i u gg N li !T| r O K Ik I van BOURJOIS Breng ze van de boot naar de stoep! 1 H O K ~i n 1 E| El El B 5 A R 5 n E N I T L Felle strijd om de K.N.V.B.-beker Duizenden gezinnen terug uit de Oost Sini Maarten gaf prachtig voorbeeld -Geef me alstublieft een eigen huisje!" Het Radioprogramma Vandaag: Een Drievoudige Puzzle S O m S Z Afkoeling na hitte Onze wekelijkse Puzzle-rubriek öOURJOIS NAAR VASTE GRONDl Onze Vader HUWELIJK ZATERDAG 10 JUNI 1950 (Van onze speciale verslaggever!, i WILLEN U VERTELLEN van een bezoek, dat wij brachten aan een land huis op de Stroet. Dit streekdorp, dat zich als een bochtige angel uitstrekt van Dirkshorn in de richting van Sint Maarten, is in het oog van de stedeling een lieflijk en vriendelijk oord. Een paradijs, waar de mensen rustig werken op het land en 's avonds in hun stille, kleine huizen bijeen zitten in de schemer of onder het lamplicht. Wanneer het elf uur geworden is, en de straatlantaarns zijn ge doofd, staan de woningen en boerderijen donker en verlaten. In deze tijd van het jaar behoort dan de wereld aan de kikkers, die als onvermoeibare leden An een grotesk muziekcorps de liicht vervullen van bizar gerucht. Bij het horen van dat nachtelijk concert zullen de bewoners van het landhuis Stroet B 150 nog dikwijls terugdenken aan het roepen van de tokè en het geruis van de tropen- wind door hoge palmbladeren. Maar het schone Indonesië is hun vaderland niet meer. Met duizenden andere gezinnen trokken zij naar de lage landen aan de Noordzee, die zij nooit eerder zagen. Het onbekende Holland is nu hun vaderland geworden, en die aardige villa aan de Stroet hun thuis. QOK BIJ DE BUREN onder het zelfde dak, aan de linkerkant van VjEVROUW VAN DER HEIJDEN is zeer gelukkig in deze woning. Op 7 October 1949 verliet zij met haar man en zes jonge kinderen de „Asturias", he* schip, dat hen van Tandjong Priok naar Nederland bracht. Tot kort voor Pinksteren waren zij met andere gere patrieerde gezinnen tijdelijk gehuisvest in een gecharterd pension te Noord- wijk, maar telkens wanneer een amb tenaar van de Dienst voor Maatschap pelijke Zorg daar kwam, heeft me vrouw Van der Heijden gesmeekt: „Mijnheer, geef me alstublieft een eigen huisje!" „Wat waren we blij, toen wij op 26 Mei hierheen werden gebracht. De tim merman, die in het huis aan 't werk was. haalde meteen uit zijn schuurtje een kachel. Nog nooit hadden we zo'n ding gezien, dus u begrijpt dat we gro te ogen opzetten, toen timmerman Bijl hout binnen tien minuten een lekker vuurtje had aangemaakt. We hebben de eerste dagen al zoveel vriendschap en hartelijkheid ondervonden, dat we ons hier werkelijk thuisvoelen. Maar wat kan het warm zijn in Holland," verzucht onze gastvrouw, en in haar woorden klinkt nog een vaag verlangen door naar het Bandoengse land. Zij knuffelt de twee kleine gebruinde peu ters op haar schoot, die ons bijna door boren met hun donkere ogen. Dan komt de heer Van der Heijden thuis. Een Indo-Europeaan, die twintig jaar bij de Indonesische PTT heeft ge werkt, waarvan negentien jaar bij de radiodienst. „We wilden graag naar Holland, voor de toekomst van onze kinderen", vertelt hij. Vier van de zes kleintjes gaan nu op school bij meester Cnossen en juffrouw Kerkhoven in Dirkshorn. Zo raakt dit gelukkige ge zin al aardig ingeburgerd. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Promenade-orkest. 6.15 Journalistiek weekoverzicht. 6.25 Prome nade-orkest. 6.50 Gram.muziek. 7.15 Actuali teiten. 7.25 Mijnheer de voorzitter. 7.35 Or gelspel. 8.15 Lichtbaken. 8.40 Passepied. 8.43 Steek eens op, heren. 9.00 Opera „Italiana". 9 45 Weet u het? 9.55 Weekend-serenade. 10.35 W.-Indisch commentaar. 10.45 Avond gebed. 11.15 Het Radio Philharmonisch-orkest. HILVERSUM II, 298 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Ten laatste male. 6 30 Strijdkrachten. 