Frans-Britse crisis nog onopgelost Marine-Fireflies stortten na botsing in zee an Venus firma Lieve Go. VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Twee Amerikaanse fregatten aan Nederland overgedragen Koninklijk Paar doet intocht in het oude „Landschap" Kort Bestek THEATER E THEATER i Monte Christo scoop Theater >JES neisjes ngen Vrijdag 2 Juni 1950 147e Jaargang No. 127 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN HET PLAN-SCHUMAN Vandaag verklaring van zes landen Britse nota verwekte ontsteltenis te Parijs Amerikaans vliegtuig op basis verongelukt WORDT DE BENELUX- UNIE UITGESTELD? Truman vraagt Congres een milliard Ook Portugal thans op de lijst Weerbericht Dr. Hirschfeld treedt per 1 Augustus af De R. T. C. kostte 2,5 millioen Enthousiaste ontvangst in Meppel en Assen Enorme belangstelling voor Hoge Gasten Vliegramp ten aanschouwe van duizenden badgasten Reddingpogingen zonder resultaat Verkeerswaarnemingen bij de ponten NOG EENS: DE KOFFIEBON Vogelpest te Barneveld Spionnageproces in Belgrado Officieren spionneerden voor Moskou Sowjet-attaché in het complot het Meinummer van „De Speel. geïllustreerd maandblad ge. an de schoonheid en de folklore oord-Holland boven het IJ en 1 van de Historische Genoot- en zouden wij maar een woord neerschrijven: prima! nummer is rijk geïllustreerd looie foto's en goede tekeningen ■at weer een keur van artikelen, )n noemen wij dat van J. Slco- 'er het zo beroemde raadhuis sp, een aardig verhaal over het >of in West-Friesland met be- ïg tot de vogelwereld, een schets West-Fries van A. C. ter -Hoekstra over een „merakel ilomenie", het vervolg van een end gedocumenteerd artikel van Belonje over Baken en Vuren nond. een leuke beschrijving op in Texels dialect) van de be- Meierblis en een artikel over de rrt te Hoorn. „Allemanswerk" p Doorreis" biedt ook ditmaal rele interessante nieuwtjes. ES WILHELMINA BEZOEKT POTTENBAKKER. ics Wilhelmina heeft gisteren nachts een bezoek gebracht aan terie Ben Weber aan de Markt ildoorn. HKH heeft voorts in ntraal Theater een voorstelling rond waar de reportage van het van Prins Bernhard aanZuid- :a en van het Koninklijk be an Parijs werden vertoond. NI: Lancaster, Robert Newton 18 jaar. nnend verhaal van twee ■stellingen dagelijks om a 9.30 uur. Zondag 2. Woensdag 2.30 Matinée. EATERS GESLOTEN. II: rlijke muziek, spannende genoeglijke dwaasheden. tskomiek Freddie Trenk- igs", „Who believens in door Olga San Juan en iden, tot 14 jaar onder dagelijks om 8 uur. Zondag 2.4.30, 7j 2.30 uur Matinee.. Dage- L1 en 1 uur. Zondag uit- EATERS GESLOTEN. dag 2 Juni BERT WALKER ste eomedie: FILM) Zondag 2, 5 en 8 uur. Toegang elke leeftijd. tDINGEN - Telefoon 2108 irte, vlooien, en, krekels, nuizen. Geheimhouding verzekerd ngel 37 A - ALKMAAR veg 42 - EWIJKSLUIS Fa. C. VEER. Achterpad ig. 85 uur of Alkmaar, iERIJ EN VERVERIJ AR, vraagt kafdeling. t kennen, kunnen door im. strijkster opgeleid iode behoorlijke sala- geplaatst worden tr) ter opl. perser. :hermerweg 84. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3330 Postgiro 187294 REDACTIE Achterd-im 20, Tel. 2274 Directie: J. BÏJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 et. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.—, elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten JJR SCHIJNT enige ontsteltenis te zijn gewekt door de nota, die Londen gister- morgen aan Parijs heeft gezonden en die de voorwaarden behelst, waarop {ingeland bereid is, aan de conferentie over het plan-Schuman deel te nemen. Het verluidt n.1. dat dit antwoord in wezen geen nieuwe elementen bevat en dat de crisis, die het gevolg is van de Britse bezwaren tegen de Franse voor waarden voor deelneming, geen stap nader tot haar oplossing wordt gebracht. Bidault, Schuman en Petsche hebben na ontvangst van de nota uitgebreid ge confereerd en gisteravond is een nieuwe nota naar Londen gezonden, de derde, die Frankrijk in een week tijds over deze kwestie heeft opgesteld. Men hoopt, dat deze nu het verlossende woord zal bevatten, zodat vandaag zeven landen een gemeenschappelijke verklaring over hun plannen kunnen publiceren. Engeland sohijnt hardnekkig vast te houden aan zijn eenmaal ingenomen standpunt, dat het wel wil deelnemen aan de besprekingen, doch dat het zich niet van te voren kan binden. Met name heeft Londen bezwaar tegen het afstaan van een deel van zijn souve- reiniteit aan de hoge autoriteit, die met het beheer over en de exploitatie van de ijzer- en staalindustrie van West-Europa zal worden belast. Frankrijk heeft echter aan deze voorwaarden vastgehouden. De laatste nota van Parijs is gisteravond onmid dellijk na ontvangst door de Brttse regering besproken. Minister Bevin, die in een Londense kliniek vertoeft voor het ondergaan van een kleine operatie, is daar in kennis gesteld van de inhoud van het stuk. Mocht dit „laatste woord" niet tot overeenstem ming leiden, dan zou Parijs voorne- Negen inzittenden verkoold Een Amerikaans marinevliegtuig is op de basis te Quonset van de marine- luchtmacht verongelukt. Van de elf in zittenden zjjn er negen gedood en twee gewond. Het toestel, dat te Quonset was opge stegen, maakte twintig minuten later rechtsomkeert, daar een der motoren tijdens de vlucht in brand was geraakt. De piloot poogde te landen, maar door een windstoot verloor het vliegtuig zijn evenwicht en kantelde. Het vloog onmiddellijk in brand, waarbij negen inzittenden werden verkoold. E'e totstandkoming van de economi 8ehe Unie Benelux was op 1 Juli 1950 vastgesteld. In goed ingelichte kringel wordt verklaard, dat deze totstandko ming wellicht zal worden vertraagd door de politieke crisis, die in Belgie heerst. Dadelijl? na de verkiezingen zullen de besprekingen worden her opend. mens zijn, namens zes landen een ge meenschappelijke verklaring uit te geven. Deze zes zijn, behalve Frank rijk zelf, Nederland, Belgie, Luxem burg, West-Duitsland en Italië. Het is nog niet zeker, of de kabi netszitting van de Britse regering welke gisteravond zo overhaast is ge houden, tot gevolg heeft, dat de uit gifte van de gemeenschappelijke ver klaring nog even zal worden opge schort (dat is deze week al eerder ge beurd), dan wel op het laatste ogen blik toch nog zal leiden tot' deelne ming van Engeland op de Franse voorwaarden. In Kopenhagen zijn de vertegen woordigers van de socialistische par tijen in West-Europa samengekomen, om het plan-Schuman voorlopig te be spreken. Definitieve besluiten zullen worden genomen op een speciale in ternationale conferentie der socialisti sche partijen, welke op 16 Juni a.s. te Londen begint. Gisteren zijn in het kader van de wederzijdse militaire hulpverlening krach tens het Atlantische Pact de eerste twee Amerikaanse oorlogsschepen op de Marinewerf in Boston aan Nederland overgedragen. Het zijn de fregatten Rine- hart en Burrows, die bestemd zijn voor de escortedienst en de strijd tegen