LAATSTE NIEUWS Prijzen van huishoud-adldewerk grotendeels vrijgegeven Opleidingsschool commando-troepen Predikbeurten Koninklijke schenkt een millioen voor strijd tegen kanker en t.b c. De verplichting tot het maken van nutsgoederen vervalt eerlang Moeilijkheden voor de keramische industrie nog niet ten einde Scheepvaartberichten Glimlachje Zij krijgen de moeilijkste opdrachten Het was maar een oefening HEILOO Egmond aan Zee Koedijk Opening café Spoorzicht Heer-Hugowaard Ongeval met motorrijwiel Stompetoren Vliegtuig neergestort VRIJDAG 16 JUNI 1950 (Ongecorrigeerd) mi& Binnenkort men verwacht in het najaar zullen de prijzen voor huis houdelijk aardewerk geheel worden vtjjgegeven. Daarmee zijn we weer een stap verder op de weg naar een algeheel herstel. Immers dan zal waar schijnlijk de keramische industrie niet langer .TJtiliteitsgoederen behoeven te vervaardigen. Dit betekent een verademing voor deze industrie, want de ver plichtingen aan haar opgelegd, om utiliteitsvoorwerpen (borden, kopjes, bekers enz.) te fabriceren, heeft zij steeds gevoeld als een knellende band- De fabrikant zal zich bevrijd voelen, omdat tot nu toe slechts een gedeelte van zijn bedrijf op voile toeren kan werken en de detaillist, omdat hij bij de in- en verkoop gedeeltelijk nog aan handen en voeten gebonden was. Het betekent ook, dat we in het sta dium zijn beland, waarin we kunnen zeggen: de Nederlandse bevolking is weer van het hoognodige aardewerk voorzien. Nog geen twee jaar geleden stonden de mensen elkaar in lange rijen voor de winkels te verdringen om twee drie kopjes of een paar borden te kopen. Wanneer men het geluk had enkele stuks van deze sterk begeerde goederen te bemachtigen, voelde men zich wereld te rijk. En thans moet men van de gewone, de eenvoudige utiliteitsborden, -kopjes en andere ge bruiksartikelen al niets meer hebben. Onder „gewoon" verstaan we het onge decoreerde gladde aardewerk. Men koopt thans liever een kop en schotel met een gouden rand of een bord met een bloemdécor. Het gevaar dreigt, dat de fabrikanten en de handelaren met vrij grote voor raden utiliteitsaardewerk, waarnaar weinig of geen vraag meer is, blijven zitten. Het is uiteraard geenszins de bedoeling dit aardewerk onverkocht te laten. De verplichtirg om utiliteitsgoederen te vervaardigen en te verkopen, zal vervallen, zodra in de nabije toekomst de markt met dit aardewerk geheel zal zijn verzadigd. Het logische gevolg van een verhoogd aanbod is in het alge meen, dat daardoor de prijzen naar om laag gaan, maar dit zal met het binnen landse huishoudelijke aardewerk zeker niet het geval zijn. Want de totale Ne derlandse productie is bij lange na niet voldoende om de binnenlandse markt te verzadigen. Evenals vóór de oorlog is ons land nog voor het allergrootste gedeelte aangewezen op de import. Abbedijk, New York—Buenos Aires, 14-6 van Rio naar Santos Almdijk, 14-6 van Gal veston naar Londen. Alnati, R'dam—Buenos Aires, pass. 14-6 St. Pauls Rocks Amstel- diep, R'dam—Bombay, pass. 14-6 Finisterre Amstelkerk, 14-6 van Pont Noirev te Douala Arnedijk, 14-6 van Galveston naar New Or leans Baarn, R'dam—Chili, 14-6 van Balboa naar Guayaquil Borneo, Djakarta—A'dam, 14-6 te Suez Breda, Curasao—Antwerpen, pass. 14-6 Sombrero eilanden Caltex The Hague (t), 14-6 van R'dam te Bahrein Celebes, A'dam—Balik Papan, 15-6 te Sura- baja Drente, San Francisco—Basrah, 14-6 van Djakarta naar Singapore Eendracht, 14-6 van Algiers te R'dam Esso Amsterdam (t), 14-6 van R'dam naar Aruba Farmsum, R' dam—Savona, pass. 14-6 Beachy Head Gaas- terkerk, Mombassa—A'dam, 14-6 van Suez naar Port Said Grootekerk, A'dam—Z.