ik en Kramer werden niet gepasseerd Degradatiecandidaten hebben 't zwaar Interessant programma In stadion f" I Weer twee punten voor R.K. A.F.C Het „Witte Kerkje" te Sint Pancras herrijst in oude luister d aan Zee r maakte een preekstoet EILOO )e Rijp Egmond a.d. Hoef Schermerhorn Nieuwe winkel geopend Beemster Ereveld in Willemstad verdiend DINSDAG SO MEI 1950 ard Calcador in de ilengte slaand. ee heeft een kunste- awoners, een man, die iren steeds groter be- rf door het vervaar- ijwerk, dat op diverse ndacht heeft getrok- eds meermalen bijbei- t uitgebeeld is het be- i de opdracht heeft preekstoel van de Ge. c van houtsnijwerk te erkwaardige opdracht t in deze kerken tot ing tot versiering ia it dus een eerste stap om ook het bedehuis den een kunstzinniger i dan tot dusver het bezochte dienst welk# het Gereformeerde nd aan Zee werd ge- ~in ook burgemeester rdig was, is de preek, n Meijenfeldt uit Alk genomen. van de restauratie de zijn best gedaan de van de preekstoel zo te doen plaats hebben er heeft dag en nacht n prachtig werkstuk a krijgen. Hy vervaar- en, welke de verorde ning van Jezus Chris- De beste houtsoorten rkstuk gebruikt en de n juweeltje van hout- en, dat in het komende feld de aandacht der ekken. Het is te ver te bekwame autodidact welgeslaagde poging tke opdrachten zal krij en onze idealen en adspirant-leden van de heer Van der Linde, hoofdconsul en official Vrijdagavond in het Ver- lezing gehouden over onze idealen". Na een verzicht en een beschou- Olympische i gegeven, trok de heer an leer tegen het profes- sportverdwazing onzer zette hij uiteen, wat een in een gemeenschap Dnder goede leiding kan zeer grote waarde onzer jeugd. De e speler onherroepelijk kan bevorderen, dat geest in een gezond 11- als durf, trouw, kunnen worden i ontplooid. Daardoor veel mee voor zijn voorzitter van Egmondia, a afloop van de inleiding er Linde dank gebracht betoog. nners vieren hun Fe lustrum :ren de RK Verkenners 'um. Zij tellen pl.m. zes- vier en twintig welpen tig verkenners. Veel is mners bereikt, zelfs hun door hen bekostigd. Op rndag a.s. zal een groots id gehouden worden, lerd verkenners en wel- iggende gemeenten zul- lnemen. Zij worden ont- camp dat door B. en W. gesteld in plan-West irackenlaan). 's Avonds t er een vlaggeparade m negen uur 's avonds ampvuur worden ontsto- ddag wordt een ralley irbij verschillende de len worden gegeven. >rt op het ebrordusterrein een wedstrijd gespeeld een voetbalelftal van de isstichting contra WW het Haagse Weeshuis)- half acht zal door de ;t zeer goede toneelspel Buttler" worden opge- eester Boerema /erleden overleed, ruim vijftig t Stadsziekenhuis te Pur- H. C. Boerema, wacht- der rijkspolitie. die nog maar kort» zijn standplaats had, heeft te tijd de achting van de te verwerven,. za» algemeen betreurd. Doelpuntloze wedstrijd op het sportpark Onze plaatselijke tweede en derde klassers, AIcmaria en Alkmaarse Boys, hebben Maandag avond op het Sportpark hun lang verwachte ontmoeting gespeeld. Een groot aantal suppor ters van beide clubs hadden zich langs de lijnen §m op de tribune verzameld, maar niettegen- itaande de aanmoedigingskreten die niet van de lucht waren, zagen de doelverdedigers kans de stand dubbel blank te houden. Tijdens de wedstrijd werd het geen moment duidelijk dat Alkmaarse Boys in de derde en AIcmaria in de tweede klasse speelt. Het was «on wedstrijd met gelijke kansen en een tijd lang is het zelfs zo geweest, dat de g'eblokten •en duidelijk overwicht hadden. Vóór de rust waren de Boys steeds weer een tempo sneller dan de Alcmarianen en dat Afink voor de thee niet tweemaal werd gepasseerd, had hij te danken aan paal en lat. Het enige excuus dat voor AIcmaria kan gelden is, dat de sporparkbewoners met enige reserves in het veld moesten