Engeland bereid tot medewerking Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Nieuwe opzet voor opleiding van onderwijzers Belgie blijft afzijdig van betalingsunie Burgemeester d'Ailly „ereborger" van Amstelredams Damstad Eerste Kamer accoord met de uitbreiding der Hoogovens L.S.K. en A.A.F. gaan samen oefenen Bevolking van Ambon onder vuur Donderdag 15 Juni 1950 ,147e Jaargang No. 138 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN MINISTER STIKKER UCHT PLAN TOE Economische eenheid geen zaak van hei „domme potlood" alleen DIRECTEUR-GENERAAL VAN UNESCO VRAAGT ONTSLAG Smuts afgetreden als leider der oppositie Noodlanding op één wiel Kweekschool voor vijf leerjaren Concertgebouw-aarde naar Hollywood Benelux-conferentie een maand uitgesteld Wankel beleid inzake plan-Schuman gelaakt Incidenten met de heer Molenaar Sukarno wil Australië met rust laten FRANS DEBAT OVER PLAN-SCHUMAN Het Oud-Hollands plein feestelijk geopend Reuzenforten boven ons land Koffiebon geldig tot 18 Juni Zuid-Molukken vastbesloten zich te verdedigen, maar hulp is dringend nodig BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdum 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAFTEIN ALKMAAESCDI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, f 4.50 per kwar taal plus incassokosten. ;ich van dezelfde Men heeft ge it. van de Italia, an de mannen 'i de vrouwen 41 s vond men on- i en 19 jaar. Dan ?rs met 54 pet. a met 43 pet, en de vrije be- en de arbeiders en. meest in Kalie? i de lectuur zijn „prullen". Met 9 alie zo geliefde :t. de wetenschap, it en met 3 pet. 'en en dertig pet. an Italiaanse' au- 'oordamerikaanse, pet. van Engelse :he auteurs, am duidelijk vast j het lézen van -d door de film. sek is „Gejaagd volgen „De Cita- Molen aan de ;e schrijver Bac- emingway, Hugo, erkoos de vrij- ret van Dorian it Italianen de buitenlandse au- aezorgde de Itali- boekhandelaren ïarktanalyse. ffj pet. van de ge wordt verkocht, (eheel Italië 15 ider de boeken jaarlijks nieuw en met een waar dollar. enquête gehou- ende figuren, zo- •en, industriëlen, hen las 81 pet. de rij van meest opend, met het lichelangelo van i" van Malaparte, .1 in Napels leid- Tweede Wereld- lezen de minis- geen enkele cri- engeschiedenis. leider van rood eerste rede na de t Russisch-Chinese bruari te Moskou, dee van sommige lat het mogelijk is i uit te schakelen voeren, verkeerd .stemming met de 1". ambassadeur in i, mr. dr. E. N. Amerika na een jaar zal verlaten, ezoek aan presi- ït. asstad komt even- n 't Houtvoorlich- lende de „Willem lende houtsoorten, dit schip gebruikt Houtvoorlichtings ïoutkalender uit. gegevens over Het blad „De n tijd tot tijd een gewijd aan een Verder zullen er een tiental ar- :rschijnen. en excursies be lief. Voorts is een ie maak. •Xe ik een man een man met man met een man Engeland verleent op het ogenblik de meest loyale medewerking aan de verwezenlijking van de plan nen, die in de boezem van de Organisatie voor Eu ropese Economische Samenwerking leven, zo heeft minister Stikker gistermiddag verklaard tijdens een persconferentie, waarin hij het Nederlandse plan voor de economische eenmaking van Europa heeft toegelicht. Hij heeft er aan toegevoegd, dat hij met betrekking tot de huidige stand van zaken aller minst pessimistisch is. Het standpunt van Engeland inzake de betalings-unie is bekend, men weet waar de moeilijkheden liggen en daarvoor zijn oplossin gen gevonden. Het gaat nu om de uitwerking er van. De minister zeide te geloven, dat Engeland zelfs aan het plan-Schuman zal kunnen deelnemen. Uitgangspunt van het plan-Stikker is de vraag geweest, of Nederland zich diende te beperken tot de verdediging van zijn eigen nationale belangen in da OEES, dan wel zich op een breder nationaal standpunt moest stellen. De Nederlandse regering heeft tot het laatste besloten. Daarbij zal het wel eens kunnen voorkomen, dat ideeën worden verdedigd, die niet direct stroken met de belangen van ons land. Uit dit brede standpunt is de gedachte van een noodzakelijke