Stad en Omgeving HET ONDERWIJS IN ZUID-AFRIKA AGENDA WAT DE THI Solexrijders hielden een betrouwbaarheidsrit DE BERGENSE BADBODE Interessante tocht door fraaie omgeving Dat Is óók reinigen I Vijftig jaren huwelijkstrouw Kaashandel optimistisch Een nieuwe lenteeen nieuw geluid VlootschouwA.R.enZ.V. D.S.S. verspeelde hatr club-kampioenschappen De Schermeer vergaderde Bietenbouwers krijgen goede laadsteigers HARMONIE THEAfER: De gravin van Monte Christo" VICTORIA THEATER: Gebrandmerkt CINEMA AMERICAIN: Mr. Belvedere loopt col ZATERDAG 3 JUNI 1950 Inleiding van de heer J. H. van de Merwe voor de Alkmaarse Onderwijzers De Alkmaarse uiulerwijzers zullen zich gisteravond in de bovenzaal van het Wapen van Heemskerk weer eens voor een uurtje leerlingen hebben ge voeld. Op een bijeenkomst van de plaatselijke afdeling van de Neder landse Onderwijzersvereniging stond voor hen als docent de heer J. H. van de Merwe, leraar aan een gymnasium In Zuid-Afrika. In zijn sappige lands taal poogde hij zijn collega's van de onderwijstoestanden in het land zijner Inwoning enige indrukken te geven. De wethouder van onderwijs, de heer R. Bakker, en de hoofdcommies ter secretarie, de heer J. A. Weijl, die van hun belangstelling blijk gaven, zal in het begin het verhaal over het werk van een onderwijzer elders wat vreemd in de oren hebben geklonken, evenals trouwens de aanwezige leer krachten. Er is nu eenmaal een vrij groot verschil tussen Nederlands en Zuid-Afrikaans. Zij hebben echter kunnen vernemen, of Alkmaar de toets der vergelijking op onderwijsgebied met Stellenbosch kan doorstaan. Hier over hebben zij heel wat kunnen horen. Spreker, die leraar is aan het Paul Roos-gymnasium te Stellenbosch, een stad in de buurt van Kaapstad, begon met uiteen te zetten, welke belangrijke verschillen er bestaan tussen het Zuid- Afrikaans en het Nederlands. Zo wordt er geen rekening met de geslachten ge houden; ook de naamvallen worden verwaarloosd. Wel bestaan er bij de naturellen veel meer dialecten dan bij ons. De Afrikaan spreekt tegen woordig vrijwel steeds twee talen. De Boeren bepalen zich in hoofdzaak tot het oude Afrikaans, maar in de steden vindt men een steeds groter aantal mensen, dat Engels spreekt. Zestig pro eent der bevolking beschouwt het Afrikaans als voertaal. Vier en negentig procent van de scholen behoort aan de staat, nauwe- lijk vier procent ressorteert onder de kerk. Er is bij de scholen een groot verschil in het aantal klassen. Het kind gaat naar school met twaalf leerjaren, waarin ook HBS, Gymnasium en ULO zijn opgenomen. Op de afdelingen voor middelbaar onderwijs worden de kin deren toegelaten, als zij acht jaar op school zijn en na het met gunstig ge volg afleggen van een examen. Bij het Lager Onderwijs moeten de kinderen zowel Engels als Afrikaans leren. Als aparte onderwijsinstellingen noemde de heer Van de Merwe voorts de technische- en huishoudscholen. In teressant was voorts, dat de kinderen 's middags op school kunnen overblij ven. Zo worden dagelijks aan 58.000 kinderen maaltijden verstrekt. Na afloop van deze inleiding was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Voordat de heer Van de Merwe zijn inleiding begon, kwamen de leden van de NOV in een huishoudelijke verga dering bijeen. Hierin zijn vele woorden van lof gesproken over de onderwij zersdag, die enige tijd geleden is ge houden. Men was het er algemeen over eens, dat zo'n dag het volgend jaar weer moet plaats vinden. (Buiten verantwoordeliikheid der Red.) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: De gravin van Monte Christo (tot 14 jr. e.g.); Victoria Theater, 7 en 9,30 uur: Gebrandmerkt (18 jaar); Cinema Ame- ricain, 7 en 9.30 uur: Mr. Belvedère loopt college (tot 14 jr. o.g.); ABT, 8 uur: Een kus van Venus (alle lft, ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang: 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. ABT 2, 5 en 8 u MAANDAG Bioscopen als Zondag. Aanvang 8 u. DOKTERSDIENST OP ZONDAG. Op Zondag 4 Juni zullen beschikbaar zijn de huisartsen dr. Degenaar, Em- mastraat 95 (telef. 