komen. Schmidt, Van der Lek, Badenhuizen en Ditzel ontbraken op het appèl en werden vervangen door Pluymers, Paulissen, Van Meene en Wielinga. Hier staat echter tegenover dat Ditzel niet meer voor AIcmaria •al uitkomen, in verband met zijn vertrek naar Nijmegen, zodat zijn plaats permanent door een andere speler moet worden ingenomen. Pluymers en Van Meene zijn geen onbekenden m het eerste team van AIcmaria, zodat alleen Wielinga en Paulissen „probeersels" in deze wedstrijd waren. Daarom behoeven wij aan de prestatie van de Boys niets te kort te doen en liet mag zeker niet aan de onvelledigheid van de withemden worden geweten dat zij niet in ituat waren deze wedstrijd tegen een derde Vlasser in een overwining om te zetten. Dubbel blank. Alkmaarse Boys had zijn succes voornamelijk ie danken aan grotere activiteit. Stuk voor •tuk speelden de geblokten voor wat zij waard waren. Vooral de middelinie van de Boys was uitstekend op dreef en daardoor kon het ge beuren, dat het middenveld het grootste deel van de wedstrijd in handen van de Boys was. Nadat Bakker enkele corners op het Alc- maria-doel had genomen, schoot deze speler eenmaal uit moeilijke positie buiten het bereik van Afcnk tegen de paal. Weinige minuten later had Afink Vrouwe Fortuna weer op zijn hand toen hij een schot van Knip door zijn handen liet glippen en de lat het leer terug Zeevogels won van schotloze tegenstander In de laatste degradatiewedstrijd, die van geen belang meer was, behaalde Zeevogels een gemakkelijke overwin ning op Schellingwoude. De Amster dammers waren aanvankelijk met de storm in de rug in de meerderheid, maar hun voorhoede slaagde er niet in een doeltreffend schot af te vuren. De Egmondse midvoor Van Dam brak bij een der sporadische aanvallen van Zeevogels alleen door en scoorde het eerste doelpunt, dat enkele secon den voor de rust gevolgd werd door een tweede goal, nu van de voet van Gerard Kleverlaan, die bij een voor zet de bal een tel eerder bereikte dan de Amsterdamse keeper. Nauwelijks was het spel na de rust hervat of linkshalf Groot bracht na een doelworstèling de stand op 30. Schellingwoude slaagde er twintig mi nuten voor het einde in de eer te redden toen de linksbinnen de Eg mondse keeper het nakijken gaf. Goede tijd van Boxem Ad Boxem heeft in het koude water van Pesie's Bad te Amersfoort een bijzondere prestatie geleverd door de 100 meter vrije slag in 1 min. 1.4 sec. te zwemmen. Achter hem werd hard om de tweede en derde plaats gevoch ten. KareiSmits van de Meeuwen won dit duel. Hij tikte aan na 1.3.2, gevolgd door Nico van Vliet (De Rob ben) in 1.4. B. Sikkens (GZ&PC) en Bubi Siegenthaler (De Vest) werden resp. vierde en vijfde. Kirkenier won te Gouda De heer H. Kirkenier, lid van de Alkmaarse Roei- en Zeilvereniging, heeft tijdens de Goudse zeilweek goede resultaten bereikt. Op de eerste dag werd hij met zijn valk 't Spul tweede, de dag daarop bezette hij de eerste plaats zowel in de ochtend- als middag wedstrijden en ook de laatste race wist hij als eerste te beëindigen. ketste. Eerst kort vóór de rust kon AIcmaria enkele gevaarlijke tegenaanvallen opzetten. Het was Metselaar, die Eversteijn een goede sco ringskans ontnam door zich voor de voeten van de Alcmariaan te werpen. Een ieder was er van overtuigd, dat de Boys hun overwicht voor de rust te danken hadden aan de harde wind. Misschien was dat v/el zo, maar zelfs in de tweede helft zag AIcmaria, met de wind mee, geen kans het klasse-verschil tot uitdrukking te brengen. Wel kwamen de withemden nu meer in de aan val en verschillende malen moest Kramer han delend optreden, maar ook de Boys-aanvals- linie bleef het heiligdom van Afink bestoken. Alleen het laatste kwartier was AIcmaria dui delijk in de meerderheid. Bijna had Paulissen dit korte overwicht in een doelpunt