Stad en Omgeving Auto's zwierven langs de duinenrand AGENDA Praetvaer over de tram Alkmaar- Bergen aan Zee Alcmaria's techniek gaf de doorslag Militairen op de thuisreis Veertienjarige jongen uit Heiloo vermist Het circus is geariveerd Boys werd met 3—2 verslagen Bergen Plan voor golfbanen te Bergen aan Zee Zomerrit van R A C. bleek zware opgave Het üistrictscomite .Noord-Holland- Noord van de R.A.C.-West heeft de rusttijd sedert de laatste West-Fries- Jand-rit goed benut. Wekenlang heb ben de comité-leden zich over kaar ten gebogen om een parcours uit te stippelen, dat aan de deelnemers van de Zaterdag gehouden Zomerrit de zwaarste eisen zou stellen. In deze op zet zijn zü geslaagd. Geen van de 83 deelnemers slaagde erin het 104,7 km. lange parcours, dat in de omgeving van Alkmaar, Bergen, Schoorl, Groet, Hargen en Petten was gelegen en met een gemiddelde van 36 km. per uur moest worden afgelegd, foutloos te rijden. Zij die de route gereden hebben, zul len zich hierover niet verwonderen. Geen landweg was te slecht en geen graspad te onbegaanbaar om op de route-beschrijving voor te komen en zelfs de Hondsbossezeewering kon de stoet van sportieve automobilisten riet weren. Als katten besprongen de Re- naults, Fords, Chevrolets, Fiats, Volks wagens en welke auto's nog meer in deze rit hun krachten beproefden, de dijk bij Petten om aan de andere kant luttele meters van de zee over de hob belige basaltkeien hun weg te vervol gen. De dijkbeklimming was een van de vele hindernissen, welke genomen moesten worden alvorens in Bergen aan Zee rust na inspaning wachtte Want inspanning heeft het gekost. De route-beschrijving stelde de deelne mers herhaaldelijk voor puzzles, waar van de oplossing bemoeilijkt werd, door „lussen" in het parcours. Ver schillende malen kwamen de coureurs elkander tegen en rees er bij het zien van een bekende tegenligger twijfel ever de juist gekozen weg. Deze nieuwe vondst is wel de oorzaak geweest, dat het in deze Westfriese Zomerrit straf punten regende. Slechts zij, die een eigen koers voeren en dit deden onder een gelukkig gesternte, omzeilden de klippen, die in de vorm van tijd- en route-contröles de weg „onveilig" maakten. Zelfs bekende Rallye-rijders als het echtpaar Van der Heyden, me vrouw Van Strien, de heer Groeneweg e.a struikelden over de moeilijkheden, ontsproten aan het vindingrijke brein van de commissie. Hoe onwaarschijn lijk het voor een outsider moge klin ken: de voorzitter van het districts comité, de heer P. Krom bracht de he ren Groenhardt, Moejes en Blaauwboer daarvoor dank en alle aanwezigen in hotel Marconi onderstreepten deze er kentelijkheid met een hartelijk applaus. Het was een zware rit geweest, die echter, aldus de voorzitter, aan het licht gebracht heeft, dat er in Noord- Holland uitstekende rijders zijn. Met dankbaarheid gewaagde de heer Krom van de medewerking, welke van Rijks- en gemeentepolitie was onder vonden, de grote opkomst uit het dis trict Haarlem en de aanwezigheid van burgemeester dr. W. Huygens, die on middellijk bereid was gevonden de prijzen uit te reiken. Vanuit zijn woning had dr. Huygens de rit van nabij gevolgd en kunnen constateren, dat verschillende deelne- Wij ontvingen de passagierslijsten van vier troepentransportschepen. Hieron der volgt een opgave van de zich aan boord bevindende stad- en streekgeno ten: „Goya" (vermoedelijke aankomst 29 Juni te Amsterdam): A. v. d. Werf en J. K. v. d. Werf—-Bunting, v. d. Kaai- straat 44, Alkmaar: H. W. Arendsen, Langestraat 48, Alkmaar: V. Groot, Dorpsstraat 174, Noord-Scharwoude; M. Nagelhout, Oosterzijweg 3, Limmen; P. Stoop, Drechterlanderdijk R 47, Rusten burg; A. F. J. Baars, Kanaalkade 16, Schoorldam; J H. Dalenberg, Anjelier straat 21, Alkmaar: S. van Duin, Hor