7.00 Artistieke staalkaart. 7.30 Lezen in de Bijbel. 7.45 Passepartout. 8.15 Vindobona Schramml'n. 8.40 Hein Festijn 8 45 In het Zonnebad. 9.45 Socialistisch com mentaar. 10.00 Optreden van Jean Sablon. 10.20 Reportage. 10.40 De commissaris vertelt. 11.15 Engelse dansmuziek. VOOR ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 7, 9.30, 1, *7.30 en 11 uur. 8.15 Zigeu- nerweisen. 8.25 Inleiding' Hoogmis. 8.30 Hoog mis. 9.45 Gram.muziek. 10.00 Kerkdienst. 12.00 Roos Boelsma. 12.15 Apologie. 12.35 Rondo. 12.40 Orkest zonder naam. 1.20 Or kest zonder naam. 1.45 Uit het boek der boe ken. 2.00 Bach-festival. 3.25 Sonate. 3.40 Bel Canto. 4.10 Katholiek Thuisfront. 4.15 Henri Purcell. 4.30 Lof. 5.00 Kerkdienst. 6.30 J. S. Bach. 6.50 Toccata en Fuga. 7.00 Gees telijke liederen. 7.15 Kent gij uw Bijbel? 7.45 Actualiteiten. 7.52 in 't Boeckhuys. 8.12 Ra dio-potpourri. 9.00 Kruisklankpuzzle. 9.15 Zeg, ken je die al. 9.30 „Hoe een koning overwon", luisterspel. 10.45 Avondgebed. 11.15 Kamermuziek. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten cm 8, 2.30, 6, 8 en 11 uur. 8.20 Vara- Familiefeest. 8.30 Voor het platteland. 8.40 Welkom thuis. 9.00 De Vara in het zilver. 9.15 Men vraagt. en wij draaien. 9.45 De Vara in het zilver. 10.00 Omroep-Kamerorkest. 10.30 Met en zonder omslag. 11.00 Verzoek-pro- gramma. 11.15 Familiefeest. 11.30 Reportage Finland—Nederland. 1.30 Primo Scala. 1.50 Even afrekenen, heren. 2.00 Het Promenade- oikest. 2.45 Gram.platen. 3.00 De Zondagclub. 3.10 Gram.platen. 3.30 Filmpraatje. 3.45 The Dansant. 4.30 Sportrevue. 5.00 De Vara in het zilver. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Luisterclubs opgelet. 7.30 Het woord spreekt ons aan. 8.05 Salonmuziek. 8.35 Horst ngymnastiek. 9.00 Zondagavond-cocktail. 9.45 Reportage-dienst. 10.00 Omroeporkest. 11.15 Gram.platen. VOOR MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Muziek bij het werk. 8.50 Cello-sonate. 9.15 Ochtend bezoek. 9.35 Morgenconcert. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Concerto grosso. 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 11.40 Bloemlezing. 12.10 Maurice Alexander en zijn orkest, 12.33 Me- tjopole-orkest. 1.15 Mandolinata. 1.45 Lew White. 2.00 Schoolradio. 2.35 Symphonie. 3.30 Amsterdams Kamermuziekgezelschap. 4.00 Bij bellezing. 4.45 Sonate. 5.00 Marianne Colijn. 5.15 NCRV-koor. 5.45 Theater-orkest. 6.05 Voorkomen is beter dan genezen. 6.20 Gram. muziek. 6.30 Bach-programma. 6.45 Gram. platen. 7.15 Sweelinck-kwartet. 7.40 „Van daag". 8.15 Wij hebben een woord voor de* wereld. 8.45 Radio Symphonie-orkest. 9.00 De Zeeslang. 10.00 Met band en plaat voor u paraat. 11.15 Promenade-concert. HILVERSUM II, 298 nu - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Primo Scala. 8.45 Twee vleugels. 9.00 Londens Phil harmonisch-orkest. 10.00 Voor de oude dag. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Harry Davidson en zijn orkest. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 De Regenboog. 11.25 Robert Franz, 11.40 Hooikist-Idylle. 12.00 Orgelspel. 12.38 Gram. muziek. 1.15 De Ramblers. 1.45 Werkers in de* Marshall-landen. 2.00 Nederlandse muziek. 2.30 Tussen mens en nevelvlek. 2.45 Morton Gould. 3.00 Er was geen getuige. 4.15 Con certgebouw-Orkest. 5.00 De school is uit. 5.30 Piano-duo. 5.45 Regeringsuitzending. 6.15 Vara-varia. 6.20 Spike Jones. 6.30 Strijdkrach ten. 7.00 Materiële Oorlogsschaden. 7.15 Elsa Cavelti. 7.45 Regeringsuitzending. 8.05 Voor hen, die er niet waren. 9.30 Actuele kant tekeningen. 10.00 Onze geestelijke vrijheid staat op het spel. 10.15 Radio Philharmonisch- orkest. 11.15 Orgelspel. 