2310) en dr. Grans- bergen, Geesterweg 11 (telef. 2294). ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN. Zondag 4 Juni zal de apotheek van mevrouw wed. Wanna op de Mient no. 11 voor het publiek geopend zijn. In deze apotheek wordt de volgende week de Zondagsdienst waargenomen. Betrouwbaarheidsritten voor automo bilisten en motorrijders zijn tegenwoor dig de gewoonste zaak van de wereld. Zelfs worden dergelijke tochten voor fietsrijders en wandelaars georgani seerd. Dit soort tochten hebben in het algemeen een zuiver toeristisch karak ter, hoewel de moeilijkheidsfactor zó is, dat slechts enkelen een foutloos parcours rijden of lopen. Een belang rijke factor van die betrouwbaarheids- ritten is o.i. het feit dat van de deel nemers geen topsnelheden worden ge vergd en dat zij, om zo min mogelijk strafpunten op te lopen, zeer scherp op het landschap moeten letten dat zij passeren. Het was daarom van de rijwielsolex- club Alkmaar en Omstreken een goede gedachte eens een dergelijke tocht voor haar leden te organiseren. Gisteravond vond deze plaats, de eerste in Noord-Holland en waarschijn lijk ook de eerste in Nederland, en het Grote productie en stijgende prijzen In de kaashandel is op het ogenblix sprake van een bescheiden optimisme dat overigens heel scherp afsteekt tegen het pessimisme, dat een twee maanden geleden overal werd aange troffen. De reden daarvan moet voor een groot deel worden toegeschreven aan het feit, dat er voor ons product meer dan voldoende afzetgebied is te vinden, wanneer de regeringen van onze buurstaten de invoer er van slechts toestaan. Het buitenlandse pu bliek neemt onze kaas graag genoeg, het geeft stellig ver de voorkeur aan het Nederlandse product boven het in heemse, omdat de kwaliteit daarvan zich bij lange na niet met het onze kan meten. De buitenlandse veehouder echter, die niet tegen zijn Nederlandse collega kan coucurreren, dringt er steeds weer bij zijn regering op aan hem te beschermen tegen de voor hem te goedkope Nederlandse kaas. En de mate waarin dit geschiedt bepaalt dan de afzetmogelijkheid van onze kaas. die, wanneer alles in Europa werd vrijgelaten, zo groot zou zijn, dat er voor ongerustheid niet de minste aan leiding behoefde te bestaan. Op het ogenblik zijn de omstandig heden van dien aard, dat van een vlotte afzet kan worden gesproken Behalve dat van de uitstekende „Mei kaas" altijd een aanzienlijk deel wordt opgezet om straks als oude kaas te worden verkocht, levert de afzet voor consumptie zo weinig moeilijkheden, dat de gehele productie, die thans toch wel op 3.500.000 kg. per week is te ra men, geheel var de hand gaat. Zelfs beginnen de pakhuizen van het I.V.Z waarin enkele maanden geleden zo veel werd opgeslagen, weer te ruimer De handel betrekt daaruit vooral Edammers, waaraan een betrekkelijk tekort blijkt te bestaan. Aangezien de kaas destijds voor ongeveer f 1.58 >s ontvangen, levert deze aflevering geen verlies op. In de afgelopen week liep de prijs weer met enkele centen per kg. op, we hoorden echter, dat het in Duitsland moeilijker wordt tegen de successieve lijk ongeveer f 0.20 per kg. gestegen prijs te verkopen. De boterpositie bleef dezelfde. Er heeft nog steeds geen export plaats en de boter blijft de pakhuizen van het I.V.Z. binnenstromen. Ook Alkmaarse politie heeft belangstelling De Amsterdamse politie heeft de da der aangehouden van een op het Rus tenburg te Zaandam gepleegde lade lichting. De aanhouding ging met moeilijkheden gepaard, zo zelfs, dat de politie genoodzaakt was een revol verschot te lossen, waardoor de 22- jarige Amsterdammer in een zijner benen werd getroffen. De jongeman ligt thans in een der Alkmaarse zie kenhuizen, omdat de Justitie hier ter stede ook belangstelling in zijn per soon stelt, aangezien hij ook hier een winkelier heeft