Acheson bericht over Londense conferentie Verschil van inzicht tussen Frankrijk en Engeland Zeevisserij moet gesaneerd VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Honderd gulden boete geëist tegen communistische raadsleden Henk Lakeman won de Ronde Kort Bestek elsport e (oorderkade 68 ES Hoeve Donderdag 1 Juni 1950 147e Jaargang No. 126 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nieis wijst op acuut oorlogsgevaar Coördinatie van enorme betekenis Roger Peyre naar Frankrijk Prijsvraag voor ideaie woning Op 10 Ju ni beslissing over Westerling Elf doden bij vliegramp in Brazilië Overleg tussen overheid en bedrijf Frans-Duitse tarwe- en vleespool bepleit 1 3 8 uur: (WEDSTRIJDEN itserland) Schoonspringen, intomime. i. Kinderen 0.36. ummer één rtartikelen - ALKMAAR WASSERIJ. lan, 54 jaar, EKT KOSTHUIS id. of in klein gesin, jeroeps en geen R.K. :ven onder no. A U6 van dit blad. ting tot ver- geesteszieken worden EGERS ling voor het B. laris 1480. c voor kost en iskundige hulp asteloos, eerste vrij, 48-urige per jaar. genieten naar 1840.— tot 3000.salaris nsioen. Aftrek ren. esh.-Directeur. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterd .m 20, Tel 2274 Directie: j. BIJLsMA en C. KRAK rloofdre Acteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woordeD f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen t 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft in een rede van vierhonderd woorden in een gecombineerde zitting van Senaat en Huis van Afgevaardigden verslag uitgebracht over de besprekingen van de twaalf ministers van buitenlandse zaken van het Noordatlantisch Pact te Londen. Uit niets van hetgeen op deze conferentie door wie ook maar gezegd is, blijkt, dat een oorlog onmiddellijk op handen is, aldus Acheson. „Wij waren eenstemmig van mening, dat het vraagstuk dit is: hoe het hoofd te bieden aan een dreiging, die gezien het bekende programma van het Kremlin, za 1 ontstaan, wanneer wij geen maatregelen treffen om ons te verdedigen tegen aggressie. noodzakelijke maatregelen ter uitvoe ring dezer plannen; bestudering der ge meenschappelijke politieke vraagstuk ken, die betrekking hebben op de doel stellingen van het verdrag; bevorde ring en coördinatie van de openbare voorlichting over verdragskwesties en bestudering van de ontwikkeling der politieke en economische samenwer king. Belangrijkste daad. De belangrijkste daad van de confe rentie noemde Acheson de aanbeveling aan de regeringen van een beginsel als leidraad voor de ontwikkeling der ge meenschappelijke defensie. „Dit begin sel is de vorming van in evenwicht ge- De fundamentele eenstemmigheid van mening over de gevaren en drei gingen, waartegenover wij geplaatst zijn, en over net vereiste handelend op treden en de zakelijke sfeer der bijeen komsten moge op het eerste gezicht geen dramatisch nieuws lijken, het is nieuws van een rustige, practische en geweldige betekenis", aldus Acheson. Acheson herinnerde er aan, dat de twaalfleden-landen allereerst de nood zakelijkheid erkend hadden van een gemeenschappelijke verdediging tegen een gemeenschappelijke dreiging en dat bij alle besprekingen onmiskenbaar duidelijk was, dat „ons gemeenschappe lijk doel bij de voorbereiding van onze gemeenschappelijke defensie vreed zaam is". Uit het werk van de Noordatlantische organisatie in het eerste jaar van haar bestaan is gebleken, dat de defensie- taak zo groot, het vraagstuk der vei ligheid zo ondeelbaar en de onkosten van werkkrachten en materiaal zo hoog zijn, dat alleen een gezamenlijk optre den doelmatig zou zijn, aldus Acheson. De vijf taken, die aan de plaatsver vangers der ministers werden toege wezen luiden als volgt: Coördinatie van de verschillende werkzaamheden in verband met defen sieplannen; het aanbevelen van de brachte collectieve strijdkrachten, niet de verdubbeling door ieder land in grote of kleine mate van hetgeen ieder ander land doet". Acheson noemde dit