Onveranderde omslagen in polder Hensbroek Autosport ook in Nederland bloeiende Van Sauna tot Olympisch Stadion Zorgen over vuile haventjes HEILOO Lustrumviering H.S.V. Egmond aan Zee Limmen Burgerlijke Stand Heer-Hugowaard IJmuiden De Rijp Oudkarspel Noord-Scharwoude Oterleek LAATSTE NIEUWS Glimlachje Finnen weten sportprestaties te waarderen WOENSDAG 7 JUNI 1950 Het college van dijkgraaf, heemra den en hoofdingelanden van de pol der Hensbroek kwam in de polderka mer van het gemeentehuis in open bare vergadering bijeen onder voor- litterschap van de heer D. Wit Sz. Medegedeeld werd, dat de uitbrei ding van het electriciteitsnet langs het Molendijkspad nog in bewerking is. Op verzoek van twee pachters werd ruiling van percelen dijk toege staan, daar dit voor belanghebben den economischer is. Nadrukkelijk werd er evenwel op gewezen, dat voor elke ruiling een verzoek bij het polderbestuur dient te worden inge zonden. Onderlinge ruil, zonder schrif telijke toestemming van het polder bestuur, kan niet worden toegestaan. Gebleken is dat de vijzel van de polderwatermolen dringend herstel behoeft. Volgens deskundigen bljjkt dit mogelijk te zijn, zonder de gehele vijzel van nieuwe duigen te voorzien. In het kader van de 4e lustrumvie ring van H.S.V. had Maandagavond een veteranenwedstrijd plaats tussen H.S.V.-ers en V.V.H.-ers. Het werd een geanimeerd partijtje voetbal, waaraan de komische noot niet heeft ontbroken. De uitslag was ten slotte 31 voor de H.S.V.-ers, doch deze uitslag speelt geen rol. Er is volop genoten en dat was de hoofdzaak. Dameshandbal. Voor het eerst in de geschiedenis van het 20-jarig H.S.V. betrad een dameshandbalclub het veld om zich te meten met de reeds enkele jaren bestaande handbalclub uit Limmen. De Hellooër dames moesten nog veel leren en bezaten geen routine, zodat zij 't egen de beter geroutineerde Lim- mertjes moeten afleggen. De uit slag was 30 voor de handbalvereni ging uit Limmen. Bekerwedstrijd H.S.V.Limmen S—S. Gisteravond had de belangrijke ju bileumwedstrijd plaats tussen de eer ste elftallen van HSV en Limmen. Bei de elftallen kwamen met een ver' Jongde ploeg in het veld. Voor deze wedstrijd was een beker beschikbaar gesteld, die bij gelijk spel aan de be zoekende club zou worde** uitgereikt Onder ideale weersomstandigheden bij aanwezigheid van een talrijk pu bliek hebben belde ploegen gisteravond een aantrekkelijke partij voetbal ten beste gegeven. Na een. technisch over wicht van H.S.V. scoorde Piet Oud hof een kwartier vóór de rust het eerste doelpunt. Ma de rust scoorde Haanraads met een goede kopbal. Al spoedig scoorde ide midvoor van Lim men de eerste t-ëgengoal (21), waar na Wejjers meit een fraaie kopbal de stand gelijk m&akte. Er werd verwoed om de winnende goal gestreden. Toen Piet Apeldoorn een vrije trap kreeg te nemen, "werd daaruit door Haan raads gescabord (32), doch even la ter was wederom de gelijkmaker ge boren, toen uit een "scrimmage voor het doel de bal de lijn bleek gepas seerd te-zijn (3—3). H.S.V. kwam de laatste "minuten nog eens goed opzet ten, doch in de stand kwam geen veransiering meer. De beker werd hienja aan Limmen overhandigd. Vermelden wij nog, dat aan H.S.V. yóóp de aanvang van de wedstrijd btoemen weijl aangeboden in verband Wet haar jubileum. Burgerlijke Stand Geboren: Carla, dochter