elgie heeft een C.V.P.-regering Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Economisch plan op korte termijn noodzakelijk Vier inzittenden nog vermist De nieuwste wapenen zijn op weg naar W.-Europa Trygve Lie wint de eerste ronde Vrijdag 9 Juni 1950 147e Jaargang No. 133 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Duvieusart nam Eyskens en Van Zeeland in zijn kabinet Socialisten dreigen met oppositie-blok Kwestie Nieuw-Guinea van veel wijder strekking Vier doodvonnissen in proces te Praag Zes-en-dertig personen verdronken bij overstromingen in Perzie Vijf procent aardappel meel in het brood Ontploffing aan boord van een motorjacht Zeventig Japanners levend begraven Verdiende revanche voor elf Zweden OOK TWEEDE FIREFLY THANS GEVONDEN Brandstoffenhandel is zeer ontevreden Vijf doden bij brand in expresstrein Typhus-epidemie in Beieren BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE A.chtercLm 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm Familieberichten 20 ct. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten flSTERMIDDAG om even na twaalf uur heeft het nieuwe Belgische kabinet, dat uit acht Vlaamse en zeven Waalse leden van de Christelijke Volkspartij bestaat, de eed afgelegd in handen van Prins-regent Karei. Twee dagen nadat de 50-jarige Waalse senator Jean Duvieusart de opdracht tot het vormen van een regering had gekregen, werd zijn poging met succes bekroond. In zijn team hebben o.a. zitting de twee andere candidaten voor het premierschap Paul van Zeeland en Gaston Eyskens. Op 20 Juni zal het nieuwe Belgische parlement bijeen komen, terwijl het kabinet gistermiddag reeds vergaderde. De samenstelling van de nieuwe rege ring is als volgt: Eerste minister Jean Duvieusart; minister van Buitenlandse Zaken Paul van Zeeland; Binnenlandse Zaken Albert de Vleeschauwer; Finan ciën Albert van Houtte; Economische Zaken Gaston Eyskens; Landbouw Maurice Orban; Koloniën Pierre Wighy; Verkeerswezen Paul Segers; Arbeid Oscar Behogne; Onderwijs Pierre Har- mei: Landsverdediging Henri Moreau de Melen; Openbare Werken Albert Coppe; Volksgezondheid Alfred de Taeye; Wederopbouw Andre de Quae; Justitie graaf Carton de Wiart. Socialistische waarschuwing. De Belgische socialistische kamer fractie heeft een communique uitgege ven. waarin de' aandacht van het land gov stigd wordt op „het buitengewoon ernstige karakter van het besluit om een verenigde zitting van het parle ment bijeen te roepen, teneinde het re gentschap af te schaffen en Koning Leopold weer op de troon te brengen" De fractie zal- een meedogenloze strijd voeren op parlementair terrein Indien Koning Leopold wordt terug geroepen zal zij een onwrikbare oppo sitie zowel tegen de koning als tegen zijn partij opbouwen, aldus de verkla ring. De heer Spender, de Australische mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft in het parlement een verklaring afge legd over de eisen van Indonesië ten aanzien van Nieuw Guinea. Minister Spender zeide dat de toekomst van Ne derlands Nieuw Guinea niet alleen een zaak is, die Indonesië aangaat, doch potentieel van wijder strekking is. Naar onze mening, aldus de minis ter, zou het geen zaak tussen de Ne derlanders en de Indonesiërs meer zijn. wanneer de onderhandelingen tussen die twee partijen in het geschil een loop zouden nemen waarvan mogelijk het resultaat zou zijn een wijziging van de status van het Westelijke dec van Nieuw Guinea. De „Whip" in het Australische par lement, de heer H. B. Gullett, verklaar de dat de leden, ongeacht hun politieke richting eenstemmig moeten doen blij ken van de ontstemming, die er bij de Australiërs heerst over de eisen van president S-'Kamo. Jean Duvieusart De nieuwe Belgische premier, Jean Duvieusart, is geboren in 1900. Gedurende verscheidene ja ren was hij burgemeester van