beginsel „van grote en misschien revo- lutionnaire betekenis". Acheson heeft voorts uiteengezet, dat de schepping van een evenwichtig sa mengestelde, gemeenschappelijke strijd macht niet tot een goed einde zou kun nen worden gebracht, wanneer de Ver enigde Staten hun aandeel hierin niet volledig op zich zouden nemen. Daar voor is een bepaling nodig, die voor ziet in wederzijdse hulpverlening bij een aanval. De staten-leden der Atlan tische gemeenschap zullen echter tot nauwere samenwerking op economisch gebied moeten komen en hun manier van werken op elkaar moeten afstem men. De minister betuigde zijn instemming met het plan-Schuman, dat naar zijn mening het begin zou kunnen beteke nen van een nieuw Europees tijdvak. Men moet verwachten, dat daardoor een wederopneming van Duitsland in de vrije Westerse gemeenschap zal wor den bevorderd, zo zei hij. Burgemeester d'Ailly als getuige Qok laatste étappe voor Faanhof Dffl Ronde van Nederland is gewon nen door de Amsterdammer Henk La keman van de Nederlandse Nationale ploeg, die reeds drie dagen de oranje- trui droeg en gisteren in de laatste etappe van Rotterdam naar de hoofd stad zijn halve minuut voorsprong op de Belg De Poorter wist te behouden. De wereldkampioen der amateurs 1949 Henk Faanhof kwam in het Olympisch Stadion als eerste over de eindstreep. In een felle sprint klopte hij Maelbran- cke, Voorting, Van Est en Vos. Zijn tijd was 5 uur 46 min. 42 sec. Voor het grote peloton, waarin Lakeman zich bevond, werd dezelfde tijd genoteerd. In het eind dassement van de Ronde werd Lakeman eerste >n 45 uur 24 min. en 24 sec. Tweede werd De Poorter Belgie (B) in 45.24.52 sec. en derde Cal- lens (Belgie A) met 45.24.59. De Belgische A-ploeg won het ploe- genklassement met 136 u, 17 m. 48 sec., voor Belgie B 136.26.26 en Nederland B 136.29.11. (Voor verslag zie pag. 3) De zaak der generaals Roger Peyre, de „ontbrekende ge tuige" in de Franse „zaak der gene raals", is Woensdag uit Rio de Janeiro naar Brussel vertrokken, waar hjj zal wachtfn op een vrijgeleide van de Franse regering, opdat hij te Parijs in vrijheid getuigenis zal kunnen afleggen. Peyre, die zes maanden in Brazilië geweest is, is bij het parlementaire on derzoek naar de „zaak der generaals' genoemd als de man, die vertrouwe lijke inlichtingen heeft verstrekt aan de Vietnamese vertegenwoordiger te Parijs, waarna deze inlichtingen op on 1 verklaarbare wijze in handen van de opstandige regering van Ho Tsji-Minh I gekomen is. Peyre verklaarde voor zijn I *ertrek uit Rio de Janeiro, dat hij on I derhandelingen had gevoerd met de Franse ambassade en dat hij nu wilde terugkeren, omdat hij het „tijd om te spreken" vond. Pe minister van buitenlandse za- I „eRr Chinese volksrepubliek, Tsjou I heeft de secretaris-generaal der telegrafisch verzocht nota te ne- j men van de benoeming van Min Oeng vS3?",'ot Chinees afgevaardigde in de veiligheidsraad. Honderd gulden boete eiste de offi cier van justitie bij de Amsterdamse arrondissementsrechtbank gisteren te gen de communistische raadsleden L. Seegers en J. Brandenburg uit Amster dam. Verdachte Seegers had zich op vordering van de burgemeester niet dadelijk verwijderd uit de raadszaal, waar op 30 Juli 1949 een tumult ont stond naar aanleiding van de door de communistische raadsfractie ingediende motie over de vertoning van de film „Het ijzeren gordijn". Toen de heer Seegers weigerde de vergadering te verlaten liet burgemeester d'Ailly enige politieagenten binnenroepen. Aan het daarna volgende handgemeen nam het raadslid Brandenburg actief deel. Burgemeester d'Ailly verklaarde als getuige voor de rechtbank, dat de ge meenteraad op zijn voorstel een bespre king over de desbetreffende motie had afgestemd. „Ik heb Seegers het woord niet verleend" bevestigde de burge meester. Hij had de vergadering bij het eerste tumult geschorst en bij de tweede onenigheid de politie laten binnenkomen om de heer Seegers uit de vergadering