van W. Peppinck en M. Jonker; Petrus R„ zoon van Joh. Schut en G. Haanraads; Ma ria C., dochter van Joh. Molenaar en G. Hoogeland; Carla, dochter van G. S Blokker en M. Balder; Michaël G. G., zoon van H. Bruin en Cecilia Meijer; Laurentius C. M., zoon van H. A. de Rooij en Chr. W. M. Verkaar; Petrus, zoon van P. Duin en W. C. Schrijver. Gehuwd: Martinus B. van Steeg en Francisca Maria Vallen. Aanbesteding bollenschuur De onderlinge aanbesteding door de firma P. de Jager Sc Zn., bloembollen bedrijf, alhier, op Zaterdag 3 Juni in de Rustende Jager, voor het bouwen van een bloembolienschuur, leverde 10 inschrijvingen op. Ingeschreven werd als volgt; M. J. Klaver 9126.IJ. Kroonen- burg ƒ9300.Fa. De Haan Reek te Alkmaar ƒ9350.G. J. de Haan ƒ9400.—; Fa. Heijne Zn. ƒ9616.—: fa. P. Hoetjes Zn. ƒ10.118.—; Fa. Ekkers ƒ.1.0.365.—P. Kaandorp ƒ10.500.—; Fa. De Geus ƒ10.636.—: Fa, Gebr. Kuiper ƒ10.840. De begroting was 9500.De gunning is aangehouden. Botsing tussen twee auto's Dinsdagmorgen botsten op de hoek KennemerstraatwegLaarmanstraat de bestelauto van de Alkm. wasserij S. K. en een vrachtauto, geladen met betonblokken, tegen elkaar. Beide Wagens reden in de richting Alkmaar De chauffeur van de vrachtatuo be merkte niet, dat de bestuurder van de bestelwagen linksaf wilde slaan met het gevolg, dat beide auto's op het trottoir terecht kwamen. De ma teriële schade was vrij ernstig. De wagens kregen vooral schade aan de carrosserie. De vrachtauto was er het ernstigste aan toe. In het algemeen dient een algehele vernieuwing der duigen eens per 20 jaar plaats te hebben. De duigen in deze molen dateren echter al van 25 jaar geleden. Volgens opgave van een molenbouwer zouden nieuwe duigen t 1805.50 moeten kosten. Indien ech ter geen grenenhout verkrijgbaar zou zijn, wat goed mogelijk is, en pitchpine gebruikt zou moeten worden, komen de kosten nog 800 hoger. Om deze kosten te mijden en gezien het advies dat herstel nog mogelijk is, werd goedgevonden hiertoe over te gaan, wat 185 zal kosten. Capaciteit watergemaal. Vanwege Prov. Waterstaat heeft een meting plaats gehad van de capa citeit van het nieuwe watergemaal. Hierbij bleek de capaciteit onder de gegarandeerde te liggen. Echter vond deze opname plaats onder hiervoor zeer ongunstige omstandigheden, n.l. bij lage waterstand. Men is daardoor dan ook op goede gronden de ge dachte toegedaan, dat de capaciteit de gegarandeerde ongeveer zal nabij komen, bij hogere waterstand in de polder. Opgemerkt werd in het rap port dat het tastpunt van de vijzel te hoog ligt, welke mening door de ver gadering werd gedeeld. Vuile haventjes. De haventjes, waarin veel vuil van elders uit de polder vastloopt, hebben polder- en gemeentebestuur al vele zorgen gekost. Thans was ean verzoek ingekomen van de heren J. jle Jong en J A. G. Weel om van de zijde van het polder bestuur de tussen hun woningen lig gende haven te reinigen. De heer Smit bracht als oplossing te berde, deze. dood-lopende gedeelten sloot vanaf de wegzijde gedeeltelijk te dempen. Hieraan blijken echter vrij hoge kosten te zijn verbonden, o.m. in ver band met riolering, In' het onderhavi ge geval zal de voorzitter zich met be trokkenen in verbinding stellen. Onveranderde omslagen. De begroting 1950 werd goedgekeurd met aan ontvangsten en uitgaven 53.592.40, onvoorzien