Waar de Japanner de voet zette heerst thans de chaos Wat zou ik doen, als ik een vermogen vond? Beroep op Sowjets tevergeefs Textiel is niet langer schaars Frankrijk sugg Siiuaiie in Zuid-Oosi-Azie schrijdt van kwaad tot erger Toege ven faalt, dwang helpt ook niet Hardhandig echtpaar Oude Australische boer geeft het antwoord Overheidstekorten beïnvloeden onze betalingsbalans ongunstig Verantwoording Boon Sillevis 35 Hij wil zo graag jaar bij luchivaari naar Soesterberg Positieve resultaten blijven uit Kleine winkeliers in moeilijkheden Geen belangstelling voor slechte import Generaal Mars Verenigde Nal „IJzeren Gordijn h scheuren" Fransen zien terug het bezoek aan P DINSDAG 30 MEI 1950 (Van onze diplomatieke medewerker) yAN ATTILA'S MONGOOLSE HORDEN wordt beweerd, dat in de landen, waar zij op hun steppepaarden verschenen, geen gras meer wilde groeien. Wellicht zal men eens van de Japanse troepen hetzelfde beweren, want in de gebieden, waar zü hun voet gezet hebben, schijnt de chaos een permanent karakter te hébben aangenomen. In de communiqué's, door Acheson, Bevin en fjchuman tijdens hun Londense conferentie uitgegeven, wordt met geen woord Zuid-Oost-Azie en het Verre Oosten gerept. Men moet deze zwijgzaamheid prijzen. Iedere verklaring immers over deze gebieden, anders dan in uite pessimistische toon vervat, zou een holle phrase zijn geweest. De toestand in h enorme gebied, dat zich uitstrekt van Korea tot India, is slecht en het gaat e. met de dag slechter. ker dan in Indo-China en bovendien missen zij een krachtige centrale lei ding, zoals die van Ho Tsji-Mih. Eigenlijk bestaan zij slechts uit ver spreide. niet zeer grote benden. Een jaar geleden besloten de Britten, mees ters in het onderdrukken van koloniale opstanden, deze guerrilla's uit te roei en. Een grootscheepse actie werd voor bereid, de regering in Londen stelde alle middelen beschikbaar, welke door de deskundigen nodig werden geoor deeld, verse troepen werden naar de kolonie gestuurd, de politie werd ge reorganiseerd en de opstandelingen wc-d gratie in geval van overgave, drastische straf in geval van verder verzet, in het vooruitzicht gesteld. De actie, tijdens welke enorme ge bieden werden uitgekamd, is thans ach ter de rug. En het resultaat? In Ma- lakka gebeuren per maand ongev-er driehonderd „incidenten", dat wil zeg gen, dat er iedere dag gemiddeld tien moorden, overvallen, plunderingen of brandstichtingen plaats vinden. De En- De positie, waarin de door de Ame rikanen gesteunde democratische re gering van Zuid-Korea zich bevindt, is op haar best onzeker te noemen. China is voor het Westen een verloren post. Op Formosa wacht Tsjiang Kai Tsjek, in wie geen mens meer ver trouwen kan hebben, de communisti sche aanval af. De Philippijnen, de Strategisch zo belangrijke eilanden groep, die uit handen der Amerikanen de volledige onafhankelijkheid ontving, worden geterroriseerd door de Huks, benden ontevreden boeren en guerrilla strijders, die tegen de Japanners heb ben gevochten en het vechten blijk baar zo pret'ig vinden, dat zij er in vredestijd en nu tegen hun eigen volk mee zijn doorgegaan. Zij roven moorden, plunderen en brandschatten het land tot onder de muren van de hoofdstad Manilla. De Aziatische Ko- minform heeft al lang geroken, dat daar voor het communisme voordeel te behalen is. Beproefde leiders uit de gelederen van Mao Tse-Toeng zijn naar de Philippijnen gestuurd en deze zijn druk doende, de ongeregelde ben den rovers tot een soort communistisch leger samen te smeden. Amerika, dat de onafhankelijkheid van de Philippijnen gegarandeerd heeft, kan natuurlijk niet ingrijpen, tenzij president Quirino daarom vraagt. Maar de regering van de Philippijnen schijnt, evenals die van Birma, welk land de onafhankelijkheid door de Britten