Limonades, Wijnen en Gedistilleerd Stad en Omgeving VRIESMAN'S WIJNHANDEL Driejarige Erik van Woerden had de sensationeelste dag van zijn leven AGENDA RHEIN Een bioscoop in het tentoonstellingsgebouw Herstel van Bergens vliegveld niet in de gezichtseinder Onveranderde Hensbroek Hij ging op avontuur naar Bergen; ouders in dodelijke onrust; politie druk in de weer „Netjes op de stoepjes". EAU DE COLOGNE burgemeester herdacht soldaat G J. Schuurman Op de expositie „Van de Wadden tot het IJ" zullen de gehele dag films gedraaid worden Gemeenteraad behandelde grote agenda Pim, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland VAN MARSDIEP TOT IJ Lustrumviering H.S i WOENSDAG 7 JUNI 1950 DE BIJNA DRIEJARIGE Erik van Woerden heeft gisteren de meest sen sationele dag van zijn jonge leven gehad en zijn ouders, de heer en mevrouw lians van WoerdenKraayenga, die aan het Verdronkenoord 29 wonen, beleefden de meest angstige uren, die zij vermoedelijk ooit in hun leven zullen ineenatken. Om half tien Dinsdagmorgen trok Erik, die altijd braaf op het platje of in de onder de woning gelegen fabriek speelt, plotse ling de wjjde. onbekende wereld in. En het was 's avonds reeds acht uur, alvorens de dodelQka beangste ouders en grootouders uit Bergen de telefo nische modedsling kregen, dat hun ondernemende spruit daar was aangetrof fen. De kleuter een pienter kereltje met donkerblauwe ogen en een weer barstig kuifje had eerst een toeht door Alkmaar gemaakt, had daar wat rondgeneusd in een speelgoedwinkel, was vervolgens naar de autobushalte in de Berger Hout gewandeld en had, als ware het de normaalste zaak van de wereld, plaats genomen in een bus, die naar Bergen ging. In Bergen was hij aan de wandel gegaan, tot een dame aan de Notweg hem in baar woning opnam. Zty belde te omstreeks twaalf uur de Rijkspolitie in Bergen op om haar „vondst" te rapporteren, maar het zou nog acht uren duren, alvorens de ouders (en dan nog door een toevalligheid) te weten kwamen, dat hun kind niet verdronken was, zoals algemeen werd gevreesd, maar veilig en wel op de schoot van een Bergense dame naar sprookjes uit een prentenboek zat te luisteren kleuter per auto af en hij werd begroet met een laconiek: „Dag pap pie, gaan we met de auto rije?" Toen de verloren zoop op het Verdronken oord arriveerde steeg er een luid ge juich op uit de mensenmassa, die zich voor de woning had opgesteld. Par mantig stapte Erik naar binnen en vroeg: „Hebbie zoveel visite en heb ben ze allemaal gehuild?" En vijf minuten later zat hij aan de aardbeien, die hem smaakten alsof er Viets gebeurd was. Aan de overkant staken de mensen de vlag uit en een zielsgelukkig ouderpaar en een groot vader en grootmoeder hielden niet op, de kleine avonturier te knuffelen. Erik was er zich niet van bewust, dat zfln grootvader van de spanning een hartaanval had gekregen en dat de anderen huilden van geluk ging hem al zijn begrip te boven. Hij had een fjjne dag gehad. De mensen onderweg hadden van alles aan hem gevraagd, maar hij had zijn incognito keurig be waard. door overal „ja" op te zeggen. Hoe hij per autobus kon reizen zon der een cent op zak te hebben zal wel voor altoos een onverklaarbaar raad sel blijven. Maar hoe hij aan z'n avon tuurlijke aard komt is vrij verklaar baar: zijn pappie was vroeger precies zo'n trekvogel. Die liep onophoudelijk van huis weg en stapte zelfs als verstekeling op een schip, dat naar Amerika voer. Wel, de grote en de kleine Van Woer den krijgen straks hun kansen. Nieuw Zeeland wacht hen. En zijn het niet juist de mensen met grote onderne mingslust en durf, die in de vreemde slagen? £)E JONGE mevrouw Van Woerden heeft ons vanochtend verteld over de onbeschrijfelijke angst, waaraan de familie ten prooi is geweest. En Erik zelf heeft ons, vriendelijk lachend, in zijn grappige kindertaaltje medege deeld, dat hij prachtige treintjes heeft gezien en een grote locomotief. Hij had „netjes op de stoepjes gelopen" en in de autobus