de onderzeeboten. Zij zullen in het vervolg, naar twee bekende Nederlandse kapi teins ter zee uit de Gouden Eeuw, Van Amstel en De Bitter heten. Van Amstel en De Bitter in dienst gesteld De Nederlandse ambassadeur, mr. E. N. van Kleffens, heeft bij deze gelegen heid een rede gehouden, waarin hij uit drukking gaf aan de dank van het Ne derlandse volk voor de hulp, die Ame rika op zo verstandige en edelmoedige wijze verleent. Deze schepen vormen een waardevolle bijdrage tot de ver sterking van de Nederlandse verdedi ging. Deze willen wij wel zoveel moge lijk door eigen inspanning tot stand brengen, maar onze hulpbronnen zijn hiertoe ontoereikend. Mr. van Kleffens wees er op, dat de stemmen, die West-Europa willen ma ken tot een „derde macht" tussen de grote mogendheden, slechts geringe aanhang hebben. De meerderheid is er scherp van doordrongen, dat zulk een „macht" slechts een „eerste zwakheid" zou blijken te zijn. Spr. aanvaardde de schepen ten slotte met een betuiging van de vredelevende gezindheid van Nederland. Kapitein ter zee jhr. H. A. van Fo - reest, de Nederlandse marine-attaché in de Ver. Staten, zeide de overdracht van deze schepen aan de zorgen van de Ne derlandse marine te beschouwen als een blijk van het vertrouwen, dat Neder land zijn beperkte doch belangrijke taak in de organisatie van het Atlanti sche Pact zal vervullen in overeenstem- mng met de traditie vn de Kon. Ne- derlandse marine. Jhr. van Foreest heeft vervolgens de commandanten van de beide schepen, de luit. ter zee I jhr. P. L. M. van Geen en G. A. M Saraber, mededeling ge daan van hef besluit van H.M. de Ko- De Amerikaanse wapenhulp President Truman heeft het Congres verzocht 1.222.500.000 dollar beschikbaar te stellen voor het tweede jaar van het program voor wapenhulp. Vertraging bij de verstrekking van dit bedrag „zou onze pogingen om het soort vrede te scheppen dat de vrjje wereld zoekt, een fatale slag kunnen toebrengen", aldus de president. In het tweede jaar van het plan zal aan meer dan een dozijn landen hulp worden verleend. plekken in de verdediging van de vrije wereld, kunnen er noodgevallen ont staan die een onmiddellijk optreden door de Ver Staten noodzakelijk ma ken". Wereld dichter bij de vrede. President Truman heeft op zijn persconferentie verklaard, dat de we reld dichter bij vrede is dan op welk ogenblik ook in de afgelopen vijf ia ren. De leden van het Noordatlantisch ver drag die wapens zullen krijgen, zijn Engeland, Frankrijk, Italië, Belgie, Ne derland, Luxemburg, Denemarken, Noorwegen en Portugal. Laatstgenoemd land komt voor de eerste keer op de lijst voor. Voor de (anden van het Noordatlan tisch pact zal een milliard dollar wor den uitgetrokken voor wapens, een op leidingsprogram en voor de grondstof fen en machinerieën die nodig zijn om de militaire productie in West-Europa op te voeren De president zei, dat 75 millioen dollar nodig zijn om de hulp aan de niet-communistische groepen in China voort te zetten. Noodgevallen Truman vroeg ook een „beperkte volmacht" om in geval van nood „een klein bedrag te gebruiken voor een bepaald gebied Hij zei: „Aangezien de Sowjets blijven zoeken naar zwakke Verwachting, geldig tot Morgen- wond: Droog, zonnig en warm waer mej zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid Oost. Zaterdag: Zon op 4.25; o.ider 20.52 Maan ondei 6 42. ningin omtrent de benaming van de beide schepen en van de door de mi nister van Marine gegeven