*m&&M®ZGM?êmÊfcowvm Voor de Jeugd Op de fieis: een broekrok De driekwart jas Angst voor de leegte Drie verschillende garnituren MNIOL geneesten v&tJbd&d de fuiid Ho Tsji Minh Leider van rood Zuid Oost Azie? Eigen motor werd in brand geschoten BI] EXAMENS Mijnhardt Zenuwtabletten Amerika telt 54000 (openlijke) communisten Soldaten op weg naar huis De Roversbende van Kredomaja KREus D0*u5 MAnus JAnus Raadsels Kleine grapjes Moederleed KERKELIJK NIEUWS Peyre wordt uitgeleverd De Belgische socialisten dreigen met strijd Inwisseling bankbiljetten van 10 en IOO Vliegende nachtclub boven Parijs V.V.V.V.V.V.NV.T.V VAN 1-1 A A! ELKE DRIE huisvrouwen, zo heeft een Deense medicus onlangs verklaard, is er één neurotisch. Het zal wel niet zo maar een korzelige bewe ring geweest zijn van een ouderwetse huisdokter, in de trant van: Die jonge vrouwen van tegenwóórdig! Geen knip voor de neus waard.... Want het gebeurde op een plechtige vergadering van louter medici en er stond niet bij dat iemand protesteerde. Dat ziet er dus niet zo mooi uit. Het krantenbericht vertelde er niet bij, of deze diagnose alleen voor De nemarken geldt, maar in elk geval geeft het te denken. Want zoiets slaat licht over, dat ziet u aan de colorado kever. Van elke drie huisvrouwen is er één neurotisch. Volgens mijn woordenboek wil dat zoveel zeggen als: lijdende aan een ziekelijke stoornis tengevolge van een zenuwziekte. U lacht erom. U zegt dat het nog wel een beetje zal meeval len. Dat al die jonge vrouwtjes, die u 's middags in „iets nieuws voor de zomer" achter haar kinderwagen langs de winkels ziet flaneren, er heus niet uitzien alsof zij behept zijn met zieke lijke afwijkingen, enz. zie boven. Zegt u dat vooral niet te snel. Het kan heel goed waar zijn dat er daar ook bij elke drie één zo'n stakker onder door loopt, want heel dikwijls is een drentelpartij langs de winkelruiten, uren achtereen bij alle wind en weer, juist een teken dat de betrokkene zo'n neurose al te pakken heeft of hard be zig is er een te krijgen. En het ergste vön die neurose is mis schien wel, dat u als leek het zo'n pa tiënte helemaal niet aanziet. Als u het voor het zeggen had zou u adviseren: Mijn lieve kind, je bent zo lekker als kip, ik zou maar eens thuis gaan kijken of er niet wat nuttigs voor je te doen ligt. En het arme slachtoffer zou u ant woorden: Niemand weet hoe ik het te pakken heb. Thuis zitten? Ik kan ab soluut niet thuis zitten, dan vliegt het me aan! Ik moét er uit, ik moet mensen zien, afleiding hebben, anders wordt het hoe langer hoe erger. Ik slaap nu al zo slecht, ik eet niet meer, ik kan niets van de kinderen hebbenAls het niet beter wordt moet ik toch maar eens naar een psychiater. Dat is de eerste soort, die van: ik kan niet in huis blijven. Heus, het is niet om te lachen. Ik kan u vertellen dat ik onlangs met eentje gepraat heb. Uren en uren. Verstandig, overredend, gekscherend, doodernstig het hielp geen zier. Een mooi huis, voldoende hulp. de was buitenshuis, twee gezonde kinderen, een beste werkzame man en desondanks een jonge vrouw en moeder die twee hulpeloos verwilderde ogen opzette en een zenuwcrisis nabij was: Ik moét eruit, ik kén het niet harden. Als 's middags om twee uur Jan en de kinderen het huis uit zijn en het meisje óók weggaat Maar beste meid, dat is toch heerlijk. Je hebt een prachtige zonnige huis kamer, je installeert je achter je bloeiend raamkozijn (hé, waarom heb je hier geen planten staan?), je zet voor jezelf een kopje thee en dan verdiep je je in een mooi boek of een interessant artikel. Of je zet een mooi wollen jurkje voor je dochter op de pennen, dan is dat tegen de winter alvast klaar. Je bent geen matador in het breien? Ook goed, dan naai je een steekje of je borduurt, je zet de radio aan en luistert naar een concert of een lezing. En als Jan en de kinderen thuiskomen staat er een vers gezet kopje thee klaar en ben