integratie voort gevloeid. Deze kan niet automatisch haar beslag krijgen, door domweg het percentage der liberalisatie te verho gen. Dat moet stap voor stap en in dustrie voor industrie gaan. In deze Mr. D. U. STIKKER optimistisch Generaal Smuts heeft met het oog op zijn langdurige ziekte zijn ontslag aan geboden als leider van de parlements- fractie der Verenigde Partij (oppositie). J. G. N. Strauss, waarnemend-voorzit ter der parlementsfractie, is mét alge mene stemmen tot zijn opvolger gekozen. Generaal Sniuts was, voor de tweede maal in zijn loopbaan, leider van de oppositie sinds de combinatie van de nationalistische en de naturellenpartij zijn Verenigde Partij bij de algemene verkiezingen in Mei 1948 versloeg. richting gaat het plan-Schuman reeds. Minister Stikker bleek optimistisch te zijn ten aanzien van de mogelijkheid, om Duitsland en Frankrijk in zijn plan in te schakelen. Beide zullen er waar schijnlijk wel voor voelen, met name Duitsland, voor welk land immers net plan-Schuman de mogelijkheid is geble ken, om deel te krijgen aan de Euro pese inspan.iingen. Het plan-Schuman is meer politiek van aard. Het plan- Stikker echter beweegt zich op econo misch terrein en de vraag is, of de Marshall-landen de bestaande proble men met elkaar willen oplossen. Het plan-Stikker zal aan het eind van deze maand in de Raad van de OEES ter sprake komen. Waarschijnlijk zal daar zelfs de Europese betalings-unie in priicipe worden goedgekeurd. Het is niet te zeggen, hoeveel tijd de verwezenlijking van het plan-Stikker zal vergen, evenmin, of men het daarbij zal kunnen stellen zonder dollars. Ech ter zullen, zo betoogde de minister, Amerika en Canada in de ontwikkeling der Europese economie geïnteresseerd blijven, ook al zal in 1952 een eind zijn gekomen aan de Marshall-hulp. Dan komt echter de landbouw het eerst aan de orde. Dr. Jaime Torres Bodet, de Mexi caanse dir.-generaal van de Unesco, heeft gister op de vijfde algemene con ferentie van de organisatie, die te Flo rence wordt gehouden, zijn ontslag in gediend. De conferentie heeft een voorstel van Tsjechoslowakije besproken, behelzend dat de Unesco actief voor de vrede dient te werken. Enkele delegaties ga ven als haar mening te kennen, dat dit reeds tot de omvangrijke taak van de Unesco behoort. Bodet stond er op, dat de Unesco in deze een duidelijk omschreven stand punt zou innemen en met alle ten dien ste staande middelen voor vrede zou ijveren. Anders, zo zei hij, zou hij zijn ontslag moeten indienen. Een vliegtuig van „Air France' heeft gistermiddag met 28 passagiers aan boord een noodlanding op één wiel gemaakt op het vliegveld „Le Bourget" bij Parijs. Het had eerst de benzine opgebruikt door te blijven rondcirkelen. Wanneer de plannen van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen worden verwezenlijkt, zal Neder land eerlang een vijfjarige kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen bezitten. Deze bouwt voort op het on derwijs aan een ULO-school en is ver deeld in drie leerkringen. In de eerste, die de eerste twee jaar omvat, wordt met name de algemene ontwikkeling van de leerling uitge breid. In de tweede leerkring, die het derde en vierde leerjaar omvat, begint de eigenlijke vakstudie, die in de der de leerkring (vijfde leerjaar) wordt afgesloten. Wie vier jaren heeft door lopen, is benoembaar tot onderwijzer aan een school voor gewoon lager on derwijs. Wie tot onderwijzer aan een school voor VGLO of ULO, of tot hoofd ener school wil worden benoemd, zal de kweekschool volledig moeten heb ben doorlopen. In principe vervalt de scheiding tus sen akte van onderwijzer en akte van hoofdonderwijzer. Wel wordt in het laatste schooljaar in schoolverband de studie van opvoedkunde en Nederlands voortgezet. De leerling moet voorts een bepaalde tijd doorbrengen aan de meest voorkomende typen scholen en daarbij taken vervullen, hem door de directeur van de kweekschool opgelegd. Ten slotte blijft dan tijd beschikbaar voor vrije studie in één of twee door de leerling te