Sterken dragen de zwakken in Finland Noordzeebad Camperduin officieel heropend Idee van „kanonnen en boter' blijkt moeilijk te realiseren Sociale zorg uitstekend georganiseerd K NIEUWS Cijfers, die veel verbergen De 25e Westfriezendag Schermerhorn Een half milliard voor Amerikaanse defensie Schoorl is er trots op Westelijke inactiviteit maakt Sowjets drieste-i Wonderwapens de laatste hoop Lijk van verdronken badgast aangespoeld Koedijk Opoe Klein verloor haar hele bezit Akersloot Vergadering schoolfeest- commissie Mevrouw Boesman boekt succes MAANDAG 19 JTTNI 1950 ide dingen nooit we, van Bergen naar Alk. e tram. Een heer met zat tegenover ons. tVH lij er over dacht, egdoen en dat ge dan ;nde bussen van Ber. kan gaan. „Niks g«. ,,'t is zó goed genoeg.'- ;end de rook uit zjj'u genoeg" is een argu. •d. Het raam stond op het schokken van ie sparren en de klei. ter ons. De avondgeur in ons hart. De torens len scherp tegen het van de hemel, ,,'t waarom zou het heter :er het goede genoeg sneller en gladder eer ge schokkend en voor de laatste trein? stoomtrammen. Naa? tnikendam. Naar Alk- Geen stroomlijn. Geen Goed genoeg is 6nj ar lag doodstil in die De man keek lang en horloge. „Op tijd" zei id precies op tijd; dat enoeg?" succes in te nemen, tra: j en zijn opstel- :ven juist. Dat bleek de bal in de nabij, denlijn kreeg toege- ren op het doel toe kans die Smit had voorkomen was zijn Hij bleef echter als mageld staan. Voor iu niet moeilijk het doelpunt te scoren, doelpunt doch jam- Ie scheidsrechter niet Alcmaria-midvoor verstek laten gaan ïnspel stond toen hij espeeld. Een misver- iaria-achterhoede gaf gelegenheid de ach- einen. Tien minuten aede combinatie van t door de Boys-ver- laatstgenoemde het lelpunt scoorde. Nog niet op en hun vol rond. Ben de Grand pass waarop Piet reageerde. Afink uit zijn doel, een eu- doelman megr dan n vlak vóór zijn grij- n Blok de bal nog -en en de stand was e minuten werd het ilcmaria trachtte de solideren en de Boys der tevreden of de worden. Het waren remden die hun zin verdiende overwin- ers konden opzoeken len, onderzoeken het W. van Bergen en it Provinciaal Water- Noord-Holland de golfbanen te Bergen ggen. sprake geweest van ilflinks in dit duin- eet werd destijds als rogelijkheden in den Wijlen de heer Del van de golfsport in iet plan warm aan en ierlands Golf Comité ver de plannen. Daar ilegkosten uit parti- Tioeten komen, wor- rolangstellenden ge- zijn ook financieel i aan de Volks school stuur van de Volka nen ontving over de telkenmale een Prov. D. Het verwacht over subsidie van f 46.700 an bijdragen van ge iingen. Het exploita- dit jaar op ruim Ged. Staten stellen veer een subsidie van en. e opbrengst louden collecte voor tellingen van alle ge- onze gemeente niet ,38 opgebracht. Het opbrengst f 625. Dit aat is te danken aan werking van tal van wie het comité daar- c zegt. Een belang- ingezameld door een en, dat met een lende door de brand- d. Bosch ter be* onder muzikale be- accordeonclub door n woord van dank ook aan de fa. Lou- ngen voor de collec' king stelde. 