zat een meneer zonder ha ren, helemaal zonder haren! En er was een chauffeur, die stuurde en ze hadden 'm later voorgelezen uit een mooi boek en paps had 'm met de auto gehaald. En toen 'ie thuis kwam waren er een heleboel mensen, die huilden en hij had fijn een bord aard beien gekregen Mevrouw Van Woerden strijkt hem over zijn pittige kopje. „Hij had dit strandpakje gisteren aan," zegt ze. ,,Om half tien had ik hem nog ge zien, hier vlak bij huis. Een kwartier later was hij weg. Ik ging zoeken, maar hij was nergens. Toen heb ik de politie gewaarschuwd en die heeft direct op de meest hartelijke wflze grootscheeps geholpen met zoeken. Rechercheurs en motorpolitie zijn urenlang in de weer geweest. Maar er kwam geen enkel bericht en het werd alsmaar later in de middag. Om vier uur keek ik uit het raam en zag, dat ze met dreggen aan het zoeken waren in het water van het Verdron kenoord De jonge moeder is nog diep Onder de indruk van de verschrikkelijke ogenblikken. „Ziet u, wij gaan binnen kort emigreren naar Nieuw Zeeland, waar mijn man op een farm gaat wer ken. Hij heeft op de landbouwschool in Groningen gestudeerd en werkt nu in de Wieringermeer op een bedrijf. We hebben nog een zoontje van acht maanden, die heet Olof. En ik dacht, toen de mannen met de dreggen be gonnen: O God, nu zullen we straks zonder Erik, met z'n drietjes, naar Nieuw Zeeland moetenIk kan dat nooit vertellen, wat er voor gedachten in je hoofd omgaan op zulke ogen blikken." De kleine Erik staat stilletjes tus sen ons in. „Zul je nooit meer weg lopen?" vraagt zijn mammie hem en hij zegt zoetjes: „Nee mam." Om half vier in de middag heeft de heer Schagen, van het confectie-ate- lier, per auto de heer Van Woerden uit de Wieringermeer gehaald. „Mijn man zei al: zegt het maar eerlijk als mijn kind verdronken isDe heer Schagen heeft kolossaal geholpen. Hij stuurde de meisjes van het atelier allemaal een kant op om te zoeken maar tja, Erik zat al die tijd rustig in een huis te Bergen." De oplossing kwam door een toeval. Iemand uit Alkmaar ging gisteravond tegen acht uur in Bergen op bezoek en vertelde van 't zoekgeraakte kind. En dat was juist in de buurt, waar Erik was komen aanlopen. Toen was met een telefoongesprekje de zaak gauw opgelost. Zijn vader haalde de Van de wal in de sloot Hendrikus Johannes R. is geduren de de wintermaanden stoker in de warenhuizen van het Westland, maar in de zomer voorziet hij in zijn on derhoud door ansichtkaarten te ver kopen, of ergens bij een boer te gaan werken. De nood, waarin hij verkeer de toen hij met zijn vrouw en kind in 'n logement verbleef, had h^m op het pad van de misdaad gedreven. Hij was van plan aan dokter Schmit in het Kennemer Park een financiële onder steuning te vragen, doch toen hij in de tuin van de dokter een fiets zag staan kwam er van vragen niet veel meer. Wel van nemen en daarvoor stond R. nu gisteren terecht. Mr. Van Rechteren Altena onthulde, dat ver dachte al een paar maal eerder we gen? diefstal was veroordeeld en dat hij aeregeld contact zoekt met ongun stige elementen. Ook had R. reeds enige tijd doorgebracht te Veenhuizen. In verband met bijzondere omstandig heden van verdachte vroeg de officier van justitie een milde straf, n.l. drie maanden met aftrek van de tijd in pre ventieve hechtenis doorgebracht. De raadsman, mr. C. Smal, betoogde, dat verdachte zozeer gebukt ging onder zijn schuld aan de logementhouder, dat hij teneinde raad zich aan de fiets van de dokter had vergrepen. Uitspraak over veertien dagen. (Ofitleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Harmonie Theater: 8 uur: De Gravin van Monte-Christo (t. 14 j. o.g.); Victoria Theater 8 uur: Gebrandmerkt (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Mr. Belve dère loopt college (tot 14 j. o.g.); Alk- maars Bioscooptheater: 8 uur: Een kus van Venus (alle leeft.). (Harmonie, Victoria en Cinema, 2.30 uur matinee). Gulden Vlies, 8 uur: Comedia: De dood van een handelsreiziger. DONDERDAG