marken en Volendam hadden hem het meest getroffen, noch de fleurige costuums van de Alkmaarss kaasdragers, doch de spontaniteit van de bevolking en het werk, dat door ons Hollanders is verzet. Vooral de Zuiderzeewerken met als bekroning de monumentale Afsluitdijk had de Engelsen zeer geïmponeerd. De korte ontvangst in de raadszaal werd bijgewoond door wethouder Van Slingerland, de gemeentesecretaris, mr. R. Veendorp en vertegenwoordigers van de Rotaryclub, 't genootschap Nc- derland-Engeland, V.V.V. alsmede door enkele raadsleden. Diploma's in hei stadhuis uitgereikt Donderdagavond vond in de trouw zaal van het stadhuis de jaarlijkse uit reiking der einddiploma's aan de leer lingen der Gemeentelijke Middelbar» Handelsavondschool plaats. Deze diploma's werden dit jaar voor het eerst uitgereikt na een examen, dat voor het gehele land gelijk was. Vroeger hadden de getuigschriften slechts plaatselijke waarde, en al was de school nog zo goed plaatselijk be kend, overal elders in het land, wist men hier niets van. In November 1919 ging de regering vrij plotseling een eindexamen-programma afkondigen en in de kop van Noord-Holland is de Alkmaarse school de eerste geweest, die volgens -dat programma geëxami neerd heeft. De vrijstelling van het middenstandsexamen blijft aan het einddiploma verbonden. Na een korte inleiding van de direc teur spraken achtereenvolgens de he ren: Mr. yeendorp, vertegenwoordiger van het Gemeentebestuur, De Wolff Peereboom, plaatsvervangend voorzit ter van gecommitteerden, H. P. Kluit man, vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel, Josephus Jitta, secre taris van de Commissie van Toezicht op het M. O., waarna een der leer lingen voor het genoten onderwijs be dankte. De namen der geslaagden zijn: J. Agenant, J, vd Berg, J. C. Henneman (Bergen, N.-H.), M. Hoenderdos (Koe dijk), Ans Houtenbos, N. Jongejan (Bergen N.-H.), C. W. Kaijer (Bergen N.-H.), F. Kraakman, Annie Nieuwen- huizen, A. Rooker, Tb. Schaddenhorst, Fennie Sevenhuysen (Bergen N.-H.). H. Smorenberg en H. Vos. De candidaten bij wier namen geen plaatsnaam vermeld is, wonen in Alk maar A.s. ZONDAG, MAANDAG en DINSDAG wegens schoon maak Alle kaarten zijn geldig voor Zomerbad, De automarkt In antwoord op de dezer dagen door ons gepubliceerde vragen van het raadslid mr. C. Berkhouwer inzake de instelling van een markt van gebruikte motorrijtuigen te Alkmaar delen B. en W. mede, dat het onderzoek naar de wenselijkheid van een zodanige markt nog niet is beëindigd, dat het niet ge bruikelijk is er in dit stadium reeds pu blieke mededelingen over te doen en dat zij zich dus onthouden van het ge ven van een antwoord op de vragen of de Kamer van Koophandel en de di recteur van het marktwezen in gun stige zin geadviseerd hebben. B. en W, delen mede dat uit hun ant woord kan blijken waarom de com missie voor het marktwezen nog niet in het beraad is betrokken. Het is hun bekend dat en waarschijnlijk ook Zaterdagsmorgens één of meer op het Waagplein geparkeerde motorrijtui gen zijn verhandeld evenals dat op an dere plaatsen in de stad het geval is. Op de vragen of het voorkeur verdient voornoemde handel te houden wanneer het marktplein bepaaldelijk voor voor noemde handel is opengesteld en of spoedige afhandeling van deze aange legenheid gewenst is, kunnen B. en W. in dit stadium van onderzoek nog geen antwoord geven. uet was vanocht n den van het gelul juichende kinderen er vandaag de Zaterdag r Luilak-1950 was ei baldadigheid bleef dit volkomen de gelegenhe waren vanochtend om grootste optocht die h maar juist het v< ruimen voor de dagert het Canadaplein al een lang. Van alle richting! kinderen toe, en toen vijf het sein voor ver1 ven was hun aantal geg duizenden. Al deze klei niet alleen gewapend r ters, lege benzineblikke ratels en alle mogeüjl buten, die als het wa stemd om er lawaai me ken. Er waren er ook ze fiets, autoped of poppe versierd hadden met bloemen en serpetines e gezichtjes en die van volgekladderd met krij Jes droegen herenhoed broeken en er waren j voor deze gelegenheid omgegord en die zich i sleepten op schoenen m Wat is er fijner dan zo de straat te mogen lop te mogen slaan en ha schreeuwen, ook al loc agent voorbij? Het was de „Vrije Jeugd". Om kwart voor vijf vindersvendel van het daar achter, met vlieg- vooral met slaande tri onafzienbare deinende en lawaaierige kinderer van het Canadaplein kade, Achterweg en Bic Accijnstoren, waar Lui afgehaald. Dit was een kleed in pyama en me op het hoofd. Hij wei groen versierde wagen triomphantelijk door de li Terwijl de kinders door de stad trok, werd toren onder hoogspannii zes uur werden er twe bezorgd en van dat oge: de bakkers in Alkmaar tend toch al vergeefse gedaan om een plaatsje armen te bemachtigen, ogenblik meer. Er moei honderden bollen komi Speur rustte niet vóór inderdaad waren. Enke de Huishoudschool bode hand bij het opensnijdei en toen mej. Holle vr toch niet op tijd klaar z den ook wethouder B: De Munck en de pers In 1948 besloot de I nering aan het 50-ja jubileum van Koningin de troonsbestijging var liana het college van 1 machtigen de aanschaf: klok in de raadszaal vo B. en W. vonden in directeur van de rijksi beeldende kunsten ti een jong kunstenaar, de Laak aldaar bereid een een monumentale klo welke door de wijze en het gebruikte materi representieve karakter zaal en in lengte van nageslacht aan deze zc regeringsperiode zal h< De kosten zijn in to begroot. De klok wordt geplaatst waar ze zicht van nagenoeg elk punt zaal. De uitvoering wo: aan de heer Zwollo, Amstelveen, die verbon vengenoemde rijks-acad- Naar aanleiding van de commissie, van bijsta nanciën en de daarop aprekingen hebben B. ei het ontwerp nogmaals over het ontwerp het vraagd van de commisi en bijstand voor kuns gen in het Stedelijk Mu missie heeft grote wa het ontwerp, maar geefl keur aan het eerste or dens de wijzers) dat eer vulling van de wijzerpl grootte van de klok b Worden herzien. De te dierenriem behoren in ticaal radicaal te worde: kunstenaar zal in daart voering leidende gevall- opnemen met B. en W commissie. B. en W. kunnen ziel enigen en vragen macl doen van genoemde f 2800. Alcmaria fe^en club Alcmaria, dat aanvar had een wedstrijd te sr voetbalclub uit Antwei nenkort toch een buite stander ontmoeten. Di komt de Zweedse club.] O.I, naar Alkmaar. De 's avonds om 7 uur aan

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2