toebedeeld kreeg, de natie nog liever in een burgeroorlog ten gronde te zien gaan, dan er voor uit te komen, dat op eigen kracht regeren nog boven haar macht gaat. Over Indonesië kan men kort zijn. Wij weten nu allen wel, dat de toe stand zich daar ontwikkelt in een rich ting, welke zelfs degenen, die eens het grootste vertrouwen hadden in de In donesische leiders, met teleurstelling en vrees voor de toekomst vervult. MET DE VOORBEELDEN Korea, Phi- lippijnen, Birma en Indonesië voor ogen zou men geneigd zijn hun gelijk te geven, die van het begin af hebben gewaarschuwd tegen de door de Ame rikanen gewenste (en wanneer zij er de macht toe hadden zelfs geëiste) po litiek van het overdragen der souve- reiniteit aan volken, waarvan slechts een uiterst kleine bovenlaag daarvoor rijp was, en die onze regering hebben verweten voor dit Amerikaanse ver langen te zijn gezwicht. In die kringen moet men echter bedenken, dat de door hen voorgestane machtspolitiek daar, waar zij in Zuid-Oost-Azie is en wordt toegepast, tot nu toe tot geen betere resultaten heeft geleid. De in Indo-China opererende Franse troepen kosten het moederland niet minder dan 10 millioen gulden per dag en ondanks deze nauwelijks te dragen uitgave voor een land, dat door de oorlog verarmd is en welks defensie van eigen grenzen eenvoudig om grote offers schreeuwt, is er nauwelijks enig uitzicht op een definitieve overwin ning op Ho Tsji-Mih's communistische guerrilla's. Integendeel, blijkt de be loofde Amerikaanse hulp niet groot genoeg, dan zal de Fransen wel niets anders overblijven dan zich uit Indo- China terug te trekken. Het door het Westen gesteunde regiem van Bao Dai zou dit waarschijnlijk niet lang over leven. kJOG LEERZAMER voor de voorstan ders van een machtspolitiek moet de toestand in Malakka zijn. Daar im mers zijn de communisten veel zwak- gelsen geven zelf toe, dat de toestand gedurende hun krachtdadig optreden slechter, niet beter geworden is. £JE OORZAKEN van de algemene chaos in Zuid-Oost-Azie zijn gemak kelijk aan te wijzen. De oude heersers verloren hun prestige, toen zjj zich zij het ook slechts tijdelijk door de Japanners lieten verdrijven. De nieuwe nationalistische heersers missen de kracht en de ervaring en zijn dikwijls onderling ook te zeer verdeeld om een stevig regiem te kunnen vestigen. Daarbij komt, dat de oorlog wapens in handen heeft gespeeld van primitieve lieden, die geleerd hebben, dat er met ■blunderen méér en gemakkelijker geld 'e „verdienen" is dan met hard wer- n. Voor geslepen communistische .ciders, die deze krachten om doorzich tige redenen in staat stellen hun leven van roof en moord voort te zetten, ligt een ruim arbeidsveld open en zij ma ken er duchtig gebruik van. En daar, waar de communisten geen munitie kunnen leveren, is er altijd wel een Westerse „koopman" te vinden, die meent, dat geld niet stinkt. Aanwijsbare middelen om een ver andering in deze chaotische toestanden te brengen zijn er niet. De politiek van dwang faalt evenzeer als die van toe geven. Projecten, die een verhoging van de levensstandaard tot doel heb ben en de mensen, die nu het geweer hanteren, weer aan het werk zouden moeten krijgen, schijnen aanlokkelijk, maar voor hun uitvoering is rust en een krachtige regering, die deze rust kan handhaven, nodig. Kortom: de huidige situatie in Zuid- Oost-Azie is hopeloos en laat het Wes ten geen andere keus dan een politiek van improvisaties, van een grijpen van de kansen, waar deze zich voordoen. En voor de rest moet men er dan maar het beste van hopen. De 45-jarige mevr. L. Af. AI. Af.V. te Den Haag heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zij in de nacht van 22 op 23 Mei door haar bovenburen, het echtpaar S., is mishandeld. Zij lag te slapen, toen zij die nacht omstreeks één uur door