f 451.54. De vol- Je omslag bleef onveranderd bepaald op f 24 per ha en de omslag voor het z.g. oude-land op f 10.27. De rekening 1949 gaf aan ontvang sten f 57.258.40, uitgaven f 56.966 49, batig saldo f 29191. De heffing gebouwde eigendommen bleef ongewijzigd 5 pet., gedeeltelijke omslag 2 pet. De oude melkboer komf niet meer Ook in onze gemeente hebben de melkhandelaren besloten tot wijkinde- ling over te gaan. Zij hebben van Duins melkhandel overgenomen gn de 5 overblijvende slijters hebben de ge meente onderling verdeeld. Dit besluit is genomen uit economische overwe gingen. Het is begrijpelijk en het zal reeds deze week ingaan. Toch zullen velen deze maatregel van de moderne tijd betreuren en hun melkboer, die hen jarenlang bediend heeft en vertrouwd geworden is, node missen. Cemeenteterrein voor Egmondia Het bestuur van de voetbalvereni ging Egmondia is erin geslaagd de be schikking te krijgen over een oefen terrein, hetgeen dringend nodig was, daar het sportpark 's zomers rust moet hebben. Door de opheffing van het kampeer terrein bij de watertoren, waarover zo veel te doen geweest is, kwam dit ter rein vrij. Het is dicht bij het dorp, ge heel ingesloten in de duinen en voor oefenterrein zeer geschikt, zodat Eg mondia hiermede zeer gebaat is. OUDEREN GAAN VOOR Vanavond wordt ten bate van de ouden van dagen een voetbalwedstrijd gespeeld, in verband waarmee de uit voering ter versterking van de kas van de kleuterschool is uitgesteld tot Vrij dagavond. Geboren: Timotheus A. P. H., z. P. J. Valkering en G. M. Soecker. Johannes C M., z. van S. Valkering en M. Molenaar. Cornelius J., z: van J. Zomerdijk en E. C. Glorie. Johannes P., z. van J. P. Mooi) en C. J. M. Commandeur. Leonarda P. M.f d. van J. H. L. van der Sande en G. Kuijper. Getrouwd: Adrianus Keijzer en Ag'a- tha P. Limmen. Theoüoms A. van der Vliet en Christine M. van Weenen. Overleden: Theodorus Valkering, 74 jaar. Loop der bevolking Ingekomen: Cornelis Bakker, zonder beroep, van Oudorp naar Dusseldorperweg 61. —Cornelia Hollander, zonder beroep, van Lei den naar Westerweg 15. Petrus J. Mooij, bakkersknecht, van Oudorp naar Dusseldorper weg 6. Jacoba A. de Goede, zonder beroep, van Uitgeest naar Kerkweg 10. Alida Hol lander, zonder beroep, van Wormerveer naar Westerweg 10. Christina Beemster, reli gieuze, van 's-Gravenhage naar Dusseldorper weg 61. Catharina Roozendaal, echtg. C. Vis, van Uitgeest naar Rijksweg 44. Vertrokken: Geertrudes Stoop, dienst bode, van Uitgeesterweg 12 naar Alkmaar. Adrianus Keijzer, chauffeur, van Rijksweg 162 naar Heiloo. - Cornelia M. Smit, dienjtbodej naar Ursem. Petrus C. Rietveld, technisch- ambtenaar Rijks Luchtvaartdienst, van Pagen- laan 14 naar Nieuwer-AmsteL Johannes j N'ieuwenhuijsen en gezin, van Rijksweg 129 naar Bergen (NH). - Wilhelmina C. Steger- hoek, religieuze, van Dusseldorperweg 61 naar s-Gravenhage. Elisabeth Mat, zonder be roep, van Rijksweg 22 naary Wageningen. - Nicolaas M. van Velzen, van Dusseldorperweg 3 naar Zaandam. Afra C. Min, zonder be roep, van Dusseldorperweg 36 naar Heiloo. Johannes Th. Dam, slagersknecht, van Rijks weg 101 naar Medemblik. Wilhelmina M. van Kessel, vroedvrouw, van Rijksweg 20 naar Baarn. Coöperatie voor afzet van pootaardappelen opgericht Op de Maandagavond gehouden vergadering van de L.T.B., afdeling