11.35 Swing-programma de gang heerst vreugde. De familie Beljaars, eveneens bestaande uit man, vrouw en zes kinderen, kwam eind Ja nuari 1950 met de „Cameronia" in Am sterdam aan. Ook dit gezin heeft korte tijd in een pension te Noordwijk ge woond, en betrok op 30 Mei de nog leegstaande helft van het landhuis. „We hebben een lot uit de loterij ge trokken," glundert mevrouw Beljaars, die dan vertelt van de moeilijke tijd, doorgebracht in Pareh-Pareh op Ce lebes, ten Noorden van Makassar. „Mijn man is adjdant-onderofficier bij het KNIL, maar heeft overschrijving aan gevraagd naar de landmacht. Misschien kunnen we hier dus niet blijven wonen. Daarom heeft mijn man de vloer ge beitst. Hij is nu naar Schagen om een electrisch strijkijzer te kopen." Ook de familie Beljaars is nooit eer der in Holland geweest. De onzekere toestand in Indonesië heeft deze men sen, die voor hun kinderen graag een goede toekomst willen opbouwen, het gewichtige besluit doen nemen. Maar ook zij zijn dankbaar en tevreden over de ontvangst in hun nieuwe vaderland. „Mijnheer Mens heeft ons prachtig ge holpen," verklaart mevrouw Beljaars. Dertigduizend gezinnen jyjIJNHEER MENS is één der ambte naren van de Inspectie Noord-Hol land van de Dienst voor Maatschappe lijke Zorg, ressorterende onder het de partement van Binnenlandse Zaken. Het is voor een goed deel aan zijn ac tiviteit te danken, dat deze twee gezin nen zo voortreffelijk onder dak zijn gekomen. Maar toen wij de heer Mens daarvoor enige lof wilden toezwaaien, wentelde hij deze onmiddellijk af op burgemeester P. J. Korver der gemeen te Sint Maarten, waartoe de Stroet be hoort. „Zonder diens medewerking hadden we dit niet bereikt," zegt de heer Mens. En dan rijden we samen naar het lan delijke gemeentehuis, vlak onder de oude Westfriese Zeedijk, die zich gril lig slingert door de landouwen van het Geestmerambacht. De felle zonnestra len worden mild gefilterd door de rode gordijnen in de burgemeesterskamer, waar de 'heer Korver ons gastvrij ont vangt. „Toen de heer Mens een paar weken geleden bij me kwam en mij een stapel dossiers voorlegde, begreep ik dat er iets moest gebeuren. Het landhuis, waarin de heer Frans (die naar Ame rika is geëmigreerd) heeft gewoond, stond leeg, en dat was geschikt voor twee gezinnen. Nu zitten wij zelf voor moeilijkheden, omdat er nog woon ruimte moet komen voor een gezin, dat door een brand uit zijn huis is verdre ven. Een ander huis, dat zo oud is dat het moet worden gesloopt, zal binnen kort worden ontruimd, zodat wij woon ruimte nodig hebben voor twee gezin nen. Toch hebben B. en W. de villa aan de beide gerepatrieerde gezinnen toegewezen. Wij hebben namelijk bouwvolume voor één woning en ho pen nu dat dit jvordt verdubbeld. Wij kunnen dan op de plaats van het huis dat wordt gesloopt een dubbel woon huis bouwen," vertrouwt burgemeester Korver ons toe. „De wethouders waren het volkomen met mij eens, dat de mensen die uit Indonesië komen, geholpen moeten worden. Wanneer iedere gemeente de eigen belangen het zwaarst acht, zijn meer dan honderdduizend onschuldige mensen de dupe. Zij kunnen het niét helpen, dat het in Indonesië zo ge lopen is. Met samenwerking én overleg kan zoveel worden bereikt. Ik ben daarom erg teweden, dat de eigenaren van de villa, de heren Schenk en Soon uit Schagen, ook spontaan hebben mee gewerkt." Gelijkmatige verdeling. HAN ZIJN WE waar we wezen willen. Burgemeester Korver is een man, die voor deze zaak van nationaal be lang het juiste begrip toont. Binnen kort zal het ontwerp van de „Wet huis vesting gerepatrieerden 1950" door de Staten-Generaal worden behandeld. Het varn kracht worden van een wet is echter alleen niet voldoende. Het gehele Nederlandse volk moet worden doordrongen van de noodzaak, plaats in te ruimen voor de vele duizenden gezinnen die uit Indonesië