kiezen vakken. Leerlingen, die de HBS of het Gym nasium hebben doorlopen, zullen tot de tweede leerkring kunnen worden toe gelaten. Indien zulks mogelijk blijkt, kan door een eenvoudige wetswijziging de mogelijkheid, om na het doorlopen van de tweede leerkring de functie van onderwijzer bij het gewone lager onderwijs te aanvaarden, komen te ver vallen. Voorts wordt een regeling voorgesteld voor de financiële gelijkstelling van openbaar en bijzonder kweekschool- onderwijs. Weerbericht Verwachting geldig tot morgen avond: Wisselende bewolking met olaatselijk enkele buien. Meest matige wind 'ussen Zuid-West en West. Weinig" verandering in tem peratuur. VRIJDAG: Zon op 4.19, onde- 71.02; maan op 4.10, onder 22.35. Van onder de vloer der grote zaal van het Amsterdamse Con certgebouw reikte gisteren Eduard van Beinum de zangeres mevr. Faniella een schaal met aarde aan, die hij even tevoren had ge schept uit de grond waar Amster dams muziektempel op rust. Deze aarde gaat naar Hollywood, waar heen ook aarde uit een twintig tal andere landen wordt gezon den om daar te worden vermengd met grond van Hollywood. Dit alles zal in een omhulsel bewaard worden als symbool ven de cul turele eenheid. Op 1 Augustus zal in Hollywood-Bowl een grote concertruimte in de open lucht een plechtigheid worden gehouden, die de culturele een heid der landen moet uitbeelden. Het Belgische kabinet heeft gister avond eenparig de voorwaarden, die door de O.E.E.S. gesteld zijn voor Belgie's deelneming aan de voorge stelde Europese betalingsunie, als on aanvaardbaar voor zover het Belgie betreft verworpen. Het verloop der voorbereidende on derhandelingen voor de conferentie, waar de oprichting van een Europese betalingsunie zal worden besproken, is een ontgoocheling geweest voor Belgie. Men legt er de nadruk op, dat Belgie zich van meet af aan een overtuigd voorstander van deze beta lingsunie heeft getoond. Zijn econo mie heeft te veel geleden onder de beperkingen van het deviezenverkeer dan dat het niet geneigd zou zijn het zijne bij te dragen tot het herstel van de economie in West-Europa. Naar te Brussel van welingelichte zqde wordt vernomen, zal de Bene lux-conferentie, die aan het einde van deze maand te Oostende zou worden gehouden, ongeveer een maand wor den uitgesteld. Om dit uitstel is door de Neder landse regering verzocht in verband met het aantal andere buitenlandse conferenties, dat op hetzelfde tijdstip wordt gehouden, in het bijzonder die inzake de Europese betalingsunie. „Damstad", het kleine ommuurde Oudhollandse marktplein, dat aan de voet van Jacobs van Campens bouwwerk is verrezen ter gelegenheid van het 500- jarig bestaan van »,'t lands uitstalkast" de Kalverstraat te Amsterdam is gistermorgen door Amstelredams vroede vader geopend. Mr. Arn J. d'Ailly werd met een rijtuig van zün ambtswoning gehaald en in een feestelijke optocht door de Kalverstraat, waar confetti en serpentine op het hoofd van de ma gistraat neerdaalde, naar de poort van Damstad gereden. Er is gistermiddag in de Eerste Kamer een incidentje geweest tussen de voorzitter, prof. mr. R. Kranenburg, en mr. A. N. Molenaar (WD). De liberale senator bracht n.l. het plan-Schuman ter sprake bij de behandeling van het wets ontwerp inzake de deelneming van de staat in de financiering van de uitbreiding der Hoogovens te Velsen, en wenste te weten, welke de kansen van ons land bij dit plan waren. De voorzitter belette hem, hierop verder in te gaan, waarop de heer Molenaar boos van het spreekgestoelte wegliep. oordeel over kon geven. Hij zeide voorts, dat de socialisatie niet het enige redmiddel voor de economische kwalen was. Het gemengde bedrijf (deelneming van staat en particulieren) leek hem een grote toekomst te hebben. Minister Van den Brink heeft mede gedeeld, dat van de ECA definitief toe stemming is verkregen, om het bedrag van f 96 millioen, dat de Staat in de Hoogovens zal steken, uit de Marshall- gelden te putten. Het wetsontwerp is aangenomen met de stemmen van de communisten tegen. De