Een Alkmaarder bezocht Amerika Een service van de! telefoondienst AGENDA Burgemeester Wytema onderscheidingen uit re ikte Het werkende meisje van nu de huisvrouw van morgen H. S. V. viert De heer Grondsma kan veel verhalen Voor diensten den lande bewezen Belangrijke bijeenkomst van de Sociale Raad Ontwikkeling en ont en spanning voor de fabrieksjeugd Pim, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland Een feestweek met attracties Langendijk SchaakmatOppositie Schermerhorn Bergen DONDERDAG 1 JUNI 1950 j^E HEER G. GRONDSMA is op 19 April voor een zakenreis naar Amerika vertrokken en daaruit Woensdagavond met de „Veendam" teruggekeerd en we zpn gisteren een praatje met hem g aan maken om eens te horen welke indruk Amerika maakt op iemand die daar nog nimmer geweest was en die zich mis- ichien het leven in de nieuwe wereld heel anders had voorgesteld dan hjj het daar heeft aangetroffen. Wan neer hfj aan zjjn reis terugdenkt is er één Indruk die alle andere overheerst: het is daar in die mlllioenen* steden alles zó groot, zó massaal, dat wij er ons hier bijna geen voorstelling van kunnen maken. Niet alleen de gebouwen, ook de mensen zijn er groot, zij zijn groot van opvatting, groot in hun manier van zakendoen, zij heersen over werkplaatsen en fabrieken waar duizen den hun brood verdienen ,maar de machinerie van het dagelijkse leven functionneert er tot in de kleinste ra dertjes zo nauwkeurig, dat men geen ogenblik de in druk krijgt, dat het ook maar enige moeite gekost heeft om dat alles te organiseren. IcStm- G. Grondsma £EN KLEIN VOORBEELD daarvan is de service van de telefoondienst. Een Hollander aan boord van de Nieuw- Amsterdam, het vlaggeschip van onze Nederlandse koopvaardijvloot, waar mede de heer Grondsma naar Amerika vertrok, belde in volle zee zijn vrouw in New-York op en kreeg van de tele foniste bericht, dat er in zijn huis geen gehoor werd gegeven. In Holland had de man in zo'n geval de hoorn weer op de haak kunnen leggen, maar de tele foondienst in New-York belde na tien minuten het schip op en deelde mede, dat bij onderzoek was gebleken, dat de gezochte dame een oogontsteking had gekregen en naar het ziekenhuis was vertrokken. Tegelijkertijd kwam de verbinding met de betrokken kamer van het ziekenhuis tot stand, zodat het aangevraagde gesprek binnen een kwar tier tijds gevoerd kon worden. De Nieuw-Amsterdam yOOR onze Nieuw Amsterdam, het mooiste en grootste schip van onze Holiand-Amerika Lijn, was er in New- York grote belangstelling. Als het bin nenkomt of uitvaart staan duizenden aan de kade en aan de Hollandse toe risten wordt dadelijk gevraagd of zij misschien met de Nieuw-Amsterdam zijn gekomen. Wie in de eetzaal van dit sehio zijn diner gebruikt, waant zich In een grandioos hotel en Amerikanen, die naar Europa gaan, proberen er we ken tevoren reeds een plaats te be spreken. De heer Grondsma zou geen goed Alkmaarder en geen voorzitter van de Stichting voor behoud van onze kaas markt geweest zijn als hij de gelegen heid niet had waargenomen aan boord een tweetal filmpjes over de Alkmaarse kaasmarkt en de bollenvelden te laten draaien, die door alle passagiers met de grootste interesse werden bekeken. Varende langs het Vrijheidsbeeld ziet de man, die Amerika bezoekt de scysra- pers, de torenhoge gebouwen van New- York en krijgt hij reeds een indruk van de geweldige betekenis van deze milli- oenenstad. De heer Grondsma logeerde daar in Hotel New Yorker, dat 2500 ka mers bevat, waar duizenden de grote door hotelwinkels omgeven hall in en uitgaan en waar alles zó perfect is ge regeld, dat men zijn bagage al op zijn kamer vindt nog voor men gedacht heeft er om te vragen. Een minder prettige ervaring MAUWELIJKS op zijn kamer werd de heer Grondsma opgebeld door iemand, die zeide aan een New-Yorkse Courant te