En ook niet naar Rio de Janeiro Een Stadion met 150.000 plaatsen Districts-brandweerwedstrijden in Wieringerwerf goed geslaagd Rotterdam-Ahoy een demonstratie van onze nationale deugden Het nieuwe boek We gaan (niet) naar Rome" Brazilië, Engeland, Italië en Uruguay in de eindstrijd? M. J. Adriani Engels Slag bij Duinkerken herdacht Anna Paulowna en Helder II naar Deventer MET HONDERD WURMEN IN EEN JAMPOT Een slapende wethouder en een verloren karper Sterke verhalen en de waarheid over n Zondagochtend Alles wat met havens te maken heeft wordt getoond kerkelijÏTnieuws commen Zij oefenen m Amerikaans r MAANDAG 5 JUNI 1950 WIE in de Nederlandse sportwereld al langer meeloopt dan een dozijntje jaren, herinnert zich natuurlijk nog de rage van het jaar 1934: „We gaan naar Rome". Nederland had zich toen door overwinningen op de Ierse Vrijstaat (53) en Belgie (43) gequalificeerd voor het tournooi om de Wereldbeker, dat men gemakshalve maar als het wereldkampioenschap aan duidde, en het hele land leefde mee met ons elftal, dat in Vente, Bakhuys en Smit het productiefste binnentrio had, dat we ooit bezeten hebben. Met dezelfde hardnekkigheid van de tegenwoordige „Derde Man" van de citherspeler Anton Karas beheerste toen het liedje „We gaan naai' Rome" de radio, de caféstrjjkjes en de draaiorgels totdat het op 37 Mei 1934 voor goed verdween. Die middag verloren we namelijk met 33 van Zwitserland In Milaan, waarheen vijfduizend Nederlandse supporters per trein, per auto en zelfs per fiets getogen waren om ons elftal te zien winnen, We gingen niet naar Rome, want we strandden reeds In Milaan! men daar een stadion met 120.000 plaat sen gehad hebben, omdat de Japanners, die immers specialisten in imitatie zijn, het Olympisch Stadion van Ber lijn precies hadden willen nabouwen, maar er 20 procent meer toeschouwers in wilden bergen, omdat een Japanner minder volumineus is dan een voor oorlogse Duitser! De loting voor het Braziliaanse we- reldtournooi is inmiddels geschied. Men had te voren de vier sterkste lan den elk in één der vier te vormen lotingsgroepen geplaatst om te voorko men, dat de sterksten elkaar reeds in de eerste wedstrijden zouden ontmoe ten. Dat waren Brazilië, Engeland: Italië en Argentinië, maar doordat de Argentijnen zich wegens (voetbal)-po litieke redenen terugtrokken, werd Uruguay als vierde in de reeks der sterken geplaatst. Deels geschiedde dit uit eerbied voor Uruguay's eervolle voetbalverleden (Olympisch kampioen in 1924 en '2C wereldkampioen in 1930) deels als erkenning van de huidige kracht der ploeg, die deze maand op Braziliaanse bodem driemaal tegen de grote favoriet Brazilië uitkwam en steeds sterker was in het veld al bleef het uiteindelijk mét 43, 02 en 01 in de minderheid. VIER JAAR later, in 1938, toen ons elftal veel en veel zwakker was, brachten we het bij het volgende tour nooi om de Wereldbeker tot een eervol puntloos gelijk spel tegen de beroeps voetballers van Tsjecho-Slowakije in Le Havre, waar we met twee gebles seerde spelers in het halve uur verlen ging ten slotte met 30 eervol ten on der gingen. III1IH Door De wereldoorlog was er de oorzaak van, dat het vierjaarlijkse tournooi om de Wereldbeker, in 1930 te Montevideo begonnen en achtereenvolgens gewon nen door Uruguay (1930), Italië (1934) en nog eens Italië (1938), de jaren 1942 en 1946 moest overslaan en nu in 1950 aan Brazilië ter organisatie is toegewe zen. Daar, in de hoofdstad Rio de Ja neiro en in de steden Bella Horizonte, Sao Paulo en Porto Allegre, zal zich van 24 Juni tot 16 Juli het vierde tour nooi afspelen, dat inmiddels de naam Wereldbeker heeft vervangen door de Jules Rimet-beker, ter ere van de 77 jaar oude Franse FIFA-voorzitter Ri- met. Het is nu een werkelijk wereld kampioenschap geworden, want voor de eerste maal doet Engeland mee met zijn sterkste profploeg. Een stadion in aanbouw. 