tot uit drukking gebracht, maar door kordaat op treden van Kramer wist deze zijn doel schoon te houden. De wedstrijd eindigde tenslotte zoals hij be gonnen was. Prettig was, dat de verstandhouding uitste kend was en de enkele blessures waren dan ook beslist niet te wijten aan ongeoorloofd spel. Pim, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland 82. De bewaker is woedend bij de gedachte dat Pim, Pam en Pom, die hem zoveel last bezorgd hebben, nu toch zullen ontkomen. Met één greep heeft hij een Edammerkaasje van een boom gerukt en slingert dat met vaar dige hand Pim, Pam en Pom achterna, de gang in! „Dat zal hen wel tot ne- zinning brengen", schreeuwt hij en rukt nog een kaas van de takken. Voor dat de drie broertjes beseffen wat er gebeurt, horen ze een doffe plons. Het Edammerkaasje is in de gang gestuiterd en vliegt over hun hoofden heen tegen het plafond aan. Pim, Pam en Pom houden stilnet op tijd! Een zwaar blok rijst valt uit de zoldering en ver spert u de weg! R.K.A.F.C., Schoten en C.S.V. doen het goed De doelpunten in de promotie-degra-Het ziet er naar uit, dat WFC een datiecompetitie, waarin RKAFC en klasse lager gaat spelen en zijn plaats Schagen strijden om een plaatsje in de derde klasse, zijn uiterst schaars. De Alkmaarders boekten gisteren hun derde 10 overwinning, ditmaal was Beverwijk het slachtoffer en daar Schagen Grasshoppers met de volle winst liet vertrekken, heeft RKAFC thans vier punten voorsprong en maakt dus wel een uitstekende kans om het komende seizoen in de derde klasse te mogen uitkomen. De stand is hier als volgt: R.K.A.F.C. 3 3 0 0 Schagen 3 10 1 Beverwijk 3 10 2 Grasshoppers 3 10 2 Zaandijk en QSC speelden HRC in de kaart door c'e punten te delen. Ra cing gaat op het ogenblik nog aan de kop in deze promotie-degradatie- competitie. De stand is: H.R.C. 110 0 Q.S.C. 2 0 2 0 Zaandijk 10 10 Rapiditas 2 0 11 30 2—3 6—7 5—6 5—2 1—1 0-0 3—6 Successen van wielrenners De Alkmaarders H. Kokkes en J. Ottenbros hebben zich in de Ronde van Winschoten krachtig verweerd en gingen na de 75 km lange race als derde en vierde over de eindstreep. Winnaar werd de amateur Bakkers uit Nuth (L.) Zwitserse zwemmers in Alkmaar De Zwitserse zwemmers, die voor drie dagen de gasten zullen zijn -van onze plaatselijke zwemvereniging DAW, zullen Donderdagmorgen offi cieel ten stadhuize worden ontvangen. Woensdagavond zullen zij omstreeks acht uur op het Canadaplein arriveren. In het restaurant van de Overdekte wordt hun een koffietafel aangeboden eh na afloop wórden zij aan hun gast heren voorgesteld. Na de officiële ont vangst op het stadhuis gaan de bui tenlandse gasten een reisje maken naar duinen en strand en het is wel zeker dat de Zwitsers deze tocht op prijs zullen stellen. Donderdagavond komen de Alkmaarders met hun gasten in de Overdekte bijeen om elkaar in het wa ter te bestrijden. De Helveten brengen een sterk poloteam en de Waterratten zullen „van goede huize" moeten ko men om deze strijd in hun voordeel te beslissen. Wat de gasten op de zwem- nummers presteren weten wij niet, maar omdat het ook daarbij niet aan spanning zal ontbreken ligt wel voor de hand. Vrijdagmorgen wordt een be zoek aan de kaasmarkt gebracht. Later op de dag vertrekken de Zwitsers uit Alkmaar om koers te zetten naar de hoge Zwitserse Alpen. Postduivenvereniging „AIcmaria Victrix" Thans, nu er voor het kampioenschap 1950 Oude duiven vier vluchten zijn gemaakt, heeft de kampioen van het vorige jaar wederom de leiding. De stand is aldus: 1. VrasdonkOldenburg 345 p.; 2. A. Haring 329 p.; 3. N. v. d. Kamer 315 p.; 4. N. IJpma 313 p.; 5. J. M. Schipper 309 p.; 6. C. Rabeling 294 p.; 7. C. D. Huiberts 292 p.; 8. Jn. Hui- berts 288 p.; 9. Jn. Wagenaar 265 p.; 10. M. G. Pronk 257 p. De stand der zesweekse courses is als