het echtpaar S. uit bed werd geklopt. „Doe open, anders trap ik de deur in", zou de 26- jarige heer S. geroepen hebben. Zij deed de deur open, waarop het echtpaar S. haar met een stok met spijkers te lijf ging. Mevr. Af.V. kreeg verschillende bloe dende wonden op haar schouders, rug, armen en achterhoofd. Het slachtoffer durfde niet eerder dan gisteren aangifte te doen. Thans is het echtpaar wegens zware mishandeling in verzekerde be waring gesteld. Zij beschuldigen mevr. Af.V. van roddelen en zouden haar deswege hebben ge tuchtigd. Terwijl de 63-jarige vrouw van boer David Butterick, het Australi sche plaatsje Wedderburn u weet wel, waar ze tonnen goud uit de ach tertuintjes halen hier in de grote warenhuizen haar ogen uitkijkt naar nieuwe jurkjes en hoedjes, heeft de politie een ware veldslag geleverd met een drom van 4000 mensen, die allemaal tegelijk de in het stadhuis van de voorstad Northcote voor een liefdadig doel tentoongestelde enorme klompen goud wilden komen bekij ken. En natuurlijk is de vraag die dui zenden zich daarbü stellen: „Wat zou ik nu allemaal wel doen wanneer ik plotseling zo'n schat in de achtertuin vond?" Wie anders dan de rustige David Butterick, de gelukkige boer in ruste uit Wedderburn, zou beter deze vraag Wij staan nog steeds in het krijt (Van onze economische medewerker) Het is maar weer een moeilijk stuk geweest, die deviezennota, waarmee de minister van Financiën de vorige week op de proppen is gekomen. We willen er evenwel toch wat van vertellen, omdat uit al die dorre en ingewikkelde cijfers is af te lezen hoe de vlag er voorstaat. Het begin en einde van alle wijsheid is onze betalingsbalans. Een staat met een linker- en -rechterzijde, die, zoals het een goede balans betaamt, in evenwicht moet zijn. Aan de linkerzijde staan alle ontvangsten wegens goederenuitvoer, ontvangen dividenden, verkoop van effec ten en ontvangen leningen en Marshallgelden. Rechts komen alle betalingen wegens goederenuitvoer, aflossingen van leningen enz. En als we nu weten, dat het verder stijgen van de geldcirculatie groten deels afhankelijk is van het feit of de overheid zelve de tering naar de ne ring weet te zetten, m.a.w. niet zoveel uitgeeft dat zij geld moet lenen op kor te termijn, dan voelen wij wel, dat ons financieel-economisch mechanisme heel veel weg heeft van het fijne raderwerk uit uw polshorloge of wekker. Er is niet veel nodig om brokken te maken. Wij laten het hierbij. 1949 was niet ongunstig doch mede dank zij meeval lertjes als gunstige oogsten in Neder land en ongunstige elders alsmede de extra uitvoer naar Duitsland. Het is moeilijk de toekomst te peilen, doch zeker is, dat de grote overheidsuit gaven 'n groot gevaar vormen voor onze geldcirculatie. Zelfs de regering ziet dit in en we zullen dus maar afwaohten in hoeverre zij er in slaagt dit gevaar af te wentelen. Hei Zweedse prinsje Karei Gustanf heeft met zijn vriendje Gunnar Nyberg in Stockholm een circus voorstelling bijgewoond. De twee jongens tijdens het optreden van de clowns. Zo is dan de boekhoudkundige vorm. Maar het komt natuurlijk aan op de bedragen, die worden ingevuld op de goederen- en geldstroom naar en uit het buitenland. Zo'n betalingsbalans is per slot van rekening niet meer dan een verantwoording van hetgeen wij, Nederlandse volk, in het afgelopen jaar voor zaken met het buitenland hebben gedaan. De grondgedachte is daarbij weer, drt het wel heel mooi is om je levens standaard te verbeteren en om dus veel in het buitenland te kopen, maar dat deze vlieger alleen opgaat, als er voor contanten wordt gezorgd. Lukt dit niet, dan behoort eigenlijk de tering naar de nering te worden gezet. Inderdaad is dit gemakkelijker ge zegd dan gedaan. Zouden wij werke lijk niet meer kopen in het buitenland dan wij aan buitenlands