repatriëren. Vóór het einde van dit jaar zullen naar schatting zesduizend gezinnen van KNIL-militairen naar Nederland ko men, bovendien veertienhonderd gezin nen van marine-personeel en een nog onbekend aantal gezinnen van voor malig gouvernements-personeel en par ticulieren. Dan zijn er nog honderden gevallen van gezinshereniging en de thuiskomst van ruim tachtigduizend landmacht-militairen, waarvoor in on geveer zevenduizend gevallen woon ruimte moet worden verschaft. De regering heeft begrepen, dat hier voor bijzondere voorzieningen nodig zijn. Om een goed lopende organisatie te bevorderen acht de minister van Binnenlandse Zaken het noodzakelijk, dat de onderbrenging van één centraal punt uit plaats vindt en wel door de Dienst voor Maatschappelijke Zorg. De heer B. Fels te Alkmaar, Inspec teur van genoemde dienst voor de pro vincie Noord-Holland vertelde ons, dat men er naar streeft, in iedere gemeen te een verantwoord aantal gezinnen onder te brengen. Dat aantal wordt bepaald naar rato van het bevolkings cijfer en het aantal woonvertrekken, dat in iedere gemeente blijkens de uit slagen van de tiende volkstelling be schikbaar is. De verhouding tussen de beschikbare woonruimte en het aantal inwoners is niet in alle gemeenten ge lijk. De dienst wil daarmede terdege rekening houden. De nood dringt! PJET ONDERBRENGEN zal aanmerke lijk worden vergemakkelijkt en be spoedigd, wanneer iedere Nederlander hetzij gemeentebestuurder, hetzij huiseigenaar, hetzij bewoner in deze doet wat hij kan. De nood dringt! Bin nen een tijdsverloop van acht a negen maanden moeten alleen reeds in de provincie Noord-Holland bijna vijfdui zend gezinnen worden ondergebracht. Als opvangcentra zijn thans beschik baar veertien DUW-kampen, acht pen sions, drie villa's en zestien kleinere huizen, waarin totaal vijfhonderd ge zinnen een tijdelijk onderdak kunnen vinden. De duur van het verblijf in zo'n op vangcentrum moet zo kort mogelijk zijn, in de eerste plaats omdat er tel kens weer ruimte moet komen voor repatriërende gezinnen, in de tweede plaats omdat het verblijf in een op vangcentrum zeer kostbaar is, en in de derde plaats omdat zulk een verblijf altijd een noodtoestand is, die morele gevaren meebrengt. Wanneer een ieder, die iets kan bijdragen tot leniging van deze nood, hiervan ten volle overtuigd is, zal het niet nodig zijn, dat de In specteurs gebruik maken van de vor deringsbevoegdheid, die hun bij de wet zal worden verleend. „Wij brengen de mensen van de jjpoot naar de stoep!" Dat is het devies van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg. Tijdens ons bezoek, dat wij met de heer J. Mens aan de gemeente Sint Maar ten brachten, en ook uit ons gesprek met de heer B. Fels, is ons gebleken dat genoemd devies geen ijdele spreuk .is. De dienst is niet eerder tevreden, of de gezinnen moeten ook wat- de in richting der woningen betreft geen re den tot klagen meer hebben. Spreken wij tot besluit de wens uit, dat het prachtige voorbeeld, gegeven in de Noordhollandse gemeente Sint Maarten overal in Nederland navolging zal vin den! 2. 1. 2. 3. 9. f. 6.6* 7. w 9 10 11 1. Van snoek baars en van baars snoek maken; 3. van zeelt snoek en van snoek weer zeelt. Geen twee maal hetzelfde woord gebruiken en geen vervolgingen. Steeds één letter verwisselen. 