3t. Annaland: J- vaI) voor Woudenberg, -en. :erken art. 31 K°: lolnesSlikkerveer-* .1 wen hove te Brod* lommezijlNiezijb J- voor N. Bergum e» e: J. Moes, BlokzfM' venter W. F. Jen6en (Van onze speciale verslaggever) IA CCOORD, de Finnen zijn een gezond volkje, maar wist u dat één op de zestien weerbare mannen invalide is en één op de zeventien gehuwde vrouwen een corlogsweduwe? Dat één op de vier en twintig kinderen een oorlogsweesje is en één op negen burgers een vluchteling oftewel „verplaatst persoon"? Dat de sterfte aan t.b.c. in dit frisse land zes keer zo hoog als in Denemark.cn en drie maal het cijfer van Zweden en Noorwegen is? Dat er op ruim vier millioen inwoners meer dan 100.000 rheumatiek-gevallen voorkomen? een deel van hun grondbezit afstaan; nieuwe bedrijfjes ontstonden dus al- lerwege en ook in betrekkelijk on ontgonnen gebieden zijn thans de een voudige houten woningen verrézen, waar zij, die de vrijheid in armoede verkozen boven 't leven onder dwang, zich thans een nieuw bestaan pogen op te bouwen. Trouwens, de. Finnen hadden in deze eeuw reeds eerder zulk een in grijpen in het bodembezit' beleefd. De pachtkwestiewas de vorige eeuw een ze werd het voorgoed toen in 1906 de kleine boertjes oók het stemrecht kregen. De agrarische "partij is nu de grootste van het land; haar grootst,e overwin ning is misschien wel geweest dat na 1918 een millioen hectare grond onder 100.000 pachters is uitgedeeld. Geze gend land, waar zulks mogelijk was zonder anderen wezenlijk te benade len en waar van 1901 tot 1941 het per centage zelfstandige boeren van 40 tot 95 kon stijgen! Dat zijn allemaal „maar" cijfers, maar ze bergen ontzettend veel in zich: leed en ellende bij de betrokke nen, maar niet minder de verant woordelijkheid van de niet-getroffe- nen voor hen die een zware last kre gen te dragen. En we moesten niet in Finland zijn, wanneer er niet ener giek, radicaal en met overleg werd aangepakt om de solidariteit niet al- brandend vraagstuk, maar leen in woorden, maar vooral in da den te tonen Goed uitgebouwde gezond heidsdienst Het is verrassend te zien wat er tot stand gebracht is, wanneer men be denkt, dat bijna alles eerst na de ver krijging van de onafhankelijkheid in 1918 en dan nog onder moeilijke eco nomische en politieke omstandighe den gedaan kon worden. De gezond heidsdienst is krachtig georganiseerd, waarbij het accent vooral in de pro vincies en gemeenten is gelegd. Merk waardig is het bijna overal voorko mende „Gemeentelijke Gezondheids huis", waar de wijkverpleegster en de vroedvrouw wonen en waar vrij wel al het sociaal-hygiënische werk is geconcentreerd. Beziet men de geboorte- en sterfte cijfers, in 1948 resp. 27 en 11.2 per duizend (Nederland 25.3 en 7.4), dan valt vooral het laatste op; daarop is de tuberculose-sterfte (in 1948 pre cies 13 per tienduizend inwoners) uiteraard van grote invloed, maar als men hoort dat het sterftecijfer voor tbc dertig jaar vroeger bijna 25 was, merkt men hoeveel vorderingen men in Suomi met de bestrijding gemaakt heeft. Er zijn achttien tbc-districten gevormd, ieder met een centraal sa natorium en met enige consultatie- bureaux. Het onderzoek iit in goede handen, men gevoelt overal de nood zaak (alleen reeds in 1948 onderwier pen zich aan de vaccinatie 325.000 mensen, bijna een tiende deel van de bevolking) en de waardering voor wat anderen, vooral Zweden, op dit gebied aan hulp gepresteerd hebben, is groot. Vraagt men naar de verklaring van de hoge tbc-sterfte, dan hoort men dat de ziekte van West-Europa uit hier geïmporteerd is en om zo te zeggep het spoor van de cultuur en verkeers verbindingen gevolgd heeft; de late ontsluiting van Finland is oorzaak dat de hevigheid hier nog groot is, terwijl die elders in het Westen reeds afneemt. De oorlogsomstandigheden en het woningtekort hebben natuurlijk ook ongunstig gewerkt, maar toch zakt de lijn voortdurend. Beziet men de talrijke in de laatste twintig jaar gebouwde sanatoria, er zijn in totaal ongeveer 6000 bedden en dat is nog niet voldoende, maar men kent ook hier gebrek aan ver pleegsters dan valt overal de strak ke. moderne maar harmonisch bij het landschap aangepaste bouwstijl op, belangrijker is echter het streven om de patiënten allemaal dezelfde, dat is de best mogelijke behandeling te ge ven. Niet onder d' Rus piNLAND mo««t in 19?