Dr. A. Plesman openbaart nieuw project De Verenigde Staten stellen ontwapeningsorgaan'' voor Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Benauwde uren in nauwe put Onder invloed auto bestuurd? klijk P ?ent 600.000 e werken Vr^ag 23 Juni 1950 147e Jaargang No. 145 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Buitenlanders in het Amerikaanse leger Spofford Amerikaans gedelegeerde Vierde dader van roofoverval gepakt Plan voor internationale samenwerking Grote werken afleiding voor een ooriog De Nederlandse ploeg in de Tour de France Rode Kruis geeft f5000 voor Willemstad Het K. N. M. I. boekte een Bij het Koninklijk bezoek aan Groningen succes HARINGVLOOT MAAKT RECORDVANGSTEN Weggezakte man op het nippertje gered Weerbericht Ook in vredestijd een Amerikaanse militie Kollumer arts voor het Hof te Leeuwarden Hinder van Haagse hanen Ladderende Nylons in het Britse Lagerhuis Jubileum-Anjerdag 1950 Lichaam met grote bevoegdheden Dulles verwacht nog geen oorlog Zwaard van Damocles boven Bidault Gaullisten weigeren steun bij vertrouwenskwestie Zestien personen dak loos door brand Geen gelijkheid tussen blank en zwart Twee inbrekers werden op heterdaad betrapt Amsterdamse journalist te Haarlem berecht enige opmerking keurde ds ig de voorstellen goed tot rerkoop van enige perceeltjes tot het bestemmen als open- van een gedeelte van de Zij- c, dat de toegang zal vormen ieuwe dorp Petten, n rezen er bezwaren tegen 't van een toeslag op de pen- het vaststellen van een grati- ■er 1950 en wijziging van het enreglement. Batige saldi over 1949 ming 1949, die na een punts- behandeling, onveranderd dgekeurd, vertoonde op de ge- iciist een batig slot van 54 en op de buitengewone een voordelig saldo van ,66. Voor het onderhoud van as in het afgelopen jaar uit een bedrag.van 140.792,96. et instandhouden van bruggen, n duikers werd 4.972,71 be- 20.569,13 voor het onderhoud asloten, wielen en braken. nerika's begroting f voor defensie (commissie van de Senaat voor ijzingen heeft, rekening hou- :t de onlangs door generaal ,-er gedane voorstellen om de ing van de Verenigde Staten rken, Dinsdag in besloten ver een globale begroting van lillioen dollar voor de lands- ;ing goedgekeurd. Dit is 383 meer dan de door het Huis evaardigden goedgekeurde be- ÏNSLANG GEëlST TEGEN VERRADER jlitieman J. H. Veefkind, die t Bijz, Gerechtshof tot levens- >vangënisstraf is veroordeeld samenwerking met de Sicher- :zei en mishandeling van ge- n, kwam van deze sententie in bij de Bijz. Raad van Cassatie, bevestiging geëist. V. had o,m. imaakt op communisten. bepaalt. Zijn „huis" is in de kkelijk chique Rue de la Paix. ;èn kleine etalage, maar uit ;rie wordt daar alleen maar 'erigens zeer opvallende lap oond. aan een trap op en komen dan jerste etage in een reeks bij- luxueuze zalen. Overal kostbaar 1 houtwerk langs de muren, ;n hanglampen aan de gebeeld- plafonds, fraaie schilderijen, ein publiek van elegante vrou- in gemakkelijke stoelen, waar- gracieuze mannequins de laat- aties tonen. Wist u, dat er in Dok een academie voor manne- s, waar deze mooie meisjes, die ;1 een prachtig figuur moeten leren lopen ;aan een deur door en dan we, dat alle luxe plotseling -s nen. De luxe van de een is al- :t werk van de ander. Hier zijn de ateliers van de naaistertjes. r atelier werken 30 jonge vrou- i zo zijn er zes ateliers. Om rtje in een groot Parijs mode- kunnen worden moet men ien leertijd van drie jaar hebben naakt. Dan wordt men „pctue dat wil zeggen, dat men twee ng niets anders doet dan zomen en ander eenvoudig werk. Daar- dt de midinette (het naaistertje) main en werkt daadwerkelijk kleren. Maar vervolgens duu1' i drie jaar voor zij premiere 3 en hierdoor verantwoordelij hele jurk. En als u nu r „première main" niet meer dab Iden per uur verdient, dan be- j, dat de meisjes, die aan dl erken, zelf niet in die luxe leven- BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Axhterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAAfiSCfll COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 et. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woordeD f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, f 4.50 per kwar taal plus incassokosten. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft Donderdagavond be sloten 2500 „met zorg uitgekozen' bui tenlanders toe te staan dienst te ne men in het leger. Deze buitenlanders zouden na vijf jaar dienst Amerikaan se burgers kunnen worden. Het wetsontwerp gaat thans terug naar de Senaat, die in Augustus be sloot 10.000 buitenlanders tot het le ger toe te laten. Carl Vinson, voorzit ter van de commissie voor de strijd krachten, deelde het Huis mede, dat het leger deze wet wenst, omdat het de gespecialiseerde diensten van be doelde personen nodig heeft. is ook sprake van landverhuizing. Wanneer geregeld grote werken onder handen zijn, bete kent dat, dat daar veel arbeiders nodig zijn. Dit vergemakkelijkt de emigratie. De overeenkomst inzake intm- itio- nale samenwerking moet voor een tijd van dertig jaar worden aangegaan; de landen dienen zich dus te verplichten gedurende die tijd hun waarlijk niet geringe bijdragen in geld of in werk te storten. In Atlantische organisatie Truman heeft Charles Spofford be noemd tot Amerikaanse afgevaardigde naar de bestuurscommissie van 't At lantisch Pact. Hij zal waarschijnlijk de voorzitter dezer commissie worden. Spofford is 47 jaar oud en jurist. Hij heeft als assistent van de Amerikaanse stafchef in het Middelandse Zee gebied de bezettingspolitiek voor Noord-Afrika mee opgesteld. De voetbalwedstrijd Denemarken Noorwegen is door de gastheren met 40 gewonnen. De ruststand was 2-0. Na dagenlang op de loer te hebben gelegen voor een perceel in de War moesstraat te Amsterdam is de cen trale recherche erin geslaagd de hand te leggen op de vierde dader van de overval in de Jockeyclub in Den Haag. Het is een zekere W. H. van dei W„ geboren te Bandung. De man heeft bij het eerste verhoor een volledige bekentenis afgelegd en ook toegege ven, dat hij betrokken is geweest bij een aantal, de laatste tijd gepleegde taxi-overvallen. Dr. Albert Plesman, de directeur der KLM, heeft thans een plan voor Internationale Samenwerking openbaar gemaakt, dat bij reeds in 1944 heeft opgesteld en nadien in vele besprekingen en onderhandelingen nader heeft uitgewerkt. Hij is tot dit pro ject gekomen, omdat hij tot dusverre tal van onderhandelingen heeft zien mislukken, daar de verschillende landen te veel aan hun eigen belangen vasthouden. Hij meent nu, dat ieder land een instantie moet vormen, die volkomen verantwoordelijk is voor de samenwerking met andere landen. Deze moet staan onder een directeur-generaal, benoemd voor de tijd van zeven jaar en slechts met een meerderheid van tweederde door een parlement of door de gezamenlijke directeuren-generaal uit de verschillende landen tot heengaan te nopen. I ft J. In het plan-Plesman Deze directeuren-generaal zouden in gezamenlijk overleg zelf hun instruc tie moeten vaststellen, onder goedkeu ring van de nationale parlementen. Zij moeten een hoge standing hebben en op zijn minst de gelijken van de mi nisters zijn. Zij moeten in de minister raad kunnen komen praten en er