volgt: le koppel C. D. Huiberts Wagenaar 557 p.; 2. koppel Pronk Druiven 511 p.; 3. koppel Vrasdonk OldenburgS. Dingerdis 502 p.; 4. kop pel HaringN. Wortel 479 p.; 5. koppel J. Ms. SchipperPijper 448 p.; 6. kop pel v. d. KamerBouwens 433 p. aan Schoten moet afstaan, zoals wel duidelijk uit onderstaande stand blijkt: Schoten C.D.N. W.F.C. Velsen 7 8—3 4 10—10 3 9—10 2 10—4 Voor C.S.V. ziet het er goed uit. Gis teren wonnen de Castricummers van hun naaste concurrent O.F.C. en ver kregen daardoor een voorsprong van vier punten. De stand is: C.S.V. 4 4 0 Succes O.F.C. AJD.O. 4 4 4 8 7—2 4 7—7 3 5—3 1 6—13 Vacantiekamp van Wessanen geopend Op het particuliere terrein van jonk heer Six van Wimmenum, in het duin gebied van Egmond, heeft het personeel van Wessanen's Koninklijke fabrieken tien vacantiehuisjes gekregen. Het zijn alleraardigste huisjes, welke aan acht personen slaapgelegenheid bieden. Per soneelsleden van Wessanen kunnen te gen een vergoeding van f 19.per week gedurende de zomermaanden deze huis jes huren. Zij behoeven slechts dekens, lakens, vorken, lepels en messen mede te nemen. De overige noodzaklijke get bruiksvoorwerpen behoren tot de int ventaris. De bouw van deze ideale vacantie- woningen werd uit een schenking van de directeur A. Vis, bij diens veertig jarig zakenjubileum, gefinancieerd. Za terdagmiddag vond de de overdracht van de huisjes aan het personeel plaats. De heer C. Laan, die zijn mede di recteur verving, deelde in een korte toespraak goede raadgevingen uit. Van deze was wel de voornaamste, dat de bewoners zich gedurende hun vacantie één zouden voelen met de' natuur en bioscoop en radio tijdelijk zouden ver geten. Spreker bracht dank aan de heer De Bock van het Centraal Be heer, die zijn steun had verleend bij de totstandkoming van dit vacantiekamp. Zaterdag 27 Mei opende de heer D. Luyt zijn nieuwe zaak in manufacturen in het perceel A 26 waarin voorheen de zaak van Wübbe en Co gevestigd was. De winkel heeft een geheel ander aanzien gekregen. Er zijn ruime vakken in aangebracht, waarin de artikelen geborgen kunnen worden. De beide grote etalages bevatten een bonte mengeling van lentebloemen tussen even zovele lente- en zomerstofjes voor de dames. Ook aan het aanstaande badseizoen is aandacht geschonken. SCHOOLZWEMDIfTiOMA Twee leerlingen der openbare school en één leerling der Christ. School te Scher merhorn behaalden afgelopen week het schoolzwemdiploma. Het zijn Henk Ruygh, Piet Kossen en Hans Kramer. BURGERLIJKE STAND Geboren: Petrus Theodorus Adria- nus, z. v. D. Koorn en G. W. Ruiter. Gehuwd: Jan van Saane en Elisa beth Kelderman. MARKT PURMEREND PURMEREND, 30 Mei. Het aanbod van runderen bestond hedenmorgen uit 425 stuks. In vette koeien was de handel heel vlug en de prijzen beduidend hoger. Door eenzelfde ten- el enz werd de handel in geldekoeien geken merkt. Daarentegen was de aanvoer van verse melkkoeien klein en de handel kalm. Voor nuchtere kalveren was de markt vlug' gestemd met hoge prijzen. Fokkalveren waren bepaald duur. Voor schapen was de markt eveneens willig en de prijzen veel vaster. Lam meren waren goed gevraagd. Voor vette var kens was de prijs oplopend, nadat de inzet f 1,52 had bedragen. Het aantal biggen was iets kleiner, de handel stugger, doch de prijs desondanks vaster. In afwachting van Ronde van Nederland Fel duel verwacht tussen Pronk en Bakker Evenals vorig jaar bestaat voor de aankomst van de laatste etappe van de Ronde van Nederland grote belang stelling. Duizenden zullen deze aan komst willen zien en het is wel zeker dat de renner met de gele trui een ware ovatie te wachten staat. Woens dagavond zullen de renners het Olym pisch Stadion binnen rijden, na een afmattende, bijna zestienhonderd kilo meterlange tocht door Nederland. Het zal een groots