stenburgerstraat 11, Obdam; A. Vlaar, Oosthuizerweg 52, Beemster, J. G. de Gier, Jac. Catsstraat 2, Castricum; J. Keuning, Slotenslaan 29, Heiloo; N. Schouten, Stationsstraat 66, Alkmaar; H. Wilbrink, Kapellaan 1, Heiloo. „General Harry Taylor" (vermoede lijke aankomst 2 Juli te Amsterdam): W. Hoedeman, Dr. Lenaersstraat 25, Castricum; Kapt. J. Gros, Burg. Paling straat 2, Alkmaar; sold. A. Oppersma, Stationsstraat 10, Alkmaar; korp. J. M. N. Wagemans, Geest 41, Alkmaar. ..Kota Inten" (vermoedelijke aan komst 5 Juli te Rotterdam): Sergt. T. van Loeneii, Fabrieksstraat 77, War- menhuizen; sold. N. P. Beers, Midden weg 566, Heer-Hugowaard; sold. A. A. Kareis, Herenweg 270, Egmond aan de Hoef; sold. J. -P. Wokke, Veenweg 60, Heer-Hugowaard; sold. C. Zijp, Dorps straat 292, Zuid-Scharwoude; sold. E. G. van der Horst, Nic. Beetsweg I 25, Heiloo; sold. D. C. Zuurbier, Heerenweg 33, Egmondbinnen; huzaar J. v. d. Bor den, Kennemerstraatweg 35, Alkmaar; huzaar F. Waalewijn, Houtweg 18, Alk maar; korp. G. J. Kraakman, Roodhuis- straat 72, Akersloot; sold. S. P. Mole naar, Oudewal 73, Warmenhuizen; marn. II P. J. Does, Lindelaan 41, Heer- hugowaard; T/KMRNS ZM J. Olie, Twuiverweg 158, St. Pancras; adb. I KMR N. J. Groot, Corfstraat 1, Alk maar; sergt. I H. Kleve, Handelskade 54b, Alkmaar. „Oranje" (vermoedelijke aankomst 98 Juni te Amsterdam): SMVK C. G. fi. Luykx, Handelskade 48, Alkmaar; »ergt maj. Ch. Mulder met gezin, Duin weg C 97b, Schoorl; res. Ie luit. J. B. Schaap, Spoorstraat 3, Alkmaar. mers de verkeerde weg kozen. „Ber gen voelt zich vereerd dit illustre ge zelschap binnen zijn grenzen te heb ben", aldus de burgemeester, die de nieuwsgierigheid van de RAC-leden niet langr op de proef wilde stellen en overging tot het overhandigen van de prijzen. Deze bestonden ditmaal niet uit bekers en medailles, maar uit fraaie wandborden, vervaardigd door de pottenbakker v.d. Beer. De Zomerrit is ongetwijfeld een sportief succes geworden. De organi satie sloot als een bus en ongelukken deden zich niet voor een zwemlus- tige Volkswagen werd spoedig weer op het droge gebracht zodat alle deel nemers in bezit van meer of minder strafpunten de prettigste herinnerin gen aan dese zwerftocht langs de duinenrand zullen bewaren. De uitslag van de wedstrijd was: 1. mevr. en de heer Steger, Bergen, 13 strafpunten; 2. mevr. en de heer Schmidt, Alkmaar 16; 3. de heren K. LangendijkButter 17; 4. mevr. en de heer G. Worm, Alkmaar 18; 5. mevr. en de heer Gertenbach, Den Haag 18; 6. mevr. en de heer Biesheuvel, Spaarndam 19; 7. mevr. en de heer Kirkenier, Alkmaar 19; 8. de heer Rizzi, Castricum 21; 9. de heren Scholtenv. Delft, Hoorn 22; 10. de heren ObertopDijkstra, Wormer- veer 24. Damesprijs: 1. mevr. Beyerman en mevr. Lieve, Haarlem 78; 2. mevr. Dijkstra en mevr. Lugten 87. Herenprijs: 1. de heer Rizzi, Castri cum 21. Gem. prijs: 1. mevr. en de heer Ste ger, Bergen 13. Henriëtte Davids en de Annebelle's In het Gulden Vlies werd gisteravond een cabaret-variété-avond gegeven met als middelpunt Henriëtte Davids en als medewerkers de Annabella's (muziek, zang en dans), Coos Speenhoff als con férencier, Johnny Meyer als accordeon- nist en de bekende Co v. d. Heyde Wyma als begeleder-pianist. In verge lijking met het vorige optreden van dit ensemble zij geconstateerd, dat het ge heel ditmaal beter geslaagd was. Wel waren er voor velen bekende nummers, maar aan de afwerking was meer zorg besteed. Henriëtte Davids toonde zich nog zeer vitaal en wist met haar conferen ce, liedjes en schetsjes een verdiend succes te behalen. Zij boeide de aan wezigen door rake typeringen en aar dige liedjes en verwierf 'n enthousiast applaus. Het dansen en zingen van de Annabella's met begeleiding van de pianist was zeer charmant, maar enige