gedupeerd. In het ziekenhuis bevalt het de ladelichter opperbest, zelfs zodanig, dat hij heeft getracht zijn verblijf al daar te rekken door een stekker en een stopcontact te verorberen. Zijn toestand is thans redelijk wel. TENTOONSTELLING JAN VAN HERWIJNEN Deze tentoonstelling in het Stede lijk Museum Breedstraat is Zondag middag van 25 uur voor het laatst te zien. Men verzuime deze gelegen heid tot kennismaking met het werk van één onzer belangrijkste heden daagse schilders niet! Neemt Zondag middag even de tijd voor deze mooie expositie. Heden hoopt het echtpaar N. Ker stenLeegwater op de Noorder kade no. 25 zijn gouden huwelijks feest te vieren. De viering zal een zeer sober karak ter dragen, daar de bruidegom enkele dagen geleden uit het ziekenhuis is ontslagen en voor het grootste deel van de dag nog 't bed moet houden. Vader Kersten, geboren in Maas tricht, is thans 77 jaar. Hij kwam in 1898 als soldaat met de Cadetten school in Alkmaar en heeft na die tijd tal van betrekkingen tot grote voldoening van zijn opdrachtgevers vervuld. Hij werkte veertien jaar aan een boterfabriek, was huisknecht in Hotel Toelast en heeft vele jaren aan de meubelfabriek „Eik en Linden" ge werkt. Geruime tijd is hij hulpbe waarder aan de gevangenis geweest, maar op zijn 58ste jaar kreeg hij een maagkwaal, die hem het verder wer ken belette. Hij is sindsdien sukke lend gebleven, wat het leven van hem en zijn vrouw natuurlijk bijzonder moeilijk heeft gemaakt. Moeder Kersten, geboren in Scher- merhorn, is thans 73 jaar. Zij heeft 23 jaar als stovenzetster in de Kapel- kerk gewerkt en geniet daarvoor een klein pensioen. Met de ouderdoms- voorziening-Drees kan het echtpaar er juist komen, maar het is begrijpelijk, dat bruid en bruidegom een moeilijk leven achter de rug hebben. Er zijn twee kinderen, die met familie, vrien den en buren die dag ongetwijfeld tot een feestdag zullen maken, al zal, door de ziekte van de bruidegom van een „viering" in de eigenlijke zin van woord dan ook geen sprake kunnen zijn. Onze beste wensen voor bruid en bruidegom, die, ondanks alle tegen slag, deze zeldzame feestdag nog sa men kunnen herdenken. Nufsspaarbank In de loop der maand Mei werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 455.393,25 (v.j. f 332.309,78) en terug betaald f 468.394,87 (v.j. f 312.028,11), alzo minder ingelegd dan terugbe- I taald f 13.001,62 (v.j. meer ingelegd Verschenen is het eerste nummer van de Bergense Badbode, waarvan de redactie aan de bekende auteur en kunstcriticus Th. van der Wal is toe vertrouwd. De nieuwe redactionele lei der heeft natuurlijk een woord ter kennismaking geschreven en wij lezen daaruit dat hij niet van plan is voort aan alleen naar het weer, het hoog en laag water en het aantal pensiongas ten te kijken, maar dat hij zijn week blad wil gebruiken om ons binnen te leiden in nog onbekende litteraire ge bieden, in verband waarmede we in dit nummer kennis maken met het werk van Italo Svevo pseudoniem voor Ettore Schmitz die in ons land nog vrijwel onbekend is. Natuurlijk „spreekt" burgemeester Huygens weer een openingswoord, waarin hij zijn vreugde uit over de herrijzenis van dit voor Bergen zo be langrijke orgaan. Verder vinden we in dit zeer goed verzorgde nummer, naast de gebruikelijke en nu eenmaal on misbare rubrieken, interessante ge illustreerde beschouwingen over schil deryen, tekeningen en etsen, historische bijzonderheden over Bergen en na Groof Volksdansfeesf Het Volksdansfeest, dat op 5 Mei door regenweer werd uitgesteld, zal nu worden gehouden op Zaterdag 10 Juni, 's avonds van half acht tot half tien op de Paardenmarkt. Hiermede wordt aan alle deelnemers (ruim 300) bekend gemaakt, dat de oude deelnemerskaarten geldig blijven en dat nieuwe deelnemersbewijzen vanaf 4 Juni kunnen worden gehaald by het secretariaat van de Alkm. Jeugdgemeenschap, J. Warmer, Rit sevoort 3, tel. 4688, Alkmaar. Bij het secretariaat kunnen ook alle gewens