gezicht zjjn, als daar onder de Marathontribune door die sterke jonge kerels het cement van het Stadion zullen oprijden om hun laatste sprint aan te trekken. Voordat het echter zover is zullen de wielerenthousiasten getuige kun nen zijn van wedstrijden die het wach ten tot een genoegen zullen maken. Drie Nederlandse stayers, Cor Bak ker, Jan Pronk en C. Bijster komen in de baan tegen de buitenlanders Le- seur, Verschueren en Clautier. Deze eerste stayerwedstrijd van dit seizoen op Nederlandse bodem zal niet alleen een strijd worden tussen drie Neder landers en drie buitenlanders. Het zou zelfs weieens zo kunnen zijn dat die buitenlanders een ondergeschikte rol moeten vervullen. Wekenlang hebben Bakker en Pronk gewacht op het mo ment dat zij gelijktijdig in de baan zouden komen en Woensdagavond zal dat treffen plaats vinden. Vorig jaar zag de Zaankanter kans om Jan Pronk als Nederlands kampioen te onttro nen. Velen waren destijds van me ning dat de nederlaag van Pronk te wijten was aan de val die hij twee maanden daarvoor te Frankfort had gemaakt. Inderdaad was de Heillooër daar door gehandicapt maar dat neemt toch niet weg dat Bakker een uitstekende tijd maakte. Bakker zal nu Woens dagavond gaarne willen bewijzen dat hij Nederlands kampioen werd omdat hij sterker was dan Pronk. Pronk daarentegen zal zijn uiterste best doen om aan te tonen dat de val te Frank fort hem bij de Nederlandse kampi oenschappen wel parten heeft ge speeld. De voortekenen wijzen er dus wel op dat het een felle strijd zal worden. Wij zullen ons niet aan voorspellin gen wagen en rustig afwachten welk# troeven Bakker en Pronk Woensdag voor de dag zullen halen. Arie van Vliet, Reg Harris en Ja» Derksen, die elkaar de laatste maan den met afwisselend succes bekamp- ten, komen Woensdagavond eveneens aan de start. De Stadiondirectie is er dus wel in geslaagd een programma samen te stellen dat velen naar d# Amstelveenseweg zal lokken. Mort pour la pairie In tegenwoordigheid van vele auto riteiten, onder wie zich o.m. bevon den de ministers van oorlog en Bin nenlandse Zaken, de minister van Bin nenlandse Zaken van Belgie, dr. De Vleeschauwer, de ambassadeurs van Belgie en Canada vice-admiraal Rost van Tonningen, chef van het militaire huis van de Koningin werd op Tweede Pinksterdag in Willemstad aan het Hollands Diep een plechtigheid gehou den ter herdenking van 134 omgeko men Belgen, die op een pas aangelegd ere-kerkhof hun laatste rustplaats heb ben gevonden. In de Meidagen van 1940 vervoerden de Duitsers enkele honderden Belgen per Rijnaak langs Willemstad, om hen als krijgsgevange nen naar Duitsland te transporteren, toen de aak op een mijn liep, waarbij velen gered werden, doch waarbij he laas 134 militairen het leven lieten, De burgemeester van Wil lemstad heeft van koning Leopold van Belgie een brief ontvangen, waarin deze de magistraat dankt voor de posthume huldiging, die „zijn dappere soldaten in Nederland op zulk een waardige wijze te beurt valt". -v.-." Inbraak in monument op Afsluitdijk In de nacht van Zondag op Maandag hebben dieven hun slag geslagen in de, tot dusver 's nachts onbewaakte, lunch room van het Monument op de Af sluitdijk. Door het inslaan van 'n ruit zijn de dieven er in geslaagd de lunch room binnen te dringen. Zij maakten een grote partij sigaretten, koffie en chocolade voor een waarde van onge veer duizend gulden buit. De Rijkspo litie te Wieringen heeft van de daders nog geen spoor kunnen ontdekken. f De Ned. Herv. Gemeente te Bever wijk heeft bij het Classicaal bestuur een verzoek ingedienci voor de vesti ging van een vierde predikantsplaats. Limhurgia heeft Enschedese Boys op eigen terrein met 20 geslagen. Boel verdediger Jonker van Limhurgia onderschept 'n aanval van Enschedese Boys Kleine, doch kostbare 1—0 zege op Beverwijk Meer gelukkig dan Deze uiterst zware wedstrijd is door de Alk maarders tot een goed einde gebracht. Het was •chter een meer gelukkige dan verdiende over winning, die in de laatste minuut tot stand kwam. Het was een prettige wedstrijd, waarin door beide partijen fair gespeeld werd onder uit- ekende leiding van scheidsrechter Wit, die Foed werd bijgestaan door neutrale grens rechters. ?