-Afrika, 14-6 van Teneriffe naar Walvisbaai Hector, Me gara—Bona, pass. 14-6 Malta Japara, Dja karta—R'dam, pass. 13-6 Gibraltar Keile- haven, A'dam—Landana, pass. 13-6 Ouessant Lekhaven, R'dam—Civita Vecchia, pass. 14-6 Kaap Finisterre Leopoldskerk, Abadan—R' dam, pass. 14-6 Malta Luna, 14-6 van R' dam naar Tel Aviv Maaskerk, Douala— A'dam, 14-6 van Las Palmas naar Plymouth Meerkerk, Japan—R'dam, 14-6 te Suez Noordwijk, Sfax—R'dam, pass. 14-6 Kaap Bou- garoni Oranje, Djakarta—A'dam, pass. 14-6 Socotra Phrontis, Balik Papan—A'dam, 14-6 van Belawan naar Aden Rondo, 15-6 van Houston te R'dam Ruys, Rio de Janeiro- Japan, 13-6 van Mauritius naar Penang Salawati, New York—Java, pass. 14-6 Kaap Degata Sarangan, Djakarta—New York, 18-6 te Halifax verwacht Slamat, 15-6 van Tand jong Pandang te Djakarta Stad Dordrecht, R'dam—Porto Empedocle, pass. 14-6 Kaap Car bon Stad Haarlem, 14-6 van Emden te Narvik Stad Maastricht, Vlaardingen—Li- vorno, pass. 15-6 Burlings Talisse, New York—Calcutta, 15-6 te Bahrein Tamo, R' dam—Buenos Aires, pass. 14-6 Beachy Head Temate, New York—Calcutta, pass. 14-6 Kaap St. Vincent Venus, 14-6 van Falmouth naar A'dam Volendam, R'dam—Quebec, pass. 14—6 Wight Weltevreden, 14-6 van R'dam naar Djakarta Westland, A'dam—Buenos Aires, pass. 14-6 Fernando Noronha Willem Ruys, Djakarta—R'dam, 15-6 te Colombo Zijpen berg, R'dam—Spezzia, pass. 14-6 Tbiza (Ba le aren). Atlantis (burgers), Djakarta—A'dam, 14-6 700 mijl z.o. van Ceylon Bantam, 12-6 van Sorong Hollandia Castell Bianco (burgers), Djakarta—A'dam, 14-6 150 mijl w.n.w. van IV2 Graadskanaal D&lerdijk, R'dam—Pacific- kust, 14-6 te Antwerpen Delfland, 14-6 van Paranagua Delft, 14-6 van A'dam naar Hamburg Garoet, verm. 15-6 van Djakarta te R'dam Gordias, 15-6 van Levant te A'dam Harpathz*n, 15-6 verm, van Makas sar te Djakarta Helena, A'dam—Maracaibo, 14-6 van Antwerpen naar Madeira Hercules 14-6 van DjidjeUi naar Catacolcf Hersilia, 13-6 van Paramaribo naar A'dam (via Azo- ren) Hestia, 14-6 van Puerto Limon naaT Cristobal Japara, Djakarta—R'dam, pass. 14-6, 16 uur, Gibraltar -Kamerlingh Onnes, 12-6 van Djakarta te Singapore - Kedoe. 13-6 van Probolinggo te Surabaja - Maasland 15-6 van Hamburg te A'dam Macoma (t), 13-6 van Sorong te Singapore Oranjestad, 15-6 van Naruba naar Porto Limon - Omala (t), Perzische Golf—Stanlow, pass. 14-6 Kaap St. Vincent Reynolds, Surabaja—R'dam. 2-7 van Surabaja te Aden verwacht - Rijn, J5-6 van A'dam naar Oulu (Finland) - Trajanus, 15-6 van W.-Indie te New York - Weltevreden, R'dam—Djakarta, pass. 15-6. 4.50 uur, Vlis- singen naar Antwerpen. Alamak, R'dam- Basrah, pass. 15-6 Gibral tar Alcor. 15-6 van R'dam te Porto Alegre Aldebaran, Lulea—Emden, pass. 15-6 Bruns- buttel Arendsdijk, 15-6 van New York naar Boston Blommersdijk, 14-6 van New York naar Londen Cistula (t), Punta Cardon- Btrre, pass. 14-6 Gibraltar Congostroom, 14-6 van Hamburg te A'dam - Gaasterkerk, Mombassa—A'dam, 15-6 te Port Said - Heli con 15-6 van New York te Curacao - Keile- haven, A'dam- Landana, pass. 14-6 Finisterre Kelbergen, 15-6 van Casablanca te A'dam Lemsterkerk, Khoramshar-R'dam. 15-6 tp Suez - Lissekerk. 15-6 van Hamburg te Lon den - Muiderkerk, 15-6 van Antwerpen te R dam - Noordwijk, Sfax—R'dam. pass. 15-6 Algiers Oberon 14-6 van Puerto Plata te vrCW ^.0rk Sarpedon, 15-6 van Curacao te Maracaibo - Schie, 15-6 van Barranquilla te Lristobal Schiedijk. 