De ochtend van de Vrije Jeugd "1950 Bij Jac. Koeman 3500 kinderen vroeg op pad Monumentale klok in de raadszaal Luilak-loflied Begrotingen Bergen (op zolder Groot-Schermer Zang en voordracht HE3LOO Egmond-bmnen Een eigen voetbalclub Heer-Hugowaard Het scheepsverkeer in polder Obdam Besluit van Polderbestuur Langendi'jk Koedijk Warmenhirizen Hensbroek Obdam Hex Georganiseerd Luilakfeest een succes WAS VANOCHTEND nog maar net licht, toen wij moeizaam wakker wer den van het geluid van ratelende emmers en ketels, toeterende toeters en juichende kinderen en maar heel langzaam drong het tot ons door, dat het vandaag de Zaterdag vóór Pinksteren is: Luilak-luilak-luilak...." Luüak-1950 was een experiment, een proef die zeer goed geslaagd is. De baldadigheid bleef dit jaar gelukkig zeer beperkt en toch kregen de kinderen volkomen de gelegenheid zich uit te leven. Niet minder dan 3000 tot 3500 peuters waren vanochtend om vier uur uit hun bedjes gekropen om mee te lopen in de grootste optocht die hier in jaren geweest is. Wij zagen onze collega's en onze foto- reporteur, dia zich op deze schone ochtend ook vroeger dan anders aan de zachte lakens hadden moeten ontwor stelen, met vaardige hand kadetjes voor gebruik gereed maken. Jabson leerde ons, hoe we met één haal zo'n warme bol in twee symmetrische helftep kon den hakken en hij legde ons uit hoe men tussen zoiets stroop kan gieten zonder dat de helft op de grond komt. Het was een leerzame ochtend maar het voornaamste was, dat de bollen op tijd klaar waren en dat er zelfs nog over bleven. Om kwart over zeven stapte de laatste dreumes met een warme bol met stroop in de hand de deur van de Waagtoren uit. Het liep letterlijk en figuurlijk gesmeerd. De organisatie. Men kan niet anders zeggen dan dat deze eerste, op korte termijn georga niseerde Luilakviering, uitstekend ge slaagd is. Natuurlijk was ze niet vrij van kinderziekten, die ongetwijfeld volgend jaar niet meer zullen voorko men. Men zal de route voor deze dreu- messen korter moeten maken, er moe ten meerdere muziekcorpsen worden ingeschakeld en met het klaarmaken van de bollen zal nog vroeger begon nen moeten worden. Doch ondanks dit heeft men voor het eerst in tiental len jaren Luilak gevierd op een wijze waarbij excessen uitzondering bleven. Een woord van hulde voor de organi satoren. f\M VIER UUR, toen de duisternis nog maar juist het veld had moeten ruimen voor de dageraad, was het op het Canadaplein al een drukte van be lang. Van alle richtingen stroomden de kinderen toe, en toen om kwart voor vijf het sein voor vertrek werd gege ven was hun aantal gegroeid tot enkele duizenden. Al deze kleuters waren heus niet alleen gewapend met deksels, toe ters, lege benzineblikken aan touwtjes, ratels en alle mogelijke andere attri buten, die als het ware zijn voorbe stemd om er lawaai mee te kunnen ma ken. Er waren er ook zeer velen die hun fiets, autoped of poppenwagen kunstig versierd hadden met takken groen, bloemen en serpetines en die hun eigen gezichtjes en die van anderen hadden volgekladderd met krijt en verf. Meis jes droegen herenhoeden, en lange broeken en er waren jongens die zich voor deze gelegenheid een rok hadden omgegord en die zich moeizaam voort sleepten op schoenen met hoge hakken. Wat is er fijner dan zo uitgedost langs de straat te mogen lopen, met deksels te mogen slaan en hard te mogen schreeuwen, ook al loopt er juist een agent voorbij? Het was de ochtend van de „Vrije Jeugd". Om kwart voor vijf vertrok het Pad- vinderovendel van het Canadaplein en daar achter, met vliegend vaandel en vooral met slaande trom, volgde een onafzienbare deinende rij van vrolijke en lawaaierige kinderen. De