Heerhugowaard-Noord, verd een voorstel gedaan tot het oprichten van een coöperatie voor de afzet van pootaard appelen. Het doel van deze coöperatie is, behalve de gezamenlijke afzet van pootaardappelen, ook gezamenlijke aankoop van pootgoed. De heer P. Mooy zag gaarne het bedrag der aansprakelijkheid geregeld naar de hoeveelheid aangevoerde aardappelen of naar de oppervlakte van het land. Hij vond dit billijker dan dat een ieder voor een over evengroot bedrag aan sprakelijk kan worden gesteld. De geestelijke adviseur, pastoor Bosboom, zou de regeling t.a.v. het toetreden en weren van leden gewijzigd willen zien. Op slechts enkelen na traden de aanwezige leden toe tot de coöperatie. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing werden gekozen de heren KI. Oudeman, W. Bakkum, Jn. Veldman, D. Koomen en Jb. Bleeker. Tot leden voor de raad van toezicht werden benoemd de heren Jac. Pronk, Jo Groen en P. Bleeker. De vergadering besloot eenstemmig aan dit bestuur toestemming te verlenen de voorberei dingen voor de te stichten coöperatie te treffen. V Bij zijn sluitingswoord dankte de voorzitter, de heer K. Oudeman, de leden voor de aan gename bespreking en voor de grote deel neming aan de coöperatie. EEN GEDUCHTE TEGENSTANDER Hugo Boys I zal in de 5e ronde voor het Gouden yruis de strijd moeten aanbinden tegen WGW I, de grote te genstander uit de afgelopen competitie. Het zal een moeilijk te kraken noot voor onze plaatsgenoten worden. We weten echter dat het elftal momenteel zeer goed op elkaar is ingespeeld en daarom hebben we goede moed. Het tweede zal vermoedelijk Zondag een nederlaagwedstrijd te spelen krij gen, hoewel de tegenstander nog niet bekend is. De adspiranten a spelen om 12 uur thuis tegen St. Victor A. DE OOGST VAN DE STRAAT Als gevonden voorwerpen werden aangegeven: grijze vulpen, grijs-zwarte geruite mantelcape, enkele groene hekjes van een vrachtauto, bont kin derschortje, lichtblauwe hoofddoek met grijs-zwarte rok en een batting van on geveer 6 meter lang. Verloren werden: reserve wiel van een auto, pedaal van kickstarter, glacé handschoen en een bruin dekzeil. Inlichtingen omtrent bovenvermelde voorwerpen zijn te verkrijgen aan het groepsbureau der rijkspolitie te Heer- Hugowaard-Zuid, BEVORDERD De assistent-diengtgeleider van de belastingen, de heer Verkerkt, is met ingang van 1 Juni j.l. bevorderd tot hoofdassistent dienstgeleider te Seha- gen. Den 125 Visserijbesommingen Loggers: Wieringen 67 f 4160; Helder 79 f 4100; Den Helder 4400. Prijzen per kilo: gr. tong I, 951.75, gr. mid. tong 1.951.75, kl. mid. totg 1.85—1.65, tong I 96—85, tong II 84— 74, tarbot I 9872. Prijzen per 50 kg: tarbot IV 2421, kl. mid. schol 31, schol II 258, schar 106, bot 109, wijting 1712. De aanvoer bedroeg 375 kisten. Er was geen haring. RKJB sluif haar winter seizoen Zondag hield de parochiële NKJB. afd. De RijpGraft, haar sluitingsdag van het winterseizoen 19491950. Met een gezamenlijke H. Mis, H. Communie en gemeenschappelijk ontbijt werd deze door zon overgoten feestdag op plech tige wijze ingezet. In de jaarvergade ring richtte de voorzitter, de heer Koos Verdonk, zich speciaal tot de jongens die terug zijn gekeerd uit Indie. Het verslag van de penningmees ter gaf een gunstig beeld te zien. De héren K. Verdonk en D. Ridder werden als bestuursleden