* de verloren oorlog tegen Rusland o.a. betalen met de afstand van Karelie; de daar wonende bevolking van bijna een half millioen zielen mocht blijven, maar verkoos huis en grond te verlaten en naar Finland te trekken, al was zij dan arm en berooid. Beseft men, welk een last dit op de overige Finnen leg de? In de lente van 1940 was het een kwart millioen, dat van staatssteun leefde; bijna vijf jaar later echter moesten haast dubbel zoveel defini tief ondergebracht worden. Een agrarische revolutie was van een en ander het gevolg, daar onge veer 300.000 van de emigrerende Ka- reliërs in het boerenbedrijf werkzaam waren. De staat, de gemeenten, de kerkelijke parochies, de particuliere grondeigenaren, ze moesten allemaal Hef omstreeks 1930 gebouwde, prachtig gelegen Keski-Suomi- sanatorium dicht bij Jyvaskyla. De zeer moderne inrichting met 500 bedden staat onder leiding van vijf artsen en twintig gediplo- meerde verpleegsters, terwijl er nog 120 helpers in opleiding of in de huishouding aangesteld zijn. Niet bang voor nieuwigheden yfAN STANDEN en klassen weet men in Finland veel minder dan bij ons; de adellijke privilegiën zijn er sinds lang afgeschaft en alle scholen staan voor iedereen open. Niemand heeft er ooit vreemd van opgekeken dat een van de zeven presidenten, die Finland tot dusver had, een boer was en nog wel een volslagen autodidact. Zoals Finland een van de eerste landen was waar de acht-urige werk dag werd ingevoerd, ging het op an der sociaal gebied ook dikwijls voor aan. De kinderbijslag ongeveer een tientje per maand voor elk kind be neden zestien jaar is echter van vrij recente datum en het woning vraagstuk heeft uiteraard en noodge dwongen sedert de afsluiting van de oorlog de grootste belangstelling. Een aparte moeilijkheid vormde de bouw van huizen voor de grote ge zinnen (een echtpaar met vier of meer of een weduwe met drie of meer kin deren); zij werden in speciale woning complexen tegen gereduceerde huur geplaatst, maar van dat experiment heeft men afgezien; nu betaalt de staat tien procent van de huur van het zelf gekozen huis voor ieder kind be neden zestien jaar. De moederschaps-toelage bedraagt ongeveer 70 gulden en wordt gewoon lijk voor de helft in geld en voor de helft in natura uitbetaald. Iedere vrouw kan het bedrag krijgen, mits zij zich vóór de geboorte van haar kind onder geneeskundig toezicht stelt. Een sociaal-medische bedoeling heeft ook het kersverse instityut van de ge meentelijke gezinsverzorgsters. Kindertehuizen en huizen voor onge huwde moeders met hun kinderen ontvangen staatssteun; de kinderzorg en de jeugdbescherming worden door de wetgever niet gauw vergeten. De kindertuin-beweging is tot grote ont plooiing gekomen, wat trouwens be grijpelijk is, want wel nergeps ter wereld zullen zoveel getrouwde vrou wen in de industrie of op kantoren eb in winkels werkzaam of op kantóren 'en Finland. Van de 200 parlementsleden Zijn er 23 vrouwe. in de fabrieken werken 