tocht ging van het Canadaplein via de Handels kade, Achterweg en Bierkade naar de Accijnstoren, waar Luilak-1950 werd afgehaald. Dit was een jongeman, ge kleed in pyama en met een slaapmuts op het hoofd. Hij werd op een met groen versierde wagen gelegd en zo triomphantelijk door de stad getrokken. In de Waagtoren. Terwijl de kinderschare langzaam door de stad trok, werd er in de Waag toren onder hoogspanning gewerkt. Om zes uur werden er tweeduizend bollen bezorgd en van dat ogenblik af hadden de bakkers in Alkmaar, die deze och tend toch al vergeefse moeite hadden gedaan om een plaatsje in Morpheus' armen te bemachtigen, geen rustig ogenblik meer. Er moesten nog enkele honderden bollen komen en de heer Speur rustte niet vóór de broodjes er inderdaad waren. Enkele meisjes van de Huishoudschool boden de helpende hand bij het opensnijden van de bollen en toen mej. Holle vreesde dat men toch niet op tijd klaar zou komen, wer den ook wethouder Bakker, de heer De Munck en de pers gerecruteerd. In 1943 besloot de Raad ter herin nering aan het 50-jarig- regerings jubileum van Koningin Wilhelmina op de troonsbestijging van Koningin Ju liana het college van B. en W. te machtigen de aanschaffing van een klok in de raadszaal voor te bereiden. B. en W. vonden in overleg met de directeur van de rijksacademie voor beeldende kunsten te Amsterdam, een jong kunstenaar, de heer H. op de Laak aldaar bereid een ontwerp voor een monumentale klok te maken, welke door de wijze van uitvoering en het gebruikte materiaal past bij het representieve karakter van de raads zaal en in lengte van jaren ook het nageslacht aan deze zo uitzonderlijke regeringsperiode zal herinneren. De kosten zijn in totaal op f 2800 begroot. De klok wordt in de schouw geplaatst waar ze zichtbaar zal zijn van nagenoeg elk punt uit de raads zaal. De uitvoering wordt opgedragen aan de heer Zwollo, edelsmid te Amstelveen, die verbonden is aan bo vengenoemde rijks-academie. Naar aanleiding van het advies van de commissie, van bijstand voor de fi nanciën en de daarop gevolgde be- iprekingen hebben B. en W. zich over het ontwerp nogmaals beraden en over het ontwerp het oordeel ge vraagd van de commissie van advies en bijstand voor kunsttentoonstellin gen in het Stedelijk Museum. De com missie heeft grote waardering voor het ontwerp, maar geeft toch de voor keur aan het eerste ontwerp (behou dens de wijzers) dat een rustiger vlak vulling van de wijzerplaat biedt. De grootte van de klok behoeft niet te Vorden herzien. De tekens van de dierenriem behoren in plaats van ver ticaal radicaal te worden geplaatst. De kunstenaar zal in daartoe bij de uit voering leidende gevallen nog contact opnemen met B. en W. en genoemde commissie. B. en W. kunnen zich daarmee ver enigen en vragen machtiging tot het doen van genoemde uitgave van f 2800. Alcmaria tegen Zweedse club Alcmaria, dat aanvankelijk plannen nad een wedstrijd te <me!e„ W„n „en uit Antwerpen, zal bin nenkort toch een buitenlanHse teven- J °ntmoete"- Dinsdag 13 Juni komt de Zweedse club Malmö Football naar Alkmaar. De wedstrijd zal s avonds om 7 uur aanvangen. Zo heeft Alkmaar dan zijn eerste Luilakoptochtfeest gevierd. Kronkelend door Alkmaars straten In een reuze lange sliert. KOE de optocht is verlopen? Wel, wanneer u het mij vraagt, Kan ik moeilijk anders zeggen Dan dit ene woord „GESLAAGD! 