14-6 van Boston te Hali Stad Schiedam, 14-6 van Tacoradi te isCTe Tamo, R'dam Buenos Aires, pass. 15-6 Ouessant - Utrecht, 14-6 van Mobile te New Orleans - Winterswijk, 14-6 van Buenos Aires naar Itajahay via Montevideo. Vroeger was dit percentage zelfs zeer hoog, namelijk ruim tachtig procent. Ons land is bovendien afhankelijk van de invoer van grondstoffen met zijn onzekerheid van de prijzen. Voor al dit laatste betekent een belemme ring voor de uitbreiding van onze na tionale aardewerk-industrie. Daar komt echter nog een factor bij. Er is een schreeuwend tekort aan vrouwelijk personeel. Meisjes voor deze industrie zo verzekerde men ons zijn een voudig niet te krijgen, «doordat zij lie ver in Belgie werken, waar de ar beidsvoorwaarden veel aantrekkelijker zijn dan bij ons, terwijl de lonen hier te lande niet verhoogd kunnen wor den vanwege de loonstop. De prezen mogen dan weinig of niet naar beneden gaan, de kans zal gelei delijk veel groter worden. Er zal bin nenkort voldoende te krijgen zijn naar iedere beurs en ieders smaak en de Nederlandse huisvrouw kan weer als gastvrouw optreden, zonder dat zij zich over haar serviesgoed behoeft te schamen. Dat is voor haar al weer een belangrijk ding. Ik hoop, dat mijn voet dddr rustig ligt! Trcepenschepen onderweg Een dezer dagen zijn de troepen schepen „Kota Inten" en „GeneraJ Harry Taylor" met resp. 900 en 1450 repatriërende militairen aan boord van Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. Beide schepen worden be gin Juli resp. te Rotterdam en te Am sterdam verwacht. Het troepenschip „General A W Greely" wordt in de nacht van Zaterdag 17 Juni op Zon dag 18 Juni voor Hoek van Holland verwacht. De ontscheping zal on voorziene omstandigheden voorbehou den Zondag 18 Juni des morgens te 9 uur in de haven van Rotterdam be ginnen. Ten slotte kan worden mede gedeeld, dat het troepenschip „Helle nic Prince" eerst omstreeks Woensdag 21 Juni in de haven van Amsterdam wordt verwacht. Avondsprookje in Apeldoorn Het gemeentelijke park Berg en Bos te Apeldoorn zal van 17 Juli tot en met 26 Augustus de opvoeringen beleven van een sprookjesspel, genaamd Apel- doorns Avondsprookje. Hieraan zullen 366 Apeldoornse schoolkinderen, tel kens in groepen van 122, deelnemen. Zij zullen 's avonds tussen half tien en half elf het park bevolken als kabou ters, elfjes, Chineesjes met kleurige lampions en zonnebloemen met bran dende harten. Het spel staat onder lei ding van Karei Briels. Verschil van mening in Labour-regering? Men gelooft, dat het Britse kernka binet, dat Donderdagmiddag bijeenge komen is, een onderzoek instelt naar de pijnlijke tegenstelling tussen Attlee's verklaring over het plan-Schuman in het parlement en het daags te voren gepubliceerde manifest van de Labour- partij over de Europese eenheid. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron heeft minister Bevin het manifest pas gezien nadat het gepubliceerd was. Woningbouw in April Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek kwamen in April 3412 woningen gereed. Voor de overeenkomstige maand van de jaren 1946 tot en met 1949 zijn deze cijfers resp. 49, 498, 2270 en 3184. In de eerste vier maanden van 1950 werden 13.910 woningen voltooid (in dezelfde perio de van 1949: 12.689). In Noord-Holland (exclusief Am sterdam) kwamen 293 woningen ge reed tegen 419 in April 1949. Een motie van de oppositie tot af schaffing van de belasting op voertui gen voor zakelijk gebruik is-in het En gelse Lagerhuis met 295 tegen 285 stemmen verworpen. (Van onze