Trygve Lie ontvouwt vredesplan r Kort Bestek een stad VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Rassendiscriminatie in Amerika De C.VP. wil homogeen kabinet Zal Westerling in Leeuwarden worden opgesloten? Woensdag 7 Juni 1950 147e Jaargang No. 131 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Tien punten voor twintig jaar vrede Grote Vier zouden niet enthousiast zijn Lening van 280 millioen aan Indonesië Hooggerechtshof doet uitspraken Wat hier mag, mag elders niet Reeds vandaag samenstelling ervan verwacht Drie boerderijen te Gemeren afgebrand K.L.M. heeft 80 millioen nodig Vliegongeval bij Miami eiste 28 slachtoffers Pluto in zijn ware gedaante Zwemt u wel eens? Meeste Nederlandse vrouwen nooit in 't water Nederlands Esperantist onderging shock-kuur Bij het baden verdronken Vier Kathiemijnen bij Scheveningen gouden tijdperk leven. ig zal een burgemeester :s in deze stad de scep. )t zijn onderdanen zul. naarde handwerkkun- >n, die daar ten aan. st publiek hun vak zul. In dit stadje zal men ien hoe het leven in 6, iw zich afspeelde. Pot. ntklossers, glasblazers, lompenmakers, wever. Ien hun oude bedrijf an Klaassen op bezoek, OLK LEEFT niet alleen Het wenst ook brood 'at het laatste betreft, Damstadt niet aan fofl», •rij ke openluchtspelen :al Maria de Medici, dij zoek aan Amsterdam i en Damstadt met rdigheid vereren. Een vergelaten aan de fan- nen zich afvraagt: Wat :n doen, indien hij zich leien met het dagelijk» iterdam? Kees Bruss» en vertolken, terwijl Katrijn aan zijn zijd» ft dit met de modern» it er iedere Vrijdag, iw programma zal ko. dagelijks zes voorstel, gegeven, namelijk twe» ie 's middags en tive» ode beeld van Naatje al zijn plaats op het rijgen en door middel techniek de bevolking ken. Maar ook zal zij door Amsterdam trek. ij zal haar kunnen toe. er zij, gezeten op een dt voortgetrokken door laarden, de stad zal nd wordt de Kalver en feestgewaad gesto- isch kleed, waarin men ;elegen tussen de jaren 1 kunnen ontdekken, n we nog lang niet aan ;t programma, dat voor g is samengesteld, maar jeeld van de stijlvolle men zich de viering Damplein passeert, ziet e voorbereidselen reeds Temidden van stellages de oud-Hollandse huis- ;eeds de man, die zijn verdient met het ma- mdschappen en de pop- ïog lustig door. Zij zul- igedwongen een maand oeten gaan. Een vacan- iun geen nadeel zal be- een schadeloosstelling ooruitzicht gesteld, n gelukkig en men wil dan dat gedurende de ereen in Damstadt ge- bovenal het Kanker- leer alles voor de wind an overigens niemand el bij zal varen. de Amerikaanse mi- Buitenlandse Zaken, i, en hij legde zijn le oorschelp, toen hij n één der leden van iet goed verstond. Dit ;ns een zitting van waar Dean Acheson cht van zijn bezoek ■ijs en Londen, igen Ijmuiden gen van Maandag zijn: 57 f 15900; IJm. s: IJm 53 f 1175; Kw- f 2250; 48 f 3060; 65 0; 9 f 1560; 162 f 1930; f 4410; 37 f 2820; 163 i f 1135; 228 f 990; 52 70; 77 f 1310; 210 f 119°; ii per kilo: heilbot 1-56 2.45—2.15; gr. mid. tong id. tong 2.30—1.85; tong ïg 0.97—0.84; tarbot I n per vijftig kilo; taf- arbot III 43; tarbot IV r 7643; gr. schol 53-" 7—39: kl. mid. schol f 027; schol II 20—fi ring 24—8; makreel 32—27; gr. mid. schel; mid. schelvis 37--'; 24, schelvis II 26—4U' lai 19—6; kl. wolf 33— kl. rode poon I 12 ilo: gr. kabeljauw 14* ni. - Aardappelen: Schotse- iel 25-27 en drieling"1 rabnrbcf 10-12; —29; perziken 8 -36; BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE \chtercLm 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woordeD f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, f 4.50 per kwar taal plus incassokosten. Thans is bekend geworden, wat Tryg ve Lie kortelings tijdens zijn reis langs de voornaamste hoofdsteden der wereld met de staatslieden der grote mogend heden heeft besproken. De secretaris generaal der V.N. heeft n.l. aan alle le den der Verenigde Naties een memoran dum gezonden, waarin hij een program van tien