Frasnes-lez-Gosseties en lid van de provinciale raad van Hene gouwen. Na de bevrijding werd hij lid van de Kamer van Volksvertegenwoor digers en in 1949 senator. In Maart 1947 werd Duvieusart minister van Economische Zaken in de Ka- tholieke-socialistische regering van Paul Henri Spaak. In deze functie voerde hij verscheidene structuurhervormingen in, in het bijzonder die welke betrekking hadden op de economie en het sta tuut van de kolenmijnen. Zware straften voor verraad en spionnage Het staatsgerechtshof te Praag heeft mevrouw Horakova en de verdachten Buchal, Peel en Kalandra ter dood ver oordeeld. Alle dertien beklaagden wer den schuldig bevonden aan hoogverraad en spionnage. De beklaagden Nestaval, Hejda, Preucil en mevr. Kleinerova kregen levenslang dwangarbeid. De an dere vüf beklaagden, onder wie mej. Zeminova, kregen straffen variërende tussen 28 en 15 jaar dwangarbeid. Alle verdachten werden veroordeeld tot verlies van hun bezittingen en van hun burgerrechten. Hejda, een voormalige fabriekseige naar kreeg een boete van een half mil- lioen kronen. Krizek, rechtskundig ad viseur van de. Britse ambassade, werd met 150.000 kronen (meer dan 10.000 gulden) beboet. De vier ter dood ver oordeelden tekenden beroep aan. De anderen berustten in het vonnis. DE „GOYA" VERTROKKEN Op 6 Juni is uit Priok naar Amster dam vertrokken 't troepenschip „Goya". Aan boord bevindt zich het 41e regi ment veldartillerie. Minister Stikker te Oslo: Nederland zal voorstellen indienen Minister Stikker heeft te Oslo een rede gehouden voor de Noorse Staat huishoudkundige vereniging, waarin hjj met klem heeft betoogd, dat be halve het economische plan op lange termjjn, dat onlangs met instemming is voorgelegd door de secretaris generaal van de Organisatie voor Eu ropese Economische Samenwerking, ook een plan op korte termjjn nodig is, wil men de gevaren bezweren, wel ke het democratische Westen be dreigen. De Nederlandse delegatie, zo deelde hij mede, zal binnenkort over deze kwestie gedetailleerde voorstel len bjj de OEES indienen. De minister was van oordeel, dat een nieuwe aanloop nodig is, om over de belemmeringen heen te komen, welke op het ogenblik de economische eenwording van Europa in de weg staan. Er zijn verschillende belangrij ke initiatieven genomen, die stuk voor stuk wel bijdragen tot het schep pen van deze eenheid, doch op zich zelf niet voldoende zijn. West-Europa voelt zich bedreigd door de totalitaire reus naast de deur, welke zo vaak blijk geeft van het verlangen, het democratische stelsel te ondermijnen. Hoewel Euro; pa's prominenten bij herhaling hebben verzekerd, dat een nieuw conflict Angstige gevangenen trachtten te ontsnappen Meshed, de hoofdstad van de Oust- perzische provincie Khorassan staat als gevolg van overstromingen half onder water Zes-en-dertig personen zijn verdronken, terwijl zestien ande ren worden vermist. Volgens vertraagde berichten, die in de Perzische hoofdstad Teheran werden ontvangen, zijn door de over stromingen, die het gevolg waren van de in de afgelopen week gevallen stortregens. 932 huizen weggevaagd i Op een gegeven ogenblik werd de ge vangenis van Meshed door het watei bedreigd, waarop vijftien gevange nen een ontvluchtingspoging deden Er ontstond een gevecht met de be wakers, waardoor drie der vluchten den werden gedood en anderen ge wond. Sjah Mohammed Reza begat zich oer vliegtuig naar Meshed Hij schonk een bedrag ter waarde van twintigduizend pond sterling voor reddingswerkzaamhe den Het Perzische Rode Kruis heeft dooi het genele land een hulpactie inge zet Het heeft een bedrag ter waarde van duizend pond sterling ter beschikking van de getroffen stad gesteld. moet worden vermeden, is er in de politieke en militaire samenwerking in West-Europa nog geen stijgende lijn te bespeuren. De voornaamste moeilijkheid