te inlichtingen over het feest gegeven worden. Het programma van de dansen blijft hetzelfde. In de pauze zullen gezon gen worden: „Komt mee naar buiten allemaal" (canon), „Hier is onze fiere pinksterblom" en „Daar was laatst een meisje loos". tuurbeschrijvingen, die in een blad voor dit prachtige vacantie-centrum bij uistek op hun plaats zijn. Er wordt ge waarschuwd tegen kunstpiraten, er is een alleraardigst interview en er zijn natuurlijk hoe kan het anders diverse bijdragen waarin het behoud van de tram bepleit wordt. Opmerke lijk is, dat de redactie zelf zich een oordeel over dit voor Bergen zo uiterst belangrijke vraagstuk voorbehoudt. De heer Van der Wal ziet in het Ber gense landschap liever bierbrouwers paarden dan bokkenwagens, ezels met strohoeden en met levertraan groot gebrachte Samojeden Inderdaad, zij zouden misschien beter in het landschap passen. Maar Bergen kan van de scho ne schijn alleen niet leven en met bok kenwagens blijft men verre ten ach ter bij de eisen dat het moderne ver keer ook in een landelijke omgeving moet stellen. Het plaatje, dat hij van „Bello" pu bliceert geeft ons ten slotte nog hoop, dat hij zich ten slotte noodgedwongen nóg als een voorstander van het an- tiekste en meest romantische vervoer middel van onze tijd zal ontpoppen. dan terugbetaald f 20.481,67). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij de aanvang van het jaar f 11.472.870,05, bedraagt thans f 11.691.706,20 (v.j. f 11.173.794,67). Het aantal In de loop van Mei nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 141 (v.j. 148). Ingetrokken werden 699 boekjes (v.j. 94), waaronder 597 boekjes met een saldo beneden f 1.waarop sederi meerdere jaren geen mutatie heeft plaats gevonden en welke thans naar een verzamelrekening zijn overge boekt. Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij de aanvang van het jaar 27.774, bedraagt thans 27.377 (v.j. 26989). In Mei bedroeg het aantal posten van inleg 2784 (v.j. 2523), dat van terug betaling 3036 (v.j. 1976) tezamen 5820 (v.j. 4499). De lediging in de loop der maand Mei van 638 (v.j. 629) spaarbusjes leverde een bedrag van f 10.507,46 (v.j 8 560,13) aan kleine besparingen op Het aantal in omloop zijnde busjes bij de aanvang van het jaar 5200, be draagt thans 5481 (v.j. 4856). COLLECTE ALKMAARSE JEUGDGEMEENSCHAP. De opbrengst der collecte voor de bestrijding der onkosten voor de uit voering van het voorgenomen pro gramma der Jeugdgemeenschap heeft f 42,79 opgebracht. enthousiasme van de deelnemers was zó groot, dat direct na afloop werd besloten in Juli een tweede tocht op het programma te plaatsen. In samenwerking met zijn bedrijfs leider, de heer G. Wessels, heeft de heer J. Moeyes, gebruik makende van zijn rijke ervaring op het gebied van andere betrouwbaarheidsritten, deze tocht georganiseerd. Omstreeks 6.30 u. waren de 22 deelnemers op de Nieuwe- sloot verzameld en om de minuut ver trok er een „Solex"-berijder met de opdracht bij X 1233 rechtuit te rijden splitsing links langs molensbrug links, X 547 links, X 546 rechts, onbe waakte overweg over enz. Voor de outsider is het volkomen on duidelijk wat hiermede wordt be doeld. Het ziet er echter ingewikkelder uit dan het in werkelijkheid was. De moeilijkheid was alleen dat in het parcours, dat ruim dertig kilometer lang was, vijf geheime contróleposten waren opgesteld. De deelnemers moes ten met een gemiddelde snelheid van Vijftien kilometer rijden en iedere mi nuut te vroeg of laat leverde een straf- punt op. Nu is zo'n gemiddelde van vijftien kilometer vrij laag, maar de snelheid op een solex is lastig te be palen. Strafpunten bleven dan ook niet uit en bij de finish, welke vpor het Wapen van Heemskerk was, hadden sommigen een totaal van 21 punten bereikt. Het was gisteren een buitengewoon fraaie avond voor een dergelijke tocht. Het parcours voerde door het door zon overgoten polderlandschap en tegen de tijd dat de duinenrij werd bereikt