Pinksterdemonstratie in Oost-Berlijn geheel rustig verlopen Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Londen niet enthousiast over het plan van minister Schuman "1 De Haringvloot is uitgevaren AJ.C. viert het Pinksterfeest „Memorial Day op Margraten Dinsdag 30 Mei 1950 147e Jaargang No. 124 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Half millioen mensen beioogde voor samenwerking mei Rusland Pieck waarschuwde voor oorlogsgevaar Engeland wenst zich niet te binden Egyptisch student vuurt op examinatoren Liever de cel dan zakken' „Van Wadden tot IJ" in wording De jacht op het zee banket begonnen Nieuw Europa zal de vloedgolf keren'' Weerbericht bureau ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT tarieven: Advertenties: 16 ct p. mm Familieberichten 20 ot. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, f 4.50 per kwar taal plus incassokosten. r\E PINKSTERDEMONSTRATIE in Berlijn van de onder communistische lei- y ding staande Oostduitse „Vrije Duitse Jeugd" is zonder incidenten verlopen. De vijf-en-twintig-duizend man Westberlijnse politie en geallieerde militairen, die tijdens het défilé van het half millioen demonstranten op eerste Pinksterdag bij de sectorgrenzen in gereedheid werden gehouden, hebben niet actief behoe ven op te treden. Toen de Westelijke commandanten in helicopteres de lucht in gingen zagen zij beneden zich in Oost-Berlijn een ordelijk, reusachtig schouw spel van kleuren, blauwe vlaggen van de Vrije Duitse jeugd", rood-zwart-gou- den vlaggen van de Oost-Duitse republiek, rode en witte vlaggen en veel bloe men. De enige „klap", welke zich tijdens de demonstratie voordeed, was van een, naar men aanneemt in West-Berlijn afgeschoten pamfletbom, die een regen van pamfletten over de hoofden der demonstranten deed neerdalen, waarin ge waarschuwd werd voor „Russische slavernij". |j Men defileerde voor een tribune De biauwgehemde „jonge strijders voor de vrede", die zich op Pinkster morgen in de Lustgarten hadden ver zameld voor het défilé, werden toege sproken door de Oostduitse president, Wilhelm Pieck. Deze waarschuwde „de gevaren van een nieuwe oorlog niet te onderschatten". De chefs van de Westerse generale staven waren I onlangs in Nederland bijeengekomen en de Westerse ministers van buiten- 1 landse zaken te Londen om „Duitsland tot het slagveld van een nieuwe oor log en Berlijn tot hun bruggehoofd te maken", aldus zeide Pieck. De monsterparade langs de rijkelijk i met vlaggen versierde „Unter den Linden" begon met het afschieten van vuurpijlen, die in de lucht opengingen en parachutes met de blauwe vlag van de „Vrije Duitse Jeugd" en de vlaggen van de Sowjet-Unie, China en de Oosteuropese volksdemocratieën lieten neerdalen. houd: „Meer dan een half millioen strijders voor de vrijheid zenden u, leider van 't wereldvredeskamp, hun dank en groeten. Zij beloven plechtig, zich tot het uiterste te zullen inspan nen in de strijd tegen de atoomboom en de duistere pogingen van de Anglo- Amerikaanse oorlogshitsers". In de afgelopen dagen zijn minstens 23 leden van de volkspolitie in net Westen om asyl komen vragen. Prof. Reuter, de burgemeester van West-Berlijn heeft Maandagavond drie deelnemers van de communistische jeugd-demonstratie ontvangen. Zij ver telden, dat de helft van de deelnemers gedwongen was geweest, naar Berlijn te komen, en noemden de demonstratie een mislukking, omdat alles, wat men hun over de levensomstandigheden in West-Berlijn had verteld, onwaar bleek te zijn. voor waarop de regeringsleiders in Oost- Duitsland en buitenlandse delegaties