te laten verwijderen. Na het verhoor van de burgemeester nam de officier van justitie, mr. Nou huys, zijn requisitoir, waarin hij tot de conclusie kwam, dat verdachte Seegers zich inderdaad wederrechtelijk in de vergadering had bevonden, zoals hem ten laste was gelegd. Weerbericht Verwachting geldig tot heden- avond Droog weer. In het Zui den van het land overdrijvende wolkenvelden, elders zonnig weer. Matige tot vrij krachtige wmd tussen Oost en Zuid. Weer iets hogere temperaturen dan gis teren. Vrijdag: Zon op 4.25; onder 20.50. Maan op 23.56; onder 5.23. Ministerieel denkbeeld Nadat de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in' 't Veld uit Amerika was teruggekeerd, heeft de bewindsman een onderhoud gehad met een der ANP-redacteuren. Tijdens dit onderhoud zeide de minis ter erover te denken, tot een prijsvraag te komen voor het ontwerpen van een ideale woning, die binnen redelijke kostprijs blijft. Nederland heeft aldus de minister steeds aan de spits gestaan op het gebied der volkshuisvesting. Wij moe ten zorgen niet achter te geraken. De raadsman, mr. Benno Stokvis, merkte in zijn pleidooi op, dat de bur gemeester door zijn beslissingen op de bewuste raadsvergadering inbreuk had gemaakt op de souvereine rechten van de gemeenteraad. Aan zijn ontactvol optreden is het tumult te wijten, aldus de verdediger, die tot slot voor beide verdachten vrijspraak vroeg. De rechtbank zal op 14 Juni uit spraak doen. 1 De districtsrechter te Singapore heeft Donderdag bepaald, dat het verzoek van Indonesië om uitlevering van ka pitein Westerling op 10 Juni zal wor den behandeld. 1 JUNh DUS .TJOEP Z DOBBERTJE' Hoera'. 1 Juni is in 't land, Wat kan ons nog gebeuren. Neem vrij de hengel in je hand, Geen mens zal je bekeuren. Vandaag begint het visseizoen. En al wat hengelt, rijp en groen, Mag ze uit 't water sleuren. Van kleuter tot aan grijsaards toe Komen ze aangetreden Met hengel en met pierenbak, Uit dorpen en uit steden. Met bus of trein, per fiets of slee, Of tippelende met lijn twee, Maar allen doen ZV mede. De één vist met een hengelstok Van minstens dertig pegels, Met aas en snoer en klapstoeltje, Precies volgens de regels. Een ander neemt voor het gemak Maar een gewone wilgentak En dobbers haast als kegels. Maar allen hebben zij één doel: De vissen te verschalken En vrij van alle narigheid Door 't waterland te zwalken. De één gezeten in een boot, Een ander staande aan de sloot Of zittend' op wat balken. Ja, Juni is weer in het land, Het spel gaat weer beginnen. Komt! boeren burgers, buitenlui, Die deze sport beminnen. Haalt hart en vissen nu maar op, En, hebt ge nu en dan een strop, Stap dan een winkel binnen JABSON De nieuwe koffiebon In ons bericht over het aanwijzen van de '_awe koffiebon 464 is een storende fout geslopen. De bon blijft namelijk niet geldig tot en met 17 Juni, doch tot en met 17 Juli 1950. 0 Een Braziliaans passagiersvliegtuig met negen passagiers en een beman ning van vier personen aan boord is Dinsdag bij Itacare, in het Zuiden van de Braziliaanse staat Bahia, neerge stort. Elf personen zijn om het leven gekomen. Twee personen werden zwaar gewond. Het plan—Schuman Londen wil zich niet binden Engeland en Frankrijk zijn het plot seling diepgaand oneens over het plan- Schuman tot vestiging van een ge meenschappelijk beheer over de Euro pese kolen- en staalbedrijven. Bij voor lopige besprekingen over deze kwestie zou zijn gebleken, dat Engeland nog steeds huiverig is, zich in enigerlei op zicht te binden. Nog steeds hoopt Frankrijk, dat En geland aan de onderhandelingen met West-Duitsland .zal deelnemen, en dat de nota, die Zaterdag te Londen is overhandigd, heel wat van de gerezen bezwaren zal kunnen wegnemen. Men heeft echter de indruk, dat er nog heel wat zal moeten worden onderhandeld, voordat alle misverstanden zijn opge helderd. Engeland schijnt vooral bezwaar te hebben tegen het feit, dat de betrokken regeringen op het