punten ontwikkelt, dat de ba sis moet vormen voor een vredespact van twintig jaar. Dit zal waarschijnlijk in zijn geheel op de agenda voor de eerstvolgende bijeenkomst van de Al gemene Vergadering worden geplaatst. Lie overweegt zelfs, de kwesties eerst tn de Veiligheidsraad aan de orde te stellen. Het programma is nagenoeg hetzelfde sis dat, wat Lie kortelings aan de re- feringen van Amerika, Engeland, rankrijk en Rusland heeft voorgelegd. Het luidt aldus: 1 Periodieke of speciale bijeenkom sten van de Veiligheidsraad, waarbij ook de ministers van buitenlandse za ken der grote mogendheden tegenwoor dig zijn; 2. nieuwe bijeenkomsten van de com missie voor atoomenergie; 3. nieuwe bijeenkomsten van de com missie voor conventionele wapens; 4. een poging om de militaire staf commissie weer bijeen te doen komen; 5. toelating van alle 14 candidaten voor het lidmaatschap der V.N., zowel degenen, die door het Westen als die door Rusland zijn voorgedragen; 6. meer steun voor het program van hulp aan onvoldoende ontwikkelde ge bieden; 7. steun voor de gespecialiseerde bureaux als de wereldgezondheidsorga nisatie en de FAO; Blijkens een ingediend wetsontwerp zal aan de Republiek der V.S.I. een geldlening worden verstrekt van 380 millioen gulden teneinde de V.S.I. in staat te stellen in Nederland betalin gen te doen. De looptijd van het cre- diet is bepaald op li1/: jaar, te reke nen van 1 Juli 1951 af. De rente wordt berekend op 3,5 procent per jaar De minister van Financiën is bevoegd voorwaarden te stellen wat betreft de aflossing en de rente. 8. krachtiger actie tot het doen na leven van de verklaring van de Rech ten van de Mens; 9. meer actieve steun aan de pogin gen van de trustschapsraad tot bijstand van de afhankelijke volken; 10. hernieuwde pogingen om een code van het internationaal recht op te stel len. Bij het voorleggen van zijn memoran dum verklaarde Lie, dat de hulpbron nen der Verenigde Naties op twee voor waarden konden worden gebruikt voor het bereiken van de vrede: „Indien wij aanvaarden, geloven in en handelen naar de mogelijkheid, dat de grote mo gendheden vreedzaam naast elkaar kunnen bestaan" en „indien de grote mogendheden haar bereidheid tonen om oprechte onderhandelingen te beginnen niet in de geest van verzoening door concessies, doch in die van verlicht eigenbelang en gezond verstand". Grote Vier niet enthousiast. Trygve Lie weigerde mee te delen welke houding de regeringen der Grote Vier ten opzichte van zijn plan hadden ingenomen. Hij achte dit niet „gepast". Men neemt echter te Lake Success aan. dat Lie's plan te Washington, Moskou, Parijs en Londen slechts een matige ontvangst ten deel is gevallen. Met het oog hierop zou Lie besloten hebben de Algemene Vergadering over zijn plan te laten beslissen. Als een precedenthiervoor noemen kringen, die in nauw contact staan met Lie, het geval met de commissie voor de atoomenergie in 1948. Toentertijd waren de grote mogendheden van plan de commissie op te heffen, terwijl de Algemene Vergadering door het ge wicht der talrijke kleine mogendheden, bij stemming besloot om haar gedeel telijk in leven te houden. Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft het weren van negers uit restau ratiewagens van de spoorwegen onwet tig verklaard. Het Hof verklaarde met acht stemmen tegen nul, dat een der gelijke handelwijze in strijd was met een wet, die „enige ongerechtvaardigde of onredelijke benadeling" van enig per soon, die gebruik maakt van de spoor wegen, verbiedt. Het Hof gaf deze uitspraak naar aan leiding van een beroep van Elmer W. H. Henderson, een neger uit Washing ton, die in een restauratiewagen van de Southern Railroad Company geen maaltijd geserveerd kon krijgen. Het Hof verbood verder de afzonde ring van neger-studenten op de univer siteit van Oklahoma en besliste, dat een negerstudent moest worden toegelaten tot de academie voor rechtswetenschap pen te Austin (Texas), waar alleen blanken