door opgeroepen kunnen worden. De directeur-generaal van elk land zal voorts over de nodige fondsen moe ten kunnen beschikken. Dr. Plesman dacht aan een bedrag, groot zeven pro cent van het gehele nationale budget; daaruit zal dan ook alles moeten wor- der betaald, wat op het terrein der in ternationale samenwerking ligt. De on twem er heeft het college van directeuren-generaal gedacht als een Raad van Samenwerking, die ee. on derdeel vormt van de Verenigde Na ties. De Raad zal uiteindelijk grote werken moeten aanpakken, waartoe het afzonderlijke particuliere initiatief niet in staat is, zoals grote kanalen en tunnels, de ontginning van grote land streken, e.d. Hiervoor moeten urgentie plannen worden opgesteld, dat het re sultaat is van het tegen elkaar afwegen van de verschillende nationale plan nen. De financiering dient te geschie den uit het door de landen bijeen gebrachte fonds. Gp deze wijze kan heel wat energie worden weggewerkt en een o log worden afgeleid. De Nederlandse ploeg voor de Ron de van Frankrijk is thans definitief als volgt samengesteld: Jefke Janssen (Elsloo), Henk de Hoog (Borgerhout), Wim de Ruiter (Rotterdam), Gerrlt Voorting (Haarlem), Frans Vos (Den Bosch). Wout Wagtmans (Breda). Als reserves zijn aangewezen Ger- rit v. Beek (Oostzaan), Henk Faan- hof (Amsterdam) en J. Schoenmakers (Eindhoven). Ter leniging van de eerste nood, die in Willemstad is ontstaan ten gevolge van de windhoos, heeft het hoofdbe stuur van het Nederlandse Rode Kruis een bedrag van f 5000 ter beschikking van deze gemeente gesteld. Het succes van het Koninklijke be zoek aan Groningen is voor een niet gering gedeelte te danken aan de me teorologische dienst van het vliegveld Eelde. De daar gestationneerde waar nemer van het KNMI kon aan de hand van gegevens uit diverse plaatsen voor spellen, dat zich Woensdagmiddag om streeks zes uur een onweer boven Gro ningen zou ontlasten. Hij wist boven dien, dat de open calèche, waarmee het Koninklijke Paar zijn triomftocht door VAN DER MEER LEIDT ENGELAND—CHILI. De Zondag te spelen wedstrijd E" ge land—Chili zal geleid worden door de Nederlandse scheidsrechter Karei van der Meer. In de nacht van Woensdag op Don derdag heeft de haringvloot, die op 58 graden 50 minuten Noorderbreedte de grootste vangsten gemaakt sinds het begin van de nieuwe teelt. De Kat- wijkse vloot haalde zelfs gemiddeld 28 kantjes per schip boven water. Ver wacht wordt, dat dit niet zal nalaten invloed op de prijs van de Hollandse nieuwe te hebben. In het kleine Noordzweedse stadje Ljusne is men uren bezig geweest et pogingen om een bouwarbeider te red den, die in een negen meter nauwe schacht was gevallen. Onderin bevond zich klei, waarin de man wegzakte. Het duurde enige tijd voor men zijn hulpgeroep vernam en toen men toe snelde was hij reeds tot aan het mid del weggezakt. De ongelukkige, Larsson geheten, kon zijn armen niet gebruiken, omdat de schacht niet —eer dan 0 cm door snede had. Met koortsachtige haast begonnen brandweerlieden en arbei ders een nieuwe schacht te graven doch toen men nog slechts enkele voe ten diep had te graven, was Larsson reeds tot aan zijn kin weggezakt. Hij was zeer verzwakt en had de moed al opgegeven. Later lukte het een brandweerman wet eer, touw onder zijn armen in de Put,af te dalen ei Larsson bij zijn ha ten tot het middel uit de klei te Verwachting geldig tot Zater dagavond. Wisselend bewolkt met aanvankelijk enkele buien, later ;linke opklaringen. Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. ZATERDAG: Zon op 4.20, onder 21.04. Maan op 14.33, onder 0.48. trekken, 'oen men hem echter met een windas wilde ophalen, bleek zijn voet bekneld te zijn, zodat besloten werd met het graven van de andere schacht door te gaan. Tenslotte ge lukte het zijn voet vrij te maken, waarna men hem kon ophalen. De man werd in het ziekenhuis on derzocht, doch hij bleek geen lichame lijk letsel opgelopen te hebben. Wel was hij heel van streek. de stad maakte, pas om kwart over zes bij de ambtswoning van de Commissa ris der Koningin zou zijn. Hij heeft toen de Groningse politie gewaar schuwd, die onmiddellijk via de mobi lofoon contact zocht met de Koninklijke stoet. Het programma werd bekort. Drie minuten over zes arriveerde de stoet bij de ambtswoning en nauwelijks was het Koninklijk Paar binnen, of een zwaar onweer barstte los. Aan het KNMI is vervolgens bericht, dat deze service zeer werd gewaai- deerd. Verzocht werd, gezien de wis selende weersgesteldheid gedurende het gehele bezoek aan Groningen geregeld weerberichten te geven. Op grond daarvan reden Koningin en Prins de avond van de eerste dag met een ge rust hart in een open rijtuig door Gro ningen, Dank zij de mededelingen van het KNMI was men ook in Winschoten juist vóór een stortbui onderdak. Geen rassenscheiding meer Bij de Amerikaanse Senaat is thans een wetsontwerp in behandeling, dat voorziet in een verlenging van de aan de regering verstrekte volmacht, om ook in vredestijd een Amerikaans mi litie-leger te vormen. Democratische senatoren, afgevaardigd door kiesdis tricten in het Zuiden der Verenigde Staten, hadden een amendement inge diend, dat voorzag in afzonderlijke opleidingen voor blanke en neger- recruten. Dit amendement is met 42 tegen 29 stemmen verworpen. Bij de stemming trokken de Republikeinse senatoren en hun voor Noordelijke kiesdistricten zitting hebbende colle ga's een lijn, hetgeen voor de Ameri kaanse volksvertegenwoordiging een ongewone politieke figuur is. Eis: Opnieuw twaalf jaar Het Gerechtshof te Leeuwarden beeft gisteren behandeld de zaak te gen de arts T. de J. uit Kollum, die door de Leeuwarder rechtbank tot twaalf jaar met aftrek was veroor deeld wegens het vermoorden van de verpleegster Riemke Veenstra. De J. werd destijds in Indonesië gearresteerd en op transport naar Nederland gesteld. Meer dan veertien uur heeft 't Hof zich met deze zaak beziggehouden. Ver dachte zeide niet meer te weten of hij het meisje een duw had gegeven, waardoor zij in het water van de Zwemmer is gevallen en verdronken. In de zitting werden verschillende malen de degens gekruist tussen ver dediging en het openbare ministerie. Twee psychiaters kwamen niet tot dezelfde conclusie over verdachte. De eerste noemde hem toerekenbaar, de andere psychopaath. De procureur-generaal, mr. Besier, wilde zich beperken tot doodslag. Termen om de strafmaat te verhogen achtte spreker niet aanwezig. Hij vroeg bevestiging van het vonnis van de rechtbank. De verdedigers concludeerden in het ongunstigste geval tot mishande ling, de dood tengevolge hebbende. Uitspraak over veertien dagen. Het feit, dat de gemeente 's-Graven- hage een ooievaar in hóar wapen draagt, betekent niet, dat alle Hage naars bijzonder gesteld zijn op gevo gelte. Dat zou men althans kunnen af leiden uit een adres, dat de Haagse ge meenteraad heeft bereikt, en waarin een bewoner zijn misnoegen te kennen geeft over het toenemend aantal kippen en hanen in stadstuinen. Adressant geeft o.a. te kennen, dat het houden van hanen storend werkt op de ge moedsrust van de mens, vooral wan neer reeds bij het krieken van de dag, dus thans midden in de nacht, deze die ren hun doordringend geluid laten ho ren. Het vrouwelijke