speciale verslaggever) Boem... Een straal water spuit om hoog, aardkluiten en graspollen vlie gen in het rond. De stille rust van het Brabantse land bij de sluizen van Steenbergen wordt plotseling ver stoord door een zware explosie. Boem tak-tak-tak-tak, opnieuw knalt het, onmiddellijk gevolgd door het droge tikken van geweervuur. In de verte klinken er commando's, fluitend en sissend schiet een rookstraal de lucht in en tekent een witte boog tegen de blauwe hemel. Boven de schorren buiten de dijk komt langzaam een laaghangend wit rookgordijn En ginds, vaag in de witte rook, ziet men gestalten lopen, ze gaan vlug en lenig, soms laten zij zich vallen, staan op en sluipen dan weer enkele meters verder. Het gaat niet gemak kelijk, want uit de bunkers bij de sluizen wordt er hevig op hen ge schoten rakke-tak-tak-tak-tak. Het leek Donderdagmiddag daar in de omgeving van Steenbergen bijzon der veel op een „echte" commando raid, maar gelukkig was het slechts een oefening van leerlingen der Ro- zendaalse stormschool. „Slechts" is eigenlijk het goede woord niet, want als comando-troepen oefenen, dan doen zij het zo realistisch, dat de af stand tussen oefening en werkelijk heid maar zeer klein is. De Commando's zijn een speciaal soort troepen, die bereid en capabel zijn om de moeilijkste en de zwaarste opdrachten uit te voeren. Men zou het een zeer bijzonder soort stoottroepen kunnen noemen, die zowel in de lucht, en op 't land als op de zee kunnen ope reren. In 1943 werd in Engeland een Internationaal Commanda-corps opge richt, waarin ook een Nederlandse Af deling was. Deze Nederlanders voch ten in Birma, in Arnhem en Nij megen. in Vlissingen en in Westka- pelle. De namen van deze plaatsen staan vermeld op de Commando-Stan daard. die in Rozendaal in de schooi is opgehangen. Na de oorlog kende ons land nog geen Commando-oplei ding, doch in Maart van dit jaar werd op de stormschool te Rosendaal een begin gemaakt met de training van de eerste na-oorlogse commando's. De groene baret behaald Dezer dagen werd de opleiding van 127 man te Roosendaal voltooid, en ontvingen zij een groene baret. Het betrof hier vaandrigs, onderofficieren, korporaals en manschappen die hun eerste diensttijd er al op hadden zit ten. maar in plaats van af te zwaaien aangewezen werden voor de com- -nando-training. In het vervolg zullen deze commando's worden gerecru- teerd uit vrijwilligers. De commandant van de Commando troepen. majoor J. H. A. K. Gualthéri van Weezei, leidde Donderdagmorgen vele journalisten rond in de storm school en daarbij bleek, dat deze op- Leiding aan de mannen zeer hoge li chamelijke en geestelijke eisen stelt. Zo stond op het programma van de rondleiding b.v. het woordje „touwen". Het leek doodeenvoudig, maar toen de mannen aan de uitvoering van dit punt begonnen, viel het op hoe zwaar deze opgave was. Als apen door de bomen Enkele honderden meters moesten de mannen zich voortbewegen langs touwen in hoge bomen gespannen Het leek een complete Tarzanfilm. De soldaten slingerden zich door de takken van de ene boom in de andere, met een gemak, alsof zij in het Afri kaanse oerwoud waren geboren. Even later gaven ze een demonstratie on gewapend vechten en wel zo, dat alle gasten een stapje terugdeinsden. Met de bajonet op het geweer, onder luid geschreeuw werd voorts een aanval op een denkbeeldige vijand ondernomen en ook hier lagen oefening en reali teit wel zeer dicht bij elkaar. Met zwier en elegance sprongen ze ver volgens uit een aantal rijdende vrachtwagens