je een heerlijk uitgeruste moe der, die weer met alle belangstelling naar hun verhalen kan luisteren. Waar om doe je eigenlijk je jongste naar de kleuterschool? Je kunt haar toch nog best een jaartje thuis houden, dan ga je 's middags genoeglijk met haar wan delen in dat prachtige park vlak in je buurt, dat is goed voor jullie allebei O neen er was geen goed garen mee te spinnen. Zij thuis zitten? Naar de radio luisteren? Breien? Met een kind wandelen?? Hoe kan ik zoiets ver zinnen! Ze kon obsoluut niet alleeh zit ten, aan zo'n kind had je ook geen ge zelschap ze moest en zou mensen zien, ergens op bezoek zitten, praten, afleiding hebben. De stakker het eindigde, natuurlijk, in een hele lij densweg langs allerlei psychiaters, die ten slotte uitliep op ,§en neurologische kliniek met shock-behandeling en de rest. Die voor een tijdje aardig hielp, en dan begon het wagentje weer langzaam uit het spoor te lopen DE TWEEDE soort, u kent ze ongetwij feld ook van dichtbij, is de neuroti sche huisvrouw, die er nooit eens uit kan. Zij is altijd bezig. Zij heeft een mager gezicht en gloeiende oj^n van het haasten. Als u om drie uur 's mid dags bij haar aanbelt doet zij open met een doek om 't haar en een schort voor en zegt: Gunst, ik was net de spreien aan 't wassen. Het is er zulk mooi weer voor. Of zij zit in de keuken trap roeden te poetsen. Of jakkert tijdens uw bezoek achter de trapmachine aan een paar nieuwe overdijnen voor de stu deerkamer. Zij was laatst even de stad in gevlogen voor een nieuw nest glazen schaaltjes, ze had eigenlijk geen tijd, maar het oude was haar pardoes uit de handen gegleden, ze is ook zó zenuw achtig tegenwoordig en toen zag ze die lap, heus een koopje, vooral als je ze zelf maakt. En nu is de kamer schoon maar er hangen nog geen gordijnen, ze schaamt zich gewoon dood en nu moe- Het garnituur voor een eenvoudige japon moet met grote zorg worden uit gekozen. Wanneer de japon, zoals b.v de bovenste, de schouders vrij laat, vormt de kraag door zijn zeer grote punten een geschikte camouflage. De middelste japon heeft een witte pas en ten ronde kraag, met een zeer vrouwe lijk aandoende zijden strik. Ten slotte geeft het onderste model een origineel idee voor opslagen op korte mouwen weer. Ian Meredith, een bekende Lon- dense ontwerpervervaardigde deze driekwart jas met aan de rechterzijde twee boven elkaar geplaatste zakken. Naar vetfelezlng kan dit model al dan niet met een ceintuur worden gedragen. In kringen van de confectie-industrie wordt wel eens de indruk gewekt, als of het tailleur op het punt zou staan te verdwijnen. In plaats daarvan zou dan de losse, driekwart jas moeten ko men met een rok van hetzelfde mate riaal. Dergelijke voorspellingen worden door de bewonderaarsters van 't tail leur betreurd. Zij zullen intussen met instemming hebben opgemerkt, dat het met dat verdringen van het tailleur zo'n vaart niet loopt. Op de show, die de Nederlandse kledingindustrie on langs gaf bij gelegenheid van de Am sterdam Fashion Week, werden althans naast een enkel kort jasje nog ver scheidene tailleurs gebracht. Vermoedelijk zuilen we het in de toekomst zo moeten zien, dat het drie kwart jasje een verlengde topper, of een verkorte swagger? - aanvulling gaat worden op onze garderobe. Een gemakkelijk zittend model met 'n vlotte lijn en wijde mouwen, dat ziq$ prettig leent om vlug te worden aam geschoten bij het doen van boodschap pen, maar dat daarnaast eveneens over een meer geklede japon kan worden gedragen. Ook in Engeland hebben de vrouwen het nieuwe model aanvaard. Wij zagen het daar o.a. in een steenrood otto man velours met twee grote boven er- kaar geplaatste zakken. De Engelse ontwerpsters gaan daarmee een stap terder dan onze Nederlandse kleding fabrikanten, die overigens eveneens de laag geplaatste zak (zó laag, dat hij al'tcn net een gestrekte arm te berei ken is) op hun pogram hebben ge