Lagerhuislid Jean Mann (Labour) is van plan Dinsdag een paar „geladderde" nylonkousen mee te nemen naar de vergadering van het Lagerhuis, om ze te tonen aan de minister van Handel, Wilson, en hem te vragen of er niets gedaan kan wor den om het publiek te vrijwaren voor dure nylons van slechte kwaliteit. gij ALLE VERSCHRIKKINGEN van de afgelopen oorlog valt er naar mijn mening één grote geestelijke winst te constateren welke wij aan die periode te danken hebben. Dit is, dat er op het gebied der traditie een zifting heeft plaats gevonden: Wij hebben gevoeld wat op het schip van Staat ballast was geworden en wat daarentegen ons nog tot loods kan zijn. Vaak nog waardevoller bleken echter nieuwe, in de oorlog ontstane tradities. Een samenvattend symbool voor al deze nieuwe tradities is de Anjer. Tien jaren geleden ontstond dit symbool en de goede geur was de vijand ondragelijk. Zelden is in de geschiedenis een bloem zozeer de uiting geworden van al wat er aan positieve opbouwende waarde uit een tijdvak geput kan worden: zelfs de roos kan herinneringen opwekken aan een sombere tijd in Engeland's geschiedenis. Anders de Anjer. Hoe vaak was voor de grote schilders niet ook juist de anjer de om haar schoonheid bij het vervaardigen van een portret uit verkoren bloem. In het Rijksmuseum zult ge hem in deze dagen op een portret van Van Eyck aantreffen. In de oorlog was de anjer het teken van de onvermoeibare slagvaardig heid van Nederland in den vreemde, thans in elk jaar toenemende mate een steun voor wat er aan cultureel eigen leven zich in ons land ontplooit. Inderdaad in steeds toenemende mate, want mede door uw elk jaar groter wordende gave is het Anjerfonds in staat gesteld een cultureel toevluchts oord te worden voor al wie op dit gebied iets heeft bij te dragen. Daarom behoef ik, anders dan vlak na de oorlog, thans bij dit 10-jarig jubileum mijn woorden niet meer in de vorm ener opwekking tot u te richten, doch gebruik, in de vaste overtuiging, dat de anjer-gedachte bij u nu voldoende leeft, deze ruimte ten slotte om u mede te delen, dat van de opbrengst dezer collecte in deze provincie in 1949, groot f 17.385,96, tot dusverre aan 28 culturele instellingen van uiteenlopende aard een belang rijk bedrag werd uitgekeerd, terwijl van deze opbrengst binnenkort nog een aantal aanvragers financiële steun zullen ontvangen. Uw gave op de jubileum Anjerdag 1950 zal ons stellig tot nog veel grotere activiteit in staat stellen. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, Voorzitter van het Anjerfonds Noord-Holland, J. E. DE VOS VAN STEENWIJK. De V.S. hebben bjj de werkcommissie van de ontwapeningscommissie den V.N. een voorstel ingediend, een permanent „ontwapeningsorgaan" in te stellen ter supervisie van de vermindering der bewapening, uitgezonderd de atoombom, door de grote mogendheden. Volgens het voorstel moet dit orgaan de bevoegd heid krijgen de bewapening der landen te onderzoeken en elke schending van overeengekomen beperkende bepalingen aan de Veiligheidsraad te melden. Het nieuwe orgaan zou moeten worden samengesteld uit leden van de Vei ligheidsraad en zich er allereerst van moeten gewissen, of de landen de ontwa pening inderdaad volgens een te sluiten overeenkomst uitvoeren. John Foster Dulles, adviseur van de Republikeinse Party aan het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken, heeft in een rede voor de Ameri kaanse Kamer van Koophandel te To kio verklaard, dat er geen onmiddeliyk gevaar voor oorlog is, „omdat de ge- Het voortbestaan van de regering- Bidault hangt aan een züden draad. De Franse premier