hadden plaats genomen. Er werden spandoeken meegedragen met op schriften als „Yankee ga naar huis", „geen persvrijheid voor oorlogssto kers" én „leer van Stalin, strijd met Stalin". Er liepen ook naar schatting achttienduizend man van de volkspoli tie mede, in zwarte uniform en kap laarzen en ongewapend. Zij marcheer den op militair nauwkeurige wijze. Besloten werd een telegram aan Stalin te zenden met de volgende in- Het Nederlands elftal Clavart voor Roosenburg In het Nederlands elftal, dat Don derdag 8 Juni te Stockholm tegen Zwe den speelt, is een kleine wijziging ge komen. Roosenburg heeft zijn plaats aan Clavan moeten afstaan, zodat de ploeg er als volgt uitziet: Kraak (SVogels); Potharst (Ajax) en Van der Sluys (B.V.V.); Van der Hoe ven (Ajax), Terlouw (Sparta) en Stof- felen (Ajax); Clavan (A.D.O.), Rijvers (N.A.C.), Michels (Ajax), Lenstra (Hee renveen) en Hofma (Heerenveen). Een student aan de medische facul teit van de universiteit van Cairo heeft tijdens zijn mondeling examen schoten gelost op de twee Engelse professoren Richard Haines en Dou glas Derry. Ook» de Egyptische pro fessor Batrawi werd gewond. Beide professoren werden in het ziekenhuis opgenomen. Zij maken het goed. De student werd gearresteerd. Hoe wel men het motief van zijn daad niet kent. schijnt hij gezegd te hebben, liever de gevangenis in te gaan, dan te zakken voor zijn examen. De dader is de 22-jarige zoon van 'n hoge func tionaris van het Egyptisch ministerie van onderwijs. Hij schoot professor Haines in de arm en sloeg Derry met het uiteinde van de revolver op het hoofd, toen het tweede schot niet af ging. Twee doden bij een awïo-ongeiuk Zondagnacht om één uur is in de binnenstad van Den Bosch een ernstis auto-ongeluk gebeurd, waarbij twee personen werden gedood en één zwaar gewond. Met volle vaart is een personen-auto met drie inzittenden, al len uit Den Bosch, tegen een winkel- pul gereden. De inzittenden waren de 19- -.5ge magazijnbediende Kalf, de 18- jarige slager Mulder, die beiden wer den. gedood, en de 17-jarige monteur Demsse, die een zware hersenschud ding opliep. Britse troepen uit Egypte Uit kringen, die nauw zijn betrok ken bij de Wafdistische regering van Egypte, wordt vernomen, dat Enge land een Egyptisch voorstel heeft aan vaard om de Britse troepen uit Egyn te terug te trekken, op voorwaarde dat een militaire alliantie tussen de beide landen wordt gesloten. In het afgelopen weekeinde zijn, volgens berichten uit Parijs, menings verschillen tussen Engeland en Frank rijk over het voorstel tot het samen brengen van de Westeuropese zware industrie aan de dag getreden. Het bestaan van dit verschil van inzicht werd in diplomatieke kringen te Lon den erkend, onder de toevoeging dat het „niet zo ernstig zal zijn als de Franse regering het opvat". Van Franse zijde schijnt men het verschil van inzicht wel degelijk van belang te achten. De Britse regering wil zich niet in dit stadium in een positie laten brengen, waarin geen te genvoorstellen of amendementen van betekenis meer zouden kunnen wor den ingebracht. De Franse regering is bootje in moeilijkheden Een reddingboot is uit de haven van Deal in Kent uitgevaren om een te -ie te hulp te komen, dat schijnt aangelegd te hebben aan een baken ®P de Goodwin Sands. Naar verluidt bevinden zich twee Nederlanders aan boord. BULGAARSE MINISTERS RUIMEN HET VELD Bij een grootscheepse reorganisatie van de regering zijn twee Bulgaarse ministers uit hun ambt ontzet. Pre mier Tsjervenkof maakte dit in de nationale vergadering bekend. De ni- nister van Buitenlandse Zaken, Pop- tomof