schonk de ondergaande zon een won dere bekoring aan de donkere bossen die scherp afstaken tegen de blonde duintoppen. De voorzitter van de rijwielsolex- club, de heer Van Dalen, bracht dan ook na afloop van de tocht hartelijke woorden van dank voor de heren J. Moeyes en G. Wessels, aan wie het gro tendeels was te danken, dat deze eer ste tocht uitstekend was geslaagd. De uitslag was: 1. L. Prins 3 pt., 2. N. N. 3 pt., 3. J. Halff 5 pt„ 4. mevr. Prins 6 pt., 5. Haakman 6 pt., 6. Van Dalen 6 pt., 7. mevr. Van Dalen 7 pt„ 8. C. de Boer 7 pt., 9. mej. Van Willi gen 8 pt., 10. J. Langenberg 8 pt. De vlootschouw van de Alkmaarse Roei- en zeilvereniging, welke aan vankelijk op Hemelvaartsdag zou wor den gehouden, zal nu Zondag plaats vinden, 's Morgens om elf uur zullen de zeil- en motorboten vanuit Aker sloot koers zetten naar Alkmaar, waar men de, zonder twijfel indruk wekkende vloot, omstreeks 12 uur aan de bierkade verwacht. De roeiers zullen zich daar aanslui ten en het ligt in de bedoeling dat men gezamenlijk door de Zaadmarkt naar het Waagplein zal varen. Na een koffiemaaltijd in café „Tom" te hebben gebruikt, zullen de vaar tuigen omstreeks 2 uur het anker weer lichten en via het Kanaal naar Akersloot terug varen. maar beter (en chemisch) ITTVT»TT»TTTT M ?S FABRIEK: V00RMEFR 3. ALKMAAR. TEL. 3566 N (K 2200). WINKEL: SCHOUTENSTR. 24, ALKMAAR, ft? NS TEL. 4554. DEPOT: I. H. M <1 BROEDER. BERGEN STATIONSSTRAAT 9, TELEFOON 2414 (K 2208) Sj Uitspraken Amsterdams Gerechtshof Het Amsterdamse Gerechtshof ver oordeelde Vrijdag E. J. J. M. I te Alk maar wegens meineed in een echt scheidingsprocedure tot acht maanden gevangenisstraf. OPLICHTER NA VIJF MAANDEN GEPAKT. Op 9 Januari van dit jaar werd uit een winkellade van een pand aan de Stationsstraat, alhier, f 100 ontvreemd De dader is in Amsterdam aangehou den en zal ter beschikking van de offi cier van Justitie gesteld worden. In ons regenachtig landje zijn d« sportliefhebbers dikwijls aangewezen op in-door sporten. De populairste hiervan is ongetwijfeld het tafelten nis. Vooral na de oorlog is de animo voor deze sport sterk toegenomen. Hier en daar verrezen tafeltennis-clubs en op het ogenblik is men zover, dat er competities en tournooi's gespeeld worden. Gisteravond stond de Von delschool in het middelpunt van d» tafeltennis. De clubkampioenschappen van de enige openbare club uit Alk maar „Door Spelen Sterk" wei'den namelijk verspeeld. Om zeven uur opende de heer D. Langeberg, wed strijdleider, met een kort woord deze avond. Hjj memoreerde, dat D.S.S. jarenlang de enige club in Alkmaar is geweest. Deze" werd namelijk op 31 Augustus 1943 opgericht. Spr. hoopte» dat ook in Alkmaar de belangstelling voor deze zo spectaculaire sport zou groeien. Hierna werd een aanvang gemaakt met de wedstrijden. Er werd aardig spel getoond en om acht uur werd met de halve finale begonnen. Deze werd gespeeld door de dames L. Henke, H. Krab en N. Krab en de he ren door H. Houtkoper, J. Asjes, N. Hoedjes en P. Blank. Bjj de dames ble ven na spannende strijd als finalisten over L. Henke en H. Krab, bij de he ren de favorieten voor het kampioen schap namelijk H. Houtkoper en P. Blank. Voor de finale werd één tafel in het midden van de zaal geplaatst» opdat ieder de strijd goed zou kunnen volgen. Er zouden vijf games ge speeld worden. Mej. Henke was in 't begin zeer agressief en wist met uit stekende smashes door het niet min der goede verdedigende spel van mej. H, Krab heen te breken. De eerste game eindigde dan ook in een over winning voor L. Henke (2119). Hierna bleek, dat de aanvalster in de eerste game te veel van haar krach ten had gevergd en zij verloor de tweede game met 2022. In de derde nam mej. J. Krab het aanvallende spel van haar tegenstandster over en als deze zo nu en dan toch nog een aan val kon forceren stuitte ze op de hechte verdediging van haar tegen standster. De twee volgende games waren dan ook voor de meer