heeft de vertrou wenskwestie gesteld, nadat de Natio nale Vergadering tegen de wil der re gering in, een socialistisch voorstel tot verhoging der ambtenarensalaris sen had goedgekeurd. Oppositie tegen het planSchuman was een der an dere oorzaken van de revolte tegen de regering. Over de vertrouwenskwes tie zal Zaterdag gestemd worden. De Gaullisten hebben gisteren verklaard, dat zü dan de regering niet zullen steunen. Dit betekent dus dat Bidault in groot gevaar verkeert, daar hij, om te win nen, de afgevaardigden van alle an dere partijen, met inbegrip van de vijftig of zestig Gaullisten moet ver enigen tegenover de socialisten en comministen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiMiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiniuiNiiiNiHiiniHil bijgeloof is in de Kempen nog diep J)e leden van het Finse parlement heb ben met algemene stemmen beslo ten tot verhoging van hun vergoeding met tien procent, waardoor deze ver goeding op 504.000 Finse Mark (onge veer 7500 gulden) per jaar komt. Had - u een ander besluit verwacht? Het gev"*° en reeds lang doet het ge- Amerikaanse congres heeft Truman 1 u ron^e' er lr Dessel maar een wet ter tekening toegezonden, vol- eventles V!Jf heks™ tegelijk wonen. De gens welke het cavaleriepaard uit de "p6"5611 Z1)" er compleet bang om na dienst van het leger wordt genomen. donker. buiten te komen. Vanwege het Er is van romantiek bij de strijakrach- "oel"°e' m de lucht en de vliegende ten weinig meer overgebleven. De bezemstelen.De Noorse politie Bosjesmannenbevolking van 6 a 7000 in maakt jacht op brandstichters, die sinds Zuidwest-Afrika is aan het uitsterven. 'Jiedl° 'n ket Zuiden van het land De administrateur van het gebied g bosbranden hebben aangestoken, heeft een commissie benoemd, om na te gaan, wat hiertegen kan worden ge daan. Misschien zou de commissie bij X.Ialan goede raad kunnen krijgen? Bij het bedwingen van een opstand in de gevangenis van Madras is één ge vangene gedood en zijn er acht gewond. Liet geloof aan heksen is nog lang de wereld niet uit. Dat blijkt weer uit het feit, dat een jonge vrouw uit Des- sel bij Turnhou* een aanklacht heeft ingediend, omdat men haar van hekse rij verdenkt. Zelfs haar kinderen wer den op school gemeden Reeds vroeger heeft een vrouw, die men van „hek serij" beschuldigde Dessel verlaten. Het Men vermoedt dat van chemicaliën is En nou heb IK een plan: Rattaplan gebruik gemaakt. Zelfs de methoden van branstichters worden gemoderni seerd, naar het schijnt. In Centraal- Nigeria is thorium aangetroffen. Tho rium is een radio-actief mineraal en dus is Centraal-Nigeiia héél belangrijk geworden. Veel belangrijker, dan wan neer er alleen maar bananen vandaan zouden komen. politie in Bergen op Zoom heeft bij haar rondgang door de gemeente al een grote hoeveelheid vuurwapenen en munitie buitgemaakt en zij dacht, dat de plaats nu wel „schoon" zou zijn. Maar bij zekere J. werden gisteren nog een legergeweer. ee> stengun, een ma chinepistool en 88 scherpe patronen gevonden. De man had gewoon „ver geten" dat hij het spul in huis had. L) De kersencampagne in de Betuwe be gint op toeren te komen Gisteren was er 60.000 kilo van de kostelijke vruch ten. Uiteraard met de pitten meegewo gen. In Venray werd een oude rom meizolder van een smederij opgeruimd en daarbij vond men een met de hand gemaakte ketting, waaraan een pape gaai was evestigd Men bleek te loen te hebben met versierselen uit de -es- tiende eeuw. De papegaai (om alle mis verstanden te voorkomen) was van me taal. De minister van Financiën, Petsche, heeft verklaard, dat het voorstel