1)OCH NEDERLAND, dat in 1934 zo graag naar Rome had willen gaan, zal nu de reis naar, Rio de Janeiro niet aanvaarden, omdat, toen driekwart jaar geleden reeds de inschrijvingen voor dit wereldtournooi sloten, het KNVB-be. stuur met eerlijke zelfkennis oordeelde, dat ons amateur-elftal te zwak was om de strijd aan te binden met de beste be roepsvoetballers ter wereld. Dat besluit werd genomen ver voor de riullenperio- de. Met uitzondering van Rusland en de landen achter het IJzeren Gordijn meld den zich alle voetballanden van Europa, Amerika en Azie aan, te weten 17 uit Europa en 14 buiten Europa. Door mid del van voorwedstrijden in groepen kwam men tot 16 landen voor het tour nooi in Brazilië, billijkheidshalve ver deeld in acht Europese en acht niet- Europese landen, al stond direct wel vast, dat landen als India en de Ver enigde Staten van Amerika veel en veel zwakker waren dan enkele Europese landen, die niet het geluk hadden bij de acht uitverkorenen te behoren. Ofschoon zich -eds enkele inschrij vers terugtrokken (Birma, Equator, de Philippijnen, Belgie) en later enkele landen, die zeker van een plaats bij de laatste zestien waren, dat slechte en weinig sportieve voorbeeld volgden (Schotland, Turkije, Argentinië) houdt men nog een prima bezet tournooi over voor Rio de Janeiro, waar het grootste stadion van de wereld speciaal voor dit wereldkampioenschap is gebouwd. Of beter: men is er nog steeds mee aan het bouwen en hoopt dat het klaar zal zijn als op 24 Juli de eerste wedstrijd ge speeld moet worden. Het gro tste stadion ter wereld MET NIEUWE Wereldbekerstadion in Rio de Janeiro wordt werkelijk iets buitengewoons: met zijn 150.000 zitplaat sen (verdeeld in 90.000 overdekte zit plaatsen. 30.000 open zitplaatsen en slechts 30.000 staanplaatsen) overtreft 't royaal de grootste stadions van Europa: Berlijn (100.000 plaatsen), Wembley- Londen (90.000) en Glasgow (120.000). F is groter dan het Feyenoordstadion te Rotterdam en Olympisch Stadion te Amsterdam, die elk ruim 60.000 bezoe kers kunnen bevatten, tezamen! Als de Olympische Spelen van Tokio enkele ja ren geleden doorgegaan waren, zou Vier groepen J)OOR LOTING zijn vervolgens de vier groepen samengesteld, die onder ling een halve competitie spelen. Bra zilië heeft als zwaarste tegenstander Joegoslavië in zijn greep, waarin Zwitserland en Mexico slechts een bij rol zullen spelen. Engeland heeft het veel moeilijker met Spanje in zijn groep, die verder bestaat uit de Ver. Staten van Noord-Anterika als figu ranten en de Chilenen als niet te ver waarlozen Outsiders. Italië behoort de derde groep te win nen tegen Zwedden (dat ongeveer zijn hele Olympische kampioensploeg aan het Zuid-Europese beroepsvoetbal is kwijtgeraakt), Paraguay en een voor India, dat na loting bedankte, aan te wijzen land. In de vierde groep ten slotte moet nog een remplagant ge zocht worden voor Portugal; misschien wordt het de Ierse Vrijstaat, die daal de strijd krijgt aan te binden met de favoriet Uruguay, de lastige outsider Frankrijk en het niet zo sterk geachte Bolivia. De vier groepswinnaars, op papier dus Brazilië, Engeland, Italië en Uru guay, spelen vervolgens onderling een halve competitie om de Jules Rimet- beker. Men krijgt dus geen