nieuwe nummers zouden dit optreden zeker succesvoller maken. Met genoegen zal men de accordeon- nist Johnny Meyer hebben gehoord. Hij wist op uitnemende wijze zijn instru ment te bespelen en zowel zijn pot pourri's van bekende melodieën, als zijn opera-fantasie en imitaties toonden dat hij zijn instrument op bijzondere wijze beheerst. Coos Speenhoff Jr. was een vlotte conférencier en zijn uitste kende jubileum-droom met geslaagde imitaties werd een succes. Co v. d. Heide Wijma blonk niet alleen uit als begeleider, maar ook als vertolker van gevraagde pianonummers. De uitvoe renden werden met luid applaus be loond. G. RIJWIELEN VERWISSELD Dinsdag zijn er op het Station van de Nederlandse Spoorwegen twee rijwielen verwisseld. Meegenomen is een rijwiel van het merk „Gomo", zwart gelakt met verchroomde velgen. Er is achterge laten een Engels rijwiel, merk „Coven try". Dit is eveneens zwart gelakt met verchroomde velgen. Beide rijwielen waren zo goed als nieuw. Hij, die het „Gomo"-rjjwiel heeft meegenomen, wordt verzocht zich bij de politie te melden. MAANDAG (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) Victoria Theater, 8 uur: De machtige Joe Young (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Dokter Elisabeth (18 jaar); Ci nema Americain, 8 uur: Stalen Haaien (18 jaar). Canadaplein, 8 uur: Circus Strass burger. Grote kerk: Kerkconcert door scho lieren ten bate van tbc-bestrijding. DINSDAG Bioscopen gesloten. Canadaplein, 8 uur: Circus Strass burger. Sinds gisteravond wordt de 14-jarige Henk Butter uit Heiloo, die met zijn 20-jarige broer en enige vrienden en vriendinnen naar Bergen aan Zee was gegaan spoorloos vermist. Het groepje was 's middags met op komende vloed gaan zwemmen, maar omdat de jeugdige Henk de zwemkunst niet volledig meester was bleef hij dichter bij de kust, terwijl de anderen zich verder in zee begaven. Toen zij terugkwamen was Henk nergens te vinden, zodat gedacht werd aan demo gelijkheid, dat hij de duinen was inge gaan. Zijn kleren en handdoek lagen echter nog op het strand. De jongen keerde niet terug. Er werd gewacht tot 's avonds tien uur, doch de kleren bleven verlaten op het strand achter. Gevreesd wordt dat de knaap in zee is verdronken, hoewel niemand hiervan getuige is geweest. De beveiliging van het Waaggebouw Ter bestrijding van het brandgevaar hebben B. en W. in het belangrijke Waaggebouw in 1942 'n z.g. Sprinkler installatie laten aanbrengen. Het Rijk en de Provincie droegen resp. 50 en 15 procent in de kosten bij. De aanvanke lijk op 13.300, later op 25.000 ge raamde kosten zijn uiteindelijk niet boven 19.946.50 gestegen, waarvan het Rijk 50 procent vergoed heeft. Het gemeentebestuur van Alkmaar verzocht Ged. Staten te willen bevor deren, dat thans door de provincie een subsidie van 15 procent van laatstge noemd bedrag, derhalve 2991,97, wordt verleend. B. en W. van Alkmaar wendden zich onlangs wederom tot de provide om een bijdrage om de instal latie beter aan haar doel te laten be antwoorden en het Waaggebouw beter tegen brand te beveiligen door het plaatsen van een volautomatische aan- jaagpomp met bijbehorende alarm installatie en een inwendige verbou wing met plaatsing van brandvrije deuren wat 12.150 zal kosten. Een gunstige beschikking op het laatste verzoek zou volgens Ged. Staten tot ongewenste consequenties leiden. Ged. Staten stellen voor op het laatste ver zoek afwijzend te beschikken en 2991,97 te verlenen op voorwaarde dat het Rijk 50 procent in de kosten verleent. De Avondvierdaagse Zoals bekend zal er ook dit jaar weer een Avondvierdaagse georgani seerd worden. Behalve tourrijwielen zullen dit jaar echter ook rijwielen met hulpmotoren kunnen deelnemen. De tochten zullen plaats hebben op 26, 27, 28 en 29 Juli a.s. Wanneer