ïa^t A.F.C. de bal aan het rollen had ge racht kwam de thuisclub met de sterke /1" in de rug in de aanval. Oo* grootse vorm /an de blauw-gele ach- er oede, flink bijgestaan door de half-linie, 10 et de roodbroeken moeilijk om hier door ®ovendien verrichtte Popma goed werk oei. Eenmaal werd hij bijgestaan door Ki riPaa ^an a^es Beverwijk-voor- üe ,,®epro^eer^j k°rt en lang spel wissel- 6 aar a*> niets, maar niets gelukte, het- de^dT 0ttK deprimerend werkte op het spel De A.F.C.-voorhoede bracht het voor de rust niet verder dan enkele uitvallen, waar uit nog een hoekschop ontstond, die achter werd geplaatst. Hiertegenover stelden de Be- verwijkers acht corners, die op twee na keurig ^or het doel kwamen. De rollen omgekeerd. Na de rust waren de rollen omgekeerd. AFC viel sterk aan, doch vond een achterhoede tegenover zich, die alle aanvallen wist af te slaan. Toch bleef de thuisclub met haar zeer snelle voorhoede een gevaar voor de Wester- weg-bewoners, maar de A.-defensie speelde op volle kracht en gaf geen kansen cadeau. Met nog een half uur" te spelen verliét Cor Tijm, wegens een blessure, het veld; zijn plaats werd door Meyer ingenomen. Naarmate de tijd verstreek, werd de span ning groter; deze bleef tot de laatste minuut aanwezig. In de allerlaatste minuut gelukte het Heinis om doelman Bruins met een kalm rollertje te passeren, waarmede de Alkmaarse overwinning een feit werd. Met een verrassende, overrompelende aanval probeerde geheel Beverwijk nog gelijk te ma ken, doch de tijd was daarvoor te kort. Cultuurschat blijft bewaard Tot de cultuurschat van ons land be hoort niet in de laatste plaats het be zit aan oude kerken, bedehuizen die de eeuwen trotseerden en tot de gelovi gen hun stille, diepe spraak deden uit gaan van gesiacht tot geslacht. Schil derijen van oude meesters, hoe schoon ook. spreken van een tijdperk dat ging en kwamen voor 't overgrote deel te recht in musea. Maar onze oude ker ken en kathedralen, nog steeds in ge bruik, spreken van de dingen die niet vergaan. In hun gestaag klokgeroep weerklinkt iets van de rusteloosheid, de evangelieboodschap door te geven tot het duizendste geslacht, Deformatie en reformatie Dat onze voorouders van de eeuwen- wijde verten der kerk iets hebben ge zien en geproefd laat zich door de ker ken die zij ons nalieten onweerspreke lijk illustreren. Latere geslachten heb ben deze gebouwen veelal ontluisterd en verknoeid. Maar de roep om op de weg van deformatie terug te komen wordt steeds sterker. Op liturgisch ge bied in het met ongeduld verbeide dienstboek der Ned. Herv. Kerk en het nieuwe psalter der Gereformeerde Ker ken. T.a.v, de kerkbouw in de drang om de oude kerken in hun oorspronke lijke en veelal zo schone stijl terug te brengen. Het is een verheugend feit dat dit verlangen tot restauratie aan onze om geving niet voorbij gaat. Een treffend voorbeeld hiervan is de restauratie van de Grote of Sint Laurenskerk te Alk maar, welke het vorig jaar haar be slag kreeg. Nog talrijke kerken in de omgeving staan op de nominatie om van hun stoflaag te worden ontdaan o.a. de Ned. Herv. kerken te Beets Heiloo, Hensbroek, St. Pancras, St Maarten en Haringhuizen. Dat dit nie< in vlotter temoo geschiedt ligt aan het feit dat met de restauratiewerkzaam heden meestal grote bedragen zjin ge moeid en de veerkracht van het pro testantse volksdeel in ons Noorder kwartier niet meer