Bioscopen als Woensdag: geen ma tinee. BIJ DE ECHTE PER MAAT' Door kikker je van op/ Ernstig auto-ongeluk Een bestelauto van de firma De Wolf Peereboom uit Alkmaar is gistermiddag te Eefde tegen een boom gereden, waar door de chauffeur, de heer C. uit Alk maar, ernstig gewond werd. Van de auto werd de cabine in elkaar gedrukt en de carrosserie zwaar vernield. De bestuurder had de macht over zijn stuur verloren doordat één der voor banden was gesprongen. De linkervoet van de chauffeur werd verbrijzeld en hij had verschillende vleeswonden opge lopen. De heer C. is naar een zieken huis in Zutfen overgebracht. Iemand die met hem meereed kwam geheel ongedeerd uit de chaos te voorschijn. Ernstige aanrijding Gisteren vond een aanrijding plaats op de hoek van de Nieuwlandersingel en de Emmastraat. Een motorrijder kwam vanaf de Kennemerstraatweg over de Nieuwlandersingel. Toen hij het kruispunt bereikte kwam vanuit de Emmastraat een auto. Voordat bei de voertuigen tegen elkaar botsten wist de motorrijder van zijn motor te springen. Deze werd evenals de auto ernstig beschadigd. Aan de mo torrijder werd eerste hulp verleend door dr. Van Gilse. Het bleek dat hij twee tenen van zijn rechtervoet had gebroken. In een korte, eenvoudige plechtig heid, welke o.a. werd bijgewoond door do gemeente-secretaris, mr. R. Veen- dorp en de wethouders, de heren mr. A. J. M. Leesberg, J. G. van Slinger land en M. Coerts heeft burgemeester mr. dr. H, J. Wijtema gistermiddag ten stadhuize aan de ouders van de op 6 October 1947 te Batavia overleden mi litair Gerard Jan Schuurman het ere teken voor Orde en Vrede uitgereikt. „Ik weet, dat een plechtigheid als deze droeve herinneringen bij u wak ker roept, aldus sprak burgemeester Wytema tot de ouders en met schroom voldoe ik dan ook aan het verzoek van de minister van oorlog, omdat ik mij kan voorstellen, dat u niet nogmaais geconfronteerd wilt worden met het leed, dat u getroffen heeft In het kruis ligt echter de erkenning van 's lands overheid, die moet worden uitgespro ken. Toen u de droeve tijding ontving, dat uw zoon niet naar huis zou terug keren, zult u zich hebben afgevraagd: waarom moest ons dit treffen. Dit is echter iets, wat wij niet kunnen be grijpen en waarin ons oordeel niet wordt gevraagd. Het is de taak van 't vaderland geweest in Indonesië orde en vrede te herstellen, welk ideaal in de ogen van velen niet is verwezenlijkt, maar is het niet steeds weer een terug kerend verschijnsel, dat voor de plich ten van hoger orde een land zijn beste zonen behoort te geven? Uw zoon heeft zijn plicht gedaan, zonder te vragen waarom. Hij is gegaan, toen het land hem riep en heeft zich als Nederlan der ingezet. Het soldaat-zijn eist plichtsbetrachting zonder vragen. Hij. die deze taak tot het laatste heeft ver vuld, heeft recht op herinnering en er kenning. De geschiedenis zal ons het waarom en het hoe duidelijk maken. Ontvangt u het ereteken als een be wijs. dat de overheid zich bewust ;s van haar verplichtingen jegens uw zoon en jegens u als ouders." De burgemeester overhandigde ver volgens mevrouw en de heer H. Schuurman het kruis voor Orde en Vrede en het daarbij behorende diplo ma. Burgerlijke Stand Getrouwd: Everardus A. Beerse en Eli sabeth Frederiks. Overleden: Klaasje Lugtig, 83 jaar, wed. van S. Kalf. Hendrik Koorn, 73 jaar, weduwnaar van L. Purmer. Hendrik Fran sen, 80 jaar} weduwnaar van G. Tromp. KOOPT UW bij Uw Slijter. Het waarborgt de kwaliteit. LIMONADES in diverse smaken vanaf I 1.per hele fles. SNAARMANSLAAN 40 - ALKMAAR - TELEFOON 2453 Het tentoonstellingsbestuur „Van de Wadden tot het IJ" heeft een overeen komst gesloten met het filmproductie bedrijf Artinta uit Amsterdam waar door het mogelijk is geworden de be zoekers op zeer eenvoudige wijze in kennis te brengen met de meest mar kante plekjes van het gebied waarvoor deze expositie de belangstelling der be zoekers vraagt. In het hoofdpaviljoen zal daarvoor een bioscoopzaal