men, zich laat inschrijven vóór 15 Juli scheelt dit 0.50. Na die datum zijn de inschrijfkosten 2.Men ontvangt daarvoor tevens het routeprogramma, boekje plus fietswimpel. De tochten zijn pl.m. 25 km. per avond. Een nieuw Afkmaars Statenlid De heer H. L. Quint, die op de lijst der Communisten tot lid der Provin ciale Staten van Noord-Holland is ge kozen, heeft, naar het Haarlems Dag blad meldt, bericht gezonden, dat hij zal bedanken. Hij wordt opgevolgd door mevrouw T. HooglandVan 't Hoff te Alkmaar. Met een fiere, schetterende slotmars werd gisteravond om elf uur de laat ste voorstelling van circus Stassbur- ger te Den Helder beëindigd. Het pu bliek schuifelde naar de uitgang en verliet de helverlichte tent, terwijl het ongeveer zestig man tellende perso neel van het circus in de cantine- wagen haastig een versterkde kop koffie naar binnen werkte om daarna met het afbreken te beginnen. Om 7 uur vanmorgen arriveerde de karavaan reeds in Alkmaar. „Het is allemaal een kwestie van or ganisatie', zei de heer Karl Strass burger vanmorgen tegen ons op het Canadaplein. „Zodra iedereen zijn koffie heeft gehad verlaten de twee cantinewagens het terrein. Zij dienen de volgende morgen een kwartier na aankomst van de circustrein klaar te staan met warme, verse koffie en het ontbijt. Want met een lege maag is het slecht werken." Iedere man weet zijn taak en zodra de eerste van de 52 pakwagens van morgen om half acht het Canadaplein opreden kon terstond met de opbouw van de tent worden begonnen. De grootste moeilijkheid is het oprichten van de vier, negentien meter hoge masten en het spannen van het enorme doek, dat de circusruimte, met een diameter van 42 meter, moet omspan nen. Er stonden vanmorgen vele mensen te kijken naar de gezellige bedrijvig heid, die met het bouwen van eer, circus gepaard gaat. De af- en aan rijdende vrachtauto's, die de wagens het plein opreden, de heen en weer dravende werklieden, het geklop van de hamers, dit alles drukt zijn aparte stempel op de komst van een circus. En nauwelijks stond de cassa overeind of de mensen maakten reeds queue om toch vooral maar een goed plaatsje te kunnen krijgen. Een herinnering. Het is een internationaal gezelschap, dat onder het alziend oog van de grote baas, Karl Strassburger, vanmorgen aan het werk was. Vroeger, zo ver telde de directeur ons, hadden wij Tsjechen in dienst, tentenbouwers bij uitnemendheid. Wij behoefden dan niet naar het bouwen om te zien. Als we uit de stad terugkwamen stond de tent al kant en klaar. Echter ook au neemt het oprichten betrekkelijk kor te tijd in beslag want om drie uur {al de zaak overeind staan. In zijn soms nog met veel Duits doorspekte taal vertelde de neer Strassburger hoe hij zich nog als de dag van gisteren herinnerde, dat hij in 1928 met zijn vader naar Alkmaar kwam om op het Sportpark het circus neer te zetten. Een lange tent, die 6000 mensen kon bevatten en waar ge speeld werd in drie pistes. Het Sport- parkbestuur verbood de toen nog met ijzeren wielen uitgeruste wagens de baan over te rijden, zodat eerst een houten brug moest worden geslagen. We begonnen twee uur te laat. Nu lacht de vijftigjarige directeur om dit voorval, maar die vrolijkheid zal 22 jaar geleden wel ver te zoeken {ijn geweest. Onder de mensen, die van morgen over het grote plein liepen, dat eigenlijk nog te klein is voor de tent, bemerkten we de heer J. Best, de administrateur van circus Strass burger en een verwoed verzamelaar van alles wat maar met een circus te maken heeft. In „Elseviers Weekblad" vonden wij on derstaande ontboezeming van Praetvaer over de tram AlkmaarBergen aan Zee. 7o'n zomerse avond zaten wij in het trammetje van Bergen naar Alkmaar. Men wil dat opheffen. Men moet dat niet doen. Wij schoven