plaatst. We zouden het zelfs een van de weinige nieuwe ideeën willen noe men, die de thans reeds in voorberei ding zijnde collecties voor het komèn- de winterseizoen bevatten. ten se af al zal ze er vannacht voor op blijven.... Stel de stakker niet voor, een eindje te gaan wandelen en die naaierij tot morgen te laten liggen. Zij zal dan van nacht helemaal geen oog dicht doen. Maar verbaas u niet alles u haar over een poosje ook bij de psychiater in de wachtkamer aantreftTwee zieken met absoluut tegengestelde verschijnse len, maar die in de grond éénzelfde oor zaak hebben: Angst voor een grote in nerlijke leegte. Die Deense dokter had schoon gelijk Wat deze vrouwen genezen kan (afge zien van een andere echtgenoot, zo een die eventueel bereid is met de vuist op tafel te slaan maar dat gemis zal wel niet te achterhalen zijn) is: een liefhebberij. Zo maar gewoon een hobby. Maar dat is weer een kolom apart. SASKIA. Met een uun jurkje aan op de fiets zitten is in ons winderig landje niet steeds een onverdeeld genoegen. In de vecantie zijn shorts en driekwartpanta lons aardig en practisch, maar dan alleen voor de jongere generatie. Als je niet meer zo ?,piep" bent en ook voor het gebruik in de bewoonde wereld heb je meer aan een broekrok. De hier afgebeelde is haast niet van een gewone rok te onderscheiden door de diepe plooien, die voor- en achter zijn aangebracht. U heeft nodig 1,60 M. stof van 130 cm. breed. U begint met de voeringzakken in te zetten. De openin gen kunt U paspoileren, maar als U dat te lastig vindt, moogt U ze ook met een 2 3 cm. breed patje van dubbele stof afwerken. Een derde mogelijkheid is: de zakken opstikken. De zijnaden sluiten, waarbij links een split voor ritssluiting open blijft. U stikt de beennaden en dan de middennaad dicht. Daarna legt U X op, vallend de plooien in, die over de aangegeven lengte van binnen aan el kaar genaaid en van buiten ruim 1 cm. breed afgestikt worden. De bovenrand zet U op een tailleband. Ditzelfde patroon is ook heel goed voor shorts te gebruiken, als U van de onderkant ca. 20 cm. afneemt. Volgens onbevestigde berichten zou Ho Tsji Minh geen hoofd van de VTV minh-regering meer zijn, doch de réi- ding hebben gekregen van de com munistische geweging in geheel Zuni- oost-Azie. Hij zou als regeringsleider zijn opgevolgd door Dang Ksoean Khoe, een veertigjarige Tongkine°s, die tweemaal gevangen heeft gezeten en in 1941 lid werd van het centraal comité van de Indonesische communis tische partij. De ondergang van de B-29 Gezagvoerder Walsh die het bevel voerde over het Superfort, dat dezer dagen boven de Noordzee is veronge lukt, heeft verteld, dat kort voor het ongeluk, tijdens een oefening, een der boordkanonnen in een motor schoot. De motor vatte vlam. Door de snelheid te vergroten, trachtte men het vuur te doven. Het toestel daalde van 300 tot 170 meter en daar gaf Walsh zijn man nen bevel, het toestel te verlaten. Hij en twee anderen bleven in het toestel, tot dat het op 1/t water lag en toen gingen ook hijzelf en een sergeant van boord. Later bleek, dat een kapitein was achtergebleven. Walsh en zijn ser geant zijn later door een treiler opge pikt. spelen zenuwen een grote rol. Een rustig examen doet U met Ing. med. (adv.) De directeur van de Amerikaanse staatsrecherche, Hoover, heeft het Congres meegedeeld, dat de commu nisten in Amerika ondergronds zijn begonnen te werken en geheime codes gebruiken sinds de veroordeling van de elf communistische leiders in New York. Zij trachten zich in te dringen bij de verkeersdiensten, de zware industrie en bepaalde vrije beroepen, zei hij. Er waren 54.174 openlijke communistische partijleden in de V.S., waarvan 25.000 in New York. Nelly wordt 32 Juni te Amsterdam verwacht. Cheshire, was Donderdag ter hoog te van Kaap Degata en wordt Dinsdag te Rotterdam verwacht. General J. H. McCrae was Donder dag 460 m Z.O. Guardafui (naar