zijn verbonden. Hij had ver nomen, dat er een Hollander was gear riveerd. die zich in het bijzonder voor de Amerikaanse zuivel interesseerde, hij vroeg om een interview en bracht een fotograaf mee. die de nieuwe gast van alle zijden fotografeerde. De volgende morgen verscheen er een knappe jonge dame met de foto's in het hotel, vroeg de heer Grondsma. welke hij het mooi ste vond. drong er op aan, dat hij die voor zijn privé-bezit zou kopen en ver dween nadat de heer Grondsma ver klaard had. dat hij daartoe niet wilde overgaan omdat de daarvoor berekende prijzen fabelachtig hoog waren. Daarna b'eek dat er van een inter view geen sprake was geweest en dat dit een particuliere foto-onderneming was, die waarschijnlijk door relaties op de boot adressen en bijzonderheden van alle aankomende passagiers had ge kregen. In New-York IN Amerika's grootste stad, waar de heer Grondsma vier dagen is geble ven, heeft hij klanten en relaties be zocht in de Hudsonstreet waar men ze alle bij elkaar vindt omdat vrijwel alles wat met zuivel te maken heeft hier in grote kantoorcomplexen bij elkaar woont, zoals er ook een straat is voor de vleeshandel, de schoenhandel, de groentehandel en velerlei andere bran ches De groente wordt daar 's nachts aangevoerd, land- en tuinbouwproducten die in keurige verpakking aan de win keliers worden afgeleverd, want in Amerika is niet alleen het product maar ook de wijze waarop het verpakt is van zeer grote betekenis. In Amerika is een overproductie van melk en daardoor ook van zuivelpro ducten, maar in de millloenenstad is de Hollandse export van zo weinig beteke nis. dat ze er nog best tussendoor kan. Het bleek de heer Grondsma, dat er nog wel plaats is voor Edammertjes, voor Goudse kaas en baby-Goudse kaas (mooi verpakte lunchkaasjes van pl.m. pond) evenals voor gesmolten kaas. De Marshall-hulp is voor ons land van enorme betekenis, maar wanneer wij vooral als straks deze hulp wordt be ëindigd meer gelegenheid voor ex port krijgen zullen we niet alleen meer dollars verdienen, maar zullen onze fa brieken veel meer werkkrachten kun nen gebruiken waardoor de werkloos heid zal verminderen. We kunnen nu nog met de Amerikaanse prijzen con curreren en president Truman is er een voorstander van om de invoerrechten te verlagen, maar hij stuit daarbij op de tegenwerking van vele handelaars en industriëlen, die een nadeel voor eigen onderneming vrezen. De verdere reis yAN NEW-YORK is de heer Grondsma naar Buffalo gegaan in een trein met rooksalons en clubfauteuils waar de radio lustig speelde. Hij heeft ook daai zijn relaties bezocht en tevens de gele genheid te baat genomen om de Nia- gara-waterval te gaan bekijken, welke een overweldigende indruk maakt. Hij is daarna per trein naar Chicago ge reisd waar hij in het Steven-Hotel, het grootste hotel ter wereld met 3500 ka mers, gelogeerd heeft. De hotelprijzen zijn daar ongeveer 6 dollar (pl.m. f 23) per nacht, zonder ontbijt, maar in Ame rika geeftmen de dollar even gemakke lijk uit af? bij ons de Hollandse gulden. Een indruk van fabrieken en kantoren. JN DE FABRIEKEN en kantoren, welke de heer Grondsma in Amerika bezocht heeft, was men voor de Hollandse gast bijzonder voorkomend. Hij werd overal vriendelijk ontvangen en kon vragen en zien wat hij wilde, want van enige geheimzinnigheid of achterhoudendheid was nergens sprake. Zijn indruk was, dat overal de directeur, de „Boss", zijn zaken zo heeft geregeld dat hij steeds tijd en gelegenheid heeft de bezoeker zelf rond te leiden en na elk bezoek volgde de traditionele zakenlunch, waar voor men vanzelfsprekend werd uitge nodigd. In Chicago bezocht de heer Grondsma de fabrieken van de heer Kraft, de grootste fabrieken van gesmolten kaas in Amerika. Hij werd door de directeur persoonlijk rondgeleid in de werk plaatsen, waar