geld (of devie zen) daarvoor hebben, dan was er van een „er bovenop komen" helemaal geen sprake. Onze regering heeft dan ook geprobeerd een tussenweg te bewan delen: wel meer doch dan met mate kopen dan we kunnen uitgeven en het verschil zien te lenen. Dit lenen ging in 1946 en 1947 nog wel, maar nadien toch niet meer zo ge makkelijk; het zou dan ook zeker spaak zijn gelopen, ware het niet dat de Marshall-hulp en nog wel gratis) voor het nodige geld had gezorgd. Getallen Wagen we ons thans aan een paar cijfers, dan blijkt dat in 1949 onze uit gaven voor o.a'. goederenaankopen, dienstenverkeer, te betalen renten, af lossingen van verstrekte credieten in totaalf 6% milliard hebben gevergd. We ontvingen door goederenverkoop, ont vangen dividenden en dienstenverkeer f 5 milliard. Er was dus f 1 milliard nodig om dit gat te stoppen. We ontvin gen evenwel meer en wel ca. f \y, mil liard door Marshallschenking, credieten en verkoop van effecten. En met die f millard extra kochten we wat goud en "buitenlandse deviezen als appeltje Voor de dorst en hiermede sloot onze betalingsbalans weer als een bus. Een goede minister van Financiën laat het hier natuurlijk niet bij: hij vertelt nog tal van andere bijzonder- heden. Eén hiervan is, dat er zo'n nauw verband is tussen het gat in onze beta lingsbalans ende geldhoeveelheid in het binnenland. Eigenlijk is dit ook wel begrijpelijk. Hoe meer geld er in circulatie komt, hoe meer koopkracht er is en hoe gró ter de drang wordt om (onnodig) in te voeren. Deze extra koopkracht oefent ook een zuigkracht uit op hetgeen er geproduceerd is in eigen land, waar door er te weinig overblijft voor de ïitvoer. Bovendien zal die extra koop kracht vrijwillige werkloosheid en lage u-beidsproductiviteit in de hand wer ken. Raderwerk. De minister van Financiën moet dus het ene oog gericht houden op dat gat in die betalingsbalans, op een zo doel matige invoer, op een zo groot moge lijke uitvoer en zijn andere oog op de geldcirculatie, die al zijn mooie plannen in de war kan sturen. KERKELIJK NIEUWS Ned, Hervormde Kerk. Aangenomen naar Zuidzande H. Kuylman, candidaat en hulpprediker te Nijmegen; naar Willemstad (Cura cao) Ver. Prot, Gemeenten J. Spijker, Remonstrants predikant te Sommels- dijk; naar Wissekerke H. L. Boonstra te Westerhaar, Bedankt voor Noorden W. L. Mulder te Maartensdijk. Gereformeerde Kerken: Beroepen te Hendrik Ido Ambacht H. Dijkstra, wo nende te Zuidlaren. Het was deze week 35 jaar geleden, dat Boon Sillevis met de vliegerij te maken kreeg. In 1915 kwam hij op het toenmalige vliegveld Soesterberg bij de Technische Dienst, iets wat in die dagen voor hem de vervulling van °en grote wens betekende. Dat was zo in zijn werk gegaan. Sillevis was voor zijn nummer opgeroepen bij de Genie, maar hij werd ingedeeld bij de Pio niers, waar hij ijverig de spade moest hanteren. Dit zinde Boon, die een technische knobbel had, helemaal niet en zijn brieven naar huis lieten over dit punt niets aan duidelijkheid te wensen over. Toevallig kende zijn vader, die een machinefabriek had, Boon's kolonel en hij schreef deze een brief. De brief had succes, want op zekere dag moest Sillevis bij de kolonel komen en deze vroeg hem of hij zo graag dood wilde vallen. Immers, bij de „vliegerij" ko men in de ruimste zin van het woord, al zat je nu op de grond, betekende werkelijk een waaghalzerij, die je wel eens met het leven zou kunnen be kopen. „Nee kolonel", antwoordde Sillevis dan ook, „doodvallen natuurlijk niet, ik wilde alleen graag bij de Techni sche Dienst op Soesterberg komen werken". „Je moet het zelf weten", was het hardnekkige antwoord van de kolonel, „morgen kan je gaan doodvallen". Zo'n vaart liep het natuurlijk niet. Uiteraard, zou men kunnen zeggen anders zou Boon Sillevis thans zijn 