wordt vervangen door dr. Mintsjp Neytsjef, de minister van landsverdediging, generaal Georgi Damianof moet zijn plaats inruimen voor generaal Petre Pantsjefski, thans plaatsvervangend minister van defen sie. De Nationale Vergadering heeft de voorstellen aangenomen en de nieuwe ministers onmiddellijk be ëdigd. echter van mening, dat er overeen stemming moet bestaan over het prin cipe van een gezamenlijke hoge auto riteit met bevoegdheden welke boven die van de regeringen op het gebied van de steenkool- en staalproductie gaan, voordat men begint met onder handelingen, willen deze kans op suc ces hebben. Zakelijke Messias De politie te Tokio heeft de 67- jarige Okada gearresteerd, de stichter van Japans populairste en grootste religieuze secte na de oorlog, bekend onder de naam „We reldkerk van de Messias". Hij wordt beschuldigd van omkoperij, belastingontduiking en woeker. Sinds de oprichting van deze sec- te in 1947 heeft deze geestelijke 3.000 predikanten ingezegend en 300.000 volgelingen gemaakt. Naar verluidt heeft hij zich hiermee een fortuin van bijna 50 millioen gulden verworven. TRUMAN LOOFT ACHESON De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, die uit Londen in New-York is gearriveerd heeft in een persgesprek gezegd, oe- moedigd te zijn over de resultaten, lie op de conferentie te Londen zijn be haald. Acheson weigerde echter iets anders te zeggen, dan reeds in de Britse hoofdstad per communique was bekend gemaakt. Uitdrukkelijk zeide de minister, dat niet was gesproken over de controle op de atoomenergie en over het vraagstuk Jerusalem, Wat het vraagstuk van China in de V. N. be treft, was er, zo zeide hij, in het Ame rikaanse standpunt geen wijziging ge komen. Later werd gemeld, dat Tru man zijn minister van Buitenlandse Zaken verwelkomde met de woorden: ,U heeft prachtig werk gedaan". Ontploffingsramp door onvoorzichtigheid Te Neiva, de hoofdstad van de Co- lumbiaanse provincie Huila heeft zich een ontploffing voorgedaan in een, in het centrum van de stad gelegen, springstofdepót. Volgens de eerste be richten zijn er veertien doden en vijf tig gewonden: Het schijnt, dat een bur ger een brandende sigaret heeft laten vallen op vaten met buskruit. Er is een onderzoek ingesteld. Dode en drie gewonden bij aanrijding Op de Rijksweg tussen Ede en De Klomp vond een aanrijding plaats, die een dode en drie gewonden eiste. De 25-jarige M. Roseboom uit Ede reed met een lichte motorfiets op de rijks weg terwijl hij voor op de benzinetank een 12-jarig buurmeisje vervoerde. Hij maakte plotseling een zwenking, juist op het moment, dat een motor wilde passeren. Beide bestuurders raakten elkaar even aan, waardoor Roseboom de macht over het stuur verloor en met zijn motor kwam te vallen. Een derde motor, bestuurd door C. R. uit Apel doorn, employe bij de KLM en met als duo-passagier een wachtmeester der rijkspolitie reed op de op de weg lig gende motor in. Roseboom bleek op slag gedood te zijn, het meisje had een rechterbeenbreuk, de KLM-employe 'n schedelbasisfractuur en de wachtmees ter een sleutelbeenbreuk en een hoofd wonde. Gevallen in Indonesië De regering maakt hekend, dat tot haar leedwezen het volgende verlies in Indonesië is gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. Ie kl. M Leegstra uit Ten Boer (Gr.). Op 2 Mei 1950 bleek, dat hij was gesneuveld na vermissing op 10 April 1949. Op- de Westersehelde bij Bath geraakte de lichter „Mitropa 5" aan de grond. Pogingen om het vaartuig weer vlot te krijgen, mislukten. Het schip dat 600 ton meet, is doormidden gebroken. Westerling naar