de meest ingenieuse ma chinerieën voor verpakking zijn opge steld en bezocht er de koelpakhuizen, welke 10 millioen K.G. kaas kunnen bevatten. Gehele treinen met koel wagens, rijden de pakhuizen binnen, de wagons worden er geladen en bren gen vandaar de kaas naar alle delen van Amerika. Hier werken 15000 man en wie naar het kantoor wil kan van vijf verschillende liften gebruik maken, 's Avonds is het kantoorgebouw met flootlight beschenen en een attractie voor duizenden toeristen die zich in Chicago's straten bevinden. Op de grote kantoren in de flatgebouwen is alles zo geregeld, dat niemand iets behoeft te vragen. Men zoekt in de hall naar de naam van de firma, die men bezoeken wil en vindt daarachter vermeld, op welke verdieping en welk kamernum mer men hem kan vinden. Voor elke vijf verdiepingen en hoger is er een af zonderlijke lift, die de bezoeker naar de genummerde kamers brengt, waar hij de gezochte dadelijk kan treffen. De liften gaan heel snel en wanneer men heel hoog Is, kan men dat alleen constateren aan het enigszins knappen in de oren. Het was de indruk van de heer Grondsma, dat er in die kantoren te hard gestookt wordt, zodat de tem peratuur er hoger is dan dit bij ons het geval is. Chicago is een geweldige stad met aparte wijken voor negers, Chine zen enz. meester hebben. die alle en een een eigen burge eigen politiedienst Andere steden JN PHILADELPHIA heeft de heer Grondsma de Holland-fair gezien op de vijfde verdieping van een reusachtig warenhuis. Er waren prachtige schilde rijen van oude meesters o.a. Jan Steen en Rembrandt opgehangen, waar van de verzending en verzekering onze regering kapitalen gekost heeft, terwijl men ze daar evengoed uit het rijk voor ziene stedelijke museum had kunnen halen. Washington met zijn prachtige gebou wen en beeldhouwwerken, maakte )p de heer Grondsma een geheel andere indruk dan andere steden. Het is als 't ware het Haagje van Amerika. Ook Boston vond hij een mooie stad. In New- tonville op pl.m. 20 K.M. afstands wo nen de forensen. Het maakt de indruk van een groot Bloemendaal en men vindt er een park waar alle bomen, waar ergens ter wereld voorkomende, worden aangetroffen. De heer Grondsma zag het in de bloeitijd en het maakte een overweldigende indruk, 's Avonds is hij in Boston naar een voorstelling van het enorme circus Barnum en Baily ge weest, dat in een enorm gebouw is ge vestigd en 10.000 bezoekers kan bevat ten. Er werd in drie pistes tegelijk ge werkt en er was geen plaatsje onbezet. De mening over Holland JJOOR RELATIES van zijn relaties is de heer Grondsma op verscheidene clubs ook die der grote bankiers in Wallstreet geïntroduceerd. Men bleek over het algemeen niet tevreden met de organisatie van de Holland-fair, die door de regering in handen was ge legd van iemand, die nog nooit in Ame rika was geweest en geen contact had opgenomen met de Kamer van Koop handel en de consulaten. De handels attaché van Canada, die de heer Gronds ma op de boot heeft gesproken, deelde mede, dat men Van regeringszijde wil, dat de Hollandse handelaren bij hun exportpogingen georganiseerd zullen optreden omdat er voor de eenling wei nig te bereiken zal zijn. Door organisa tie zal men voor de Hollandse produc ten w.o. ook de kaas veel beter propaganda kunnen maken, wat bij het invoeren van diverse producten in zijn land reeds is gebleken. Propaganda voor Alkmaar ^OALS gezegd heeft de heer Grondsma de gelegenheid niet ongebruikt ge laten om propaganda voor ons land en speciaal voor Alkmaar te maken. Zijn (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Katinka (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Onder het asfalt van New York (14 jaar); Ci nema Americain, 8 uur; The third man (14 jaar); A.B.T., 8 uur: Gun-Fighters (14 jaar). VRIJDAG Harmonie Theater: 8 uur: De