tournooi volgens afvalsysteem en ook geen eigenlijke finale. Hnkele duizenden Engelse, Frans» en Belgische oud-strijders hebben Zon dag te Duinkerken de tiende verjaar dag van de slag bij Duinkerken her dacht. Het leger, de marine »n de luchtmacht van de drie landen warep vertegenwoordigd in een grote parad» door de straten van Duinkerken. Tien tallen boten in de haven riepen her inneringen op aan de dagen toen Duin kerken een hel van staal en vuur was. Zondag echter weergalmde de lucht slechts van militaire marsen en popu- laire wijsjes. Na een door het gemeen tebestuur aangeboden banket werden kransen gelegd aan de voet van het monument, dat op het strand werd op gericht ter herdenking aan de slag. Blauw Wit moest het in de te Brunssum gespeelde voetbalwed strijd tegen Limburgia smadelijk afleggen. Het moment, waarop de Blauw Witters hun eerste doelpunt maken. Begunstigd door buitengewoon fraai zomerweer werden Zaterdagmiddag te Wieringerwerf de districtswedstrijden (klasse B) voor de kop van Noord- Holland gehouden als inleiding voor het landelijk kampioenschap der brandweren. Deze wedstrijden werden voor de vijfde maal georganiseerd en staan onder auspiciën van de Neder landse Vereniging van Brandweercom mandanten. De brandweercorpsen An na Paulowna en Den Helder II ston den aan de spits en zullen deelnemen aan de landelijke kampioenschappen, die op 8 Juli in Deventer worden ge houden. De uitslag van de wedstrijden, die niet zó spectaculair waren als vorig jaar (en die aantoonden, dat er hier en daar nog veel verbeterd moet wor den) is: 1. Anna Paulowna, 2. Den Helder II, 3. Noordscharwoude, 4. Den Helder I, 5. Wieringerwaard, 6. Hoorn, 7. Heerhugowaard, 8. Beemster, 9. Me- demblik, 10. Enkhuizen, 11. Wervers- hoof, 12. Bovenkarspel, 13. Den Burg (Texel), 14. Csstricum. Wegens tech nische storingen werden de corpsen van Ursem en Hippolytushoef buiten mededinging gesteld, terwijl het corps Wieringermeer, dat vorig jaar het lan delijk kampioenschap behaalde, door dat het als organisator optrad, ook niet mededong. 's Avonds had in restaurant „De Maaier" te Wieringerwerf de prijsuit reiking plaats door de heer C. Kaliers, voorzitter van de jury en algemeen leider. Hij vlees nog eens op de be langrijkheid van deze wedstrijden. Zij brengen de algemene paraatheid van de corpsen op hoger peil en hebber, 'n grote stimulerende kracht. Een extra- prijs (medaille), welke beschikbaar was gesteld door het gemeentebestuur van de Wieringermeer, werd verwon ven door Noordscharwoude. Het corps Wieringermec en in het bijzonder zijn commandant, de heer W. Posthema werd dank gebracht voor de wijze, waarop het de wedstrijden organiseer de. Dronken chauffeur rijdt kindje dood Te Venray is Zaterdag en kindje van negen maanden van de familie Ste vens het slachtoffer geworden van een dronken autobestuurder. De chauffeui zekere Van L. uit Venray, die in ken nelijke staat verkeerde, verloor bij het nemen van een bocht in een dei stra ten van het dorp de macht over zijn wagen, stoof het trottoir op en sleurde een kinderwagen een eind mee. Ver volgens schoot de auto naar de over kant van de straat en kwam daar tot stilstand tegen een huis. Het kind had «en schedelfractuur opgelopen en stierf tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. De chauffeur is gear resteerd. nOOR gans de Noordhollandse ge meenschap der hengelaars loopt op het ogenblik een sterk verhaal over de Alkmaarse wethouder Leesberg. Ge moet dezen edelen heer eigenlijk ken nen, om het goed te proeven. Maar ik zal het u alevel