gelijk is aan die van het geslacht tijdens de reformatie. Sint Pancras gunstige uitzondering Een gunstige uitzondering is de kerk van Sint Pancras of, zoals in vroeger eeuwen wel werd geschreven, van Sinte Pancraes. Wanneer deze kerk werd gebouwd is niet meer precies na te gaan, maar het vermoeden is ge wettigd, dat zij omstreeks 1500 werd opgetrokken. Met zekerheid kan wor den vastgesteld dat zij er in het jaar 1514 stond. Bij de bouw werd gebruik gemaakt van baksteen in tegenstelling b.v. met de Grote Kerk in Alkmaar, waarvoor behalve baksteen ook kalk steen, zandsteen en tufsteen werden den gebruikt. De kerk moet in deze tijd wel een heel ander aanzien hebben gehad 'dan tegenwoordig. Van het „witte kerkje" was uiteraard geen sprake. Witte verf en kalk hadden in die dagen nog geen kans. Ook was de kerk aanzienlijk groter en strekte zich aan de Westzijde een stuk verder uit op de plaats waar thans het kerkhof is. De zijbeuken der kerk waren normaal voor de ere dienst in gebruik en vertoonden aan Noord- en Zuidzijde grote gotische ra men. Dat men de kerk al gauw heeft ontluisterd blijkt wel uit een gravure van 1726, waarop de grootte van kerk en ramen reeds met de tegenwoordige situatie overeenkomt. De restauratie van 1950 Enige jaren geleden kwam het plan op, de kerk van buiten te restaureren. Kerkeraad en kerkvoogden besloten voor dit doei een collecte te houden onder de gemeenteleden. Deze braent de som van f 6000— op. De toenmalige Predikant ds. C. G. Wiegers stelde zich hierop in verbinding met de Bouw- en Restauratie Commissie der Ned. Herv, Synode te Den Haag, en deze op haar beurt met de Directeur vaif het rijks bureau voor de monumentenzorg. Het uiteindelijk resultaat hiervan is geweest, dat onder de bekwame leiding I van de architecten B. T. Boeyinga te Amsterdam en W. Dirkmaat te Alk maar de kerk thans zo goed als geheel in' haar oorspronkelijke staat wordt hersteld. De kosten zullen worden ge dragen voor 10 pCt. door de burgerlijke gemeente, 15 pCt. door de provincie, 25 pCt. door de kerkelijke gemeente en 50 pCt. door het rijk. De ramen aan Zuid- en Noordzijde zullen weer hun oorspronkelijke groot te krijgen; aan de Westzijde, waar de consistorie een plaats krijgt, zal het raam tot aan de grond toe worden doorgetrokken. De toeg^^en der kerk worden gemaakt aan de Noord- en Zuidzijde in de hoek tussen kóor en zijbeuken. nen en tegen de Westzijde onder t or- De preekstoel zal uit 't koor verdwij- gel worden geplaatst. In verband hier mee zullen de banken in koor en beu ken overeenkomstig de protestantse ere dienst zo worden neergezet, dat het liturgisch' centrum zich bevindt daar waar Woord en Sacramenten worden bediend, Jammer genoeg zal de stijl van de kerk voorshands nog enigszins worden gebroken door het bestaande houten torentje, dat in 1906 en weer onlangs werd hersteld. Zoals alle torens der oude Ned. Herv. kerkgebouwen Is ook dit torentje tijdens de Franse over heersing in eigendom overgegaan aan de burgerliike gemeente. Het is zeker niet moeilijk te zien dat het sierlijke torentje met de antieke wijzerplaat, zoals afgebeeld op de tekening, beter met de stijl der kerk harmonieert dan het bestaande stompe, uit later tfjd da terende torentje. Wanneer de kerk in gebruik zal kun nen worden genomen is nog niet be kend Vermoedeliik zullen de zomer maanden nog wel met de restauratie gemoeid zijn. Gedurende deze periode worden de diensten in de gereformeer de kerk gehouden. Met verlangen ziet de Ned. Herv. Ge meente van Sint Pancras uit naar het ogenblik dat de oude kerk weer door haar in gebruik zal worden genomen. Dan zal als in vroeger eeuwen de zon door de grote ramen schijnen en de stem der gelovigen zich paren aan die van verre voorgeslachten.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3