35-jarig jubileum bij de vliegerij niet hebben kunnen vieren. Hij werd als technicus op Soester berg te werk gesteld en Boon had het daar best naar zijn zin. Op een goede dag circuleerde er een lijst, waarop enthousiastelingen konden intekenen om vliegen te leren. Aanvankelijk had Sillevis helemaal geen zin, maar op aandringen van de anderen Zette hij „voor de aardigheid" zijn naam. Sille vis werd gelest op de Farman en na 17% uur was hij los. Het waren primi tieve toestelletjes, die niet sneller vlo gen dan 82 km per uur en soms, zo vertelde Boon, moest je tweemaal Soesterberg rondvliegen voordat je boven de bomen uit was. Als Boon niet vloog, stond hij in de hangar en werkte aan de revisie van motoren, iets waar veel werk aan was, als men bedenkt, dat de motoren in die dagen hoogstens 20 draai-uren maakten en dan al weer aan revisie toewaren. In 1922 had de K.L.M. vliegers nodig en derhalve deed de maatschappij een beroep op het militaire corps. Boon werd uitgeleend en sindsdien heeft hij tot Mei 1949 voor de K.L.M. gevlogen Hij is de enige K.L.M.-vlieger, die alle typen vliegtuigen van de De Havil- land DH-9 tot de Constellations toe bestuurd heeft. Bij een spoorwegongeval, dat Zondagochtend te Lecheria (Mexico) plaats vond, zijn acht personen gedood en twee en twintig ernstig gewond. Smokkelaars in de val Een uitgebreid smokkelcomplot, waarbij negentien personen betrok ken zijn, is door de Enschedese dou ane-recherche ontdekt. Vier maanden geleden kreeg de recherche de eerste draad van dit wijdvertakte complot in handen, toen een inval werd gedaan in een café te Amsterdam, waar een hoeveelheid byouterieën werd gevon den. Zekere Piet de Bruin, een mon teur, bleek met de verkoop van uit Duitsland gesmokkelde byouterieën grote sommen te verdienen. Hij leef de op grote voet en verteerde soms f 2000 per nacht. Hij en zijn broer konden zich een luxe auto aanschaf fen. De smokkelwaar werd aanvankelijk per Rijnschip aangevoerd en via Dordrecht naar de hoofdstad ge bracht. Onder de firmanaam Aco wer den colliers, armbanden en andere snuisterijen aan de man gebracht. AARDBEVING IN ZWITSERLAND In het gebied van Wimmis (Berner Oberland) is een aardbeving waargeno men. De bevolking vluchtte uit de hui zen. kunnen beantwoorden. Hij vond im mers voor een millioen aan goud in zijn achtertuintje? „Wel, ik heb er zojuist een tientje van uitgegeven", voegde hij een van de nieuwsgierige journalisten toe, ...want ik heb de jongens een rondje cadeau gedaan. Maar geloof verder maar niet, dat de kroegbazen er nog veel van krijgen Naar de kroeg gaat het fortuin dus in ieder geval niet. Hetgeen ook wél te begrijpen is, want de oude boer is een van die rustige landelijke figuren, die weinig aan zichzelf en veel aai anderen denken. En tot die andere* behoren in de eerste plaats zijn vijf dochters en zijn vijf schoonzoons met hun kinderen. Zo hebben al die schoonzoon* waarvan er twee naar hun oude be trekkingen zijn terug gegaan, terwijl drie verder in het achtertuintje blij ven spitten, nu natuurlijk een mooie auto. Maar de oude David zelf? Niets hoor, aan zijn lijf geen auto. Die din gen vertrouwt hij helemaal niet. Hij vertrouwt alleen de spoortrein. Talloze liefdadige instellingen heb ben gedurende de laatste maanden be langrijke giften van de oude boer ont vangen. Maar het grootste deel van al het goud is naar zijn kinderen gegaan. Want zijn kleinkinderen moeten le ren. Het plaatselijk hoempa-orkest van Wediferburn heeft natuurlijk ook wat gehad. Dan wil hij zijn 63-jarige vrouw, die zoveel jaren lief en leed met hem gedeeld heeft, natuurlijk ook iets van het enorme vijfde werelddeel laten zien. Misschien dat hij zelfs he lemaal naar Sydney gaat. Nu is de oude dame in Melbourne om nieuwe jurkjes gp hoedjes te kopen. „Met die voortdurend