herkozen. Gekozen werden de heren A. Roelofsen en M. Taam. De heer Koos Verdonk werd met grote meerderheid wederom tot voorzitter benoemd. Op 15 Mei van het volgende jaar zal de afdeling op fees telijke wijze haar eerste lustrum vie ren. Getracht zal worden tegen die tijd een vaandel aan te kopen. De middag was gereserveerd voor een voetbalwed strijd. Uit de Rijper leden waren er 11 gekozen die de kleuren van de Rijp moesten hoog houden, de 11 Grafters bleken echter beter te zijn althans in het voetballen. Met 32 bleven zij, ondanks een uiterste krachtinspanning van de Rijpers, de favorieten. Voor de avond was een blijspel ingestudeerd, namelijk „Goudpoeier". Het was heel goed, vooral als men in aanmerking neemt dat het geheel met eigen krach ten werd verzorgd. De regie v^as in handen van de heer H. Hoek. Na afloop werd nog een uurtje in gezellig samen zijn doorgebracht SCHOOLKINDEREN OP REIS Gisteravond heeft de schoolfeestcom missie der o.l.school in haar vergade ring besloten, op Vrijdag 16 Juni met de beide hoogste klassen een reisje naar Haarlem en omgeving te maken. Op het programma staan o.a. bezoeken aan de Grote- of St. Bavokerk en de Ruïne van Brederode te Santpoort. De laagste klassen gaan Donderdag 22 Juni naar Bergen en Castricum aan Zee. In de schoolfeestcommissie werden benoemd mevr. Eecen-Pe Leeuw en de heer K-oster. Door middel van een lijst- collecte, te houden van 913 Juni, hoopt men de benodigde gelden voor de schoolreisjes bijeen te brengen. VIJFTIG JAAR HUWELIJKSFEEST Op Woensdag 14 Juni zullen de heer Jacob Jong en mevr. Neeltje De Vries hun 50-jarig huwelijksfeest her denken. In hotel Concordia zal Dins dag 13 Juni van 5—7 uur een receptie worden gehouden. OUDSTE INWOONSTER WAS JARIG Dezer dagen vierde de oudste inwoon ster van Oterleek, mevr. M. Vergaaij Hartog, haar negentigste verjaardag. Van vele zijden ontving de jarige, die op deze dag omringd was door haar elf kinderen, blijken van belangstelling en vriendschap. De negentigjarige ge niet een goede gezondheid. Zij is slechts een weinig hardhorend. Nationale en internationale races ie Zandvoort Als wij schrijven dat de nationale sportwagenraces, welke de K. N. A. C. Zondag op het prachtige circuit van Zandvoort organiseert, op een niveau komen te staan zoals wij dat in Ne derland nog nimmer hebben gezien, overdrijven wij zeker niet. Door de goede zorgen van de sportcommissie van de K. N. A. C. zijn deze races in zeer korte tijd in het brandpunt van de belangstelling komen te staan van een ieder die maar iets te maken heeft met alles wat vier wielen, een motor en een stuur heeft. De inschrijvingen voor deze races zijn dan ook aanmerkelijk groter dan vorig jaar, en wat meer zegt, de rijders komen met veel beter mate rieel. Evenals de snelheidswedstrijden, die verleden jaar op het Zandvoortse cir- (Ongecorrigeerd) Weer twee slachtoffers' van het water Dinsdagavond is de 16-jarige N. Kie- vith in de Lek nabij Culemborg ver dronken. Het meisje, dat de zwemkunst niet volledig machtig was, kwam in een dieper gedeelte van de Lek terecht en verdween in de diepte. Gisteravond om half elf troffen twee meisjes op het strand te Vlissingen een bewusteloze jongeman aan, die gekleed was in een zwembroek. Drie artsen en leden van de EHBO en het Rode Kruis hebben gedurende twee uren getracht de levensgeesten op te wekken. Zij slaagden daarin niet. De betrokkene bleek te zijn de 28-jarige Labruière, woonachtig te Vlissingen, die om 19.30 uur was gaan zwemmên. Hij was de zwemkunst niet machtig. Eerste Kamer keurt plannen voor Z.O.