vast» speelster H. Krab met 21-17 en 21-9. Bij de heren was het spel niet min der fraai. De heer Houtkoper had echter net genoeg overwicht om deze titanenstrijd te winnen. De uitslag was 21—17, 21—16, 17—21 en 21—18. Na afloop werd aan de kampioenen met een toepasselijk woord een me daille uitgereikt en werd hun mede gedeeld, dat er twee maquettes zul len worden aangebracht in het club lokaal, waarop de namea der kam pioenen van ieder jaar zullen worden gegraveerd. Zij zullen daarop dus als eerste staan. voor BRANDSTOFFEN NOORDERKADE 2 LAAT 211 TELEFOON 4141-4142 In een plechtige bijzondere raads- 11 "r r-s r- 1/ a AAA OCf~ O A A P\ Wël is dat de omstandigheid, dat men zitting ter herdenking van het vijftig- 1111 I JH A f\ ISA A fT J F fv A i) deze klok wil aanbrengen in een jarig regeringsjubileum van H.M. Ko- schouw, die volkomen past in het ningin Wilhelmina en de troonsbestij- brengen van een monumentale klok gemeentelijke commissie waarvan beeld, dat m?n iaren 'anS van Alk- ging van haar geliefde dochter heb- jn onze raadszaal en wij geloven, dat verondersteld wordt of althans ver- historische raadszaal gekend ben B. en W. voorgesteld deze zo weinige raadsleden misschien zelfs ondersteld mag worden dat zij op zaa vroedschap kan nauw met elkaar in verband staande de voorstellers niet op dat ogen- het gebied der beeldende kunsten bij men geen kunstproeven nemen, noch historische feiten door het doen aan- bixic de draagwijdte van een derge- uitstek tot oordelen en adviseren in schilderingen laten aanbrengen, welke brengen van een monumentale klok igk voorstel overzien hebben. staat is. voor latere geslachten met de waarde in onze rflsdszssl blijvend te herden- weten niet wie deze commissie zullen hebben, die wij er tlmns aan ken. Natuurlijk heeft op dat tijdstip Er zyn vej0 maanden voorbijgegaan van ongetwijfeld stuk voor stuk ach- toekennen, omdat wie in de eeuwen niemand daartegen geprotesteerd, noch eer bet destijds genomen besluit tot tenswaardige burgers in het leven na zullen door andere per- enige vragen gesteld, noch enig voor- een begin van uitvoering is gekomen heeft geroepen, maar wij willen gaar- soonlykheden en andere omstandig- behoud gemaakt. Men kon dat een- en er is in aj die tyd njet édn raadsüd ne aannemen, dat zij bij uitstek be- ^en beïnvloed zullen worden, voudig niet doen, zelfs al zou men 't geweest, die zich daarover heeft ver- voegd is om schilderijen en tekeningen Men moet hot nog zichtbare ver- gewild hebben. Het zou toen tegen- Wonderd. Men vraagt ongeduldig waar zo deskundig te beogrdelen, dat vol- ,®n zo mo&elUk onaangetast laten, over alle vooraanstaande burgers, die de markt voor gebruikte motoren komen op haar uitspraken mag wor- ,e al ZOd men volkomen eens op dat plechtige moment mede in de blijft, maar er is sinds 1948 niemand den afgegaan als het er om gaat de zyn over d® kunstwaarde van een raadszaal aanwezig waren, de indruk geweest die geïnformeerd heeft waar kunstenaars aan te wijzen, die al dan ..Monumentale klok en al zou een gewekt hebben of men de waardering nu toch onze monumentaie klok bleef, niet in ons stedelijk museum mogen Moderne schepping in kunstzinnig op- voor de grote figuren van ons vorsten- Dat bewijst al, dat er geen behoefte exposeren. zicht /een afbrauk aan het feheel huis niet met anderen deelde en dit aan dle klok js mjsschien zelfs, dat Wij zijn er evenwel geenszins van doen- dan zou het voor vele stadgeno- was reeds voldoende om zelfs de men ket betreurd heeft destijds het overtuigd, dat zij ook het aangewezen ,en n°=, de Srote vraag zijn of wij schyn van enig protest te vermijden, besluit te hebben genomen en wellicht lichaam is om de ontwerpen van een doo£ het aantasten van de schouw t is dit mede één der oorzaken geweest, zogenaamde monumentale klok te if- ^foC, van °nze historische raadszaal En toch zo achteraf bezien dat men zich in een zekere prikkel- oordelen. En zelfs al zou zij