Gravin van Monte-Christo (14 jaar); Victoria Theater 8 uur: Gebrandmerkt (18 jaar); Cinema Ameriicain 8 uur: Mr. Belve dere loopt college (alle leeft.)Alk- maars Bioscooptheater: 8 uur: Een kus .van Venus (alle leeft.). gekleurde kaasmarktfilm wordt door de heer Kraft voor het gehele personeel gedraaid en zal in Boston gecopiëerd worden. Bovendien heeft de heer Grondsma talrijke Engelse brochures van onze V.V.V. uitgedeeld. Over het algemeen is hg over de resultaten van zijn reis wel tevreden en ig wat de kaas betreft zijn indruk, dat Amerika er nu niet di rect behoefte aan heeft, maar dat een goed en smakelijk verpakt product in de mlllioenenhandel nog best een plaatsje zal kunnen vinden. En nu is onze bekende plaatsgenoot dan weer in ons rustig provinciestad je teruggekeerd. Hij is nog een beetje onder de indruk van alles wat hij ge hoord en gezien heeft, maar hij zal binnen weinige dagen weer in de tredmolen van het dagelijkse leven lopen en wellicht constateren, dat het klokje nergens gezelliger tikt dan thuis. UITSLAG AANBESTEDING De directie Zuiderzeewerken heeft aanbesteed het maken van een scherm van gewapend beton langs de buiten berm van de Marskedijk aan de Noord zijde van Wieringen met bijkomende werken. Hoogste inschrijver was de firma J. Kingma te Middenmeer voor 38.560, laagste P. Daalders Aaanne mingsbedrijf N.V. te Alkmaar. Gunning volgt. ARTSEXAMEN Aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam is bevorderd tot arts de heer H. J. B. Holk, te Alkmaar. CONTRÖLE OP REDDING MATERIAAL Gisteren is door de politie controle gehouden op het reddingmateriaal. Bij vier bruggen bleken de reddinghaken te zijn verdwenen. Tijdens een korte plechtigheid in de raadzaal heeft burgemeester mr, dr. H. J. Wytema gisteren aan een negen tal ingezetenen een onderscheiding uitgereikt. Vijf van hen, t.w. de heren H. Knuisting Neven, Waerdendelstraat I, G. Kramer, Nieuwpoortslaan 15, S. Tellegen, Ingelandstraat 12, A. Tönies, Reekerstraat 15 en J. M. Kamphuis, Korte Lyceumstraat 10, kwamen ;n aanmerking voor het Oorlogsherinne- ringskruis voor hetgeen zij in de Mei dagen 1940 voor het vaderland hebben gedaan. De overigen, de heren P. ae Jong, Oudegracht 33; C. Metselaar, Eikelenbergstraat 21; B. J. Wester, Oudegracht 42 en A. A. Niekus. Spoorstraat 55, werd het ereteken voor Orde en Vrede uitgereikt wegens hun verdiensten tijdens de politiële acties in Indonesië. Arm van vijfjarig knaapje fussen wringer bekneld Gistermorgen is de Tweede Land- dsvarsstraat in opschudding gebracht door het 5-jarig zoontje van de heer E. H., dat met zijn armpje in een elec- trische ^ringer bekneld raakte. In een onbewaakt ogenblik was het jongetje in de schuur gegaan en was met zijn hand tussen de wringer gekomen. Hand, pols en arm werden meege nomen en het ventje van de grond ge tild. Tot aan zijn oksel bleef de arm bekneld. Op het gegil kwam mevrouw H. toerennen, die ijlings de wringer uitschakelde. Een buurman moest het apparaat demonteren, alvorens het knaapje bevrijd kon worden. Bij me disch onderzoek bleek, dat wonder bo ven wonder niets gebroken was. Het armpje was echter deerlijk ontveld. Burgerlijke stand Geboren: Maria H. J., d. van R. Kok en J. C. Butter. Petronella C. M., d. van L. J. van Jaarsveld en C. W. M. Kok. Getrouwd: Jan Mulder en Margje Knol. Overleden: Johannes F. Dekker, 07 Jaar, gehuwd met E. Koopman. NEDERLAND—USSR De vereniging Nederland—USSR houdt op Maandag 5 Juni in het Wapen van Heemskerk een bijeenkomst. Dr. Maria Rosenboom spreekt over Mit- sjoerin. Voorts worden enkele films vertoond. t In Hotel Victory is Woensdag een buitengewone algemene vergadering gehouden van de Sociale Raad waar in het bijzonder het probleem van het werkende meisje werd behandeld. De voorzitter, dr. H. J. M. Hofstee, heette de vele belangstellenden