en met groot pleizier namen de mannen daarna met volle be wapening een hindernisbaan, op een manier, waardoor iedereen stil werd Generaal-majoor J. A. A. Sitsen, die de oefeningen bijwoonde, zei alleen maar: „Keurig, majoor" en enkele Belgische commando-officieren, die als gasten de manoeuvres bezochten voiv den het: „Magnifique 's Middags was er de raid op de Steenbergse sluizen en tevoren gaf de commandant, luitenant Van der Meer, een uitvoerige instructie. Aan de hand van een kaart werd de situatie nauwkeurig uiteengezet en iedere man kreeg een opdracht. Luitenant v. d. Meer kent zijn „job", hij vocht bij Arnhem en is een van de officieren die tijdens de oorlog in Engeland hun opleiding ontvingen. Er waren die middag 2 landingsplaat sen op vijandelijk gebied „Richard" en „Gamble" genaamd en voorts moesten, twee bunkers worden geno men, Jerry I en Jerry II. Daarna moes ten de sluizen worden opgeblazen In precies 35 minuten was de opdracht volbracht. Men slaagde er zelfs in een aantal „krijgsgevangenen" te maken. Bij de terugtocht legden de com mando's een rookgordijn, zo zwaar dat de schepen in de haven bijna een half uur onzichtbaar bleven Op I Juli zal het corps Commando troepen worden opgericht en dan za) in de stormschool begonnen worden met de training van vrijwilligers uit de dienstplichtigen. Het zal in ons land dan wel zo gaan als in Belgie: veel meer aanmeldingen dan plaatsen De groene baret trekt de jongens en wie ze krijgt is er trots op, maar voordat het zover is, moet er hard voor worden gewerkt. De ouden van dagen naar Oud Loosdrecht Het trieste weer Woensdagmorgen kon niet verhinderen dat er een goede stemming heerste toen de een en twintig luxe-auto's en de vijf autobussen met de ouden van dagen van Heiloo vertrok ken naar Velsen, Bloemendaal en Kraantje Lek alwaar koffie, gebak en broodjes werden genuttigd om vandaar via Heemstede, door de Haar lemmermeer, langs Aalsmeer, Uithoorn, de Vinkeveense plassen en de Vecht naar Loenen te gaan. Tussen de prach tige Loosdrechtse plassen door bereik te de stoet de jachthaven „Wolfrat" te Oud-Loosdrecht, het einddoel. Daar maakten allen een rondvaart over de plassen. Na de lunch vertrok men pl.m. drie uur via Nieuw Loosdrecht naar Hil versum, voorafgegaan door de motor politie. Langs het stadhuis, de AVRO en de N.C.R.V.-studio reed de stoet via de hoofdweg naar Amsterdam en om zes uur was men in Heiloo terug. Daar stonden de beide plaatselijke muziekcorpsen gereed voor een muzi kale rondgang door het dorp. Via de Stationsweg, Heerenweg en Raadhuis- weg, ging de stoet naar de Rustende Jager, waar een diner werd gebruikt. De 272 ouden van dagen lieten zich het maal goed smaken, doch er heerste tevens een opgewekte stemming, omdat het orkest onder leiding van Jac. Smit voor goede muziek zorg droeg. Na het diner hielden enkele Heilooër amateur- cabaret-artisten de aanwezigen nog enige tijd gezellig bijeen. Vooral Klaas Koomen, Arie Borst, Jac. Pronk en Wim Bruin hadden daar een groot aan deel in. Plm. 10 uur werden alle oudjes naar huis gebracht, dankbaar gestemd over de prachtige en gezellige dag hun aangeboden. Muurtje om Ned. Herv. kerk wordt voltooid Anderhalf jaar geleden begon de Ned. Herv. Gemeente, zonder officiële vergunning af te wachten, met het bouwen van een muurtje rondom de Witte Kerk. Dat was een onderdeel van de plannen tot verfraaiing van de om geving. Den Haag was het met deze voort varendheid helemaal niet eens en zo moest het werk worden onderbroken. Geruime tijd is