-polder goed De Eerste Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming besloten, de nodige gelden beschikbaar te stel len voor de eerste werkzaamheden verbonden aan de inpoldering van het Zuidoostelijke gedeelte van het IJsel- meer. De aanleg van de eerste dijkvakken is intussen reeds gegund. Twee ervan zullen voor f 19 millioen worden ge maakt door de MUZ, het derde door een aannemersbedrijf uit Arnhem, voor 44 millioen. Ik begrijp niet, dat de politie die vent niet kan vinden. cuit door de K.N.A.C. werden gehou den, hebben de races van Zondag ten doel, Nederlandse rijders met materieel dat gemakshalve door de enkelvoudige j term „sportwagens" wordt aangeduid, de beoefening der zo fascinerende ren sport mogelijk te maken. De meeste van de ingeschreven auto's behoren geheel en ai tot een type, waarvan de constructeur vóór alles naar een hoog prestatievermogen heeft gestreefd, en overwegingen van utiliteit, comfort, bedrijfskosten, etc. zijn op een ondergeschikte plaats gekomen. Sommige van de deelnemende sport- modellen mag men zelfs rekenen tot da nieuwste en sneltse scheppingen der internationale automobielindustrie op dit gebied die nog niet eerder in enig Nederlands sportevenement aan de start zijn verschenen. Het hoofdnummer. Het hoofdnummer van Zondag is zonder twijfel de internationale races voor 500 c.c. renwagens. Vorig jaar hebben de bezoekers van Zandvoort kennis kunnen maken met deze „lilli putters", die met hun lichte motoren toch tot zeer hoge snelheden konden komen. Aan de overzijde van het Kanaal, in dat sportlievende land van knutsel- grage autoliefhebbers, is men na de oorlog begonnen met het houden van snelheidswedstrijden voor machientjes, die nog het kortst als „vierwielige mo torfietsen" kunnen worden getypeerd. De bedoeling was uiteraard dat deze „karretjes", simpel geconstrueerd met gebruikmaking van onderdelen van bescheiden afkomst, de sport van het racen èn financieel èn technisch bin nen het bereik zouden brengen van véél grotere kringen dan de „select few" die zich de aanschaffing en het onderhoud van een volwassen renwagen kunnen permitteren. De belangselling voor de miniatuur- renwagentjes en hun wedstrijden sloeg over naar het Continent waar men in verschillende landen ook „500-Clubs" stichtte, en aan het bouwen en races sloeg. Het opvallend grote succes, bij het publiek, van de race op het Zand voortse circuit in 1949 berustte onge twijfeld voor een belangrijk deel op het feit dat men nu eens een landgenoot (Lex Beels) tegen buitenlandse i.e. louter Engelse rivalen in actie kon zien. En hoe! Inmiddels heeft de 500 cm3-eatego- rie van de internationale federatie van Automobielclubs (F.I.A.) officiële er kenning gekregen, compleet met regle ment, (de zgn. formule III), en zijn wij in ons land zover, dat men Zondag drie Belgen en een zevental Engelsen een gevecht zal zien leveren tegen drie Nederlanders waarvan Beels en Ri chardson ten strijde trekken met mate rieel dat, op technisch hoogst verdien stelijke, wijze, door eerstgenoemde is ontworpen en grotendeels ook