wel kom en gaf daarna het woord aan mej. D. Prager, Arbeidsinspectrice te Haarlem, die zich bereid had ver klaard een inleiding te houden. Van de school naar de fabriek Mej. Prager verheugde zich er over dat deze middag was gewijd aan het werkende meisje en wel speciaal aan het meisje in de fabriek en aan de plaats die het in de samenleving in neemt. Het aantal meisjes en vrouwen dat in fabrieken werkt, is niet minder dan 145.000, waaronder 45.000 meisjes be neden 18 jaar en 22.000 beneden 16 jaar. „Dit", aldus de spreekster, „is niet alleen een probleem voor de ste den, maar ook voor het platteland gaat het belangrijk worden omdat de industrie zich steeds meer daarheen verplaatst". De ontwikkeling van de fabrieks meisjes is zeer gebrekkig. De helft heeft het gemiddeld niet verder ge bracht dan de vierde klas van de la- 84. De burgemeester ls inmiddels ook bij de rijstebrij-berg aangekomen en moet vreselijk lachen als hij hoort hoe alles is afgelopen De bewaker staat nog te trillen van kwaadheid als hij het hele verhaal aan de burgemees ter vertelt „Maak je niet kwaad man zegt de burgemeester als het verhaal uit ls. „Die drie deugnieten zitten iu opgesloten in de rijstebrij-berg en zul len zich al etende een uitweg moeten banen. En ik denk dat ze dan wel vol doende straf gehad zullen hebben. Ik zou het hen tenminste niet graag na doen!" De bewaker zucht. Volgens nem komen de drie honden er nog veel te genadig af. De burgemeester wordt echter al weer door andere zorgen in beslag genomen. Hetzelfde konijn van daarstraks verzoekt de burgemeester om nog eens naar het varken te gaan kijken. „Ik geloof vast dat die big niet van marsepein is". De burgemeester schrikt erg van deze mededeling. En gere school. Zij trekken naar de fa briek om de gezelligheid het wer ken bij radiomuziek bijvoorbeeld en om een hoger loon. Maar ten op zichte van het werk bestaat niet 'de minste innerlijke band. Mej. Prager, die door haar werk als Arbeidsinspectrice uitstekend op de hoogte is van de gang van zaken in fabrieken, gaf hiervan verschillende voorbeelden uit de practijk. Op 14 a 15-jarige leeftijd ondergaat het meisje de grote overgang van de school naar de fabriek. De onge schoolde arbeid suggereert volwassen heid. Het meisje krijgt niet de kans, haar puberteit te beleven en onder gaat onvoorbereid de overgang van kind naar volwassene. Een van de be langrijkste factoren, die zowel op jon gere als op oudere meisjes betrekking hebben is, dat de fabrieksarbeid door gaans gekwalificeerd wordt als het laagste beroep voor een vrouw. Door deze kwalificatie wordt het minder waardigheidsgevoel nog versterkt. Het werk op de fabriek is meestal een phase tussen de school en het huwelijk en menig huwelijk faalt door onbekwaamheid en een ontstellende geestelijke armoede. De fabriek richt zich nu eenmaal op produceren en niet op opvoeden. Drie motieven Er zijn drie motieven, die ons no pen, aandacht te schenken aan deze groep. In de eerste plaats de nood van het individuele meisje, in de tweede plaats het belang van de ge meenschap, waarbij wij in aanmerking moeten nemen dat deze meisjes de moeders worden van de volgende ge neratie, in de derde plaats ons eigen rechtvaardigheidsgevoel. Er is drin gend verandering en verbetering no dig en dit werk eist onze grote be langstelling. Spreekster eindigde met de vraag: „Wat moeten wij doen?" Wat er gedaan kan worden In aansluiting hierop vertelde mej. U. Hoeneveld uit Rotterdam iets over het werk dat reeds voor verschillen de groepen van deze meisjes wordt gedaan. Het probleem van totaal ge mis aan ontwikkeling en ontspanning voor de vrouwelijke jeugd is er niet een van de laatste tijd. In 1927 werd in Rotterdam een vereniging opge richt die hieraan tegemoet kwam en welke door de werkgevers werd be kostigd. Door