machtiging om de overneming en het in dienst stel len der beide schepen te doen plaats vinden, waarna hij hun het commando overdroeg. Dr. Hirschfeld, de Nederlandse Ho ge Commissaris in Indonesië zal, naar „Trouw" weet te melden, zijn functie per 1 Augustus neerleggen. De rege ring heeft nog geen opvolger voor hem gevonden. De Zuidafrikaanse generaal J. C. Smuts heeft op zijn tachtigste verjaardag te Johannesburg een menigte van 30.000 koppen toege- sproken van een podium af, dat d« vorm had vaneen enorme verjaardagstaart met 80 kaarsen. Waarschijnlijk heeft dit toch te veel van zijn krachten gevergd, want onmiddellijk hierna moest hij het bed houden. Zijn voorge nomen bezoek aan Engeland moest wórden afgezegd. De kosten van de Ronde Tafel-con ferentie worden geraamd op f 2.517.000. Het bedrag is als volgt gespecificeerd: reiskosten f 1.035.000; verblijfkosten f 902.000; uitrustingskosten f 120.000; representatiekosten f 55.000; kosten van het secretariaat f 225.500; kosten verga derzalen f '5.000; publiciteit, inclusief perscentrum f 63.500: telegram - en telefoonkosten f 56.000; onvoorziene uit gaven f 25.000. Voor uitgaven in verband met de souvereiniteitsoverflracht is een bedrag van f 10.000 vereist, ..ijnde f 7000 voor de kosten van het verblijf van de Indo nesische gedelegeerden hier te lande en f 3000 voor representatiekosten. Gisteren heeft het Koninklijk Paar het langverwachte bezoek aan de pro vincie Drente gebracht. Allereerst werd gereden naar Meppel, waar het laatste officiële bezoek, dat een vorstin aan de stad bracht, dateert van 1913. De belang stelling van het publiek, dat van heinde en verre naar de stad was gestroomd was hier, evenals in alle andere plaatsen, waar de hoge bezoekers zich een ogenblik ophielden, enorm. In Meppel werd een bezoek van een uur gebracht aan de Kon. Pharmaceutische fabrieken, waar het gezelschap werd rondgeleid door de hoofddirecteur, de heer Noorduyn. Tijdens bezoek aan de fabriek werd ook de thee gebruikt, die werd opgediend door enkele meisjes, gestoken in oud-Drents costuum. Een der costuums was 250 jaar oud. zeer kleine jongens en meisjes, voor wie H.M. eer. speciale groet had. Zij waren hiervan soms zo onder de in druk, dat zij uit hun rij liepen en bis» ven staan om dit grote moment te ver werken Het Asser Mannenkoor besloot het défilé met het zingen van twea coupletten van het Wilhelmus. Tot besluit van de dag werd in da ontvangstzaal van het Gouvernements gebouw een receptie gehouden. Na de thee begon een tocht door de versierde straten van Meppel, tot de gemeentegrens, waar de koningin een handgeweven Staphorster kleed werd aangeboden, alsmede een „bissekist" gevuld met zes soorten drop voor de prinsesjes. Straat in, straat uit stond het publiek langs de weg opgesteld en het enthousiasme kende geen grenzen. Bjj alle bruggen op de route naar Assen werd langzaam gereden en overal ston den grote groepen mensen, die het Koninklijk Paar luide toejuichten. Bij aankomst in Assen reed de stoet door een erehaag van padvinders en padvindsters. De jongens schonken de prins een bijzonder lange houten pijp. De padvindsters boden eigen gemaakte geschenken aan, w.o. voor ieder van de prinsesjes een cakeplankje. In padvin derskringen draagt koningin Juliana de naam van „Movavedo". d.w.z. moe der van vele dochters. Om zes uur werd het gezelschap door het college van Gedeputeerde Staten op het Pro vinciehuis aan de Brink ontvangen, waar de