gepoogd, alsnog toestemming te verkrijgen, waarbij o.m. wethouder Rus zich zeer ver dienstelijk heeft gemaakt. De vergunning is thans afgekomen. De firma Hoedjes zal nu het werk voortzetten. Voetbal voor de Kleuter school Woensdagavond om 7 uur speelde een Egmondia-combinatie tegen een badgasten-elftal, ten bate van de kleu terschool. Vóór het begin van de wedstrijd sprak de heer Milhado. Het deed de badgasten veel genoegen hier ook nog eens te kunnen voetballen en ook op deze wijze de banden met Egmond nog nauwer aan te halen, zo zei hij. Na mens de gasten bood hij alle Egmon- dia-spelers een rokertje aan, waarna hij burgemeester Niele verzocht de aftrap te willen doen. Onder de badgasten bevonden zich verschillende spelers uit bekende clubs als Ajax, Stormvogels e.d., maar het was te begrijpen, dat er weinig ver band in hyn elftal zat. Zo stond de Egmondia-combinatie binnen een half uur met 30 voor. Toen de gasten daarna door hun rechtsbuiten de achterstand tot 32 wisten te verkleinen en er steeds oe- ter inkwamen, ontwikkelde zich aog een aardige strijd. De rust kwam met 42. Het eerste half uur na de rust zetten de gasten er alles op om de achter stand in te lopen. Luid aangemoedigd door het publiek waren zij voortdu rend in de aanval. Mede door uitste kend ingrijpen van de doelman van Egmondia 3 slaagden zij er echter niet in te doelpunten. Bij een uitval wist de Egmondia-combinatie er 52 van te maken en kort vóór het einde zelfs 6—2. Niettemin was het een aantrekke lijke wedstrijd, die weder het zijne bijdroeg tot de goede verstandhouding met de gasten en bovendien een aar dige bate opleverde voor de kleuter school. BEZOEK VAN ALCMARIA. Het zgn. toerelftal van Alcmaria Victrix. samengesteld uit velschillen de elftallen, zal a.s. Zaterdagavond om 7 uur op het Egmondse sportpark een vriendschappeijke wedstrijd spelen te gen Egmondia 1. Toegang tot het strand verbeterd De toegang tot het strand, aan het eind van de Emmastraat te Egmond aan Zee is dit seizoen belangrijk ver beterd. De bezoekers van Egmond zullen zich ongetwijfeld nog het smalle trapje her inneren, dat toegang gaf tot het strand van de Maatschappij Noordzeebad. Thans is deze afgang tweemaal zo breed gemaakt en van een geheel nieu we trap voorzien. Een trap in de eigen lijke zin is het niet. De flauwe glooiing van het duin daar ter plaatse maakte het mogelijk een gemakkelijk begaan bare z.g. kippenloop te maken. Een be langrijke verbetering is ook, dat er nu ruimte is voor links en rechts verkeer. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer P. Bak- kum, is bij het te 's-Gravenhage op 14 dezer gehouden examen geslaagd voor het diploma radio-monteur. VOOR ZONDAG 18 JUNI 1950 ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur, ds. Dikboom; 5 uur ds. Geursen; 7 uur jeugddienst ds. Ambrosius; Woensdag avond half 8 oecumenische avondwij ding. Kapelkerk, 10 uur, ds. Den Oudsten. Rem. geref. gem., half elf ds. Rappold. Luth. kerk (Oudegr.), 10.15 uur da. Stol van Groede. Doopsgez. kerk, 10.15 uur ds. Hoekema van Haarlem (coll. „Tot steun v. zwak ke kinderen".) Geref. kerk, 10 en 5 uur prof. dr. Dijk van Amterdam. Oud-kath. kerk, geen dienst. Herst. Ap. Gem., Toussaintstr., half 10 en 4 uur en Woensdagav. 