't Was een vreugd om te aanschouwen Al die kleuters in een rij Met hun opgetogen snuiten En hun dekselslagerij. Wat een leven, welk een vreugde, Wat een orde evenzeer! Letterlijk, maar óók figuurlijk Liep de hele boel gesmeerd. Want de Waag, waar anders kaas ligt, Droop in één woord van de stroop. Bollen, bollen, nog eens bollen Op een hele grote hoop. Allerhande dames, heren, Zelfs de wethouder incluis, Waren ijverig aan 't smeren. Nét zo als bij moeder thuis. Nu, hun moeite is beloond reeds Door het glunderend gezicht Van die kleine bollenbikkers. Dat vergeten wij niet licht. De heer Speur en medewerkers Breng ik gaarne alle lof Voor deez' Spoedorganisatie. Dit was niet een sof, maar TOF JABSON De subsidies voor een achttal in stellingen van weldadigheid over 1950 zijn reeds in de gemeentebegroting uitgetrokken. Uitgezonderd is een aanvullend sub sidie aan de Alkm. Ver. tot bestrijding der t.b.c. van f 8750 en een aan de ver eniging „Zorg voor de leerlingen en oud-leerlingen der school voor B.G. L.O. groot f 1250, die haar werkinricn- ting op 1 Juli wil uitbreiden met een weefkamer voor meisjes. B. en W. stel len voor deze bedragen nog toe te kennen. Het werk der gezinsverzor ging behoeft ook na 1949 steun in ver band met de verstrekking van gezins hulp voor on- en minvermogenden, waarvoor B. en W. een aanvankelijk aflopende subsidieregeling hebben ent worpen. De gemeentelijke subsidie wordt dan gelijk gesteld aan de helft van het totale overheidssubsidie. Van de politie Woensdag werd uit een tuintje lan het Kennemerpark een rijwiel ont vreemd. De dader, een 43-jarige man uit Den Haag is gisteren aangehouden en voor de Officier van Justitie ge leid. De fiets werd bij een opkoper in Den Haag in beslag genomen. Een 28-jarige Alkmaarder werd door de politie aangehouden wegens het plegen van een zedenmisdrijf. Gistermorgen werd een bestel auto op de Laat ernstig beschadigd, toen de reminstallatie door te krach tig remmen van de bestuurder onklaar geraakte. De bestelwagen moest jit- wijken voor een bij het pakhuis van de firma Jacobsen geparkeerde vracht auto, doch toen de chauffeur bij het zien van een tegenligger hard op de voetrem drukte gleed de auto door en vloog op de uit de richting van de Koorstraat komende auto. Een vijftal jongens werd gisteren naar het politiebureau gebracht en daar ernstig onderhouden. Zij hadd ;n zich bezig gehouden met het vernie len van de jonge aanplantingen bij de Vondelschool. Expositie het hele jaar door DERGEN STAAT op de drempel het seizoen. Het seizoen, waarom feitelijk alles daar, in 't dorpje-aan-der -duinen-rand, draait. Het seizoen, ge durende welks drie maanden elke dorpsgrief en elke dorpsvete (tijdelijk) wordt begraven. Er is voor zulke za ken dan geen tijd, omdat in deze drie maanden voor twaalf maanden moet worden verdiend. Heel nuchter, heel prozaïsch, en heel noodzakelijk is zo iets. En wat geldt voor de pensions, de hotels en de restaurants, dat geldt al evenzeer voor het artistieke contin gent inwoners: de schilders. Er zal in deze dagen, ook al merkt men daar weinig van, door menig schilder de laatste hand worden ge legd aan werk, om gereed te zijn als straks de gastenlegioenen komen. Om dat men hoopt dat er onder die duizen den enige tientallen zullen zijn die, ver rijkt met een door een Bergens artist vervaardigd kunstwerk, naar huis terug zullen keren. Zo zoekt dus menig schilder, in deze laatste dagen vóór het seizoen, naar een zo geschikt mogelijke expositie ruimte om zijn geesteskinderen tot hun allerbeste recht te laten komen. En één van hen is er in geslaagd op een wel bij uitstek gunstig punt beslag te leggen. De collega's behoeven daarop niet jaloers te zijn, want het was in feite het ei van Columbus, die zolder boven 't Huis met de Pilaren. Daar is het, op de zolder van lunch room De Vries, tegenover de Ruïne, waar Jac. Koeman per 1 Juni gaat exposeren. Niet een week of een maand, maar het hele seizoen. Drie maanden achtereen. Daar hangen nu 42 