mogen studeren. Het Hof was van mening, dat de nieuwe rechtsaca- demie voor negers te Houston (even eens in Texas) niet kon worden verge leken met de academie te Austin. In een volgende zaak bevestigde het Hof echter een besluit van de recht bank, dat negers kunnen worden ge weerd als huurders van woningen in een bouwproject van de gemeente New York. Voornaamste punt: keus van een formateur Overeenkomstig de parlementaire traditie heeft de regering-Eyskens gis termiddag bij monde van haar premier aan de Prins-Regent haar ontslag aangeboden. Dit is aanvaard, terwij! aan de aftredende regering is verzoent, de lopende zaken af te handelen, in tussen is Prins Karei met de gebrui kelijke raadplegingen begonnen. Hij heeft gistermiddag nog de voorzitters van Kamer en Senaat ontvangen. Naar later bekend werd, is er in hoofdzaak gesproken over de persoon van de ka binetsformateur. Als zodanig worden nl. genoemd Gaston Eyskens en Jean Duvieusart, die minister van econo mische zaken in de afgetreden rege ring is. Over de regeringsformule bestaat geen verschil van mening meer. 'Je contactcommissie van de CVP is gis termiddag bijeen geweest en blijkt het er over eens te zijn, dat er thans een homogeen-katholieke regering moet komen. Gistermiddag werd verwacht., dat deze reeds heden aan de Prins- Regent zou kunnen worden voorge steld. Deze regering zal pas voor Kamer en Senaat kunnen verschijnen, nadat de provinciale en de gecoöpteerde senato ren zijn gekozen Dit zal pas op 28 Juni het geval zijn Dan zal onmid dellijk de wet op het regentschap worden opgeheven, zodat de koning tn de gelegenheid is, naar Belgie terug te keren. Daarna zou worden getracht, een twee- of drie-partijenregering vormen van katholieken met socialis ten en liberalen Of deze partijen zul len willen meedoen, achten politieke waarnemers te Brussel echter nog zeer twijfelachtig. Professor Pirenne, de secretaris van koning Leopold, is Dinsdag naar Ge- nève vertrokken om de uitslag der ver Irie^ingen met de koning te bespreken Vannacht brak brand uit in de boer derij van P. A. van de Werken te Ga meren bij Zaltbommel, welke boerderij in een minimum van tijd in lichter laaie stond. Omdat de dorpsbrandspuit niet bruikbaar was, werd de vrijwillige brandweer uit Zaltbommel opgebeld, die spoedig aanwezig was. Toch had de brand in die tijd ook reeds de boerderij vai. H. van den Heuvel aangetast en ook dit perceel was in een oogwenk een grote vuurzee. Beide boerderijen brandden tot de grond toe af, maar nog was de ramp niet ten einde, want een boerderij van G. B. van de Werken had eveneens vlam gevat, hoewel deze eerst dank zij het pannedak was gespaard. De brand in de twee met riet gedakte panden ter weerszijden van deze boer derij was zo hevig en de hitte zo ver zengend, dat ook dit derde perceel een prooi der vlammen werd. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot nadere rege ling van de verhouding tussen het Rijk en de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij N.V. De nieuwe kapitaalbehoefte van de KLM bestaat uit f 80 millioen, te weten f 38,5 millioen ter consolidatie van reeds aangetrokken kortlopende cre- dieten, f 26,5 millioen ter financiering van de voor de komende jaren beoogde uitbreiding en f 15 millioen ter deelne ming in de Garuda Indonesian Airways N.V. Het vliegongeluk op de Atlantische Oceaan, waarbij een Amerikaans trans portvliegtuig met vijf en zestig arbei ders uit Portorico op 450 km. van Miami gedwongen was, op zee te dalen, heeft waarschijnlijk acht en twintig slacht offers gekost. Het toestel, dat een on geregelde dienst vloog, was op weg naar Noord-Carolina. Dadelijk nadat het toestel noodseinen had uitgezonden, zijn Amerikaanse oorlogsschepen en een koopvaarder naar de plaats van de ramp gestoomd. Vliegtuigen maakten verkenningsvluch ten boven de omgeving. De Amerikaan se torpedobootjager Saufley slaagde er in, zeven en dertig man aan boord te nemen, die op