eenparig "iet op betreurenswaardige wijze zou- en het is opmerkelijk hoeveel objec- baarheid in zo groten getale ver- in haar uitspraak zijn dan staat boven en sc a en- tiever men de gebeurtenissen ziet als zette, dat het er alle schijn van heeft, haar als zelfstandig en in hoogste res- men er verder van af staat toch dat er in onze raadszaal nimmer een sort beslissend lichaam nog de Raad, Wij voor ons zullen er niet rouwig is het niet goed, dergelijke officiële klok zal komen. die in wezen niets anders is dan een om zijn als deze prachtige schouw geen besluiten in een moment van bewo- bonte verzameling vogels van diverse „monumentale" klok krijgt. Wat na- genheid te nemen. Alles zou hier nor- Wie zich op kunstgebied waagt zal politieke pluimage, van burgers van tuurlijk geenszins wil zeggen, dat wij maal zijn verlopen als men toen beslo- weldra bemerken, dat hij op bijzonder zeer verschillende ontwikkeling en niet dankbaar zijn voor de wijze ten had een telegram van hulde te glad ijs staat. Het was te verwach- kunstgevoel, die in kwesties als deze waarop Koningin Wilhelmina een zenden, een straat te vernoemen, of ten, dat het college van B. en W. zelfstandig wil oordelen en haar be- halve eeuw lang de Moeder des Va- zelfs hier of daar in onze stad een hoewel ongetwijfeld van goeden wille vindingen niet onder stoelen en ban- derlands is geweest en voor h gedenkteken te plaatsen, dat het ka- niet met een ontwerp zou komen, ken zal steken. zame voorrecht, dat zij is o- rakter van een monument droeg. Men dat ieder kon bevredigen. Misschien door een Koningsvrouwe, die zich een heeft dat niet gedaan. heeft het daaraan zelf reed3 getwij- De financiële factor is bij dit alles plaats in het hart van elk rechtgeaard Men heeft besloten tot het aan- feld en daarom steun gezocht bfj de niet van overwegende betekenis. Nederlander heeft veroverd. Op de vanmorgen ten stadhuize ge houden vergadering van hoofdingelan den van het Waterschap „De Scher mer" werd besloten op een vijftal plaatsen in de polder steigers te bou wen voor een totaal bedrag van 21.750.—. Deze steigers voorzien in een door de bietenbouwers lang gevoelde be hoefte. Zij zullen door dit besluit van het waterschapsbestuur de beschikking krijgen over goede laadplaatsen, waar langs de schepen voor de suikerfabriek kunnen meren. Uit 'waardering voor de bemoeiin gen van het waterschap hebben zij een bedrag van ƒ5000.bijeengebracht, dat tezamen met een bijdrage van ƒ1000.— van de suikerfabriek Holland te Half weg in mindering zal komen op de aan- legkosten van de steigers. De steigers, die eeri lengte krijgen van 7 meter en een breedte van 2.75 a 3.75 meter zul len geschikt zijn voor wagens tot een maximumgewicht van 10 ton. Ter financiering van dit project werd besloten t.z.t. een vaste geldlening aan te gaan van ƒ15,000.—. De steigers zul len worden gebouwd bij Driehuizen, aan de Laanweg, tussen de Mening- weersweg en de oprit naar de Groot- Schermerweg, nabij de Schermerhor- nerbrug en aan het einde der Molen weg. Aan de Provincie Noord-Holland werd een perceel grond, groot 1 Are, in erfpacht afgestaan tegen een jaar* lijkse canon van ƒ40.— ten behoeve van de bouw van een transformator station nabij de Provinciale weg te Oterleek. UITSLAG AANBESTEDING. Het college van Dijkgraaf en Heem raden van het Heemraadschap Wieringermeer heeft de uitvoering va" het baggerwerk in de secties L en gegund aan de heer R. Houwing, Alkmaar, voor f 125.800. Wij verwijzen belanghebbenden naaf een in dit nummer voorkomende ad vertentie. betrekking hebbende op aangifte tot toelating van leerlingen to' de Handelsavondschool alhier. Sinds het ogenblik, waarop het N te schaatsenrijdstertje Sonja Henie, bij Olympische Winterspelen en reldkampioenschappen trlomphen gevierd, bezweek voor de verleide bedragen welke Hollywood haar zijn versche done films in omloop bracht, waarin Sonja de hoofdrol tolkte. In grandioze shows heeft „koningin