gebouwd worden. Een hoofdfilm en diverse kleinere films (waaronder een fraaie opname van de Alkmaarse kaasmarkt) zullen de ge hele dag bezichtigd kunnen worden. Voor de bekende wondertuin van Phi lips, die, zoals wjj reeds meldden ook op deze tentoonstelling zal geplaatst worden, zal een klein entrée worden geheven, dat tevens toegang tot de bioscoopzaal geeft. De films worden vervaardigd door de heer Retto van de filmonderneming Artinta waarbij de heer J. J. Dinkelberg, directeur"" van Federatie van VW's boven 't Noord zeekanaal de artistieke leiding heeft en zal uitmaken wat voor deze expositie op de filmband zal worden vastgelegd. Het stedenschoon van 'iverse oude Noordhollandse steden en dorpen zal gefilmd worden. In het bijzonder zal ook aan de Zaanstreek aandacht wor den gewijd waar zo vele grote indu striële ondernemingen als het ware uit de oude markante molens zijn gebo ren. Het ligt in de bedoeling deze films na afloop der tentoonstelling in het ge hele land te vertonen opdat men over al van de schoonheid van het gebied van de Wadden tot het IJ zal kunnen kennis nemen. Aan enige industrieën zal gelegen heid worden gegeven in de film iets van haar bedrijf en haar productie te tonen zodat ook daarmede propaganda voor het buitenland kan worden ge maakt. Een groot bezwaar voor de vele kaas marktbezoekers is ongetwijfeld de af stand tussen de markt en het tentoon stellingsterrein, dat aan de andere kant van het station is gelegen. Men is daar. aan in belangrijke mate tegemoetgeko men door het laten varen van een boot die op Vrijdag een geregelde verbin ding tussen beide attracties onderhoud en onze bezoekers tevens gelegenheid zal geven onze merkwaardige oude stad ook van uit het water te bezich tigen. Wellicht kan overwogen worden ook nog een speciale busdienst in stellen. Een bus, die geregeld heen weer rijdt zal velen de moeite van een lange wandeling kunnen besparen en het bezoek aan de expositie ongetwij feld stimuleren. Protestants Interkerkelijk Thuisfront wordt ontbonden Op een vergadering van de afd. Alk maar van het Prot. Interk. Thuisfront werd besloten tot liquidatie der afdeling over te gaan. Haar taak, die in hoofd zaak bestond in het inzamelen van boe ken en tijdschriften voor onze militairen in Indonesië, mag nu, met de snelle repatriëring, als beëindigd worden be schouwd, temeer daar de zorg voor de militairen hier te lande onder de ver eniging Pro Rege resorteert. Met dankbaarheid mocht het bestuur terug zien op hetgeen aan lectuur werd ingezameld en verzonden. Vele kisten met boeken en tijdschriften door tal rijke medeburgers bereidwillig afge staan en met toewijding door leden der Prot. Jeugdorganisaties opgehaald, zijn naar Indonesië verzonden. OPBRENGST RODE KRUIS-COLLECTE De Róde Kruis-collecte, die vorige week in onze stad werd gehouden heeft f2584,19 opgebracht. Beverwijkse aardbeien en Alkmaarse paardensport Evenals andere jaren grijpt de Paar densport-vereniging „Vooruit" de ge legenheid aan om haar courses te Alk maar op Zondag 18 Juni in het teken te stellen van het aardbeienseizoen, dat omstreeks die tijd in de streek Kenne- merland in volle gang is. De courses dragen de namen van de bekendst^ soorten der Kennemerlandse aardbeien. Het bestuur der PSV „Vooruit" heeft dan ook ter gelegenheid van deze tra ditionele aardbeienmeeting voor de eigenaren en rijders van de paarden, die als eerste de finish passeren een slof van deze heerlijke producten oe- schikbaar gesteld. Een geste, die on getwijfeld bij de deelnemers in de smaak zal vallen. Auto in brand Gisteren om ongeveer 5.30 uur raak te op de parkeerplaats bij de Grote Kerk een auto in brand. De bestuur der meende, dat de benzineleiding ver stopt was en had voor het starten wat benzine, op de carburateur gegoten. Toen hij de wagen startte raakte de motor in brand. Met behulp van een schuimblusapparaat kon de politie het vuur meester worden. Nieuwe huisnummerplaatjes Van gemeentewege is thans in het