40. procent vrouwen. Bij de barbier wordt men door vrouwen be diend, in een goede sauna zijn- ze on misbaar, het percentage vrouwelijke artsen is „heel hoog en wij, Neder landse journalisten, .geraakten dikwijls meer in de vrouwelijke dan in de mannelijke j"-rnalisten verward. Dat alles heeft natuurlijk een histo rische achtergrond: de vele oorlogen die Finland moest voeren, vergden van de vrouwen het uiterste. Toch zullen we nooit dat gezicht kunnen vergeten: al die zéér sober-geklede vrouwen in de textiel- en papierfabrieken van Tampere of in de geweldige potten bakkerijen van Arabia in Helsinki; we zagen ze in de ijzergieterijen halfnaak te mannen Hj het smeden van rood gloeiend ijzer helpen en ze stonden tussen de bakkersknechten in een uiterst snel werkende coöperatieve bakkerij. De Lotta's mogen er van de Russen niet meer zijn, ande hadden we die ook nog wel zien marcheren Met dat ietwat grauwe en trooste loze beeld staan in tegenstelling de lichte en kraakzindelijke en artistiek ingerichte kinderziekenhuizen, mili taire hospitalen en sanatoria, de dik wijls zeer goede schoolgebouwen en speelplaatsen waar de kinderen van 's morgens tot is avonds onder de hoede van toch eigenlijk vreemde ver zorgers staan. Is het gezin hier in Finland dan niet de kern der natie? Het „Kasteel derKinderen" in Helsinki, zoals het naar de plan nen van de beroemde Finse kin derarts professor Arvo Ylppö en met hulp van enkele buitenlandse (vooral Zweedse) organisaties na de oorlog tot stand is gekomen. In dit prachtige en ultra-moderne ziekenhuis kunnen 150 kinderen worden opgenomen, die een spe ciale behandeling moeten onder gaan, maar bovendien is er een verpleegstersschool met internaai en consultatiebureau in onder gebracht. De door het historisch genootschap „Oud West-Friesland" jaarlijks geor ganiseerde Westfriezendag zal, zoals gemeld; dit jaar worden gehouden te Schagen op Woensdag 26 Juli 1950. Na behandeling van de algemene vergadering in zaal Igesz, bestaat ge legenheid tot het bezichtigen van een kleine expositie van de vroegere Scha- ger schilder Cornelis Bok in de con sistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk Na een gemeenschappelijke Westfrie- se koffietafel zullen de Westfriezen Zich per autobus begeven via het Wildrijk naar Callantsoog voor be zichtiging van het Zwanenwater. In het dorp Callantsoog wordt vervol gens halt gehouden, waarna de terug tocht wordt ondernomen naar Scha gen, waar het verdere gedeelte van de dag wordt doorgebracht. Binnenkort zullen de leden van Het genootschap uitvoerig worden inge licht door het bestuur van de oudheid kundige vereniging „Oud Schagen". Harddraverijvereniging vergaderde De Harddraverijvereniging „Schermerhorn" verg'aderde in café Freiture onder voorzitter schap van de heer J. Broersen. Uit het verslag van de penningmeester, de heer P. Los, bleek, dat het batig saldo van de draverij 1949 f 49,88 bedroeg. Het aantal donateurs bedraagt 116. De dra verij 1949 bleek een succes te zijn geweest en men besloot dit jaar op 16 September er we derom een te houden voor boetenpaarden onder de man. In het bestuur werd opgenomen de heer D. de Boer. Getracht zal worden na afloop der draverij een feestavond te organiseren in het café Frei ture, welke toegankelijk zal zijn voor de dona teurs.. President Truman heeft Zaterdag een wet getekend, waarbij machtiging wordt verleend meer Jan een half milliard dol lar te besteden voor de opbouw van de