de oorlog werd dit werk beëindigd, maar men meende het na de oorlog weer te moeten voortzetten. Men deed echter de ervaring op dat de fabrieksmeisjes 's avonds te moe zijn. om zich nog verder te kunnen ontwikkelen. Van katholieke zijde door de Mater Ambilis Scholen en elders door het neutrale „Zonnebloem"-werk zijn op leidingen in het leven geroepen om aan het tekort aan ontwikkeling van de fabrieksmeisjes tegemoet te komen. Na een lange dag op de fabriek kunnen de meisjes onmogelijk haar aandacht bij de lessen houden. Het werk staat of valt dus met de steun van de werkgever, die er in moet toe stemmen een gedeelte van het vrou welijk personeel met behoud van loon gedurende vier uur per week voor de ze lessen vrij te geven. Mej. Hoeneveld, die in Rotterdam het „Zonnebloem"werk leidt, vertelde dat daar in September 1948 veertien werkgevers bereid waren hun steun aan het werk te geven. In September 1949 was dit aantal tot zesentwintig gestegen. Ook de werkgevers zien het belang ervan, want de ervaring heeft geleerd dat het fabrieksmeisje, dat t over het algemeen niet lang op de zelfde plaats uithoudt, gedurende het jaar van de cursustijd in de fabriek werkzaam blijft en dat is niet alleen goed voor het meisje, doch ook voor het bedrijf. „Wij zien", aldus mej. Hoeneveld, „hoe voor ieder verantwoordelijk be roep een goede opleiding nodig ls. Waarom zou een opleiding voor de toekomstige huisvrouw dan niet ver eist zijn?" Voorbereiding tot de gezinstaak. De voorbereiding voor de fabrieks meisjes geschiedt door de Nijverheids' scholen, waar iedere middag voorver- schillende groepen lessen worden ge geven. Er wordt aandacht besteed aan ko ken, huiselijke gezelligheid, naaien, kinderverzorging en -opvoeding, was- behandeling, strijken, algemene vor ming en medische verzorging. Bij alle lessen worden het milieu en de omstandigheden van het fabrieks meisje in aanmerking genomen, zodat men steeds rekening houdt met de mogelijkheden in de eenvoudige volks huishouding. Voor de leraressen, die veelal reeds aan de Nijverheidsschool zijn verbon den, worden voor dit doel aan <!e School voor Maatschappelijk Werk te Rotterdam cursussen georganiseerd De moeilijkheden voor deze leraressen liggen vooral op didactrisch terrein. Tevens zorgt het „Zonnebloem"- werk voor de ontspanning in week ends en vacanties. Het vergroot de De- langstelling van de meisjes voor haar toekomstig werk door het houden van excursies naar kindertehuizen, ten toonstellingen, musea enz. Ook in andere grote plaatsen zijn dergelijke organisaties in het leven geroepen en men hoopt spoedig tot meer eenheid te komen door vorming van een landelijk bestuur. Mej. Hoeneveld besloot haar lezing met de wens dat men ook in Alkmaar spoedig het initiatief zal nemen om dit werk te organiseren. Dr. Hofstee dankte de beide spreek sters voor haar duidelijke uiteenzet tingen en zeide er in te geloven dat ook de Alkmaarse werkgevers er ze ker toe bereid zullen zijn om mede te werken. Vanuit de Sociale Raad zal men in ieder geval een poging doen om de stoot te geven aan deze regeling. Met dit goede voornemen werd deze zeer belangrijke bijeen komst gesloten. In een korte speech bracht de bur- gemeester de onderscheidenen de dank over van de overheid voor ae wijze, waarop zij zich voor het vader land verdienstelijk hebben gemaakt. Zwitserse zwemmers op het stadhuis Vanmorgen om half elf werden de Zwitserse zwemmers, die hedenavond met hun Alkmaarse sportvrienden de strijd in het water zullen aanbinden, officieel op het stadhuis ontvangen. In zijn welkomstwoord zei burgemeester mr. dr. H. J. Wytema dat sportbeoefe- aren in onze moderne tijd langzamer hand als de beste ambassadeurs van de volkeren worden beschouwd. „Zo zie ik u alle als vertegenwoordigers van Zwitserland", zei de burgemeester en ik