gebouwd. Onze derde man, de Cooper-rijder Dil- lenius, debuteerde enkele weken gele den op keurige wijze met een derd» plaats op het Belgische circuit van Mons. Het is dus wel duidelijk, dat da autosportliefhebbers Zondag van goede en spannende sport kunnen genieten en het laat zich aanzien dat duizenden naar Zandvoort zullen trekken. - (Van een reizend medewerker). \yiE HELSINKI, de „witte stad van het Noorden" betreedt, ziet vrijwel ogenblikkelijk de 12 meter hoge, zeer slanke en moderne toren van het Olympisch Stadion, de toren van welks uitkijkplateau, dat men in een luttel aantal seconden met een lift bereikt, men ©en prachtig en boelend verge zicht heeft. En wie over beeldhouwkunst spreekt, misschien wel de Scan dinavische kunst bij uitstek krijgt al spoedig de afbeelding van de bron zen sculptuur onder ogen, die de beroemdste Finse beeldhouwer Wainö Aal- tonen van de renner Paavo Nurml maakte, dé figuur van de Olympische Spelen in Parijs (1924). Het is duidelijk: architectuur, kunst en volksleven, ze zijn in Finland alle Intens en actief bij de sport geïnteresseerd. De gezonde ziel in een gezond lichaam, die Latijnse sprenk is de Finnen uit het hart gegrepen. Sport en nationale trots. Van meet af aan heeft de liefde voor de sport het Finse zelfstandig- heidsstreven vergezeld. Soms leek het zelfs of bijvoorbeeld de prestaties bij de Olympische krachtmetingen dit volk een zekere mondigheid moesten verschaffen. Daarom ook.solliciteerde Finland, dadelijk nadat in 1936 de Spelen in Berlijn gehouden waren, om in 1940 de ontvangende natie te mo gen zijn. Toentertijd was Tokio de grote mededinger, maar toen Japan .n oorlog met China geraakte, had Fin land de baan vrij. De voorbereidselen werden reeds getroffen, maar de oor log trad ook hier als spelbreker op. In 1948 kreeg Londen de eer, maar toen reeds zetten de Finnen alles op alles, dit grootse sport-evenement in 1952 toch eindelijk binnen hun grenzen te halen. En het gelukte! Dan eerst zal het Olympisch Sta dion, dat reeds in 1938 vrijwel gereed was, zijn naam ten volle verdienen. Zeldzaam, zoals dit Imposante bouw werk met zijn gedurfde architectoni sche opzet tot stand is gekomen. Par ticuliere inzamelingen werden overal gehouden, consumptie-artikelen met het Stadionsymbool werden ten bate van het fonds verkocht, het parlement verleende een subsidie en Helsinki stond een deel van zijn vermakelijk heidsbelasting af. In 1934 begon men met de rotsen op het uitgekozen ter rein te laten springen, in 1933 werd de eerste steen gelegd en nu nog is men er steeds aan het bouwen, zodat binnen afzienbare tijd 70.000 toeschou wers er een goede plaats kunnen krij gen gPREEKT men met de Finnen over die speciale voorliefde, over hun physieke taaiheid en hun belangstel ling voor hygiëne, dan leiden ze al die eigenschappen terug tot de sauna, 't Is dan ook niet toevallig, dat de spe ciale Rode Kruis-postzegels in Suomi verschillende stadia van dit dikwijls beschreven Finse bad afbeelden. De sauna is immers niet maar een natio nale eigenaardigheid, zstt is in zekere zin tot een cultus uitgegroeid. Van boerenzede is de sauna thans min of meer tot moderne sporttrai- ning en ongetwijfeld ook tot toeris tisch vermaak geworden. Overal zijn ze aanwezig, maar de inrichting van de primitieve en zelfvervaardigde in stallaties