rammelend en bellend tussen de dennebomen en de landhuisjes, door de weilanden en de watergeurende wereld. Het is goed, dachten wij, dat dit er is: te traag voor de ijlende haast der wereld en snel genoeg voor de laatste trein naar Amsterdam. Snel genoeg is precies snel genoeg voor ons en waarom zou het dan sneller moeten gaan? Het ia goed dat dit trammetje schokt. Niet alles moet glijden. Het is goed deze bel te ho ren. Niet alles behoeft te gillen of te flui ten. Stoomtrammetjes zijn goede dingen in een wereld die glijdt en fluit en met grote snelheid ergens moet zijn waar het óók zo leuk niet is. Op deze hele grote wereld is het nergens zó leuk dat ge er sneller zou moeten zijn dan een stoomtrammet je er u brengen wil. Er is een tijd in ons leven geweest dat wij met nèt zo'n tram die nèt zo schokte en met nèt zo'n bel wel eens van Den Bosch door de Lang straat naar Heusden gingen. Wij deden dit op Zondagmiddag en wij weten nog hoe wij door Sprang-Capelle, Waspik en Vrijhoeve gingen. Wij zien die dorpen nóg met al die zomerse boerenbloemen, een bonte strook van felle kleuren in de voor tuintjes. En Heusden dat zo stil ligt in het wijde land aan de blinkende Maas. Een stadje dat gestold is in de stilte. Wij horen nog het geluid van onze stappen op dat doodstille plein bij die grote kerk en zien het zicht over het w<jde, vlakke land wanneer ge op de wal staat met de wind ruisend in 't wiegende riet. Er is nóg een tram in ons leven. Van Amsterdam naar Monnikendam. Van het driftige leven naar het zachte drijven op de stilte. Het zijn altijd de trammetjes die ons naar de wijsheid der eeuwen brengen, dachten wij. Die moet men niet wegdoen. Men moet de trage, krakende, oude dingen nooit we» doen. Zo gingen wij van Bergen naar Alk, maar in de bellende tram. Een heer een pet en een pijp zat tegenover ons. Vfr vroegen hem wat hij er over dacht, dat men de tram zou wegdoen en dat ge dan met zoevende, glijdende bussen van Ber gen naar Alkmar kan gaan. „Niks ge. daan", zei die heer ,,'t is zó goed genoeg, Toen trok hij zwijgend de rook uit zijn pijp. ,,'t Is zó goed genoeg" is een argu. ment naar onze aard. Het raam stond open en rammelde op het schokken van de tram. Het zand, de sparren en de klei, ne huizen lagen achter ons. De avondgeur van het gras kwam in ons hart. De torens van Alkmaar stonden scherp tegen het laatste, grijze licht van de hemel, ,,'t ij zó goed genoeg" en waarom zou het heter moeten zijn, wanneer het goede genoeg is? Waarom zou het sneller en gladder moeten gaan. wanneer ge schokkend ei\ bellend op tijd komt voor de laatste trein? Wij houden van aile stoomtrammen. Naai Héusden. Naar Monnikendam. Naar Alk. maar. Geen nikkel. Geen stroomlijn. Geen gieren der snelheid. Goed genoeg is <$m goed genoeg. Alkmaar lag doodstil in die zomerzondagavond. De man keek lang en aandachtig op zijn horloge. „Op tijd" zei hij „de tram is altijd precies op tijd; dat is toch zeker goed genoeg?" „Luctor et emergo" Zondag hield de Alkmaarse Hengelsport- verenig'ing „Luctor et Emergo' aan de Westdijk haar tweede nationale concours. Er werd deel genomen door negentien ploegen en er werd gevist in vier" afdelingen. De uitslagen in de eerste afdeling waren: le prijs: Verlust, Bassingerhorn 30 pnt; 2e prijs: IJzeren Voorn, Velsen 28 pnt; 3e prijs: Karpertje, Beverwijk 16 pnt. Uitslag tweede afdeling: le prijs: De San- der, Akersloot 25 pnt; 2e prijs: De IJzeren Voorn, Velsen 23 pnt; 3e prijs: Karpertje, Beverwijk 16 pnt. Uitslag derde afdeling: le prijs: Luctor et Emerg'o, Alkmaar 15 pnt; 2e prijs: Karpertje, Beverwijk 15 pnt; 3e prijs: Tjoep, Westwoud 14 pnt. Uitslag vierde afdeling: le prijs: Luctor et Emergo, Alkmaar 19 pnt; 2e prijs: De San- der, Akersloot 13 pnt. hi de Personele-wedstrijd kreeg de