veranderde mode", zegt David, „heb ik binnenkort nog een achtertuin met goud nodig En dan is er natuurlijk de schoor steenmantel vol met brieven. Honder den brieven, duizenden brieven, iedere dag meer brievenWeinig van al die briefschrijvers zullen veel van Butterick's goud zien. Maar hij be handelt al die brieven op een pretti ge manier, want hij heeft er altijd een eer in gesteld alle mensen aardig en prettig te behandelen. „Het geld maakt voor ons feitelijk niet zo veel verschil", zegt deze ronde, eenvoudige ziel, wiens hoogste ideaal is zijn kinderen en kleinkinderen om zich heen te verzamelen om te helpen het op te maken, „want wij zijn maar gewone, eenvoudige mensen (Van onze correspondent in Berlijn.)' Het besluit der Westelijke geallieer den nogmaals een beroep te doen op de Sowjetnnie, om het Duitsland- vraagstuk in onderlinge verstandhou ding tot oplossing te brengen, wordt algemeen uitgelegd als een geste, waaraan niet veel politieke betekenis mag worden toegekend. Men herin nert er in dit verband aan, dat het initiatief om het vastgelopen gesprek tussen Oost en West weer op gang te brengen, reeds herhaalde malen van de z(jde der Westelijke geallieerden is uitgegaan zonder dat ooit enig posi tief resultaat werd bereikt. De Sowjetunie aanvaardde de aan haar gerichte uitnodiging uitsluitend om obstructie te voeren en te trach ten zonder enige tegenprestatie van de Westelijke wereld concessies af te dwingen. De teleurstellende uitwerking, die ieder gesprek met de Sowjets tot nu toe heeft gehad, vindt naar de me ning van toonaangevende Duitse po litici haar verklaring in 't onbestrijd- bare feit, dat de Westelijke geallieer den de dragende idee der Sowjetrus- sische buitenlandse politiek niet kun nen begrijpen. Zij zien over het hoofd, dat het Kremlin rotsvast gelooft in (Van onze speciale verslaggever) Uit verscheidene delen van ons land bereiken ons sombere tijdingen uit de kringen van kleine middenstandszaken op het gebied van textiel, dat de zaken bar slecht gaan, de voorraden niet willen verminderen en de kooplust van het publiek belangrijk geringer geworden is, Van de zijde van het publiek in die streken komen er klachten over textielwaren van inferieure kwaliteiten, welke worden te koop aangeboden onder de aanprijzing van „importgoederen". Tijdin gen en klachten, welke voor ons aanleiding waren ons oor te luisteren te leggen bij enige terzake uitermate bevoegde personen, die de kledingindustrie en de textieldetailhandel door en door kennen en uit hoofde van hun beroep een uitstekend overzicht hebben over de marktpositie. Zij toonden zich geenszins verbaasd over de feiten, die wij onder hun aandacht brachten. Egyptisch katoenen regenjassen er was een enorm gebrek aan en dus een grote vraag naar. Toen ging bij het begin van dit jaar de grens open. In Belgie zat men met geweldige voorraden, waarvoor geen afzetgebied voorhanden was. En dan wilde Belgie hier de markt terug ver overen. Vandaar goedkope producten van veelal slechte weefsels tegen prij zen beneden de helft der Nederlandse! Tot 1 Januari 1950 was alle invoer van textiel uit Belgie volkomen gecon- tingenteerd. Katoenen stoffen, onder te verdelen in: regenmantels werkkleding, overhemden zowel voor handel als voor bedrijf konden alleen binnenko men via importeurs, die belangrijke quota hadden, dus vóór 1940 in ruime mate met Belgie handel hadden gedre ven. Kleine confectiebedrijfjes en han delszaken na de oorlog ontstaan had den dus uiteraard geen quotum en ble ven van Belgische import over het al gemeen verstoken. Men weet wij zouden haast schrij ven aan den lijve, hoe schreeuwend groot het textieltekort in ons land was. Tafel- en beddelakens, handdoeken, Kleine winkeliers in de provincie ia- gen nu hun kans engrepen die dikwijls helaas