Indonesië? De gouverneur van Singapore heeft de magistraten aldaar opdracht gege ven, het verzoek van de Verenigde Staten van Indonesië tot uitlevering van Westerling te bestuderen. Op een uitgestrekt terrein aan de Bergerweg te Alkmaar verrijzen thans in snel tempo de grote houten hallen, die van 20 Juli t.e.m. 19 Augustus een onderdeel zullen vormen van de tentoonstelling „Van Wadden tot 't IJ", Op het middengedeelte van het expositie-terrein zijn dg tuinen en water' partijen in aanleg. De haringvloot is het zeegat uit, de jacht op het verse zeebanket is begon nen. Hedenmorgen in de vroegte zijn de loggers uit de havens van IJmuiden, Scheveningen én Vlaardingen vertrok ken. Zij werden gelijk de traditie wil, uitgejoeld door de vrouwen en kinde ren der opvarenden. Tevoren hadden de mannen afscheid genomen van hun gezinnen en werd in het Scheveningse Casino een diner gehouden, waaraan niet alleen de redersfamilie Vrolijk?:, doch ook Belgische en Franse reders en de leden der ambassade van Ameri ka en Engeland aanzaten. Van de Scheveningse vloot moesten er vijf schepen tijdelijk achterblijven. Zij hadden defecten opgelopen tijdens het spelevaren op Pinkster-Maandag. Zaterdagmiddag waren n.l. op de ha ringvloot de vlaggetjes gehesen, ten te ken, dat zij zeilree lag. Bonte optoch ten waren met muziek voorop langs de havenkommen getrokken, zowel in Scheveningen als in IJmuiden, waar de Katwijkers ligplaats hebben. De Scheveningse vloot was op Tweede Pinksterdag, bevlagd en wel, met Arbeidersjeugd in Vierhouten Der traditie getrouw is ook dit jaar weer gedurende het afgelopen week eind te Vierhouten op de Veluwe het Pinksterfeest van de A.J.C. gehouden, dat Zaterdagavond door de voorzitter van de jeugdorganisatie, de heer L. V d. Haspel werd geopend. Na de krans- legging voor de Pinksterklok oji de zgn. Paasheuvel volgde het défilé, waarbij de vijftienhonderd deelnemers zwijgend langs de klok trokken. De Duitse gaste, vertegenwoordigster van de Duitse zusterorganisatie, mevrouw lllll!l!li;illllllll!lllllllllll!ll!llllll!lll!!lllllllll!lllll!]llllll]lllllllllllllllll!llll!IIIIIIIIIIIIIIIIHIinilllllll had, maar toen al z'n vrienden infor meerden, of hij een tijdbom had inge- Verwachting, geldig tot morgen- avono: Droog weer met voorname- hjk iti de Noordelijke Provincies aanvankelijk nog overdrijvende wolkenvelden Morgen over het al gemeen zonnig weer en warmer an vandaag. Matige tot zwakke wmd hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Woensdag: Zon op 4.27, onder /tt,; Maan °P: 21.43, onder 3.41 'Volle Maan). Qe burgemeester van Harlingen gaat naar Harlingen. Harlingen werd 45 jaar geleden gesticht en is sindsdien uitgegroeid tot een stad van 26000 in woners. Dat is Harlingen it. Texas Het feest, dat deswege gevierd zal worden, wordt ook bijgewoond door de burge meester van Harlingen. Maar dat is slikt, snapte hij, dat er wat met zijn Harlingen in Friesland. Snapt u het eigen flaporen mis was. Ze tikken dui verband? De examens staan voor de delijk hoorbaar als een horloge. Je deur. Erger nog, hier en daar zijn ze kunt ermee tobben. In Coventry in al begonnen. Luistert u maar: Studen- Engeland woont Edward Franklin. Die ten in de economie in Cairo zijn hun meneer heeft last van tikkende oren examinatoren te lijf gegaan, omdat ze Het verhaal wordt eentonig. Henri de opgaven te moeilijk vonden. De de Galard in Parijs heeftnee, geen politie moest tussenbeiden komen. tikkende oren. Hij heeft de Eiffeltoren Er in Bombay houdt de politie een willen opblazen en dat is minstens zo extra oogje in het