is, dat men niet bereid is, eikaars lasten te dragen. Wij zullen sommige van onze souvereine rechten moeten prijs ge ven en toestaan, dat beslissingen worden genomen met minder dan ai- gemene stemmen. Overal, waar de eenwording zou leiden tot schade voor de nationale industrieën, zouden alle partners moeten bijdragen in de lasten van modernisering, investe ring in andere industrieën en om scholing en herverdeling van de ar beidskrachten. Mr. Stikker was van oordeel, dat het daarvoor nu de tijd is Minister Mansholt heeft besloten, de bijmenging van aardappelmeel in alle broodsoorten tot nader order te handhaven op vijf procent. Het zal van de afzet van de voorraden aard appelmeel afhangen, in hoeverre dit percentage zal moeten worden ge wijzigd. In de jachthaven van Heerenveen is in een motorjacht een ontploffing voor gevallen, die aan de 38-jarige mevrouw Gaastra-Landmeter het leven heeft ge kost. Mevr. Gaastra had een ketel wa ter opgezet op een gastoestel. Het toestel ontplofte en er schoot een steekvlam uit. Mevr. G. werd ernstig gewond. Enige werklieden, die in de omge ving werkzaam waren, hebben haar door een verbrijzeld raam van de ka juit naar buiten gebracht. Zij werd naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd en is daar in de loop van de nacht aan haar verwordingen overleden. De ramp met het Superfort Hoop op redding is nog niet opgegeven Britse en Amerikaanse vliegtuigen en schepen verkenden ook Donderdag avond de Noordzee in een poging om vier nog vermiste inzittenden van het Superfort, dat Woensdag in zee stortte, te vinden. Vier overlevenden en drie lijken zijn reeds opgepikt. Doordat dt zee rustig was had men de hoop op redding van de vier, die allen oppomp- bare reddinggordels bij zich hebben, niet opgegeven. Twee mannen, die de gehele nacht in zee hadden rondgedreven op hun red dinggordels, werden door verken ningsschepen van de Britse marine op gepikt. Kort na het aanbreken van de dag arriveerde de Britse trawler „Warren' te Lowestoft met twee overlevenden en het lijk van een luitenant-vlieger. Schipper J W. Bridge van de „War ren" vertelde, dat zijn schip Woensdag middag uit Lowestoft was vertrokken naar de visgronden. Op weg ontwaarde men door de nevel het schijnsel van brandende fakkels. Ter plaatse aange komen trof men twee rubberbootjes aan. In een hiervan bevonden zich de beide overlevenden. In het andere bootje, dat aan het eerste was beves tigd, lag het lijk van de luitenant. Het Superfort stortte vijftig mijl van zijn basis te Norfolk in zee. Reeds veertien doden werden geborgen Meer dan zeventig Japanse spoorweg arbeiders werden vanochtend bedolven onder gesteente, dat op een spoorlijn bij Tokio stortte. Reddingploegen zijn aan het werk. Meer dan 40 spoormannen worden nog vermist. Later werd het redding- Werk voorlopig gestaakt wegens het gevaar van nieuwe aardverschuivingen. Er zijn 20 man levend uitgegraven. Een hunner stierf later in het ziekenhuis. Ook werden veertien lijken geborgen. Het ong-luk gebeurde te Koemano- dairo, ongeveer 160 km ten noordwesten van Tt-kio. De „Hydrograaf" heeft thans ook de plaats van de tweede Firefly van de MLD, welke vorige week bij Scheve- ningen in zee stortte, gevonden. Zo snel mogelijk zal met de berging wor den begonnen. De gisteravond in het Rasunda-stadion te Stockholm gespeelde voetbal wedstrijd ZwedenNederland is door de gastheren met 41 gewonnen. De Zweedse doelverdediger Svensson redt op keurige wijze tijdens één der aanvallen op zijn doel. Rechts de Nederlandse rechtsbuiten Clavan, die het enige Nederlandse doelpunt scoorde. (Voor het verslag van de wedstrijd zie men pag. 4). Amerika ontwikkelt moderne zware tanks Naar verluidt, zijn Amerikaanse wa pens, die nog op de „geheime lijst" staan, waaronder een van de „beste" Amerikaanse anti-tankkanonnen, op