verkeerd! Want zonder voldoende kennis van de markt koch ten ze zelr of via grossiers op onoor deelkundige wijze door psychologische factoren gedreven. Maar wat bleek hun nu alras? Dit: dat het Nederlandse pu bliek na tijden van schaarste op tex- tielgebied vrijwel verzadigd is en niet smeer wil of kan kopen door een an dere schaarste, die aan geld. Behalve op het gebied van herencon- fectie is er in het algemeen gesproken in ons land van gebrek aan textiel geen sprake meer! Hebben de Belgen nu met hun politiek van spuien tegen lage prijzen van minder solide weefsels suc ces gehad? Deskundigen geloven het niet en de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek staven hun opvatting vol komen. Over Maart 1950 kwam er bijv voor een bedrag van f 237.000 aan wol len damesmantels uit Belgie, maar ons land levert verschillende maanden van hetzelfde jaar naar onze Benelux-part ner voor f 1.000.000 aan hetzelfde arti kel! Men kan het ook zo duidelijk stel len: Terwijl ons land 5 pCt. onzer tex- tieloroductie naar Belgie exporteert, blijft de Belgische import ten aanzien van de Belgische productie belangrijk beneden dit percentage! Uit het boven staande trekke men niet de verkeerde conclusie dat Belgische importartike len alle van minderwaardige kwaliteit zouden wezen. Edoch inkoop van alle artikelen, ook van de veelsoortige in deze bran che. moet met kennis van zaken en van de marktpositie geschieden. Trouwens het textieldétailapnaraat in ons land is veel te groot en biedt niet '.o veel bestaanskansen als sommige gros siers en ook fabrikanten na de oorlog gedacht hebben, toen zij zich. daar zij geen bedrijfsvergunning behoeven ge lijk dit bij de détailaillisten wel het geval is, op deze tak van handel en bedrijf wierpen! een automatische ineenstorting van het Westerse kapitalisme en op deze overtuiging haar gehele politiek op bouwt. De Sowjets wachten er zich daarom wel voor situaties in het le ven te roepen, die onmiddellijk oor logsgevaar inhouden. Zij beperken er zich toe de wereld in een verlammen de spanning te houden, onrust te zaaien en 't herstel der Westelijke we reld te ondermijnen. Door valse ver wachtingen te scheppen hinderen zfj de besluitvaardigheid der Westelijke geallieerden en het vormen van een hecht anti-communistisch afweerfront. Men heeft in het Westen gemeend, dat het op de achtergrond schuiven der Sowjet-generaals, om hen door diplomaten te vervangen, gemakke lijker de weg tot een betere verstand houding zou effenen. Dit is een dwa ling geweest met vérstrekkende ge volgen, omdat juist de Sowjetrussi- sche diplomaten, en niet de overgrote meerderheid der Russische generaals, het radicale element zijn, die een ver standhouding met het Westen onmo gelijk maken. De betrekkingen tus sen de Westelijke geallieerden en de Sowjets zijn nooit slechter geweest dan juist nu, dat een diplomaat, Sem- jonow, voor de Russische Duitsland- politiek verantwoordelijk is. Uit dezen hoofde wordt de her nieuwde oproep der Westelijke gealli eerden aan de Sowjetunie om zich ge zamenlijk aan de conferentie-tafel te scharen, in Berlijn algemeen van zeer problematische waarde geacht. En in deze overtuiging is men nog eens op nieuw verstrekt door het eerste com mentaar, dat Karlshorst, het Sowjet- russische hoofdkwartier, op reeds ge noemde oproep bij monde van zijn of- ficieuse spreekbuis, Nikolai Orlow, verstrekt heeft. Duidelijk geeft deze te verstaan, dat de „democratische, vredelievende Duitse staat", die op een dergelijke conferentie gesticht zou moeten worden, uitsluitend kan zijn opgebouwd naar de maatstaven, die reeds in Oost-Duitsland worden toegepast. Dit wil in de praktijk zeg gen, dat het Kremlin op een mogelij ke komende conferentie zal pogen West-Duitsland binnen de communis tische invloedssfeer