2. Is de kleine Kruiswoord-puzzle, waarvan de omschrijvingen zijn: Horizontaal: 1. vertrekken; 5. ach ting; 6. schat; 8. kloosterzuster; 9. ons inziens; 11. Zonnegod; 12. van streek; 13. niet voor; 14. hetzelfde (afk.) Verticaal: 1. paar; 2. wennen; 3. be kende roeivereniging; 4. staat in Euro pa; 6a. verheven zetel; 7. overtreding van een kerkelijke wet; 10. meisjesnaam; 11. groot tentoonstellingsgebouw in Amster dam. v Voor de oplossingen zie men elders op deze pagina. Het vonnis over de hitte, welke ons land in haar greep had, heeft zich snel voltrokken. Het proces begon Dinsdag, toen het hogedrukgebied boven de Noordzee zich langzaam in de richting van Scandinavië in be weging zette. Een depressie ten Oos ten van IJsland deed de luchtdruk boven Scandinavië Woensdag reeds snel dalen, waardoor het rijk van de Westelijke winden zich geleidelijk naar het Zuiden en Oosten begon uit te breiden. Donderdag ten slotte zegevierde deze IJslandse depressie volledig door zich over geheel Noord-Scandinavie uit te strekken. De barometers op de sche pen in de Oceaan stijgen voortdurend en daardoor is nu een Westelijke luchtstroming over Engeland en onze directe omgeving ontstaan, welke ons de koele oceaanlucht brengt, die ons verfrist als een koud bad en de tem peratuur in ons gebied van Woens_ dag op Donderdag reeds met 2 tot 3 graden Celsius deed dalen. Spannende derby in Amsierdam Het ziet er naar uit dat de beslissing in de competitie en het landskam pioenschap en de beslissing in de strijd om de KNVB-beker, vrijwel gelijktij dig zullen vallen. Morgen wordt geen enkele wedstrijd tussen de districts kampioenen gespeeld, in verband met de tournee van het Nederlands elftal, waarvoor verschillende clubs spelers moesten afstaan, zodat Limburgia. door middel van een overwinning op Hee renveen, volgende week de kam- pioensvlag zou kunnen hijsen. Op die dag wordt eveneens de finale om de KNVB-beker gespeeld. Morgen zal be slist worden welke clubs in deze finale mogen uitkomen. Op het VUC-terrein wordt de wed strijd HaarlemDHC gespeeld en op het terrein van NAC zullen PSV en Excelsior elkaar ontmoeten. Het lijkt waarschijnlijk, dat Haarlem en PSV gezien de resultaten van de laatste we ken, een goede kans maken om de fi nale te bereiken. De volgelingen van King Soccer zien echter steeds weer kans om voor verrassingen te zorgen en het behoeft dus geen verwondering te wekken als DHC of Excelsior met de KNVB-beker zouden gaan strijken. In Amsterdam wordt de derby Zee- burgiaDWV gespeeld. De inzet van deze ontmoeting is een plaats in de eerste klasse, waarbij Zeeburgia aan een gelijk spel voldoende heeft en het ligt voor de hand dat het hierbij aan spanning niet zal ontbreken. En wat te zeggen van de wedstrijd Emma— Neptunus, die onder dezelfde omstan digheden in het Feijenoord Stadion plaats vindt? Dze clubs zijn met een gelijk aantal punten in de promotie- degradatiecompetitie geëindigd en mor gen moet worden uitgemaakt wie van deze twee het volgend seizoen in de eerste klasse mag uitkomen. OPLOSSINGEN VAN DE DRIEVOUDIGE PUZZLE 1. Snoek, kroes, karos, kaars, Baars. Baars, snaar, krans, kanos. Snoek. 3. Zeelt, ketel, steek, Sneek, Snoek. Snoek. steno, steen, steek, Zeelt. 2. Kruiswoord Horizontaal: 1. starten; 5. eerbied; 6. trezoor; 8. non; 9. o.i.; 11. Ra; 12. ont daan; 13. na; 14. ld. Verticaal: 1. stel; 2. aarden; 3. Tri ton; 4. Nederland; 6a. troon; 7. zonde; 10, Ina; 11. R.A.I. Puzzle 139. Een moeilijk rekenvraagstuk (opl.) Het verschil tussen de kwadra ten van twee op elkaar volgende getal len is steeds gelijk aan 2X 't kleinste -f- 1. Als dit verschil dus 4693 is, is 4692 twee- lijk is aan: 71214011112376507 verminderd met 71062427491106976 of 151583621269531 Velen hebben met succes naar de op lossing gezocht en hun correcte oplos- maal 't kleinste getal, 't Kleinste getal is singen ingezonden. Na loting onder deze dus 2346. De eetallen ziin dus 2346 en 1 inzenders is de wekelijkse prijs van 5 dus 2346. De getallen zijn dus 2346 en 2347. Heeft men dit gevonden dan vindt men, dat de vijfde macht van 2347 ver minderd met de vijfde macht van 2346 ge- Gedurende deze maand of freert Bourjois U gratis deze elegante flacon Eau de Co logne ..Soir de Paris" bij