reddingvlotten op de oceaan ronddobberden. Voorts heeft men vijf lijken zien ronddrijven; drie en twintig man worden nog vermist. Temperatuur en zedelijkheid De leerlingen van het St. Bonifa- ciuslyceum te Utrecht hebben, naar de NRC weet te melden, opdracht gekregen, van vandaag af met bedekte benen op school te komen. De meisjes moeten in lange kousen verschijnen en de jongens in plus fours of lange broek. De grootste telescope ter wereld heeft aangetoond, dat de planeet Pluto slechts een tiende van de gedachte- Omvang heeft en half zo groot is als sommige astronomen meenden. Dit vjerd verklaard door Gerard P. Kui per, hoogleraar in de sterrekunde, verbonden aan het Yerkes observato rium van de universiteit van Chicago Prof. Kuiper maakte bij zijn waar nemingen gebruik van de 500 centi meter telescope, die zich bevindt in de sterrewacht op de berg Palomar, res sorterende onder het Californisch in stituut voor technologie. De geleerde zei dat Pluto een diamete-i had van 5,800 kilometer of 46 procent van die van de aarde. Vroeger werd als dia meter aangenomen 11,250 kilometer De massa van Pluto wordt op een tiende van die der aarde geschat Deze planeet, die in 1930 ontdekt werd, is veertig maal zo ver van de zon ver wijderd als de aarde. j-JET NEDERLANDSE INSTITUUT voor de Publieke Opinie heeft dit maal alleen aan vrouwen over het gehele land verspreid de vraag gesteld „Gaat U 's zomers wel eens zwemmen in zwembaden t" en „Gaat U 's zomers wel eens zonnebaden?" Dit zijn de resultaten: Gaat zomers Zwemmen Zonnebaden Vaak 18% 20% Niet zo vaak 23% 17% Nooit 51% 60% Geen antwoord 8% 3% Het zijn vooral de jonge vrouwen en stadsvrouwen, die zwemmen en zonnebaden. Hier volgen de resultaten verdeeld naar de leeftijd van de ondervraagden. Zwemt Zonnebaadt. Vrouwen van 2335 jaar 60% 62% 35—50 jaar 45% 33% 50 jaar en ouder 14% 15% De vergelijking tussen stad en land komt als volgt duidelijk naar voren: Vrouwen wonend in: Zwemmen Zonnebaden steden van 100.000 en meer inwoners 54% 47% Van 20.000100.000 inwoners 40% 36% Van minder dan 20.000 inwoners 24% 25% Ten slotte heeft het NIPO de vraag gesteld: ,>Zün er andere personen in uw gezin, die 's zomers wel eens gaan zwemmen of baden? En zonnebaden?" De resultaten zijn: Zwemmen Zonnebaden Wel eens 63% 43% Niet 33% 53% Geen antwoord 4% 4% Op grond van dit opine-onderzoek komen wij derhalve tot het merk waardige inzicht, dat van elke 3 Nederlandse gezinnen er één is, waar nooit gezwommen wordt! Belangrijk functionaris uit Indonesië geeft zijn oordeel (Van onze Haagse redacteur) Reeds enige weken doet met steeds groter hardnekkigheid in de Residentie het gerucht de ronde, dat oud-kapitein Westerling onder strikte geheimhouding door de Engelsen aan de Nederlandse regering zou worden uitgeleverd en dat de laatste hem per vliegtuig uit Singapore zou laten overbrengen naar de Bijzondere Strafgevangenis te Leeuwarden, in afwachting zijner berechting hier te lande. Terwijl men te bevoegder plaatse hieromtrent geen nadere inlichtingen kan inwinnen, waren wij in staat een zeer belangrijke functionaris uit Indonesië, die de figuur van Westerling door en door kent en ook de gehele affaire, welke deze man in het middelpunt der wereldbelangstelling geplaatst heeft, naar zijn oordeel te vragen, dat wij hieronder bondig willen samenvatten. Zijn optreden symptoom van noodlottige toestand Over Westerling, aldus onze zegs man, werd en wordt veel te veel ge schreven. Wat betekende deze gehele Westerling-affaire? Dit: dat Soenda- nezen, die zich kantten tegen pogin gen der R.I.S. om de deelstaat Pa- sóendan te ondergraven en rijp te ma ken voor de Djokja-overheersing, om advies bij kapitein Westerling geko men zijn. Deze had een bijzonder goe de roep bij de mannen der speciale vier öeroemc-c ji.impu - sé's van de Londense dierentuin, Com po, So-so, Susan en Sally, die reeds voor de televisie zijn opge treden, hebben met cieze warmte meer dorst dan anders. Het