spreek de hoop uit, dat u een goede indruk zal meenemen van het land aan de Noordzee, dat zo geheel anders is dan het uwe". De leider van de buitenlandse gasten had woorden van lof voor de prettige ontvangst in Alkmaar en voor de overweldigende gastvrijheid die zij, in de korte periode dat zij in de kaasstad verbleven, mochten ontvangen. Ten slotte bedankte de voorzitter van de Alkmaarse Waterratten, de heer F. Boxem de burgemeester en het Ge meentebestuur voor de vriendelijks geste de gasten van DAW op het stad huis te willen ontvangen. Gasten en gastheren zullen heden middag een tochtje maken naar Bergen aan Zee en hedenavond zullen ze el kaar in het koele water van de Over dekte, in een sportieve kamp ontmoe ten. jeugd trok naar buiten De Nederlandse Vrouwenbond had het initiatief genomen om eens een Woensdagmiddag met de jeugd uit ts gaan. Zo konden we gistermiddag om ongeveer twee uur een honderdzestig tal kinderen op het Canadaplein ver enigd zien. Het plan bestond om in optocht naar de Kattenberg te gaan. daar enige spelletjes te doen, waarbij versnaperingen werden uitgereikt en omstreeks vijf uur huiswaarts te ke ren. Het programma verliep geheel volgens de plannen, uitgezonderd d» start. Er waren namelijk witte vlag getjes aan de kinderen uitgereikt, waarop de leuze „vrede" stond. Deze wimpeltjes werden door politie in beslag genomen, op grond van het feit, dat er geen vergunning voor was aangevraagd. Verder werd de middag mede door het ideale weer een succes. De kin deren speelden naar hartelust en kre gen na het spelen een verfrissende dronk. Tot slot trad als goochelaar op de heer P. Bakker, beter bekend als Mr. Klijgo. Nadat zij nog een versna pering in ontvangst hadden genomen keerden alle kinderen vermoeid, maar voldaan huiswaarts. Aanrijding op de Omval Gistermorgen vond er op de Omval een aanrijding plaats tussen en bestel auto en een vrachtwagen. De bestelwa gen stond aan de Omval geparkeerd, toen er van de richting Stompetoren een beladen vrachtwagen aankwam. Hoewel er genoeg ruimte was om te passeren, werd de bestelauto door de lading van de vrachtwagen aan de linkerzijde zwaar beschadigd. De be stuurder van de vrachtauto bleek niet in het bezit van een geldig rijbewijs; bovendien had hij de datum van de geldigheidsduur van het bewijs ver anderd. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Nationale Reclasseringsdag Evenals het vorige jaar hebben de samenwerkende reclasseringsinstellin- gen van alle gezindten, waarvan de grootste zijn het Nederlands Genoot schap tot Reclassering, de Rooms-Ka- tholieke Reclasseringsvereniging, het Leger des Heils en de Protestants Christelijke Reclasseringsvereniging, 't voornemen de Nationale Reclasserings dag te organiseren, waaraan een collec te is verbonden. Deze zal worden ge houden op Zaterdag 17 Juni a.s. Wij zouden een kilometers hoge toren kunnen bouwen van al het geleverde Perplex-parket, dat nog niets aan po* pulariteit heeft ingeboet. Geen wonder, want het is een vloerbedekking» die een stootje kan verdragen, die goed- koper is dan de gemiddelde vloerbe dekkingen en een smaakvol interieur geeft. Echt zo'n vloer oni in Uw gehele huis te leggen. Perplex is gemakkelijk te onderhouden en de prijs ligt onder ieders bereik. Perplex-parket, opneembaar gelegd* onder schriftelijke garantie reeds vanaf F 4.30 per rit2. Houtparket vanaf F 9.75 p. m2 Op 1 Juni 1930 is de voetbi ging HSV te Heiloo opgeric club heeft, als zovele verenigin zeer bewogen geschiedenis geha de oorlog is zij een tijdlang e grootste tweede-klasseclubs uit geving geweest; zij had toen z athletiekafdeling met honderd Nadat de club acht jaar in de klasse van de NHVB had g promoveerde zij naar de eerste Velen zullen zich nog de ener beslissingswedstrijd tegen VU Warmenfiuizen op het AFC