Rotterdam) Grote Beer was Donderdag ter hoogte van Port Sudan (naar Amsterdam). Hellenic Prince passeerde Don derdag Daedalus Rif (naar Am sterdam). v- ;-s >"'-V Asjeblieft, wat zeg je van dit stoere viertal? Ze- waren bij elkaar gekomen om een groot plan te bespreken. Ze wilden een club oprichten en dan wil den ze toneelstukken opvoeren. Prach tige toneelstukken, waarbij de toe schouwers tranen met tuiten zouden huilen. Drama's moesten het zijn, vol hartbrekende taferelen. Om te begin nen wilden ze een roversstuk spelen, dat ze zelf wilden maken. En als het stuk dan werd opgevoerd en als de mensen het toejuichten, zouden ze bloemen krijgen en de burgemeester zou het gezelschap complimenteren En dan? Nu dan zouden ze hun stuk verfilmen, zodat ze het zelf in de bioscoop zouden kunnen gaan zien, dan zouden ze hun eigen stemmen kunnen horen en ze zou den er heel wat van kunnen leren. En zo zouden ze telkens beter leren spelen en ze zouden met zijn vieren de leiding hebben van een groot toneelgezelschap van dames en heren. Daarmee wilden ze dan in een grote autobus het hele land afreizen en overal voorstellingen geven En later zouden ze dan een filmmaat schappij oprichten. Prachtige plannen, niet waar? Ja, maar met plannen moet je beginnen. Een goed plan is een goed begin en een goed begin is het halve werk! Toen besloten ze eerst een naam te bedenken en na lang overleg kozen ze de naam „Kredomaja". Een prachtige naam. Hoe ze aan de moeilijke naam Kredomaja kwamen? Wel, dat zijn de eerste lettergrepen van hun namen achter elkaar gezet pro beer het maar. Het is eigenlijk heel erg jammer, dat ze het stuk niet klaar kregen, dat ze het nooit opvoerden en dat ze ook geen to neelgezelschap vormden. En ook dat ze niet met een autobus door het land re den en geen filmmaatschappij opricht ten. Maar het plan was goed en ze heb ben er ook veel plezier mee gehad en dat was leuk, al kwam er dan ook niets van terecht. In elk geval is er deze te kening van bewaard gebleven, waaruit je kunt zien hoe vier jongens prachtige dingen kunnen bedenken. En een hond was er ook bij, maar die begreep er natuurlijk niets van. Ook wij zouden er niets van begrijpen als we niet wisten, 1) Door de letters van hun namen te rangschikken kun je uit de namen van de volgende personen lezen, welk beroep zij uitoefenen. 1. ebkark. 2. irdeschl. 3. sertko. 4. tebdopso. 5. reocduncut. 2) Mijn geheel bestaat uit negen letters en is aan het strand te zien. Een 4.5.6. 8.9. is een soort spook. Een 1.7.4. is een familielid. De 2.3.9. is een riviertje. 3) „Trebé rahd zablegen adn ed domn badregn". We hadden hier een leerzaam spreek woord willen zetten, maar de letters raakten door elkaar. Hoe moet het lui den? ■puBjqoa puoui ap nep 'uazeiqaS pzeq jajag 'g ■ramqosaaz g tinatonpoa 'apoqjsod 'jajso^ 'jappiqos 'jaj^eg 'j •uapjooMjuB a a Ongedierte. Zoontje: Vader, er zit een wesp op het plafond. Vader (verstrooid): Trap het beest dood en laat mij met rust. Geen tijd. Jan komt thuis met een vuile be- modderde broek. Moeder knort en zegt: Hoe komt dat nu weer? Jan: Ik ben gevallen. Moeder: Met je nieuwe broek? Jan: Ja, ik had geen tijd om hem uit te trekken. Beleefd. Twee mensen ontmoeten elkaar op een heel smal pad, dat slechts voor één man breed genoeg was. Geen van beiden wilde voorde ander ruimte maken. Woedend zei de één: Ik ga nooi voor eep dwaas opzij. Ik hèel graag, sprak de ander en de daad bij het woord voegend, liet hij zijn tegenstander passeren. dat het vier jongens waren, die zich hebben verkleed en zich „de roversben de van Kredomaja" noemden. Maar je zou ze toch niet graag op een donkere avond op een stil weggetje te genkomen, wel? Veel meisjes zouden er bang van worden! Verleden week kocht een Friese boer op de veemarkt te Bolj- ward o.a. een schaap met lam meren. Het schaap ging naar de weide van de boer, de lamme ren werden verder verkocht. De