Bergerwegkwartier aangevangen met het aanbrengen van de geëmailleerde huisnummerplaatjes, voor de aanschaf fing waarvan de Raad destijds een cre- diet van f 9000 heeft toegestaan. De helder-witte 9x9 cm. metende plaatjes maken met hun zwarte cijfers een goede indruk en zijn aan elk per ceel op gelijke hoogte aangebracht. v PUI INGEDRUKT Bij de politie werd aangifte gedaan door een bewoner van een huis aan de Ropjeskuil, dat de gevel van zijn huis ingedrukt was en het raamkozijn ont zet. Vermoedelijk is de schade veroor zaakt door een auto. De politie stelt een onderzoek in. Marktberichten NOORDER MARKTBOND, 7 Juni 3400 kg vroeger aardappelen 22.00 22.60; drielingen 19.30; kleine 14.80 16.90. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 7 Juni. 10.000 kg rabarber 9,30—12,30; 70.000 kg aardappelen 21,20—24, drielingen 18,20-21,90 en kleine 14,40-17,80. Dancing van „Rustende Jager wordt gesloten Alvorens de jaarlijkse Bonnefaasschouw te houden, heeft de gemeenteraad van Bergen gistermorgen een uitvoerige agen da behandeld, die overigens weinig tijd vorderde. Slechts over enkele punten werd uitvoerig gediscussieerd. Dit was o.a. het geval toen het verzoek van de heer J. Broersma (CPN) in be handeling kwam. Het raadslid verzocht B. en W. vragen te mogen stellen inzake de toewijzing van een standplaats aart S. Scho.orstra en inzake de exploitatie van speelautomaten door A. D. Luteyn. Voor het geval de raad de interpellatie zou toestaan, hadden B. en W. de antwoorden op de vragen ter inzage gelegd. De heer Ellis (KVP) achtte de interpellatie niet nodig, evenals de heer Swaag (VVD-Mid- denblok), die echter de zaak wel graag onderzocht zag. De heer Broersma (CPN) was de mening toegedaan, dat de ant woorden kennelijk waren opgesteld door de heer Ros. Voor een derde waren zij tendentieus, voor een derde onjuist en voor een derde waren de vragen onbe antwoord gebleven. De voorzitter zag een oplossing in een onderhoud tussen de heer Broersma en B. en W., een bespreking in de commissie-vergadering en vervolgens behandeling in de raad. Toen de heer Broersma zijn speech wilde vervolgen en de heer Swaag hem interrumpeerde, viel het raadslid tegen zijn buurman uit en verzocht hem zich van interrupties te ont houden. De leiding van de raad heeft er voor te zorgen, aldus de heer Broersma, dat ieder lid rustig kan uitspreken. Men moet mij niet storen, daar hierdoor de zaak vertroebeld wordt. De heer Taets v. Amerongen (WD-Middenblok) was niet voor een interpellatie op dit ogenblik. Zou de heer Broersma na een onderhoud met B. en W. nog vragen wensen te stellen, dan zou hij hiertoe in de gelegenheid moeten worden gesteld. Mr. Sluis (Prot. Chr.) zag de vraag van de heer Broersma niet als een rel, maar wilde de kwestie eerst in de commissie besproken zien en dan in het openbaar. Hiertoe werd beslo ten. De vragen betreffende de zaak-Schoor- stra brachten een oud probleem ter tafel, dat reeds In meerdere vergaderingen uit voerig is besproken. In een antwoord, dat enige folio-vellen telt, heeft het college andermaal zijn standpunt uiteengezet en is daarbij tot de slotsom gekomen, dat Schoorstra van B. en W. alle medewer king, zowel financieel, als politioneel heeft ondervonden. Schoorstra is niet achterge steld en heeft alle steun gekregen, welke hij redelijkerwijze mocht verwachten. Speelhol of vermaak? In zijn vragen betreffende speelauto maten had de heer Broersma de aandacht gevestigd op het feit, dat in deze inrich ting arbeiders soms de helft van hun weekloon verspelen. De heer Broersma verzocht om een onderzoek en zo nodig scherpe maatregelen. In een concept ant woord heeft de burgemeester zijn ziens wijze gegeven. Hierin wordt o.a. geschre ven, dat de politie scherp toezicht houdt en de inrichting niet toegankelijk is voor personen onder 18 jaar en er geen auto maten in bedrijf zijn, die door de justitie verboden zijn. De overweging de zaak al leen voor vreemdelingen open te stellen, gaat