om de salarissen der ambtenaren te ver- hbgen, strijdig was met de wet van Januari, waarbij de maximumcijfers der begroting voor dit jaar werden vastgesteld. Donderdagmorgen is brand uitge broken in de voormalige marechaus- séekazerne te Enschede. Dit gebouw wordt sedert geruime tijd bewoond door drie gezinnen en een alleenwo nende vrouw. De brandweer wist de brand tot de zolderverdieping te be perken. Deze brandde geheel uit. In totaal zijn 16 personen dakloos gewor den. De beide huizen van het parlement van Alabama, één van de Zuidelijke staten der Verenigde Staten, hebben uitgemaakt, dat de uitspraak, door het Amerikaanse Hooggerechtshof gedaan tegen de rassenscheiding tussen negers en blanken „een bedreiging van de Zuidelijke beschaving" is. Men wenste zich geen vermenging van blanke en negerkinderen op de scholen te laten opdringen. zijn allieerde" mogendheden te sterk voor het Sowjetrussische blok". „Hoewel Russische spionnen atoom geheimen hebben gestolen, kunnen zij niet de vindingrijkheid van geest ste len, die een vrije concurrerende ge meenschap onderscheidt", aldus Dulles. Volgens Foster Dulles is de Ameri kaanse staalproductie vijf maal zo groot als die van de Sowjetunie en die van aluminium, electrische energie en ruwe olie resp. vijf, zes en acht maal zo groot „Hoewel het Sowjetrussische communisme bijna 750 millioen mensen beheerst, is het politiek zwak, omdat het van de top uit bestuurd wordt en geen brede steun van het volk heeft", aldus Foster Dulles. Om 23 mille Brandkast was al doorgebrand Aan het doortastend optreden van twee Amsterdamse politie-agenten is het te danken, dat wederom een inbrekers koppel kon worden ingerekend. Dit maal werden de inbrekers, de 25-jarige timmerman A. T. Z. en de 27-jarige constructie-bankwerker A. H. van O., op heterdaad betrapt by het forceren van een brandkast in het veilinggebouw „Odeon" aan het Singel te Amsterdam. De inbrekers waren Dinsdag tegen zeven uur in het gebouw binnen gedrongen en hadden de in een der lokalen staande brandkast reeds aan enige bewerkingen onderworpen. Zij hadden de kast reeds van haar voetstuk gelicht, gekanteld en waren er in ge slaagd een gat in de brandkast te ma ken. Beide heren waren zo zeer in hun werk verdiept, dat zij het binnentreden der politie-mannen niet eens hadden bemerkt. Zij werden prompt ingere kend. Zaterdag zullen zij voor de officier van justitie worden geleid. In de brandkast was onder meer een bedrag aan geld van f 23.000,— opge borgen. ilangs is de Amsterdamse journa list H, A. L. door de Haarlemse kan tonrechter veroordeeld tot een hech- tenisstraf van vier weken en ontzeg ging van de bevoegdheid om motorrij tuigen te besturen voor de tyd van een jaar. Hij werd ervan besch -''gd. op 29 Maart in Bloemen'*- een auto te hebben estuurd, terwyi hy onder invloed van alcoholische dranken was. In hoger oeroep, voor de Haarlemse rechtbank, is bevestiging geëist. L. had met twee dames gedineerd in een hotel te Bloemen al en daarbij enige glazen wijn gedronken. Op weg naar huis kwam hij op de linkerhelft van de Bloemendaalse weg terecht, daar een gent van politie hem aan hield. Hij w rd naar het politiebureau overgebracht. Daar is hem verzocht zich aan een bloedproef te onderwer pen, hetgeen hij weigerde. De dames verklaarden ter recht zitting, dat L zeer wild had gereden. Zij waren blij geweest, dat de auto werd aangehouden. Ook een andere getuige vertelde, dat L. onder invloed was geweest. Derhalve eiste de offi cier van justitie bevest'ging van het vonnis van de kantonrechter.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1