te trekken. Men is daarom in Berlijn van mening, dat deze laatste oproep der goallieerden beter achterwege had kunnen blijyen, omdat zij waarschijnlijk geëigend is om valse hoop te scheppen in de har ten van millioenen, valse hoop waar mede alleen de Sowjets gediend kun nen zijn. MUTATIES IN DE RUSSISCHE MINISTERRAAD. Volgens het Sowjet-persbureau Tass is de Sowjetrussische minister voor de opbouw van de zware industrie, Joedin, tot minister van bouwmateria len benoemd. Hij volgt hiermee si nister Ginsburg op, die „van zijD functie ontheven" is BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE AchtercLm 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN De Franse regering heeft de ambassadeur te Parijs een men dum doen overhandigen, waarin dere bijzonderheden over het Schuman worden gegeven. Er v, geen bijzonderheden over de der nota medegedeeld, doch hel luidt in gewoonlijk welingf kringen dat zij beoogt de verscl de Franse en Britse inzichten oi wijze, waarop het plan-Schumar best ten uitvoer kan worden f met elkander in overeenstemmii brengen. Vernomen wordt, dat de Fran gering als haar mening te k heeft gegeven, dat deze verse niet van fundamentele aard zijn Uitdrukking werd gegeven as hoop dat het mogelijk zal zijn h schfl van inzicht te overbr waarna Groot-Brittannie in staa' Generaal George Marshall, de Amerikaanse minister van buite se zaken, heeft een beroep ged: de Verenigde Staten om hun vo steun te geven aan de Verenigt ties. Tijdens een redevoering hei de de initiatiefnemer tot het Marshall zijn toehoorders eraan, Verenigde Naties een forum zijn, men woorden kan gebruiken in van kogels. Zo lang dit forum blijft", zo zei hij, „zijn er scheu het IJzeren Gordijn, waardoor s ge van onze ideeën kunnen doi gen!" Marshall achtte het onverstan de Amerikanen menen zichzelf t nen troosten met de gedachte, Wij houden van Uw Konir In een nabetrachting over het van Koningin Juliana en Prins hard aan Parijs schrijft het Nv staande Parijse blad „Le Mond het bezoek voor beide zijden zee een schone herinnering zal bliji indrukwekkendheid van de plet den op het Elysée, te Versailles hotel Lauzun en op de Quai d'Oi een weerspiegeling van de en de sympathie, welke het volk gevoelt voor een broeder voor een koningin, wier verhe van inzicht, van intelligentie hart men kent, aldus „Le Mond ziel heeft bij officiële gelegt slechts zelden kans om zich ti baren. De koningin van Nederla ter heeft voor een moment h; ninklijke persoon weten af te sprekend tot de jeugd van de C versitaire, met een tussenbeid ontroering enigszins haperend heeft zij, zoals alleen een vrc kan, de warme en heldere woon ten te vinden, die voldoende w: ons van haar te doen houdei schrijft het blad. Acht gewonden bij bo tussen tram en auto Gistermorgen kwamen een tl van de R.T.M. oestaande uit tw motieven, een postwagen en ze; nenwagons, en een autobus v Twee Provinciën" met elkaar sing op het Sandelingplein te dam. doordat de bestuurder var de trein te laat opmerkte. De b licht, de locomotieven en de wagon ernstig beschadigd. Acht personen werden licht doch konden na behandeld te het Zuiderziekenhuis, naar hui keren. Joris Diels trekt zich Het tumult, dat is gemaakt benoeming van de Belgische i J oris Diels tot mede directeur Haagse Comedie, heeft ertoe g< deze zich thans heeft terugge He heer Diels heeft hiervai brief aan de Haagse Kunst mededeling gedaan. In verband met de gecon; fraude op het postkantoor te L ■wederom twee bestellers geai worden in deze zaak bi: hog enkele arrestaties verwach Weerbericht Verwachting, geldig tot m avond: Droog en overwegen mg weer met iets hogere ter oren dan vandaag. Matigf krachtige wind uit Oos richtingen. Donderdag Zon op 4.26; Maan op 23.01; onde

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6