herinneren. Zeven jaar duuri verblijf in de eerste klasse. To HSV over naar de KNVB. In d< klasse van de grote bond sp< club thans vijf jaar. Trainer is Feljen, de zaaltraining wordt door de heer J* Hoogland. HSV zal thans een feestweek seren. Na de kerkelijke vierir het jubileum in de kapel va: Vrouwe Ter Nood zal Zondag een feestelijke bijeenkomst voc en hun dames worden gehouder Brunogebouw. Maandagavond een wedstrijd tussen HSV-vt en oudgedienden van Heiloo, door een handbalwedstrijd tussi damesploegen. De grote jubilei strijd wordt gespeeld Dinsdt half acht. Woensdag zijn er 's jeugdwedstrijden en 's avonds Een „Schaakmat"-combinatie speeld r.vond in café „Spoorzicht" te No woude een vriendschappelijke wedsti „Oppositie" van Heiloo, welke eind: de stand 0—7. De uitslagen waren als volgt: V O. Woutersen */a1/ai A. Slink—J. 0—1; J. Klinkert—W. Breeuwer- Kaan-N. Termaat 0—1; J. Kamper-' 0—1; J. Bouwens—F. C. Laas 1—0; J. J. Zander 1—0; W. G. van Hame Otter 1—0; J. Ootjers—J. Bastiaanse Meinema—H. Molde 0—1; F. H. A. D. Krom 1—0; G. Goudsblom—D. Ko W. J. Groesbeek—A. Benard 0—1. Middenstandsverenigir vergaderden Gisteravond had in hotel „Concox gecombineerde ledenvergadering plaat: Langedijker winkeliers-, nering- en ging, de christelijke ïr «standsvere Broek op Langendijk ei» .e r.k. midc vereniging „De Hanze". De voorzitter, de heer M. Kool, ope bijeenkomst en gaf het woord aan de Haakman uit Hoorn. Deze leidde een van een zakenfilm van „Habo Filmex1 de middenstand van Venhuizen in b gebracht. Besloten werd de heer Haal dracht te geven een film samen te »t het Langedijker zakenleven. Uiteraard zi voor in de eerste plaats in aanmerkir de leden der stands organisaties. Echtei den getracht ook de heren fabrikantei Langedijk hiervoor te interesseren. lijk hebben zich vijf-en-dertitf zakenli gegeven. Kankerbestrijding en Kruis AlhUr werden opgericht plaz afdelingen van het Wilhelmi (voor de kankerbestrijding) en Nederlandse Rode Kruis. Het van beide afdelingen wordt g door de heren J. Klippel, K. A. gelet, W. de Boer, D. E. Derent de Lange, J. A. Woelders en 1 Op 2 Juni a.s. zal een collecte gehouden voor het Rode Kruis. BURGERLIJKE STAND Geboren: Gerarda, d. van C, en G. Blok. Johannes H., z. van d. Beek en M. A. Wolbers. Overleden: J. C. Staasen, 09 ji gen. van G. Tromp. INGEKOMEN EN VERTROKK1 PERSONEN Ingekomen: N. Pronk, bakki (p.a. S. Stokman) van Berkhout. stra, bakkersknecht, (p.a. A. Oud) vi warden. J. A. Imming, van Heiloo i W. M. Dekker, van Heerhugowa B 3. Vertrokken: J. E. Visser, Ge kant, met gezin naar Tietjerksteradeel, 211. Wed. G. J. Hermes—Stroet e nierend, Nieuwstraat 57. A. N. Z, naar Purmerend, Peperstraat 10. Hermes naar Purmerend, Gouw 0. Hermes naar Purmerend, Peperstraat BURGERLIJKE STAND Geboren. Rita M.» d. van P. J, en R. M. Sprenger. Ondertrouwd: Gerardus Boots ria Molenaar. Getrouwd: Johannes Bijpost e rina A. Wokke (Koedijk). Willem en Barbara C. Tromp. Gerard Smii sabeth A. C. Brouwer (Amsterdam). Overleden: Peronella H. van i 76 jaar, echtgen. van Sliggérs, Besommingen l|mui< De besommingen van Woensc ren: trawlers IJM. 16, f 10700; f 21900; twee stoomtrawlers, f loggers KW. 110, f 1990; ku: TX. 33, f 3485; IJM. 213, f 260. Per kilo; grote tong 1. gr. mid. tong 2.05—1.78; kl. mi 2—1.82; tong I 1.02—0.93; tong 0 85; tarbot I 1.12—0.74. Prijzen i lig kilo tongschar 4437; si 26—22; gr. schol 5045; gr. mi 5042; kl. mid. schol 5047; 21; schol II 268; schar makreel 208; gr. schelvis 23- rnid. schelvis 29—21; kl. mid. 3215; schelvis I 3119; verse 20- 18; schelvis II 23—17; wijtir. zv arte poon 98; gr rode pooi mid poon 29—22; kl. mid rode p 20, kl rode poon II 11. Prijzen kilo gr kabeljauw 156—60; gr. 38 25. De oanvoe; bedroeg 384 waarvan 40 met verse haring.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2