verhalen, zoals het Zon dagochtend om half vijf, ergens op een best voerplekkie onder de rook van Stompetoren, tijdens het dresseren van een paar onwillige wurmen, tot ons overwaaide. De erentfeste heer Lees berg, deugdelijk advocaat, gewiekst po liticus en sinds vele jaren in alle glans en glorie wethouder op alle wapens, heeft sinds onheuglijke tijden het 1 Juni- complex, dat alle ridders van snoer en dobber beheerst. Dan houdt geen proces en geen gemeentebegroting 'm thuis, dan gaat de paling vóór de poli tiek en dan acht hij de waarde van een vette zeelt groter dan een triojnf tijdens de raadsdebatten over een lie- velingswens van de fractie. Grof be snaarde ziele die niet weten van de liefde voor werphengel en nylonsnoer tjes, zullen om zulks in verwarring ge raken; bij ons, die om half vier in de kleren schieten voor een rustig hoekje tussen het riet, geniet zulk een meester Leesberg de kameraadschappelijke ach ting en het vanzelfsprekende begrip, dat onder alle leden van de gemeente der stekkieszetters leeft. Hij is één der onzen en we willen d'r geen kwaad van horen. Enfin hij had dan die nacht geen oog dicht gedaan en zat op een onmen selijk vroeg uur in een boot. Te wach ten op de knapen en de kanjers van de eerste visdag. En dat blééf wachten. G - stootje. Geen bewijsje van leven bij z'n dobber. De uren vergingen en met hen vervlood de hoop. Hij verzoop alsmaar wurmen, probeerde het met een stukkie pieper, draaide een pluim- pie als een droom maar lauw. Geen witje en geen baarsje. Nou beweren sommige getuigen, dat de heer wethouder in d warmte van het hoger stijgende zonnetje in slaap is gesukkeld en dat 'ie wakker schrok vc een geluid, dat langs zijn deinend bootje schuurde. Hij keek over het randje, zag een dobber drijven met een los endje snoer en greep, zoals alleen een uitgeslapen politiek heer grijpen kan. Raak! En wat denkt ge? Een kar per van drie pond Misschien tien kilo meter verderop verspeeld door een onzoeter zonder vakbekwaamheid en als ware hij radiografisch bestuurd met afgebroken snoer en dobber compleet in handen van de wachtende wethouder beland. Als een herhaling van de wonderbare visvangst op het Meer van Galilea. Ze weten te vertel len. dat het feit in de eerstvolgende gemeenteraadsvergadering bij monde van de burgemeester zal worden her dacht. Maar da?'- sta ik niet voor in! CN hebt ge over wonderbare vis- vangst gesproken! dat sterke ver- ■Illlllll H De zeelt was lui en het windje B bleef weg, maar Cor Hein zette g S z'n pet achterover en de zon jg B scheen in onze nekken. En 1 a wijd lag de polder om vijf ge- |j B lukkige hengelaars. haal van Cor Hein al gehoord? Ge kent Cor Hein toch zeker? De kleinste kar per en de stomste zeelt worden wit, als 'ie z'n pet naar achteren schuift en de ganse gemeenschap van hengelaars, van de Wadden tot het IJ, erkennen stil zwijgend Cor Hein als de Super-Kam pioen aller visrijke wateren. Hij moge dan, in deskundigheid en in het scherp zinnig inleggen en uithalen op de voet gevolgd worden door Jaap Hink (óók zo'n grote in het rijk der vissers!), maar wat Hein presteert, presteert toch nie mand anders. Nou, het was op de twee de dag en ik héb het uit zijn eigen mond mogen vernemen, Zondagochtend op dat geklofte plekkie onder Stompe toren. Veertig zeelten ving 'ie achter mekander; het leek wel of ze op 'm za ten te wachten. Hij had geen tijd om een fatsoenlijk piraatje te draaien; ze keken compleet boven het water om te zien of 'ie d'r klaar voor was. Tachtig pond vis in een uur o fvier en d'r zijn minstens tien