kroes je, dat Compo anders gewoon is leeg te drinkenis met deze tem peratuur niet voldoende om Com- po's dorst te lessen. Liever neemt hij de schenkkan van de oppasser en laat de hele inhoud door zijn keelgat verdwijnen Het gebeurde (niet) in Wenen Verhaal over Russen was fantasie Enige dagen geleden meldden wij, dat een inwoner uit Terneuzen, de 44-jarige P. C. L„ in Wenen een week gevangen was gehouden door Sowjetrussische au toriteiten. Op een gegeven ogenblik zou hij, blijkens zijn mededelingen, door eni ge Russen in zijn kraag gepakt en naar een gevangenis gebracht zijn, waar hij een injectie zou hebben gekregen, die Weerbericht Verwachting tot Donderdagavond: Droog en overwegend zonnig weer met aan de kust 's middags een koele zeewind en in het binnenland '-veinig wind. Voornamelijk in hei Noorden van het land iets minder warm. DONDERDAG: Zon op 4.21, on der 20.57; Maan op 1.32. onder 13.27. £)e voormalige generaal Otto Ernst Remer, die in Juli 1944 het complot tegen Hitier liet mislukken, is tot voor zitter benoemd van de socialistische Reichspartei (uiterst rechts) in Slees- wijk Holstein Een stuivertje kan raar roiien, vrienden, zeifs als het uit het lo nzakje van een generaal komt tui melen! Q In de provincie Khartoem in de Soedan is een nekkrampepidemie uitgebroken. Al meer dan honderd ziektegevallen worden gemeld Dui zend arbeiders in Dublin, die aan het staken sloegen, maakten, dat de stad van gas was verstoken. De heren leg den het werk neer uit sympathie voor veertien schilders, die meer loon vroe gen. En uit Albanië zullen alle Duit se en Oostenrijkse krijgsgevangenen, die zich daar nog bevinden, worden gerepatrieerd, zulks op verzoek van de Oostduitse regering. Q Een klein plaatsje in Gelderland heeft alleen maar gelukkige huisvrouwen. Aldaar is namelijk waterleiding aangelegd. Het plaatsje heet Drie. Ja, gewoon maar één, twee, Drie. Van klaveraas, weet u wel? £)e tachtigjarige mevrouw Ella Halsey gaat van haar 75-jarige meneer Hal sey scheiden ..Hij heeft zo'n verschrik kelijk humeur dat ik het niet langer kan verdragen" zei ze. En nou dient ge te weten, vrienden, dat ze al 47 jaar iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii getrouwd zijn. Q In Ootmarsum be staat sinds 1672 de gewoonte om op de eerste Maandag na beloken Pinksteren op de „Boaken" bijeen te komen en door de „eigengeërfde" boeren brood uit te laten delen aan de armen. Maan dag waren er dertien boeren met hun 20-ponds broden en een hele kudde be langstellenden. Maar er waren geen Praat nou eens over apen, als je de hondsdagen nog niet eens hebt gehad.' gegadigden voor het brood. Ol we het ook nog best hebben in ons kleine landje! Q Op het eiland Capri woedt een felle konkurensje-strijd tussen de taxichauffeurs en de aapjes-koetsiers. De laatste hebben nu kopspijkertjes gestrooid met honderden lekke banden als gevolg. Zeventien koetsiers zijn in de (bont) kraag gepikt. Jn St. Louis werd een wedstrijd ge houden, waarbij de man met de groot ste omvang de prijs zou winnen. Earl (Tiny) Bechtold ging met de erepalm strijken. De beloning bestaat uit een naar maat gemaakte pantalon, die één meter vijf en twintig van zijn eve naar zal omgorden. In de hoop, dat het geval zonder bretels blijft hangen en niet naar het Zuidelijk halfrond zakt. Een schooljongen van twaalf jaar heeft patent aangevraagd op een straal motor voor vliegtuigen, die hij zelf heeft ontworpen. Het joch. ontwerpt al motoren sinds zijn zesde jaar Alleen zijn kinderwagen ging nog met elle- bogenstoom vooruit Sindsdien is a) zijn vervoer gemechaniseerd Je hebt van die vluggen! Een discipel van Bac chus in Galveston, voor het gerecht gesleept, verklaarde, dat hij gedronken had om de benoeming van de rechter te vieren. „Vijf dollar boete", zei de kadi gestrengelijk. Maar achter zijn hand moet hij geglimlacht hebben. hem geruime tijd buiten bewustzijn hield. De heer L. verblijft thans in een zie kenhuis te