niet op. Wat voor de ingezetenen niet goed is, is ook niet goed voor de gasten. Aan de exploitant is gezegd, dat mocht zijn inrichting tot uit sociaal en moreel oogpunt afkeurenswaardige gevol gen leiden, zijn inrichting in het belang van de openbare orde zal worden gesloten. In het algemeen ben ik van oordeel, ai- dus de burgemeester, dat als geen ex cessen ontstaan deze zaak principieel in een seizoenplaats als Bergen niet behoeft te worden geweerd, hoewel ik persoonlijk van mening ben, dat hier op- minder achtbare, hoewel zeer menselijke harts tochten wordt gespeculeerd. Ik stel als voorwaarde, dat de inrichting een ver maakscentrum moet blijven en niet mag ontaarden in, zoals de heer Broersma noemt, een speelhol, welke benaming ik vooralsnog overdreven vindt. Er zijn eni ge klachten binnengekomen, die door de politie zijn onderzocht. Zij konden echter niet van zo ernstige aard worden geacht dat sluiting als enige remedie moest wor den gezien.*In 't lopende seizoen zal door de politie verscherpt toezicht worden uit geoefend en er zal niet worden geaarzeld op te treden, als blijkt dat de inrichting slechte gevolgen voor de bezoekers heeft. Wanneer de heer Broersma klachten ver neemt, zou de burgemeester deze gaarne onderhands vernemen. Wat het vliegveld betreft, deelde dr. Huygens mede, dat omtrent herstel hier van nog geen zekerheid bestaat, in een onderhoud met de minister van Oorlog, mr. Schokking, had de bewindsman de burgemeester medegedeeld, dat herstel nog niet in de gezichtseinder lag. De han gars zullen worden gesloopt, terwijl Land- bouwherstel de bunkers zoveel mogelijk zal slechten. Het voorstel van B. en W.t tot wijziging van de instructie voor de gemeenteont vanger in die zin, dat het saldo-kasgeld, vermeerderd met het giro-saldo, maximaal 30.000 mag bedragen, werd aangenomen. De heer Broersma (CPN) vroeg daarbij opheldering over het feit, of tr ook an dere ambtenaren gelden onder zich heb ben. Bij de turfkwestie was hem geble ken, dat er tussen het verschijnen va* het eerste en het tweede rapport door een ambtenaar een bedrag gestort is bij de gemeente-ontvanger. Hij zou gaarne een onderzoek zien, hetgeen de burgemeester toezegde. De wijziging van de algemene verplaat- singsonkostenverordening en die voor on derwijzend personeel en het voorstel tot het toekennen van een gratificatie van twee procent aan het gemeentepersoneel werden zonder opmerkingen aangenomen. Het gemeentemuseum zal met een nieuwe centrale verwarmingsketel worden uitge rust, waarvan de kosten 858 zullen be dragen. Bij deze gelegenheid herinnerde de burgemeester aan de waarderende woorden van de Rijksadviseur voor het museumwezen, die het Bergense museum één van de aardigste van Nederland noemde. Dank bracht dr. Huygens aan 't afgetreden commissielid, de heer Wixfort, Niets zal worden nagelaten om het mu seum zo aantrekkelijk mogelijk te ma ken. Aan de heer A. Zwerver werd een bouwcrediet verleend, waarna de raads leden zich opmaakten voor de rondvraag. Dancing op slot De heer Broersma had vernomen, dat de dancing van de „Rustende Jager" geslo ten zou worden, hetgeen bevestigd werd.* 'De heer Maasen gaf, mede met het oog op het binnenkort te verwachten rapport inzake het GEB oin overweging alle per celen in Bergen door het PEN te laten opmeten en om een prijsopgave te ver zoeken. Hieraan zijn geen kosten ver bonden, terwijl men dan tevens over ver gelijkend materiaal beschikt. In midden standskringen heerst de vrees, dat de electriciteitstarieven hoger zijn dan in dien men stroom van het PEN zou be trekken. Wethouder Oldenburg zou het voorstel in B. en W. ter sprake brengen, doch had geen waardering voor de wijze, waar op het PEN vergaderingen met De Hanze en andere middenstandsorganisaties be legt. Ook het schrijven van brieven aan de raadsleden konden B. en W. niet pret tig vinden. Dr Huygens adviseerde de heer Maasen te wachten op het rapport van B. en W. Van het PEN werd niet de minste me