stuk van het beheer der steenkolen- en staalindustrie een deel hunner souvereiniteit zouden moe ten afstaan aan de te vormen intérna- tionale autoriteit, die hierin het hoog ste gezag zou uitoefenen. Maar ook vreest Londen, dat de uitvoering van het plan wel eens zijn politiek van vol ledige werkgelegenheid in Engeland en het streven naar verhoging van. de Britse levensstandaard zou kunnen schaden. Op beide punten heeft Frank rijk een geruststelling trachten te ge ven. yier leden van de Oostduitse volkspo- litie, die illegaal de Amerikaanse zone-grens waren overgekomen, zijn naar Oost-Duitsland teruggezonden Zij verklaarden, dat ze alleen maar naar het Westen waren gekomen, om weer gevormd, die elkaar wel eens eventjes eens bier van vooroorlogse kwaliteit nèt als echte gangsters dat doen, zou te proeven. En zulke klanten kunnen den gaan bestrijden. De heren werkten iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininnitiiiinininiinnnininnim ze in het Westen wel missen! Maan dag om tien uur precies vertrekt de koning van Siam met zijn jonge vrouw en een gevolg van twintig personen van het vliegveld van Bangkok per KLM toestel naar Genève, om daar zijn stu die voort te zetten. Het tijdstip van de start is niet door de KLM bepaald, maar door astrologen vooraf berekend. De sterrenwichelaars rekenen in Siam al les van tevoren uit. Tijdens de af gelopen feestdagen, met inbegrip van Memorial Day zijn in Amerika 455 per sonen om het leven gekomen, 290 door auto-ongevallen, 67 door verdrinking en 98 door andere ongelukken Dit cij fer betekent een nieuw (en tragisch) record. O Een nieuw passagiersschip van 24000 ton voor de P O lijn heeft grote vinnen om het slingeren tegen te gaan. Als de dingen niet in gebruik zijn, kunnen ze worden ingetrokken Let op. straks geven ze de schepen nog wielen ook! ^estien jonge negers in New-York hadden twae conourrerende benden met loden buizen, die de naam van „zip-guns" hebben. Toen de politie in greep zetten de stoere zestien het op een lopen, en ontkwamen allen, op twee na, die werden achterhaald door de uitschietende hand van een „cop". Eén van de gangsters-in-spé werd ge wond. o Een ingezetene van Rhenen heeft aan het kerkbestuur medege deeld, dat hij twee kleine gebrandschil derde ramen voor de Cunera-kerk zal Lakeman deelt de tokens zét! schenken, uit dankbaarheid voor het in gebruik nemen van die kerk. Sterrekundigen in Pasadena hebben een nieuwe komeet waargenomen, die niet met het blote oog zichtbaar is. De komeet werd gefotografeerd met een camera met een iens van 71 cm. In Madrid kan men de kat Pitusa bewon deren, die half Angora, half Siamees is en aan elke schouder een vleugel heeft van twaalf centimeter lang. De vleugels bestaan uit een stuk been met vel en vacht. prof. Blackett, een vooraanstaand Brits atoomgeleerde, heeft verklaard, dat afdoende verdediging van Engeland te gen atoombommen absoluut onuitvoer baar is, al was het maar om de enorme kosten. Andere geleerden zeiden in dezelfde brochure, dat het mogelijk zal zijn. het aantal slachtoffers te be perken tot.50.000 per atoombom Weest u nu verstandig en gooi dit stuk je in de prullemand. Zö opwekkend is het niet! De Blackwell-tunnel in Londen is onbruikbaar geweest door dat aan de ingang een auto met zak ken roet door zijn wielen zakte en het zwarte goed de pijp instoof. De mensen, die op dat ogenblik de tunnel uitkwamen zagen er uit als schoor steenvegers. Het was waaraohtig erger dan gewoonlijk Isi de Londense straten! Minister Mansholt: Modernisering der vloot en maatregelen tegen overbevissing zijn noodzakelijk Minister S. L. Mansholt heeft giste ren op een koffiemaaltijd van de Stichting van de Nederlandse Visserij enkele hoofdproblemen van de heden daagse visvangst aangesneden en er mededelingen over gedaan, die voor de betrokken bedrijfstak van veel betekenis zijn. Drie kwesties heeft hij besproken: de overbevissing van de Noordzee, de veroudering