8 uur dienst. Ned. Chr. Gem.schapsb., 4 uur open luchtsamenkomst in de Hout; Di. half 8 bijbelkring Kr. v. Eltenweg 22; Do. half 8 evangeliesamenkomst in Waakt en Bidt, evangelist Dammuller. Leger des Heils (William Booth), LimmerhoeK 40, 10 uur heiligingsdienst; 12 uur Zondagsschool; 7 uur openluchtpredi- king; 8 uur openb. samenkomst; Do. 8 uur heiligingsdienst. Leidsters kapt. Hassoldt en luit. Hartjes. Ned. Leger des Heils, Sliksteeg, 10 uur heiligings dienst; 3 uur Zondagsschool; 8 u. Ver lossingssamenkomst; Wo. 8 uur wij- dingsdienst o.l.v. vaandrig Kuipers. Kerk van Jezus Christus van de heili gen der laatste dagen (in Valk's lunch- room, half elf Zondagsschool; 5 uur godsdienstbijeenkomst. OMGEVING AKERSLOOT, half 10, ds. Keja. De Woude, elf uur, ds. Keja. BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur ds. Bekius. Rehoboth, half elf, ds. Ree- ser van Den Haag. Geref. kerk, 10 uur (H.Avondm.) en 5 uur (H. Avondm. en dankzegging), ds. Hartkamp van Den Helder. BROEK OP LANGENDIJK. Geref. kerk, 10 en 7 uur ds. Donner. Doops gez. kerk, 10 uur, da. Schepman. DIRKSHORN, herv. kerk, 10 uur ds. Post. Geref. kerk, half 10 en 2.15 uur (voorb. H.Avondmaal) ds. Sybesmavan AV 3SS6Q33T DRIEHUIZEN, 10 uur, de heer AI- bertz. EGMOND AAN ZEE, herv. gem„ 10 uur ds. Roobol. Geref. kerk, 10 uur prof. dr. Polman; half 5 ds. Von Meijenfeldt. Oud-kath. kerk, voorm. 8 en 10 uur en av. 7 uur, dienst. GROET, 10 uur, ds. De Zeeuw van Broek op Langendijk. GROOT-SCHERMER, half 8, de heer Albertz. HEILOO, herv. gem., half elf, ds. De Hoest van Den Helder. Evan gelisatie Kerklaan, 10.15 uur, ds. Grootj'ans van Amsterdam. Geret. kerk (in evang.gebouw aan de Kerk laan), half 9, ds. Von Meijenfeldt; 4 uur, prof. dr. Polman. HEERHUGOWAARD, Geref. kerk, half 10 en half 3, cand. Geleijnse van Doetinchem. HENSBROEK, elf uur, ds. Meyboom. (H. Doop). KOEDIJK, 10 uur, de heer Slager. LIMMEN, 10 uur, ds. Teriet. NOORD-SCHARWOUDE, Ger. kerk 10 en 4 uur, ds. Knoppers. OUDORP, 10 uur, ds. Wesseldijk van Alkmaar. SCHERMERHORN, herv. gem., 10 uur, ds. Van Dijk. SINT PANCRAS, Geref. kerk, half elf en 7 uur, ds. Middelkoop. STOMPETOREN, Evangelisatie, Ï0 uur, de heer Koch van Alkmaar. URSEM, 9 uur, ds. Meyboom. VEENHUIZEN, 10 uur, ds. Wiltink WARMENHUIZEN, nam. 7 uur, ds Post. ZUID-SCHERMER, half 8, ds. Keja. Het café Spoorzicht van de heer N. Hes te Koedijk (Zuideinde) heeft een belangrijke uit breiding ondergaan. Door een vergroting van het gebouw beschikt de eigenaar nu over een goed ingerichte zaal, die gesplitst kan worden in verschillende gedeelten. Het interieur is op smaakvolle en zeer practische wijze verzorgd. De verlichting bestaat uit neonlicht, wat een mooi effect geeft. Er zijn nu twee buffetten in de zaal. Voorts is aanwezig een goede gar derobe en toiletten voor dames en heren, jtt zelfs een douche-gelegenheid. Met een kunstzinnig aangebrachte trap, waar van men beneden niets bemerkt en die met een enkele handbeweging te voorschijn komt, een z.g.n. „Vlieso" trap, komt men boven. Hier zijn enige goed ingerichte kamertjes voor logé's, want de zaak is ook voor logies of hotel ingericht. Stromend water, warm en koud, staat ter beschikking van de bezoekers. Hedenmorgen om half tien is te Heerhugo- waard-Zuid tussen café van de Heiligenberg en het Gemeentehuis een ernstig ongeluk ge beurd. De polderopzichter Machielsen kwam op zijn motorrijwiel aangereden, toen plotse ling een hond voor zijn voorwiel schoot. De heer Machielsen sloeg over de kop en bleef bloedend liggen. Hij werd binnengebracht bij slagerij Groot, waar eerste hulp werd ver leend. Daarna is hij naar het St. Elisabeths- Ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Hij had een gebroken sleutelbeen en een aantal ont vellingen. Bond v. Plattelandsvrouwen De