senator vond het beleid van de Nederlandse regering maar „wankel". Hij wenste te weten, in hoeverre Ne derland bij dit plan zou kunnen wor den betrokken. De heer Kranenburg vond het onjuist, daarover nu al te spreken, omdat deze zaak onvoldoende schriftelijk voorbereid was. Toch hadden ook andere leden er al over gesproken. De heer Vixseboxse (CH) gaf een verklaring voor het af wijzende standpunt van Engeland: de tegenstelling n.l. tussen de hoge lonen der mijnwerkers en de volkomen ver ouderde uitrusting der mijnen. De heer Van de Kieft (Arb.) vond het plan- Schuman nog zo vaag, dat men er geen Op weg van Djokjakarta naar Bali stond president Sukarno tijdens een oponthoud op het vliegveld van Su- rabaja de pers te woord. Op de vraag waarom hij geen aanspraken laat gelden op geheel Nieuw-Guinea, antwoord de hij, dat dit niet wordt gedaan, om dat Oostelijk Nieuw-Guinea Austra lisch is. „Wij willen uitsluitend Ne derlandsNieuw-Guinea bij Indonesië voegen en wel vóór 1 Januari van het volgend jaar". In antwoord op een desbetreffende vraag deelde de pre sident mede, dat het onderzoek naar de gedragingen van Sultan Hamid voltooid is. Het wachten is op de be rechting. De commissie van Buitenlandse Za ken van de-Franse nationale vergade ring heeft Woensdag in een resolutie de regering om een openbaar debat over het plan Sehuman gevraagd „voordat een definitief besluit zal worden genomen". De resolutie die door een socialis tisch lid was ingediend, werd met 40 tegen 2 stemmen aanvaard. Hier stonden een pierrot en een nar, een immens grote stadssleutel torsend, de burgemeester op te wachten teza men met de leden van de Damstad- vroedschap. Nadat de sleutel was over gereikt, staken de herauten de trom petten en reden de rijtuigen het stedeke binnen. Op de trappen van zijn Oud hollandse raadhuisje stond burgemees ter Ben Groeneveld zijn ambtgenoot De Amerikaanse en Nederlandse luchtmachten zullen deelnemen aan geregelde gemeenschappelijke tucht oefeningen, zo is door het Amerikaanse departemen. van defensie meegedeeld. „Daar een aanzienlijk deel van het Nederlandse radarnet thans gereed is en de piloten van de pasgevormde Ne- Qisternacht om vier uur belde een nachtwaker in Rotterdam de poii- Ue op, dat in de Rozenstraat een dron- kenman lag te slapen met zijn benen over de rails van de stoomtram. De man werd ter ontnuchtering meege nomen, precies op tijd, want om kwart over vier zou de eerste tram hem zeer zeker van zijn onderdanen hebben be roofd. Met die ontnuchtering ging het overigens ook niet zo vlug, want om zes uur gisteravond sliep de man nog! U De Wegenwacht, die nu eenmaal voor niets staat, was ditmaal ook aan wezig op het eindexamen van de HBS Wel niet in levende lijve, maar dan toch als verplichte examen-opgave voor een opstel. Hopenlijk zullen ze ook pechbestrijders zijn voor te ner veuze examinandi. In de Spaanse stad Murcia is een lichte aardbeving waargenomen De schokken duurden zes seconden, overdag was het in de stad drukkend a„et geweest. |n Engeland wordt per jaar zeshon- dprdvijftig millioen pond sterling aan weddenschappen uitgegeven, dat is ongeveer Ie helft van het bedrag, dat jaarlijks aan inkomstenbelasting wordt betaald. De Siciliaanse ban diet Annibal Morinino, beter bekend als IIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlttMIIIII „Pepe", die talrijke misdaden en aan slagen op zijn geweten heeft, is door de speciale -strijdkrachten voor de bestrij ding van het banditisme gearresteerd. Nou ja, die is ook nog lang geen Sal- vatore Giuliano. Daarom kon-ie na tuurlijk gepakt worden! D In de Lock- gonnen met de bouw van de nieuwste straaljager, de F 94, die altijd kan opereren door middel van een radar uitrusting. Van du'sternis of weersge steldheid trekt het toestel zich niets niemendal aan. Vierentwintig Franse cabaret-artisten, die door Mistinguette naar Rome zijn gebracht zitten in de soep. De lires en de centesimos zijn op. Miss tracht er iets op te vinden door het organiseren van een welda digheidsvoorstelling, waarop