aquarellen, doeken en wat etsen, tezamen een indrukwek kend aantal, mede gezien de kwaliteit die het merendeel van dat werk bezit. En één ding staat zeker vast: deze 42 stukken vertegenwoordigen een dosis arbeid, waarvoor men respect kan heb ben. Vooral ook, omdat het goeddeels allemaal nieuw werk is. En dan nog dit: Jac. Koeman moge dan kunstschilder zijn, hij weet ook nog op andere manier z'n handen te gebrui ken. Zónder die handen was de meta morfose van die zolder niet zó vol komen geweest. Want dit moge gezegd worden: zelden, misschien wel nooit, heeft Bergen een éénmans-expositie gehad, die zulk een gedistingeerde in druk maakt als deze. Zó gedistingeerd, dat de roep ervan ongetwijfeld door de bezoekende gasten gehoord zal wor den. En dat is dan een welverdiende beloning voor zoveel orginaliteit, ener gie en: geloof in het resultaat. Het voornemen bestaat om later in het seizoen ook werk te exposeren van de beide andere artisten van dit schil dersfamilie-trio: Gé en Janna Koeman. Indien Koemans' zolder een succes wordt, betekent dit dat twee zaken naar waarde worden gehonoreerd. De eerste: zijn kundig vakmanschap. En de tweede: zijn energie en werklust! Speciaal dit laatste feit zal wel eens een stimulans kunnen zijn voor menig jeugdig representant van Bergens schil dersbent! ANTHONY VAN KAMPEN. HET LAG VOOR HET GRIJPEN Gedurende het tijdvak van "18 tot 26 Mei werden aan het politie-bureau te Bergen de navolgende voorwerpen' als gevonden aan gegeven: wieldop van een auto, contactsleu teltje, streng gekleurde kippen- en duivenringen, 2 rolfilms, gouden armband, regenjas, linker bandschoen, kinderzitje voor een rijwiel, wol len zwembroek, 2 bankbiljetten, 1 muntbiljet, plastic regenmantel, wit kindersokje, hangertje met ketting, vulpotlood, portemonnaie met in houd, koperen huissleutel, gouden armband, wollen shawl, kinderschortje, kindermanteltje, een kip, witte zakdoek, wollen hoofddoek, 1 paar leren handschoenen en 2 Lips sleutels aan ring. De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: 1 paar zwarte zijden handschoenen, bruin lederen portemon naie inhoudende bankbiljet van f 10,—. zilve ren schakelarmband, groene shawl, militair hoofdeksel „L.S.K.", zwarte glacé dameshand schoen, gouden trouwring en contactsleuteltje aan een riempje. Inlichtingen te bekomen aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie, Karei de Grotelaan 17, telefoon 2444, elke werkdag tussen 10 en 11 uur v.m. OPENLUCHT-SAMENKOMST LEGER DES HEILS De korpsen Haarlem-Noord en Alkmaar van het Leger des Heils (William Booth), houden Tweede Pinksterdag om elf uur 's morgens een openluchtbijeenkomst te Bergen, aan het einde van de Breelaan. DOKTERSDIENST OP ZONDAGEN Morgen, Zondag 28 Mei (Eerste Pinkster dag), wordt de medische dienst te Bergen uit geoefend door dokter Lugten, tel. K 2208-2700 Op Maandag 29 Mei (Tweede Pinksterdag) neemt dokter Poot, tel. K 2208-2423 waar. De Ned. Herv. Vrouwenkrans organiseerde tezamen met de Plattelandsvrouwenbond een zeer mooie middag in de Ned. Herv. kerk. evr. H. Albertz heette alle aanwezigen har telijk welkom, in het bijzonder de zangeres, mevr. Pette van Groeningen uit Hoorn, de organist, de heer Hans Keuning uit de Rijp en mej. Aafje Top uit Amsterdam. Allereerst zong mevr. Pette, begeleid door de organist, enige liederen van Guido Gezelle o.a. „Mij ^preekt de blomme talen" ,;Kom, o Zonne en „Gij badt op ene berg alleen". Hierna droeg Aafje Top het laatste frag ment voor uit het verhaal vaiï de vierde wijze. Van Joost van den Vondel werd „O, Kerst nacht schooner dan de dagen" gedeclameerd. Daarna werden twee liederen gezongen. Vervolgens droeg Aafje Top verschillende religieuze gedichten voor waarnaar met grote aandacht geluisterd werd. Ten niotte zong mevr. Pette van Groeningen nog enige liederen van Handel waaronder het „Largo". Mevr. Albertz was ongetwijfeld de tolk van allen, toen ze het kunstzinnige drietal hartelijk dankte voor het mooie, dat ze deze middag hebben geschonken. Diefstal van sieraden Voor het Amsterdamse Gerechtshof stond Vrijdag in hoger beroep terecht, mevr. G. J.