dewerking, maar zelfs tegenwerking on dervonden. Het college stelde er een eer in de zaak zelf te behandelen. Mocht men met de gegevens niet tevreden zijn, dan kan men zich alsnog tot het PEN wenden. De heer Maasen zag het anders in en wees op de voordelen van vergelijkende cijfers. Overigens was de middenstandi- vergadering niet van het PEN maar van hem uitgegaan. De burgemeester kon dit geen gelukkig initiatief vinden. Nadat ook de heer Broersma zich voor 't horen van beide partijen had uitgesproken, werd besloten eerst het rapport af te wachten. De heer Brak vroeg tenslotte hoe het stond met de aankoop van het Oude Hof. De burgemeester antwoordde hierop, dat de rapporten klaar zijn, doch dat eerst meer urgente problemen in behandeling moeten komen. Het Oude Hof kan nog even op de lange baan worden gescho ven. De raadsleden gingen vervolgens ovar tot het houden van de jaarlijkse Bonne faasschouw. Naar wy hedenmorgen in een te lefonisch onderhoud met de heer G. Diesfeldt vernamen, is de reden van de sluiting van de dancing de zeer hoge vermakelijkheidsbelasting, die niet minder dan 50% bedraagt. Reeds in het begin van het jaar verzocht de eigenaar van „De Rui tende Jager" het college van B. en W. om verlaging van deze zeer hoge be lasting. Het college zegde toe de zaak te onderzoeken, doch sindsdien werd niets meer vernomen. Hopende, dat alsnog verlaging van de Vermakelijk heidsbelasting zou worden toegestaan, werd er gedurende de eerste Zondagen in het seizoen gedanst. Ieder bericht bleef evenwel uit. De kosten van d« exploitatie zyn door de 50% belas ting, Buma-rechten, orkest e.d. zo hoog, dat het risico van de exploitatie van de dancing, die bij zeer fraai weer en bij zeer slecht weer weinig bezoekers trekt, niet langer verantwoord was. De heer Diesfeldt besloot daarop de dancing te sluiten. Hiermede heeft Bergen één van zijn attracties ver loren. 89. Gelukkig, Pim, Pam en Pom hebben zich door de rijstebrijberg heengegeten. Maartot welk een prijs! Ze kunnen niet meer op hun beentjes staan zo dik zijn ze en ze voelen zich zo draaierig en misselijk En tot overmaat van ramp hebben ze zich nog een uitweg naar de verkeer de kant van de rijstebrijberg gegeten. Want ze staan nu weer in Luilekker land in plaats van er buiten! „Wat zien jullie eruit!" roept Wetsnavel, terwijl hij zijn vriendjes onthutst aan kijkt. „Ja, dat komt van al die rijst" antwoordt Pim met een vermoeid ge baar. „Ik kan m'n hele leven geen korrel rijst meer zien!" Er is echter nog meer pech voor Pim, Pam en Pom op komst. De veldwachter had zich schuil gehouden en sprint nu te voorschijn. „Halt in naam der wet" roept hij. De drie hondjes kijken hem kwijnend aan. Ze kunnen niet eens weglopen, al zouden ze willen. 35 Door het inslaan van een ruit zijn uit een te Wijk aan Zee geparkeerde auto drie colbertjasjes ontvreemd. Daarin bevond zich een bedrag van f 1000. Te IJmuiden zullen twee scheepshel lingen worden gebouwd, groot genoeg om de grootste vissersschepen van de Nederlandse vloot op het droge te brengen. 35 'n Motorrijder uit Wieringen is ge botst tegen de afsluitboom van de brug bij De Koo; De hierbij opgelopen ver wondingen waren van dien aard, dat de man hieraan in het ziekenhuis te Den Helder is overleden. Op Wieringen heeft zich een comité gevormd dat op het graf van wijlen dokter Beeker een monument wil oorichten. 35 'n Inwoner van Assendelft die een 78 cm lange karper (gewicht 23 pond) had gevangen, heeft deze losgelaten in de vijver van het Volkspark te Zaan dam. 35 Een ingezetene van Hensbroek heeft een kaartje vanuit Gorredijk ontvangen, dat een omweg over Melbourne had ge maakt. Te Obdam heeft een kraai in een hoge boomtop twee kipkuikens uitgebroeid. De k'peieren waren in het kraaiennest neergelegd, nadat dit door de jeugd was uitgehaald. 