le prijs de heer H. Bosman, IJzeren Voorn 65 pnt; 2e prijs: P. Dijkstra, Verlust 53 pnt; 3e prijs: J. Pools, Karpertje 44 pnt; 4e prijs: J. van Zutfen, Karpertje 38 pnt; 5e prijs: J. Been tjes, Karpertje 25 pnt. Burgerlijke Stand Geboren: Robert J. A., z. van J. Mar tens en J. H. C. Jansen. Wietse, z. van A. Visser en W. de Jong. Theodora J., d. van J. J. H. Heesbeen en B. V. M. Wanrooij. Leonardus J. S., z. van L. W. Boeters en A M. Fisscher. Jan C., z. van C. N. Vrouwe en A. M. Duinmeijer. Maria J,., d. van N. Olbers en A de Vries. Getrouwd: Ruurd van der Zee en Anna M. Plato. Overleden: Hendricus P. van Dijk, 58 jaar, gehuwd met J. M. G. Erkamp. Alida van der Horst, 73 jaar, gehuwd met W. C. van der Helm. Om het kampioenschap van Noord-Holland Zaterdag zijn de schaakwedstrijden om bo vengenoemd kampioenschap begonnen. De beste spelers van Den Helder, West-Friesland, Ken- ncmerland en Alkmaar en Omstreken speelden in de voorronde. De uitslagen waren als volgt: A. David (Enkh.)—W. Geus Va—i/sl J. Schuurman (Sant poort)—W. Kwak (Alkmaar) A.s. Zaterdag worden de wedstrijden in het clublokaal van D.O.S. te Alkmaar in café Ligt- hart voortgezet. De dancing in het „Wapen van Heemskerk" De directie van het „Wapen van Heemskerk" heeft besloten haar dan cing gedurende de gehele zomer ge opend te nouden. Ongetwijfeld zal dit bericht door vele jongelui met enthou siasme begroet worden, temeer als men weet, dat verschillende uitsteken de orkesten 's Zondagsavonds van 7 tot half twaalf de dansmuziek zullen ver zorgen. Geen automarkt in Alkmaar B. en W. stellen de Raad voor afwij zend te beschikken op de verzoeken om hier ter stede een automarkt in het leven te roepen. Wij komen hierop na der terug. JEUGDIGE INBREKER GEVAT Zondagmorgen werd bij de politie aan gifte gedaan van diefstal van geld. Het betrof hier een huis in de Snaarmans- laan. Er was een slot vernield en uit het dressoir een sigarenkistje met geld gestolen. Later op de avond is als ver dacht van deze diefstal een 18-jarige pakhuisknecht aangehouden. Aanvan kelijk ontkende hij, maar bij fouillering werd het geld op hem gevonden. Bij het voortgezet onderzoek bleek, dat hij zich reeds een viertal keren eerder aan soortgelijke diefstallen heeft schuldig gemaakt. VERKEERSONGEVAL Gisteravond om ongeveer zeven uur vond er bij restaurant „Schuyt" van de heer Teunissen een verkeersongeval plaats. Voor het café stonden drie per sonenauto's geparkeerd met het front naar de Helderse weg. Toen de eige naar van de laatste wagen startte sprong zijn auto plotseling vooruit en botste zodoende tegen de voor hem staande wagen, die op zijn beurt tegen de eer ste wagen reed. Alle drie wagens wer den beschadigd. De schade is onderling geregeld. RIJWIELDIEFSTAL OPGEHELDERD Op 31 Mei werd er uit de stalling van een onzer middelbare scholen een da mesrijwiel gestolen. Thans is als ver dacht van deze diefstal een 15-jarig meisje aangehouden. Zij had het rijwiel nog in haar bezit, dat door de politie in beslag is genomen. GRATIFICATIE VAN 2 PCT. AAN GEMEENTEPERSONEEL B. en W. verzoeken de Raad hem te machtigen in 1950 en volgende jaren het personeel dezer gemeente een gra tificatie te geven zoals dit jaar en eventueel volgende jaren voor het rijkspersoneel -zal gelden, met inacht neming van de door het Rijk gestelde beperkingen. Het tweede treffen van AIcmaria Victrix en Alkmaarse Boys is een overwinning geworden voor de wit hemden. Met 32 werden de Boys voor het eerst op het terrein aan de Sport parklaan verslagen. De overwinning is terecht gekomen bij de ploeg die hier op de meeste aanspraak mocht maken. AIcmaria speelde beter dan in de eer ste plaatselijke derby welke op tweede Pinksterdag werd gehouden, en de ge- blokten waren daarentegen beslist minder. De