getuigen om het te be vestigen. De hele buurt heeft trouwens gestoofd en gebakken als Cor en z'n vrouw het zootje samen hadden gehou den, zouden ze tot de Kerstdagen aan de zeelt hebben gezeten Het is op die tweede visdag overal nogal raak geweest. In Egmond moet een man met een simpel hengeltje een karper van vijf en twintig pond hebben opgehaald. Daar wordt druk over ge praat. Sommige ongelovigen beweren, dat 'ie een speenvarken met zwemvlie zen ving, maar dat is onzin. Het gebeurt je natuurlijk niet iedere dag, maar kar pers van twintig en vijfentwintig pond zijn dikker gezaaid dan vrome kaste leins, da's een ding dat zeker is. MOU zou ik natuurlijk graag een mach tig verhaal ophangen van onze eigen vangsten op die prachtige ochtend van Zondag. Maar noppes Met z'n tweeën zijn we d'r op uit geweest: om tien mi nuten voor vier in de na-nacht trok m'n maat zijn auto in de eerste versnelling; een kleine twintig minuten later tjoempten de dobbers te water. Er hing een tere damp boven de ver re weilanden; ergens riep een koekkoek zijn eigen naam omdat 'ie niets anders wist. De kikkers kwaakten of zij alleen op de wereld waren en in de verte loei de een heimweezieke koe. En verder was er niets, behalve de stilte van het roerloze water en het prille licht van de jonge dag. Aan de overkant zat Henk van de Melkinrichting; die had zo laat gewerkt dat 'ie niet eens meer naar z'n bed was gegaan. Willem met de zeilpet, die pas om zeven uur kwam inleggen, werd tot onwaardig henge laar verklaard, maar die vroeg, of 't-ie van de minister beslist "voor vijven moest komen. Nee, dat moest 'ie niet, maar welke hengelaar blijft er nou met zulk weer tot half zeven in de koffer kroelen? Twintig meter verderop schoof Cor Hein zijn pet naar achteren. En wijzelf haalden uit een potje met honderd wur men de smakelijkste te voorschijn; lek- ker-rood en gezond, levendig goed; je zou er zelf in bijten! Want de vissen de den het in ieder geval niet. Geen rim peltje van een opsteekje, geen sleurtje van een trekkertje. Het hooi op een ver weiland geurde en hoog in de strak blauwe lucht stond een vogel te trille ren van uitzinnig plezier. En we zaten daar met z'n vijven te zitten; de zon werd warmer in de nekken en de eerste autobussen denderden voorbij. Een paar jongens en meisjes in luchtig textiel op glimmende fietsjes: kennelijk naar het strand. Als we van ieder ijsje, dat er vandaag gegeten wordt een cent kre gen, filosofeerde m'n maat, die in het dagelijkse leven een dagbladonderne ming beheert, dan hadden we een best daggeld. En toen gingen we weer wach ten De Super-Kampioen sloeg een onder maats baarsje tegen de wallekant, maar dat mocht weer weg. Over een jaar of twee moest 'ie maar 's terug komen En dat beest zou wel denken dat het van daag een gekke wereld was. Zo lag 'ie in 't water, zo in 't natte gras en dan wéér in 't water. Die beesten mosten d'r wel geen fluit meer van snappen. En dat dééd die baars ook niet, want hij kwam nog drie keer aan hetzelfde haakje Het werden, alles bij elkaar geteld, vijf palinkjes en een zeelt van, pakweg, anderhalf pond: en dat mocht alles-bij- alles voor vijf geheide jongens van de waterkant, geen naam hebben, 't Zat te gen. De karper was te lui om te bijten, de zeelt had het windje niet waar 'ie van houdt en de paling was naar de kerk. Tenminste: dat veronderstelde Cor Hein, die het karakter en de ge zindheid der vissoorten beter kent dan menig moeder de hebbelijkheid van haar eigen kinderen. Voor ons géén wonderbare visvangst. Maar wijd om ons heen lag het pure