35Voor het eerst zijn ook te Enkhuiaen coloradokevers aangespoeld. NIEUW WETSONTWERP VERHOGING PENSIOENEN Naar wij vernemen is dezer dagen i* ndiening bij de Tweede Kamer te ver wachten van een nieuw wetsontwerp inzake de verhoging van pensioenen Het bij die Kamer aanhangige ontwerp is door de regering ingetrokken. Het college van dijkgraaf, den en he>ofdingelanden van d der Hensbroek kwam in de pc mer van het gemeentehuis in bare vergadering bijeen onde: ■itterschap van de heer D. W: Medegedeeld werd, dat de ding van het electriciteitsnet het Molendijkspad nog in bei Is. Op verzoek van twee p werd ruiling van percelen djjk staan, daar dit voor belangl den economischer is. Nadri werd er evenwel op geweze voor elke ruiling een verzoek polderbestuur dient te worden zonden. Onderlinge ruil, zonder teljgke toestemming van het bestuur, kan niet worden toeg Gebleken is dat de vijzel v polderwatermolen dringend behoeft. Volgens deskundigen dit mogelijk to zijn, zonder de vijzel van nieuwe duigen te vi In het kader van de 4e lusti ring van H.S.V. had Maanda een veteranenwedstrijd plaats H.S.V.-ers en V.V.H.-ers. Het een geanimeerd partijtje v waaraan de komische noot nie ontbroken. De uitslag was ten 31 voor de H.S.V.-ers, doe] uitslag speelt geen rol. Er is genoten en dat was de hoofdzc Damesh Voor het eerst in de gesch van het 20-jarig H.S.V. betri dameshandbalclub het veld oi te meton met de reeds enkele bestaande handbalclub uit L De Hellooër dames moesten nc leren en bezaten geen routine, «0 't egen de beter geroutineerc mertjes moeten afleggen. D slag was 3—0 voor de handbal ging uit Limmen. Bekerwedstrijd H.S.V.I 3—S. Gisteravond had de belangri bileumwedstrijd plaats tussen ste elftallen van HSV en Li mme de elftallen kwamen met ee; Jongde ploeg in het veld. Voc wedstrijd was een beker i*escl gesteld, die bij gelijk spel aan zoekende club zou worde** üitj Onder ideale weersoijristandi bij aanwezigheid van e«n talr bliek hebben beide ploegen giste een. aantrekkelijke partij voetl beste gegeven. Na er/n. technisel wicht van H.S.V. -scoorde Piel hof een kwartier vó<5r de ru eerste doelpunt. Ma de rust s Haanraads met r*en goede kopl spoedig scoorde ede midvoor va: men de eerste t'égengoal (21), na Weijers met een fraaie kop stand gelijk m/hakte. Er werd v om de wmneyide goal gestreden Piet Apeldoorn een vrije trap te nemen, "werd daaruit door raads gescaoord (3—2), doch ei ter was wederom de gelijkmah boren, to^n uit een "scrimmag het doel de bal de ljjn bleek seerd te- zjjn (3—3). H.S.V. kw laatste (minuten nog eens goed ten, doch in de stand kwam veraatiering meer. De beker hierna aan Limmen overhandig Vfermelden wij nog, dat aan vóór de aanvang van de we b'/bemen wepd aangeboden in v Wiet haar jubileum. Burgerlijke Stand Geboren: Carla, dochter v Peppinck en M. Jonker; Petrus van Joh. Schut en G. Haanraad ria C„ dochter van Joh. Molen G. Hoogeland; Carla, dochter vai Blokker en M. Balder; Michaël zoon van H. Bruin en Cecilia Laurentius C. M„ zoon van H. Rooij en Chr. W. M. Verkaar; zoon van P. Duin en W. C. Schri Gehuwd: Martinus B. van en Francisca Maria Vallen. Aanbesteding bollenscf De onderlinge aanbesteding d firma P. de Jager Sc Zn., bloem! bedrijf, alhier, op Zaterdag 3 J de Rustende Jager, voor het b van een bloembollenschuur, leve Inschrijvingen op. Ingeschreven als volgt: M. J. Klaver 9126.—; IJ. Kr burg ƒ9300.—; Fa. De Haan <6 te Alkmaar ƒ9350.G. J. de ƒ9400.—; Fa. Heijne Zn. 9< fa. P. Hoetjes Zn. ƒ10.118.- Ekkers *0.365.P. Kat ƒ10.500.Fa. De Geus lO.f Fa. Gebr. Kuiper 10.840. De begroting was ƒ9500.- Erunning is aangehouden. Botsing tussen twee au Dinsdagmorgen botsten op de KennemerstraatwegLaarmans de bestelauto van de Alkm. w S. K. en een vrachtauto, gelade betonblokken, tegen elkaar, wagens reden in de richting AU De chauffeur van de vrachtati merkte niet, dat de bestuurde de bestelwagen linksaf wilde met het gevolg, dat beide aut het trottoir terecht kwamen. D teriële schade was vrij ernsti wagens kregen vooral schade s earrosserie. De vrachtauto was ernstigste aan toe.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2