eerste helft was een vrij lauwe vertoning. De meeste spelers geloofden het wel, hetgeen wij ons na het zware seizoen dat beide clubs hebben gehad, volkomen kunnen voorstellen. Slechts enkele spelers bleken geen last van voetbalmoeheid te hebben. Dat was vooral de jeugdige Alcmariaan Ditzel. Telkens scheen de donkere kuif van deze technisch goed onderlegde speler overal op het middenveld op te dui ken en met handige schijnbewegingen kon hij menigmaal de Boys-defensie, waarin Lo de Ley uitblonk, passeren. Als Ditzel nog eens de juiste maat van zijn schoten weet te vinden en niet over het paard wordt getild zal men met deze speler binnenkort terdege re kening moeten houden. Toen de scheidsrechter, die soms op de meest onverwachte ogenblikken naar zijn fluitje greep, het theekwar tiertje aankondigde hadden Kramer en Afink nog geen enkele maal de bal uit de touwen behoeven te grijpen. De tweede heflt was volkomen tegenge steld aan de eerste drie kwartier. Er kwam meer vaart en spanning in het spel. Direct na de aftrap gaf Blok een goede pass aan de beweeglijke buiten speler Knip die keihard naast schoot. Bij een tegenaanval van AIcmaria werd De Buijzer wat hardhandig aan gevallen hetgeen de withemden een vrije schop opleverde. De bal werd goed genomen en Henk Kramer greep volkomen mis. Er ontstond een scrim mage voor het Boys-doel waaruit de bal door Untied werd ingekopt. Kra mer was reeds verslagen, doch De Ley kon op de doellijn redding brengen. Hij werkte de bal echter onvoldoende weg waardoor Pluijmer een scorings kans kreeg. Weer was het De Ley die het heiligdom van de Boys voor een doorboring behoedde. Het was slechts uitstel van executie want toen De Buij zer een corner uitstekend nam maakte Kramer weer een fout en de bal draai de over de doellijn. Nadat Ben de Grand een kans om de gelijkmaker te scoren had gemist verliet Kramer het veld. Blijkbaar had hij zich met een uitval geforceerd zodat hij de wijste partij koos en de kleedkamer opzocht. Arie Smit bleek een vervanger die nog niet in staat is de plaats van Kra- Toelatingsexamen R.H.B.S. Geslaagd zijn voor het toelatings examen le klasse der RHBS te Alk maar in 1950. Uit Alkmaar: G. J. Bakker, Ye v. Bragt, H. B. te Brake, J. M. Breetvelt A. J. Bruin, J. C. Buishand, Ne. Aa. Christiaanse, J. J. v. Dijk, F. H. A. Dijkhof, Aa. Ca. van Duivendijk, R. v. Haarlem, B. v.d. Heide, L. Koopmans J. P. Krijnen, J. Lourens, K. A. v. Meer, Eh. Ae. Nieuweboer, L. Schagen Je. Ca. Schippers, G. J. Schrasser, S. Visser, G. v.d. Wetering, J. de Wilde en F. P. Zwaansdijk. Uit Bergen: Ja. v. Bueren, D. C. Henstra, J. W. C. de Jong, B. J. Schotten, J. Veenhuysen en E de Vrij. Uit Castricum: Aa. Ea. Eyk mans. Uit Egmond aan Zee: My. Eh. Bodenstaff. Uit Egmondermeer: J. Helder en A. Met. Uit Heiloo: T. Fla- meling en B. J. M. W. Hauer. Uit Koe dijk: D. Dekker en J. de Waal. Ui* Middenmeer: A. J. Bakker. Uit Oter- leek: D. M. Krijnse Locker. Uit Oud karspel: S. A. Eecen, K. W. Möller en Te. Schmidt. Uit St. Pancras: J. Bus G. Leyen, T. de Ruigh en H. Verkuil Uit Schagen: J. de Veer. Uit N. Schar- woude: Th. Schuyt. Uit Z. en N. Scher mer: H. N. Honigh. Uit Schoorl: G. J. Middeljans. Uit Stompetoren: Tj. S. Duursma en B. J. de Rooy. Uit Petten: Ga. Ae. Timp. A. Oudes overleden Op 80-jarige leeftijd is te Alkmaar overleden de heer Aris Oudes. Talloze Alkmaarders hebben hem gekend als veilingleider die bij elke verkoping van enige omvang aanwezig was en er al tijd voor zorg droeg dat deze velingen een prettig verloop hadden. De teraardebestelling zal Woensdag op de Alg. Begraafplaats geschieden. Om 2 uur vertrekt de stoet van het Centraal Ziekenhuis. mer met evenveel succes in te nemea Hij reageert soms tra: j en zijn opstel, ien is niet altijd even