commissaris der Koningin, mr. dr. R. H. Baron de Vos van Steenwijk, een rede hield, 's Avonds om kwart over negen arri veerden de Koningin en de Prins op de feeëriek verlichte Brink, waar zij een défilé gadesloegen van sport-, wan del- en jeugdverengingen, verpleeg sters e.d. Bij deze groep waren vaak Duizenden badgasten, die gistermiddag van het fraaie zomerweer genoten aan het strand te Scheveningen, waren om vijf minuten vóór half vier getuigen van een verschrikkelijk vliegtuigongeluk. Twee Fireflies van de Marineluchtvaart dienst, die tezamen met twee andere toestellen reeds geruime tijd in de om geving van hun basis, het vliegveld Valkenburg, aan het oefenen waren geweest, stortten plotseling uit een vrijwel wolkenloze hemel omlaag. Het schijnt, dat de twee Fireflies elkaar tijdens hun manoeuvres in de lucht hebben geraakt. Een der toestellen kwam direct in spiralen naar beneden en stortte ongeveer twee mijl voor de haven in zee. Het andere vliegtuig vloog nog even Noordwaarts en geraakte in een vrille, waaruit de piloot het echter weer wist op te trekken, om onmiddellijk weer te vallen. Nog eenmaal gelukte het de bestuurder zijn toestel recht te krijgen, enige honderden meters boven zee, doch direct daarop viel het loodrecht naar beneden en verdween direct in de diepte. Hoewel in allerijl boten uitvoeren, is men er tot op dit ogenblik nog niet in geslaagd, de inzittenden te vinden. Met de K 80 is omgekomen de 23-jarige korporaal-vlieger Jack Harold Verweer uit Utrecht. Met de K 84 kwam om de korporaal-vlieger Jacobus van Kleef, oud 22 jaar, uit Zuid-Scharwoude. Beiden waren ongehuwd. Zowel de moeder van Verweer als die van Van Kleef is weduwe. zuiden van de havenhoofden en men vreesde, dat de toestellen op he* strand zouden neerkomen, zocht ieder in pa nische schrik een goed heenkomen. Reeds de gehele middag waren de Fireflies in de omgeving van het vlieg veld Valkenburg aan het oefenen ge weest in formatievliegen en aanvals- oefeningen. Omstreeks drie uur ging de formatie van vier uiteen in twee for maties van wee om aanvallen in groepsverband op elkaar uit te voeren. Enige mijlen uit de ljust, vlak voor de Schevenings„ boulevard, zou de forma tie van vier weer gevormd worden en de leider gaf daartoe het sein door te „waggelen". De ene groep van twee zou Het eerste toestel explodeerde toen het in zee stortte en een zwarte wolk van brandende olie en benzine steeg van de plaats op. Deskundigen die het ongeval zagen gebeuren waren, af gaande op de manoeuvres van de vlieg tuigen na de vermoedelijke botsing, van mening, dat het eerste vliegtuig aan een vleugel geraakt is door de staavt van het tweede. Aangezien het ongeluk loodrecht boven het strand gebeurde, even ten uiiiiiimiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiHiiHiiHiiiiiiuHiiiniiiaiimiiniiw ywee dames in Rome werden wak ker door het geluid van vallende stenen en troffen een Sherman-tank in prankrijk wordt hoe langer hoe klei ner. Nu heeft de gemeenteraad van Carcassone de stad tot wereldgebied verklaard. Dit is al de zesde gemeente ir, het departement Aude. in Zuidwest Frankrijk, die dit besluit neemt. O Een vrouw te Nancy, die door een mo torrijder was aangereden, heeft, toen zij hun siaapkamer aan. Drbêstuurdé'rr die geopereerd werd wegens een schedel- deelnam aan de viering van de stich basisfractuur en nog buiten kennis ling der republiek Italië, was de macht was, het leven geschonken aan een over