verschilt natuurlijk nog al wat van de met meer comfort en raf finement omklede stoombeden, die vele hotels en stedelijke particulieren er op na houden.. De sauna's van be ton, die sommige fabrieken voor hun arbeiders hebben laten bouwen, mis sen in hun Zakelijkheid zelfs het ro mantisch waas dat de houten badka mers steeds blijft aankleven. Het be ginsel, het lichaam tot een geforceerd zweetproces te brengen, de bloedsom loop door de lichaamskastijding met berkentakken te stimuleren, de afkoe ling door het zwemmen in de koude meren, het wentelen in de sneeuw of het staan onder de douche zó lang te verdragen als toelaatbaar is, om ten slotte door wassing en massage de spieren los te werken, dat blijft zichzelf gelijk. En Finland, al ligt het wat afzijdig, ia strijdlustig genoeg om voornemens te zijn nog boven Londen 1948 uit te komen. Daar waren 59 landen met 4200 deelnemers vertegenwoordigd, in 1952 hoopt men in Helsinki bijna 70 landen met 5500 actieve representan ten aanwezig te zien. Ook wat de eigen prestaties betreft, hoopt men weer vele records te kunnen slaan; in 1948 was er bij de Finnen een duidelijke in zinking in Londen merkbaar, maar dat schijnt voldoende aansporing ge weest te zijn om thans het allerbeste beentje voor te zetten; reeds zijn veertien trainers aanhoudend bezig om de kwaliteit tot het allerhoogste op te voeren. „Totale" inspanning is vereist. Men denke er niet te licht over, wat dit voornemen om als gastheer van een uitgelezen, internationaal publiek op te treden, voor het arme en door de oorlog zwaar geteisterde Finland betekent. De hotels in de hoofdstad zijn gering in aantal, hun accomoda- tie is onvoldoende. Er moet dus aller eerst een hotel voor de eregasten, de bureaux en de hoofdkwartieren ge bouwd worden. Dat komt er en men zou niet in een Scandinavisch land zijn, wanneer het niet even ultra modern als practisch was. Daarnaast wordt een schoolgebouw, een gewel dige maar piekfijn ingerichte kazerne, thans reeds ais gastverblijf gereed gemaakt en wie nu eens door de naas te omgeving van Helsinki rijdt, ziet overal de mooie zomervilla's verrijzens waarin gehele groepen in 1952 hun in trek kunnen nemen. Het Finse parle ment ziet zozeer de noodzaak van een goed voor de dag komen in, dat het zich unaniem garant verklaarde voor een bijdrage van 300 millioen mark in de organisatiekosten. Tot dusver hebben reeds duizend Finnen aan de Olympische Spelen deelgenomen. In totaal brachten ze 80 gouden, 73 zilveren en 76 bronzen me dailles mee naar huis terug. Steeds worden hun verrichtingen als.een na tionale prestatie geëerd. Thans is men intensief bezig om tot de top te ge raken, als gastheer en als mededin ger. „Als het gaat om onze .vrijheid, vechten we graag," zei ons een Fin, „maar liever treden we met discus of speer, met ski's of schaatsen of voet bal tegen onze vrienden in het strijd perk". De toren van het in 1938 gereedgekomen, maar nog steeds voor uitbreiding vatbare Olympsiche Stadion in Helsinki, domineert met zijn meer dan 70 meter hoogte sterk in het nieuwe gedeelte van de Finse hoofdstad. Daarbij ligt het maar twintig minuten gaans van het centrum der stad af. De architcten, Yrjö Lindegren en To ivo Jüntti, hebben met dit werkstuk een internationale roem geoogst.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3