juist. Dat bleek wel toen Untied de bal in de nabij, heid van de middenlijn kreeg toege. speeld en in volle ren op het doel toe- stormde. De enige kans die Smit had een doelpunt te voorkomen was zijn doel te verkleinen. Hij bleef echter als aan de grond genageld staan. Voor Untied was het nu niet moeilijk het tweede Alcmaria-doelpunt te scoren. Het was een goed doelpunt doch jam. mer was het dat de scheidsrechter niet had gezien dat de Alcmaria-midvoor - Van der Lek had verstek laten gaan - enige meters buitenspel stond toen hij de bal kreeg toegespeeld. Een misver stand in de Alcmaria-achterhoede gal Ben de Grand de gelegenheid de ach terstand te .verkleinen. Tien minuten later gleed een goede combinatie van Untied en Schmidt door de Boys-ver dediging waaruit laatstgenoemde het derde Alcmaria-doelpunt scoorde. Nog gaven de Boys het niet op en hun vol houden werd beloond. Ben de Grand gaf een diagonale pass waarop Piet Blok uitstekend reageerde. Afink kwam iets te laat uit zijn doel, een eu vel waaraan deze doelman mesr dan eens mank gaat, en vlak vóór zijn grij- pende handen kon Blok de bal nog juist een tikje geven en de stand was 32. De resterende minuten werd het een felle strijd. AIcmaria trachtte voorsprong te consolideren en de Boys schenen niet eerder tevreden of de stand moest gelijk worden. Het waren ten slotte de withemden die hun zin kregen en met een verdiende overwin ning de kleedkamers konden opzoeken, Naar wjj vernemen, onderzoeken hel college van B. en W. van Bergen en de directie van het Provinciaal Water leidingbedrijf van Noord-Holland de mogelijkheid om golfbanen te Bergen aan Zee aan te leggen. Reeds eerder is sprake geweest van de aanleg van golflinks in dit duin gebied en het project werd destijds als een der mooiste mogelijkheden in den lande ontworpen. Wijlen de heer Del- court, de nestor van de golfsport in Nederland, beval het plan warm aan en ook nu is het Nederlands Golf Comité zeer enthousiast over de plannen. Daar een deel der aanlegkosten uit parti culiere bron zal moeten komen, wor den momenteel belangstellenden ge zocht, die bereid zijn ook financieel deel te nemen. Prov. subsidie aan de Volks hogeschool Het Stichtingsbestuur van de Volks hogeschool te Berden ontving over de drie laatste jaren telkenmale een Prov. subsidie van f 5000. Het verwacht over dit jaar een Rijkssubsidie van f 46.700 benevens f 6600 aan bijdragen van ge meenten en instellingen. Het exploita tietekort wordt dit jaar op ruim f 14.000 geraamd. Ged. Staten stellen voor ook dit jaar weer een subsidie van f 5000 toe te kennen. Een mooie opbrengst De Zaterdag gehouden collecte voor de reclasseringsinstellingen van alle f zindten heeft in onze gemeente niet minder dan f 900,38 opgebracht. Het vorig jaar was de opbrengst f 625. Dit schitterende resultaat is te danken aan de spontane medewerking van tal van dorpsgenoten, aan wie het comité daar voor hartelijk dank zegt. Een belang rijk bedrag werd ingezameld door een ploegje collectanten, dat met een vrachtauto (welwillende door de brand- stoffenhandel fa. v. d. Bosch ter schikking gesteld) onder muzikale be geleiding van de accordeonclub door het dorp trok. Een woord van dank brengt het comité ook aan de fa. Lou ter die versnaperingen voor de collec tanten ter beschikking stelde. KERKELIJK NIEUWS Ned. herv. kerk: Bedankt 'voor St. Annaland: J- va# Drenth, Waverveen; voor Woudenberg: J Hovius, Hoogeveen. Gereformeerde kerken art. 31 HO: Bedankt voor BolnesSlikkerveer-" IJselmonde; F. Couwenhove te Brou wershaven; voor Kommezijl—Nieziil: de Wal te Rijsburg; voor N. Bergum e# voor Mul-merwonde: -I. Moes, Blohzijl- Evang. luth. kerk: Beroepen te Deventer W. F. - res. pred. te Zwolle.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2