—vd P. uit Bergen, die haar pensiongaste, mevr. L. tal van waarde volle sieraden ontstolen had. De Alk maarse rechtbank had verdachte voor deze ernstige diefstal indertijd tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Tijdens de ziting van het Hof bleek, dat zij o.m. een ring, waarop een hor loge was gemonteerd, gouden oorbel len, een platina broche met parels, een gouden broche en een ring met groene steen en twee diamantjes had wegge nomen. Verdachte verweerde zich met de opmerking, dat haar huurster enorm slordig was geweest, „Het hele huis lag bezaaid met sieraden", riep zij uit Voorts zou het dienstmeisje van haar huurster haar hebben aangezet tot de daad en ten slotte had zij de gestolen sieraden „eerlijk" willen teruggeven, De president van het Hof, mr. vd Does de Villebois zei, dat hij niet bijster veel van het verhaal geloofde. Hij nam integendeel aan. dat beklaag de het dienstmeisje tot de diefstallen had aangezet. „Het is wel het meest krasse van wat men doen kan. De boel wegstelen van de mensen, aan wie men verhuurt", zei de president veront waardigd. De procureur-generaal mr. Hoeffel- man concludeerde in zijn requisitoir dat verdachte niet veel berouw heeft. „Zij tracht zich schoon te praten" al dus spreker, „maar deze slechte vrouw mag niet ontkomen aan gevangenis straf". Mr. Hoeffelman eiste bevesti ging van het Alkmaarse vonnis. De raadsman mr. Pronk, pleitte voor een voorwaardelijke straf. Een me disch rapport over zijn cliënte leek de verdediger gewenst. Uitspraak over veertien dagen. Jubileumconcours St. Caecilia Het fanfarecorps St, Caecilia zal zijn jubileumconcours openen met een con cert op Zaterdg 3 Juni. Op Woensdag 7 Juni zal door het plaatselijke corps Eensgezindheid een concert worden gegeven, terwijl het Egmonder corps Eensgezindheid dit zal doen op Za terdag 10 Juni. Op Zondag 4 Juni, en op Zondag 11 Juni is er een marswed strijd op de Herenweg, gevolgd door ten tambourwedstrijd. Daarna nemen de concertwedstrijden een aanvang, die 's avonds worden voortgezet. Zondag 4 Juni heeft een officiële ontvangst plaats op het gemeentehuis. COLLECTE RECLASSERING. In het plaatselijk comité van aanbe veling voor de collecte van de Reclas sering, die gehouden wordt in de week van 1217 Juni, hebben zitting geno men burgemeester Kalff, J. Schuijt, wethouder. Ds. Bloemhoff, pastoor v. Mtiiien en de godsdienstonderwijzer J G„ de Bruin. Het secretariaat wordt voorlopig waargenomen door de heer W. Keur, Kerkelaan 14, alwaar zich ook de eventuele medewerkenden col lectanten voor dit goede doel kunnen melden. „VOLKSONDERWIJS" VERGADERDE. De ver. „Volksonderwijs" kwam le zer dagen bijeen. Besproken werd het plan om de afd. tot grotere bloei te brengen, waarvoor in de a.s winter enkele avonden georganiseerd zullen worden. Het bestuur is na de verkie zing van mevr. Roggeveen als secre taresse, nl als volgt: Dsjto Bloemhoff. voorz.; mevr. Roggevee!