strijdkrachten in de komende twee jaar. Op de lijst staan millioenen dollars voor hoogst geheime projecten, die zelfs aan het Congres nog niet bekend zijn. Het in de nacht van 4 op 5 April j.l. door de storm en zee verwoeste Noordzeebad Camperduin werd Za terdagmiddag onder veel belangstel ling heropend. Als strand en zee als op deze mooie dag van de opening overgoten wor den door de gouden stralen van de zon, dan is het hier heerlijk toeven, maar als in pikdonkere nacht, bij vliegende storm en huizenhoge gol ven de zee de duinen beukt, dan kan het hier schrikaanjagend zijn. In zo'n nacht tegen twaalf uur liep de wind van het Z.W. naar het N.W. en de vloed werd dubbel hoog voor Camperduin, en de heer Groothoff, de pionnier, die daar 24 jaar geleden als eerste pachter van het strand, zijn bedrijf opbouwde, moest machte loos toezien hoe zijn gehele hebben en houden, waarvoor hij bijna een kwart eeuw had gezwoegd, een speelbal en prooi werd van wind en golven. Vier en veertig cabines ver dwenen, 20 houten huisjes, een groot aantal nieuwe badstoelen, strandstoe len, meubilair enz. enz., zelfs de fun dering van het paviljoen sloeg voor een deel weg. Hier waren met een kleine variatie de woorden op één der wanden van het uit 1783 daterende kerkje te Schoorl van toepassing: „de zee, die niets verschoont, verslond mijn eerste wezen". Maar de eigenaar, de pionnier van dit riskante bedrijf op het strand, legde het hoofd niet in de schoot. Het paviljoen werd weer opgetrokken, 'n nieuw terras aangelegd, badstoelen, ligstoelen, wisselcabines, strandhuis jes en wat er meer in zo'n bedrijf komt kijken, werden aangeschaft. Met trots toonde de eigenaar dit alles aan de velen, die de officiële opening bijwoonden. De grote binnen zaal was voor deze gelegenheid door vrienden en belangstellenden omge toverd in een bloementuin. Op het terras zong een groep meisjes van de Huishoudschool te Amstelveen, die toevallig hier waren, enige aardige liedjes. Bij afwezigheid van de burgemees ter trad wethouder C. Kaandorp op ais vertegenwoordiger van het ge meentebestuur om de eigenaar te complimenteren en het bedrijf offi ciéél te openen. Spreker wees er op, hoe het vreemdelingenverkeer in het algemeen en het strandleven in het bijzonder, te allen tijde de belangstel ling en zorg van het gemeentebestuur verdienden. Wij behoeven het niet te verbergen, aldus vervolgde spreker, dat Schoorl, Groet en Camperduin voor het grootste gedeelte leven bij de gratie van het vreemdelingen- bezoek. Het is dan ook de taak niet alleen van het gemeentebestuur, maar van alle inwoners der gemeente, om te zorgen, dat aan dé bezoekers het beste geboden wordt, wat ze te bie den hebben. Wij hebben er ook zorg voor te dragen, dat het natuurschoon, waaraan onze gemeente zo rijk is, on geschonden bewaard blijft en zoveel mogelijk wordt opengesteld voor de natuurliefhebbers. De tegenwoordige strandexploitanten hebben hun taak juist opgevat. Zij hebben aan het strand opgeslagen eenvoudige, maar degelijke paviljoens, kleedkamers en wat er zoal bij behoort en berekenen daarvoor prijzen, die de toets der (Van onze diplomatieke medewerker). J)E SPANNING in de wereld is in de laatste weken aanzienlijk toegenomen. Dit oordeel kan men horen uit de mond van elke diplomaat, die tot spre iden bereid Is. En dan kan men tevens vernemen, dat dit een gevolg is van. het feit, dat het Westen zich in Londen voor de onmogelijke taak heeft ge steld, het vraagstuk