van het Ijs" tienduizei 'laten genieten van haar fenomenal kunst. Haar prestaties op de gl ijzers overtreffen verre haar verm om te acteren. Sonja Henie is groot actrice en zal het ook nooit den. Zij zoekt haar kracht terech het terrein, waarop zijn een mees is. In de „Gravin van Monte Chr wordt hierop geen uitzondering maakt. Het verhaaltje, waarin zich voor gravin uitgeeft, in een luxueus hotel logqert en daar ac eenvolgens een hotelrat en een kn luitenant ontmoet, is zeer luchti) heeft niet veel om het lijf. De lie j welke haar kamerdienares (Olga Juan) zingt, zijn charmant en de dansen van Sonja Henie een vei king voor het oog. Zij, die de actrice Sonja Henie ten te scheiden van het Noorse sch fenomeen, zullen in „De Gravin Monte Christo" bevrediging vinde Een uitgebreid voorprogramma aan de hoofdfilm vooraf. Dit hoofdnummer, dat deze wee het Victoria-Theater wordt vert Is een dramatisch en spannend ve van een ex-militair in het na-ooi Londen. In een havenkroeg slaat Bill Saunders na een twist de eig, dood, wat in 't geheel niet in zijl doeling lag. Na een emotievolle v komt hij bij de verpleegster Jant hem een schuilplaats biedt, maai danks de goede bedoelingen van in steeds groter moeilijkheden mede door het optreden van Harrj louche individu, dat toevallig Bill's doodslag getuige is gewees situatie wordt voor Bill en Jane, danks de liefde die hen bindt, slotte te moeilijk en zij willen tra of een eerlijke bekentenis aan di litie nog iets voor hen zal kunner den. Een sterke speelfilm, die vai drie hoofdfiguren heel wat eist. Joan Fontaine als Jane, Burt Le ter als Bill en Robert Newton al: ry blijken ten volle voor hun taa rekend. Zij geven prima spel da het begin tot het einde boeit. De hoofdfilm wordt ingeleid een z.g. voorprogramma, dat op zelf ook zeer de belangstelling - is. Een paar boeiende journaals, dierenfilm die zeer geslaagd is e Spaanse muziek- en dansfilm, dl ma genoemd mag worden en de aandacht verdient. Na het succes, dat men met di „Mijnheer de gouvernante" hee: haald, was het volkomen dui dat men deze „gouvernante" zo dig mogelijk de hoofdrol in eet gende film zou geven. Men heef daarbij zelfs zó aan het oude rece houden, dat „Mr. Belvedere loop lege" het ietwat uitvoerig slot v gouvernante-geschiedenis zou k zijn. Ook hier weer de onversto figuur, die alles zoveel beter wi kent dan ieder ander, ook thans in een rol, die geenszins met zijl tijd en capaciteit strookt, ditma: eerste-jaars student aan een un teit waar hij zich door kwaji moet laten ontgroenen. Hij moi baantje hebben om zijn studie ti nen bekostigen en men kan zie voorstellen over welke mogelijl de regisseur kan beschikken al; Belvedere huisknecht wordt in pension voor vrouwelijke stuc die hem heel wat moeite veroo: voor hij ze gedresseerd heeft. He geen zin hier alle zonderlinge a ren van mr. Belvedere weer te Clifton Webb, Shirley Temple geworden maar nog altijd klei postuur en vele andere artiste gen voor een beschaafde en p film. Men kan er met genoegei kijken en zo nu en dan hartelij lachen en dat zijn de twee voo; ste eisen, welke men aan een amusementsfilm mag stellen. Nagekomen predikbeu nagekomen predikbeur AKERSLOOT, 10 uur, ds. Vai van Alkmaar (verbeterde opga GROOT-SCHERMER, 10 uur c Albertz. (Verbeterde opgaaf.) DRIEHUIZEN, av. half 8, de Albertz. EGMOND AAN ZEE, herv. 1° uur ds. Mackay van Haarleir beterde opgaaf.) HEILOO, 10 uur ds. Bloemhc derwerp: De wereld heeft een kamer. (Verbeterde opgaaf.) gelisatie a. d. Kerkelaan, 10.15 heer G. C. Dun van Alkmaar. NIEUWE NIEDORP, herv. k hUr ds. Appel (bevestiging kerk eden). Doopsgez. gem„ 10 u FranckenLiefrinck. NOORD-SCHARWOUDE, hen 10 uur ds. Schmidt. OUDE NIEDORP. geen diens OUDKARSPEL, geen dienst. OOST-GRAFTDIJK, 10 uur c kee. BERGEN, Ruïnekerk. 10 uur van Haarlem. - Rehoboth. hali Meter van Amsterdam. PANCRAS, herv. gem., eesdienst; half 4 ds. Postma.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2