*' secr.: C. Hoogvorst, nennm.; P. Köhne, P. A. Holtes en K de Vries, leden. De kleuterschool werd door Volks onderwijs verblijd met een gift van f 100. De behoefte aan het bestaan van een eigen voetbalclub werd in Egmond-Binnen reeds lang gevoeld. Vele pogingen werden in het werk gesteld om een geschikt terrein te vinden, doch steeds tevergeefs. Vorig jaar trad men in onder handeling met het P W.N., aanvankelijk met enig suces, doch naderhand kreeg het alle schijn, dat ook dit plan zou mislukken. Kort geleden is men echter toch tot een over eenstemming gekomen. Het nieuwe terrein ligt achter boerderij' Vredesteijn en is zeer gun stig nabij de dorpskom gelegen. De grasmat schijnt van uitstekende kwaliteit te zijn. De nieuw opgerichte voetbalclub draagt de naam E.S.V. en zal in het komende najaar deelnemen aan de competitie van de N.H.V.B. Jn welke klasse is echter nog niet bekend. Voor de meisjes schijnt het in de bedoeling te liggen een handbalclub op te richten. Binnenkort zal het terrein officieel geopend worden. Dragers krijgen nieuwe jassen Donderdagavond vergaderde de Begrafenis vereniging „St. Tekla" onder voorzitterschap van de heer G. Molenaar. Uit het jaarverslag van penningmeester Oudeman bleek dat de kas f 2583,57 rijk is, wat voor deze vereniging geen slecht resultaat genoemd mag worden. De heer KI. de Wit werd als bestuurslid herkozen. Bij de bespreking van de aankoop van nieuwe jassen kwamen de stemmen los. De voorloper zag gaarne dat een aantal vaste dragers werd gezocht, waarmede de costuum- kwestie ook zou zijn opgelost. De vergadering ging daarmede niet accoord. Op voorstel van de heer Jn. Beers werd besloten tot aankoop van tien jassen inplaats van acht, omdat dan meer keuze is gelaten. De kosten werden geraamd op ongeveer 1200,-. Bij de rondvraag wees de heer KI. Bakker er op, dat 70-jarige leden, die door de ver eniging van hun draagbeurt zijn vrijgesteld, ook geen draagbeurt mogen vervullen voor andere leden. Door de voorloper zal hierop nauwlettend worden toegezien. Aan banden gelegd door heffing van f 15 - per jaar per vaartuig Het polderbestuur van Obdam kwam onder voorzitterschap van de heer J. de Boer Wz„ in openbare vergadering bij een. Besloten werd dat het bestuur een baggermolên zal bezichtigen, om zo mo gelijk te komen tot de aanschaffing van een dergelijke machine. De voorzitter meende dat het moeilijk zou zijn een geschikte man voor bediening te vin den. De geloofsbrieven van de heren J. de Boer Wz. en P. Dekker Jacz. wer den in orde bevonden. De rekening 1949 gaf aanleiding tot de volgende opmerking: de ontvang sten bedroegen f 54.703,16; om tot een zuivere berekening te komen moet wor den afgetrokken het saldo van 1947 ad f 2.877,90 en het bedrag ad f 24.250 voor het gemaal, zodat de zuivere ontvang sten waren f 27.575,26. De uitgaven be liepen f 60.351,52, waaronder ten be hoeve van het gemaal f 38.975,41, blijft f 21.366,11 met een voordelig saldo ad f 6.209,15 voor de rekening 1949. Hier bij kan nog worden opgemerkt dat in deze rekening nog geen jaarlijkse af lossing van de te sluiten lening voor het nieuwe gemaal is opgenomen, waar door op dit sald-o eigenlijk nog f 4000 plus rente in mindering dient te worden gebracht. Bij de uitgaven wordt aange troffen de betaling voor de Aris Wit- brug ad f 3800, welke betaling een een malige is, zodat het voordelig saldo feitelijk met deze post zou kunnen w-orden verhoogd. De totale kosten van het gemaal be dragen f 49.975. De bedoeling was in 1949 een lening te sluiten voor 10 jaar ten bedrage van f 40.000, wat niet ge lukt is, daar de geldgevers de rente van ly„% te laag achtten. Bij de Centr. Coöp. Boerenleenbank te Eindhoven is men er thans in geslaagd f 36.000 op te nemen voor 5 jaar af te lossen in di verse termijnen. De vergadering ging hiermede accoord. Wallen beschadigd Het aantal motorvaartuigen in de polder Obdam is de laatste jaren aan merkelijk toegenomen. Een nadeel is, dat de wallen als gevolg van golfslag worden uitgespoeld, vooral indien snel gevaren wordt. Het dagelijks bestuur kwam thans met het voorstel om het varen met motorschuiten in de polder te verbieden en aan het bestuur de be voegdheid te verlenen hiervan onthef fing te verlenen tegen betaling van ten minste 10.