het stuur kwijtgeraakt. De fak- kerngezonde, springlevende baby. O hel van het Vrijheidsbeeld, die over Raymonde Rien. secretaresse van de communistische partij te Tours heeft een jaar gevangenisstraf gekregen om dat zij. dooi op de rails te gaan liggen, partijgenoten in de gelegenheid stelde, een militaire trein te beschadigen Rien betekent „niets", maar dit kun je toch nauwelijks niets noemen! In Frank rijk gebeurde" de knetterende dingen van de dag Nog een bericht uit Nan cy: Een spiksplinternieuwe papierfa briek. met Marshall hulp gebouwd en twee dagen geleden in gebruik geno men, is afgebrand. Schade twee mil- Mijn pinksterblommen zijn niet liard francs. eens opgekomen! de New-Yorkse haven licht verspreidt, is gisteravond door een electriciteitssto- ring uitgegaan. Dit is de eerste maal sedert tien jaren dat dit voorvalt. Maakt u zich overigens niet ongerust, het vuur der vrijheid brandt in Ameri ka onverminderd voort. De klanten van een herberg in Algiers zetten haas tig hun glas neer, toen een olifant dwars door de muur kwam binnen wandelen. Het dier, ontsnapt uit een circus, werd door zijn baas ijlings weggevoerd. De glazen heeft het on aangeroerd laten staan. Te San Pietro nabij Caserta in Italië is een groep vrouwen het kantoor van de belastingontvanger binnenge drongen en heeft daar alle lijsten vai belastingbetalers verbrand. Zij zeiden dat ze geen lire zouden beteunen, zelfs geen centesimo De 35-jarige Marcel Bardiaux ui* Cherbourg is een tocht om de wereld begonnen die twee en een half jaar zar duren Alleen In zijn boot van vier ton en tien metei lane Hij liever dan ik Op Nieuw Zee land wordt de benzinedistributie Maan dag opgeheven. zich daartoe weer naast de andere voe gen en bij deze manoeuvre moeten waarschijnlijk twee vliegtuigen van de ene groep elkaar geraakt hebben. Vol gens het vliegveld Valkenburg hadden de vliegtuigen onderling geen radio verbinding, vandaar het „waggelen" van de leider. Reddingpogingen. De logger Sch. 63 was de eerste die de haven van Scheveningen verliet voor reddingpogingen, direct daarop ge volgd door de reddingboot Arthur. Op het strand had inmiddels een tom boot van de politie, bemand met twee agenten en een burger, zee gekozen. De zandzuiger Banka, die ter plaatse voor de kust voer. viste betrekkelijk kort na het ongeval een tankje van ongeveer 30 a 40 centimeter van een der vliegtuigen op. Later heeft de Banka boven de plaats, waar een der toestellen is neergestort, een boei uitgeworpen Deze plaats kon nauwkeurig worden bepaald, doordat het anker even in de wrakstukken haakte. Vanuaag zouden bergingsvaar tuigen van de Kon. Marine proberen, de wrakken te lichten. In verband met tunnelplannen In verband met de plannen voox tunnels onder het Noordzeekanaal en het IJ, en het uitwerken daarvan, is het noodzakelijk te weten, waar het verkeer, dat nu van de ponten gebruik maakt, vandaan komt en naar toe gaat Voorts zijn ook van belang de routes, welke in het algemeen gevolgd worden. Om deze gegevens te verkrij gen zullen op Dinsdag 6 Juni aan de pontveren te Velsen, Buitenhuizen en Hembrug door de Rijkswaterstaat en aan het pontveer over het IJ te Am sterdam door de gemeentelijke dienst van P. W. verkeerswaarnemingen worden gehouden. Daarbij zullen aan de automobilisten enige vragen wor den gesteld. In de meeste gevallen zal geen extra oponthoud ontstaan aange zien de waarnemers hun werk zullen verrichten tijdens het wachten voor de