wonder van de polder, die zich tot aan de einders openvouwde in een weelde van zuivere schoonheid. Nooit is Noord- Holland mooier dan op een stille Zon dagochtend in de zomer, zo tussen vijf en zes. En nooit is het leven schoner dan op zulk een ochtend, met een zwie pende hengel in je hand, de zon in je nek en in je hart de vrede, die de barm hartige natuur aan haar vermoeidste kinderen niet onthc ïdt. Volgende week gaan we weer! (Van onze speciale verslaggever) Een enkel cijfer zegt dikwijls veel meer dan een droge opsomming. Welnu: d* Rotterdamse havententoonstelling Rotterdam-Ahoy, die van 15 Juni tot II Augustus a.s. gehouden wordt, beschikt over een tentoonstellingsterrein van 37 ha, over 18.000 vierkante meter gehouwen en 10.000 vierkante meter open expositieruimte. Het geheel kost... 3»/2 millioen gulden en men verwacht uit binnen- en buitenland enige millioenen bezoekers. Men had deze tentoonstelling eerst in 1941 ter gelegenheid van de opening van de Maastunnel willen houden. Dat is door de oorlog niet doorgegaan. Na de bevrijding is opgericht het Comité 1950, dat meende, dat in 1950 de bin nenstad zijn gezicht zou hebben her kregen. Men is te dien aanzien veel te optimistisch geweest. Wel is men er in geslaagd, de havens geheel te herstel len. Dit herstel nu vormt de achter grond van deze expositie. Het tentoonstellingsterrein ligt ter weerszijden van de Westzeedijk. Een speciale brug, zes meter breed en vier meter boven deze weg gelegen, verbindt beide gedeelten. De ingang ligt dicht bij Museum Boymans aan de Wytema- weg. Brede toegangswegen met bloe- mengazons aan beide zijden leiden naar het hoofdgebouw. De entree hiervan wordt gevormd door het Paviljoen R-otterdam, door de gemeente ingericht en gewijd aan de algemene aspecten van stad en haven in de loop der eeuwen. Het geexposeerdg materiaal is onderscheiden naar vier groepen: ver keer, haven, bedrijven en de invloed van genoemde factoren op stad en be volking. Via een helling bereikt men van dit paviljoen uit de sociale afdeling, die in beeld brengt wat gedurende de laat ste halve eeuw op het gebied van de sociale voorzieningen door werkgevers en werknmers in samenwerking met de overheid, is tot stand gebracht. Daar achter ligt de stand van de E.C.A., waar de betekenis van de Marshall hulp wordt gedemonstreerd. Op de begane grond vindt men aller eerst de inzendingen van de Rijkswater staat en het baggerbedrijf, waarna de afdeling Rijnvaart, vervolgens de in- Londense dubbeldekbussen komen naar West-Europa Amsterdam en Den Haag zullen vol gens de Daily Mail binnenkort in de gelegenheid zijn, vier van de typische rode dubbele bussen uit Londen te bekijken. Deze bussen gaan namelijk de volgende maand een tocht door Europa maken als reclame voor het „Festival of Britain" dat volgend jaar wordt gehouden. Er was één mogelijkheid bij het orga niseren van deze tocht, en dat is de hoogte van viaducten en kabels in Europa, die doorgaans net iets te laag zijn voor 3e Londense gevaarten. Men heeft hier echter een oplossing voor gevonden: het hoogteverschil is zo ge ring. dat men er komt door vóór de viaducten de banden van de bussen leeg te laten lopen en ze aan de andere kant weer op te pompen. De tocht gaat achtereenvolgens door Noorwegen, Zweden, Denemarken, West-Duitsland, Nederland, Belgie, Luxemburg en Frankrijk. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Maasland W. E. Heijboer te Geldermalser Be dankt voor Heerlen H. Beker te Eerbeek. HOF VOOR MISDADEN TEGEN INTERNATIONAAL RECHT? Vijftien vooraanstaande internatio nale rechtsgeleerden van de commissie voor Internationaal Recht der Verenig de Naties zullen deze week te Genève overwegen, of een speciaal hof moet worden ingesteld, dat misdrijven tegen het internationale recht te berechten zal krijgen. Dit hof zou zijn eigen rechtsregelen moeten hebben voor „misdrijven tegen de vrede en de vei ligheid van het mensdom". Het comité van ministers van de Raad van Europa heeft zijn goedkeu ring gehecht aan de vorming van een gemeenschappelijke commissie uit het comité en de consultatieve vergade ring, onder voorzitterschap van Paul Henri Spaak. De Westduitae regering zal binnen kort nieuwe voorstellen doen voor ver kiezingen in geheel Duitsland, zo heeft Jacob Kaiser, minister voor zaken be treffende geheel Duitsland, Zondag in een rede te Essen verklaard. zendingen van de Rotterdamse stuwa doors, zeereders en cargadoors, d$ stands van de metaalnijverheid en d* electro-technische industrie efc een in zending „Kleur in de Haven" van d» verfstoffen-industrie. In het Park is het deel van de ten toonstelling ondergebracht, dat in d» openlucht beter uitkomt. Een miniatuur vuurtoren ter hoogte van 8 m. is aan wezig en een inzending van het red- .dingwezen met als pièce de milieu een nieuwe reddingboot met bijbehorende tractor, waaromheen zeetonnen, drijven de bakens en andere hulpmiddelen van de navigatie zijn gegroepeerd. Een z.g. „whippertoestel", waarmee zal worden gedemonstreerd hoe schipbreukelingen kunnen worden gered, completeert deze aantrekkelijke stand. De Marine is vertegenwoordigd door verschillende duikbootmodellen, een pe riscoop en een tank van plexiglas, waarin duikers hun kunsten (o.a. het spectaculaire onder-water-lassen) zul len vertonen. Dan zijn er ook nog de stands van de vakopleiding en de kunstnijverheid, ter wijl aan het einde van de route, aan de Parkkade, grote stukken, welke in paviljoens niet kunnen worden tentoon gesteld, een plaats zullen vinden: de voorsteven van 'n schip, een laadkraan, een ook voor het publiek toeganke lijk dekhuis van een schip met radar en andere navigatiemiddelen, een lange krukas, een schroefas met schroef, een achtersteven van een schip, een reus achtige kraan en ten slotte kleinere onderdelen van de machinekamer. Er is verder voor een groot aantal nevenat tracties gezorgd. Lente, door Sigfrid Undaet, uitgave J. M. Meulenhoff, Amsterdam. Dat dit boek van de Noorse schrijf ster, dat o.i. in compositie zwakker is dan haar Kristin Lavransdochter, in ons land zijn vijfde druk beleefde, zegt duidelijk, dat Sigfrid Undset tot haar Nederlandse lezers iets te zeggen heeft. De karakters die zij tekent zijn scherp ontleed, de beschrijving die zij geeft van het Noorse land getuigt van haar liefde voor de sombere grootsheid van haar geboorteland. De problemen, zoals ze die stelt, houden de lezer be- rig en al doorvoelt men ze misschien anders, men proeft de waarachtigheid van de schrijfster. Een aanbeveling heeft dit boek niet nodig. Mevr. Base- nau-Goemans gaf een vlotte vertaling. Het lied van de schepping Gods, door Dr. John de Vries. Uitgave: T. Wever, Franeker. Dr. John de Vries is hoogleraar in de chemie te Grand Rapids en dus een alleszins bevoegd geleerde om over deze vraagstukken te schrijven. En D» de Vries heeft dit gedaan op zulk een voortreffelijke wijze, dat dit boek door ieder mens, die nadenkt, gelezen kan worden. Men behoeft niet academisch gevormd te zijn om het te verstaan. Het is populair in de beste zin des woords. Het is verbazingwekkend wat deze chemicus in deze 186 bladzijden