zeil, om zelf moor- bijzonder. Maar de rechter sprak hem den onder de studenten te voorkomen, vrij, ordat-ie van mening was, dat Bij de uitslagen bleek 61 pet. van de Hein het als een grap had bedoeld 55000 examinandi gezakt te zijn. De Conrad Wegelin uit Kaapstad is per Londense bioscoopdirecteuren worden wanhopig door de gewoonte der be zoekers om tijdens de voorstelling pin da's te eten. In een theater werden na de voorstelling veertien grote zakken pinda-doppen weggehaald De pinda manie heeft twee nadele®: primo de doppen zijn he ig brandbaar en dus gevaarlijk: secundo het kraken van de apennootjes verstoort de gevoelige sfeer van de romantiek op het witte doek. Maar dat geldt natuurlijk niet voor 'i'd-Westfilms! C^ankey Flynn uit Greensboro in Ame rika heeft last van tikkende oren. Hij dacht jaren lang, dat iederéén dat Jammer, het ijs was nog niet sterk genoeg met Pinkmie. K.L.M. héél uit Zuid-Afrika komen vliegen om een maand bij zijn groot ouders in Lunteren te gaan logeren. Conrad maakte reis alleen, maar de stewardess hield een oogje op hem. Ie geen zonder gevaar voor zijn zieie- rust kon geschieden. Conrad, moet ge weten vrienden, heeft de aanvallige leeftijd van achttien maanden bereikt. ginds het begin van 1949 is het bioscoopbezoek in Amerika met twintig millioen klanten teruggelopen. In dat jaar gingen nog „maar" 70 millioen mensen per week naar de bioscoop. Knappe koppen zeggen. d<i't het publiek tegenwoordig meer ver scheidenheid van ontspanning heeft en, „nog belangrijker minder geld". Deanna Durbin, de zingende filmster gaat binnenkort voor de derde maal huwen. Zij wordt hoe langer hoe dik ker, maar wil geen dieet houden. „Ik wens geen skelet te zijn", zei ze, „in het Louvre heb ik gezien, hoe mooi de vrouwen in het verleden waren. En die waren allemaal dikker dan ik". CJ Om nog even bij de film te blijven: Yvonne de Carlo hee4". een lijst onge steld van de (volgens haar) tien meest fascinerende marnen ter wereld: 1 Sjah van Perzie; 2. Ernest Hemingway; 3. Louis Mountbatten; 4. FernandeJ; Sir Laurence Olivier enz enz. Onder getekende. uw diana,.-, staat reserve voor het zevende tiental (in de af deling Noord-Holland). Else Schmidt uit Hamburg, bracht eveneens een bloemenhulde. Met dit défilé wil men de omgekomen leden van de A.J.C., die in de oórlog het le ven lieten, herdenken. In het openluchttheater sprak de bondsvoorzitter vervolgens de officiële openingsrede uit, waarbij hij erop wees, dat het noodzakelijk is, het werk te versterken, nu ook de Duitse commu nisten .demonstreren als een nieuwe zet in de Koude oorlog. De avond, die in een stortbui ontijdig eindigde, werd besloten met zang, dans en déclamatie. Jo Sterheim droeg „Jeremia" van Ste fan Zweig voer. De tweede dag werd in het openlucht theater net Pinksterfeest „Phoenix", opgevoerd, waarna op de Vossenberg de algemeen penningmeester, de heer Ad. van Moock, een korte rede hield. Toen drie brandstapels waren ontstoken en de Internationale was gezongen, hield op de speelweide de algemeen voorzit ter van de Partij van de Arbeid, Koos Vorrink, een rede over „twintig jaar Pinksterfeest", waarin hij zeide, dat de jongeren grote kans maken, het nieu we Europa te veroveren. Alleen dit Eu ropa zal in staat zijn de „vloedgolf van barbarij te keren, waaronder millioenen als slaven zuchten". Belgische jeugd versus de coloradokevers Gevolg gevend aan een oproep van de burgemeester van Oostende, die de leiding heeft van een anti-colorado- kevercampagne, zijn Eerste Pinkster dag, honderden kinderen opgekomen om politie en brandweer te helpen