zij haar beroemde benen den volke zou tonen. Maar het feest ging niet door omdat men zoiets in het Heilig Jaar niet vond heedfabrieken in Californie is men be- passen. Sommige mensen (dit tus sen haakjes, vrienden) zeggen dat Mis tinguette ouder dan 65 jaar is. pind Juli zal in Londen een congres gehouden worden voor zakenvrou wen. Bijna 1800 gewiekste dames zul len dan bijeen zijn en op een speciale receptie zullen zij door de Britse rege ring verwelkomd worden, waarbij waarschijnlijk ook de Duchess of Kent aanwezig zal zijn. Bovendien valt hun de eer te beurt om aan te zitten aan een banket in de oude' Londense Guild hall. Alle schepen van de Rotte: damse Lloyd krijgen een complete voetbaluitrusting voor de bemanning Die gaan een competitie over de hele wereld spelen. Alleen al in Karachi werden zes van de zeven Engelse sche pen in de haven „ingemaakt". derlandse meteor-stra-iljagereskaders voldoende vaardigheid hebben verwor ven in de tactiek van het onderschep pen van vliegtuigen, zijn geregelde oefe ningen van beide luchtmachten geza menlijk mogelijk en zullen dan ook worden gehouden", aldus de aankon diging. De Amerikaanse vliegende reuzenfor ten, die in Engeland gestationneevd zijn, zullen de routine oefenvluchten op Helgoland over Nederlands gebied maken en zullen daar worden aange vallen door Nederlandse jagers. Film camera's in de jagers en bommenwer pers zullen de successen van deze aan vallen registreren. Dit is de eerste proef van directe Amerikaanse samenwerking met het oefenschema van de Westeuropese luchtmacht, aldus het Amerikaanse de partement. Het voegde hieraan toe, dat de betekenis van gemeenschappelijke oefening voor het integreren van de Westeuropese luchtmachten moeilijk te overschatten is. Boven: 'n overzicht van Damstad; onder: de twee stadsdwazen bie den burgemeester d'Ailly de sleu tel van Damstad aan. op te wachten om hem in zijn ge meente hartelijk welkom te heten. Burgemeester d'Ailly beloofde zijn Oudhollandse collega de steun van zijn schout en rakkers om de boertigheid en leutigheid in toom te houden, doch hij sprak de wens uit, dat deze twee in ruime mate een maand lang binnen de stadswallen zouden heersen. Geheel in Oudhollandse stijl beantwoordde burge meester Groeneveld deze toespraak en eindigde met vast te stellen, dat mr. d'Ailly een vroede vader is, deswege bij hem het „ereborgersehap", met een fraai gecalligrafeerde oorkonde aan bood. Toen daverden de kanonschoten en schalden de trompetten; Damstad was geopend. In de Oudhollandse bur gemeesterskamer werd voor de offi ciële gasten in kelken iets mousserend» van Franse afkomrt geschonken en op een groot batig saldo (dat ten goede zal komen aan de kankerbestrijding) geklonken. De twee burgemeesters maakten tot slot een rondgang over het marktplein aar hedendaagse kunstambachtslieden in oud eostuum hun producten vervaardigen. (Zie vervolg pag. 3). De op 1 Juni aangewezen koffiebon 464 algemeen moet uiterlijk op 17 Juni bij de detaillist worden ingeleverd. De volgende koffiebon zal op 13 Juli 1950 worden aangewezen. Het plan is weer best! De vertegenwoordiger van de Republiek Zuid-Molukken in Nederland, dr. Nikilujuw, heeft van de premier van deze republiek, dr. Soumokil, een telegram ontvangen, waarin gemeld wordt, dat een oorlogsschip van de R.I.S. iedere dag de territoriale wateren van Ambon schendt. Volgens het telegram is de be schieting van de bevolking van Namlea op Buru herhaald, waarbij bet aantal slachtoffers onbekend is. Het telegram verzoekt bij buitenlandse mogendheden en bij de regering der R.I.S. stappen te ondernemen voor het tegengaan van deze zeeroverij en strenge maatregelen tetgen de „piraten" De Republiek Zuid- Molukken, zo zegt het telegram, zal haar onafhankelijkheid blijven verdedigen, doch hulp is zeer urgent geboden. Tot besluit wordt in het telegram gevraagd, de ambassadeurs van Amerika, Engeland, Australië en Frankrijk in te lichten over bovengenoemde feiten.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1