elke doos originele ..Soir de Paris poeder. Prijs, zonder verbo- ging f 2.70. PARFUMS PARIS ditmaal ten deel gevallen aan de heer C. Blaauw, C. W. Bruinvisstraat 3 te Alk maar. Gefeliciteerd! Deze prijs zal wor den toegezonden. En nu onze nieuwe opgave. Puzzle 140. Welke woorden en welke verticale rij? Hieronder vindt men in alphabetische volgorde 45 lettergrepen, waarvan de 11 woorden gevormd kunnen worden, die voldoen aan de, verder ge geven omschrijvingen. Heeft men de juis te woorden onder elkaar staan, dan is er één verticale rij, die van boven naar be neden te lezen geeft, de naam van een bekende wintersportplaats. Lettergrepen: ba, be, be, brie, der, di, ding, ge, ge. gen, ju, ke, ker, lad, Ier, lier, ling, Io, lof, Ion, me, me, ment, ne, o, pla, ra, ring, ro, rol, stel, te, ten, ter, uit. Vee, ven, ver ver, wa, we, za, ze, zem, zen. Omschrijvingen: 1. klein hotel; 2. voorspelt soms niet veel goeds; 3. een nuttig man; 4. plaats in Overijsel; 5. iets waaromen graag naar luistert; 6. hier moet de boer om denken; 7. iets waar aan men zich niet mag onttrekken; 8. heeft kostbare artikelen; 9. is moeilijk bij elkaar te krijgen; 10. dient om schoon te maken; 11. vindt men bij de brandweer. Welke woorden zijn bedoeld en welke verticale rij geeft een plaatsnaam te le zen? Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 15 Juni aan de redactie van dit blad. Er wordt weer een prijs van 5 verloot. QVER GOD wordt vaak gesproken u de trant van het „alsof". Neem hetl Lutherlied, dat begint met de woorden „een vaste burcht is onze God". Of het bekende couplet uit het Wilhelmui „Mijn schuld ende betrouwen zijt Gij, o God". Of Psalm 62, waar over God gesproken wordt als over een „rots. steen". Het is duidelijk, dat in al deze gevallen een beeld gebruikt is: Goj is als een burcht, als een schild, een rotssteen. Dit „alsof" van het beeld is zeer be. grijpelijk. God immers gaat alle aardsi dimensies ver te boven en te bulten, Er is in wezen niets, waarmee wij Hem zouden kunnen vergelijken. Toch zijn wij gedwongen over God te spreken Dat zal slechts mogelijk zijn in mensen, woorden. Maar mensenwoorden zijn reeds, voordat zij gebruikt zijn, ali ontoereikend bestempeld. Want men. senwoorden slaan op menselijke dingen, niet op goddelijke wezenheden. En toch bevredigt deze, op zichzel! misschien niet onjuiste redenering, niet. Want toorn, liefde en vergeving zijn mensenwoorden. Maar zij worden ook voor God gebruikt. De Bijbel staat vol van Gods toorn, Gods liefde en Godt vergeving. Zijn deze woorden dan ook maar schamele mensenbeelden, die het wezen Gods niet raken? Is een uit. spraak „God is liefde" te voorzien van hetzelfde „alsof-teken", als een uit. spraak „God is een verterend vuur"? Ik weet van de vele, moeilijke theo logische problemen, die door dezs vraagstelling worden opgeroepen. Het Is beter ze hier niet te noemen. Het is slechts één, alom bekende uitspraak, die God noemt „Onze Vader", die ik niet in z'n beeldkarakter, maar in z'n realiteitskarakter naar twee kan ten wil trachten te verduidelijken. Y^ANNEER God in de Bijbel ,,0nz» Vader" wordt genoemd, dan bete kent dat niet, dat God is als een vader, dat Hij in de verte te vergelijken zou zijn met een vader. Neen, we mogen gelukkig het woord „Vader" in z'n volle, reële zwaarte verstaan. God in onze Vader. Van Hem stammen wij af. Wij zijn een goddelijk geslacht. Dit feit wordt in z'n realiteitskarak ter onovertroffen uitgebeeld in het tweede hoofdstuk van het eerste bijbel boek. Daar wordt beschreven hoe God de mens boetseert uit klei van de aarde. Maar dit kleibeeld was nog I geen mens. Dan staat er: „En God blies adem des levens in zijn neusgaten," Het hebreeuwse woord, dat hier met „adem" vertaald is, kan ook betekenen „ziel", „wind" „geest'*, „leven". Een mens is dus pas mens, omdat Gods geest in hem is geblazen, omdat hij deel heeft aan het leven, aan de ziel van God! Vanuit de realiteit van het kind- Gods-zijn wordt het gebed, dat met de woorden „Onze Vader" begint, ver staanbaar. Wij mogen vragen om de persoonlijke tegenwoordigheid van de heilige God. Wij mogen vragen na tuurlijk! dat God ons leven een goddelijke vorm geeft. Wij mogen vra gen om genoegzaam brood en een le ven, vrij van kwade verzoeking. Dat alles vloeit 'voort uit de werkelijkheid, waarin we leven. En die werkelijkheid is het kindschap Gods! jy^AAR niet alleen in onze verhouding tot God heeft de realiteitszin van het woord „Vader" doorslaande bete kenis. Hetzelfde geldt voor onze ver houding tot onze medemensen. En wat blijkt dan? Een mens kent in z'n verhouding tot God de meest per soonlijke, warme relatie, die denkbaar is. En hoewel de warme, persoonlijke omgang ook tussen mensen niet altijd ontbreekt ik denk hier vooral aan het gezin zien wij toch hoe meer en meer persoonlijke relaties in het ge meenschapsleven komen te vervallen, om door bureaucratische formaliteiten te worden vervangen Ik denk hier aan het reeds meer genoemde boek van Gheorghiu, „Het vijfentwintigste uur". Met een onovertroffen helderheid wordt diar bescheven, hoe een mens alleen maar wordt tot een notitie in de bur gerlijke stand een aantekening in een kampregister, een geval, een brokje be schikbaar mensenmateriaal. Onze gran dioos georganiseerde westerse cul tuur, met haar perfect lopende staatsor ganisme, degradeert een kind van God dag in dag uit tot nummer, tot object. Is er een strikt persoonlijke relatie mogelijk tussen een rechter en een be klaagde, tussen de man vóór en dt man achter het loket, tussen de kapitein die beveelt e 1 de soldaat die uitvoert? Juist omdat ambtelijke en officiële relaties ze zijn overigens onontkoombaar! steeds meer gaan overheersen, kun nen we elkaar niet meer ontmoeten als leden van het ene gezin van God. Of het zou dan moeten zijn in de kerk. Maar in hoeverre de kerk realiter ernst heeft weten te maken met de gedachte van de „gemeenschap der heiligen" is moeilijk te beantwoorderi. DOOR MARY BURCHELL (83i Wat een gek ben ik geweest, dat niet eerder te bedenken! zei Teresa in wan hoop tot zichzelf, terwijl ze haar best deed tante Lydia een samenhangend verhaal te doen, van een toneelstuk, dat ze op haar huwelijksreis gezien had. De aankondiging van het diner ont hief haar tenminste van dit gesprek. Maar een nieuwe beproeving werd de plicht aan de zelfde tafel te moeten zitten als Marcia, en haar zelfbewust tegen ieder te moeten zien glimlachen, in het bijzonder tegen Elliott en zich af te vragen wanneer en hoe Marcia het verschrikkelijke onderwerp x ter sprake zou brengen. Gelukkig zou men haar bleekheid en nervositeit wel toeschrijven aan de in spanning, die haar nieuwe positie met zich meebracht. En ze vond bevestiging in de bemoedigende en geruststellende glimlach, die Elliott haar toezond, toen zijn ogen de hare over de tafel heen ontmoetten. Teresa zorgde ervoor terug te glim lachen, maar ze beet zich fel in haar lip Deze heerlijke, vriendschappelijke intimiteit met hem stond op het punt vernietigd te worden, wist ze plotseling en die gedachte was meer dan ze ver dragen kon. Welke afmetingen zou de geschie denis aannemen, als Marcia die verteld had? Wat zou hij moeten denken 'van een vrouw, die knoeide met zijn brie ven teneinde het meisje dat hij liefhad geen kans te geven hem te naderen? Teresa was zo ziek van angst en wanhoop, dat ze het eten nauwelijks naar binnen kon krijgen, dat voor haar werd neergezet, zodat een groot ge deelte onaangeroerd moest worden weggenomen. Ook dat hoopte ze, zou geschoven worden op haar zenuwach