van de kwadratuur van de cirkel op te lossen. Gestekt voor het dilemma „kanonnen of boter", hebben de Westerse ministers zich voor de formule „kanonnen en boter" verklaard, in de veronderstelling, dat Amerika de kosten daarvan wel zou willen betalen. Maar het huidige Ame rikaanse Congres Is beslist niet bereid, de daarvoor benodigde extra drie to f vier milliard dollar per jaar neer te tellen. En de verarmde landen van West- Europa, die een groter deel van hun budget aan de defensie besteden dam de Amerikanen (Amerika 6.4 proeent, Nederland bijvoorbeeld 7.7 procent) kunr i n dat bedrag niet opbrengen. gen. Alleen de bouw van de nodige ka zernes, de inrichting van munitie-dépots, oefeningsterreinen, vliegvelden enz. zou Frankrijk een bedrag kosten, dat zeven maal zo hoog is als de totale huidige uitgave voor leger, marine en lucht' macht, de kosten van de oorlogvoering in Indo-China daarbij inbegrepen. De staatsschuld van het land zou daardoor, vooropgesteld, dat het deze som zou kunnen opbrengen, met één slag ver dubbeld worden. Het is geen wonder, dat onder deze omstandigheden de Europese regeringen niet zo bijzonder warm kunnen lopen voor de door minister Acheson aan bevolen „totale diplomatie" en dat men in sommige diplomatieke kringen op nieuw kan horen aandringen op pogin gen om met Moskou tot een vergelijk te komen. Maar voor een vergelijk zijn er twee nodig en hoe duidelijker men aan Westerse zijde zijn zwakheid bekent, des te minder zal men in Moskou tot een compromis bereid zijn. Grensverschuiving. Dit blijkt wel uit de deze week tus sen de Oostduitse marionetten-regering en Polen uit de aard van de zaak op Russisch bevel gesloten overeen komst, waarbij, met schending van de overeenkomst van Potsdam, de Oder- Neisse-lijn als definitieve Duits-Poolse grens wordt erkend. Daarmede schuift Moskou de grens van het communisti sche imperium, waarbij Polen in feite reeds ingelijfd is, onherroepelijk weer enige honderden kilometers naar het £)E GENERALE STAVEN en mili taire deskundigen zijn het al lang eens over een minimumprogramma voor de defensie van de Atlantische ruimte Het voorziet voor Europa in de opstel ling van 36 volledig uitgeruste divi sies vóór het einde van 1951. Frankrijk moet er daarvan 20 op de been bren- Westen op. En het bekreunt er zich niet om, dat het met de annexatie van een kwart deel van het vroegere Duits land de laatste kans om de Duitsers in de koude oorlog voor zich te winnen, verspeelt. Het is er blijkbaar zo van overtuigd, dat het Westen toch niet in staat zal zijn zich sterk te maken, dat het om de eventuele steun van het po- tentiëel toch machtige Duitse volk niet maalt. Het is onder deze omstandigheden ook moeilijk in te zien, dat het twintigjaren plan voor de vrede, waarmede de ijve rige secretaris-generaal van de Ver enigde Naties deze week op de prop pen gekomen is, enig succes bescho ren zou kunnen zijn. Toch stelt het enige concrete maatregelen voor, die, wanneer zij worden uitgevoerd, ten minste het vastgelopen apparaat der V.N. weer op gang zouden kunnen brengen. Maar Lie, die ongetwijfeld een goedwillend mens is, als staatsman echter niet hoog kan worden aangesla gen, vergeet, dat zelfs wanneer zijn voorstellen worden aanvaard wat niet zeer waarschijnlijk is wel de V.N. zullen zijn gered, maar nog lang niet de vrede. Want vrede is een kwestie van ge zindheid, niet van procedure. En van enige gezindheid tot verzoening is in de Sowjetunie, waar