van de vloot en de afzet van visserijproducten. Spr. wees er op, dat beschermende maatregelen voor de visstand in de Noordzee nodig zijn. De IJmuider trawlers halen thans de helft ^minder binnen dan in 1938. Maatregelen zijn al vastgelegd in de Londense conven tie van 1946. Nederland heeft deze geratificeerd, maar nog niet ingevoerd, omdat Belgie nog niet tot ratificatie is overgegaan. De heer Mansholt meen de, dat met invoering thans niet langer mocht worden gewacht De trawler blijkt met de huidige visstand op de Noordzee niet meer rendabel te zijn Nagegaan moet wor den, met welke vloot bij maximum mogelijkheden op de Noordzee de be hoefte aan vis kan worden gedekt. Blij ken de schepen niet meer geschikt te zijn voor hun taak, dan kan niet zonder meer steun worden verleend Er zou te praten zijn over een sloop- plan voor oude schepen met een rege ling voor slooppremies. Daarbij moet Film Gone with the wind" komt in ons land De werkcommissie film van het Holland-Festival 1950 is erin geslaagd de veelbesproken film „Gone with the wind", vervaardigd naar het gelijk namige boek van Margaret Mitchel, naar Nederland te doen komen. De film, die geheel in kleuren is op genomen en een vertoningsduur heeft van drie-en-een half uur, werd ver vaardigd door David O. Selznick. De regie voerde Victor Fleming, de hoofd rollen werden vervuld door Vivien Leigh als Scarlett O'Hara. Clark Gable als Rhett Butler, Olivia de Havilland als Melanie Hamilton en Leslie Howard als Ashley Wilkes. Zij is de grootste film die ooit is ver vaardigd. De film zal 20 Juni in een exclusieve voorstelling in het City Theater te Amsterdam worden vertoond en wel in de originele Amerikaanse versie. De baten van deze voorstelling zullen ten goede komen aan het Neder landsche Roode Kruis en de stichting Bio-Vacantioooed. men nagaan: de mogelijkheden voor de vangst, de behoefte aan vis en welke typen schepen het meest ge schikt zijn. Er is een saneringsplan in verhouding tot de afzet en de te oe- vissen gronden nodig. De visserij zal dus in de toekomst niet meer geheel vrij zijn en aantallen en typen der schepen zullen niet onbeperkt kunnen zijn. De minister verklaarde zich ech ter bereid tot nauw overleg met het bedrijfsleven. Ten aanzien van de afzet van vi» drong hij aan op een betere verzor ging van het product hij sprak van concurrentie in de keuken en ver der herinnerde spr. aan de moeilijk heden op het gebied van de export. Tal van landen hebben belemme rende maatregelen getroffen. Dat kan zo niet doorgaan. Verder achtte de minister invoering van een veilplicht gewenst. De Franse oud-minister Charles Delesalle heeft de vorming bepleit van een Frans-Duitse tarwe- en vlees „pool", soortgelijk aan die, welke mi nister Schuman heeft voorgesteld voor kolen en staal. Als voorzitter van de conferentie van landbouwverenigingen uit het departe ment Pas de Calais zeide Delesalls, dat de prijs van de Franse tarwe na de oogst 1949/50 de laagste ter wereld is. Er zijn dit jaar reeds 8 millioen quin- talen tarwe uitgevoerd, de grootste hoe veelheid ooit door Frankrijk geëxpor teerd. Volgens Delesalle zou een tarwe- en vlees „pool" tussen Frankrijk en Duitsland voordelig zijn voor de Franse landbouwproductie in haar geheel. Nieuw type rijwieldynamo Een rijwielhersteller te Voorburg heeft octrooi aangevraagd op een nieuwe vinding: een rijwieldynam», die een piaats kan vinden in hat (verbrede) kroonstuk van de voor vork van een fiets De stroomlevering aan de voorlamp en het achterlicht geschiedt via in het frame verborgen leidingen De dynamo kan door een handeltje op het stuur worden inge schakeld. Veertig doden bij ongeluk met vrachtwagen Veertig leden van de „Vrije Duitse 1 ugdbeweginR" zijn op Pinkstermaan dag bij een verkeersongeval met de vrachtwagen waarop zij hadden plaats genomen om het leven gekomen, xo meldt „Der Abend" (Amerikaanse vergunning'1

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1