— per jaar per vaar tuig, onder nader vast te stellen voor waarden met betrekking tot maximum snelheid. Over deze aangelegenheid ontspon zich een levendige discussie. Het voorstel van de heer J. Dekker om het bedrag op 25.vast te stellen, werd niet ondersteund. De heer Groen land kantte zich sterk tegen een hef fing en waarschuwde voor de reactie van belanghebbenden, indien de hef fing hoger dan 10.zou worden. De voorzitter wees er op dat ook elders een heffing op dit gebied bestaat. Ten slotte werd met 43 stemmen het voor stel Henselmans aanvaard, waarbij de heffing zal bedragen 15.—. Het Kwakelpad Het Kwakelpad is geen rijpad voor auto's en wagens. Een belendende landeigenaar ondervond hiervan echter moeilijkheden. Deze zaak zal in sa menwerking met het dageltks bestuur tot oplossing worden gebracht. Da schouw werd bepaald op 12 Juni. Voor heen trok men hiervoor twee dagen uit, thans slechts één. Medegedeeld werd nog dat de Kapelleweg eindelijk ver beterd zal worden, evenals het Kerke- pad, waar o.m. de bruggen iets breder zullen worden. De heer J. Floris kreeg op zijn verzoek een tegemoetkoming in de kosten van walverbetering, evenals de heer P. Groenland. EINDEXAMEN TUINBOUWSCHOOL Aan de Tuinbouwschool slaagden voor het eind-examen vierjarige cursus: A. Steltenpool, J. Koopman, P. Ursem, J. Dekker en P. C. Ootes, allen te Obdam; J. Tromp, G. Berk hout, A. Zut, J. Weel ea P. van Langen, allen te Heerhugowradj F. Kuipers en C. Langen- dijk te Hoogwoud; J. Schaap, J. Meester. B. Klaver en A. Dekker te Ursem; P. J. Vlaar en N. Bakker te Hoorn; B. Ngnntng te Zwaag; I de Lange te Wognum; A. J. Put te Zuid- scharwoude. AFDELING VAN DE L.T.B. OPGERICHT Te Noordscharwoude is een afdeling van de R.K. Land- en Tuinbouwbond (L.T.B.) opgericht met aanvankelijk 75 leden. In het bestuur is zitting ge nomen door de heren F. Bekker, K. Bekker, J. de Jong, J. van Kleef en Jac. Weel. Verwacht wordt, dat de afdeling al lereerst plannen voor de bouw van een bewaarplaats zal voorbereiden. OM DE ZUURKOOL-BEKER Voorlopig programma van de wed strijden om de Zuurkoolbeker: 3 Juni DTS—Vrone, 10 Juni: Vrone—LSVV, 17 Juni: LSVV—DTS, 24 Juni: Vrone— DTS, 1 Juli: LSVV—Vrone, 8 Juli: DTS—LSW. L.S.V.V.-NIEUWS Programma voor Woensdag 31 Mei: L.S.V.V. adsp. cHugo Boys adsp. b, 7 uur te Noordscharwoude, DOKTERSDIENST Gedurende de beide Pinksterdagen zal de doktersdienst worden waarge nomen door dokter J. de Wit te Noord scharwoude, telef. K 2260/524. De Nutsbibliotheek weer uitgebreid Het Nutsdepartement afd. Warmen- huizen vergaderde in café Slikker on der voorzitterschap van de heei A. Kroon. Bij de ingekomen stukken deelde de secretaris, de heer P. Rempt, mede, dat een aanvullend supplement over 1950 was ontvangen van de Centrale ver eniging voor reizende bibliotheken, bevattende vakliteratuur voor land- en tuinbouw en veeteelt. Op elk gebied zijn boeken bij het departement te verkrijgen. De rekening en verant woording van de penningmeester gaf de volgende resultaten: ontvangsten f 412.04, uitgaven f 407.37, batig saldo f 4.67. Bibliotheek: ontvangsten f 157.97, uitgaven f 123.85, batig saldo f 52.12. De begroting 1950-51 sloot in ontvangst en uitgaaf op f 474.60. De rekeningen zowel de begroting werden door de vergadering goedgekeurd. Vervolgens kwam in behandeling de beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering op 30 en 31 Mei te Am sterdam. De voorzitter zal als afge vaardigde