overtocht. Ervaring van vroeger in recente, soortgelijke verkeerswaarne mingen heeft de Rijkswaterstaat ge leerd dat het publiek ten volle mee werkt, zodat ook nu weer met ver trouwen op ieders bereidwilligheid wordt gerekend om de vragen zo goed en volledig mogelijk te beantwoorden. Het ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening maakt het ons niet gemakkelijk. Het heeft het pu bliek bij de neus gehad. Het maakte da nieuwe koffiebon bekend en vertelde erbij, dat dezi tot 17 Juni geldig bleef. En de volgende dag achterhaalde het zijn eigen woorden en publiceerde: „Neen, wij vergisten ons, niet t/m 17 Juni, doch een maand langer, t/m 17 Juli, kunt u met uw bon 464 terecht". En zowaar komt daar vandaag alweer een ander bericht. De oorspronkelijke bekendmaking was tóch de juiste. Wij haasten ons, de spreekbuis van Zijne Excellentie Mansholt te zijn: Bon 464 voor koffie is geldig t/m 17 JUNI. Maar wij hopen dat ook hier driemaal scheepsrecht zal zijn. Soldaten op weg naar huis WATERMAN was Donderdag, te Singapore, op weg naar Amster dam. GENERAL HERSEY te Amster dam gearriveerd. Gisteren werd te Barneveld een ge val van pseudo-vogelpest geconstateerd. Door deskundigen werden direct de no dige maatregelen getroffen. Het nieuws was in Barneveld het gesprek van de dag en men ziet met grote zorg de toe komst tegemoet, omdat te Barneveld en in de ganse wijde omgeving het ene bedrijf aan het andere grenst. Te Belgrado is een proces begonnen tegen twee voormalige hoge officieren van het Joegoslavische verzetsleger: de 36-jarige Branko Petricevic en de 34- jarige Vlado Dapcevic. Petricevic studeerde vóór de oorlog rechten en klom op tot generaal-majoor in de verzetsbeweging van maarschalk Tito. De ingenieur Dapcevic werd kolonel. Petricevic en Dapcevic zijn Montcnegrijnen. Zij werden in Augustus 1948 aan de Roemeense grens gevangen genomen, nog geen twee maanden nadat de breuk tussen Tito en Stalin wereldkundig werd. Zij werden er van beschuldigd getracht te hebben via Roemenie naar Moskou te gaan om daar een beweging tegen Tito op touw te zetten. Een derde man, generaal Arso Jovanovic, eveneens een Montenegrin, die tijdens de oorlog Tito's stafchef was, werd door grenswachten doodgeschoten. Petricevic en Dapcevic verschenen gisteren voor het hof in burger. Zij zou den beiden de beschuldigingen van hoogverraad, samenzwering tegen de staat, militaire spionnagc, desertie en 't beramen van een actie tot het zaaien van ontevredenheid in het leger heb ben toegegeven. Volgens de tenlasteleg ging stonden de beklaagden in verbin ding met de Sowjetrussische ambassade te Belgrado. De openbare aanklager verklaarde, dat beklaagden er achter moesten ko men welke houding de legerleiders zouden aannemen als Rusland Joego slavië zou aanvallen en hun rapporten doorgeven aan de Sowjet militaire attaché Sidorovie. In Augustus 1948 kwamen beiden tot de conclusie, dat de omstandigheden voor ondergronds werk in Joegoslavië te moeilijk waren en besloten zij de anti-Tito-beweging van Moskou uit te leiden. Petricevic, die na de voorlezing der acte van beschuldiging, weer de rechts zaal werd binnengeleid, antwoordde op een vraag van de president: „Ik me schuldig". voel Hoewel de verhoging van de loon grens voor de sociale wetten pas op 2 Mei j.l is ingegaan, dienen .de rente zegels voor de betrokken werknemers te worden geplakt van 1 Januari af.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1