bij de bestrijding van een nieuwe invasie der kevers op de Belgische stranden. Voor elke honderd ingezamelde ke vers is de kinderen een ezelritje be loofd en voor elke vijfhonderd een uit stapje. De kevers komen bij elke vloed binnen en zij worden bij kilo's ge raapt. derden „landkrabben" aan boord, an ker-op gegaan, teneinde alvast eeng met het water kennis te maken. D® opvarenden hebben het niet breed ge had. De zee was vrij woelig, zodat e» nogal eens iemand over de vorschan» sing moest kijken. Toch was de stem ming aan boord uitstekend. De gastvrije reders hebben dan ook menig bedankje van hun enthousiaste gasten ontvangen. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" opende de rij, gevolgd door de Soil, 262 van rederij A. van der Toorn, dis de bedrijfschapswimpel voerde, ten te ken, dat dit schip tijdens de teelt 1949 de best verzorgde vis had binnenge bracht. Deze was voor het vertrek in een korte plechtigheid gehesen. M Aan de plechtigheid van „Memo rial Day" op het kerkhof van Ameri kaanse gesneuvelden te Margraten, waar nog 8000 stoffelijke resten onzer bevrijders rusten, is door de aanwe zigheid van een aantal hoge Ameri kaanse en Nederlandse autoriteiten veel luister bijgezet. De „stars and stripes" en het rood- wit-blauw klapperden op het Zuid- Limburgs bergplateau van Margraten halfstok in de stijve wind, toen de autoriteiten op de overdekte tribune, in het front van het onoverzienbare veld van de witte kruizen, plaats na men: van Amerikaanse zijde waren o.a. ambassadeur Selden Chapin en admiraal Forrestel. Nederland was bij de plechtigheid vertegenwoordigd o.a door vice-ad- miraal Rost van Tonningen namens het Kon. huis en door schout-bij J»acht Reijnierse als vertegenwoordigt; ran de minister van Marine. Ambassa deur Selden hield een toespraak waarvan de Nederlandse vertaling ten dienste van de honderden belangstel lenden, door zijn dochter Helen werd voorgelezen. Kransen werden gelegd o.a. namens de Koningin en Prins Bernhard en de minister van Oorlog en Marine Moord op Perzische journalist In de Perzische hoofdstad is op Ai med Deghan, directeur van het week blad „Teheran Mossavar", een aanslag gepleegd, Deghan werd in het hart getroffen door een revolver kogel, afgevuurd door een onbekende, die is aangehouden. Deghan was be kend om zijn scherpe anti-communis tische en anti-Russische artikelen. H53 had reeds dikwijls interviews en arti kelen van personen gepubliceerd, die de Sowjet-Unie hadden verlaten. Ge bleken is, dat de moordenaar een be kend communist is. Judith Coplon, de voormalige be ambte bij het Amerikaanse ministerie van justitie, die wegens spionnage voor Rusland werd veroordeeld en die later tegen borgstorting in vrijheid werd gesteld, is met haar advocaat. Albert Sokolov, in het huwelijk ge treden. AMERIKAANSE STRAALJAGERS NAAR ENGELAND? De Amerikaanse luchtmacht heeft Maandag bekend gemaakt, dat zij mo gelijk in de herfst eskaders straalja gers naar Engeland zal zenden. De vliegtuigen zullen daar voor oefe ningen gebruikt worden evenals le groepen middelzware Amerikaanse bommenwerpers, die thans in Enge land gestationneerd zijn. DE ARRESTATIE VAN GOLD Harry Gold, die als Russisch spion is aangehouden, heeft nog geen advo caat gevonden, die bereid is hem te verdedigen. Zijn vader en broer heb ben hem Vrijdag bezocht en hem mee gedeeld dat zij geen 100.000 doller kunnen betalen als borgstelling voor zijn voorlopige vrijlating. Zij zijn in onderhandeling met William Gray, een vermaard advocaat t» Philadelphia.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1