tigheid, door 'iet diner veroorzaakt. Wat zouden ze haar allemaal een idioot vinden en dat, terwijl ze zó zeker was geweest er een succes van te zullen maken, Eindelijk was het voorbij, die einde loze nachtmerrie-achtige maaltijd, en Marcia had zich zelfs het genoegen niet gegund van een toespeling of een dubbelzinnige opmerking die, onschul dig als ze mochten hebben geklonken Teresa de doodschrik op het lijf zou- dei. hebben gejaagd. Ze scheen zich met Elliott volkomen op haar gemak te voelen en hij met haar. Alleen, merkte Teresa op, iegde Marcia het er op toe, over mensen en gebeurtenissen te spreken, die haar onbekend waren, zodat ze de indruk wekten, veel samen beleefd te hebben eer Teresa op het toneel was versche nen. Ze dacht dat dit onder andpre om standigheden, haar enigszins geërgerd en misschien gekwetst zou hebben Maar zoals de zaken nu stonden, was ze dankbaar voor elk onderwerp dat Marcia wenste aan te roeren, mits het niet over verloren gegane brieven ging- Met het vorderen van de avond groeide er een zwakke hoop in Teresa'8 hart. dat Marcia misschien geen ge legenheid zou krijgen tot het stellen van vragen of het doen van onthullin gen. Het verlangen hiertoe zou haar zeker niet ontbreken, maaf op deze informele familie-bijeenkomst waar ha' gesprek grotendeels algemeen was, zou het niet gemakkelijk vallen aan twee mensen zich voor een privé- aangelegenheid af te zonderen. Als w» de avond maar door konden komen, zor.der dat zij de kans krijgt, hem al* leen te spreken, dacht Teresa. Ik zal hctr. hem vannacht zelf vertellen. Lie ve God. geef me deze ene kans hem zelf te vertellen. yAN ELKE DRIE hl V heeft een Deense ir verklaard, is er één neu wel niet zo maar een 1 ring geweest zijn van huisdokter, in de tra Jonge vrouwen van Geen knip voor da m Want het gebeurde op vergadering van louter stond niet bij dat iemar Dat ziet er dus niet Het krantenbericht ver bij, of deze diagnose a nemarken geldt, maar geeft het te denken. W licht over, dat ziet u as kever. Van elke drie huisvro neurotisch. Volgens mij: wil dat zoveel zeggen a een ziekelijke stoornis een zenuwziekte. U lach dat het nog wel een bee len. Dat al die jonge v •s middags in „iets nie zomer" achter haar kim de winkels ziet flanerei uitzien alsof zij behept lijke afwijkingen, enz. z Zegt u dat vooral ni< kan heel goed waar zijn bij elke drie één zo'n door loopt, want heel drentelpartlj langs de uren achtereen bij alle juist een teken dat de 1 neurose al te pakken he zig ls er een te krijgen. En het ergste vön die schien wel, dat u als lei tiënte helemaal niet aar voor het zeggen had zoi Mijn lieve kind, je "ben kip, ik zou maar eens th of er niet wat nuttigs t ligt. En het arme slachtc woorden: Niemand weel pakken heb. Thuis zitte soluut niet thuis zitten, me aan! Ik moét er uit, i zien, afleiding hebben, het hoe langer hoe erg< al zo slecht, ik eet niet niets van de kinderen het niet beter wordt moi eens naar een psychiater Dat is de eerste sooi kan niet in huis blijvei niet om te lachen. Ik I dat ik onlangs met eent Uren en uren. Verstand gekscherend, doodernstif geen zier. Een mooi hl hulp, de was buitenshuis kinderen, een beste wei en desondanks een jon; moeder die twee hulpelc ogen opzette en een ze: was: Ik moét eruit, ik harden. Als 's middags Jan en de kinderen het 1 het meisje óók weggaat. Maar beste meld, dat i Je hebt een prachtige kamer, je installeert j bloeiend raamkozijn (h( Het garnituur voor ee japon moet met grote zo: gekozen. Wanneer de jaf de bovenste, de schoude vormt de kraag door zij punten een geschikte ca middelste japon heeft ee: een ronde kraag, met eei lijk aandoende zijher sti geeft het onderste mode! idee voor opslagen op weer.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6