men zich in tegen stelling met het Westen, dat het voor een aanzienlijk deel bij woorden laat, in een zo hoog tempo bewapent dat de leiders van het Kremlin, volgens de meest deskundige schattingen, uiterlijk in 1953 een grootscheepse oorlog zou den kunnen beginnen, niets te bemer ken. Integendeel, alles wijst erop, dat de Russen, naar mate het krachtsver schil tussen hen en het Westen groter wordt, hun egoistische, aggressieve po litiek nog zullen verscherpen. Toch optimistisch. QPVALLEND IS, dat men ondanks dit alles in Washington optimistisch ge stemd blijft. In zijn redevoeringen, die Truman gedurende zijn recente tocht door de States hield, beloofde hij de Amerikanen en alle andere volken, die aan de democratische principes trouw zouden blijven, een gouden toekomst. En ook uit de woorden van de minister van Defensie, Johnson, een functiona ris, die door de huidige situatie toch het sterkst gealarmeerd moest zijn. spreekt eer vertrouwen dan vrees. Misschien verklaart een mededeling van de Ame rikaanss minister van de Landstrijd krachten dit optimisme. Deze vertelde onlangs aan een gehoor van cadetten van de beroemde militaire academie van West-Point, dat Amerikaanse tech nici erin geslaagd waren, nieuwe ato- mische en andere wapens te ontwikke len, welke de tank tot een ouderwets en onnut strijdmiddel zouden maken. Nu schijnen in de laatste jaren werke lijk uitvindingen te zijn gedaan, met behulp waarvan betrekkelijk kleine, zorgvuldig geselecteerde en gespecia liseerde strijdkrachten in staat zouden Of VERSCHUIVING VAN DE POOLSE WESTGRENS zijn, op de gebruikelijke wijze uitge ruste massa-legers van de soort dus, waarover de Russen beschikken te desorganiseren en tot staan te brengen. Liddell Hart, de bekende Britse mili taire commentator, bevestigt dit in een onlangs van zijn hand verschenen boek, waarin hij de veldslagen van de tweede wereldoorlog analyseert. Reeds in 1944, zo schrijft hij, waren kleine gespecialiseerde eenheden capabel om massa-aanvallen van infanterie en ge motoriseerde troepen uiteen te slaan Men- kan slechts hopen, dat de progres sieve militaire deskundigen gelijk heb ben en dat een effectieve verdediging ook mogelijk is, zonder opbouw van het zo kostbare wanneer men boter wi] blijven eten, zelfs te kostbare con ventionele defensie-apparaat. Deze hoop vindt in ieder geval steun in de grote technische kwaliteiten der Amerika- critiek kunnen doorstaan. Het gemeen* tebestuur, aldus vervolgde de heer Kaandorp zijn rede, kon dan ook tel kens met gerust hart dezelfde strand- pachters accepteren. Na nog enkele woorden te hebben gezegd aan de catastrophe van begin April, zeide de spreker: het gemeente bestuur spreekt gaarne zijn hartelijke gelukwensen uit met deze heropbouw en hoopt, dat het Noordzeebad Cam perduin met een prachtige zomer mag worden beloond voor zijn onvermoeid werken. Hierna werd het bedrijf voor ge opend verklaard. De heer Groothoff Sr. sprak zijn dank uit voor deze vriendelijke woon den en voor de vele gelukwensen, die hij op deze voor hem zo belangrijke dag mocht ontvangen. Zaterdag is te Petten, nabij strand- paal 19, aangespoeld het lijk van de 41-jarige heer G. Egges uit Winscho ten, die precies een week geleden slachtoffer werd van een verdrinkings ongeluk aan het strand te Camperduin. Het stoffelijk overschot wordt van daag naar Winschoten vervoerd. Opoe KleinDe Graaf uit Koedijk ging Zaterdag haar dochter in Rus tenburg een bezoek