onder de aandacht van zijn lezers brengt. Niet slechts wordt de natuurwe tenschappelijke methode op haar juiste waarde geschat, maar het handelt over de ouderdom der mensheid, de ouder dom van de stoffelijke wereld, over fos sielen en gesteenten, de sterrenwereld, de wereld van moleculen, atomen, pro tonen, electronen, neutronen, over de wonderen van het water en het grootste wonder de mens om ten slotte te be sluiten met twee hoofdstukken over het duister spoor van Einstein en het lich tend spoor van Farady. Ds. H. Veldkamp: De boer uit Tekoa. Uitgever: T. Wever te Franeker. Naar de titel van dit boek te oorde len zou men menen met een roman te doen te hebben. Toch is het geen ro man, maar een verklaring van de Pro feet Amos. echter een zo voortreffelijk geschreven verklaring, dat ze boeit al» een roman en de aandacht van het be gin tot het eind gespannen houdt. Door deze singuliere vertolking spreekt dit boek ons aan en beluisteren wij er i" de stem Gods over ons persoonlijk le ven en heel het culturele leven va9 onze tijd. bureau administrat: Directie: J. BIJLSMA en C. Hoofdredacteur A KAPTEIN Nadat reeds gisteren bekend gemaakt, heeft namelijk, dat bjj de te waardoor de totaalcijfi gemaakte uitslag, dat d één zetel, diende dan o kend gemaakte medede gevaardiigden ais volgt: 20 (verlies 9) en commi kozen socialisten 37 (wi communisten 3 (verlies Kamer van Volksvertt 104 zetels van liberaler Verrassing gekomen. Alvorens de definities van het Belgische par kan worden gemaakt, i afwachten, in welke ver vinciale senatoren deel van de Senaat, die in t< den bestaait, waarvan th kozen. Nanst deze leder 46 provinciale en de 23) na toren in de Senaat ziti bet kiezen van deze pre coöpteerde senatoren zi. tels en combinaties m linkse zijde zal al het m worden om de absolu der CVP die in de vorig zetels bedfroeg, zo geril houden. Naar politiek menen zal de CVP mee Senaat in ieder geval t' Ven. De vraag, die men. zie litieke kringen te Brus: het resultaat der verkie gelijkheid zal schepen, kwestie gemakkelijker o Minister De Vleeschau klaard dat het land th£ enkele partij kan word Dat wordt aldus uitgeleg voornemens is, een ho lieke regering te vormei r de meerderheid, diezij mer en Senaat bezit de gentschap afschaffen en Belgie doen terugkeren, gegeven omstandigheden dat Koning Leopold met de verkiezingen zeer is (Van onze militaire m T tl einde de militaire] den die dezer dagen Am log.-tnateriaal hebben on troiiwd te doen geraken brulk van dit materiaal, ogenblik im de Amerika: Duitsland (trainingscursus In totaal zullen 1600 mili ren »n onder-officieren, i Belgfie, Denemarken, Fr Luxemburg, Nederland e dei® cursussen volgen. V •ursusplaaïsen zijn-er 505 land toegewezen, maar militairen meer dan éér volgen, zullen in totaal 44: officieren en onder-offii stig van alle wapens en naar de Amerikaanse zor zonden. Wij kunnen ons indenke ste reactie van vele lezers zal ons dan wel weer ee: kosten" Stel u gerust, be tingbetaler, dat valt erg n houdens het transport r Duitsland wordt alles dooi ten betaald: voeding, hui: de buitenlandse toelage v ter. Gedurende de curst buitenlandse militairen t zelfde verzorging als hun collega's Overigens, ook al zov alles moeten betalen, dan een eis van efficiency zij militaire instructeurs zich mot el ijk op de hoogte f van werking en construct uit Amerika gezonden moe Des te meer dient daaron Amerikaanse geste op pri gestéld De eerste groep uit N staande uit een aantal ar begin Mei reeds vertrokke

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6