weg naar landen van het Atlantisch Pact in Europa. Volgens functiona rissen van het Amerikaanse ministe rie van Defensie behoren tot de wa pens, die grotendeels voor Frankrijk bestemd zijn, Bazooka's (pantservuis ten), rakct-lanceerinrichtingen en anti-tankgeschut, dat door twee man kan worden gedragen. W serbencht Verwachting, geldig tot Zater- lagavon r Vrij koude nacht met veinig bewolking. Morgen over lag toamende bewolking iaar overwegend Mees atige wind, krimpend var oord-West naar Zujd-Wr-st Over et algemeer iets hogere middag emperaturén 'ATERDAG' Zon op 4.20. ondei •0 59 Maan op 2.02 onder 17.02. jgergen op Zoom heeft dertigduizend inwoners. Meneer Petrus van der We gen kwam de geboorte van een twee ling aangeven, twee dochtertjes De eerstgeborene hiervan. Adriana Petto nella. was de dertigduizendste Zij krijgt dus het traditionele spaarbankboekje en haar zusje krijgt niks Sneu. maar niets aan te doen! De burgemeester van Frankenstein in Saksen is door een besluit van de gemeenteraad ontslagen Hij werd beschuldigd van het onwettig opslaan van dertig ton staal en 62 ton ijzer Saksen ligt tn de Russische zone en ik heb het vermoeden, dat de bur gemeester teveel naar de film „Het monster van Frankenstein heeft zitten kijken De universiteit van Oxford heeft een aanbod van de Nuffieidstich ting om honderdduizend pond te incas seren, betaalbaar in tien jaar voor twer beurzen van Nuffield College, aanvaard Dat zou ik ook gedaan hebben, maai bij mij Komen ze toch niet O Gravin van Hohenau, de .galopperende bede vaartster die te paard van Beieren naar Rome is gereisd is toegetreden tot de kloosterorde der ..Benedettini Olevi tani". Als ze in Beieren terug is zal ze in een klooster gaan Jn Johore is een uitgaansverbod van kracht geworden. Van zeven uur in iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii de avond tot zes uur in de morgen mo gen de Johorianen of Johorezen niet op straat komen. Zou dat zo horen in Jo hore? De Belgen gaan beginnen met de herbouw van de brug over de Maas bij Visé De kosten zuRen 23 millioen francs bedragen. Op de weg naar Sacramento, de hoofdstad van Califor- Trygve Lie, de secretaris-generaal Van de Verenigde Naties, onthulde Donder dagavond in een persconferentie te Lake Success, dat hij Stalin heeft mede gedeeld, dat hjj het niet eens was met de Sowjetrussische houding in de Ver enigde Naties met betrekking tot de kwestie der Chinese vertegenwoordiging. trachten tot overeenstemming te ko men over de voornaamste kwesties in zijn memorandum, zoals de controle op de atoomenergie en ontwapening. Lie weigerde te antwoorden op de vraag, of hij in de hoofdsteden der grote mogendheden aanwijzingen had gekregen, dat de mogendheden moge lijk een nieuwe basis voor overeen stemming over deze kwesties zouden vinden. Hij wilde ook geen antwoord geven op de vraag, of hij te Moskou de in druk had gekregen, dat de Sowjetunie als zij in de vergaderingen der Ver enigde Naties terugkeert meer ge neigd zou zijn tot samenwerking. Lie zeide tevreden te zijn over de opmerkingen, die minister Acheson Woensdag over -'jn plan had gemaakt. In het bijzonder verwelkomde hij Achesons mededeling, dat alle deuren voor onderhandelingen open bleven. De secretaris-generaal meende de eerste ronde te hebben gewonnen. Ge duld was vóór alles nodig, vond hij. Geduld vóór alles is noodzakelijk Lie zeide, dat hij de Sowjetregering als zijn mening heeft te kennen gege ven, dat zü naar de vergaderingen van de Verenigde Naties behoorde terug te keren en de- besluiten van de meerder heid diende te eerbiedigen. Ais de impasse over de Chinese ver tegenwoordiging spoedig zou eindigen, zou Lie kleine besloten zittingen van de Veiligheidsraad aanbevelen om te Les in Zweedse heilgymnastiek nie, is een e.iorme vrachtauto geslipt en in het