brengen. Zo'n dag je uit naar kinderen en kleinkinderen is voor het oudje een welkome aflei ding en ze maakte er echt „een daagje" van. Natuurlijk vertoefde ze eerst enige tijd in Alkmaar, om daar in verschillende winkels inkopen te doen. Opoe Klein komt nooit met lege handen bij haar kleinkinderen, die nieuwsgierig om haar heen dringen, om te zien, wat er nu weer uit Opoe's tas te voorschijn zal komen. En ook nu wilde opoe Klein geen uitzondering maken, vandaar haar bezoek aan Alk maar. Wreed was haar teleurstelling, toen zy tot haar schrik bemerkte, dat haar portemoiinaie verdwenen was. Met haar hele bezit, honderveertig gul denHet is nu eenmaal een ge woonte van oude mensen, om met al hun geldswaarde rond te lopen, als ze op reis gaan. Onvoorzichtig genoeg, want men kan nooit weten, maar de gewoonte blijft toch hardnekkig be staan. Opoe Klein weet niet hoe ze haar schat is kwijtgeraakt. Ze kan de por- temonnaie verloren hebben in de bus, of op straat, maar het is evengoéd mogelijk, dat zij haar ontfutseld is. Zakkenrollers oefenen hun duister be drijf graag op Zaterdag uit, omdat het dan druk is in de stad en zij te ge makkelijker hun slag kunnen slaan. Toe, als dit laatste niet gebeurd mocht zijn, als Opoe Klein haar beurs werkelijk heeft verloren, dart is er zeker wel een vinder of een vindster. Die wil toch graag even eerlijk blij ven, als hij of zij tot nu toe geweest is? Welnu, laat men dan de vondst zo spoedig mogelijk terugbrengen, om het oudje in haar verdriet te troosten. Want dat ze verdriet heeft, daarvan kunt u zich verzekerd houden. Stelt u zich maar eens voor, wat ge zelf zoudt denken, als zoiets verschrikke lijks u overkwam. Opoe's zoon, Jan Klein, zit de hela dag aan zijn telefoon (Koedijk 212) in de hoop, dat een gunstig bericht weer een glimlach zal toveren op het droevige gezicht van zijn moeder. Laat u hem niet tevergeefs wachten? Van de grote dank van opoe Klein kunt u zich verzekerd houden! Dezer dagen werd door de school feestcommissie met de ouders verga derd in café Koomen. De secretaris leidde de vergadering. Het vorige schoolreisje had 238,96 gekost. Het batig saldo bedroeg 121.0i. Dit jaar had de collecte 273,75 opgebracht, hetgeen nog steeds in stijgende lijn gaat. De offervaardigheid voor de O. L. school in Akersloot is steeds zeer goed. Het schoolreisje werd vastgesteld op Vrijdag 30 Juni. Met een bus van Been tjes, die plaats biedt aan veertig per sonen zal een tocht gemaakt worden over Haarlem naar de bloemenveiling te Alsmeer en vandaar naar het Mui- derslot, Muiderberg en Valkeveen. Bij de verkiezing van een nieuw commissielid maakte de heer N. Zwee- ris er bezwaar tegen, dat de penning meester, J. Booekman het vorige jaar aangebleven was. Na enige discussie werd hierover gestemd. De heer Bosch man bleef met grote meerderheid van stemmen gehandhaafd. In de vacature mevr. De Geus werd gekozen mevr. v. d. Dool-Post. De secretaris dankte mevr. De Geus voor haar vele en goe de diensten. Daar de rondvraag niets opleverde werd de vergadering met een dank woord gesloten. Zondag werd in de Belgische plaats Charleroi 'n ballonrace gehouden, waar aan werd deelgenomen door Frankrijk, Belgie en Nederland. De eerste prijs werd gewonnen door onze landgenote Mevrouw Nini Boesman, de enige vrouw, die aan deze wedstrijd meedeed. Het was de eerste solovlucht, die mevrouw Boesman in het buitenland maakt#. i 1 l

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3