plattelandsvrouwen kwamen bijeen in café Zwart te Stompetoren, Na opening door de voorzitster, mevr. Groot, waarbij ze de ver heugende mededeling kon doen, dat het aantal leden tot 134 was gestegen, werden diverse huishoudelijke punten afgedaan. Dr. Voorzanger uit Heemstede hield na de pauze een uitstekende lezing over „Sexuele opvoeding". Spreker ging uit van de chaotische toestand die nog steeds heerst onder een groot deel van onze jeugd. Drankmisbruik en ongeoorloofde verhoudingen zijn nog steeds aan de orde van de dag. Hij pleitte voor een zuivere, eerlijke voorlichting en wees er vooral op, dat het voor beeld van de ouderen zo belangrijk is. De belangstelling voor dit onderwerp was buitengewoon grqot. Aan het begin van de avond waren de dames, die de kook- en naai-cursussen zullen geven, aanwezig. 6 September begint de kook cursus. De Schager Markt De aanvoer van runderen was min der dan de vorige week, hetgeen ge zien de tijd van het jaar niet is te verwonderen, want wij zitten nu in de z.g. stille zes weken. Het was een trekkende handel in vette koeien. De hoge vraagprijzen houden de handel wel tegen. De hoogste notering van vette koeien tot f 975. Gemiddeld slachtgewicht van 2.40 tot 2.90 per kg. Op de gebruiksveemarkt was het een zeer matige handel doch prijshoudend. Beesten met goede papieren hoogste notering f 950. De handel in gelde- koeien was wat stroef, doch nog duur. Hoogste prijs 700. Er was weinig boe- renbezoek (hooibouw), zodat de han del dus kalm verliep. Jongvee zo goud als niets aangevoerd. Op de paarden markt was weinig te doen. Hier is het wachten wel op de kermispasr- denmarkt. Op de wolveemarkt was het aanbod minder dan de vorige week. De handel was vlug te noemen. Lammeren voor de weide 3646. Zuiglammeren voor de dood 4055. De handel in magere en vette scha pen alsmede die van de overhouders was stug. Ook de handel in biggen was stug, doch prijshoudend. Op de konijnenmarkt een stugge handel en lage prijzen. SCHAGEN, 15 Juni. 3 paarden 650900, 12 geldekoeien (mager) 600 —700, 32 idem (vette) 700—975. 15 kalfkoeien 650—950, 82 nuchtere kal veren 3560, 30 schapen (mager) 70 90, 19 idem (vette) 90—105, 35 over houders 7585, 463 lammeren 3655, 93 biggen 35—55, 34 konijnen 0.75—3 Een tweemotorig vliegtuig van de „Air India", dat van Bombay op weg was naar Haiderabad, is hedenmorgen vroeg bij Masoelipatam, een aan de Oostkust van Voor-Indie gelegen haven, neergestort. Er zijn twee doden, onder wie de piloot, en verscheidene gewonden. In verband met de herverkaveling op Walcherenis een compagnie genie troepen er op het ogenblik bezig wegen aan te leggen. De herverkavelings- werken omvatten een uitgebreid gebied. Met de uitvoering hiervan zal het cultuur-technische aspect van het eiland zeer gediend zijn. De president-directeur van de Ko ninklijke Nederlandse Petroleum Maat schappij kondigde vanmorgen aan, dat de jubilerende maatschappij een be drag van f 500.000.schenkt aan het Koningin-Wilhelmina-fonds ter bestrij ding van de kanker en een bedrag van f 500.000.aan het Nederlandse Rode Kruis, met de bedoeling, dat dit bedrag ten gunste van een of meer objecten in de strijd tegen tuberculose zal wor den besteed. Mr. Van Hasselt maakte deze schen kingen bekend tijdens de aanbieding van een aantal gebrandschilderde ra men, door het personeel van de Ko ninklijke aan de directie geschonken ter gelegenheid van het zestigjarig be staan dezer maatschappij. Twee doden, vele gewonden

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5