deze vergadering bezoeken. De secretaris deelde mede, dat en kele nieuwe boeken waren aangekocht en hoopte er nog enkele bij te kopen om bij het openstellen van de biblio theek met een keurige collectie voor de dag te kunnen komen. GESLAAGD VOOR HET EXAMEN E.H.B.O. Een-en-twintig dames en heren, allen cur sisten van de EHBO, legden Donderdag exa men af met de verheugende uitslag, dat allen slaagden. De cursisten hebben onder leiding gestaan van dr. Degenaar uit Alkmaar, die werd ter zijde gestaan door drie leden der EHBO-afde- ling Alkmaar. De namen der geslaagden zijn: C. Schuit- Groot, G. Mulder—Nap, M. Boon—Spruit, C. Stoffers—Leffers, A. Bosman—Meinders, mej. A. Barsingerhorn, T. Veenstra, G. Coevert, M. Lammerschaag, K. de Geus, A. Hoekstra, T. Peys en A. Pool; en de heren B. C. Slooten, J. Molenaar, P. Hart Jr., J. Koelewijn, W. J. Schipper, K. Molenaar, P. J. de Maijer en J. F. Tiesjema. Wij zullen wel spoedig meer van ze horen. Nagekomen predikbeurten VOOR ZONDAG 28 MEI 1950 (Eerste Pinksterdag) ALKMAAR. Oud-kath. kerk, in de Luth. kerk aan de Oudegracht, 8 uur, heilige dienst. NIEUWE NIEDORP, 10 uur ds. Appel. Doopsgez. gem., half 10, da. Francken Liefrinek. OUDKARSPEL, 10 uur ds. Schmidt, (koorzang). MAANDAG (Tweede Pinksterdag) OUDE NIEDORP, 10 uur ds. Appel. N.-H. SCHOOLVOETBAL- KAMPIOENSCHAP. Zaterdagmiddag om 2 uur zal in Zaan dam de Jan Ligthartschool ter plaatse een wedstrijd spelen om het kampioenschap. De wedstrijd wordt gespeeld tegen de Alkmaarse kampioene, de Lindenschool. Om drie uur speelt de Zaandamse ULO uit de Stationsstraat tegen de Alkmaarse ULO-school, die in de kaasstad kampioen is geworden. OUDERAVOND O.L. SCHOOL. Donderdag werd in de o.l. school te Hensbroek—Obdam een ouderavond gehouden, waarvoor de belangstelling groter had kunnen zijn. Na de opening door mevrouw GroenMaars, voorzitster, werd net woord gegeven aan dr. A. Voorzanger te Velsen, die de sexuele voorlichting van de jeugd behandelde. Dit belang rijke onderwerp werd door spreker be grijpelijk en onderhoudend naar voren gebracht. Uit de verschillende vragen, die tot tevredenheid werden beant woord. bleek met welke grote aao- dacht de lezing gevolgd was. Hierna werd gelegenheid om het werk der leerlingen zichtigen. gegeven te be- UIT HET ZAKENLEVEN. De heer Jac. Hollenberg Jr. te Ob dam heeft de brandstoffenzaak van oe heer P. Maars, eveneens te Obdam overgenomen. Marktberichten ALKMAAR, 26 Mei. —Prei 8—14; spinazi® 8—32; postelein 4—10; rabarber 4—19; an dijvie 17—30; sla I 2—4 (p. 100 st); bloem kool: IA 46-53, I 30-44 en II 20-30 (p. st,); komkommer 23—38 (p. st.); worteltjei 17—38 (bos); uien 2,50—10 (bos); aardbeien 44—72 (p. doos); radijs 3—11,50 (bos); sel derie 7—14,50 (bos); peterselie 3—6,50 (bos)| stoofperen 38—41; asperges: dik wit 1,36— 1,41 en blauw 56 (bos); aardappelen: nieuwe 50-70. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 27 Mei. 5000 kg rabarber 4,20—5,20; 3400 kg aardappelen 42—49 en kleine 36—41. HEM. 26 Mei 1950. Vroege aardap- pelenaanvoer 1000 kg: midd. 3743, kleine 3543, kriel 3039; Sla 2 2.80; Spinazie 820; Bloemkool 1664; Bospeen 10—27; Gr. kool 13; Rabarber 912; St. Remie 32; Aardbeien 180260. Besommingen l|muiden Loggers: Katw. 76 3970; Prijzen per kg: Grote tong 1,901,86; groot m. tong 1.941.89; klein ra. tong 1.801.54; tong I 0.97—0.71; tong II 0.85—0.57; tarbot I 1.36— 1.06. Per 50 kg: grote schelvis 25; m. schelvis 3433; kl. schelvis 36: Wijting 10 9; zw. poon 108; makreel 19; klein middel rode poon 27—16; kl. rode poon 17: tarbot II 45; tarbot III 37—33; tarbot IV 23; schar 95; bot 86; aanvoer 900 kis ten.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3