schapenmoeder kon haar kroost echter niet vergeten, wist 's nachts uit de weide te ontsnappen en wandelde naar het marktterrein in de binnenstad. Zelfs bracht zij daar de volgende dag een bezoek aan een paar café's, waar zijzelf en haar lammeren verhandeld waren, natuurlijk onverrichter zake. Toen de jeugd wat al te veel belangstelling voor het wan delende schaap toonde, ontfermde een der bewoners van de Nieuw- markt zich over het dier, liet het grazen in de bleek en gaf het bij de politie aan als gevonden voor werp. Thans loopt het schaap weer rustig in de wei. Ned, hervormde kerk: Beroepen te Bergambacht J. Lekker- kerker te Westbroek; te Hedel R. W. Steur te Ouddorp; te Brakel en te Poortvliet A. J. Wijnmalen te Olde- broek; te Wijk bij Heusden C. van Dop te Ameide en Tienhoven. Aangenomen naar Kolmsgate J. Papineau Salm te Julianadorp. Bedankt voor Noordeloos J. Hovius te Hogeveen. Gereformeerde kerken: Beroepen te Wolvaartsdijk D. van Swigchem te Haemstede. Bedankt voor Hasselt H. Wiersema te Oude en Nieu we Bildtdijk; voor Schipluiden W. J. van Hoek te Zuilichem. Beroepbaarstelling: Ds. H. H. van Herwerden, laatstelijk predikant te Djakarta, wonende Hourderingernlaan 1 te Bilthoven, stelt zich beroepbaar in de Ned. hervormde kerk. Eveneens de heer F. van Nieuwpoort, theologisch candidaat, Noordwijkstraat 16, Scheveningen. EXAMENS De classis 's-Gravenhage der gere formeerde kerken heeft geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer C. Goeman te Voorburg, candidaat aan de Theologische Hogeschool te Kampen. Aan de Vrije Universiteit zijn geslaagd voor het candidaatsexamen rechten da dames M. Hajer te Leiden, F. G. F. Ten Bruggen te Almelo en H. Nimpoeno ta Amsterdam, en de heren C. Barends ta Dokkum en E. D. Kraan te Vlaardin- gen PROMOTIE DS. C. T. NIEMEYER Naar wij rnemen iat ds. C. T. Nie- meyer, Ned. hervormd predikant te Wyckel in Friesland voornemens Don derdag 15 Juni a.s. aan de R.U. te Gro ningen te promoveren tot doctor in da Theologie op een proefschrift, getiteld: „Het probleem van de rangschikking der psalmen". Als men weet, waar hij is... Een woordvoerder van 't Braziliaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat Brazilië Roger Peyre vermoedelijk zal uitwijzen, on verschillig of Frankrijk om zijn uitle vering vraagt of niet. Peyre, de ontbrekende getuige in het „schandaal van de generaals" in Frank rijk, is met zijn gezin de binnenlanden van Brazilië in gevlucht. Sommigen me nen, dat hij de grens naar Paraguay is overgestoken. De Braziliaanse woordvoerderzei.dat de aanwezigheid van Peyre in Brazilië „ongewenst" is en dat zijn verblijfsver gunning, die 15 Juni afloopt, niet zal worden verlengd. Tegen Koning en zijn partijen Het Belgische socialistische comité van actie, dgt bestaat uit vertegenwoordi gers van de socialistische partij, de vakbeweging en de coöperatieve vereni gingen, heeft een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd, dat de strijd tegen de terugkeer van koning Leopold op elk gebied zal worden voortgezet. Deze zal slechts eindigen, wanneer de koning en zijn partij verslagen zullen zijn. comité verklaart zich solidair met de stakers in hei textielbedrijf en op de werven. De Nederlandse Bank heeft de gele genheid tot verwisseling van de opge roepen bankbiljetten van f 10 en f 100, model 1945, bij haar agent- en corres pondentschappen alsnog tot en niet 31 Augustus opengesteld. Na deze datum zullen de biljetten nog slechts bij de Nederlandse Bank te Amsterdam kun nen worden verwisseld. Parijs krijgt op 14 Juni een vliegende nachtclub. Met ingang van die datum stijgt elke avond om negen uur een vliegtuig van de luchthaven Orly op voor een vlucht boven de hoofdstad. Er zal worden gedanst en champagne geserveerd. Avondkleding is ver eist. De kosten van de vlucht bedragen 10.000 francs per per soon.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 7