afwateringskanaal langs de weg terecht gekomen De chauffeur liep geen ichramr. tje op. O Johannes König, hoofdredacteur van de „Sachsi sche Zeitung" is benoemd tot hoofd van de diplomatieke missie van de Oost- duitse regering in China, met de rang van buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur Hij is per vliegtuig van Berlijn naar Peking vertrokken. Zo zie Je, waar ons baantje nog toe kan lei den! Sedert 1947 is het aantal leden van de communistische partijen in Viet nam. Laos. Cambodja en Siam minstens zes maal zo groot geworden Het over schrijdt thans de driehonderdduizend. Afghanistan, Ethiopië, Jordanië, Portu gal. Joegoslavië. Finland. India. Mc- naco en Thailand gaan honderdduizend dollar verdelen om hun volksgezond heid te verbeteren Het geld wordt door de wereldgezondheidsorganisatie ter beschikking gesteld n De Neder lands hervormde kerk besteedde 250 000 pond pér jaar aan zendings en onder wijswerk in Zuid Afrika, dat is meer dan door allp andere kerken tezamen in dat land werd ingezameld. Angst voor melkpoeder „Je kunt ons geven wat je wilt, maar in geen geval melkpoeder" krijgen vertegenwoordigers van een buitenlands hulpcomité voor voedselvoorziening in het Griekse plaatsje PolykstrOm van de vrou wen te horen Als iemand vraagt .waarom niet"!", krijgt hij ten antwoord: „daar krijg je twee lingen van". Het toeval wilde, dat twee vrou wen, die na het begin dezer iistributie moeder werden, alle bei een tweeling kregen. Bet comité heeft nu grote moeite om het vooroordeel tegen melkpoe der uit de weg te ruimen. Militaire deskundigen, die het aan tal tanks waarover de Sowjetunie en haar Oosteuropese bondgenoten be schikken, op ongeveer 40.000 (zware en middelzware) schatten tegenover 6.000 Amerikaanse tanks, verklaarden, dat het Amerikaanse leger een plan heeft uitgewerkt voor de ontwikke ling van tanks, die superieur zouden zijn aan welke tank ook, waarover dt vijand in de toekomst zou kunnen be schikken. Voorts is bekend gemaakt, dat ook middelgrote tanks, waaronder enkele gemoderniseerde typen uit de laatste oorlog, naar Europa zijn verzonden. Het Amerikaanse leger beschikt ook over een prototype van een nieuwe middelzware tank. Men is van plan dit type eerlang in beperkte hoeveel heden te doen vervaardigen, evenals een nieuw type zware tank. Er be staan geen plannen om veel zware tanks te laten fabriceren, voordat men er zeker van is, dat de allerzwaarste tanks met het verbeterde type geschut en de munitie van de nieuwe Ameri kaanse lichte en middelzware tanks niet buiten gevecht kunnen worden gesteld. Op het te Nijmegen gehouden con gres van de Ned. Kath. bond van Han delaren in brandstoffen is medege deeld, dat de vraag naar goedkope kolen op het ogenblik veel groter is dan het aanbod. De handelaren heb ben slechts een zesde van het jaar kwantum toegewezen gekregen. Velen menen echter hun gehele wintervoor raad tegen de lage zomerprijzen te kunnen inslaan. Men hoopt, dat de minister van economische zaken maat regelen zal kunnen treffen, inzonder heid ten behoeve van de financieel zwakken. In de expr sstrein BirminghamGlas gow is Donderdagavond brand uitge broken op een punt, 50 km van Glas gow verwijderd. Drie kinderen en 2 volwassenen kwamen in de vlammen om. De voorste wagens van de trein brandden uit. In Beieren is typhus uitgebroken. Reeds zijn 350 gevallen in ziekenhuizen opgenomen. Zeven personen zijn ge storven Alleen in Hof, aan de grens van de Sowjet-zone. zijn reeds 73 ge vallen geconstateerd. KONJNG LF POLD STELT BEZOEK AAN ROME UIT Koning Leopold, die heder. als heilig- laarpelgrim te Rome werd verwacht, heeft zijn bezoek tot Zondag uitgesteld. De koning zal zes dugen te Rome blij ven en met zijn echtgenote door de Paus in audiëntie worden ontvangen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1