Vlissingen, echter niet ten gevolge van een naar zijn zeggen in Wenen ondervonden hardhandige be handeling. Hij moet namelijk in Wenen door een kort durende geestelijke sto ring zijn overvallen en op zijn eenzame omzwerving door de stad dusdanig zijn opgetreden, dat de politie daarin aan leiding vond om hem naar de Universi teitskliniek van de Oostenrijkse hoofd stad over te brengen. Blijkens medede lingen van zijn behandelende geneesheer in Vlissingen is de heer L. toen een week in de psychiatrische afdeling van de kliniek geweest om daar een shock- kuur te ondergaan Enigszins hersteld werd enige dagen later de thuisreis aanvaard- De hoogleraar, die de heer L. heeft behandeld, gaf de patient een brief voor zijn huisarts mede, waarin het ziektegeval werd beschreven De behandelende geneesheer deelde desgevraagd mede, dat hij de indruk heeft, dat in Wenen alles gedaan is wat gedaan kon worden bij een ziektegeval als dat van de heer L. troepen, die onder hem gediend had den. Hij was zeer populair wegens zijn humaniteit tegenover de goedwil lende bevolking en werd door haar op de handen gedragen wegens zijn ener gieke acties tegen rovers en rampok- kers. Een moedig man Van Westerling is het in Indonesië algemeen bekend, dat hij een zeer moedig man is met stellige aanvoer derskwaliteiten voor kleine eenheden, maar met te weinig organisatietalent voor grote troepenconcentraties. In Engelse dienst heeft hij geduren de de Jappen-bezetting van Ned. Indie, na in Colombo een speciale opleiding ontvangen te hebben, herhaalde drop ping-acties tegen de Japanners moe dig geleid en bijv. in Medan enige kampen bevrijd. Voorts geniet hij gro te populariteit onder de Chinezen, wie hij veel hulp verleend heeft. Na de demobilisatie begon Wester ling als particulier een alras zich uit breidende en goed florerende trans portonderneming met uit de grote ge allieerde dumps gekochte automobie len. Het staat wel vast, dat hij daar aan flink verdiend heeft, maar het is uitgesloten, aldus het slachtoffer on zer weetgierigheid, dat hij financieel in staat zou zijn geweest zo sterke hulptroepen te betalen, als hij in zijn levendige fantasie tot zijn aanhang geloofde te behoren. (Zie voor vervolg pagina 3) Bij het baden is een Insteekhaven in de Spaanse polder kwam de 27-jari- ge J. A. Levens te Rotterdam, te ver van de kant we man, die de zwem kunst niet machtig was. verdween plot seling in de diepte en .verdronk. Gisteravond verdronk bij het zwemmen in de rivier de Aal de veer tienjarige H van Echteld uit Wamel. Hoewel men tot nu toe aannam» dat de Nederlandse kust tussen Hoek van Holland en Wijk aan Zee is gezuiverd van z.g. «.Kathiemijnen" zijn bij de na sporingen naar de wrakken der beide voor de Scheveningse kust verongelukte vliegtuigen van de IVIarineluchtvaart- dienst vier van deze contactmynen aangetroffen en opgeruimd. Twee dezer kathiemijnen waren klaarblijkelijk indertijd bij het ruimen tot ontploffing gebracht, waarbij ech ter het mijnlichaam onbeschadigd bleef. Gevaar Leverden deze mijnen dus niet op. De beide andere bevonden zich op ruim zes meter diepte op een plaats buiten de oorspronkelijk gelegde ver sperringen Hoewel ook het gebied buiten de officieel bekende mijnenvelden vele malen werd af gevist, is het niet moge lijk, met zekerheid te zeggen, dat alle mijnen zijn opgeruimd, dit in verband met het sterk-wisselende-hodemprofiel, waardoor de mijnen soms onder het zand bedolven liggen, zodat uiteraard nog vele jaren de mogelijkheid blijft bestaan, dat ondanks het nauwkèurig afdreggen van een bepaald gebied hier en daar nog een enkele mijn gevonden wordt. Moskou verwerpt Zweedse protestnota Zweden heeft onlangs te Moskou geprotesteerd, omdat twee Zweedse treilers door - ussische pat. .uillevaar- tuigen waren gebracht en gedurende veertien dag waren vastgehouden. De Russische ut or it ei ten hebben dit protest van de hand gewezen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1